Σπουδές στον Καναδά

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι απαραίτητα στα πανεπιστήμια αλλά σε όλες τις περιπτώσεις που χρειάζομαι πιστοποίηση για γνώση ξένης γλώσσας. Αν το πιστοποιητικό έχει μικρή διάρκεια ζωής, όσες φορές το χρειαστώ για διάφορες περιπτώσεις θα πρέπει να περνάω από εξετάσεις εκ νέου. Άρα μιλάμε για εξέταστρα. Θα μπορούσε απλά να γίνεται μία σύντομη επαναληπτική διαδικασία που να πιστοποιεί ότι ο κάτοχος θυμάται να χειρίζεται τη γλώσσα χωρίς καταβολή εξέταστρων. Λογικό δεν είναι;

προσωπικα το πιστοποιητικο του cambridge το βρισκω εντελως αχρηστο. Οταν το εχεις παρει πριν 10 χρονια και εχεις να μιλισεις αγγλικα 10 χρονια, ειμαι σιγουρη οτι εχεις ξεχασει πολλα απο αυτα που θα επρεπε να ξερεις. Το TOEFL το θεωρω καλυτερο γιατι "ληγει". Επισης μου αρεσει που ειναι τεστ ταχυτητας γιατι οταν φοιτεις σε ενα πανεπιστημιο εχεις 50 λεπτα για να γραψεις ενα midterm exam και δεν εχεις την πολυτελεια του χρονου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Τα περισσότερα προγράμματα που με ενδιέφεραν στον Καναδά είχαν deadline είτε 1η είτε 15 Δεκέμβρη (για έναρξη τον Σεπτέμβριο του 2011).Όλα ζητούσαν toefl (με κάποιες εξεραίσεις που δέχονταν και IELTS).Τόσο εγώ όσο και μία φίλη μου κάναμε προετοιμασία μόνοι μας και πετύχαμε πολύ υψηλό σκορ,διαπιστώνοντας ότι αυτό που τους ενδιαφέρει είναι απλά να κατέχουν οι υποψήφιοι ένα βασικό επίπεδο παραγωγής κειμένου,προφορικών και κατανόησης.Όποιος ενδιαφέρεται για Μaster,καλό θα ήταν να κυνηγήσει κάποια υποτροφία προηγουμένως-όσον αφορά στα διδακτορικά,τα περισσότερα προγράμματα εγγυώνται χρηματοδότηση (τουλάχιστον κατά τα 2 πρώτα χρόνια).Γενικά,υπάρχουν αρκετές εσωτερικές υποτροφίες σε κάθε τμήμα τις οποίες μπορεί να διεκδικήσει κάθε φοιτητής,ενώ προσφέρονται και θέσεις T.A. & R.A. (teaching/research assistant)-προτεραιότητα δίνεται στους φοιτητές διδακτορικού επιπέδου.Όποιος χρειάζεται να δώσει GRE καλό θα ήταν ίσως να κάνει μαθήματα σε κάποιο φροντιστήριο ή να δουλέψει μόνος του ΕΝΤΑΤΙΚΑ με κάποιον καλό οδηγό προετοιμασίας (είναι ζόρικο τεστ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ναι, αλλά για international students είναι πιο δύσκολα να βρεθεί κάτι..'Έτσι νομίζω δηλαδή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Τι ωραία που φαίνονται όλα αυτά. :\

Και εγώ πλέον ενδιαφέρομαι γενικά για εξωτερικό γιατί βλέπω πως στην Ελλάδα δεν έχει ψωμί.Έχω αρχίσει να τρομοκρατούμαι άσχημα και με αυτήν την κρίση στον Ελληνικό χώρο.

Όταν είχα πάει στην Αμερική για να επισκεφθώ την θεία μου μου είχε πει πολύ καλά λόγια για τον Καναδά γενικότερα.Συγκεκριμένα ότι αν πας για μετανάστευση παίρνεις υπηκοότητα σε μικρό χρονικό διάστημα(6 μήνες-1 χρόνο),σου δίνουν επίδομα από την πρώτη στιγμή που θα πας να ζήσεις και άλλα τέτοια που ακούγονται γλυκά στα αυτιά μας.Δεν ξέρω αν αυτά ισχύουν μόνο για τους υπηκόους των ΗΠΑ αλλά από ότι κατάλαβα θέλουν μετανάστες και κόσμο γενικότερα.

Από ότι είδα τελείωσαν οι δηλώσεις για το επόμενο φθινοπωρινό εξάμηνο.

Επίσης θέλει καλό απολυτήριο(θα έχω ένα κοντά στο 19) και TOEFL

@Σάκουρα
Αν μπορείς να μου δώσεις μερικές περισσότερες πληροφορίες.Βασικά αν πάω για σπουδές θέλω και καναδική υπηκοότητα με ότι αυτό συνεπάγεται για να δουλέψω και παράλληλα.Γενικότερα είμαι άτομο που δεν θέλω να επιβαρύνω οικονομικά και περαιτέρω τους γονείς μου και θέλω να δουλέψω για να έχω ένα έξτρα εισόδημα.Γενικότερα τι δουλειές μπορεί να κάνει ένας φοιτητής στον Καναδά;Που μπορεί να εργαστεί και με τι εισόδημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
...θέλω και καναδική υπηκοότητα με ότι αυτό συνεπάγεται για να δουλέψω και παράλληλα...
Ο Καναδάς είναι πολύ ωραία χώρα! Βέβαια θα πρέπει να συνηθίσεις το κλίμα που είναι πολύ διαφορετικό από αυτό μίας μεσογειακής χώρας όπως η Ελλάδα..

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.

Ξέρω πως έχει αρκετό κρύο και χιόνι.Δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου αυτό.Δεν έχω πρόβλημα ούτε με ζέστη ούτε με κρύο.Εντάξει,φυσικά και αλλιώς είναι η Ελλάδα αλλά τι να κάνεις όταν πρόκειται για το μέλλον σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Ξέρω πως έχει αρκετό κρύο και χιόνι.Δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου αυτό.Δεν έχω πρόβλημα ούτε με ζέστη ούτε με κρύο.Εντάξει,φυσικά και αλλιώς είναι η Ελλάδα αλλά τι να κάνεις όταν πρόκειται για το μέλλον σου.
Καλά, αλλά δεν μιλάμε απλώς για κρύο, έτσι;; Εδώ έχουν χιόνια αρκετούς μήνες... αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι ακινητοποιούνται. Σε μια χώρα όπως ο Καναδάς το χιόνι είναι απολύτως εντός καθημερινότητας και οι άνθρωποι έχουν μάθει να ζουν με αυτό χωρίς πρόβλημα. Ίσως να χρειάζεται μια περίοδος προσαρμογής όμως για κάποιον άλλο που δεν έχει μάθει με τις "ακράιες" κλιματικές συνθήκες που επικρατούν συχνά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rosstrobon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Τανάσης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Ευχαριστώ και πάλι.

Είμαι αρκετά μπερδεμένος τον τελευταίο καιρό,όσον αναφορά τις σπουδές μου.Διαβάζω είναι η αλήθεια και τα πάω καλά και στοχεύω σε Οικονομικό/Διοίκηση Επιχειρήσεων και Φυσικό.Το πρώτο λόγω οικογενειακής επιχείρησης από πίσω και το δεύτερο από προσωπική τρέλα.Έπειτα αν πιάσω τα μόρια και Μηχανολόγων Μηχανικών θέλω.Όλα αυτά Θεσσαλονίκη πάντα.Επίσης και Μάρκετινγκ και Διεθνές Σπουδές.Γενικότερα όπου και αν περάσω θα είμαι ευχαριστημένος.

Αλλά με όσα γίνονται στην Ελλάδα αυτόν τον καιρό με την κρίση και με τα ακόμα πιο σκληρά μέτρα και την δύσκολη ζωή,που επέρχονται σκέφτομαι πολύ σοβαρά το εξωτερικό.Πάντα με ενθουσίαζαν οι σπουδές στο εξωτερικό αλλά πλέον θεωρώ πως είναι μια πολύ καλή λύση.Καναδάς και Ολλανδία είναι οι πρώτες μου σκέψεις.Κάτι στο οποίο και θα είναι λίγα τα δίδακτρα ώστε να μην επιβαρύνω πολύ τους δικούς μου αλλά και σχετικά καλή ζωή.

Γενικά δεν ξέρω τι πρόκειται να γίνει αν και άρχισα ήδη γενικότερα να τρομοκρατούμαι.Η δουλειά στο εξωτερικό φαντάζει πολύ καλύτερη από ότι εδώ.Το θέμα είναι να πάω κατευθείαν εκεί ή να κάτσω εδώ να πάρω πτυχίο και μετά για μεταπτυχιακό και δουλειά έξω.

Το θέμα είναι και οι δικοί μου.Θέλει μια τεράστια συζήτηση για το τι θα κάνω και πως θα κινηθώ.Όπως είπα,κάτω από τέτοιες συνθήκες δεν θέλω να μείνω εδώ αν και από την άλλη δεν θέλω να φύγω κιόλας.Να αφήσω φίλους και άλλα τέτοια. :confused:

Γενικά είμαι πολύ μπερδεμένος...

Σόρρυ αν βγήκα off topic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mike_Oh

Νεοφερμένος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
4 χρονάκια ακόμα! Μετά; ΚΑΝΑΔΑΣ... Είναι από τις καλύτερες επιλογές για σπουδές έξω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Πριν μία εβδομάδα με δέχτηκαν στο Κάλγκαρυ και,ειλικρινά,δεν έχω μετανοιώσει ούτε μία στιγμή για την επιλογή μου.Και αν κάποιος θέλει να λάβει υψηλού επιπέδου εκπαίδευση και άριστη ποιότητα ζωής,νομίζω ότι αξίζει να θυσιάσει το κλίμα της Ελλάδας (το κλίμα δε σου προσφέρει τις γνώσεις).Κατά τη γνώμη μου,όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κερδίσει πολλά σε προπτυχιακό επίπεδο στην Ελλάδα,ωστόσο,τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών δε σώζουν την κατάσταση (λόγο έλλειψης υποδομών,περιορισμένης έρευνας κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
προσωπικα το πιστοποιητικο του cambridge το βρισκω εντελως αχρηστο. Οταν το εχεις παρει πριν 10 χρονια και εχεις να μιλισεις αγγλικα 10 χρονια, ειμαι σιγουρη οτι εχεις ξεχασει πολλα απο αυτα που θα επρεπε να ξερεις. Το TOEFL το θεωρω καλυτερο γιατι "ληγει". Επισης μου αρεσει που ειναι τεστ ταχυτητας γιατι οταν φοιτεις σε ενα πανεπιστημιο εχεις 50 λεπτα για να γραψεις ενα midterm exam και δεν εχεις την πολυτελεια του χρονου.
Όπως είχα πει και σε προηγούμενο ποστ μου, η ένστασή μου δεν αναφέρεται στην επανάληψη της εξεταστικής διαδικασίας αλλά στην καταβολή χρηματικού ποσού εκ νέου. Νομίζω θα ήταν καλύτερο, εφόσον οι γνώσεις έχουν αποκτειθεί (απλά πρόκειται για μια διαδικασία επανάληψης σε ήδη γνωστά πράγματα), ο εξεταζόμενος να χρησιμοποιεί το ήδη υπάρχον πτυχίο για να επανάλαβει τη διαδικασία αλλά χωρίς να πληρώνει.

Νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι η "προσωρινότητα" (υπάρχει τέτοια λέξη;; :confused::P) των πτυχιών έχει οικονομικά κίνητρα. Σκεφτείτε πόσα χρήματα κερδίζουν κάθε χρόνο από τους υποψήφιους...

Όσον αφορά τα τεστ ταχύτητας, εμένα προσωπικά δεν με βολεύουν λόγω του ότι χρειάζομαι το χρόνο μου για να σκεφτώ ήρεμα (και ο υπερβολικός χρονικός περιορισμός με αγχώνει) αλλά αυτό είναι γενικά κάτι που ισχύει σε όλα τα πτυχία. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιο που να μπορείς να παραδώσεις κόλλα και την άλλη μέρα το πρωί. Απλώς ανάλογα το στυλ της εξέτασης, δίνεται ένας ανάλογος λογικός χρόνος να τελειώσεις. Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

psy1951

Νεοφερμένος

Ο psy1951 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου,αλλά,ουσιαστικά,ο στόχος είναι αυτός που ανέφερες κι εσύ:να κερδίσει η ΕΤS χρήματα μέσα από τις επαναλήψεις της εξεταστικής διαδικασίας-έχει στηθεί μία ολόκληρη βιομηχανία εκμετάλλευσης (ας λάβουμε,επίσης,υπόψη μας και τα φροντιστήρια που είναι συμβεβλημένα με τις συγκεκριμένες υπηρεσίες,τους οδηγούς προετοιμασίας που εκδίδουν,αλλά και τις online παροχές επί χρέωση).Κι εγώ χρειάζομαι τον χρόνο μου κατά τη διάρκεια της εξέτασης και τόσο το TOEFL όσο και το GRE υπήρξαν ψυχοφθόρες διαδικασίες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Πριν μία εβδομάδα με δέχτηκαν στο Κάλγκαρυ και,ειλικρινά,δεν έχω μετανοιώσει ούτε μία στιγμή για την επιλογή μου.Και αν κάποιος θέλει να λάβει υψηλού επιπέδου εκπαίδευση και άριστη ποιότητα ζωής,νομίζω ότι αξίζει να θυσιάσει το κλίμα της Ελλάδας (το κλίμα δε σου προσφέρει τις γνώσεις).Κατά τη γνώμη μου,όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να κερδίσει πολλά σε προπτυχιακό επίπεδο στην Ελλάδα,ωστόσο,τα μεταπτυχιακά προγράμματα σπουδών δε σώζουν την κατάσταση (λόγο έλλειψης υποδομών,περιορισμένης έρευνας κτλ).

Συγχαρητήρια! Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NOYTSIS

Νεοφερμένος

Ο NOYTSIS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ψάχνω για master information technology πιο πανεπιστήμιο μου προτείνεται και ποσο είναι τα δίδακτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
ιατρικη ειναι αδυνατο στις ΗΠΑ....στον Καναδα ομως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Αδύνατο δεν είναι.... πολύ δυσκολο είναι... Στις ΗΠΑ η ιατρικη παρεχεται ουσιαστικά ως δευτερο πτυχιο ( θεωρείται μεταπτυχιακό)... Αν σπουδασεις σε προπτυχιακό μη Αμερικανικό πανεπιστημίο τότε όντως είναι σχεδόν αδύνατο... αλλά αν σπουδασεις σε αξιολογο αμερικανικό τότε τα πραγματα είναι αρκετα καλύτερα...
Γενικά, αν κάποιος ενδιαφερεται για ιατρικη (όχι ερευνητική ιατρική κτλ, αλλα θέλει να γίνει γιατρος) τότε δεν συμφερει απο καμία άποψη (οικονομικα κυρίως) να παει ΗΠΑ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
ιατρικη ειναι αδυνατο στις ΗΠΑ....στον Καναδα ομως?

Αδύνατο δεν είναι.... πολύ δυσκολο είναι... Στις ΗΠΑ η ιατρικη παρεχεται ουσιαστικά ως δευτερο πτυχιο ( θεωρείται μεταπτυχιακό)... Αν σπουδασεις σε προπτυχιακό μη Αμερικανικό πανεπιστημίο τότε όντως είναι σχεδόν αδύνατο... αλλά αν σπουδασεις σε αξιολογο αμερικανικό τότε τα πραγματα είναι αρκετα καλύτερα...
Γενικά, αν κάποιος ενδιαφερεται για ιατρικη (όχι ερευνητική ιατρική κτλ, αλλα θέλει να γίνει γιατρος) τότε δεν συμφερει απο καμία άποψη (οικονομικα κυρίως) να παει ΗΠΑ...

Μη λέτε ανοησίες. Σαφώς και είναι δύσκολο να γίνεις δεκτός σε καλό αμερικάνικο πανεπιστήμιο για Ιατρική, αλλά όχι και αδύνατο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει μεγάλες θυσίες από μέρους του υποψηφίου καθώς τις εν λόγω σπουδές παραδοσιακά τις επιλέγει η ελίτ των Αμερικανών φοιτητών. Επιπροσθέτως δεν είναι μεταπτυχιακό αλλά κανονικές σπουδές ως δεύτερο πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

student93

Νεοφερμένος

Ο student93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μη λέτε ανοησίες. Σαφώς και είναι δύσκολο να γίνεις δεκτός σε καλό αμερικάνικο πανεπιστήμιο για Ιατρική, αλλά όχι και αδύνατο. Το μόνο σίγουρο είναι ότι θέλει μεγάλες θυσίες από μέρους του υποψηφίου καθώς τις εν λόγω σπουδές παραδοσιακά τις επιλέγει η ελίτ των Αμερικανών φοιτητών. Επιπροσθέτως δεν είναι μεταπτυχιακό αλλά κανονικές σπουδές ως δεύτερο πτυχίο.
Δεν καταλαβαινω που ακριβώς διαφωνείς με αυτά που λέω.... Είναι δύσκολο και προσφέρεται ως δευτερο πτυχίο (είπα μεταπτυχιακό διότι για να πας σε ιατρική σχολή πρέπει να συγκεντρώσεις ορισμένα credits απο τισ προπτυχιακές σπουδές ή να ακολουθήσεις pre-med....)...
Όπως είπα και προηγουμένος... τα έξοδα είναι τεραστια και οι υποτροφές απειροελάχιστες....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteroskoni

Νεοφερμένος

Η asteroskoni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
+1 στον student93..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Zafie

Νεοφερμένος

Η Ζαφειρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας..:) Θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν πανεπιστήμια στον Καναδά για αγγλικά φιλολογία..:ermm: Mπορώ από φροντιστήριο να πάρω υποτροφία ή κάτι τέτοιο σε ένα πανεπιστήμιο; :ermm: Kαι πού μπορώ να δουλεύω μετά; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top