Σπουδές στον Καναδά

a1b2c321

Νεοφερμένος

Ο a1b2c321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις απο ποτε πρεπει να ξεκινησει η προετοιμασια των τεστ SAT και τι μαθηματα δινεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

schooliki

Δραστήριο μέλος

Ο schooliki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 594 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις απο ποτε πρεπει να ξεκινησει η προετοιμασια των τεστ SAT και τι μαθηματα δινεις?
Χρειάζεται σοβαρή προετοιμασία (Διάβασε το προηγούμενο μήνυμά μου).
SAT1 (υποχρεωτικό): Γλώσσα, Μαθηματικά
SAT2 (Subjects)(δύο τουλάχιστον): Μαθηματικά 1, μαθηματικά 2, φυσική, χημεία, ιστορία, γλώσσες κ.λ.π., ανάλογα με τον τομέα που σε ενδιαφέρει.
https://www.collegeboard.org/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

a1b2c321

Νεοφερμένος

Ο a1b2c321 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεισ το βαθμο SAT που χρειαζετα για αυτα τα πανεπιστημια (δεν βρισκο κατι συγκικριμενο στο ιντερνετ) university of toronto
university of waterloo kai to mcgill
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dogie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Φιλολογίας Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,092 μηνύματα.
Τι ακριβώς χρειάζεται κάποιος για να κάνει μεταπτυχιακό στον Καναδά; Σκέφτομαι μόλις τελειώσω εδώ το προπτυχιακό μου να πάω Καναδά για μεταπτυχιακό στη Γλωσσολογία.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Xρήματα και πολύ καλό βαθμό πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ktran

Νεοφερμένος

Ο ktran αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
για αθλητικες σπουδες για λυκειοπαιδα και κυριος για το αμερικανικο ποδοσφαιρο ξερεις κανεις κατι που θα μπορουσε να με βοηθησει?:hmm::(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.
Xρήματα και πολύ καλό βαθμό πτυχίου.

το 2ο δε νομίζω οτι ισχύει, εκτος αν θελει ν παει σε κορυφαιο πανεπιστημιο του Καναδά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cydonian Knight

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Cydonian Knight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Aν πάει στα μέτρια ή και κακά πανεπιστήμια, δεν αξίζει. Καλύτερα ας κάνει ένα στην Ευρώπη που θα βγει και πιο φτηνά. Τα καλά πανεπιστήμια στον Καναδά ζητάνε βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spi18ros

Νεοφερμένος

Ο spi18ros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
γειας σας θ ηθελα και εγω με την σειρα μ ν ρωτησω για σπουδες στον καναδα μιας και το σκεφτομαι πολυ σοβαρα πλεον...εχω βρει ενα πανεπιστημιο που με ενδιαφερει αρκετα στο Edmonton την πρωτευουσα της alberta ...το the king's university college...θελω ν ρωτησω αν οντως αξιζει να παω να σπουδασω εκει και κατα ποσο ευκολο ειναι ν βρεις δουλεια και κατα την διαρκεια αλλα και μετα τις σπουδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hanna_f

Νεοφερμένος

Η Hanna_f αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια, θα χαρώ πολύ αν κάποιος μπορέσει και με βοηθήσει...
μένω Ελλάδα τώρα και σε λίγο καιρό τελειώνω το λύκειο αλλά θέλω να σπουδάσω Καναδά και έχω αποφασίσει να ασχοληθώ με δραματική σχολή και έτσι...δηλαδή για ηθοποιός! Ποιο κολέγιο μου προτείνετε επειδή δεν ξέρω πολύ καλά από εκεί και ψάχνω συνέχεια και δεν ξέρω...ας με βοηθήσει κάποιος αν μπορεί.Επίσης τι χρειάζεται να κάνω μόλις τελειώσω το λύκειο για να μπω σε ένα τέτοιο κολέγιο δηλαδή πρέπει να έχω proficiency; κάτι άλλο σημαντικό που να χρειάζομαι...και γενικά με τα χαρτιά μου τι θα χρειαστώ;
Κάτι ακόμα όταν τελειώσω το λύκειο πρέπει να έχω καλό μέσο όρο; Παίζει κάποιο ρόλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γεια, θα χαρώ πολύ αν κάποιος μπορέσει και με βοηθήσει...
μένω Ελλάδα τώρα και σε λίγο καιρό τελειώνω το λύκειο αλλά θέλω να σπουδάσω Καναδά και έχω αποφασίσει να ασχοληθώ με δραματική σχολή και έτσι...δηλαδή για ηθοποιός! Ποιο κολέγιο μου προτείνετε επειδή δεν ξέρω πολύ καλά από εκεί και ψάχνω συνέχεια και δεν ξέρω...ας με βοηθήσει κάποιος αν μπορεί.Επίσης τι χρειάζεται να κάνω μόλις τελειώσω το λύκειο για να μπω σε ένα τέτοιο κολέγιο δηλαδή πρέπει να έχω proficiency; κάτι άλλο σημαντικό που να χρειάζομαι...και γενικά με τα χαρτιά μου τι θα χρειαστώ;
Κάτι ακόμα όταν τελειώσω το λύκειο πρέπει να έχω καλό μέσο όρο; Παίζει κάποιο ρόλο;
Θα απαντήσω γενικά τι πρέπει να έχεις για σπουδές στο εξωτερικό (συγκεκριμένα για τον Καναδά δε γνωρίζω σχετικά με πανεπιστήμια και κολλέγια).
Το πτυχίο αγγλικών που χρειάζονται τα πανεπιστήμια είναι είτε IELTS (Academic) είτε TOEFL ή Cambridge Proficiency. Θα συνιστούσα το IELTS που είναι συνήθως αυτό που προτιμούν.
Σχετικά με το μέσο όρο εξαρτάται τι ζητάει το πανεπιστημιο αλλά και πάλι εξαρτάται. Μπορεί εσύ απλά να μην παίρνεις βαθμούς που ζητάνε αλλά εξωσχολικά να έχεις ασχοληθεί πχ με το θέατρο, να διαβάζεις σχετικά με αυτό κτλ. Σε μία αίτηση όλα μετράνε. Βέβαια θα πρέπει να ρωτήσεις εάν το πανεπιστήμιο σε δέχεται και χωρίς να δώσεις πανελλήνιες εξετάσεις (πχ αυτό που θα κάνω εγώ αίτηση μου είπαν πως δε χρειάζεται να δώσω) διότι εάν θέλουν και πανελλήνιες θα πρέπει να σκεφτείς τι γίνεται ο μέσος όρος και σε αυτή την περίπτωση.
Τώρα από χαρτιά τα συνηθισμένα είναι το απολυτήριο λυκείου, βαθμοί πρωτου τετραμήνου (ανάλογα πότε θα είναι το deadline αιτήσεων), ίσως συστατικές από τους καθηγητές σου.
Εάν χρειαστείς βοήθεια μπορείς να συμβουλεύεσαι και το https://www.studyincanada.com/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας,

είμαι μαθητής της Β' Λυκείου. Διαβάζοντας αυτό το ποστ, έχω αρχίσει να διαβάζω περισσότερες πληροφορίες για σπουδές στον Καναδά. Θέλω να ρωτήσω κατ' αρχήν εάν υπάρχει η δυνατότητα να σπουδάσω είτε με ελάχιστο κόστος είτε δωρεάν(μέσω αυτών των δανείων που δίνουν εννοώ). Εάν κάνω αίτηση για μόνιμος κάτοικος, θα μπορώ να πληρώνων ίδια δίδακτρα με τους Καναδούς; Βασικά, είναι αυτό που λένε student permit? Και τελικά, είναι τόσσο ακριβή η διαβίωση και σου παίρνουν τόσα πολλά χρήματα από φόρους και από υπηρεσίες; Ευχαριστώ.

Βαγγέλης

Υ.Γ.: Εγώ ενδιαφέρομαι είτε για Πολιτικές Επιστήμες, είτε για Διεθνές Δίκαιο. Τι παίζει με αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αν και δεν ξέρω πολλά για τον Καναδά, μπορώ να σου πω όμως οτι μπορείς να κάνεις πρώτα αίτηση σε κάποιο κολλέγιο. Στην Αυστραλία για παράδειγμα (σχεδόν) κάθε πανεπιστήμιο έχει και δικό του κολλέγιο στο οποίο φοιτάς για 1-2 εξάμηνα και μετά εάν πληροίς τις προυποθέσεις μπαίνεις στο τμήμα που θες κατευθείαν πληρώνοντας νομίζω τα δίδακτρα των domestic students. Στο μόνο που μπορώ να σε βοηθήσω είναι να σου πω να αναζητήσεις περισσότερες πληροφορίες εδώ https://www.studyincanada.com/Index.aspx και εδώ https://www.studycanada.ca/english/index.htm. Εάν έχεις ερωτήσεις μη διστάσεις να μας ρωτήσεις όλο και κάποιος θα μπορέσει να σε βοηθήσει. Επίσης εάν θες μπορείς να κοιτάς και εδώ https://www.bachelorsportal.eu/ όπου μπορείς να βρεις προγράμματα bachelor σε όποια χώρα θες. ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν περιέχει ΌΛΑ τα προσφερόμενα προγράμματα. Ελπίζω να σε βοήθησα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χαβουζη τατιανα

Νεοφερμένος

Η χαβουζη τατιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
θελω και εγω να σπουδασω καναδα.... η ανακοινωση σου βεβαια ειναι λιγο παλια αλλα θα ηθελα να ξερω αν πηγες και πια ειναι η διαδικασια.. θελω πρασινη καρτα?? πληρωνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top