Σπουδές στον Καναδά

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Sakura -chan σ ευχαριστωωωωωωωωω.. Τα δίδακτρα είναι πάρα πολλά για τους μη Καναδούς, όντως πάρα πολλά. Σε κάποιο προηγούμενο ποστ σου παρατήρησα ότι ανέφερες τη περίπτωση να πάει κανείς σαν μετανάστης και να έχει κάποιες διευκολύνσεις. Αυτό θα ήταν μια πολύ ενδιαφέρουσα εναλλακτική αλλά φαντάζομαι θα θέλει χρόνο και βέβαια να επικοινωνήσει κανείς με την ανάλογη πρεσβεία. Έχω βρει κάποια προγράμματα αλλά η αλήθεια είναι ότι θα δυσκολευόμουν να επικοινωνήσω με κάποιον supervisor. Και πάλι ευχαριστώ, μακάρι να βρεθεί μια άκρη..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
πρεπει οντως να επικοινωνησεις με πρεσβεια. Αναλογα με το επαγγελμα σου κυμαινονται και οι πιθανοτητες να σε δεχτουν ως μεταναστρια. Δεν ξερω τι αλλο χρειαζεται, οποτε τις πιο εγκυρες απαντησεις θα τις παρεις μονο απο την πρεσβεια.

Ειναι δυσκολο να επικοινωνησεις με supervisor, κυριως οταν δεν τον γνωριζεις. Εγω στη θεση σου θα διαβαζα τις ερευνες μερικων που με ενδιαφερουν και θα συζητουσα μαζι του τις ιδεες μου. Αυτο εκανα και με δεχτηκε αμεσως ο supervisor που επικοινωνησα μαζι του, αλλα τωρα εχω το προβλημα του funding και εχασα μια ημερομηνια για αιτηση και πρεπει να περιμενω μεχρι τον μαιο :P Αν επικοινωνησεις με καποιον supervisor μη ξεχασεις να ρωτησεις για funding, ειναι παρα πολυ σημαντικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ευχαριστώ...Θα δω τι θα κάνω..Πάντως ο Καναδάς θα ήταν μια παρα πολύ καλη εναλλακτική..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
Σε ποιο πανεπιστήμιο σπουδάζεις??

ubc

1) Το πανεπιστήμιο του Waterloo (University of Waterloo) τα tuitions για τους international students είναι όλα $35500 (το ποσό αυτό κυμαίνεται ανάλογα με το department)

τα διδακτρα διαφερουν απο πανεπιστημιο σε πανεπιστημιο και απο σχολη σε σχολη. Επισης το κοστος εξαρταται και απο το ποσα μαθηματα θα παιρνεις σε καθε τετραμηνο. Εγω επαιρνα συνηθως 4-6.

2) Ξανατονίζω μήπως εννοείς Ph. D? Γιατί εγώ που κοίταξα για M.Sc ανέφεραν στην ιστοσελίδα ότι δεν παρέχουν financial support.MONO για Ph. D προσφέρουν. Για master (M.Sc) όπως λες και εσύ πρέπει να βρεις fundings (και το κοίταξα και για Αμερική και για Καναδά).

οχι, εννοω μαστερ. Πολλα labs εχουν χρηματοδοτηση και σε χρηματοδοτουν αυτα, αλλα labs δεν εχουν καλη χρηματοδοτηση και πρεπει να κανεις αιτηση σε διαφορους οργανισμους. Επισης πρεπει να δουλεψεις ως teaching/research assistant για ενα διαστημα, και φυσικα πληρωνεσαι.

Δες και εδω (τομεας μου)

3)Ναι πολλά τελειώνουν 28 Φεβρουαρίου αλλά νομίζεις ότι κάποιος μπορεί να προλάβει το deadline αν ξεκίνησε τώρα?Όχι..Γι'αυτό ανέφερα το Spring και Fall του 2012.

πολυ ανετα προλαβαινει!! Συνηθως το application deadline δεν περιλαμβανει το document deadline. Αν κανει την αιτηση τωρα μπορει να στειλει τα χαρτια αργοτερα :hmm: Το spring επισης δεν παιζει γιατι πολυ σπανια παιρνουν μαθητες τοτε. Συνηθως παιρνουν στο summer term (το spring ξεκιναει τον ιανουριο, ενω το summer τον μαιο).

Πάνω από όλα, πρέπει killbill να κοιτάξετε ποια πανεπιστήμια σας ενδιαφέρουν γιατί πολύ απλά το ΚΑΘΕ πανεπιστήμιο έχει δικά του recuirements και δικό του admission system.

Και κάτι ακόμα, sakura-chan για master στο πανεπιστήμιο σου δεν ζητάνε GRE? Γιατί σε κάποια που με ενδιέφερουν το ζητάνε.

νομιζω ζητανε απο τους International students αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρη:hmm:.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
UBC εεε?? Τώρα ζήλεψα λίγο!!!:) τι σπουδάζεις αν επιτρέπεται ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ceres Victoria

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ceres Victoria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,934 μηνύματα.
τελειωσα βιολογια και σκοπευω να κανω μαστερ στην ζωολογια (φυσιολογια)... υπαρχει βεβαια και ενα ενδεχομενο να παω στο mcgill, αλλα ακομα ειναι νωρις για να ξερω σιγουρα :hmm:
Σε γενικες γραμμες το ubc ειναι φανταστικο πανεπιστημιο, εχει πολυ καλες υποδομες, καλους καθηγητες, κτλ, αλλα εχει φοβερο ανταγωνισμο... φημες λενε οτι ειναι νουμερο 1 στον ανταγωνισμο στην Β. Αμερικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

killbill

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο killbill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Μα καλά, δεν δέχονται Proficiency του Cambridge? παράλογο μου ακούγεται.... Και δέχονται αυτή τη βλακεία το TOEFL? πως είναι δυνατόν! τι σπούδαζα τόσα χρόνια Αγγλικά για να πάρω το νούμερο 1 πτυχίο Αγγλικών....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ούτε στην Αγγλία δεν το δέχονται μερικά πανεπιστήμια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μα καλά, δεν δέχονται Proficiency του Cambridge? παράλογο μου ακούγεται.... Και δέχονται αυτή τη βλακεία το TOEFL? πως είναι δυνατόν! τι σπούδαζα τόσα χρόνια Αγγλικά για να πάρω το νούμερο 1 πτυχίο Αγγλικών....


Δεν είναι καθόλου παράλογο (Για ποιο λόγο να το αναγνωρίσουν και να χρηματοδοτούν έμμεσα ένα ξένο πανπιστήμιο). Και στην Ελλάδα το σωστό θα ήταν να αναγωνίζουν μόνο το κρατικό πιστοποιητικό (για τον ΑΣΕΠ) κσι τίποτα άλλο.

Σας φαίνεται λογικό στην Ελλάδα να μπροουν να διδάσκουν Αγγλικά κατόχοι proficiency ενώ σε αρκετά πανεπιστήμια στην Αγγλία να μην αναγνωρίζεται ούτε για επάρκεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μα καλά, δεν δέχονται Proficiency του Cambridge? παράλογο μου ακούγεται.... Και δέχονται αυτή τη βλακεία το TOEFL? πως είναι δυνατόν! τι σπούδαζα τόσα χρόνια Αγγλικά για να πάρω το νούμερο 1 πτυχίο Αγγλικών....
Πολύ χοντρικά:

  1. Το Cambridge μπορεί να το πήρες πριν από κι εγώ δεν ξέρω πόσα χρόνια. Το TOEFL πάλι, ισχύει για 2 χρόνια, οπότε δείχνει κάπως καλύτερα το επίπεδό σου.
  2. Το σύστημα των εξετάσεων για Proficiency στην Ελλάδα είναι ένα πολύ καλοστημένο σύστημα όπου το ESOL και η HAU τα παίρνουν για να δίνουν πιστοποιητικά. Γιατί; "Γιατί έτσι". Γιατί έχουν δει τι πτυχιολαγνεία υπάρχει στην Ελλάδα και αξιοποιούν την τρέλα που έχει ο κάθε γονιός να "πάρει το παιδί του πτυχία".
  3. Πέρα απ' αυτά, προφανώς θα προτιμήσουν μία πιστοποίηση από την "δικιά τους" ETS (μη-κερδοσκοπικός - και καλά - οργανισμός των ΗΠΑ), παρά από κάποιο Παν/μιο της Αγγλίας.
Σπούδαζες τόσα χρόνια Αγγλικά για να πληρώνεις φροντιστήρια και το ESOL. Απλά πράγματα. :P

Τέλος πάντων, το καλό με το TOEFL είναι πως είναι πολύ γρήγορη η εξέτασή του. Είναι εξ' ολοκλήρου σε υπολογιστή - ακόμα και το speaking και η έκθεση (!) - και διαρκεί περίπου 3-4 ώρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Επίσης, νομίζω για το TOEFL και είμαι σίγουρη για το IELTS, ότι δείχνουν ότι μπορείς να μιλήσεις αγγλικά και όχι να έχεις απλά εξεζητημένες γνώσεις, που δεν θα σου χρησιμεύσουν ποτέ. Εκφράσεις που έχουν αιώνες να ακουστούν και να μην ξέρεις να εξηγήσεις ένα γράφημα..

(Δεν ξέρω αν είναι κατανοητό αυτό που λέω...:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι αυτό το καινούριο με τον χρονικό περιορισμό στα πτυχία είναι καθαρά για να βγάζουν λεφτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνώ για τα λεφτά. Αλλά δυστυχώς, πρέπει ορισμένες φορές να γίνεται ανανέωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Επίσης, νομίζω για το TOEFL και είμαι σίγουρη για το IELTS, ότι δείχνουν ότι μπορείς να μιλήσεις αγγλικά και όχι να έχεις απλά εξεζητημένες γνώσεις, που δεν θα σου χρησιμεύσουν ποτέ. Εκφράσεις που έχουν αιώνες να ακουστούν και να μην ξέρεις να εξηγήσεις ένα γράφημα..

(Δεν ξέρω αν είναι κατανοητό αυτό που λέω...:worry:)
Για τον Καναδά δεν γνωρίζω, στις ΗΠΑ πάντως ΔΕΝ δέχονται όλοι το IELTS. Αντίθετα, όλα τα Πανεπιστήμια που έχω υπόψιν μου, δέχονται το TOEFL. Έχω δει Πανεπιστήμια να δέχονται μόνο TOEFL, έχω δει και Πανεπιστήμια να δέχονται και TOEFL και IELTS, αλλά δεν έχω δει Πανεπιστήμια να δέχονται μόνο IELTS. Οπότε προτείνω το TOEFL που το δέχονται όλοι.

Το TOEFL ναι, δείχνει πρακτικά ότι μπορείς να συννενοηθείς σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Έχει ένα reading section με 3 κείμενα, ένα listening, ένα speaking κι ένα writing. Δεν χρειάζεται να ξέρεις το τρελό λεξιλόγιο του Cambridge, απλά να μπορείς να συννενοηθείς και να καταλάβεις ακαδημαϊκό context.

Εγώ νομίζω ότι αυτό το καινούριο με τον χρονικό περιορισμό στα πτυχία είναι καθαρά για να βγάζουν λεφτά...
ΔΕΝ είναι πτυχία. Είναι πιστοποιητικά! Και κανένα πιστοποιητικό δεν μπορεί να ισχύει εφ' όρου ζωής. Το ότι το Cambridge και το Michigan που θεωρητικά ισχύουν "διά βίου" δεν λέει κάτι, γιατί απλά ό,τι δεν χρησιμοποιείται, ξεχνιέται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ΔΕΝ είναι πτυχία. Είναι πιστοποιητικά! Και κανένα πιστοποιητικό δεν μπορεί να ισχύει εφ' όρου ζωής. Το ότι το Cambridge και το Michigan που θεωρητικά ισχύουν "διά βίου" δεν λέει κάτι, γιατί απλά ό,τι δεν χρησιμοποιείται, ξεχνιέται.
Ναι αλλά το να δίνεις κάθε λίγο το ίδιο πιστοποιητικό είναι υπερβολικό. Το πιστοποιητικό το πήρες μία φορά, μετά από κάποια χρόνια μπορεί να γίνεται μία ανανέωση χωρίς την καταβολή χρηματικού ποσού. Το να ξαναδίνεις για το πιστοποιητικό από την αρχή τι νόημα μπορεί να έχει πέρα από οικονομικά συμφέροντα; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ναι αλλά το να δίνεις κάθε λίγο το ίδιο πιστοποιητικό είναι υπερβολικό. Το πιστοποιητικό το πήρες μία φορά, μετά από κάποια χρόνια μπορεί να γίνεται μία ανανέωση χωρίς την καταβολή χρηματικού ποσού. Το να ξαναδίνεις για το πιστοποιητικό από την αρχή τι νόημα μπορεί να έχει πέρα από οικονομικά συμφέροντα; :hmm:
Συγγνώμη, πότε εσύ θα τα δίνεις "κάθε τρεις και λίγο"; Μία φορά θα τα δώσεις για τα admissions στα Πανεπιστήμια. Από 'κει και πέρα, όσον αφορά μελλοντικά admissions, τα Πανεπιστήμια σε εξαιρούν από την πιστοποίηση ξένης γλώσσας αν λ.χ. έχεις πάρει πτυχίο από Αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Όσο αφορά τον Καναδά τα περισσότερα απαιτούν TOELF, υπάρχουν βέβαια και κάποια που δέχονται και IELTS αλλά είναι ελάχιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Όταν θα δει κάποιος τα πανεπιστήμια που τον ενδιαφέρουν, θα πάει να δώσει αυτό που ζητούν τα περισσότερα. Δεν θα πάει από μόνος του ένα πρωί να δώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Συγγνώμη, πότε εσύ θα τα δίνεις "κάθε τρεις και λίγο"; Μία φορά θα τα δώσεις για τα admissions στα Πανεπιστήμια. Από 'κει και πέρα, όσον αφορά μελλοντικά admissions, τα Πανεπιστήμια σε εξαιρούν από την πιστοποίηση ξένης γλώσσας αν λ.χ. έχεις πάρει πτυχίο από Αγγλόφωνο Πανεπιστήμιο.
Δεν αναφέρομαι απαραίτητα στα πανεπιστήμια αλλά σε όλες τις περιπτώσεις που χρειάζομαι πιστοποίηση για γνώση ξένης γλώσσας. Αν το πιστοποιητικό έχει μικρή διάρκεια ζωής, όσες φορές το χρειαστώ για διάφορες περιπτώσεις θα πρέπει να περνάω από εξετάσεις εκ νέου. Άρα μιλάμε για εξέταστρα. Θα μπορούσε απλά να γίνεται μία σύντομη επαναληπτική διαδικασία που να πιστοποιεί ότι ο κάτοχος θυμάται να χειρίζεται τη γλώσσα χωρίς καταβολή εξέταστρων. Λογικό δεν είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Τι τις θέλετε τις σπουδές στον Καναδά. Εφόσον στην Ελλάδα βρίσκεται η πιο γ.... σχολή του κόσμου.


ΤΙ ΜΙΤ και τα άλλα ξενέζικα μία είναι η σχολή ΗΜΜΥ ΕΜΠ


Να ανοίξω δημοσκόπηση ημμυ εμπ vs σπουδές στον καναδά ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top