Σπουδές στη Σκωτία

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Σκωτία.Αλλά όσο και να το ψάξω το θέμα,τελικά δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα όσον αφορά το ποιος είναι ο πιο σίγουρος τρόπος εισαγωγής.Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η κτηνιατρική στο Πανεπιστήμιο της Γλασκόβης: διάβασα στο site πως θέλει A-levels στην Βιολογία και στη Χημεία με βαθμό πάνω από 38,και μάθημα επιλογής είτε Φυσική είτε Μαθηματικά.Πόσο δύσκολα είναι αυτά τα A-levels;Είναι απαραίτητη η προετοιμασία ή μπορείς να δώσεις και αν διαβάζεις μόνος ή με βοήθεια και το κατέχεις;Επίσης,όσον αφορά το πτυχίο στη γλώσσα,έδωσα στην πρώτη Λυκείου το Michigan και αν και το πήρα με 1000/1000 δεν νομίζω να αναγνωρίζεται,έτσι;Τώρα πηγαίνω δευτέρα λυκείου,και κάπου διάβασα πως η προετοιμασία για τα A-levels είναι δύο μαθήματα στην δευτέρα και ένα στην τρίτη,αλλά έχει περάσει η περίοδος εγγραφών.
Πανελλήνιες,όσο να'ναι,θα προτιμούσα να μην δώσω.Όσο δύσκολα και να είναι αυτά τα A-levels,τουλάχιστον δίνεις σε μαθήματα που σε ενδιαφέρουν,και αγγλικά ξέρω αρκετά καλά ώστε να μην υπάρξει δυσκολία ως προς αυτό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κατι δεν εχεις διαβασει σωστα. Τα A-levels δεν βαθμολογουνται με αριθμους αλλα Α*,Α,Β,C etc. Συνεπως το 38 λογικα πρεπει να αναφερεται σε βαθμους IB και οχι Alevels. Επισης αν δεν δωσεις πανελληνιες θα χρειαστεις 3 Alevels με αρκετα υψηλο βαθμο (αν κανεις ενα καλο googling ειμαι σιγουρος οτι θα βρεις τα κριτηρια τους ακριβως). Επισης τα A levels ειναι οι πανελληνιες των Αγγλων και απαιτουν ΑΠΕΙΡΟ διαβασμα για να τα βγαλεις με καλους βαθμους (με αριστα A-levels σε δεχονται πανεπιστημια οπως το Cambridge, Oxford etc συνεπως δεν ειναι καθολου ευκολο). Επισης θεωρω οτι ειναι εξαιρετικα δυσκολο να διαβασεις γι αυτα μονος σου χωρις ενα χρονο, το 99% των μαθητων χρειαζονται 2 χρονια γερο διαβασμα για να βγαλουν την υλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Κάνω foundation year στο Manchester University και oι Βρετανοί συμφοιτητές μου έπρεπε να έχουν Α*Α*Α για να τους δεχτούν στο Φυσικό. Πολλοί από αυτούς δε μπήκαν (και αντ' αυτού κάνουν το foundation μαζί μου) για ένα A ή Β αντί για A*

Αυτό στο οποίο θέλω να καταλήξω είναι ότι εμείς στο foundation είναι σαν να κάνουμε A levels σε Physics, Mathematics και Further Mathematics (χονδρικά) σε 2 semesters. Η ύλη είναι μεγάλη και στη φυσική αρκετά δύσκολη και προσωπικά πιό δύσκολη για 'μένα από αυτή της Γ' λυκείου γιατί δε μας δείχνουν μεθοδολογίες. Στα μαθηματικά είναι αρκετά εύκολα αυτά που κάνουμε, πιο εύκολα μέχρι στιγμής από τα αντίστοιχα του Λυκείου. Mας ζητείται 80% στο πρόγραμμα που αντιστοιχεί όπως μας είπαν σε A*A*A σε βαθμό δυσκολίας και αν και δύσκολο, φαίνεται manageable έως τώρα.

Αν τα A - levels είναι παρόμοια με αυτά που κάνουμε στο foundation (οι συμφοιτητές μου λένε πως αυτά που κάνουμε εδώ είναι slightly more advanced) τότε φαντάζομαι ότι κάποιος θα μπορούσε με λιώσιμο να τα καταφέρει μόνος του, αν τουλάχιστον είχε καλές επιδόσεις στο λύκειο. Όλα αυτά χωρίς να έχω δει πως είναι πραγματικά τα A - levels, απλά συγκρίνω την εικόνα που έχω γι' αυτά από τους συμφοιτητές μου με αυτά που κάνω εγώ στο foundation.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1788

Νεοφερμένος

Η maria1788 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα ενδιαφερομαι για σπουδες στο Napier University..γνωριζει κανεις αν θεωρειται καλο πανεπιστημιο?Ειναι ευκολο να το τελειωσεις??Απαιτει πολυ διαβασμα?Ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Αν πας να σπουδασεις με το σκεπτικο ποσο διαβασμα θα εχεις τοτε καλυτερα να μην πας καθολου. Ολες οι σπουδες χρειαζονται διαβασμα, κανεις δεν πετυχε μη ανοιγοντας τα βιβλια, γιαυτο αν το βλεπεις ετσι ξεκινα να ψαχνεις για δουλεια και ολα καλα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1788

Νεοφερμένος

Η maria1788 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φυσικα και δεν το λεω με αυτη την εννοια.Γνωριζω πολυ καλα το διαβασμα που χρειαζεται μια σχολη καθως ηδη ειμαι σε μια.Το λεω με την αποψη αν συνδυαστει με ημιαπασχοληση καθως γνωριζω απο γνωστους μου απο αλλα πανεπιστημια οπως το oxford university οτι δεν γινεται να δουλευεις παραλληλα και αναρωτιομουν αν το ιδιο ισχυει και για το εν λογω ιδρυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Μέτριο θεωρείται. Στα rankings της Guardian είναι στη θέση 78 από 116 πανεπιστήμια. Κορυφαίο δεν το λες, αλλά υπάρχουν και χειρότερα. Γενικά τα "δεύτερα" πανεπιστήμια μιας πόλης - αυτά με τα δύο ονόματα - είναι συνήθως κάτω από το μέσο όρο (π.χ. Edinburgh και Edinburgh Napier, Liverpool και Liverpool John Moores, Glasgow και Glasgow Caledonian). Το πόσο εύκολο είναι να το τελειώσεις και πόσο διάβασμα χρειάζεται εξαρτάται και από τη σχολή. Μπορεί ένα πανεπιστήμιο γενικά να είναι μέτριο, αλλά να έχει μια σχολή που να είναι "δυνατή" και συνεπώς δύσκολη. Το αν θα μπορείς να δουλεύεις παράλληλα εξαρτάται επίσης από το πώς είναι μοιρασμένες οι ώρες και τι άλλες υποχρεώσεις έχεις για τη σχολή. Μπορεί να έχεις μάθημα κάθε μέρα, μπορεί να έχεις μάθημα μόνο 2 φορές την εβδομάδα. Γενικά στην Αγγλία δεν είναι εύκολο να δουλεύεις παράλληλα με τη σχολή αλλά πιθανολογώ ότι στο συγκεκριμένο πανεπιστήμιο δεν θα είναι τρελλές οι απαιτήσεις.

Και επίσης το πόσο διάβασμα θα χρειαστεί να κάνεις εξαρτάται από το βαθμό που έχεις ως στόχο. Στην Αγγλία ο βαθμός πτυχίου μετράει πολύ και για μεταπτυχιακά και για να βρεις δουλειά, αλλά αν δεν σε ενδιαφέρει ο βαθμός δεν θα έχεις τόσο μεγάλη πίεση. Από την άλλη, θα πρέπει να διαβάσεις σε ξένη γλώσσα, συνεπώς θα είναι πιο δύσκολα για σένα απ' ό,τι για τους ντόπιους φοιτητές, ειδικά αν η σχολή σου έχει πολύ μπλα μπλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

trelos2015

Νεοφερμένος

Ο trelos2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας. Θα ήθελα να ρωτησω το εξης. Έχω λαβει conditional offer απο το πανεπιστήμιο του Stirling και μου ζητάνε να βγάλω βαθμο πτυχίου 6.5, προβλέπεται όμως οτι θα βγάλω γύρω στο 6.3. Γνωριζεται αν θα με δεχτούν με αυτό το βαθμο πτυχίου τελικά ? Ευχαριστω .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Καθόλου απίθανο να γίνεις δεκτός τελικά.Στείλε mail και ρώτα τους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria mango

Νεοφερμένος

Η Maria mango αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.
Φέτος τελειώνω την τρίτη λυκείου σε επαλ και θέλω του χρόνου να πάω Σκωτία. Οι βαθμοί του απολυτηρίου θα ισχύουν,αλλά θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες του χρόνου το καλοκαίρι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mάιρα

Διάσημο μέλος

Η Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,354 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά.
Φέτος τελειώνω την τρίτη λυκείου σε επαλ και θέλω του χρόνου να πάω Σκωτία. Οι βαθμοί του απολυτηρίου θα ισχύουν,αλλά θα πρέπει να ξαναδώσω πανελλήνιες του χρόνου το καλοκαίρι?

hello hello
Δηλαδή δεν θα κάνεις μηχανογραφικό για φέτος, δεν θες να περάσεις κάπου εντός Ελλάδος; Τι σκέφτεσαι να σπουδάσεις στην Σκωτία; Επίσης πως το αποφάσισες; Πιστεύω θα σου είναι λίγο δύσκολο στην αρχή αλλά σίγουρα μετά θα τα καταφέρεις, ειδικά αν ξέρεις από τώρα την γλώσσα άπταιστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Παιδια Καλημερα!!!
Ειμαι μαθητης β λυκειου και τωρα ετοιμαζομαι για Γ λυκειου. Ειμαι μαθητης του 19.9 , σημαιοφορος απο το γυμνασιο. Θα ηθελα να ασχοληθω με την αστροφυσικη για αυτο εψαξα τα πανεπιστημια στην αγγλια και κατεληξα σκωτια εφοσον εκει δεν εχει διδακτρα και εχει και 2-3 καλα πανεπιστημια. Πρωτη μου επιλογη ειναι Εδιμβουργο μετα Glasgow μετα St Andrews και μετα θα βαλω 2 αλλα πανεπιστημια. Ειχα παει αρχικα σε ενα κεντρο για foundation αλλα εψαξα τα blogs και βρηκα οτι ειναι τελειως περιττο οποτε αποφασισα να δωσω μονο πανελληνιες. Στοχευω πανελληνιες να βγαλω πανω απο 18000 για να βγαλω ενα απολυτηριο 19++.
5 πραγματα ομως με προβληματιζουν :
1) Το πανεπιστημιο του Εδιμβουργου εχει κυρος και ειναι καλο;;; Αν ναι υπαρχει πιθανοτητα με ενα μονο απολυτηριο με πανελληνιες 19++ να με επιλεξουν ?
2) Οσον αναφορα τα A-Levels? Ειναι αναγκαια αμα εισαι καλος μαθητης;; Σε περιπτωση που δεν με επιλεξει το εδιμβουργο μπορει το st andrews να με παρει με ενα τοσο καλο απολυτηριο χωρις A-Levels?
3) Α-Levels μπορω να τα κανω και μονος μου; Και ποτε να τα δωσω;;Το χρονου καλοκαιρι;;;
4) IELTS πειραζει αμα το δωσω του χρονου καλοκαιρι;;Θα επηρεασει την αιτηση μου στο UCAS ? πλζ πλζ βοηθεια παιδια :D. Εσεις ποτε δωσατε?
5) Ποια ειναι η γνωμη σας για τα Foundation?
Ειναι αποριες που με τρωνε απο περυσι . :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edinCFC

Νεοφερμένος

Ο edinCFC αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
1) Το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου είναι σταθερά 4-5ο στην Βρετανία μετά από Oxbridge και του Λονδίνου, ενώ έχει και πάρα πολύ καλό reputation στον κόσμο. Μην ξεχνάς ότι ο Higgs τους έδωσε και ένα Nobel πριν 2 χρόνια. ΔΕΝ σε δέχονται με απολυτήριο μόνο οπότε πρέπει να δώσεις Πανελλήνιες ή ΙΒ. Αν είσαι καλός μαθητής όπως λες δεν θα έχεις πρόβλημα. Κρατάω μια επιφύλαξη μόνο στην περίπτωση που τους πετάξεις και καμιά καλή εξωσχολική διάκριση και σε πάρουν unconditional.
2)3) Τα A-levels είναι το αντίστοιχο των Πανελληνίων για τους Άγγλους! (οι Σκωτσέζοι έχουν άλλα) και συνήθως χρειάζονται 2 χρόνια προετοιμασία. Δεν θα σου χρειαστούν για την Σκωτία αν δώσεις Πανελλήνιες. Μερικά unis στην Αγγλία τα ζητάνε γιατί δεν αναγνωρίζουν τα δικά μας. Μπορείς να κοιτάξεις στο site κάθε uni τα κριτήρια εισαγωγής για ξένους μαθητές.
4) Μπορείς να κάνεις την αίτηση του UCAS πριν δώσεις IELTS και τους γράφεις στην αίτηση την πιθανή ημερομηνία που θα έχεις το αποτέλεσμα του IELTS. Έχω ακούσει άτομα που το έδωσαν το καλοκαίρι πριν τις σπουδές αλλά δεν είναι καλύτερα να το δώσεις νωρίτερα για να έχεις και μια δεύτερη ευκαιρία; Εγώ πρέπει να το έδωσα γύρω στον Μάρτιο.
5) Foundation = χαμένος χρόνος + τα Σκωτσέζικα δεν ζητάνε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
1) Το Πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου είναι σταθερά 4-5ο στην Βρετανία μετά από Oxbridge και του Λονδίνου, ενώ έχει και πάρα πολύ καλό reputation στον κόσμο. Μην ξεχνάς ότι ο Higgs τους έδωσε και ένα Nobel πριν 2 χρόνια. ΔΕΝ σε δέχονται με απολυτήριο μόνο οπότε πρέπει να δώσεις Πανελλήνιες ή ΙΒ. Αν είσαι καλός μαθητής όπως λες δεν θα έχεις πρόβλημα. Κρατάω μια επιφύλαξη μόνο στην περίπτωση που τους πετάξεις και καμιά καλή εξωσχολική διάκριση και σε πάρουν unconditional.
2)3) Τα A-levels είναι το αντίστοιχο των Πανελληνίων για τους Άγγλους! (οι Σκωτσέζοι έχουν άλλα) και συνήθως χρειάζονται 2 χρόνια προετοιμασία. Δεν θα σου χρειαστούν για την Σκωτία αν δώσεις Πανελλήνιες. Μερικά unis στην Αγγλία τα ζητάνε γιατί δεν αναγνωρίζουν τα δικά μας. Μπορείς να κοιτάξεις στο site κάθε uni τα κριτήρια εισαγωγής για ξένους μαθητές.
4) Μπορείς να κάνεις την αίτηση του UCAS πριν δώσεις IELTS και τους γράφεις στην αίτηση την πιθανή ημερομηνία που θα έχεις το αποτέλεσμα του IELTS. Έχω ακούσει άτομα που το έδωσαν το καλοκαίρι πριν τις σπουδές αλλά δεν είναι καλύτερα να το δώσεις νωρίτερα για να έχεις και μια δεύτερη ευκαιρία; Εγώ πρέπει να το έδωσα γύρω στον Μάρτιο.
5) Foundation = χαμένος χρόνος + τα Σκωτσέζικα δεν ζητάνε

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. Με βοηθησες πολυ
Μπορεις να μου εξηγησεις τι ειναι το unconditional;;
Απλες συμμετοχές σε διαγωνισμους μετρανε σαν plus?
Για το St Andrews ειναι και εκει απαραιτητα τα A-Levels ?Το site δεν το ξεκαθαριζει λεει οτι ισως χρειαστει να δωσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για πανεπιστήμιο Εδιμβούργου, υπάρχει περίπτωση για χρηματικά βοηθήματα, είτε bursaries, είτε υποτροφίες, όπως κάνουν στα Oxbridge για σπουδαστές με χαμηλό εισόδημα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΓιωργοςΜπ

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςΜπ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Γεια σας.Φετος εδωσα πανελληνιες και πιθανοτατα μπαινω στο γεωλογικο απθ.Ενδιαφερομαι να ακολουθησω το κλαδο των υδρογονανθρακων.Εχω ακουσει για πολυ καλα μεταπτυχιακα στο Aberdeen στον τομεα αυτο.Ειναι κανεις εδω μεσα που ακολουθησε αυτον τον δρομο?Αν ναι ισχυουν τα πολυ καλα λογια οσον αφορα την επαγγελματικη αποκατασταση και ποσο περιπου του βγηκε η ολη διαδικασια?Ξερω θα πειτε ειναι πολυ νωρις ακομα για να σκεφτομαι κατι τετοιο αλλα αν ειναι να το κανω (και το θελω πολυ) θα πρεπει να αρχισω να προετοιμαζομαι σε ολα τα επιπεδα.Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Μολις ειδα οτι το University Of Glasgow θελει 2 A-Levels ομως δεν θα δωσω. Μπορουν να σε δεχτουν με ενα καλο απολυτηριο λυκειου και πανελληνιες στην σκωτια ;;;Θελω Glasgow Edinburgh και St Andrews .Περα ομως απο το Edinburgh τα αλλα λενε οτι θελουν A-Levels :/ :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
παιδια μολις μου εστειλε η γλασκωβη οτι δεν δεχονται πανελληνιες και θελουν οποσδηποτε A-Levels.Εγινε αυτο που φοβομουν :( .Στην αρχη το ειχα δει στο site τους και τωρα μου το επιβεβαιωσαν :'( :'( :( :(
Σκοπευα να βαλω στο UCAS εδιμβουργο (πρωτη μου επιλογη) μετα γλασκωβη μετα st andrews μετα αμπερντιν και ενα αλλο.Ομως τωρα εμαθα οτι η γλασκωβη και τ st andrews θελουν Α-Levels ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. To αμπερντιν δεν μαρεσει καθολου και δεν ειναι αρκετα καλο πανεπιστημιο.Οποτε βαζω ολη την προσπαθεια να μπω εδιμβουργο. Ομως αν δεν με παρουν εδιμβουργο εμεινα σαν την καλαμια στον καμπο.
Τι μου προτινεται; Να δωσω πανελληνιες KAI A-Levels ή μονο πανελληνιες να τα παω πολυ καλα για να με επιλεξουν εδιμβουργο. Ειμαι πολυ καλος μαθητης με β λυκειου 19.9 και πιστευω πανελληνιες θα γραψω πανω απο 18000. Πως μπορειτε να με βοηθησετε; Ξερετε καποιο αλλο πανεπιστημιο ΚΑΛΟ στην φυσικη χωρις διδακτρα στην αγγλια (ή σκωτια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Όλα τα πανεπιστήμια στην Αγγλία έχουν δίδακτρα άλλα αυτό δε πρέπει απαραίτητα να σε τρομάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Ξερεις καθολου για το δανειο;Μπορει να παρει ο οποιοσδηποτε, εχεις deadline ή το ξεχρεωνεις οποτε θες.Εχω ακουσει οτι ειναι και ατοκο σωστα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dr.Quantum

Δραστήριο μέλος

Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 512 μηνύματα.
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες online, ψάξε. Μπορεί να το πάρει ουσιαστικά οποιοσδήποτε είναι κάτοικος Ευρώπης. Δεν έχεις deadline και δεν υποχρεούσαι να το πληρώνεις εως ώτου αποκτήσεις εισόδημα άνω των 21,000 λιρών το χρόνο. Η δόση για το κατώτατο εισόδημα από το οποίο ύστερα και μετά θα υποχρεούσαι να πληρώνεις ξεκινάει από τις 30τόσες λίρες το μήνα. Δεν είναι άτοκο, έχει νομίζω κάτι σε 3% τόκο. Το δάνειο παραγράφεται μετά από 30 χρόνια αν δε κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top