Σπουδές στη Σκωτία

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να ρωτήσω, όσοι ζείτε Σκωτία, ιδιαιτέρως δε αν ζείτε Εδιμβούργο ακόμη καλύτερα, πόσα ξοδεύετε για τα απολύτως απαραίτητα, δηλαδή για διαμονή, φαγητό και ότι έξοδα έχει το πανεπιστήμιο μόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
παιδια μολις μου εστειλε η γλασκωβη οτι δεν δεχονται πανελληνιες και θελουν οποσδηποτε A-Levels.Εγινε αυτο που φοβομουν :( .Στην αρχη το ειχα δει στο site τους και τωρα μου το επιβεβαιωσαν :'( :'( :( :(
Σκοπευα να βαλω στο UCAS εδιμβουργο (πρωτη μου επιλογη) μετα γλασκωβη μετα st andrews μετα αμπερντιν και ενα αλλο.Ομως τωρα εμαθα οτι η γλασκωβη και τ st andrews θελουν Α-Levels ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ. To αμπερντιν δεν μαρεσει καθολου και δεν ειναι αρκετα καλο πανεπιστημιο.Οποτε βαζω ολη την προσπαθεια να μπω εδιμβουργο. Ομως αν δεν με παρουν εδιμβουργο εμεινα σαν την καλαμια στον καμπο.
Τι μου προτινεται; Να δωσω πανελληνιες KAI A-Levels ή μονο πανελληνιες να τα παω πολυ καλα για να με επιλεξουν εδιμβουργο. Ειμαι πολυ καλος μαθητης με β λυκειου 19.9 και πιστευω πανελληνιες θα γραψω πανω απο 18000. Πως μπορειτε να με βοηθησετε; Ξερετε καποιο αλλο πανεπιστημιο ΚΑΛΟ στην φυσικη χωρις διδακτρα στην αγγλια (ή σκωτια).

Αυτό που έχω να σου συστήσω είναι να μην δηλώσεις καθόλου πανεπιστήμια που δεν σου αρέσουν και δεν είναι αρκετά καλά. ΄Εχουμε πει πολλές φορές ότι αν είναι να ξενιτευτούμε , θα πρέπει να είναι για κάτι πολύ καλό αλλιώς δεν έχει νόημα. Τώρα αν διεκδικήσεις μόνο την πρώτη σου επιλογή ή αν δώσεις και A-levels για να διεκδικήσεις και τις 2 επόμενες, είναι καθαρά δική σου απόφαση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Nick Papanikola το Παν.Aberdeen έχει καλό Τμήμα Φυσικής και Μαθηματικών. Μπορεί να μην έχει την "αίγλη", τη διαφήμιση των σύγχρονων Πανεπιστημίων αλλά έχει δυνατά ερευνητικά αντικείμενα καθηγητών. Κάνε μια επίσκεψη στο προφίλ / βιογραφικό των καθηγητών στα αντίστοιχα Τμήματα. Είχα παρακολουθήσει θερινό σχολείο με ομιλητή Καθηγητή από το Πανεπιστήμιο αυτό. Το Πανεπιστήμιο αυτό είναι από τα λίγα μαζί με τα Oxbridge Πανεπιστήμια του Ην.Βασιλείου που έχουν academic-oriented πρόγραμμα σπουδών (και όχι business-oriented πρόγραμμα σπουδών σύμφωνα με τις απαιτήσεις της αγοράς και του Νόμου της Μπολόνια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Smith

Νεοφερμένος

Ο Mr Smith αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Την επόμενη εβδομάδα ξεκινάω προπτυχιακές σπουδές στην Γλασκώβη (Caledonian Uni) στον τομέα της Πληροφορικής και έχω την εξής απορία:
Τι σημαίνει 'μέτριο' η και 'κακό' πανεπιστήμιο; Είναι τόσο σημαντικά τα rankings; Διάφορα στατιστικά regarding τους graduates όπως 'Employment rate' και 'Average annual salary' είναι αρκετά ικανοποιητικά και σχεδόν στα ίδια επίπεδα με πανεπιστήμια που είναι 'πολύ καλύτερα'.
Επίσης, αν καταφέρω να πάρω το πτυχίο με έναν σχετικά καλό βαθμό (upper second class, για παράδειγμα) οι πιθανότητες μου να με δεχτούν σε ένα 'top' πανεπιστήμιο όπως τα University of Edinburgh/Glasgow για μεταπτυχιακό είναι καλές η... δύσκολα τα πράγματα;
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asterias1921

Νεοφερμένος

Ο asterias1921 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπέρα. Φεύγω για μεταπτυχιακό στη Γλασκώβη και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς ιδέα από τις φοιτητικές εστίες Kelvinhaugh Gate, Kelvinhaugh Street, Lister House, Maclay Residences and Winton Flats. Ή αν γνωρίζει σχετικά με ιδιωτικές εστίες όπως το Hyndland House κ.λ.π. Τα δωμάτια στις εστίες του Πανεπιστημίου είναι πράγματι τόσο μικρά; Είναι προτιμότερο να μείνω σε ιδιωτική εστία; Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλησπέρα. Φεύγω για μεταπτυχιακό στη Γλασκώβη και θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς ιδέα από τις φοιτητικές εστίες Kelvinhaugh Gate, Kelvinhaugh Street, Lister House, Maclay Residences and Winton Flats. Ή αν γνωρίζει σχετικά με ιδιωτικές εστίες όπως το Hyndland House κ.λ.π. Τα δωμάτια στις εστίες του Πανεπιστημίου είναι πράγματι τόσο μικρά; Είναι προτιμότερο να μείνω σε ιδιωτική εστία; Ευχαριστώ

Καλησπερα!
Δεν εχω μεινει σε κάποια από αυτές αλλά η αλήθεια ειναι οτι ναι τα δωματια είναι μικρά, ακόμα και σε ιδιωτικες (εκτος και αν κλεισεις στουντιο ξερω γω π θα ειναι λιγο μεγαλυτερα αλλα οχι σπουδαια πραγματα).
Γενικα αξίζει να πας σε ιδιωτική εστία από την άποψη οτι συνηθως ειναι πιο καινουρια τα σπιτια, εχει καλυτερα συστηματα θερμανσης, ισως μεγαλυτερο κρεββατι, ειναι πιο καθαρες...τετοια πραγματα. Α!Και βασικο, έχεις ΔΙΚΟ ΣΟΥ μπανιο, κατι που δεν ειναι δεδομένο σε όλες τις εστιες του πανεπιστημιου. Αλλά για ένα χρόνο δεν ειναι κάτι το να κάτσεις και σε εστία πανεπιστημιου, τόσοι πρωτοετής το κάνουν και σε διαβεβαιώ, το θυμόμαστε μετά με νοσταλγία :(
Η ιδιωτική εστία βέβαια έχει και αυξημένο σχετικά κόστος. Γενικά η ερωτηση σου ειναι λιγο δυσκολη γιατί ο κάθε άνθρωπος ζει διαφορετικά. Εγω για παράδειγμα σιχαίνομαι το διαμερισμα που μένω πλέον και μακάρι να μπορούσα να γυρισω σε ιδιωτικη εστια. Είναι άλλη η αίσθηση, εχεις το δωματιάκι σου, δεν κάθεσαι να χολοσκάς με λογαριασμους και φόρους, πάντα εχει ζεστο νερό και θέρμανση, αν εχεις τις κλειστές σου κλείνεις την πόρτα και χωνεσαι στο δωματιό σου, αν όχι βγαινεις στην κουζινα ή στο διάδρομο και πιάνεις ψιλή κουβεντα με τους γειτονες, ερχεται μια γυναικα και καθαριζει την κουζινα καθε 2 βδομαδες, γνωριζεις κόσμο... <3 <3
Υπάρχουν βέβαια και άλλοι που δεν τους αρέσει αυτο και από το πρωτο έτος ψάχναν να βρουν διαμερισμα να αφησουν το δωματιο στην εστια και να φυγουν για να βρουν την ησυχια τους. Είναι πραγματικά πολύ ανάλογα τα γουστα του καθενως :/
Εγω σ λεω πήγαινε σε εστία σιγουρα, για την εμπειρία. Αν αντεχει το πορτοφόλι σου ιδιωτική, αν οχι πανεπιστημιου. Θα προτεινα οχι Lister House, ουτε Winton, ειναι λιγο μακρια... Σε σχεση με τα αλλα παντα, αλλιως 20-25 λεπτα περπατημα ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asterias1921

Νεοφερμένος

Ο asterias1921 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ευχαριστω για την απαντηση. Σιγουρα παιζει ρολο ο χαρακτηρας του καθε φοιτητη. Με το erasmus στην Κρακοβια ειχα συγκατοικησει με αλλους δυο φοιτητες σ´ ενα μεγαλο οροφοδιαμερισμα. Δεν υπηρχε κανενα προβλημα. Αλλα σιγουρα ειναι διαφορετικες οι συνθηκες και το κοστος στην Πολωνια απ´ οτι στη Γλασκωβη. Καλη συνεχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Καλησπερα!
Δεν εχω μεινει σε κάποια από αυτές αλλά η αλήθεια ειναι οτι ναι τα δωματια είναι μικρά, ακόμα και σε ιδιωτικες (εκτος και αν κλεισεις στουντιο ξερω γω π θα ειναι λιγο μεγαλυτερα αλλα οχι σπουδαια πραγματα).
Γενικα αξίζει να πας σε ιδιωτική εστία από την άποψη οτι συνηθως ειναι πιο καινουρια τα σπιτια, εχει καλυτερα συστηματα θερμανσης, ισως μεγαλυτερο κρεββατι, ειναι πιο καθαρες...τετοια πραγματα. Α!Και βασικο, έχεις ΔΙΚΟ ΣΟΥ μπανιο, κατι που δεν ειναι δεδομένο σε όλες τις εστιες του πανεπιστημιου. Αλλά για ένα χρόνο δεν ειναι κάτι το να κάτσεις και σε εστία πανεπιστημιου, τόσοι πρωτοετής το κάνουν και σε διαβεβαιώ, το θυμόμαστε μετά με νοσταλγία :(
Η ιδιωτική εστία βέβαια έχει και αυξημένο σχετικά κόστος. Γενικά η ερωτηση σου ειναι λιγο δυσκολη γιατί ο κάθε άνθρωπος ζει διαφορετικά. Εγω για παράδειγμα σιχαίνομαι το διαμερισμα που μένω πλέον και μακάρι να μπορούσα να γυρισω σε ιδιωτικη εστια. Είναι άλλη η αίσθηση, εχεις το δωματιάκι σου, δεν κάθεσαι να χολοσκάς με λογαριασμους και φόρους, πάντα εχει ζεστο νερό και θέρμανση, αν εχεις τις κλειστές σου κλείνεις την πόρτα και χωνεσαι στο δωματιό σου, αν όχι βγαινεις στην κουζινα ή στο διάδρομο και πιάνεις ψιλή κουβεντα με τους γειτονες, ερχεται μια γυναικα και καθαριζει την κουζινα καθε 2 βδομαδες, γνωριζεις κόσμο... <3 <3
Υπάρχουν βέβαια και άλλοι που δεν τους αρέσει αυτο και από το πρωτο έτος ψάχναν να βρουν διαμερισμα να αφησουν το δωματιο στην εστια και να φυγουν για να βρουν την ησυχια τους. Είναι πραγματικά πολύ ανάλογα τα γουστα του καθενως :/
Εγω σ λεω πήγαινε σε εστία σιγουρα, για την εμπειρία. Αν αντεχει το πορτοφόλι σου ιδιωτική, αν οχι πανεπιστημιου. Θα προτεινα οχι Lister House, ουτε Winton, ειναι λιγο μακρια... Σε σχεση με τα αλλα παντα, αλλιως 20-25 λεπτα περπατημα ειναι.

Μιας που εχεις εμπειρια απο τη Γλασκωβη, ποσα λεφτα πιστευεις χρειαζεται καποιος για νοικι και λογαριασμους ωστε να πιασει ενα αξιοπρεπες διαμερισμα σε μια τουλαχιστον μετρια περιοχη της πολης. Οταν λεω διαμερισμα εννοω γκαρσονιερα ή διαρακι, για εργενη δηλαδη. Και μια δευτερη ερωτηση. Το Εδιμβουργο ειναι πιο ακριβο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asterias1921

Νεοφερμένος

Ο asterias1921 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα. Φευγω για μεταπτυχιακο στη Γλασκωβη. Θα ηθελα να ρωτησω αν για το μεταπτυχιακο χρειαζεται να μεινω στη Γλασκωβη και το καλοκαιρι ή οχι. Το πανεπιστημιο αναφερει οτι τι προγραμμα διαρκει 12 μηνες αλλα και στην Ελλαδα μιλαμε για ενα ετος και τα μαθηματα διαρκουν 9 μηνες. Αν γνωριζει καποιος ας μ ενημερωσει. Ενδιαφερομαι για να κλεισω φοιτητικη εστια για συγκεκριμενες βδομαδες (44 ή 51). Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπερα. Φευγω για μεταπτυχιακο στη Γλασκωβη. Θα ηθελα να ρωτησω αν για το μεταπτυχιακο χρειαζεται να μεινω στη Γλασκωβη και το καλοκαιρι ή οχι. Το πανεπιστημιο αναφερει οτι τι προγραμμα διαρκει 12 μηνες αλλα και στην Ελλαδα μιλαμε για ενα ετος και τα μαθηματα διαρκουν 9 μηνες. Αν γνωριζει καποιος ας μ ενημερωσει. Ενδιαφερομαι για να κλεισω φοιτητικη εστια για συγκεκριμενες βδομαδες (44 ή 51). Ευχαριστω.
καλύτερα να ρωτήσεις το πανεπιστήμιο για να σαι και σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπερα. Φευγω για μεταπτυχιακο στη Γλασκωβη. Θα ηθελα να ρωτησω αν για το μεταπτυχιακο χρειαζεται να μεινω στη Γλασκωβη και το καλοκαιρι ή οχι. Το πανεπιστημιο αναφερει οτι τι προγραμμα διαρκει 12 μηνες αλλα και στην Ελλαδα μιλαμε για ενα ετος και τα μαθηματα διαρκουν 9 μηνες. Αν γνωριζει καποιος ας μ ενημερωσει. Ενδιαφερομαι για να κλεισω φοιτητικη εστια για συγκεκριμενες βδομαδες (44 ή 51). Ευχαριστω.

΄Οπως είπε και ο Τάσος καλύτερα να ρωτήσεις. Το σύνηθες είναι να κλείνουν γύρω στα μέσα Ιουνίου όμως κανένας δεν φεύγει γιατί τέλος Αυγούστου με αρχές Σεπτεμβρίου θα πρέπει να παραδώσεις την διπλωματική σου εργασία. Για να κάνεις μια εργασία της προκοπής σημαίνει εντατική δουλειά και ξημεροβράδιασμα στη βιβλιοθήκη. Ζήτημα είναι να ξεκλέψεις μια εβδομάδα διακοπές. Γιαυτό καλύτερα να κλείσεις για 51 εβδομάδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ όταν έκανα μεταπτυχιακό στην Αγγλία δεν είχαμε διακοπές το καλοκαίρι. Δουλέψαμε σερί μέχρι τον Σεπτέμβριο. Συνήθως τα μεταπτυχιακά έχουν 12μηνη φοίτηση και όχι 9μηνη.

Βασικά αν λένε 12 μήνες εννοούν 12 μήνες και καλό είναι να κλείσεις εστία για όλο το διάστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Επίσης μετά παιζει να έχεις και άλλες υποχρεώσεις. Πέρα της αποφοίτησης που δεν ειναι απαραίτητο να παρευρεθείς, μπορεί να σε καλέσουν για προφορική εξέταση (vivas). Γενικά οπως είπαν και οι από πάνω ρώτα το ιδιο το πανεπιστημιο, ακρή από εδω περα δε θα βγαλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asterias1921

Νεοφερμένος

Ο asterias1921 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Εστειλα email στο πανεπιστημιο χθες βραδυ και σημερα το πρωι μου απαντησαν οτι οι 12 μηνες ειναι 12 μηνες ( κι οχι 9) κι ολο το καλοκαιρι θα πρεπει να παραμεινω στη Γλασκωβη για τη συγγραφη της διατριβης. Καλη συνεχεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Παιδια γνωριζει κανεις αν στο διδακτορικο πληρωνεσαι στο πανεπιστημιο του εδιμβουργου ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Γεια σας!Ενδιαφέρομαι αρκετά να σπουδάσω στην Σκωτία και πιο συγκεκριμένα Γλασκωβη.Επειδη στο Εδιμβούργο ζητούν απολυτηριο πάνω από 19 με εξαίρεση ελάχιστα πρόγραμμα,το έψαξα και κατέληξα στο University of Strathclyde στη Γλασκωβη.Ειναι πολύ καλό πανεπιστήμιο-μεσα στα 250-για αυτούς που τα κοιτάνε και αυτά.Η Αλήθεια είναι πως έχει πολύ καλή φήμη για τα οικονομικα,αντικείμενο που δεν με ενδιαφέρει καθόλου.Σε αυτό το πανεπιστήμιο ζητούν απολυτηριο μεγαλύτερο του 19 μόνο για το business school στα υπόλοιπα μπορεί να ζητούν και μεγαλύτερο του 15 βλ. mathematics.Για να καταλάβετε σε ένα μήνα δίνω πανελλήνιες και αυτό το διάστημα γράφω για τις απολυτηριες εξετάσεις μου.Δυστυχως δεν τα πήγα καλά σε 2 μάθημα που είναι αρκετά για να μου ρίξουν το μέσο όρο.Ετσι,υπολογίζω πως θα βγάλω απολυτηριο γύρω στο 17.5-λιγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω-.Το μετάνιωσα που δίνω πανελλήνιες μιας και έχασα πολύτιμο χρόνου αφού θα μπορούσα τον Σεπτέμβριο να είμαι Γλασκωβη.Τωρα,όμως,θα κάνω την αίτηση μου τον Γενάρη οπότε θα ξεκινήσω,με το καλό,τις σπουδές μου τον Σεπτέμβριο του 18.IELTS δεν έχω αποκτήσει οπότε μπορώ να το δώσω το φθινόπωρο.Αυτο που με πρπβληματιζει και μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα είναι το εξής.Απ'οτι ξέρουμε στη Σκωτία δεν υπάρχουν δίδακτρα για Ευρωπαίους πολίτες.Ομως υπάρχει δυνατότητα να πάρω φοιτητικό δάνειο όπως παίρνουν οι υπόλοιποι που σπουδαζουν Αγγλία;Αν ναι,θα με διευκολυνε στο μέγιστο με το ενοίκιο.Για δωμάτιο έχω βρει σε εστίες είτε του πανεπιστημίου είτε ιδιωτικές με περίπου 130 λίρες/βδομάδα με δικό του μπάνιο που αντιστοιχεί σε 520 λίρες το μήνα.Επιπλεον,για τι ποσό μιλάμε όταν λέμε για φοιτητικό δάνειο;Επιλέγεις εσύ;Την διαδικασία της αποπληρωμής την γνωρίζω.Ευχαριστω εκ των προτέρων. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Γεια σας!Ενδιαφέρομαι αρκετά να σπουδάσω στην Σκωτία και πιο συγκεκριμένα Γλασκωβη.Επειδη στο Εδιμβούργο ζητούν απολυτηριο πάνω από 19 με εξαίρεση ελάχιστα πρόγραμμα,το έψαξα και κατέληξα στο University of Strathclyde στη Γλασκωβη.Ειναι πολύ καλό πανεπιστήμιο-μεσα στα 250-για αυτούς που τα κοιτάνε και αυτά.Η Αλήθεια είναι πως έχει πολύ καλή φήμη για τα οικονομικα,αντικείμενο που δεν με ενδιαφέρει καθόλου.Σε αυτό το πανεπιστήμιο ζητούν απολυτηριο μεγαλύτερο του 19 μόνο για το business school στα υπόλοιπα μπορεί να ζητούν και μεγαλύτερο του 15 βλ. mathematics.Για να καταλάβετε σε ένα μήνα δίνω πανελλήνιες και αυτό το διάστημα γράφω για τις απολυτηριες εξετάσεις μου.Δυστυχως δεν τα πήγα καλά σε 2 μάθημα που είναι αρκετά για να μου ρίξουν το μέσο όρο.Ετσι,υπολογίζω πως θα βγάλω απολυτηριο γύρω στο 17.5-λιγο πιο πάνω ή λίγο πιο κάτω-.Το μετάνιωσα που δίνω πανελλήνιες μιας και έχασα πολύτιμο χρόνου αφού θα μπορούσα τον Σεπτέμβριο να είμαι Γλασκωβη.Τωρα,όμως,θα κάνω την αίτηση μου τον Γενάρη οπότε θα ξεκινήσω,με το καλό,τις σπουδές μου τον Σεπτέμβριο του 18.IELTS δεν έχω αποκτήσει οπότε μπορώ να το δώσω το φθινόπωρο.Αυτο που με πρπβληματιζει και μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα είναι το εξής.Απ'οτι ξέρουμε στη Σκωτία δεν υπάρχουν δίδακτρα για Ευρωπαίους πολίτες.Ομως υπάρχει δυνατότητα να πάρω φοιτητικό δάνειο όπως παίρνουν οι υπόλοιποι που σπουδαζουν Αγγλία;Αν ναι,θα με διευκολυνε στο μέγιστο με το ενοίκιο.Για δωμάτιο έχω βρει σε εστίες είτε του πανεπιστημίου είτε ιδιωτικές με περίπου 130 λίρες/βδομάδα με δικό του μπάνιο που αντιστοιχεί σε 520 λίρες το μήνα.Επιπλεον,για τι ποσό μιλάμε όταν λέμε για φοιτητικό δάνειο;Επιλέγεις εσύ;Την διαδικασία της αποπληρωμής την γνωρίζω.Ευχαριστω εκ των προτέρων. :D
Mόλις τον προηγούμενο μήνα κατέθεσα την αίτηση μου για δάνεια στο Saas για να καλύψω τα δίδακτρα για το μεταπτυχιακό μου. Πιο πριν διαβάζοντας απρόσεκτα την ανακοίνωση της κυβέρνησης νόμιζα ότι δικαιούμαι δάνειο και για να καλύψω το living cost. Δυστυχώς οι φοιτητές από την ΕΕ μπορούν να πάρουν δάνειο για να καλύψουν μόνο τα διδακτρά τους. Υπάρχουν φυσικά δάνεια για τα ενοίκια ή επιδόματα για να βοηθηθούν οι πιο αδύνατοι φοιτητές αλλά μόνο για Σκωτζέζους και το Saas το ξεκαθαρίζει: οι Ευρωπαίοι φοιτητές μπορούν μόνο να αιτηθούν δάνειο για τα δίδακτρα τους. Έχε υπόψιν σου επίσης το εξής που εγώ δεν γνώριζα και βρήκα μπροστά μου: Αν κλείσεις σε ιδιωτική εστία, συνήθως θέλουν το ενοίκιο όλου του χρόνου σε μια δόση ή στην καλύτερη σε δύο, επειδή είμαστε international students. Στην πραγματικότητα τα ενοίκια στην Σκωτία δεν διαφέρουν πολύ από την Ελλάδα αλλά αυτή η λεπτομέρεια να πληρώνεις ενοίκια μαζεμένα μπορεί να σε δυσκολέψει αφάνταστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Mόλις τον προηγούμενο μήνα κατέθεσα την αίτηση μου για δάνεια στο Saas για να καλύψω τα δίδακτρα για το μεταπτυχιακό μου. Πιο πριν διαβάζοντας απρόσεκτα την ανακοίνωση της κυβέρνησης νόμιζα ότι δικαιούμαι δάνειο και για να καλύψω το living cost. Δυστυχώς οι φοιτητές από την ΕΕ μπορούν να πάρουν δάνειο για να καλύψουν μόνο τα διδακτρά τους. Υπάρχουν φυσικά δάνεια για τα ενοίκια ή επιδόματα για να βοηθηθούν οι πιο αδύνατοι φοιτητές αλλά μόνο για Σκωτζέζους και το Saas το ξεκαθαρίζει: οι Ευρωπαίοι φοιτητές μπορούν μόνο να αιτηθούν δάνειο για τα δίδακτρα τους. Έχε υπόψιν σου επίσης το εξής που εγώ δεν γνώριζα και βρήκα μπροστά μου: Αν κλείσεις σε ιδιωτική εστία, συνήθως θέλουν το ενοίκιο όλου του χρόνου σε μια δόση ή στην καλύτερη σε δύο, επειδή είμαστε international students. Στην πραγματικότητα τα ενοίκια στην Σκωτία δεν διαφέρουν πολύ από την Ελλάδα αλλά αυτή η λεπτομέρεια να πληρώνεις ενοίκια μαζεμένα μπορεί να σε δυσκολέψει αφάνταστα.

Κριμα πίστευα πως μπορούσα να πάρω.Σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία για τις φοιτητικές εστίες θα το έχω υπόψιν μου.Με αλλά λόγια το χιλιάρικο το μήνα δεν το γλυτωνουμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,861 μηνύματα.
Υπαρχει οντως η ταση να μιλουν οι κατοικοι κυριως σκωτσεζικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Υπαρχει οντως η ταση να μιλουν οι κατοικοι κυριως σκωτσεζικα;

τι ήθελες να μιλάνε...

δεν μιλάνε και Κέλτικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top