Σπουδές στη Σκωτία

Karzos1990

Νεοφερμένος

Ο Karzos1990 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Παιδιά να ρωτήσω κάτι γνωρίζει κανείς κάποια πράγματα για το Queen Margaret University in Scotland;;Πόσο είναι τα δίδακτρα για ένα μεταπτυχιακό?Κάποιοι λένε ότι είναι δωρεάν είναι αλήθεια;;;τελικά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro7

Νεοφερμένος

Ο Alejandro7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Βασικά τα rankings με ποια κριτηρια βγαινουν? Επίσης μετράει πιο πολύ το subject στο πανεπιστήμιο η το overal ranking του πανεπιστημιου? Να συμπληρώσω ότι αυτή τη στιγμή σπουδάζω στην Ελλάδα σε ιδ. κολλεγιο και μόλις τελείωσα το 2ο ετος. Αυτό που θέλω να κάνω είναι να γίνει μεταφορα μαθημάτων ώστε να μην πάω από 1ο έτος. Επίσης τα έξοδα τα καλύπτει κανονικά το κράτος στην Σκωτία σε αυτήν την περίπτωση? Σόρυ αν σας κούρασα... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EfiRodo

Νεοφερμένος

Η EfiRodo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα,θα ηθελα να σπουδασω φωτογραφια στη Σκωτία,αλλα δεν γνωριζω λεπτομερειες καθως και ποιες σχολες θεωρουνται αξιολογες.Μπορειτε να με βοηθησετε;Ισχυει ακομα το δωρεαν για το πρωτο πτυχιο;Και τι ενεργειες πρεπει να κανω για εγγραφη σε μια σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tenekes

Νεοφερμένος

Ο Tenekes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Κατ'αρχην, σκεφτομαι να σπουδασω μηχανολογια στη σκωτια. Εχω ακουσει καλα λογια για το πανεπιστημιο του Εδιμβουργου ,αλλα απο ότι ξερω υποτροφια δινουν μονο για τα διδακτρα (δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο για της γλασκοβης ή του αμπερντην). Μη εχοντας, λοιπον, την οικονομικη δυνατοτητα για να ζησω με δικα μου εξοδα με αποθαρρυνει απο το να κανω αιτηση στο πανεπιστημιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ethirion

Νεοφερμένος

Ο ethirion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα απόψεις για το πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου συγκεκριμένα για το τμήμα μηχανολόγων μηχανικών του. Μιας και από Σεπτέμβριο θα είμαι εκεί. Μήπως αξίζει να πάω στο αντίστοιχο τμήμα στο ΑΠΘ ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Γεια σας. Θα ήθελα απόψεις για το πανεπιστήμιο του Εδιμβούργου συγκεκριμένα για το τμήμα μηχανολόγων μηχανικών του. Μιας και από Σεπτέμβριο θα είμαι εκεί. Μήπως αξίζει να πάω στο αντίστοιχο τμήμα στο ΑΠΘ ?

Ο συγκατοικος μου στο Εδιμβουργο σπουδαζει μηχανολογων μηχανικων. Το προγραμμα ειναι ιδιαιτερα καλο και εχει παρα πολυ καλη φημη (ο συγκατοικος μου ειχε unconditional offer απο Imperial και παλι προτιμησε να σπουδασει στο Εδιμβουργο). Τελικα ηταν καλο αποφαση μιας και πηρε internship στη BMW. Ο πρωτος χρονος ειναι σχετικα ευκολος απο οτι εχω ακουσει αν τα μαθηματικα σου ειναι σε καλο επιπεδο (που για να επιασες το offer υποθετω πως ειναι). Γενικα μιας και δεν υπαρχουν διδακτρα θα σου κοστισει σχεδον το ιδιο με το να σπουδαζες Θεσσαλονικη (αν δεν εχεις σπιτι). Υπαρχους αρκετοι Ελληνες και γενικα ειναι ευκολο να εγλιματιστεις. Οτιδηποτε αλλο θες , αν γνωριζω στειλε μου μυνημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κανενας

Νεοφερμένος

Ο κανενας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ενας φίλος μου ενδιαφερεται για σπουδες στην Σκωτία σε προπτυχιακό επίπεδο αλλά δεν μπορεί να ανταπεξέλθει οικονομικα. Ισχυει στη Σκωτια το φοιτητικό δανειο που καλυπτει και τα εξοδα ζωης εκει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diana19963

Νεοφερμένος

Η diana19963 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γεια σας είμαι η Νταϊάνα και είμαι απόφοιτος λυκείου.θέλω να σπουδάσω ψυχιατρική στο Εδιμβούργο..μπορεί κανείς να μου προτείνει πρόγραμμα προετοιμασίας για εκεί;είναι μεγάλη ανάγκη.Αν κάποιος έχει κάνει σπουδές εκεί δεχτές οι συμβουλές...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Γεια σας είμαι η Νταϊάνα και είμαι απόφοιτος λυκείου.θέλω να σπουδάσω ψυχιατρική στο Εδιμβούργο..μπορεί κανείς να μου προτείνει πρόγραμμα προετοιμασίας για εκεί;είναι μεγάλη ανάγκη.Αν κάποιος έχει κάνει σπουδές εκεί δεχτές οι συμβουλές...

Δεν μπορεις να σπουδασεις ψυχιατρικη σε κανένα πανεπιστήμιο αν δεν έχεις ήδη πτυχιο ιατρικής. Ιατρική στο Εδιμβουργο δεν μπορεις να σπουδασεις αν δεν έχεις IB η A levels . Αν θες να σπουδασεις ψυχολογια πρεπει να εχεις απολυτηριο λυκειου με πανελληνίες τουλαχιστον με μέσο όρο 19++.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VRey

Νεοφερμένος

Η VRey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Δεν μπορεις να σπουδασεις ψυχιατρικη σε κανένα πανεπιστήμιο αν δεν έχεις ήδη πτυχιο ιατρικής. Ιατρική στο Εδιμβουργο δεν μπορεις να σπουδασεις αν δεν έχεις IB η A levels . Αν θες να σπουδασεις ψυχολογια πρεπει να εχεις απολυτηριο λυκειου με πανελληνίες τουλαχιστον με μέσο όρο 19++.
Εμένα με έχουν πάρει στη Γλασκόβη για ψυχιατρική χωρίς να έχω σπουδάσει πρώτα ιατρική και με απολυτήριο 18,9
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Γενικου ενδιαφεροντος απορια: Ξερω οτι η κυβερνηση της Σκωτιας καλυπτει τα διδακτρα. Εαν εχεις ηδη πτυχιο, οχι ομως απο UK, αλλα απο αλλη Ευρωπαικη χωρα (Ελλαδα καλη ωρα) σου καλυπτουν παλι τα διδακτρα για ενα (δευτερο) πτυχιο ή οχι; Στο forum του thestudentunion απο ο,τι ειδα μαλλον οχι, αλλα εαν καποιος γνωριζει περισσοτερο/το εχει ψαξει, ας γραψει κατι.... Επισης αλλου ειδους διευκολυνση παιζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hidd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο hidd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 246 μηνύματα.
Εμένα με έχουν πάρει στη Γλασκόβη για ψυχιατρική χωρίς να έχω σπουδάσει πρώτα ιατρική και με απολυτήριο 18,9

καλα οκ βρες το πρωτα το πτυχιο και μετα πηγαινε σπουδασε το https://www.gla.ac.uk/subjects/?display=bycollege
Μην λετε βλακειες ψυχιατρικη χωρις ιατρικη δεν γινεται... ΤΕΛΟΣ με τη παραπληροφορηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ψυχιατρική χωρίς ιατρική υπάρχει όσο υπάρχει και καρδιολογία χωρίς ιατρική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vintri

Νεοφερμένος

Η vintri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι αρκετά να σπουδάσω στη Σκωτία, ειδικότερα στο Εδιμβούργο, στον κλάδο των οικονομικών. Είμαι ακόμα Δευτέρα Λυκείου και προσπαθώ όσο το δυνατόν πιο νωρίς να μάθω και να ενημερωθώ καλά για το πως λειτουργούν τ πράγματα εκεί και το τι απαιτήσεις έχουν για την εισαγωγή μου. Έχω πάρει μια ιδέα γενικότερα και από αυτά που γράφονται στο site. Γενικά έχω καλούς βαθμούς, π.χ. στην 1η Λυκείου έχω απολυτήριο 19,8. Βέβαια έχω ακόμα δρόμο μπροστά μου. Το θέμα είναι ότι δεν έχω δώσει ακόμα για Proficiency, αλλά θα δώσω το Μάη. Αν όμως δεν το πάρω δεν θα μπορέσω να δώσω ξανά γιατί μετά θα είμαι 3η και προτεραιότητα μου θα είναι οι πανελλ. Η ερώτηση μου είναι, θα με πάρουν χωρίς proficiency έχοντας μόνο lower?
Ααα, και κάτι άλλο! Τώρα με το Νέο Σύστημα τα μαθήματα για πανελλ. στον κλάδο των οικονομικών έχουν αλλάξει. Πλέον δίνω τέσσερα ( ιστορία οικονομίας, αοθ, μαθηματικά στατιστικής και έκθεση). Το πανεπιστήμιο όμως θα με δεχτεί με αυτά τα μαθήματα; Μήπως θέλει φυσική ή κάποιο άλλο μάθημα; και γενικά ποιο θα είναι το μάθημα "βαρύτητας";

Υ.Γ Σορρυ για το πρήξιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Η ερώτηση μου είναι, θα με πάρουν χωρίς proficiency έχοντας μόνο lower?
Ένας τρόπος μόνο υπάρχει να απαντηθεί η ερώτησή σου - και δεν χρειάζεσαι καν τη βοήθειά μας!

Βρες τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν, πήγαινε στις ιστοσελίδες τους και κοίταξε τα entry requirements.

Π.χ. πας εδώ https://www.ed.ac.uk/studying/undergraduate/entry-requirements/introduction

και ειδικότερα εδώ: https://www.ed.ac.uk/studying/international/country/europe-russia/greece/introduction (γενικές απαιτήσεις) και εδώ: https://www.ed.ac.uk/studying/international/english/ug-english (απαιτήσεις γλώσσας).

Για να σε γλιτώσω τον κόπο, τα αποδεκτά πιστοποιητικά γνώσης της γλώσσας είναι τα εξής:

IELTS Academic module overall 6.5 with 5.5 in each component
TOEFL-iBT 92 or above with 20 in each section
IGCSE English (First language) Grade C
Cambridge CAE Grade A
Cambridge CPE Grade C
Pearson Test of English (Academic): Total 61 with at least 51 in each "Communicative Skills" section

Χωρίς Proficiency και μάλιστα CPE, δύσκολα τα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι αρκετά να σπουδάσω στη Σκωτία, ειδικότερα στο Εδιμβούργο, στον κλάδο των οικονομικών. Είμαι ακόμα Δευτέρα Λυκείου και προσπαθώ όσο το δυνατόν πιο νωρίς να μάθω και να ενημερωθώ καλά για το πως λειτουργούν τ πράγματα εκεί και το τι απαιτήσεις έχουν για την εισαγωγή μου. Έχω πάρει μια ιδέα γενικότερα και από αυτά που γράφονται στο site. Γενικά έχω καλούς βαθμούς, π.χ. στην 1η Λυκείου έχω απολυτήριο 19,8. Βέβαια έχω ακόμα δρόμο μπροστά μου. Το θέμα είναι ότι δεν έχω δώσει ακόμα για Proficiency, αλλά θα δώσω το Μάη. Αν όμως δεν το πάρω δεν θα μπορέσω να δώσω ξανά γιατί μετά θα είμαι 3η και προτεραιότητα μου θα είναι οι πανελλ. Η ερώτηση μου είναι, θα με πάρουν χωρίς proficiency έχοντας μόνο lower?
Ααα, και κάτι άλλο! Τώρα με το Νέο Σύστημα τα μαθήματα για πανελλ. στον κλάδο των οικονομικών έχουν αλλάξει. Πλέον δίνω τέσσερα ( ιστορία οικονομίας, αοθ, μαθηματικά στατιστικής και έκθεση). Το πανεπιστήμιο όμως θα με δεχτεί με αυτά τα μαθήματα; Μήπως θέλει φυσική ή κάποιο άλλο μάθημα; και γενικά ποιο θα είναι το μάθημα "βαρύτητας";

Υ.Γ Σορρυ για το πρήξιμο.
Χέστηκες (συγνωμη κιόλας) για το proficiency...και εγω που ειχα δυο, ενα απο Michigan, ενα από Cambridge (με Β, ουτε καν με C ή low pass) ούτε που νοιάστηκαν. Τα έχει κάνει η μάνα μου ωραιότατες κορνίζες και κάθεται και τις καμαρώνει. Το Σεπτέμβρη της τριτης Λυκείου θα πας ωραία και καλά να δώσεις ένα IELTS που για να εχεις φτασει σε επιπεδο proficiency θα το παρεις με καλό βαθμό και με κλειστά τα μάτια και μη καθεσαι να σκας. Και να μη δωσεις proficiency φετος δε θα χασεις τιποτα, γλιτωνεις και τα έξοδα.

Εμένα με έχουν πάρει στη Γλασκόβη για ψυχιατρική χωρίς να έχω σπουδάσει πρώτα ιατρική και με απολυτήριο 18,9

Αν ξεκινάς μπερδεύοντας την ψυχολογία με την ψυχιατρική υπάρχει πρόβλημα....

Γενικου ενδιαφεροντος απορια: Ξερω οτι η κυβερνηση της Σκωτιας καλυπτει τα διδακτρα. Εαν εχεις ηδη πτυχιο, οχι ομως απο UK, αλλα απο αλλη Ευρωπαικη χωρα (Ελλαδα καλη ωρα) σου καλυπτουν παλι τα διδακτρα για ενα (δευτερο) πτυχιο ή οχι; Στο forum του thestudentunion απο ο,τι ειδα μαλλον οχι, αλλα εαν καποιος γνωριζει περισσοτερο/το εχει ψαξει, ας γραψει κατι.... Επισης αλλου ειδους διευκολυνση παιζει;

Νομίζω οτι δυστυχώς όχι, δεν σου καλυπτει το δευτερο πτυχιο. Μπορείς βέβαια να κάνεις λίγη έξτρα έρευνα, ειτε στο the student room είτε ρωτώντας απευθειας το saas (student award agency of scotland). Για εξτρα βοηθειες, δυστυχως απο την κυβερνηση της Σκωτιας δεν υπάρχει παρα μόνο για Σκωτσεζους (τους δινουν καποια χρηματα για τα εξοδά τους αναλογα το εισοδημα τους/της οικογενειας). Από εκει και πέρα να ψαξεις για υποτροφιες που μπορει να εχει το πανεπιστημιο ή κληροδοτηματα που μπορει να δικαιούσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Με τα διδακτρα σε περιπτωση που καποιος παει για δευτερο πτυχιο, γνωριζει τελικα κανεις τι γινεται. Στις πληροφοριες που δινει η SAAS στο internet, εγω απο ο,τι καταλαβαινω, δεν σου πληρωνουν τα διδακτρα εαν εχει ηδη ενα πτυχιο του ιδιου επιπεδου, αλλα ταυτοχρονα εχεις λαβει και καποιας μορφης οικονομικη ενισχυση για αυτο. Εγω τουλαχιστον, ετσι καταλαβαινω το παρακατω

https://www.saas.gov.uk/_forms/previous_study.pdf

''WHAT WE CLASS AS PREVIOUS STUDY
Study taken in the EU

Any financial support (fees or living costs) you received from EU public funds for a full time degree or equivalent level course. If you did a degree, but did not graduate with a degree qualification, you can apply for support for an HN or degree level course.If you have a degree,and this is the equivalent of an ordinary degree in the UK, you may get support for an honours year.Please contact us for advice.''

Δεν εχω παρει ποτε μου ουτε δανειο, ουτε υποτροφια ουτε οτιδηποτε τετοιο. Εκτος εαν ως ''οικονομικη ενισχυση'' θεωρηθει και το μειωμενο εισιτηριο με το φοιτικο πασο...


Ενα αλλο ερωτημα: Επειδη σκεφτομαι να κανω σε προπτυχιακο ενα αλλο αντικειμενο, ασχετο με αυτο που σπουδασα, μαζι με foundation course και θα βαλω και το απολυτηριο Λυκειο, ξερει κανεις τι γινεται εαν καποιος εδωσε δευτερη φορα πανελληνιες; Ενω εχω σχετικα καλο απολυτηριο (19,3), την δευτερη φορα που εδωσα πανελληνιες, εβγαλα γυρω στα 155000 μορια, δηλαδη λιγοτερα απο την πρωτη φορα, γιατι ηθελα να περασω σε πιο χαμηλοβαθμη σχολη. Τι γινεται σε αυτη την περιπτωση, θα μου ζητησουν και την δευτερη Βεβαιωση Προσβασης και πρεπει να καθομαι να τους εξηγησω, γιατι τα μορια ειναι τοσα λιγα και οτι ειναι η δευτερη φορα που εδινα;
Να σημειωσω οτι ειμαι αποφοιτος Θωρητικης και με ενδιαφερει ενα Bsc (οχι ψυχολογια)


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εγώ θα έλεγα να επικοινωνήσεις μαζί τους και να τους ρωτήσεις, γιατί δεν καλύπτεσαι 100% από αυτά που λέει το απόσπασμα που παρέθεσες. Φαίνεται να λέει ότι δεν δικαιούσαι οικονομική βοήθεια αλλά ποτέ δεν ξέρεις. Είναι λίγο δύσκολο να κρίνεις σε ποια κατηγορία ανήκεις γιατί ναι μεν δεν έχεις ξαναπάρει δάνειο ή υποτροφία, αλλά έχεις σπουδάσει χωρίς δίδακτρα, το οποίο στην ουσία είναι μια μορφή υποτροφίας. Συν το πάσο και δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο μπορεί να θεωρηθεί οικονομική βοήθεια. Αλλά ρώτα - τι έχεις να χάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shion

Νεοφερμένος

Η Shion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 10 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ενδιαφέρομαι για σπουδές στην Σκωτία.Αλλά όσο και να το ψάξω το θέμα,τελικά δεν έχω καταλήξει σε κάποιο συμπέρασμα όσον αφορά το ποιος είναι ο πιο σίγουρος τρόπος εισαγωγής.Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει η κτηνιατρική στο Πανεπιστήμιο της Γλασκόβης: διάβασα στο site πως θέλει A-levels στην Βιολογία και στη Χημεία με βαθμό πάνω από 38,και μάθημα επιλογής είτε Φυσική είτε Μαθηματικά.Πόσο δύσκολα είναι αυτά τα A-levels;Είναι απαραίτητη η προετοιμασία ή μπορείς να δώσεις και αν διαβάζεις μόνος ή με βοήθεια και το κατέχεις;Επίσης,όσον αφορά το πτυχίο στη γλώσσα,έδωσα στην πρώτη Λυκείου το Michigan και αν και το πήρα με 1000/1000 δεν νομίζω να αναγνωρίζεται,έτσι;Τώρα πηγαίνω δευτέρα λυκείου,και κάπου διάβασα πως η προετοιμασία για τα A-levels είναι δύο μαθήματα στην δευτέρα και ένα στην τρίτη,αλλά έχει περάσει η περίοδος εγγραφών.
Πανελλήνιες,όσο να'ναι,θα προτιμούσα να μην δώσω.Όσο δύσκολα και να είναι αυτά τα A-levels,τουλάχιστον δίνεις σε μαθήματα που σε ενδιαφέρουν,και αγγλικά ξέρω αρκετά καλά ώστε να μην υπάρξει δυσκολία ως προς αυτό.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria1788

Νεοφερμένος

Η maria1788 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα, μηπως γνωριζει καποιος αν τα πτυχια του Napier University αναγνωριζονται απο τον Δοαταπ στην Ελλάδα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top