Σπουδές στη Γερμανία

thanasis96

Νεοφερμένος

Ο thanasis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
To abitur που λες ναι νομιζω πως ειναι αντιστοιχο με τις πανελληνιες.
Δες αυτο θα σε βοηθησει https://ic.daad.de/athen/studieren_vasgr.html .
Απ οτι ξερω ναι ειναι απαραιτητο να δωσεις γιατι πρεπει να εχεις απολυτηριο λυκειου και ''επιτυχής συμμετοχή στις πανελλαδικές εξετάσεις'' δλδ βεβαιωση προσβασης. Εγω εδωσα φετος και θα σπουδασω στη γερμανια, θα σε βοηθησω οσο μπορω! ;)

Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ είμαι στη Γερμανία σε ελληνικό σχολείο, τώρα 3η λυκείου θα πάω... Και επειδή δεν έχω πάρει το δικαίωμα των ομογενών πρέπει να πάω Μάρτιο Ελλάδα για πανελλήνιες ...Απλά είχα ακούσει ότι γίνεται και χωρίς πανελλήνιες σε κάποια πανεπιστήμια!Παίρνουμε τηλέφωνο τα πανεπιστήμια αλλά δεν καταλαβαίνουν τι είναι οι πανελλήνιες! :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ είμαι στη Γερμανία σε ελληνικό σχολείο, τώρα 3η λυκείου θα πάω... Και επειδή δεν έχω πάρει το δικαίωμα των ομογενών πρέπει να πάω Μάρτιο Ελλάδα για πανελλήνιες ...Απλά είχα ακούσει ότι γίνεται και χωρίς πανελλήνιες σε κάποια πανεπιστήμια!Παίρνουμε τηλέφωνο τα πανεπιστήμια αλλά δεν καταλαβαίνουν τι είναι οι πανελλήνιες! :/:
Να επιμεινεις! Και εγω ολο τηλεφωνα και e-mail ημουνα για να βγαλω ακρη με τα γερμανικα πανεπιστημια. Επειδη ομως ηταν σιγουρο οτι θα δωσω πανελληνιες, δεν το εψαξα ιδιαιτερα αν γινεται να σπουδασω και χωρις αυτες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ! Και εγώ είμαι στη Γερμανία σε ελληνικό σχολείο, τώρα 3η λυκείου θα πάω... Και επειδή δεν έχω πάρει το δικαίωμα των ομογενών πρέπει να πάω Μάρτιο Ελλάδα για πανελλήνιες ...Απλά είχα ακούσει ότι γίνεται και χωρίς πανελλήνιες σε κάποια πανεπιστήμια!Παίρνουμε τηλέφωνο τα πανεπιστήμια αλλά δεν καταλαβαίνουν τι είναι οι πανελλήνιες! :/:

Λιγακι δυσκολο φιλε να μπεις σε γερμανικο πανεπιστημιο διχως πανελληνιες φιλε! Με το απολυτηριο λυκειου μοναχα για καμια επαγγελματικη σχολή (Berufsschule) θα μπορουσες! Το ξερω γτ και εγω αποφοιτος ελληνικου λυκειου στ γερμανια ειμαι, παντως διχως πανελληνιες να σε δεχονται τα πανεπιστημια αυτα πρεπει να ειναι παααρα πολυ λιγα...... Οσο για το δεν καταλαβαινουν απλα πες τους οτι προκειται gia Hochschulaufnahme Prüfüngen κατι αντιστοιχο με το δικο τους abitur σε μορφη εξετασεων! Προφανως επεσες ειτε πανω σε ασχετους υπαλληλους ειτε σε Ιδρυματα οπου δεν ξανα ειχαν αναλογες περιτωσεις στο παρελθον....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Se euxaristw poli!Kai egw eime stin germania se elliniko sxoleio ,twra 3i lukeiou tha paw...kai epeidh dn exw parei to dikeoma twn omogenwn prepei na paw martio ellada gia panellinies ...apla eixa akousei oti ginete kai xwris panellinies se kapoia panepistimia!pernume thlefwno ta panepistimia alla dn katalavenun ti eine oi panelinies! :/:
Δεν σου ειπανε τι δικαιολογητικα χρειαζονται ; Αμα δεν σου ζητησουν οι ιδιοι πανελληνιες δεν χρειαζεται να το σκαλιζεις. Εσυ απλα ρωτα τι χρειαζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eudoksia

Νεοφερμένος

Η eudoksia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπέρα σας...ονομάζομαι ευδοξία κι είμαι μόλις 18 χρονων...πριν από 5 μήνες συμμετείχα κι εγώ ως μαθήτρια στις πανελλαδικές εξετάσεις και δεν έβγαλα το επιθυμητό αποτέλεσμα για να "εισαχθώ" σε κάποιο πανεπιστήμιο...είχα προσδοκίες έχοντας καλους,προφορικούς βαθμούς(19 και 20) να περάσω σε μια υψηλή "σχοληη" ανωτατου εκπαιδευτικού ιδρύματος και συγκεκριμένα στο τμήμα ψυχολογίας,όμως λόγω κάποιων δύσκολων συγκυριών δεν διάβασα σχεδόν καθόλου στις εξετάσεις και απέτυχα "ολοσκαιρώς"....αυτήν την στιγμή βρίσκομαι στη Γερμανία με την προϋπόθεση να σπουδάσω στο πανεπιστήμιο της ψυχολογίας στο Μοναχο...την γλώσσα την μαθαίνω σε γοργό ρυθμό και στοχεύω να πάρω το χαρτί που αποδεικνύει τις γνώσεις μου για τα γερμανικά....αυτό που με δυσκολεύει περισσότερο απόλα είναι η διαδικασία για την οποια θα πρέπει να με δεχτούν στο πανεπιστήμιο αυτό....ο βαθμός "προσαβασης" μου κυμαίνεται από 12-14 στα μαθήματα της κατεύθυνσης...αν γνωρίζετε τίποτε σχετικό με το θέμα ,σας παρακαλώ παρα πολύ ενημερώστε με ....χρειάζομαι την βοήθεια σας απαραιτήτως!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Λυπαμαι που θα στο πω ετσι αποτομα, αλλα με τετοιο βαθμο δεν εχεις πιθανοτητες να σε δεχτουν στη Γερμανια για ψυχολογια. Μιλαω εκ πειρας, καθως σπουδαζω ψυχολογια στη Jena.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eudoksia

Νεοφερμένος

Η eudoksia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δηλαδή μου απεκλείεις κάθε ενδεχόμενο να σπουδάσω στη Γερμανία με τέτοιους βαθμούς; Και αν ναι ποιος θα ήταν ο κατάλληλος βαθμός πρόσβασης μέσα από τον οποίο θα μπορούσα να γίνω αποδεκτή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Δηλαδή μου απεκλείεις κάθε ενδεχόμενο να σπουδάσω στη Γερμανία με τέτοιους βαθμούς; Και αν ναι ποιος θα ήταν ο κατάλληλος βαθμός πρόσβασης μέσα από τον οποίο θα μπορούσα να γίνω αποδεκτή;
Ναι, ως προς το βαθμο δεν εχεις ελπιδες. Για την ψυχολογια μιλωντας παντα. Υπαρχει ομως και η μικρη πιθανοτητα να σε δεχτουν απο το λεγομενο Losverfahren. Ειναι μια διαδικασια, οπου ασχετως απο τον βαθμο, υπαρχει η δυνατοτητα να σε δεχτουν με λαχνο, απο καποιες ελαχιστες θεσεις που εχουν περισσεψει. Βεβαια, αυτο συμβαινει σε λιγα πανεπιστημια, και οπως καταλαβαινεις οι πιθανοτητες να σε δεχτουν μεσω αυτης της διαδικασιας ειναι ελαχιστες. Σκεψου και την εναλλακτικη της κοινωνιολογιας η της κοινωνικης εργασιας. Οι περισσοτεροι που δε τους δεχονται στη ψυχολογια καταληγουν σε αυτα τα 2. Διαφορετικα μπορεις αναλογως το πανεπιστημια να σπουδασεις για παραδειγμα κοινωνιολογια μαζι με ψυχολογια. Αλλα εννοειται οτι δε θα μπορεσεις να γινεις ψυχολογος, καθως θα εχεις κανει μονο ενα μερος των μαθηματων. Για να εχεις σιγουρη θεση, ενας βαθμος απολυτηριου ανω του 18,5 θα ελεγα οτι ειναι σχεδον απαραιτητος. Εγω με 18,4 στο τσαφ μπηκα. Ειχα σκεφτει και την εναλλακτικη της Αυστριας, σε περιπτωση που δε με δεχονταν Γερμανια, οπου δε τους ενδιαφερει ο βαθμος σου και μπαινεις με εισαγωγικες εξετασεις. Τωρα βεβαια δε ξερω για Γερμανια με ποιον αλλο τροπο θα μπορουσες να σπουδασεις ψυχολογια, θα πρεπει να το ψαξεις και απο μονη σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thanasis96

Νεοφερμένος

Ο thanasis96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Να με πάλι...πλέον είμαι ελλάδα και ετοιμάζομαι για πανελλήνιες !Λοιπόν αυτό το abitur..από που το περνώ ? Σου το δίνει το σχολειό ότι πέρασες στην τάδε σχολη η πας στο πανεπιστήμιο που πέρασες και το ζητάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Αυτο το Abitur ειναι το γερμανικο "απολυτηριο" ας πουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

smile1)

Νεοφερμένος

Η smile1) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σας! Έγραψα παννελαδικες δευτερη φορα 14.7 βαθμο... εχω γραψει σ ολα τα μαθήματα πανω απο 13 εκτος φυσική που έγραψα 7.4... Θέλω να μου πειτε αν γνωρίζετε αν θα με δεχθούν σε πανεπιστήμια βιολογίας, μοριακής βιολογίας στα γυρω πανεπιστήμια? Εγω μενω Reutlingen. . Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
από Μάρτιο φεύγω με Erasmus για Κολωνία...Τι να περιμένω όσον αφορά το κόστος διαβίωσης???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δωρεάν η τριτοβάθμια εκπαίδευση στη Γερμανία, ακόμα και για ξένους φοιτητές

«Τα δίδακτρα αποτελούν κοινωνική αδικία και μπορεί να αποθαρρύνουν τους νέους», λέει Σοσιαλδημοκράτης

Υποψήφιοι φοιτητές στις Ηνωμένες Πολιτείες, στο Ηνωμένο Βασίλειο ή σε άλλες χώρες που τα δίδακτρα των πανεπιστημίων είναι υπέρογκα και δεν μπορούν να τα αντέξουν οικονομικά μπορούν να δοκιμάσουν την τύχη τους στη Γερμανία.

Η τριτοβάθμια εκπαίδευση με κυβερνητική απόφαση είναι πλέον δωρεάν σε όλη τη χώρα, ακόμη και για τους ξένους φοιτητές.

Τα γερμανικά πανεπιστήμια είχαν τη δυνατότητα από τον νόμο να χρεώνουν «μέτρια» δίδακτρα τους φοιτητές, όταν το συνταγματικό δικαστήριο αποφάσισε το 2006 ότι οι «μέτριες» αμοιβές δεν παραβιάζουν τη δέσμευση της χώρας για καθολική τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Τα περισσότερα σχολεία χρέωναν σχετικά χαμηλά δίδακτρα, περίπου 1.000 ευρώ ετησίως. Αυτό όμως δεν εμπόδισε τη Γερμανία να αλλάξει γνώμη μετά από οκτώ χρόνια, και εν μέσω κρίσης να κάνει την τριτοβάθμια εκπαίδευση δωρεάν για όλους. «Τα δίδακτρα αποτελούν κοινωνική αδικία και μπορεί να αποθαρρύνουν τους νέους», δηλώνει στους Times μέλος του Σοσιαλδημοκρατικού Κόμματος της Γερμανίας.

Σύμφωνα με Γερμανούς πανεπιστημιακούς, η κατάργηση των διδάκτρων είναι μια καταστροφή, δεδομένου ότι τα δίδακτρα επιτρέπουν στα πανεπιστήμια να βελτιώσουν τη διδασκαλία και τις υποδομές τους. Αλλά η Μέρκελ έχει σίγουρα άλλη γνώμη. Μετά το κάλεσμα όλων των ανέργων της Ευρώπης, τώρα μπορεί να περιμένει νέες ορδές νέων στην αγκαλιά της οικονομίας της.
https://www.protothema.gr/world/article/ ... -foitites/

Δεν ξέρω αν όντως ειναι έτσι τα πραγματα, οποιος σπουδαζει και ζει εκει ας μας πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Ο λογος που η μεγαλη μαζα των ξενων φοιτητων στοχευει σε πανεπιστημια αγγλοσαξωνικων χωρων και οχι σε Γερμανικα ειναι η γλωσσα και οχι τα διδακτρα. Κακα τα ψεματα τα Γερμανικα ειναι δυσκολα και μια τελειως ξενη γλωσσα στην πλειοψηφια των κατοικων μη-γερμανοφωνων χωρων. Τα αγγλικα ειναι η διεθνης γλωσσα, διδασκονται σε ολα τα σχολεια. Οταν τα Γερμανικα πανεπιστημια δημιουργησουν περισσοτερα προγραμματα που η γλωσσα διδασκαλιας να ειναι τα Αγγλικα και οχι τα Γερμανικα, τοτε θα γινουν ιδιαιτερα ελκυστικες επιλογες για πολλους ξενους φοιτητες που αυτη τη στιγμη στρεφονται σε αλλες χωρες που εχουν τετοια προγραμματα οπως η Ολλανδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο λογος που η μεγαλη μαζα των ξενων φοιτητων στοχευει σε πανεπιστημια αγγλοσαξωνικων χωρων και οχι σε Γερμανικα ειναι η γλωσσα και οχι τα διδακτρα. Κακα τα ψεματα τα Γερμανικα ειναι δυσκολα και μια τελειως ξενη γλωσσα στην πλειοψηφια των κατοικων μη-γερμανοφωνων χωρων. Τα αγγλικα ειναι η διεθνης γλωσσα, διδασκονται σε ολα τα σχολεια. Οταν τα Γερμανικα πανεπιστημια δημιουργησουν περισσοτερα προγραμματα που η γλωσσα διδασκαλιας να ειναι τα Αγγλικα και οχι τα Γερμανικα, τοτε θα γινουν ιδιαιτερα ελκυστικες επιλογες για πολλους ξενους φοιτητες που αυτη τη στιγμη στρεφονται σε αλλες χωρες που εχουν τετοια προγραμματα οπως η Ολλανδια.

Κακά τα ψέματα άλλο τα δίδακτρα Γερμανίας και άλλο οι 19,000 λίρες μαί με 9,000 για στέγαση της Αγγλίας.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κακά τα ψέματα άλλο τα δίδακτρα Γερμανίας και άλλο οι 19,000 λίρες μαί με 9,000 για στέγαση της Αγγλίας.:redface:

£19,000 ειναι για οσους δεν ειναι Βρετανοι, πολιτες κρατων ΕΕ και νομιζω πολιτες κρατων της κοινοπολιτειας. Για αυτους τα διδακτρα ειναι £9,000.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
£19,000 ειναι για οσους δεν ειναι Βρετανοι, πολιτες κρατων ΕΕ και νομιζω πολιτες κρατων της κοινοπολιτειας. Για αυτους τα διδακτρα ειναι £9,000.

εμεις εδω δεν ειμαστε βρετανοι κατα γενικη ομολογια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
εμεις εδω δεν ειμαστε βρετανοι κατα γενικη ομολογια

Σε αλλη γλωσσα τα γραφω μου φαινεται. Για τους Βρετανους και τους πολιτες των χωρων της ΕΕ τα διδακτρα ειναι £9,000 το χρονο. Και στη Σκωτια τα προπτυχιακα για οσους δεν ειναι απο αλλες περιοχες της Βρετανιας ειναι δωρεαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JustLikeMaria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η JustLikeMaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Χμμμ...αν γινεται να σπουδασεις σε πανεπιστημιο χωρις πανελληνιες δεν ξερω...δεν νομιζω βασικα αλλα δεν παιρνω και ορκο.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria Meg

Νεοφερμένος

Η Ria Meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειά σας.. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω πληροφορική στη Γερμανία, ξέρετε αν θα χρειαστώ πανελλήνιες για την εισαγωγή μου στη σχολή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top