Σπουδές στη Γερμανία

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γειά σας.. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω πληροφορική στη Γερμανία, ξέρετε αν θα χρειαστώ πανελλήνιες για την εισαγωγή μου στη σχολή;

Για σπουδές στην Γερμανία πρέπει να έχεις απολυτήριο λυκείου και βεβαίωση συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις με γενικό βαθμό πρόσβασης πάνω από την βάση. Επίσης χρειάζεται άριστη γνώση της Γερμανικής γλώσσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria Meg

Νεοφερμένος

Η Ria Meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ

Δεν κάνει τίποτα :flowers:
Ελπίζω να τα καταφέρεις:D
Έχεις κάποιο πανεπιστήμιο/πόλη στο μυαλό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria Meg

Νεοφερμένος

Η Ria Meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για Düsseldorf, ξέρεις αν υπάρχει σχολή πληροφορικής στο Düsseldorf ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ενδιαφέρομαι για Düsseldorf, ξέρεις αν υπάρχει σχολή πληροφορικής στο Düsseldorf ?

Έχει τμήμα Informatik στο πανεπιστήμιο Heinrich Heine και σε εκείνο του Ντίζελντορφ ( Universität Düsseldorf)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, ενημερωτικά ρωτώντας, ως προς προπτυχιακές σπουδές νομικής στην Γερμανία, τί προσόντα απαιτούνται; Φαντάζομαι υψηλή βαθμολογία σε Πανελλαδικές και γλώσσα. Αλλά τί επίπεδο ζητούν στα γερμανικά; εγώ Σεπτέμβριο δίνω το b2 και μπορώ να πω ότι θα το πάρω. Γνωρίζει κάνεις τί επίπεδο απαιτείται για νομική; Επίσης, εάν μπω σε εστία, όπου είδα ότι πληρωνεις μάξιμουμ 200€ τον μήνα, πόσο περίπου είναι το υπόλοιπο κόστος; Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Καλησπέρα, ενημερωτικά ρωτώντας, ως προς προπτυχιακές σπουδές νομικής στην Γερμανία, τί προσόντα απαιτούνται; Φαντάζομαι υψηλή βαθμολογία σε Πανελλαδικές και γλώσσα. Αλλά τί επίπεδο ζητούν στα γερμανικά; εγώ Σεπτέμβριο δίνω το b2 και μπορώ να πω ότι θα το πάρω. Γνωρίζει κάνεις τί επίπεδο απαιτείται για νομική; Επίσης, εάν μπω σε εστία, όπου είδα ότι πληρωνεις μάξιμουμ 200€ τον μήνα, πόσο περίπου είναι το υπόλοιπο κόστος; Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης

Για την νομική και την ιατρική χρειάζεται να έχεις καλό βαθμό στις πανελλήνιες ναι.
Το επίπεδο της γλώσσας παραμένει Γ1+.
Τα έξοδα μαζί με την εστία, το φαγητό, το U Bahn κλπ είναι περίπου 770 ευρώ τον μήνα. Πρόσεξε όμως, υπάρχουν και διαφορές ανάμεσα στο κόστος κάθε πόλης.
Αν επιλέξεις πχ να ζήσεις και να σπουδάσεις στο Μόναχο, τα έξοδά σου θα είναι περισσότερα από ότι για παράδειγμα στο Leipzig. Το καλύτερο τμήμα Jura στην Γερμανία, είναι στο LMU του Μονάχου αλλά επειδή η πόλη είναι υπέροχη :inlove: :inlove: :redface: είναι αρκετά ακριβή:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τόσο μεγάλο το κόστος; Θα μου πεις, για Γερμανία είναι φθηνά, αλλά... Δηλαδή τα 770€ είναι το μίνιμουμ για πολύ συντηρητική διαβίωση ή περιλαμβάνονται και κόστη για δραστηριότητες;

Καλά γ1+ με την καμία για εμένα. Είδα όμως ότι πολλά πανεπιστήμια προσφέρουν δωρεάν μαθήματα γερμανικών, αν έχεις μία βάση, συνήθως β1 και β2. Φαντάζομαι και για νομική ισχύει το ίδιο;

Πάντως ότι είναι το καλύτερο γερμανικό πανεπιστήμιο αυτό το ήξερα λίγο πολύ, απλά δεν έψαξα για σπουδές στην Γερμανία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τόσο μεγάλο το κόστος; Θα μου πεις, για Γερμανία είναι φθηνά, αλλά... Δηλαδή τα 770€ είναι το μίνιμουμ για πολύ συντηρητική διαβίωση ή περιλαμβάνονται και κόστη για δραστηριότητες;

Καλά γ1+ με την καμία για εμένα. Είδα όμως ότι πολλά πανεπιστήμια προσφέρουν δωρεάν μαθήματα γερμανικών, αν έχεις μία βάση, συνήθως β1 και β2. Φαντάζομαι και για νομική ισχύει το ίδιο;

Πάντως ότι είναι το καλύτερο γερμανικό πανεπιστήμιο αυτό το ήξερα λίγο πολύ, απλά δεν έψαξα για σπουδές στην Γερμανία.

Ναι έχει μαθήματα γερμανικών φυσικά.
Κοίτα μια λίστα με διαφορά τιμών:
1 καρβέλι ψωμί από 1,50 έως 3,00 €
1 κιλό μήλα 2,00 €
1 κιλό πατάτες 1,00 €
1 λίτρο γάλα από 0,50 έως 1,00 €
1 μπουκάλι (0,75 lt) μεταλλικό ανθρακούχο νερό (που συνηθίζουν να πίνουν οι Γερμανοί) 0,30 €
1 πακέτο μακαρόνια 0,60 €

1 καφές σε μία καφετέρια 2,50 €
1 μπουκάλι (0,3 lt) μπύρα σε μία μπυραρία από 2,00 έως 3,00 €

1 εισιτήριο στο κινηματογράφο (μειωμένο) από 4,00 έως 8,00 €
1 εισιτήριο στο θέατρο (μειωμένο) από 6,00 έως 30,00 €
1 εισιτήριο για είσοδο σε μουσείο (μειωμένο) από 2,00 έως 8,00 €
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Aha, also wären meiner ansicht nach die Lebenskosten nicht so hoh für mich, wie ich zuvor gedacht habe. Danke für deine wichtige Hilfe :-D

Σε ευχαριστώ πολύ. Εσύ σπουδάζεις ή έδωσες Πανελλαδικές φέτος; Ή κάτι άλλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Aha, also wären meiner ansicht nach die Lebenskosten nicht so hoh für mich, wie ich zuvor gedacht habe. Danke für deine wichtige Hilfe :-D

Σε ευχαριστώ πολύ. Εσύ σπουδάζεις ή έδωσες Πανελλαδικές φέτος; Ή κάτι άλλο;

Kommt von Herzen :flowers:
Δεν σπουδάζω στην Γερμανία όχι... Απλά πες πως θέλω να βοηθάω σε τέτοια θέματα και έχω ''ψαχτεί''...
Ότι χρειαστείς και μπορώ να βοηθήσω ευχαρίστως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anonyme

Δραστήριο μέλος

Η Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 645 μηνύματα.
Τόσο μεγάλο το κόστος; Θα μου πεις, για Γερμανία είναι φθηνά, αλλά... Δηλαδή τα 770€ είναι το μίνιμουμ για πολύ συντηρητική διαβίωση ή περιλαμβάνονται και κόστη για δραστηριότητες;

Παιδιά όσον αφορά το κόστος ζωής καλό θα ήταν να το ελέγξετε πρώτα με κάποιον φοιτητή που να σπουδάζει ήδη στην Γερμανία και κατά προτίμηση στην πόλη που σας ενδιαφέρει, εμένα προσωπικά 770€ μου φαίνονται πολλά. Στη Γαλλία έβγαιναν κάπου 650€/μήνα (με πολύ ακριβότερα τρόφιμα και είδη υγιεινής απ' ό,τι στη Γερμανία) ενώ στη Σουηδία περίπου 750€/μήνα (με συγκατοίκηση). Άλλωστε, πολλοί φοιτητές στη Γερμανία μένουν σε WG (Wohngemeinschaften) και ρίχνουν αμέσως το κόστος ζωής, γιατί το ενοίκιο είναι αρκετά χαμηλότερο ακόμα και από αυτό της εστίας. Αν κάποιος ενδιαφέρεται μπορώ να επικοινωνήσω και να σας δώσω πληροφορίες για Leipzig και Heidelberg, που έχω φίλους. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
770 ακουγονται νορμαλ για νορμαλ γερμανικες πολεις (δλδ οχι Μοναχο, αλλωστε γτ καποιος να θελει να παει εκει). Αν συγκατοικειτε και ολα τα συναφη τοτε σιγουρα πεφτει το κοστος. Γενικα σαν μινι κανονας ειναι οτι η Δυτικη Γερμανια ειναι πιο ακριβη απο την Ανατολικη, με εξαιρεση ισως την NRW. Υπαρχει νομιζω ενα σαιτ που υπολογιζει το κοστος στια διαφορες γερμανικες πολεις, δεν το εχω προχειρο ομως, γενικα ομως ειναι 700+ αν θες να μενεις μονος σου ή δεν θες να μενεις σε σπιτι του 1920.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria Meg

Νεοφερμένος

Η Ria Meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Σε ποιες άλλες περιοχές υπάρχει τμήμα Informatik?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
770 ακουγονται νορμαλ για νορμαλ γερμανικες πολεις (δλδ οχι Μοναχο, αλλωστε γτ καποιος να θελει να παει εκει). Αν συγκατοικειτε και ολα τα συναφη τοτε σιγουρα πεφτει το κοστος. Γενικα σαν μινι κανονας ειναι οτι η Δυτικη Γερμανια ειναι πιο ακριβη απο την Ανατολικη, με εξαιρεση ισως την NRW. Υπαρχει νομιζω ενα σαιτ που υπολογιζει το κοστος στια διαφορες γερμανικες πολεις, δεν το εχω προχειρο ομως, γενικα ομως ειναι 700+ αν θες να μενεις μονος σου ή δεν θες να μενεις σε σπιτι του 1920.
Γιατί το LMU είναι από τα καλύτερα πανεπιστήμια και το Μόναχο η ομορφότερη πόλη της Γερμανίας:P αλλά θα συμφωνήσω ότι τα 700+ ειναι νορμάλ..
Σε ποιες άλλες περιοχές υπάρχει τμήμα Informatik?

Karlsruhe, München στο Technische Uni όμως όχι στο LMU, Aachen, Darmstadt, Berlin και αυτό στο Technische Uni, Dresden, Stuttgart, Düsseldorf
Σίγουρα θα υπάρχει και σε άλλες όμως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ria Meg

Νεοφερμένος

Η Ria Meg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Γιατί το LMU είναι από τα καλύτερα πανεπιστήμια και το Μόναχο η ομορφότερη πόλη της Γερμανίας:P αλλά θα συμφωνήσω ότι τα 700+ ειναι νορμάλ..
Το LMU ειναι απο τα καλυτερα της χωρας αλλα η πολη ειναι ενας τεραστιος μυθος, ενα μεγαλο χωριο με πανακριβη ζωη και σνομπ κατοικους. Καμια σχεση με την (υπολοιπη) Γερμανια. Ωραιο να το δεις μια-δυο φορες αλλα μεχρι εκει. Τα δυο μεγαλα πλεονεκτηματα που εχει ειναι η θεση του, δηλαδη φτανεις ανετα Ελλαδα με αυτοκινητο, και το μεγαλο (αλλα κουραστικο) αεροδρομιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Μεγάλο χωριό το Μόναχο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μεγάλο χωριό το Μόναχο; :P

:P A Preiß in Lederhosen is imma no a Preiß:P;) έτσι χαρακτηρίζεται το Μόναχο από την υπόλοιπη Γερμανία:P ένα χωριό... Ίσως γιατί μιλούν Βαυαρικά ίσως γιατί αγαπούν την παράδοσή τους. Για εμένα είναι μια από τις ομορφότερες πόλεις της Γερμανίας και δεν έχει να ζηλέψει ΤΙΠΟΤΑ από το Βερολίνο, την Φρανκφούρτη, Την Στουτγάρδη κλπ.
Εξάλλου είναι η Weltstadt mit Herz και μια από τις πιο φιλόξενες πόλεις της Γερμανίας ( δεν αισθάνεσαι ξένος ούτε λεπτό πραγματικά, και δεν το λέω εγώ που είμαι συναισθηματικά δεμένη αλλά συγγενείς μου που το αντιμετώπισαν ως μια απλή ξένη πόλη) α και η Heimliche Hauptstadt της Γερμανίας αλλά μην τα λέτε παραέξω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Γνωρίζει μήπως κανείς αν τα γερμανικά πανεπιστήμια δέχονται φοιτητές από μετεγγραφή ; Αν ναι, κάποιος π.χ που σπουδάζει στην Ελλάδα, είναι στο δεύτερο έτος και θέλει να συνεχίσει τις σπουδές στη Γερμανία μπορεί να ζητήσει να του αναγνωριστούν τα μαθήματα τα οποία έχει περάσει, αν όχι όλα τουλάχιστον τα περισσότερα ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top