Σπουδές στη Γερμανία

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γνωρίζει μήπως κανείς αν τα γερμανικά πανεπιστήμια δέχονται φοιτητές από μετεγγραφή ; Αν ναι, κάποιος π.χ που σπουδάζει στην Ελλάδα, είναι στο δεύτερο έτος και θέλει να συνεχίσει τις σπουδές στη Γερμανία μπορεί να ζητήσει να του αναγνωριστούν τα μαθήματα τα οποία έχει περάσει, αν όχι όλα τουλάχιστον τα περισσότερα ;

Μπορείς να στείλεις e mail ή να τηλεφωνήσεις στην DAAD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OuraniaK

Νεοφερμένος

Η OuraniaK αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Πηγαίνω σε επαγγελματική Σχολή και ενώ στον τομέα της πρακτικής τα πηγαίνω καλά και τα καταλαβαίνω στα υπόλοιπα μαθήματα έχω πρόβλημα! Όχι ως προς τον τομέα αλλά την γλώσσα, μου είναι δύσκολο να εκφράστω, να γράψω καλά σε διαγώνισματα, να συμμετέχω μέσα στην τάξη, και όλο αυτό γιατί ακόμα δεν νιώθω άνετα να μιλάω γερμανικά. Το επίπεδο όπως καταλαβαίνετε φτάνει C1 και είμαι μόνο τρία χρόνια και το επίπεδο μου φτάνει μέχρι επίπεδο B2. Δεν έχω χρόνο να παρακολουθήσω μαθήματα έξτρα για την γλώσσα γιατί και δεν έχω τόσο χρόνο λόγω σχολής , κάτι πρέπει να κάνω για να πάρω καλούς βαθμούς όμως έχω άλλους 6 μήνες για την εξεταστική η οποία είναι και καθοριστική. Υπάρχει κάποιος που έχει πάει σε γερμανική σχολή να μου πει πως μπορώ να διαβάζω στα γερμανικά έτσι ώστε να μπορώ προφορικά να συμμετέχω αλλά να γράφω και καλά; Ή έστω εσείς που πήγατε σε πανεπιστήμια/σχολές στο εξωτερικό αν έχετε κάποια συμβουλή σχετικά με αυτό το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
πρέπει να ξεπεράσεις τον εαυτό του και να μιλάς στη τάξη, δίχως να φοβάσαι μήπως και κάνεις κάποιο λαθος. γιατί αν δεν κάνεις λάθος, δε θα μάθεις κιόλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Ξέρεις τι; θα προσαρμοστείς κάποια στιγμή! Οι περισσότεροι που φεύγουν εξωτερικό για σπουδές τα βρίσκουν σκούρα αρχικά, πράγμα απόλυτα λογικό. Παρακολουθείς σε μια γλώσσα που δεν είναι η μητρική σου. Ο,τι επίπεδο και να χεις πάντα θα υπάρχουν κενά. Κάποια στιγμή όμως συνηθίζεις. Δε γίνεται τόσα χρόνια θα είσαι εκεί. Προσωπικά προτείνω να βάλεις τα δυνατά σου για την εξεταστική και ο,τι καταφέρεις. Μπορείς να αρχίσεις από τώρα το διάβασμα χρησιμοποιώντας λεξικά για να κάνεις μια καλή μετάφραση στα ελληνικά και μετά να μαθαίνεις κομμάτι κομμάτι. Ίσως μπορείς να κανεις και περιλήψεις. Μην το βάζεις κάτω. Ούτε η πρώτη είσαι ούτε η τελευταία !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Λυπάμαι αλλά δεν υπάρχει κάποια μέθοδος διαφορετική που να μην την ξέρεις ώστε να μάθεις πιο γρήγορα τα γερμανικά (που δεν είναι και η ευκολότερη γλώσσα του κόσμου, σε σχέση με τα ελληνικά ειδικά) και γενικά μία γλώσσα εντελώς ξένη σε εσένα. Όσο θα περνάει ο χρόνος και η εξάσκηση σου, τόσο καλύτερη θα γίνεσαι.....απλά χρειάζεται χρόνος.... όσο για τον προφορικό τομέα στην τάξη πες αυτό που θες να πείς έστω και κουτσά στραβά με λάθη, αρκεί να γίνεις κατανοητή έστω όσον αφορά το κεντρικό νόημα, άνετα άλλωστε με αυτή τη γλώσσα δεν πρόκειται να νιώσεις ακόμα για αρκετά χρόνια καθώς σου είναι ξένη και το να φτάσεις σε άριστο επίπεδο πχ Γ2 Γερμανικών είναι πολύ δύσκολο (εδώ σαυτό το επίπεδο εξετάσεων αποτυγχάνουν και τα γερμανάκια), τώρα για Γ1 που λες θα χρειαστεί απλά χρόνος, τώρα αν αυτός έιναι 6 μήνες ή παραπάνω δεν το ξέρω. Πάντως στην περίπτωση σου πιστεύω οι Καθηγητές θα στα συγχωρούν και μερικά λάθη σου λόγω της περίπτωσης σου εκτός και αν ειναι τίποτα κολλημένοι Γερμανοί που έχουν απαιτήσεις γλωσσικές λες και απευθύνονται σε κάποιον που γεννήθηκε και μεγάλωσε εκεί. Σε Berufsschule πηγαίνεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά, ποιος σπουδάζει προπτυχιακό -ή σπούδασε και τελείωσε εκεί- Γερμανία; Έχω απορίες εφ' όλης της ύλης. Όποιος έχει όρεξη, ας μου πει. Ευχαριστώ

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλά, ούτε ένας δεν σπουδάζει Γερμανία και είναι ενεργός εδώ; Περίεργο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Markos T.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Markos T. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Εχω αποριες εφ ολης της υλης.

Φίλε, πες τις απορίες και εσύ δημοσίως και ίσως κάποιος φιλοτιμηθεί να σου απαντήσει. Είναι και πολλοί που έχουν ζήσει Γερμανία, που έχουν πάει με Ερασμους εκει πέρα, που απλά έχουν ψαχτεί πολύ ή που και έχουν φίλους ή συγγενείς εκεί πέρα που σπουδάζουν και ξέρουν κάποια πράγματα. Όλο και κάποια απάντηση θα πάρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχω αποριες εφ ολης της υλης.

Φίλε, πες τις απορίες και εσύ δημοσίως και ίσως κάποιος φιλοτιμηθεί να σου απαντήσει. Είναι και πολλοί που έχουν ζήσει Γερμανία, που έχουν πάει με Ερασμους εκει πέρα, που απλά έχουν ψαχτεί πολύ ή που και έχουν φίλους ή συγγενείς εκεί πέρα που σπουδάζουν και ξέρουν κάποια πράγματα. Όλο και κάποια απάντηση θα πάρεις.

Μίλησα με άτομο που έκανε erasmus To θέμα είναι πως ψάχνω προπτυχιακό. Ἐναν της νομικής είχαμε και τον χάσαμε:(...

Εγώ κυρίως έχω θέμα με την γλώσσα. Τί δυνατότητες έχω για να μάθω την γλώσσα εκεί, σε πανεπιστήμιο ει δυνατόν, εάν γίνω δεκτός υπό τον όρο αυτόν, δηλαδή να μάθω την γλώσσα; Έχω το B2, γι' αυτό ρωτώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Γερμανία. Έχω κάνει μία αναζήτηση και έχω βρει περίπου 10 πανεπιστήμια που έχουν αυτό που ζητάω (biomedical engineering ή medical physics). Έχω παρατηρήσει ότι κάποια έχουν numerus clausus, μπορεί να με εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει ακριβώς αυτό (καταλαβαίνω ότι προφανώς δέχονται μέχρι έναν αριθμό); Επίσης τα πανεπιστήμια που απλά ζητούν να έχεις το πτυχίο σου και ielts (6.5 πχ) χωρις NS, σημαίνει ότι τους παίρνουν όλους; :P Τέλος, ακόμη και τα λίγο μικρότερα πανεπιστήμια (εννοείται δεν μιλάω για Fachhochschule, αλλά χαμηλότερα σε παγκόσμια κλίμακα από rwth κτλ) τι απαιτήσεις έχουν για να σε δεχτούν; Βλέπω οτι ορισμένα ζητάνε πράγματα σαν να κάνω αίτηση στο RWTH και μου φαίνεται περίεργο. :P

Με ενοχλεί που είμαι σε μία σχολή που ο μ.ο. είναι 6,2 και θα πρέπει να "ανταγωνιστώ" άτομα από τμήματα με υψηλότερο μέσο όρο. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα, ενδιαφέρομαι για μεταπτυχιακό στη Γερμανία. Έχω κάνει μία αναζήτηση και έχω βρει περίπου 10 πανεπιστήμια που έχουν αυτό που ζητάω (biomedical engineering ή medical physics). Έχω παρατηρήσει ότι κάποια έχουν numerus clausus, μπορεί να με εξηγήσει κάποιος τι σημαίνει ακριβώς αυτό (καταλαβαίνω ότι προφανώς δέχονται μέχρι έναν αριθμό); Επίσης τα πανεπιστήμια που απλά ζητούν να έχεις το πτυχίο σου και ielts (6.5 πχ) χωρις NS, σημαίνει ότι τους παίρνουν όλους; :P Τέλος, ακόμη και τα λίγο μικρότερα πανεπιστήμια (εννοείται δεν μιλάω για Fachhochschule, αλλά χαμηλότερα σε παγκόσμια κλίμακα από rwth κτλ) τι απαιτήσεις έχουν για να σε δεχτούν; Βλέπω οτι ορισμένα ζητάνε πράγματα σαν να κάνω αίτηση στο RWTH και μου φαίνεται περίεργο. :P

Με ενοχλεί που είμαι σε μία σχολή που ο μ.ο. είναι 6,2 και θα πρέπει να "ανταγωνιστώ" άτομα από τμήματα με υψηλότερο μέσο όρο. :/

Το Numerus Clausus είναι αυτό που λέμε "ο περιορισμός". Φαντάζομαι γνωρίζεις πως στις ιατρικές, στις φαρμακευτικές, στις κτηνιατρικές και στις οδοντιατρικές (τουλάχιστον στις προπτυχιακές, δεν γνωρίζω για μεταπτυχιακές) υπάρχει περιορισμός και εισάγεσαι δύσκολα, με μεγάλο βαθμό, καθώς οι αιτήσεις για τις θέσεις είναι πάρα πολλές. Αυτό είναι το numerus clausus. Το προγράμματα που αναφέρεις μάλλον ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες, αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει το ομοσπονδιακό numerus clausus και στις μεταπτυχιακές σπουδές. Πάντως, υπάρχει ειδική σελίδα για αιτήσεις σε αυτές τις σχολές, είναι η https://hochschulstart.de/ . Τώρα, επειδή δεν είναι ο τομέας μου, δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ. Μπορείς να επικοινωνήσεις με την DAAD ή/και με την Πρεσβεία/Προξενείο. Επίσης, καλό είναι, εάν έχεις περαιτέρω απορίες, να επικοινωνήσεις και απ' ευθείας με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν.

Ως προς τα άλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Το Numerus Clausus είναι αυτό που λέμε "ο περιορισμός". Φαντάζομαι γνωρίζεις πως στις ιατρικές, στις φαρμακευτικές, στις κτηνιατρικές και στις οδοντιατρικές (τουλάχιστον στις προπτυχιακές, δεν γνωρίζω για μεταπτυχιακές) υπάρχει περιορισμός και εισάγεσαι δύσκολα, με μεγάλο βαθμό, καθώς οι αιτήσεις για τις θέσεις είναι πάρα πολλές. Αυτό είναι το numerus clausus. Το προγράμματα που αναφέρεις μάλλον ανήκουν σε αυτές τις κατηγορίες, αν και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο ισχύει το ομοσπονδιακό numerus clausus και στις μεταπτυχιακές σπουδές. Πάντως, υπάρχει ειδική σελίδα για αιτήσεις σε αυτές τις σχολές, είναι η https://hochschulstart.de/ . Τώρα, επειδή δεν είναι ο τομέας μου, δεν μπορώ να σε βοηθήσω πολύ. Μπορείς να επικοινωνήσεις με την DAAD ή/και με την Πρεσβεία/Προξενείο. Επίσης, καλό είναι, εάν έχεις περαιτέρω απορίες, να επικοινωνήσεις και απ' ευθείας με τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν.

Ως προς τα άλλα

Καταρχήν ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα! :D Είχα καταλάβει τι είναι το NS, αλλά η απάντησή σου μου έλυσε και την παραμικρή αμφιβολία. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, αυτά που δεν έχουν NS, δεν έχουν όριο; Παίρνουν τους πάντες δηλαδή; Γιατί από τα 10 πανεπιστήμια τα 2-3 είχαν μόνο (και όπως καταλαβαίνεις τα top) και τα υπόλοιπα έλεγαν ξεκάθαρα "NO NS". Επειδή αυτό που ρωτάω είναι τέρμα ανόητο ελπίζω να μου απαντήσει κάποιο φιλικό μέλος, αλλιώς θα επικοινωνήσω με το προξενείο/πανεπιστήμιο και θα μου πουν "άσε μας κοριτσάκι μου". :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καταρχήν ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα! :D Είχα καταλάβει τι είναι το NS, αλλά η απάντησή σου μου έλυσε και την παραμικρή αμφιβολία. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως, αυτά που δεν έχουν NS, δεν έχουν όριο; Παίρνουν τους πάντες δηλαδή; Γιατί από τα 10 πανεπιστήμια τα 2-3 είχαν μόνο (και όπως καταλαβαίνεις τα top) και τα υπόλοιπα έλεγαν ξεκάθαρα "NO NS". Επειδή αυτό που ρωτάω είναι τέρμα ανόητο ελπίζω να μου απαντήσει κάποιο φιλικό μέλος, αλλιώς θα επικοινωνήσω με το προξενείο/πανεπιστήμιο και θα μου πουν "άσε μας κοριτσάκι μου". :P

Κάποια μίνιμουμ θα έχουν σίγουρα. Το ομοσπονδιακό numerus clausus μπαίνει σ' αυτές τις περιζήτητες σχολές. Βέβαια, μην ξεχνάς το εξής: στην Γερμανία μπαίνεις εύκολα, βγαίνεις δύσκολα. Γι' αυτό φαντάζομαι πως είναι ελαστικοί.

Καλά, δεν ξέρω αν θα στο πουν, αλλά είναι μία πιθανότητα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Βέβαια, μην ξεχνάς το εξής: στην Γερμανία μπαίνεις εύκολα, βγαίνεις δύσκολα.

Ναι, έχω ακούσει ότι η ιατρική και προπτυχιακά/μεταπτυχιακά παρεμφερή σε αυτό τον τομέα σε σταυρώνουν κάθε εξάμηνο. Έλα μωρέ κι εδώ έχουμε φτύσει λίγο αίμα... Σε 35 ώρες δίνω μάθημα που έχω κοπεί κάπου n->άπειρο φορές. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Μίλησα με άτομο που έκανε erasmus To θέμα είναι πως ψάχνω προπτυχιακό. Ἐναν της νομικής είχαμε και τον χάσαμε:(...

Εγώ κυρίως έχω θέμα με την γλώσσα. Τί δυνατότητες έχω για να μάθω την γλώσσα εκεί, σε πανεπιστήμιο ει δυνατόν, εάν γίνω δεκτός υπό τον όρο αυτόν, δηλαδή να μάθω την γλώσσα; Έχω το B2, γι' αυτό ρωτώ...

Μην ανχονεσαι μπορεις να κανεις εκει ενα ετος μονο γλωσσα δινεις εξετασεις αν πας καλα σε δεχοντια και στο πανεπιστημιο(αν περασεις δηλαδη)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Πάντως μην κάνετε το λάθος και παραμείνετε για σπουδές στην Ελλάδα. Τώρα σας φαίνεται ακραία απόφαση να πάτε 18 χρονών στη Γερμανία αλλά το αποτέλεσμα θα σας δικαιώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μην ανχονεσαι μπορεις να κανεις εκει ενα ετος μονο γλωσσα δινεις εξετασεις αν πας καλα σε δεχοντια και στο πανεπιστημιο(αν περασεις δηλαδη)

Αυτό ακριβώς βλέπω και στο daad, αλλά έχω μπερδευτεί εντελώς, γιατί στην πρώτη -και μοναδική-απάντησή τους, δεν το ανέφεραν. Τους ανέφερα αυτήν την σελίδα τους που αναφέρουν τα μαθήματα αυτά, αλλά ακόμη περιμένω...

Όλα όμως από αύριο θα επιλυθούν... ;)

Πάντως μην κάνετε το λάθος και παραμείνετε για σπουδές στην Ελλάδα. Τώρα σας φαίνεται ακραία απόφαση να πάτε 18 χρονών στη Γερμανία αλλά το αποτέλεσμα θα σας δικαιώσει.

Αυτό παλεύω κι εγώ. Εσύ εκεί σπουδάζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

silver4

Νεοφερμένος

Ο silver4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Γεια σας!! Ενδιαφερομαι να σπουδασω στο πανεπιστημιο της Κολωνιας κοινωνικες επιστημες αλλα δεν ξερω τι χρειαζεται. Δε με απασχολεο η γλωσσα κλπ. απλως θελω να ξερω αν ειναι απαραιτητη η συμμετοχη στις πανελληνιες με βαθμο προσβασης το 10 ( ενω εγω εγραψα γυρω στο 7κατι και απολυτηριο 13.8 ) Ευχαριστω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γεια σας!! Ενδιαφερομαι να σπουδασω στο πανεπιστημιο της Κολωνιας κοινωνικες επιστημες αλλα δεν ξερω τι χρειαζεται. Δε με απασχολεο η γλωσσα κλπ. απλως θελω να ξερω αν ειναι απαραιτητη η συμμετοχη στις πανελληνιες με βαθμο προσβασης το 10 ( ενω εγω εγραψα γυρω στο 7κατι και απολυτηριο 13.8 ) Ευχαριστω!!

Η συμμετοχή στις πανελλήνιες και τα 10.000 είναι απαραίτητη προϋπόθεση ναι.
Επίσης το επίπεδο των γερμανικών σου πρέπει να είναι πολύ υψηλό:
Test DaF επιπέδο 4
Ένα άλλο που δεν θυμάμαι τώρα πως λέγεται
ή C2 από το Goethe
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kostis-Palamas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kostis-Palamas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 220 μηνύματα.
DSH 2 η 3 θα εννοεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top