Σπουδές στην Αμερική

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Το προφισενσι δεν το δεχονται συνηθως.Και ναι,αν δεν γραψεις πανω απο ενα συγκεκριμενο βαθμο στο τοεφλ η το Ιελτς δεν σε δεχεται κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...
πρόσφατα άκουσα από μία συζήτηση ότι δεν υπάρχουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια της Αμερικής δηλαδή δωρεάν...
είναι αλήθεια?? =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χαχ, είσαι τρελός;;;; Τα πιο ακριβά πανεπιστημια του κόσμου είναι, οι Αμερικανοι σπουδάζουν με δάνεια που φτάνουν τις αρκετές δεκάδες χιλιάδες δολλάρια. Λογικό αφού τα περισσότερα (και τα πιο γνωστά) ειναι ιδιωτικά. Απλά, ανάλογα το πανεπιστήμιο, έχουν πολύ καλό συστημα υποτροφιών που βοηθάει αρκετά παιδιά ειτε απ'την Αμερική, είτε απ'το εξωτερικό. Δωρεάν πανεπιστήμια υπάρχουν μόνο στην ηπειρωτική Ευρώπη πλέον, ούτε καν στην Αγγλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Χαχ, είσαι τρελός;;;; Τα πιο ακριβά πανεπιστημια του κόσμου είναι, οι Αμερικανοι σπουδάζουν με δάνεια που φτάνουν τις αρκετές δεκάδες χιλιάδες δολλάρια. Λογικό αφού τα περισσότερα (και τα πιο γνωστά) ειναι ιδιωτικά. Απλά, ανάλογα το πανεπιστήμιο, έχουν πολύ καλό συστημα υποτροφιών που βοηθάει αρκετά παιδιά ειτε απ'την Αμερική, είτε απ'το εξωτερικό. Δωρεάν πανεπιστήμια υπάρχουν μόνο στην ηπειρωτική Ευρώπη πλέον, ούτε καν στην Αγγλία...


αα οκ σε ευχαριστώ! ισχύει και το ίδιο για τα κρατικά??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Aν εννοείς δημόσια δεν ξέρω αλλά για τα ιδιωτικά όπως ΜΙΤ,Χάρβαντ κτλ τα δίδακτρα είναι από $50.000-60.000..

:)ok
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
αα οκ σε ευχαριστώ! ισχύει και το ίδιο για τα κρατικά??


Κρατικά, του στυλ να διαχειρίζονται απ'την ομοσπονδιακή κυβέρνηση, δεν υπάρχουν. Υπάρχουν όμως πολιτειακά και κομητειακά πανεπιστήμια που σίγουρα δεν ειναι δωρεάν, ούτε όμως έχουν τα δίδακτρα των ιδιωτικών. Απ'τα πιο γνωστά δημόσια των ΗΠΑ πρέπει να ειναι το UC Berkeley. Όλα τα υπόλοιπα γνωστά ειναι ιδιωτικά. Σε ενα πολιτειακο οπως το Berkeley η τιμή μπορει να ειναι, τουλαχιστον για τους Καλιφορνέζους, περίπου 7-10 χιλιάδες ευρώ το χρόνο, δηλαδη οσο κοστίζει ένας χρόνος Λυκείου στο Κολλέγιο Αθηνών. Στα ιδιωτικά οι τιμές ανά έτος είναι από διπλάσιες μέχρι πενταπλάσιες ή εξαπλάσιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hvairline

Νεοφερμένος

Ο hvairline αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
"Σε ενα πολιτειακο οπως το Berkeley η τιμή μπορει να ειναι, τουλαχιστον για τους Καλιφορνέζους, περίπου 7-10 χιλιάδες ευρώ το χρόνο, δηλαδη οσο κοστίζει ένας χρόνος Λυκείου στο Κολλέγιο Αθηνών."
Θα πρεπει να τονισουμε πως αυτο ειναι μονο για τους Californian residents και δεν συμπεριλαμβανουν εξοδα διαμονης κλτλπ.Αν θες Αμερικη και κρατικο θα σου παρει περιπου 30,000$ αν εχεισ αμερικανικη υπηκοοτητα και 40,000$ αν οχι.Επισης αν εχεισ αμερικανικη υπηκοοτητα θα δικαιουσαι και το λεγομενο financial aid και διαφορες υποτροφιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brainiac

Νεοφερμένος

Η Brainiac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις πιο πολλές πληροφορίες για τις εξετάσεις που ανέφερες; Ενδιαφέρομαι κι εγώ πολύ για σπουδές στην Αμερικη, εκεί στοχεύω. Σας παρακαλώ να μου δώσετε όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορείτε σχετικά με το τι χρειάζεται για να περάσεις σε πανεπιστήμια όπως Γέηλ, Πρίνστον κλπ.... και φίλε μου δεν το κάνω γιατί δεν μπορώ να περάσω εδώ αλλά γιατί εκεί υπα΄ρχουν πιο πολλές ευκαιρίες... δες το κι από άλλες πλευρές το θέμα... μην είσαι κλειστόμυαλος!!! ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! φιλιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
.... και φίλε μου δεν το κάνω γιατί δεν μπορώ να περάσω εδώ αλλά γιατί εκεί υπα΄ρχουν πιο πολλές ευκαιρίες... δες το κι από άλλες πλευρές το θέμα... μην είσαι κλειστόμυαλος!!! ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! φιλιά!

ενώ εμείς που αποφοιτούμε από Ελληνικό Πανεπιστήμιο στερέψαμε από ευκαιρίες στα 22 μας χρόνια; :hmm: και μας πήρε η κάτω βόλτα; Βγαίνουμε μήπως σε σύνταξη; Βγαίνουμε στην ανεργία; Θεωρούμαστε ανάπηροι για να κάνουμε καριέρα ερευνητή ή ακαδημαϊκού ή επαγγελματία; Είμαστε μήπως αρτηριοσκληρωτικά κλειστόμυαλοι που προτιμήσαμε το υπέρτατο κοινωνικό αγαθό που μας προσφέρει δωρεάν η χώρα μας; Μήπως δεν ξέραμε ή δεν ξέρουμε τι κάνουμε; Μήπως είμαστε τόσο μαζόχες που εμείς οι φοιτητές των Ελληνικών Πανεπιστημίων δεν θέλουμε τις υπαρχοφανείς επαγγελματικές ή επιστημονικές "ευκαιρίες" του καλύτερου κόσμου-γης της επαγγελίας ΗΠΑ; :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
ενώ εμείς που αποφοιτούμε από Ελληνικό Πανεπιστήμιο στερέψαμε από ευκαιρίες στα 22 μας χρόνια; :hmm: και μας πήρε η κάτω βόλτα; Βγαίνουμε μήπως σε σύνταξη; Βγαίνουμε στην ανεργία; Θεωρούμαστε ανάπηροι για να κάνουμε καριέρα ερευνητή ή ακαδημαϊκού ή επαγγελματία; Είμαστε μήπως αρτηριοσκληρωτικά κλειστόμυαλοι που προτιμήσαμε το υπέρτατο κοινωνικό αγαθό που μας προσφέρει δωρεάν η χώρα μας; Μήπως δεν ξέραμε ή δεν ξέρουμε τι κάνουμε; Μήπως είμαστε τόσο μαζόχες που εμείς οι φοιτητές των Ελληνικών Πανεπιστημίων δεν θέλουμε τις υπαρχοφανείς επαγγελματικές ή επιστημονικές "ευκαιρίες" του καλύτερου κόσμου-γης της επαγγελίας ΗΠΑ; :p

Έχουμε μήπως Alzheimer και δεν μπορούμε να θυμόμαστε αυτά που διαβάζουμε;
Ή μήπως έχουμε Parkinson και δεν μπορούμε να πιάσουμε τα βιβλία για να τα διαβάσουμε;
Μήπως έχουμε και ζάχαρο και χοληστερόλη και εδώ στην Ελλάδα δεν έχουμε αρκετά φάρμακα και Becel για να το ξεπεράσουμε;
Μήπως λέω, μήπως, έχει στερέψει το νερό και δεν έχουμε να πιούμε ενώ στην Αμερική υπάρχει άφθονο;
Άντε τώρα μην τα πάρω στο κρανίο.

:lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
ενώ εμείς που αποφοιτούμε από Ελληνικό Πανεπιστήμιο στερέψαμε από ευκαιρίες στα 22 μας χρόνια; :hmm: και μας πήρε η κάτω βόλτα; Βγαίνουμε μήπως σε σύνταξη; Βγαίνουμε στην ανεργία; Θεωρούμαστε ανάπηροι για να κάνουμε καριέρα ερευνητή ή ακαδημαϊκού ή επαγγελματία; Είμαστε μήπως αρτηριοσκληρωτικά κλειστόμυαλοι που προτιμήσαμε το υπέρτατο κοινωνικό αγαθό που μας προσφέρει δωρεάν η χώρα μας; Μήπως δεν ξέραμε ή δεν ξέρουμε τι κάνουμε; Μήπως είμαστε τόσο μαζόχες που εμείς οι φοιτητές των Ελληνικών Πανεπιστημίων δεν θέλουμε τις υπαρχοφανείς επαγγελματικές ή επιστημονικές "ευκαιρίες" του καλύτερου κόσμου-γης της επαγγελίας ΗΠΑ; :p

Αμφισβητείς δηλαδή την ανωτερότητα τους;
-----------------------------------------
Εγω σε 3 που έχω κάνει application, και από άλλα που είδα, είναι περίπου στα 35.000 USD. Πολύ καλά κατα τη γνώμη μου
-----------------------------------------
Μπορείς σε παρακαλώ να δώσεις πιο πολλές πληροφορίες για τις εξετάσεις που ανέφερες; Ενδιαφέρομαι κι εγώ πολύ για σπουδές στην Αμερικη, εκεί στοχεύω. Σας παρακαλώ να μου δώσετε όσες πιο πολλές πληροφορίες μπορείτε σχετικά με το τι χρειάζεται για να περάσεις σε πανεπιστήμια όπως Γέηλ, Πρίνστον κλπ.... και φίλε μου δεν το κάνω γιατί δεν μπορώ να περάσω εδώ αλλά γιατί εκεί υπα΄ρχουν πιο πολλές ευκαιρίες... δες το κι από άλλες πλευρές το θέμα... μην είσαι κλειστόμυαλος!!! ευχαριστώ προκαταβολικά!!!! φιλιά!

Για αμερική θα χρειαστείς SAT Reasoning & SAT Subject Tests καθώς και TOEFL, ανάλογα και το πανεπιστήμιο, και το faculty. Εαν θες Yeil κτλ, θα χρειαστείς και συστατικές. Σου προτείνω να μην κολήσεις με τα πρώτα 4-5, κάνε κι εκεί application, αλλά βάλε και πανεπιστήμια στο μάτι μέχρι τη θέση 60.
Το SAT πρέπει να έχεις κάνει και ύλη της τρίτης για να το δώσεις. Δεν στο ζητάνε όλα, εγώ π.χ σε αυτά που έκανα που είναι στα πρώτα 20, δεν μου το ζήτησαν, αλλά κάποια άλλα το θέλουν. Επίσης, για το TOEFL, ένα από τα 3 πανεπιστήμια που έκανα αίτηση, που είναι τριτο σε σχέση με τα άλλα 2 (κορυφαίο παρόλαυτα), θέλει TOEFL ibt με 100/120. Τα άλλα που είναι λίγο καλύτερα, θέλουν το TOEFL ibt με 76/120. Ανάλογα και το τμήμα

ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ, ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΧΟΛΕΙΟΥ. Το θέλουν ΟΛΑ τα πανεπιστήμια, και θέλουν άριστα, ανάλογα με το τμήμα, σε κάποια μαθήματα. Ίσως κάποια θέλουν και συγκεκριμένο μέσο όρο.
-----------------------------------------
θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...
πρόσφατα άκουσα από μία συζήτηση ότι δεν υπάρχουν δίδακτρα στα πανεπιστήμια της Αμερικής δηλαδή δωρεάν...
είναι αλήθεια?? =/

Όχι, πρέπει να πληρώσεις σε όλα αν είσαι international applicant, εκτός αν πάρεις υποτροφία. Και στα δημόσια δεν πληρώνεις αν είναι U.S Citizen
-----------------------------------------
Χαχ, είσαι τρελός;;;; Τα πιο ακριβά πανεπιστημια του κόσμου είναι, οι Αμερικανοι σπουδάζουν με δάνεια που φτάνουν τις αρκετές δεκάδες χιλιάδες δολλάρια. Λογικό αφού τα περισσότερα (και τα πιο γνωστά) ειναι ιδιωτικά. Απλά, ανάλογα το πανεπιστήμιο, έχουν πολύ καλό συστημα υποτροφιών που βοηθάει αρκετά παιδιά ειτε απ'την Αμερική, είτε απ'το εξωτερικό. Δωρεάν πανεπιστήμια υπάρχουν μόνο στην ηπειρωτική Ευρώπη πλέον, ούτε καν στην Αγγλία...

Στο MIT το 90% των φοιτητών λαμβάνει κάποιου είδους υποτροφία, σύμφωνα με δηλώσεις του συλλόγου Ελλήνων και Κύπριων φοιτητών στο MIT
-----------------------------------------
ενώ εμείς που αποφοιτούμε από Ελληνικό Πανεπιστήμιο στερέψαμε από ευκαιρίες στα 22 μας χρόνια; :hmm: και μας πήρε η κάτω βόλτα; Βγαίνουμε μήπως σε σύνταξη; Βγαίνουμε στην ανεργία; Θεωρούμαστε ανάπηροι για να κάνουμε καριέρα ερευνητή ή ακαδημαϊκού ή επαγγελματία; Είμαστε μήπως αρτηριοσκληρωτικά κλειστόμυαλοι που προτιμήσαμε το υπέρτατο κοινωνικό αγαθό που μας προσφέρει δωρεάν η χώρα μας; Μήπως δεν ξέραμε ή δεν ξέρουμε τι κάνουμε; Μήπως είμαστε τόσο μαζόχες που εμείς οι φοιτητές των Ελληνικών Πανεπιστημίων δεν θέλουμε τις υπαρχοφανείς επαγγελματικές ή επιστημονικές "ευκαιρίες" του καλύτερου κόσμου-γης της επαγγελίας ΗΠΑ; :p

Τώρα το διάβασα! Σου προσφέρει δωρεάν; Συγνώμη φίλε, αλλά όταν εσύ πληρώνεις 1.000 ευρώ το μήνα για το TEI κολοπετινίτσας (όχι εσύ προσωπικά φυσικά) και ο φοιτητής του MIT πληρώνει 1800 είναι Η ΥΠΕΡΤΑΤΗ ΞΕΦΤΙΛΑ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Δεν αμφισβητώ την τελειότητα των Πανεπιστημίων των ΗΠΑ και άλλων μεγάλων παγκόσμιων υπερδυνάμεων. Θα ήταν αφελές. Εξάλλου λογικό είναι μια χώρα στο μέγεθος της χώρας μας, να μην μπορεί να ανταγωνιστεί σε ποιότητα (αλλά και ίσως σε επίπεδο γνώσεων) τα μεγάλα Πανεπιστήμια του πλανήτη. Όμως, όσους ξέρω, ακούω, βλέπω να σκέφτονται για σπουδές στο εξωτερικό, ενώ κάνουν όνειρα για κανένα ΜΙΤάκι, Berkeleάκι, Harvardάκι,...κοκ ξαφνικά, δεν ξέρω τι γίνεται στο ενδιάμεσο και καταλήγουν σε κάτι συνοικιακά Πανεπιστήμια του εξωτερικού τύπου University College of Malaka Father Plirwne (χειρότερα από τα κάτω πιάτσα Ελληνικά Πανεπιστήμια) και τρώνε καμία δεκαριά χρονάκια γκομενίζοντας την επιστήμη...! ερχόμενοι μετά από κάτι αιώνες, στην Ελλαδίτσα, και προσπαθούν, προσπαθούν,...κτλ ν-φορές να περάσουν στις εξετάσεις ΔΙΚΑΤΣΑ. Αντίθετα, όσοι φοιτούν στο Μιτάκι,...κτλ πρόκειται για άτομα, που έβγαλαν υποτροφίες σε όλο το γυμνάσιο και λύκειο της Ελλάδας (όπως κάτι καθηγητές μου στο Ελληνικό-φτωχό-συνοικιακό Πανεπιστήμιο) και φυσικά με το που τελειώσουν τις σπουδές είναι μεγαλοστελέχη επιχειρήσεων, οργανισμών,...κτλ ρίχνοντας "μαύρη πέτρα" στην Ελλαδίτσα, αποφασίζοντας πλέον να ζήσουν ως μετανάστες για μια ζωή (π.χ. Νανόπουλος). Μου την δίνει κυριολεκτικά, να ακούω άτομα να μιλάνε για εργασιακές ευκαιρίες και για αγορά εργασίας, όταν δεν έχουν ασκήσει πρώτα ένα επάγγελμα και δεν έχουν ζήσει καθημερινότητα (σαν πολίτες πληρώνοντας φόρους,...κτλ) στην χώρα εκείνη όπου την ευλογούν. Άλλο τι ακούς, άλλο τι βλέπεις, άλλο τι γεύεσαι (το αγγούρι της καθημερινότητας) και άλλο τι άποψη σχηματίζεις.

Προσωπικά, 932df0a57b , ζω και σπουδάζω σε Ανώτατο ίδρυμα, στην πόλη καταγωγής μου, άρα δεν μου στοιχίζει μια! Στο χέρι των υποψηφίων όσο γίνεται βέβαια, είναι να μπαίνουν στα αμέσως κοντινότερα Ανώτατα ιδρύματα της περιοχής τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Προσωπικά, 932df0a57b , ζω και σπουδάζω σε Ανώτατο ίδρυμα, στην πόλη καταγωγής μου, άρα δεν μου στοιχίζει μια! Στο χέρι των υποψηφίων όσο γίνεται βέβαια, είναι να μπαίνουν στα αμέσως κοντινότερα Ανώτατα ιδρύματα της περιοχής τους.

οfftopic:
Ρε, ο mmpf είναι. :P

ontopic:
mmpf τελικά αξίζει να πηγαίνω σε ένα ΑΕΙ της Ελλάδας ή πρέπει να πληρώσω τους ξένους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Να πληρώσεις σε ξένους εαν έχεις την οικονομιή δυνατότητα. Και αν δεν την έχεις, βρες part-time δουλειά, προσπάθησε να πάρεις υποτροφία, ή στη χειρότερη δανείσου. Εαν για κάποιο λόγο όμως δεν μπορείς να κάνεις κάτι από αυτά, πέρασε σε ΑΕΙ της Ελλάδας

Και ναι, συμφωνώ ότι οι περισσότεροι που πάνε εξωτερικό πάνε σε κάτι τυχαία πανεπιστήμια της Αγγλίας, η οποία έχει δύο κατηγορίες: Τα γαμάτα πανεπιστήμια και τα πανεπιστήμια χειρότερα από τα χειρότερα ΤΕΙ της Ελλάδας. Είναι θέμα επιλογής. Εγώ προσωπικά θα δώσω και πανελλήνιες και κάνω κανονικό διάβασμα φέτος για να γραφτώ και σε μια σχολή ΑΕΙ εδώ σε περίπτωση που για τον οποιονδήποτε λόγο πρέπει ή θέλω να γυρίσω. Η καλύτερη επιλογή κατ'εμέ, γι αυτό και την κάνω.
Και τα προηγούμενα χρόνια, έχεις δουλέψει 2 γλώσσες, με άριστα τα αγγλικά, για να πάρεις certificate, διαβάζεις τρελά στο σχολείο, ειδικά στην Γ', παίρνεις άριστους βαθμούς, και έχεις διπλό κέρδος:

Περνάς στην Ελλάδα
Περνάς στο Εξωτερικό

edit: σε σοβαρά πανεπιστήμια πάντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Εγω προσωπικα,σκεφτομαι για μεταπτυχιακο στο εξωτερικο και συγκεκριμενα στην Αμερικη,και γιατι οχι και επαγγελματικη αποκατασταση?Εξαλλου το επαγγελμα που θα με ενδιαφερε να ακολουθησω δεν εχει (ιδιαιτερη) ζητηση στην χωρα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Φυσικά.. Είναι και θέμα οικονομικής κατάστασης. Μπορεί ο ταδε για τον x,y λόγο να μην έχει τη δυνατότητα να δίνει 35.000USD το χρόνο για σπουδές, δεν είναι κακό. Μπαίνει εδώ, και είτε πάει ως transfer ή κάνει μεταπτυχιακό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Είναι θέμα επιλογής. Εγώ προσωπικά θα δώσω και πανελλήνιες και κάνω κανονικό διάβασμα φέτος για να γραφτώ και σε μια σχολή ΑΕΙ εδώ σε περίπτωση που για τον οποιονδήποτε λόγο πρέπει ή θέλω να γυρίσω. Η καλύτερη επιλογή κατ'εμέ, γι αυτό και την κάνω.

Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι το ελληνικό πανεπιστήμιο θα κάνει κράτηση και θα σε περιμένει αν αποφασίσεις να γυρίσεις ποτέ από το εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Εαν έχω περάσει και έχω γραφτεί, έχω 10 χρόνια να σπουδάσω. Τα 4 μπορώ να λείπω π.χ. Να γυρίσω και να τελειώσω. Απλούστατο

Δεν έχει σχέση που βρίσκομαι, αλλά ότι έχω 10 χρόνια να τελειώσω. Τα 5 μπορεί να μην πατήσω καθόλου. Και να τελειώσω στα άλλα 5 π.χ, αλλά πρέπει να έχω εγγραφεί (μέσω μηχανογραφικού)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,882 μηνύματα.
Εαν έχω περάσει και έχω γραφτεί, έχω 10 χρόνια να σπουδάσω. Τα 4 μπορώ να λείπω π.χ. Να γυρίσω και να τελειώσω. Απλούστατο

Δεν έχει σχέση που βρίσκομαι, αλλά ότι έχω 10 χρόνια να τελειώσω. Τα 5 μπορεί να μην πατήσω καθόλου. Και να τελειώσω στα άλλα 5 π.χ, αλλά πρέπει να έχω εγγραφεί (μέσω μηχανογραφικού)

εμάς φέτος ήρθε ένας καθηγητής από το Berkeley (διδακτορικό) με προϋπερεσία καθηγητή στο Κεντάκυ, σαν διορισμένος μόνιμος καθηγητής στο Τμήμα μου, με απλό πτυχίο από το Τμήμα μου! :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ναι λοιπόν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top