Σπουδές στην Αμερική

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εγω για ποια σου μιλαω, για τα πρωτα 3920840938402938;
Google is your friend.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Μπαζεις μανα μου.
World Ranking:

#323 National Technical University of Athens (ή αλλιως, ΕΜΠ)
#353 Aristotle University of Thessaloniki (ή αλλιως, ΑΠΘ)
#458 National and Kapodistrian University of Athens (το Καποδιστριακο)
#683 University of Crete
#796 University of the Aegean
#825 University of Patras
#941 University of Macedonia
#1091 University of Ioannina
#1125 Athens University of Economics and Business (ΑΣΟΕΕ)
#1309 Demokritos University of Thrace(Δημοκριτειο πανεπιστημιο Θρακης)

Και εχει αλλα τοσα, με το πολυτεχνειο Κρητης στο #1457, το πανεπιστημιο Πειραια στο #1836 και παει λεγοντας.
Κριμα στην ερευνα.

Και ναι οκ, δεν είναι στην 450, είναι στην 323, στην 353 και μετά στην 458. Μικρή η διαφορά. Μετά τα άλλα είναι για τα μπάζα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μεχρι τα πρωτα χιλια δεν ειπες; Μεχρι το #1000 οπως βλεπεις εχει κι αλλα. Εκτος κι αν εχεις φοιτησει σε ολα και λες οτι ειναι για τα "μπαζα", τοτε δεκτον.
Καλυτερα κατσε διαβασε κανα ολοκληρωμα, και μετα συνεχισε την ερευνα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Ε καλά, εδώ μας πέρασε αυτό https://en.wikipedia.org/wiki/Chulalongkorn_University κατα 10 θέσεις
-----------------------------------------
Το πανεπιστήμιο της ταιλάνδης βγήκε καλύτερο
-----------------------------------------
Εδώ και η σχετική λίστα https://www.webometrics.info/top6000.asp
-----------------------------------------
Και επίσης, θεωρώ πως η λίστα είναι κάπως άδικη για άλλες χώρες σε σχέση με τις HΠΑ, γιατί υπάρχει και αυτή η λίστα https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2009/results
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wisp

Νεοφερμένος

Ο wisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Συνήθως αυτό το κάνουν όσοι δεν είναι ικανοί να καταφέρουν κάτι εδώ. Και πίστεψε με , ειλικρινά αυτό που αξίζει για έξω είναι ΜΟΝΟ το μεταπτυχιακό. Αλλιώς για σπουδες μετά το λύκειο μόνο αν είσαι ένα πλουσιόπαιδο που δεν είναι ικανο να γράψει στις πανελλήνιες.

:nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono:Διαφωνω καθετως νομιζω πως μονο εξω καποιος αποκτα τις καταληλες γνωσεις γιατι το εκπεδευτικο συστημα στην ελλαδα (και οχι μονο αυτο)εχει τα μαυρα του τα χαλια σε λιγο θα καταληξουμε σαν τις τριτοκοσμικες χωρες ετσι οπως παμε (και παλι δεν αναφερομαι μονο στην παιδια.)Και στην τελικη και δικιο να εχεις οποιος εχει πτυχιο στο εξωτερικο ειναι περιζητητος ασχετος τι εκανε στην ελλαδα και το ξερω απο πρωσοπικη εμπειρια (βασικα του ξαδερφου μου!!!)
-----------------------------------------
:nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono::nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συνήθως αυτό το κάνουν όσοι δεν είναι ικανοί να καταφέρουν κάτι εδώ. Και πίστεψε με , ειλικρινά αυτό που αξίζει για έξω είναι ΜΟΝΟ το μεταπτυχιακό. Αλλιώς για σπουδες μετά το λύκειο μόνο αν είσαι ένα πλουσιόπαιδο που δεν είναι ικανο να γράψει στις πανελλήνιες.

Ή απλά κάποιος να μη θέλει να σπουδάσει στην Ελλάδα επειδή δεν γουστάρει τις συνθήκες διαβίωσης. Και προσωπικά αν περνούσα σε καμιά επαρχία και δε μπορούσα να πάρω μετεγγραφή θα σηκωνόμουν να φύγω σε άλλη χώρα, βασικά στο Βερολίνο πχ. σπουδάζεις και ζεις με 600 ευρώ το μήνα. Στην πάτρα ή το ρέθυμνο 600 πληρώνεις μόνο για τις πάγιες ανάγκες. Ειναι προσωπική η επιλογή, βέβαια, εντελώς θέμα γούστου. Δεν διαφωνώ οτι οι περισσοτεροι που φευγουν για έξω απλως απέτυχαν στις πανελλήνιες, αλλά υπάρχουν και πολλές εξαιρέσεις. Εγώ πχ. που πέτυχα και με το παραπάνω στις πανελλήνιες, αν δε μου άρεσε η σχολή μου, θα ειχα σηκωθει και θα ειχα φύγει με το πρώτο αεροπλάνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
κάνετε ένα μεγάλο λάθος...

κάθετε και συγκρίνετε τα ξένα Πανεπιστήμια-επιχειρήσεις, με τα δημόσια αντικαπιταλιστικά Πανεπιστήμια της χώρας μας στα οποία, η έρευνα γίνεται με φιλότιμη ατομική προσπάθεια και πενιχρή οικονομική βοήθεια (χρηματοδότηση). Αν δεν υπήρχαν οι βιομηχανίες στις ΗΠΑ, θα σας έλεγα εγώ που θα ήταν τα Πανεπιστήμιά της. Εδώ ένα σύστημα υγείας και δεν μπορούν οι ΗΠΑ (χωρίς την συμμετοχή των βιομηχανιών!) να οργανώσουν και 50.000.000 άνθρωποι δεν έχουν κοινωνική ασφάλιση (ιατροφαρμακευτική περίθαλψη) και ούτε θα μπορέσουν να έχουν ποτέ στην ζωή τους! Αφού εσείς που κατηγορείτε την ποιότητα των Ελληνικών Πανεπιστημίων και τρέχετε στα ξένα, είστε οι γυοί και κόρες εκείνων των συνδικαλιστάδων του λαού, των καθηγητάδων Πανεπιστημίου (χαφιέδων), μεγαλοκομματόσκυλων που φωνάζουν να μην μπει ποτέ ιδιωτική επιχειρηματική οικονομική στήριξη στα Ελληνικά Πανεπιστήμια (όπως στις ΗΠΑ, δηλ., χρηματοδοτούμενη έρευνα, εργαστήρια, διαθεματικές σπουδές) και χαθεί ο δημόσιος, αγνός, παρθένος, ελαιόλαδος, μιζοαρπάχτικος χαρακτήρας του Δημόσιου Δωρεάν Ελληνικού Πανεπιστημίου!

Ξαναρωτάω, ποιος είναι άξιος και αντικειμενικός να μου κρίνει την ισχύ και αξία του πτυχίου μου; :hmm: Ποιος τολμάει να φέρει αποδεικτέα επιχειρήματα (με φανερά και σαφή παραδείγματα) ότι το επίπεδο σπουδών σε κορυφαίο Πανεπιστήμιο των ΗΠΑ (στα μαθηματικά ή στην φυσική) είναι ανώτερο από το επίπεδο σπουδών σε Πανεπιστήμιο της Ελλάδας; :hmm: Όσους ξέρω που πάνε και σπουδάζουν έξω σε πρωτο/δευτερο κλασσάτα Πανεπιστήμια, απλά πάνε και κάνουν σπουδές σε αντικείμενα του πωπού όπως διοίκηση της μουσικής, γυμναστική πιγκουϊνων, ιχθυολογία σπουργιτιών και ομοιοπαθητική ελέφαντων,...κτλ...Δεν ξέρω κανέναν να έχει τα @@@ να σπουδάσει πολυτεχνικές, νομικές ή θετικές επιστήμες που έχουν φόρτο σπουδών...:fss: Ή σπουδάζουμε ή κλάνουμε...Αλλά είναι ωραίο χόμπυ να σκορπάμε λεφτά αδούλεφτα, δηλ., του μπιπ εργαζόμενου γονιού για μορφωτικές επενδύσεις με αβέβαιο μέλλον ανταποδωτικού τέλους σε μια εποχή οικονομικοπολιτικοκοινωνικής αβεβαιότητας...

Συμφωνώ με το djohn...Mάλιστα ένας καθηγητής μου που δίδασκε 15 χρόνια στο Michigan, μας είπε ότι το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών είναι αρκετά "υποβιβασμένο" σε σχέση με το υπεραπαιτητικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών που παρέχουν τα Αμερικάνικα ή Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια σε σχέση με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, τα οποία ίσως υστερούν στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών λόγω ανυπαρξίας χρηματοδότησης, εργαστηρίων βιομηχανικού τύπου, βιομηχανιών/εταιριών ή επιχειρήσεων για πρακτική άσκηση των μεταπτυχιακών φοιτητών...κτλ. Δέχομαι ότι τα ξένα Πανεπιστήμια είναι καλύτερα, αλλά μην ονειροβατούμε και φανταζόμαστε γαίες της επαγγελίας σε κάτι που μας είναι επί προσωπικού άγνωστο! Άλλο τι ακούς, άλλο τι βλέπεις, άλλο τι γεύεσαι, άλλο τι άποψη σχηματίζεις...Μην θέλουμε να βλέπουμε παντού και πάντα ισοπεδωμένες καταστάσεις στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο και πόσο μάλλον όσοι δεν έχετε περάσει καν απέξω από αμφιθέατρο Ελληνικού Πανεπιστημίου! Αντί να κάθεστε και θέτετε λίστες από πληρωμένες εταιρίες δημοσκοπήσεων - ποιοτικής αξιολόγησης (ιδιωτικές) τύπου χρυσοπληρωμένων Οίκων αμερόληπτης και υπεραντικειμενικής αξιολόγησης S&P, μπορείτε να θέσετε προτάσεις για βελτίωση του Ελληνικού Πανεπιστημίου. Είναι πιο εύκολο όλοι μας να κρίνουμε, αλλά πιο δύσκολο να σκεφτόμαστε πριν κρίνουμε...:fss:

ότι λάμπει δεν είναι χρυσός!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Το μεταπτυχιακο/διδακτορικο στο εξωτερικο ειναι μονοδρομος (τουλαχιστον για μενα)...
Για προπτυχιακες σπουδες πιστευω οτι ειναι αρκετα καλα και στην Ελλαδα. Βεβαια εξαρταται και απο το που σπουδαζεις στην Ελλαδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
κάνετε ένα μεγάλο λάθος...

κάθετε και συγκρίνετε τα ξένα Πανεπιστήμια-επιχειρήσεις, με τα δημόσια αντικαπιταλιστικά Πανεπιστήμια της χώρας μας στα οποία, η έρευνα γίνεται με φιλότιμη ατομική προσπάθεια και πενιχρή οικονομική βοήθεια (χρηματοδότηση). Αν δεν υπήρχαν οι βιομηχανίες στις ΗΠΑ, θα σας έλεγα εγώ που θα ήταν τα Πανεπιστήμιά της. Εδώ ένα σύστημα υγείας και δεν μπορούν οι ΗΠΑ (χωρίς την συμμετοχή των βιομηχανιών!) να οργανώσουν και 50.000.000 άνθρωποι δεν έχουν κοινωνική ασφάλιση (ιατροφαρμακευτική περίθαλψη) και ούτε θα μπορέσουν να έχουν ποτέ στην ζωή τους! Αφού εσείς που κατηγορείτε την ποιότητα των Ελληνικών Πανεπιστημίων και τρέχετε στα ξένα, είστε οι γυοί και κόρες εκείνων των συνδικαλιστάδων του λαού, των καθηγητάδων Πανεπιστημίου (χαφιέδων), μεγαλοκομματόσκυλων που φωνάζουν να μην μπει ποτέ ιδιωτική επιχειρηματική οικονομική στήριξη στα Ελληνικά Πανεπιστήμια (όπως στις ΗΠΑ, δηλ., χρηματοδοτούμενη έρευνα, εργαστήρια, διαθεματικές σπουδές) και χαθεί ο δημόσιος, αγνός, παρθένος, ελαιόλαδος, μιζοαρπάχτικος χαρακτήρας του Δημόσιου Δωρεάν Ελληνικού Πανεπιστημίου!

Ξαναρωτάω, ποιος είναι άξιος και αντικειμενικός να μου κρίνει την ισχύ και αξία του πτυχίου μου; :hmm: Ποιος τολμάει να φέρει αποδεικτέα επιχειρήματα (με φανερά και σαφή παραδείγματα) ότι το επίπεδο σπουδών σε κορυφαίο Πανεπιστήμιο των ΗΠΑ (στα μαθηματικά ή στην φυσική) είναι ανώτερο από το επίπεδο σπουδών σε Πανεπιστήμιο της Ελλάδας; :hmm: Όσους ξέρω που πάνε και σπουδάζουν έξω σε πρωτο/δευτερο κλασσάτα Πανεπιστήμια, απλά πάνε και κάνουν σπουδές σε αντικείμενα του πωπού όπως διοίκηση της μουσικής, γυμναστική πιγκουϊνων, ιχθυολογία σπουργιτιών και ομοιοπαθητική ελέφαντων,...κτλ...Δεν ξέρω κανέναν να έχει τα @@@ να σπουδάσει πολυτεχνικές, νομικές ή θετικές επιστήμες που έχουν φόρτο σπουδών...:fss: Ή σπουδάζουμε ή κλάνουμε...Αλλά είναι ωραίο χόμπυ να σκορπάμε λεφτά αδούλεφτα, δηλ., του μπιπ εργαζόμενου γονιού για μορφωτικές επενδύσεις με αβέβαιο μέλλον ανταποδωτικού τέλους σε μια εποχή οικονομικοπολιτικοκοινωνικής αβεβαιότητας...

Συμφωνώ με το djohn...Mάλιστα ένας καθηγητής μου που δίδασκε 15 χρόνια στο Michigan, μας είπε ότι το προπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών είναι αρκετά "υποβιβασμένο" σε σχέση με το υπεραπαιτητικό μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών που παρέχουν τα Αμερικάνικα ή Ευρωπαϊκά Πανεπιστήμια σε σχέση με τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, τα οποία ίσως υστερούν στο μεταπτυχιακό πρόγραμμα σπουδών λόγω ανυπαρξίας χρηματοδότησης, εργαστηρίων βιομηχανικού τύπου, βιομηχανιών/εταιριών ή επιχειρήσεων για πρακτική άσκηση των μεταπτυχιακών φοιτητών...κτλ. Δέχομαι ότι τα ξένα Πανεπιστήμια είναι καλύτερα, αλλά μην ονειροβατούμε και φανταζόμαστε γαίες της επαγγελίας σε κάτι που μας είναι επί προσωπικού άγνωστο! Άλλο τι ακούς, άλλο τι βλέπεις, άλλο τι γεύεσαι, άλλο τι άποψη σχηματίζεις...Μην θέλουμε να βλέπουμε παντού και πάντα ισοπεδωμένες καταστάσεις στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο και πόσο μάλλον όσοι δεν έχετε περάσει καν απέξω από αμφιθέατρο Ελληνικού Πανεπιστημίου! Αντί να κάθεστε και θέτετε λίστες από πληρωμένες εταιρίες δημοσκοπήσεων - ποιοτικής αξιολόγησης (ιδιωτικές) τύπου χρυσοπληρωμένων Οίκων αμερόληπτης και υπεραντικειμενικής αξιολόγησης S&P, μπορείτε να θέσετε προτάσεις για βελτίωση του Ελληνικού Πανεπιστημίου. Είναι πιο εύκολο όλοι μας να κρίνουμε, αλλά πιο δύσκολο να σκεφτόμαστε πριν κρίνουμε...:fss:

ότι λάμπει δεν είναι χρυσός!

Εννοειται οτι εγω προσωπικα δεν κρινω τις σχολες απο τη διαταξη που εχουν σε ενα σαητ της συμφορας που βρηκα εν μεσω google. Απλα προσπαθω να πω στο παιδακι παραπανω, οτι απο τη στιγμη που ο ιδιος δεν εχει Ι Δ Ε Α τι παει να πει ελληνικη τριτοβαθμια εκπαιδευση, δεν μπορει να τα βγαζει ολα ''για τον *ουτσο". Ομως ισχυει και το αντιστροφο, δεν μπορει κανεις να τα βγαλει ολα υπεροχα και φοβερα, για τον ιδιο ακριβως λογο.
Απο την αλλη, μια φιλη μου τα πηγε παρα πολυ καλα στις πανελληνιες, ομως καμια σχολη δεν της αρεσε. Εκανε μηχανογραφικο, περασε χημικος μηχανικος νομιζω, αλλα δεν το ηθελε αυτο το πραγμα. Ειχε ομως την εναλλακτικη να παει Γερμανια, γιατι η μιση της οικογενεια καταγεται απο κει και ετσι χωρις παραπανω κοστος θα σπουδαζε ενα αντικειμενο που της αρεσε, εστω και θεωρητικα. Σε τετοιες περιπτωσεις γιατι να μην φυγει κανεις;
Εγω ας πουμε αν ειχα μιση καταγωγη απο Λονδινο, εμενε εκει γιαγια-παππους-κλπ, και δεν μου αρεσε η σχολη που περασα εδω, δεν θα εδινα δευτερη φορα πανελληνιες, και νομιζω ειναι λογικο.

Υπαρχει βεβαιως και η δευτερη περιπτωση.
"Στελακη παιδι μου, τι θες να περασεις φετος;"
"Α εγω θα παω Λονδινο να γινω ταδε"
Παραδειγμα απο παιδι στην ταξη μου. Τα εχει γραψει ολα στα @@ του, και επειδη οι γονεις του εχουν 5 φραγκα παραπανω, το χει δεσει οτι θα παει Λονδινο. Λες και ολα τα πανεπιστημια του Λονδινου εχουν ορθανοιχτες τις πορτες τους για ενα παιδι που δεν ξερει οτι το 2/1 μπορεις να το γραψεις 2(true fact).
Οχι, αυτο το παιδι δεν εχει τα κοτσια να παλεψει. Ειναι βολεμενος, ανεπαφος με την πραγματικοτητα και τρεφει ψευδαισθησεις για τη μελλοντικη του πανεπιστημιακη πορεια. Με το που τα βρει δυσκολα(που σιγα τα δυσκολα, δεν ενδιαφερθηκε καν. Αν το ρωτησεις αυτο το παιδι ποσο κανει 10/0 θα σου πει 10.), αμεσως σκορπαμε τα λεφτα των γονιων και επιστρεφουμε με αδεια χερια.

Επισης αντιπαθεις μου ειναι αυτοι που ενω βλεπουν τους γυρω να αγχωνονται, λενε ''πωπω τι μαλακια αυτες οι πανελληνιες. Γι αυτο παω εξω".
Κατσε ρε φιλε. Γιατι πας εξω. Επειδη για 7 μηνες σε αναγκασανε να στρωσεις κωλο; Μου αρεσει το αλλοθι ''α δεν μου αρεσει το συστημα". Ο,τι δινεις παιρνεις, αυτο ειναι το θεμα. Αν δεν δωσεις τιποτα, σιγουρα "φταιει το συστημα".

Τεσπα, εχω την εντυπωση οτι εγραψα πολλα. Συμφωνω με το ποστ σου.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Συγνώμη, εγώ που θα περάσω και εδώ και διαβάζω από το γυμνάσιο πολύ έντονα είμαι αποτυχημένος που πάει έτσι; Σε πληροφορώ πως όχι, πάω γιατί το γουστάρω εδώ και πολλά χρόνια. Και είναι πολλοί που μπαίνουν έτσι. Και ξέρεις ποιός είναι ένας σημαντικός λόγος που συνεχίζω να διαβάζω όσο πιο πολύ μπορώ. Για να μην μπορεί να μου πει κανένας κομπλεξικός ότι είμαι αποτυχημένος και παω γιατί δεν περνάω εδώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,804 μηνύματα.
Ξαναματαλέω ότι εκείνοι που έχουν τα @@@ (και όχι σαν τον Στελάκη της ιστορίας μας) και πάνε και χτυπάνε ένα ΜΙΤάκι ή Χαρβαρντάκι με majors που κάνουν να στρώνονται χαλιά υποδοχής στην αγορά εργασίας, φεύγουν από την Ελλάδα με διάκριση! Τώρα τα υπόλοιπα τα ακούω σαν λόγια του αέρα. Το να απαξιώνουμε την χώρα μας είναι ότι πιο εύκολο. Το να συμβάλλουμε στην ανοικοδόμησή της είναι πολύ δύσκολο ή μάλλον δεν βολεύει κάποιους που θέλουν απλά να κάνουν φθηνή κριτική χωρίς σαφή και απτά επιχειρήματα...

Γνωρίζω καθηγητές από το Τμήμα μου, να έχουν πτυχίο με άριστα (10!) τους οποίους επέλεξαν τα κορυφαία Πανεπιστήμια των ΗΠΑ, σαν μεταδιδακτορικούς υπότροφους κατευθείαν, ως υπερπλήρεις προϋποθέσεων. Ή μιλάμε για Πανεπιστήμια διαχρονικής αξίας ή καλύτερα μην ξεφτυλίζουμε την ανώτατη παιδεία αναφερόμενοι στα "εμπορικά" Πανεπιστήμια-supermarkets των ΗΠΑ, της Αγγλίας,...κτλ που ντρέπεστε να πείτε ότι εκεί θα φοιτήσετε. Είναι ελληνική κατάντια, να λέμε τόσο φθηνά ψέματα. Αν ήταν τόσο εύκολο να έπαιρνε τους "αποτυχημένους" μαθητές των πανελλαδικών εξετάσεων μιας μικρής Ελλάδας και κάθε Ελλάδας, το ΜΙΤάκι, δεν θα ήταν Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένης Παγκόσμιας Βιομηχανικής Έρευνας, αλλά χώρος φιλοξένησης μαθητών (με μελλοντική πιστοποίηση = «πτυχίο») που δεν έχουν τα @@@ να εξεταστούν στο σύστημα εξετάσεων της χώρας που προέρχονται και αποφεύγουν κάνοντας "όνειρα" για σπουδές του μέλλοντος αλλά στα μέτρα τους (δηλ., εύκολες) και επαγγέλματα υψηλών αποδοχών.

Να ξέρετε, ότι το εύκολο δεν δίνει κάποιο νόημα στην ζωή. Eξάλλου τα αγαθά κόποις κτώνται. Να ξέρετε ότι πουθενά στον κόσμο δεν μαθαίνεται η επιστήμη! Η επιστήμη μαθαίνεται στην ζωή, κάθε μέρα όσο ζει ο καθένας. Η επιστήμη μαθαίνεται εφόσον υπάρχει θέληση και προσωπικό μεράκι (και όχι τα λεφτά του μπαμπά). Στο Πανεπιστήμιο παίρνεις απλά ένα χαρτί πιστοποίησης εργασιακής ικανότητας στην διεκπεραίωση ενός έργου (π.χ. παροχή υπηρεσιών,...κτλ)...και τίποτα άλλο. Πολλές φορές το χαρτί δεν ανταποκρίνεται στις γνώσεις και στο νοητικό προφίλ του κατόχου του. Τι να το κάνω να είμαστε στο Χαρβαντάκι και να μην ξέρουμε να δέσουμε τα κορδόνια μας (προφίλ νωχελικού μπούλη). Πολλά και οδυνηρά τα παραδείγματα...διότι είναι παγκόσμιο το φαινόμενο της τεμπελιάς, της ηλίθιας άγνοιας, της κουτοπόνηρης ισχυρογνωμοσύνης και της οικονομικά κομπλεξιακής εξαναγκασμένης μάθησης...αν και με ιδιαίτερη έμφαση και εκθετική αύξηση στην χώρα μας (στα πλαίσια του χρηματοδοτούμενου "εκπαιδευτικού τουρισμού")! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ξαναματαλέω ότι εκείνοι που έχουν τα @@@ (και όχι σαν τον Στελάκη της ιστορίας μας) και πάνε και χτυπάνε ένα ΜΙΤάκι ή Χαρβαρντάκι με majors που κάνουν να στρώνονται χαλιά υποδοχής στην αγορά εργασίας, φεύγουν από την Ελλάδα με διάκριση! Τώρα τα υπόλοιπα τα ακούω σαν λόγια του αέρα. Το να απαξιώνουμε την χώρα μας είναι ότι πιο εύκολο. Το να συμβάλλουμε στην ανοικοδόμησή της είναι πολύ δύσκολο ή μάλλον δεν βολεύει κάποιους που θέλουν απλά να κάνουν φθηνή κριτική χωρίς σαφή και απτά επιχειρήματα...

Γνωρίζω καθηγητές από το Τμήμα μου, να έχουν πτυχίο με άριστα (10!) τους οποίους επέλεξαν τα κορυφαία Πανεπιστήμια των ΗΠΑ, σαν μεταδιδακτορικούς υπότροφους κατευθείαν, ως υπερπλήρεις προϋποθέσεων. Ή μιλάμε για Πανεπιστήμια διαχρονικής αξίας ή καλύτερα μην ξεφτυλίζουμε την ανώτατη παιδεία αναφερόμενοι στα "εμπορικά" Πανεπιστήμια-supermarkets των ΗΠΑ, της Αγγλίας,...κτλ που ντρέπεστε να πείτε ότι εκεί θα φοιτήσετε. Είναι ελληνική κατάντια, να λέμε τόσο φθηνά ψέματα. Αν ήταν τόσο εύκολο να έπαιρνε τους "αποτυχημένους" μαθητές των πανελλαδικών εξετάσεων μιας μικρής Ελλάδας και κάθε Ελλάδας, το ΜΙΤάκι, δεν θα ήταν Πανεπιστήμιο Εφαρμοσμένης Παγκόσμιας Βιομηχανικής Έρευνας, αλλά χώρος φιλοξένησης μαθητών που δεν έχουν τα @@@ να εξεταστούν στο σύστημα εξετάσεων της χώρας που προέρχονται και αποφεύγουν κάνοντας "όνειρα" για σπουδές του μέλλοντος αλλά στα μέτρα τους (δηλ., εύκολες) και επαγγέλματα υψηλών αποδοχών.

Να ξέρετε, ότι το εύκολο δεν δίνει κάποιο νόημα στην ζωή. Eξάλλου τα αγαθά κόποις κτώνται. Να ξέρετε ότι πουθενά στον κόσμο δεν μαθαίνεται η επιστήμη! Η επιστήμη μαθαίνεται στην ζωή, κάθε μέρα όσο ζει ο καθένας. Η επιστήμη μαθαίνεται εφόσον υπάρχει θέληση και προσωπικό μεράκι (και όχι τα λεφτά του μπαμπά). Στο Πανεπιστήμιο παίρνεις απλά ένα χαρτί πιστοποίησης εργασιακής ικανότητας στην διεκπεραίωση ενός έργου (π.χ. παροχή υπηρεσιών,...κτλ)...και τίποτα άλλο. Πολλές φορές το χαρτί δεν ανταποκρίνεται στις γνώσεις και στο νοητικό προφίλ του κατόχου του. Τι να το κάνω να είμαστε στο Χαρβαντάκι και να μην ξέρουμε να δέσουμε τα κορδόνια μας (προφίλ νωχελικού μπούλη). Πολλά και οδυνηρά τα παραδείγματα...διότι είναι παγκόσμιο το φαινόμενο της τεμπελιάς, της ηλίθιας άγνοιας, της κουτοπόνηρης ισχυρογνωμοσύνης και της οικονομικά κομπλεξιακής εξαναγκασμένης μάθησης...αν και με ιδιαίτερη έμφαση και εκθετική αύξηση στην χώρα μας (στα πλαίσια του χρηματοδοτούμενου "εκπαιδευτικού τουρισμού")! :)

Ο "παραδέχομαι την ευθύνη που μου αναλογεί" έκανε μεταπτυχιακό στο Τufts.

Ερώτηση: Ο Δημήτρης Νανόπουλος πότε και πού πήρε πρώτα πτυχίο;
Όποιος απαντήσει έχει μια καραμελίτσα δώρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ο ποιός? Αυτός ο ανύπαρκτος φυσικός που τόλμησε να πάρει πτυχίο από το καποδιστριακό, το Νο 458 στην παγκόσμια κατάταξη, και θέλει να λέγεται σοβαρός επιστήμονας?
Άντε πια με τους τεμπέληδες φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων. Ουστ! Δεν λέει πάλι καλά που τον περιμάζεψε το Sussex και τον λυπήθηκε που του έδωσε το καποδιστριακό ένα ψωροπτυχίο...
Που θα μας πει ότι έγινε φυσικός επειδή σπούδασε στο δικό μας το τελευταίο, το βλαχαντερό πανεπιστήμιο, που μόνο το όνομα του 'πανεπιστημίου' έχει και όχι τη χάρη?


*Καραμελίτσα θέλω! (γιατί έμαθα να ψάχνω στο γοογλε)
**Το παράκανα, ε?
Δεν πειράζει, μόνο με την υπερβολή φαίνονται κάποια πράγματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ο ποιός? Αυτός ο ανύπαρκτος φυσικός που τόλμησε να πάρει πτυχίο από το καποδιστριακό, το Νο 458 στην παγκόσμια κατάταξη, και θέλει να λέγεται σοβαρός επιστήμονας?
Άντε πια με τους τεμπέληδες φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων. Ουστ! Δεν λέει πάλι καλά που τον περιμάζεψε το Sussex και τον λυπήθηκε που του έδωσε το καποδιστριακό ένα ψωροπτυχίο...


*Καραμελίτσα θέλω! (γιατί έμαθα να ψάχνω στο γοογλε)

Χρονολογία δε μου είπες. :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.

Δική σου η καραμελίτσα. :p

https://faculty.physics.tamu.edu/dimitri/

Αυτά στον mmpf.

Dimitri Nanopoulos is a Distinguished Professor of Physics and holder of the Mitchell/Heep Chair in High Energy Physics at Texas A&M University, head of the Houston Advanced Research Center (HARC) Astroparticle Physics Group, and fellow and chair of Theoretical Physics, Academy of Athens in Greece. Professor Nanopoulos received his B.S. in 1971 from the University of Athens and his Ph.D. in 1973 from the University of Sussex, England. He has made several contributions to particle physics and cosmology. He works in string unified theories, fundamentals of quantum theory, astroparticle physics and quantum-inspired models of brain function. Nanopoulos is fellow of the American Physical Society and was a Curie Fellow at the Laboratoire de Physique Theorique de l'Ecole Normale Superieure in Paris (1975-76), Research Fellow Harvard University (1977-79); CERN staff member (1979-86), Professor of Physics, University of Wisconsin (1986-88) and joined Texas A&M University in 1989. He is author of more than 525 refereed articles, with an excess of 28,000 citations, placing him as the fourth most cited High Energy Physicist of all time according to the 2001 census. He has given more than 250 invited presentations at international conferences.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ντάξει βέβαια τώρα αναλώνεστε λίγο σε συζητήσεις του τύπου "ποιος την έχει πιο μεγάλη", δεν έχει πολύ νόημα. Θα 'ρθει κι ο mmpf να σου αραδιάσει 500 ονόματα μεγάλων επιστημόνων που σπούδασαν στις ΗΠΑ, μετά θα λέτε για αναλογία πληθυσμού και άνισες ευκαιρίες κτλ και δε θα καταλήξει πουθενά η συζήτηση.

Η δικιά μου απορία είναι πιο ουσιώδης: γιατί όλοι οι καθηγητές/επιστήμονες έχουν τόσο τραγικές προσωπικές ιστοσελίδες; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ντάξει βέβαια τώρα αναλώνεστε λίγο σε συζητήσεις του τύπου "ποιος την έχει πιο μεγάλη", δεν έχει πολύ νόημα. Θα 'ρθει κι ο mmpf να σου αραδιάσει 500 ονόματα μεγάλων επιστημόνων που σπούδασαν στις ΗΠΑ, μετά θα λέτε για αναλογία πληθυσμού και άνισες ευκαιρίες κτλ και δε θα καταλήξει πουθενά η συζήτηση.

Η δικιά μου απορία είναι πιο ουσιώδης: γιατί όλοι οι καθηγητές/επιστήμονες έχουν τόσο τραγικές προσωπικές ιστοσελίδες; :P

1. Έχεις δίκιο. :P

2. :lol::lol::lol::lol::lol:
Το έχω κι εγώ απορία. (Web 0.01)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ντάξει βέβαια τώρα αναλώνεστε λίγο σε συζητήσεις του τύπου "ποιος την έχει πιο μεγάλη", δεν έχει πολύ νόημα. Θα 'ρθει κι ο mmpf να σου αραδιάσει 500 ονόματα μεγάλων επιστημόνων που σπούδασαν στις ΗΠΑ, μετά θα λέτε για αναλογία πληθυσμού και άνισες ευκαιρίες κτλ και δε θα καταλήξει πουθενά η συζήτηση.

Η δικιά μου απορία είναι πιο ουσιώδης: γιατί όλοι οι καθηγητές/επιστήμονες έχουν τόσο τραγικές προσωπικές ιστοσελίδες; :P

Ε, ναι, απλά για να πούμε ότι βγάζουμε κι εμείς σημαντικούς επιστήμονες, και δεν είμαστε εντελώς βλαχαντερά....:P

Υποθέτω γιατί έχουν πιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθούν από την προσωπική τους ιστοσελίδα, και ένα υποτυπώδες html τους αρκεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ε, ναι, απλά για να πούμε ότι βγάζουμε κι εμείς σημαντικούς επιστήμονες, και δεν είμαστε εντελώς βλαχαντερά....:P

Υποθέτω γιατί έχουν πιο σημαντικά πράγματα να ασχοληθούν από την προσωπικής τους ιστοσελίδα, και ένα υποτυπώδες html τους αρκεί...

Είναι ξενέρωτο όμως.
O Hawking έχει πάντως ωραία ιστοσελίδα.
https://www.hawking.org.uk/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top