Σπουδές: Ελλάδα ή Βρετανία

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Οι ΗΜΜΥ είναι κάτι σαν το άγιο δισκοπότηρο των πανεπιστημιακών σχολών. Αν δεν ξέρεις με τι θες να ασχοληθείς πας ΗΜΜΥ γιατί όταν τελειώσεις εκεί μπορείς να ασχοληθείς με τα πάντα. Από πλέξιμο μέχρι διύλιση πετρελαίου.

Troll?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος οτι μπορεις να αντεξεις τη ζωη στο εξωτερικο; Αυτο σκέψου!
Ακόμα περισσότερο, αν δεν εχεις 100% δυνατότητα για εξω, ίσως αξίζει να κρατήσεις τα λεφτα σου για ένα ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ μεταπτυχιακό ;)
Εννοείς από οικονομική άποψη να την αντέξει;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εννοείς από οικονομική άποψη να την αντέξει;;

Στο δευτερο μερος ναι. Η πρωτη προταση μου ομως αφορούσε τον τρόπο ζωής. Έχω ουκ ολίγα παραδείγατα ανθρώπων που είτε δεν μπορουσαν να εγκλιματιστούν σε ένα διαφορετικό τρόπο ζωής είτε δεν μπορούσαν να ζουν τόσο μακριά από τους δικούς τους. είτε και τα δύο. Αποτέλεσμα, να τα παρατησουν στα 1-1,5 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Ρε συ Ντίνα γενιές και γενιές έχουν πάει στο εξωτερικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Ρε συ Ντίνα γενιές και γενιές έχουν πάει στο εξωτερικό.

Aκριβώς. Πάντα κάθε αρχή είναι δύσκολη. Ξεκινάς με νέα δεδομένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Εξωτερικο VS ΗΜΜΥ ΕΜΠ?
Τι προτινετε;
Περασα στο Bristol αλλα και ΗΜΜΥ ΕΜΠ

Στο Bristol University,σε ποιο bachelor έγινες δεκτός;Electrical and Electronic engineering;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Εγώ θα πήγαινα Βρετανία χωρίς δεύτερη σκέψη. Στην αρχή θα ζοριστείς, αλλά μετά θα είσαι μια χαρά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon71

Νεοφερμένος

Ο dragon71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ΠΕΡΙΠΟΥ ΙΔΙΟ ΔΙΛΗΜΑ :
ΗΜΜΥ Η UNIVERSITY OF EDINBURG (COMPUTER SCIENSE BENG)?
Πληροφοριακά, δεν αφορά εμένα αλλά το 2ο γιο μου. Τόσο εγώ (Μηχ/γος Μηχ/κος Πάτρας) όσο και η σύζυγος (Μηχ/κός Η/Υ & Πληρ/κής Πάτρας) αλλά και ο 1ος μου γιος (ΗΜΜΥ ΑΠΘ φοιτητής) έχουμε περάσει από τα ελληνικά Πολυτεχνεία και ξέρουμε την ποιότητα (η οποία κατά τη γνώμη μου βαίνει μειούμενη με τον καιρό) αλλά και τη δυσκολία και την απεραντοσύνη των προγραμμάτων των σχολών.
Το παιδί έχει γινει δεκτό από αρκετά παν/μια και έχει κρατήσει firm choise το EDINBURG.
Συμφοιτητές μου που είναι καθηγητές τώρα (Ελλάδα και εξωτερικό προτείνουν Σκωτία).
Παρακαλώ για εμπεριστατωμένες απόψεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

din@!!

Δραστήριο μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Ρε συ Ντίνα γενιές και γενιές έχουν πάει στο εξωτερικό.

Δεν αντιλεγω... απλά έχω δει πολλούς που απλα δεν αντεχουν :P
Αν δεν "κολλας" με τον τροπο ζωης, καλυτερα να τελειωσεις στην Ελλαδα και να κανεις 1 χρονο μεταπτυχιακο εξω, να τελειωνεις γρηγορα, παρα να κανεις 3-4 χρονια εξω με το ζορι και μετα να γυρισεις με ενα απλο προτυχιακο στο χερι και να μη θες να ξαναβγεις απο τα σύνορα.
Yes, it happens! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Στο Bristol University,σε ποιο bachelor έγινες δεκτός;Electrical and Electronic engineering;

Physics αλλα μπορω να το αλλαξω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Physics αλλα μπορω να το αλλαξω
Τι εννοείς ότι μπορείς να το αλλάξεις; Άπαξ και γίνεις δεκτός σπουδάζεις ότι θες;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Δεν αντιλεγω... απλά έχω δει πολλούς που απλα δεν αντεχουν :P
Αν δεν "κολλας" με τον τροπο ζωης, καλυτερα να τελειωσεις στην Ελλαδα και να κανεις 1 χρονο μεταπτυχιακο εξω, να τελειωνεις γρηγορα, παρα να κανεις 3-4 χρονια εξω με το ζορι και μετα να γυρισεις με ενα απλο προτυχιακο στο χερι και να μη θες να ξαναβγεις απο τα σύνορα.
Yes, it happens! :D
Έχεις άλλο αβαντάζ άμα έχει προπτυχιακό από έξω. Επίσης μετά από προπτυχιακό στην Ελλάδα πόσοι νομίζεις ότι έχουν το επίπεδο των αγγλικών που απαιτείται για μεταπτυχιακό στη Βρετανία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Τι εννοείς ότι μπορείς να το αλλάξεις; Άπαξ και γίνεις δεκτός σπουδάζεις ότι θες;:P

Στην αγγλια τα πραγματα δεν ειναι τοσο αυστηρα οσο στην Ελλαδα. Αν μπεις φυσικο αν εχεις τα requirements και το βαθμο που ζητανε πχ στους πληροφορικαριους τοτε μπορεις να πεις οτι θελω να αλλαξω πτυχιο και να σπουδασω computer science.
Ναι, ειναι μια δυσκολη διαδικασια που περνας απο συνεντευξεις και μπορει να χασεις χρονια.Αλλα το κανουν πολλοι φοιτητες (μεγαλο ποσοστο) και αν το κανεις πριν τα 1-2 χρονια που τα μαθηματα ειναι πιο επικαλυπτικα (;) τοτε ειναι πιο ευκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
ΠΕΡΙΠΟΥ ΙΔΙΟ ΔΙΛΗΜΑ :
ΗΜΜΥ Η UNIVERSITY OF EDINBURG (COMPUTER SCIENSE BENG)?
Πληροφοριακά, δεν αφορά εμένα αλλά το 2ο γιο μου. Τόσο εγώ (Μηχ/γος Μηχ/κος Πάτρας) όσο και η σύζυγος (Μηχ/κός Η/Υ & Πληρ/κής Πάτρας) αλλά και ο 1ος μου γιος (ΗΜΜΥ ΑΠΘ φοιτητής) έχουμε περάσει από τα ελληνικά Πολυτεχνεία και ξέρουμε την ποιότητα (η οποία κατά τη γνώμη μου βαίνει μειούμενη με τον καιρό) αλλά και τη δυσκολία και την απεραντοσύνη των προγραμμάτων των σχολών.
Το παιδί έχει γινει δεκτό από αρκετά παν/μια και έχει κρατήσει firm choise το EDINBURG.
Συμφοιτητές μου που είναι καθηγητές τώρα (Ελλάδα και εξωτερικό προτείνουν Σκωτία).
Παρακαλώ για εμπεριστατωμένες απόψεις και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας...

Το θεμα το εχω ψαξει παρα πολυ αναλυτικα. Ειναι ενα πολυ περιπλοκο διλλημα .Δεν ειναι ασπρο μαυρο.Επειδη ολοι εχουν αποψη σε οτιδηποτε το καλυτερο ειναι να ρωτησεις καποιον που γνωριζει και οχι τον καθε ξενομανη ή ξενοφοβικο που κυκλοφορει. ΟΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΨΕΙΣ.
Εχω ρωτησει παρα πολλους ανθρωπους και απο τις δυο παραταξεις.Πανεπιστημιακους,φοιτητες του ΗΜΜΥ,φοιτητες του ΗΜΜΥ που πηγαν στο ΜΙΤ και Berkley, ειδικους σε θεματα του εξωτερικου σε foundations programs , πανεπιστημιακους ερευνητες στο Bristol κτλ κτλ.
Επειδη πανω κατω το Bristol και το Edinburgh βρισκονται ουσιαστικα στην ιδια καταταξη πιστευω το διλλημα σας ειναι περιπου ακριβως με το δικο μου.
Θα σας το κανω σε λιστα διοτι τα πολλα λογια ζαλιζουν. Μπορει να διαφωνειτε σε ορισμενα επιχειρηματα αλλα ειναι πραγματα που μου τα εχουν πει ειδικοι αρα εχουν καποια βαρυτητα (χωρις να αποκλειεται να ειναι και λαθος). Αποψεις του τυπου θα ειναι μακρυα απο τους δικους του ή δεν θα προσαρμοστει τις θεωρω αδιαφορες

Επιχειρηματα Υπερ του Εξωτερικου
'Αριστη υποδομη,εργαστηρια,κτηρια κτλ
'Πολυ καλη φοιτητικη ζωη ( ειδικα το Edinburgh γιατι και εγω το εχω ψαξει γτ το ειχα δηλωσει)
'Επαφη με αλλους πολιτισμους
'Διασυνδεσεις σε Αγγλια και αλλες χωρες για μεταπτυχιακα (οι καθηγητες γνωριζουν και αλλα ατομα απο αλλες χωρες)
'Δυνατοτητα για ερευνα ηδη απο το προπτυχιακο κατι που στην Ελλαδα ειναι σχεδον ανυπαρκτο
'Κατακτηση αυτοπειθαρχειας,αυτοκυριαρχειας (θα ζησει μονος του)
'3 ή 4 χρονια σπουδων δηλαδη λιγοτερο απο το ΗΜΜΥ που ειναι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5 .Σε σας θα ειναι 4
'Θα διευρυνουν πολλοι οι οριζοντες του.Θα γινει οικουμενικος.Θα μπει απο τωρα κιολας στην παγκοσμια αγορα

Επιχειρηματα Κατα του Εξωτερικου
'Κοστος πολυ παραπανω απο την Ελλαδα αλλα επειδη ειμαι στη θεση του γιου σας δεν νομιζω να ειναι ο μεγαλυτερος παραγοντας.
Εννοω οτι ναι μεν το κοστος ειναι μεγαλυτερο απο την Ελλαδα αλλα αξιζει γιατι το πληρωνεις για ποιοτητα και ζωη
'Κινδυνος να κολλησεις στην αγγλια.Ειναι ενα επιχειρημα που μου το ειπαν 2 διδακτορικοι του MIT (δεν ξερω αν αυτη η πληροφορια εχει σημασια). Μου ειπαν οτι στο MIT που εχουν παει και καθησαν 8 χρονια διοτι κανανε μεταπτυχιακο και διδακτορικο ποτε τους δεν γνωρισαν ατομο απο το Bristol.Τωρα για εδιμβουργο δεν ξερω αλλα επειδη τα δυο πανεπιστημια ειναι ουσιαστικο το ιδιο πιστευω κατι λεει αυτη η πληροφορια.Μου ειπαν οτι υπαρχει ενα συστημα στην Βρετανια να πρωοθουν τους φοιτητες σε αγγλικα πανεπιστημια.
'Τα λεφτα για την σκωτια θα μπορουσαν ανετα να χρησιμοποιηθουν για ενα δυνατο μεταπτυχιακο (σε περιπτωση που δεν παρει υποτροφια αργοτερα)
'Οι ηλεκτρολογοι στην Μ.Βρετανια ασχολουνται με κυκλωματα , πληροφορικη σημαατα και τετοια.Δεν υπαρχει η ευελιξία που σου προσφερει το ΗΜΜΥ. Αν του αρεσει αποκλειστικα computer scientist τοτε αυτο το επιχειρημα αναιρεται γιατι το ΗΜΜΥ εχει και αλλα πραγματα μεσα.

Αυτα λοιπον.Οσον αφορα το Brexit μπορω να σας πω οτι δεν θα επηρεασει ουτε εμενα ουτε το γιο σας κατα πασα πιθανοτητα.

Επιχειρηματα Κατα του ΗΜΜΥ
'Ανοργανοσια
'Οχι και η καλυτερη φοιτητικη ζωη
'Κομματικες παραταξεις,αναρχικοι και τετοια
'Γεροι καθηγητες που ειναι λιγο πολυ ανευθυνοι
'Κινδυνος να κανεις προπτυχιακο πανω απο 5 χρονια (πολλα μαθηματα αν και ειναι οι ΗΜΜΥ πιο ευκολη σχολη απο αλλες σχολες ηλεκτρολογων)
'Χαλασμενα εργαστηρια αν και ειναι καλυτερα σε σχεση με αλλες σχολες.
'Ελλειψη ερευνητικων προγραμματων
'Πρεπει να υποστεις ολη την παρακμη και την κριση της Ελλαδας

Επιχειρηματα Υπερ του ΗΜΜΥ
'Ολοι (τροπος του λεγειν) οι σπουδαιοι επιστημονες (οχι μονο ηλεκτρολογοι πχ θεωρητικος φυσικος Γιαννης Ηλιοπουλος, πολλοι computer scientists, Μαθηματικοι κτλ) της ελλαδας αποφοιτησαν απο αυτο το τμημα
'Το 20% των καθηγητων ειναι τρομεροι και σε βοηθανε πολυ
'Οι καθηγητες εχουν διασυνδεσεις με Αμερικη και κορυφαια πανεπιστημια. Αν βγαλεις πανω απο 8.5 μπορεις να μπεις με υποτροφια σε αυτες τις σχολες πραγμα που στην αγγλια δεν ξερω κατα ποσο εχεις τις ιδιες δυνατοτητες (αυτο το επιχειρημα το θεωρουσα χαζο γιατι η αγγλια συνδεεται με την αμερικη.Ομως μου το εξηγησαν οσο παραξενο και αν φαινεται)
'Αναπτυσσεται η προσαρμοστικοτητα σου και η ευρηματικοτητα σου. Πχ μια παρομοιωση : αλλο ειναι να εισαι σε ενα δασος που τα εχει ολα και δεν χρειαζεται να ψαξεις για τα υλικα που θες και αλλο να εισαι σε ενα φτωχο δασος με λιγα πραγματα που πρεπει να γινεις ευρηματικος για να επιβιωσεις.
'Το ΗΜΜΥ θεωρειται απο τις καλυτερες σχολες στον κοσμο.Μην ξεχναμε οτι τα Rankings στις καταταξεις τους βασικος παραγοντας ειναι τα εσοδα του πανεπιστημιου. Το Εδιμβουργο παιρνει εσοδα απο τα διδακτρα των φοιτητων (απο το κρατος) ενω το ΕΜΠ ουσιαστικα δεκαρες.
'Οπως ειπα και πριν σου δινει αρκετη ευελιξια.Αν θες γινεται bioengineer, μηχανολογος με φυσικη ή μαθηματικος. Εχουν φτιαξει ετσι τα μαθηματα ωστε να σου προσφερει τρομερη ευελιξια.
'Τα ατομα μεσα στην σχολη ειναι ποιοτικα ατομα (υπαρχουν βεβαια εξαιρεσεις). Επειδη μπαινουν με 19000+ ξερουν να εργαζονται και ειναι πειθαρχημενα.
'Μπορει να γνωρισει το εξωτερικο ηδη απο το προπτυχιακο απο προγραμματα οπως Erasmus αλλα και απο αλλα πιο αξιοκρατικα προγραμματα τα οποια τα ονοματα τους τα εχω γραψει καπου αλλα βαριεμαι να τα βρω :D

Συμπερασμα:Η απαντηση δεν ειναι τοσο ξεκαθαρη οσο φαινεται στην αρχη. Εγω απο πρωτη λυκειου ηθελα εξωτερικο διοτι θεωρουσα οτι δεν χρειαζεται να ανεχτω ολη την βλακεια της χωρας μας. Αν συγκρινει τα Ελληνικα Πανεπιστημια με αυτα της μεγαλης βρετανιας προφανως η δευτερη νικαει με διαφορα.Αν ομως συγκρινεις το ΗΜΜΥ με αλλα τοτε εδω αλλαζουν πολυυυ τα πραγματα διοτι το ΗΜΜΥ ειδικα και επειδη ειναι ΕΜΠ φημιζεται στο εξωτερικο :hmm: Καλα εννοω οτι ειναι αναγνωρισημη.

Εγω εχω αξιολογησει τα πραγματα και εχω πει οτι σε επαγγελματικο-επιστημονικο τομεα το ΗΜΜΥ νικαει ελαφρως την Βρετανια(αποψη μου προφανως αμφισβητισιμη). Σε φοιτητικη ζωη η Βρετανια νικαει το ΗΜΜΥ ΕΜΠ με σημαντικη διαφορα.
Δεν εχω λαβει ακομα αποφαση αλλα νομιζω τα πραγματα σιγα σιγα ξεκαθαριζονται αν και ακομα ειναι ενα κουβαρι.
Σκεφτομαι να μπω ΗΜΜΥ διοτι τα ελαττωματα του ΗΜΜΥ αν εισαι προσαρμοσιμος μπορεις να τα αποφυγεις και μπορεις και να κερδισεις μερικα πλεονεκτηματα που σου προσφερει η αγγλια αν ψαξεις.
Εξαλλου υπαρχει και το αλλο σεναριο το οποιο ειναι εξισου χρησιμο:
Υπαρχει η δυνατηοτα του Defering δηλαδη να πεις οτι την θεση που διεκδικησα θα την κρατησω για ενα χρονο και θα ερθω στο πανεπιστημιο σας του χρονου! Ετσι θα παω εγω στο ΗΜΜΥ ΕΜΠ για 1 χρονο και αν δεν μαρεσει θα παω αγγλια.
Υπαρχει και το αναποδο ομως να παω 1 χρονο βρετανια και αν δεν μαρεσει να γυρισω ΗΜΜΥ ΕΜΠ αν και αυτο θα μου παρει 6+ χρονια αντι για 5+.

Επειδη εισαστε ο μοναδικος που βρισκεται σε τετοιο διλλημα μηπως μπορει ο γιο σας να μου γραψει ενα τετοιο μεγαλο κειμενο με τις αποψεις αυτων που εχετε ρωτησει για να το εξετασω παρακααλωω πολυ :D :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Έχεις την ευκαιρία για σπουδές στην Αγγλία και το σκέφτεστε ακόμη;; Τι σκέφτεστε;; Να τελειώσει εδώ και να παραμένει τα κοινωφελή του οαεδ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Όποιος είναι προπτυχιακος στην Ελλάδα απαγορεύεται να εργαστεί στο εξωτερικό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nick Papanikola

Νεοφερμένος

Ο Nick Papanikola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Όποιος είναι προπτυχιακος στην Ελλάδα απαγορεύεται να εργαστεί στο εξωτερικό;

Οχι, καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Όποιος είναι προπτυχιακος στην Ελλάδα απαγορεύεται να εργαστεί στο εξωτερικό;

Σίγουρα όμως είναι πολύ πιο εύκολη η μετάβαση στην αγορά εργασίας μιας χώρας όταν έχει ζήσει κάποιος εκεί. Έχει επίσης 'τεκμήριο' για την γλώσσα (την φοίτηση σε ξένο πανεπιστήμιο), την οποία και θα έχει προφανώς εξασκήσει, και ίσως πιο άμεσες διασυνδέσεις στην ντόπια αγορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragon71

Νεοφερμένος

Ο dragon71 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Σ' ευχαριστώ πραγματικά για την εκτενέστατη απάντησή σου!
Όντως το έχεις ψάξει πολύ το θέμα και έχεις καταλήξει σε συγκεκριμένες απόψεις, εκτιμώντας τα υπέρ και κατά της κάθε επιλογής κατά τη γνώμη σου.
Ενημερωτικά πάντως από οικονομική άποψη, καθώς δε ζούμε στην Αθήνα, τα δίδακτρα για τη Σκωτία επιδοτούνται 100% από την κυβέρνηση, άρα το κόστος είναι περίπου παραπλήσιο.
Θα ενημερώσω το γιο μου για την συζήτησή μας και είναι πολύ πιθανό να επικοινωνήσετε.
Υ/Γ: Και οι 2 σχολές Σκωτίας και ΗΜΜΥ βρίσκονται στη 2η θέση των προτιμήσεών του καθώς περιμένει τα αποτελέσματα μιας full scholarship για άλλη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis09

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ενημερωτικά αν σε ενδιαφέρουν τα rankings για κάθε τομέα που επέλεξες.
Bristol University: 92ο Παγκοσμίως
Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο: 115ο Παγκοσμίως.

Μιας και τα αντικείμενα διαφέρουν,επέλεξε αυτό που θέλεις πραγματικά να κάνεις στη ζωή ανεξάρτητα σε ποιο πανεπιστήμιο θα σπουδασεις.Αλλα για ποιο λόγο αφού έβγαλες τόσα μόρια επέλεξες ΗΜΜΥ και όχι Φυσικό ΕΚΠΑ, ας πούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top