Σπουδές: Ελλάδα ή Βρετανία

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Με το που βγήκαν τα αποτελέσματα, βλέπω ότι βγάζω 18925 μόρια. Χάρη στο φυσικό μου, το πιο πιθανό είναι να μην πιάσω τη σχολή που ήθελα (ΗΜΜΥ) στο ΕΜΠ. Ωστόσο, η αντίστοιχη σχολή της Πάτρας, την οποία χωρίς κάποιο συγκλονιστικό απρόοπτο πιάνω, όχι μόνο δεν με ξινίζει, αλλά με ενθουσιάζει κιόλας. Και τη στιγμή που έχω αρχίσει να σκέφτομαι τι θα κάνω, οι γονείς μου μου ανακοινώνουν πως κατά τη διάρκεια της χρονιάς δούλεψαν μυστικά πίσω από την πλάτη μου και έγινα δεκτός σε 3 πανεπιστήμια της Αγγλίας και μάλιστα χωρίς προπαρασκευαστικό έτος, επειδή έγραψα πολύ καλά μαθηματικά και φυσική. Τα μείον και τα συν από την κάθε πλευρά είναι πολλά, και δυστυχώς δεν μπορώ να αποφασίσω. Από τη μια η Ελλάδα με τις σφαιρικές γνώσεις, τη φοιτητική ζωή, αλλά και τις συνεχείς καταλήψεις, την ασυνέπεια καθηγητών... και από την άλλη η Αγγλία, που προσφέρει αποκλειστικά εξειδίκευση, αλλά κάνοντας σαφώς πολύ καλύτερη δουλειά από τα ελληνικά πανεπιστήμια και σίγουρα θα δυσκολέψει την οικογένειά μου οικονομικά....
Πείτε μου και εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Πραγματικά δύσκολη επιλογή! Αν θες αποκλειστικά γνώσεις Αγγλία,αν θες διασκέδαση και χαβαλέ Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Inferno, κατ' αρχάς συγχαρητήρια και εις ανώτερα στο πτυχίο πλέον!
Πάμε στο ψητό τώρα. Όταν οι γονείς σου κοιτούν για την Αγγλία, θεωρητικά έχουν την οικονομική δυνατότητα και δεν περιμένουν το "μάννα" εξ ουρανού. Το θέμα είναι ότι πρέπει να κοιτάξεις ποια είναι αυτά τα πανεπιστήμια, ποιο είναι το επίπεδό τους, τι πτυχίο αγγλικών απαιτούν και σε τι βαθμό και να σκεφτείς την εκδοχή του "παίρνω εδώ το πτυχίο και κάνω μεταπτυχιακό στην Αγγλία". Ό,τι και να αποφασίσεις, καλή επιτυχία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως όντως έχουμε κάποια οικονομική ευχέρεια. Δεν είναι όμως και τεράστια. Δηλαδή οι γονείς μου θα στερηθούν κάποια πράγματα, προκειμένου να σπουδάσω εγώ στην Αγγλία. Τα πανεπιστήμια, απ' όσο γνωρίζω, είναι ιδιαίτερα καλά. Συγκεκριμένα, είναι σε κάποιο προάστιο του Λονδίνου που δεν θυμάμαι πως λέγεται, στο Σάουθαμπτον και στο Μάντσεστερ. Έχω σκεφτεί πολύ το να πάρω το πτυχίο εδώ και να πάω μετά έξω και μάλιστα αυτό σκεφτόμουν να κάνω, πριν μου πουν οι γονείς μου αυτό, αλλά υπήρχε πάντα η περίπτωση να μην με δεχτούν, ενώ τώρα μου ανοίγουν τις πόρτες και σίγουρα θα με δεχτούν και για μεταπτυχιακό μετά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Χμμμ... Πρέπει να το ψάξεις το θέμα. Καλό θα ήταν να ψάξεις στις ιστοσελίδες των πανεπιστημίων και να μπεις στο British Council https://www.britishcouncil.org/gr/greece.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

220volt

Νεοφερμένος

Ο 220volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Πραγματικα δυσκολη επιλογη, ειδικα αμα σκεφτεσαι τη ζωη σου στο εξωτερικο μονιμα.
Εγω τελειωνω 1ο ετος στους μηχανολογους και σκεφτομαι μηπως επρεπε (ή μηπως πρεπει ακομα) να παω προς αγγλια μερια.
Οταν διαλεξεις ριξε ενα ποστ ψιλοαναλυτικο εδω, εχω περιεργεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Με το που βγήκαν τα αποτελέσματα, βλέπω ότι βγάζω 18925 μόρια. Χάρη στο φυσικό μου, το πιο πιθανό είναι να μην πιάσω τη σχολή που ήθελα (ΗΜΜΥ) στο ΕΜΠ. Ωστόσο, η αντίστοιχη σχολή της Πάτρας, την οποία χωρίς κάποιο συγκλονιστικό απρόοπτο πιάνω, όχι μόνο δεν με ξινίζει, αλλά με ενθουσιάζει κιόλας. Και τη στιγμή που έχω αρχίσει να σκέφτομαι τι θα κάνω, οι γονείς μου μου ανακοινώνουν πως κατά τη διάρκεια της χρονιάς δούλεψαν μυστικά πίσω από την πλάτη μου και έγινα δεκτός σε 3 πανεπιστήμια της Αγγλίας και μάλιστα χωρίς προπαρασκευαστικό έτος, επειδή έγραψα πολύ καλά μαθηματικά και φυσική. Τα μείον και τα συν από την κάθε πλευρά είναι πολλά, και δυστυχώς δεν μπορώ να αποφασίσω. Από τη μια η Ελλάδα με τις σφαιρικές γνώσεις, τη φοιτητική ζωή, αλλά και τις συνεχείς καταλήψεις, την ασυνέπεια καθηγητών... και από την άλλη η Αγγλία, που προσφέρει αποκλειστικά εξειδίκευση, αλλά κάνοντας σαφώς πολύ καλύτερη δουλειά από τα ελληνικά πανεπιστήμια και σίγουρα θα δυσκολέψει την οικογένειά μου οικονομικά....
Πείτε μου και εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου.....

Εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, δηλαδή δεν θα πεινάσουν οι γονείς σου εάν σε στείλουν Αγγλία, και αν ξέρεις και εσύ ήδη καλά αγγλικά εγώ θα σου πρότεινα με τα χίλια Αγγλία.

Τα θετικά νομίζω είναι πάνω κάτω γνωστά οπότε θα σου πω και κάποια αρνητικά (η αδερφή μου σπουδάζει Αγγλία και έχω πάει και εγώ) και κρίνεις μόνος σου.

Κατ' αρχάς ξέχασε τα μπάνια στην θάλασσα. Μπάνιο μόνο στην μπανιέρα σου! (ελπίζω να μην σ' αρέσουν τα μπάνιο ούτως ή άλλως:P)

Επίσης αποχαιρέτησε την γεύση απ' τα φρούτα. Αν το σκεφτείς να φας φρούτο, θα πρέπει να το ΔΕΙΣ για να καταλάβεις τι είναι..γιατί από την γεύση...(μπορεί να μην το πιστεύεις μέχρι να δοκιμάσεις πάντως!!)

Προετοιμάσου για ομίχλη και βροχές. Αυτό εξαρτάται βέβαια και από την πόλη στην οποία θα μείνεις, αλλά το γενικό κλίμα είναι κάπως έτσι.

Τα βράδια (ιδιαίτερα χειμώνα) όλοι οι δρόμοι σχεδόν ερημώνουν και δεν βλέπεις ψυχή. Δηλαδή μπορεί να είσαι τελείως μόνος σου σε κεντρικό δρόμο και αυτό νομίζω δημιουργεί αίσθημα φόβου και ανασφάλειας.

Τέλος ξέχασε τα κλάμπς μέχρι το πρωί κτλ. Υπάρχουν,βέβαια, αλλά σε πολύ περιορισμένο αριθμό σε σχέση με εδώ την Ελλάδα. (Μιά φορά είχα πάει σε ένα μπαρ. Στις 11 ανάβουν τα φώτα και σβήνουν την μουσική....το μπαρ έκλεινε και μας "πετούσαν" έξω)

Βέβαια υπάρχουν και άπειρα καλά όπως ποιότητα συγκοινωνιών,πανεπιστημίων(θα πάθεις την πλάκα σου αν έχεις επισκεφτεί ελληνικό πανεπιστήμιο) ,καθηγητών,συγγραμάτων κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Στη θεση σου, θα τελειωνα μια σχολη εδω και θα πηγαινα εξω για μεταπτυχιακο, εφοσον δε σκεφτομουν να μεινω μονιμα αγγλια. Αν το σκεφτεσαι αυτο, τοτε ισως ειναι καλυτερα να φυγεις απο τωρα.

Επίσης αποχαιρέτησε την γεύση απ' τα φρούτα. Αν το σκεφτείς να φας φρούτο, θα πρέπει να το ΔΕΙΣ για να καταλάβεις τι είναι..γιατί από την γεύση...(μπορεί να μην το πιστεύεις μέχρι να δοκιμάσεις πάντως!!)

:!:
Τα αλλα λιγο πολυ γνωστα, αυτο απο που κι ως που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

220volt

Νεοφερμένος

Ο 220volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
1)Τα βράδια (ιδιαίτερα χειμώνα) όλοι οι δρόμοι σχεδόν ερημώνουν και δεν βλέπεις ψυχή. Δηλαδή μπορεί να είσαι τελείως μόνος σου σε κεντρικό δρόμο και αυτό νομίζω δημιουργεί αίσθημα φόβου και ανασφάλειας.

2)Τέλος ξέχασε τα κλάμπς μέχρι το πρωί κτλ. Υπάρχουν,βέβαια, αλλά σε πολύ περιορισμένο αριθμό σε σχέση με εδώ την Ελλάδα. (Μιά φορά είχα πάει σε ένα μπαρ. Στις 11 ανάβουν τα φώτα και σβήνουν την μουσική....το μπαρ έκλεινε και μας "πετούσαν" έξω)

Αυτα παιζουν και λιγο με το μερος.
Πχ για το 1) το λονδινο πρεπει να ειναι πιο "24ωρη" πολη απ την Αθηνα.
Οσο για το 2), ειναι παλι αναλογως το μερος. Πχ στο Μαντσεστερ γινεται Ο χαμος απο νυχτερινη διασκεδαση, πολυ πιο εντονα απ την Αθηνα ας πουμε. Βεβαια ειναι αλλου τυπου, παιζουν πολυ πιο ευκολες γυναικες, πολυ πιο πιωμενος κοσμος (με ασχημο τροπο πολλες φορες), πολυ περισσοτεροι τσαμπουκαδες, και φυσικα δε μιλαμε για δυο σπρωξιες...

Το θέμα είναι ότι εκεί υπάρχει κρίση και βλέπω δυστυχώς ότι ενδέχεται ο ρατσισμός και η ξενοφοβία να μεγαλώσουν
Απ οσους Ελληνες ξερω εκει παντως δεν εχω ακουσει για ιχνος ρατσισμου. Ισα ισα, μαλλον μας πανε αρκετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι πως απ' τη στιγμή που θες να περάσεις σε τέτοια σχολή, είσαι προετοιμασμένος για σκληρή δουλειά και ξέρεις πως δεν θα είσαι όλο αραλίκι. Οπότε το θέμα διάβασμα vs αραλίκι πάει.

Τώρα κατά τη γνώμη μου, αν βρισκόμουν στην ίδια κατάσταση θα προτιμούσα Αγγλία. Λόγω πανεπιστημίων, ευκαιριών για εργασία, της επιθυμίας μου να ζήσω σε κάποια χώρα του εξωτερικού για να γνωρίσω άτομα με διαφορετική νοοτροπία και ενός κολλήματος που έχω λιγάκι με τον καιρό της Αγγλίας.

Το θέμα είναι ότι εκεί υπάρχει κρίση και βλέπω δυστυχώς ότι ενδέχεται ο ρατσισμός και η ξενοφοβία να μεγαλώσουν (στις ευρωεκλογές νεοναζιστικό κόμμα ουσιαστικά πήρε έδρες).

Επίσης ένα θέμα που πρέπει να σε επηρεάζει πιστεύω είναι το θέμα του στρατού. Αν για παράδειγμα χρειαστεί να επιστρέψεις στην Ελλάδα πριν ή ακόμα και μετά το μεταπτυχιακό (εφόσον επιθυμείς να προχωρήσεις μέχρι εκεί) θα είναι κρίμα να σου κόψει τη φόρα ο στρατός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Επίσης αποχαιρέτησε την γεύση απ' τα φρούτα. Αν το σκεφτείς να φας φρούτο, θα πρέπει να το ΔΕΙΣ για να καταλάβεις τι είναι..γιατί από την γεύση...(μπορεί να μην το πιστεύεις μέχρι να δοκιμάσεις πάντως!!)

Έχεις δοκιμάσει φρούτα στην Αγγλία?:lol::lol::lol:
-----------------------------------------
Αυτα παιζουν και λιγο με το μερος.
Πχ για το 1) το λονδινο πρεπει να ειναι πιο "24ωρη" πολη απ την Αθηνα.

Για Λονδίνο μιλάω. Και το μπαρ στο Λονδίνο ήταν. Και η αναφορές για άδειους δρόμους κτλ επίσης για Λονδίνο.


Οσο για το 2), ειναι παλι αναλογως το μερος. Πχ στο Μαντσεστερ γινεται Ο χαμος απο νυχτερινη διασκεδαση, πολυ πιο εντονα απ την Αθηνα ας πουμε. Βεβαια ειναι αλλου τυπου, παιζουν πολυ πιο ευκολες γυναικες, πολυ πιο πιωμενος κοσμος (με ασχημο τροπο πολλες φορες), πολυ περισσοτεροι τσαμπουκαδες, και φυσικα δε μιλαμε για δυο σπρωξιες...

Το θέμα είναι ότι εκεί υπάρχει κρίση και βλέπω δυστυχώς ότι ενδέχεται ο ρατσισμός και η ξενοφοβία να μεγαλώσουν (στις ευρωεκλογές νεοναζιστικό κόμμα ουσιαστικά πήρε έδρες).

Δεν έχω ακούσει για κανένα τέτοιο γεγονός ΟΥΤΕ και εγώ πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

midnightsun

Νεοφερμένος

Η midnightsun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
εγω στη θεση σου θα πηγαινα αγγλια αφου οπωσ λες δεν υπαρχει οικονομικο θεμα
παντως να ξερεισ οτι το λονδινο ειναι η πιο ακριβη πολη της βρετανιας καθωσ και ολες οι πολεις "δορυφοροι" του
αν πχ πηγαινες σκωτια το ποσο ειναι σχεδον το ιδιο με το να σπουδασεις σε αλλη πολη τησ ελλαδας απο αυτην που βρισκεται το σπιτι σου
κατα μια εννοια βεβαια γλιτωνεις χρηματα καθως οι σπουδες στην αγγλια διαρκουν 3 χρονια ενω εδω 4
στην αγγλια βεβαια ειναι ζορικα αφου δεν επιτρεπεται να μεινεισ σε πολλα μαθηματα,θελει διαβασμα συνεχως,καμια σχεση με τη χαλαρωτητα που υπαρχει στα ελληνικα πανεπιστημια.παντωσ αν κρινω απο τα μορια που εβγαλεσ δεν θα εχεις κανενα προβλημα

σκεψου το...επισκεψου τα site των πανεπιστημιων ερευνησετο το θεμα γενικοτερα
δες και τα λινκ παρακατω μηπως και σε βοηθησουν https://spoudes-agglia.gr/
https://extras.timesonline.co.uk/tol_gug/gooduniversityguide.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Εφόσον υπάρχει η οικονομική δυνατότητα, δηλαδή δεν θα πεινάσουν οι γονείς σου εάν σε στείλουν Αγγλία, και αν ξέρεις και εσύ ήδη καλά αγγλικά εγώ θα σου πρότεινα με τα χίλια Αγγλία.

Τα θετικά νομίζω είναι πάνω κάτω γνωστά οπότε θα σου πω και κάποια αρνητικά (η αδερφή μου σπουδάζει Αγγλία και έχω πάει και εγώ) και κρίνεις μόνος σου.

Κατ' αρχάς ξέχασε τα μπάνια στην θάλασσα. Μπάνιο μόνο στην μπανιέρα σου! (ελπίζω να μην σ' αρέσουν τα μπάνιο ούτως ή άλλως:P)

Επίσης αποχαιρέτησε την γεύση απ' τα φρούτα. Αν το σκεφτείς να φας φρούτο, θα πρέπει να το ΔΕΙΣ για να καταλάβεις τι είναι..γιατί από την γεύση...(μπορεί να μην το πιστεύεις μέχρι να δοκιμάσεις πάντως!!)

Προετοιμάσου για ομίχλη και βροχές. Αυτό εξαρτάται βέβαια και από την πόλη στην οποία θα μείνεις, αλλά το γενικό κλίμα είναι κάπως έτσι.

Τα βράδια (ιδιαίτερα χειμώνα) όλοι οι δρόμοι σχεδόν ερημώνουν και δεν βλέπεις ψυχή. Δηλαδή μπορεί να είσαι τελείως μόνος σου σε κεντρικό δρόμο και αυτό νομίζω δημιουργεί αίσθημα φόβου και ανασφάλειας.

Τέλος ξέχασε τα κλάμπς μέχρι το πρωί κτλ. Υπάρχουν,βέβαια, αλλά σε πολύ περιορισμένο αριθμό σε σχέση με εδώ την Ελλάδα. (Μιά φορά είχα πάει σε ένα μπαρ. Στις 11 ανάβουν τα φώτα και σβήνουν την μουσική....το μπαρ έκλεινε και μας "πετούσαν" έξω)

Βέβαια υπάρχουν και άπειρα καλά όπως ποιότητα συγκοινωνιών,πανεπιστημίων(θα πάθεις την πλάκα σου αν έχεις επισκεφτεί ελληνικό πανεπιστήμιο) ,καθηγητών,συγγραμάτων κτλ κτλ

Τα περισσότερα από αυτά όντως τα ήξερα, αφού έχω επισκεφτεί την Αγγλία μερικές φορές, όχι όμως και όλα...

Γνώμη μου είναι πως απ' τη στιγμή που θες να περάσεις σε τέτοια σχολή, είσαι προετοιμασμένος για σκληρή δουλειά και ξέρεις πως δεν θα είσαι όλο αραλίκι. Οπότε το θέμα διάβασμα vs αραλίκι πάει.

Τώρα κατά τη γνώμη μου, αν βρισκόμουν στην ίδια κατάσταση θα προτιμούσα Αγγλία. Λόγω πανεπιστημίων, ευκαιριών για εργασία, της επιθυμίας μου να ζήσω σε κάποια χώρα του εξωτερικού για να γνωρίσω άτομα με διαφορετική νοοτροπία και ενός κολλήματος που έχω λιγάκι με τον καιρό της Αγγλίας.

Το θέμα είναι ότι εκεί υπάρχει κρίση και βλέπω δυστυχώς ότι ενδέχεται ο ρατσισμός και η ξενοφοβία να μεγαλώσουν (στις ευρωεκλογές νεοναζιστικό κόμμα ουσιαστικά πήρε έδρες).

Επίσης ένα θέμα που πρέπει να σε επηρεάζει πιστεύω είναι το θέμα του στρατού. Αν για παράδειγμα χρειαστεί να επιστρέψεις στην Ελλάδα πριν ή ακόμα και μετά το μεταπτυχιακό (εφόσον επιθυμείς να προχωρήσεις μέχρι εκεί) θα είναι κρίμα να σου κόψει τη φόρα ο στρατός.

Τουλάχιστον για εμένα δεν πάει τόσο αραλίκi vs διάβασμα. Όταν πριν από λίγα χρόνια αποφάσισα να πάω σε αυτή τη σχολή, ήξερα ότι δεν θα κάνω την έντονη φοιτητική ζωή που όλοι ονειρεύονται όταν τελειώνουν το λύκειο. Σαφώς στην Αγγλία θα είναι πολύ πιο ζόρικα τα πράγματα, αλλά και εδώ δεν είχα σκοπό να κάθομαι. Για εμένα πάει περισσότερο σφαιρικότητα γνώσεων vs εξειδίκευση. Όσο για το ρατσισμό, κι εγώ δεν το βλέπω να υφίσταται. Η Αγγλία είναι φίσκα στους Ινδούς, Αφρικανούς.... Αν υπάρξει όντως πρόβλημα ρατσισμού, πρώτα θα το νιώσουν αυτοί, που είναι και πάρα πολλοί, και μετά οι Έλληνες που μπροστά τους είναι ελάχιστοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Όταν μίλησα περί ρατσισμού σαφώς και δεν εννοούσα πράξεις βίας, πογκρόμ κλπ. Απλά επειδή έχει διάφορες εθνικότητες (πολλούς Ινδούς, αρκετούς Πολωνούς τα τελευταία χρόνια) κάποιοι τώρα με την κρίση ρίχνουν την ευθύνη σε αυτούς.

Σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να πας στην Αγγλία και να συναντήσεις νεοναζί που βγαίνουν για περιπολίες ή τίποτα τέτοιο. Οι Άγγλοι είναι ανοιχτόμυαλοι, αλίμονο. Πιο πολύ μίλησα για μελλοντικό ενδοχόμενο, σε περίπτωση μεγαλύτερης οικονομικής ύφεσης πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
εγώ ένα σου λέω:cool:
:adv:ΕΛΛΑΔΑΡΑ:adv:


:hellas:

έχεις καιρό ακόμα για να πας αγγλία, μπορείς να κάνεις εκεί κανένα μεταπτυχιακό:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
εγώ ένα σου λέω:cool:
:adv:ΕΛΛΑΔΑΡΑ:adv:


:hellas:

έχεις καιρό ακόμα για να πας αγγλία, μπορείς να κάνεις εκεί κανένα μεταπτυχιακό:)

Μόνο που στα Αγγλικά πανεπιστήμια δεν έχει συνήθως καταλήψεις, πολιτικά κόμματα, άθλιες υποδομές, πρόβλημα με τα συγγράμματα, ανοργανωσιά. Είναι κι αυτός ένας παράγοντας, δε νομίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
ο,τι ειναι,ειναι!
ασχετο αλλα μου εκαναν δωρο ταξιδι στην Αγγλια....αλλα δυστυχως δεν βλεπω να πηγαινω γτ πρεπει να συμπληρωσουμε μηχανογραφικο και να τ καταθεσουμε...Δεν μπορω να λειπω..!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Ένας φίλος μου που σπουδάζει Portsmouth 2 χρόνια μου λέει πως ο ρατσισμός είναι το χειρότερο. Όλους τους Έλληνες, και γενικά τους ξένους από Βαλκάνια, τους έχουν για ντίλερς (ντράγκ ντίλερς) και τους αποφεύγουν όλοι και ιδιαίτερα οι Άγγλοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Ένας φίλος μου που σπουδάζει Portsmouth 2 χρόνια μου λέει πως ο ρατσισμός είναι το χειρότερο. Όλους τους Έλληνες, και γενικά τους ξένους από Βαλκάνια, τους έχουν για ντίλερς (ντράγκ ντίλερς) και τους αποφεύγουν όλοι και ιδιαίτερα οι Άγγλοι.

Δεν ξέρω αν trollάρεις, δε νομίζω να είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όμως. Ίσως είναι κι ανάλογα την περιοχή βέβαια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν trollάρεις, δε νομίζω να είναι τόσο άσχημα τα πράγματα όμως. Ίσως είναι κι ανάλογα την περιοχή βέβαια.

Αυτά μου είπε, αυτά σου μεταδίδω. Δεν έχω λόγο να τρολλάρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top