Σκάκι

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ξέρω και μου αρέσει αλλά πλέον παίζω μόνο στον υπολογιστή. Σπάνια βρίσκω άτομα να παίξουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
παλια ημουν πορομενος γιατι υπηρχαν αλλα 2-3 παιδια π ηταν καλα κ ειχα ανταγωνισμο.
Τωρα λιγοι ξερουν, και αυτοι ειναι μαπα, δεν χρειαζεται καν να προβληματιστο, οτι και να κανω τους νικαω...
Οσοι θελουν ον λαιν σκακι www.funorb.com φτιαξε ακαουντ κ μπορεις να παιζεις σκακι και εχει φριεντς λιστ και γκλομπαλ ρανκιννγ κτλ.
Γενικα ειναι γαματο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Parallax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Parallax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
Ξέρω σκάκι και παίζω αρκετά συχνά με φίλους αλλα δεν είμαι ιδιαιτερα καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Θα ήθελα να ανεβάζεις διάφορες στρατηγικές.
Όχι ανοίγματα , αφού δεν ξέρω τίποτα από σκάκι!
Τώρα άρχισα. ;)

παρε το chessmaster grandmaster
-----------------------------------------
απ'οτι βλεπω ολοι ποσταρουν το σκακιστικο βιογραφικο τους.....οκ, δατς αμπαουτ μι γκαις:

παιζω σκακι απο 1η δημοτικου και πηγαινα σκακι για 3 χρονια, μετα με αγγλικα, γερμανικα και τετοια το παρατησα αλλα συνεχιζα να παιζω, μετα πηρα μερος σε 3 διαγωνισμους οπου βγηκα 21ος, 17ος και 12ος, στο γυμ/σιο διαβασα 3 σκακιστικους τομους και ξαναρχισα μαθηματα με εναν αγγλο, εβλεπα επι μηνες tutorials και μετα διαβασα σκακιστικη ψυχολογια διαγωνισμου και τωρα εχω παρει μερος εναν ακομα διαγωνισμο και εχω φτασει στα προημιτελικα μεχρι στιγμης αλλα εχω δυσκολους αντιπαλους.

αυτα...α, ειμαι παικτης β' κατηγοριας (θα πω σε αλλο ποστ για τις κατηγοριες για οσους δεν ξερουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
αντωνη διαβασε τα δυο βιβλια του Σιαπερα και μετα φισερ....τα παιδια εχουν δικιο συγκεκριμενες κινησεις αλγοριθμικα διατυπωμενες εχουν μονο τα ανοιγματα και τα φιναλε...για το μεσον της παρτιδας υπαρχουν μονο καποιοι κανονες στρατηγηκης και κολπα, επισης κατι που παρατηρησα οτι δεν εχουν τα βιβλια ειναι η αναπτυξη συγκεκριμενων κομματιων, ενω εχω βρει tutorials που ασχολουνται αποκλειτικα με συγκεκριμενα κομματια...για να γινεις καλυτερος πρεπει να μελετησεις σε βαθος το καθε κομματι.

Σοφιαννα σε καταλαβαινω απολυτα, το ιδιο παθαινω κι εγω....ευτυχως υπαρχει chessmatser
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Ασχολούμαι και εγώ με σκάκι και μαθαίνω με το fritz 11 (ναι, αυτό που εξευτέλισε τον Kasparov).. Έχει αρκετά καλά tutorials, κλιμακωτά επίπεδα και εκατομμύρια demonstration games που σου επεξηγούν κάθε είδος ανοιγμάτων,επιθέσεων και αμυντικών στρατηγικών... Άμα είναι πάντως να κανονίσουμε καμιά παρτίδα με κανέναν... Ένα i-school chess tournament βρε αδερφέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Γαλλικη αμυνα με μαυρα και γκαμπι του βασιλια με ασπρα.Υπαρχουν και ανοιγματα που δεν εχουν ονομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Οι μεγαλοι παιχτες οπως Kasparov, Topalov, Anand και αλλοι πολλοι παιζουν σικελικη.Ειναι τυχαιο η απλως ειναι το πιο αποτελεσματικο ανοιγμα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Το άνοιγμα που επιλέγεις να κάνεις πρέπει να σε αντιπροσωπεύει και να το υποστηρίζεις αναλόγως.Η σικελική είναι άμυνα,και υπάρχουν άλλες πόσες άμυνες που μπορείς να ακολουθήσεις στην κάθε περίπτωση.Αλλά θα επιλέξεις αυτή που σου ταριάζει και αυτή που βγάζεις καλύτερα,όχι αυτή που παίζει ο Κασπάροφ.Οι παίκτες απλά είναι πολύ καλοί και επιδώθηκαν στην εν λόγω άμυνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Το άνοιγμα που επιλέγεις να κάνεις πρέπει να σε αντιπροσωπεύει και να το υποστηρίζεις αναλόγως.Η σικελική είναι άμυνα,και υπάρχουν άλλες πόσες άμυνες που μπορείς να ακολουθήσεις στην κάθε περίπτωση.Αλλά θα επιλέξεις αυτή που σου ταριάζει και αυτή που βγάζεις καλύτερα,όχι αυτή που παίζει ο Κασπάροφ.Οι παίκτες απλά είναι πολύ καλοί και επιδώθηκαν στην εν λόγω άμυνα.


Θα συμφωνησω οτι ειναι αναλογως το παιχτη,ετσι και αλλιως δεν την προτιμω την σικελικη δεν ξερω γιατι.Και ναι υπαρχουν πολλες εκδοχες, αλλα σικελικη αμυνα εννοω η πρωτη ή οι πρωτες κινισεις που ειναι ιδιες και προτιμωνται απο την συντριπτικη πλειοψηφια των παιχτων με υψηλο fide rating.Το κοιταξα αυτο που σου λεω και διαπιστωσα οτι οι περισσοτερες παρτιδες ειτε εχουν ασπρα,ειτε μαυρα ειναι με ανοιγμα σικελικης αμυνας.

Αν καταλαβα καλα την θεωρεις ιδιαιτερα απαιτητικο ανοιγμα.Δηλαδη ειναι το ποιο αποτελεσματικο αφου το επιλεγουν οι καλυτεροι?αν ναι,με πολυ εξασκηση στο εν λογω ανοιγμα θα υπαρξουν πιθανως τα καλυτερα αποτελεσματα για καποιον που θα το ακολουθησει,αρα ειναι και το ενδεδειγμενο σε αυτην την περιπτωση ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
ξερω και μου αρεσει πολυ
ειχα παρει μερος και σε ενα διαγωνισμο:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShevaGR

Νεοφερμένος

Ο ShevaGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Οι μεγαλοι παιχτες οπως Kasparov, Topalov, Anand και αλλοι πολλοι παιζουν σικελικη.Ειναι τυχαιο η απλως ειναι το πιο αποτελεσματικο ανοιγμα?

Η γνωμη μου εμενα ειναι πως
Η σικελικη προκυπτει μετα απο 1e4
Γενικα οταν παιζεις λευκος διαλεγεις το ανοιγμα που θα παιξεις σαν λευκος και οταν παιζεις μαυρος διαλεγεις τα αντιστοιχα ανοιγματα που θα παιξεις

Εγω για παραδειγμα στο e4 παιζω e5 και καταληγουμε σε ισπανικη (γιατι δεν ξερω την σικελικη)
Και στο γκαμπι βασιλισσας παιζω slav και semi-slav γιατι τωρα αρχισα να την διαβαζω οποτε παιζω για να εξασκηθω

Ο λογος που παιζεται σικελικη ειναι οτι απο τα ανοιγματα με e4 e5 το μονο που παιζεται σε παγκοσμιο επιπεδο ειναι η ισπανικη
Παρτιδες οπως ιταλικη γκαμπι εβανς κλπ δεν παιζονται γιατι εχουν αναλυθει μεχρι αηδιας
Η ισπανικη επισης εχει αναλυθει, παρολαυτα παιζεται ακομα
Η σικελικη δινει απλα περισσοτερες ευκαιριες στον μαυρο γιατι απλα προσπαθει να επιτεθει απο αλλη πτερυγα...
Δεν υπαρχει καλυτερο και χειροτερο ανοιγμα, υπαρχει ανοιγμα που παιζεις καλα και ανοιγμα που δεν παιζεις καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias15

Νεοφερμένος

Ο ilias15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
ακλημερα εγω παιζω σε σκακιστικο ομιλο και ειμαι και αρκετα καλος εχω ελο 1565 1760 αυτο μπορει να το καταλαβει οποιος πεζει σε συλλογο ειναι σκακιστκη αξιολογιση!!!!!!!!θα ηθελα να πω κατι σχετικα με σικελικη !!!!!!ΣΙΚΕΛΙΚΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΞΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ θελει να ξερεις καλα σκακι να εχεις κατανοησει το στιλ σου σαν σκακιστης και μετα να πεζεις!!!!τωρα σχετικα με την σικελικη δρακος (με γ6)δεν ειναι απο τις καλητερες!!!!!!!!εχει μεγαλο προβλημα γτ τρωει ευκολα επιθεση!!!!εγω σαν μαυρος οταν ειμαι προτειμω μια καινουργεια σικελικη την dragondorf !!!!αυτα ειχα να πω!!!!παιζει κανεις σε σκακιστικο ομιλο???????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias15

Νεοφερμένος

Ο ilias15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια για να βοηθησω λιγο μια σωστα δομιμενη σκακιστκη βιβλιθικη πρεπει να εχει:
1)Σιαπερας 1
2)Σαιπερας 2
3)Καπανης με ανοιγματα για αρχικη κατανοηση
3)Η τεχνη του ματ (Βανδωρος)
4)Στρατιγικα στοιχεια(Περιφανης)
5)σκακιστικη εγκηκλοπαιδια (ειναι στα αγγκλικα οπια εκδοση και να παρετε ειναι με ολα τα ανοιγματα)
6)σκακι για προχωρημενους καπανης
7)οτι βιβλιο βρειτε του σιλμαν και σεραιβαν!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
λοιπον δεν είμαι και ο καλυτερος στο σκάκι και δεν έχω παρακόλουθήσει όλη τη συζλητηση άλλα με μετρήσεις που έχουν γινει η καλύτερες άμυνες για τον μάυρο είναι:
α) η σικεληκήπου αρχιζει:
1.ε4 γ5
και η συνέχεια άλλαζει ανάλογα με τις επιλογές των παιχτώ ενώ μπορεί να εξεληχθει σε ινδική και το ποσοστο επιτυχείας τη για τα μαύρα είναι 49%

β)η γαλλική που ξεκινάει με :
1.ε4 ε6
και τα υπόλοιπα είναι στο χέρι των παιχτών και σε αυτή την άμυνα ο μαύρος παίζει για την ισοπαλεία
ας σημειωθεί ότι αυτές οι άμυνες και για τους δύο παίχτες απετεί ιδιαιτερη εμπειρία γιατι άλλιως ο νικητής αναδεικνύεται πολυ γρηγορα
σε όλες τις υπόλοιπες άμυνες αν ολευκός παίξει σωστά ο μαύρος είναι χαμένος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος να μαθει ενας αρχαριος ειναι παιζοντας,οχι παπαγαλιζοντας ανοιγματα και φιναλε.Και μην ξεχνατε να διασκεδαζετε οταν παιζετε και να δοκιμαζετε καινουργια πραγματα!
Τωρα αν καποιος θελει να μαθει δυο παραπανω πραγματα μπορει να μελετησει διαφορες παρτιδες ,ανοιγματα κτλ
Υπαρχουν πολλα sites για να παιζετε online οπως chess.com & zoo.gr
Καλη διασκεδαση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ShevaGR

Νεοφερμένος

Ο ShevaGR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια για να βοηθησω λιγο μια σωστα δομιμενη σκακιστκη βιβλιθικη πρεπει να εχει:
1)Σιαπερας 1
2)Σαιπερας 2
3)Καπανης με ανοιγματα για αρχικη κατανοηση
3)Η τεχνη του ματ (Βανδωρος)
4)Στρατιγικα στοιχεια(Περιφανης)
5)σκακιστικη εγκηκλοπαιδια (ειναι στα αγγκλικα οπια εκδοση και να παρετε ειναι με ολα τα ανοιγματα)
6)σκακι για προχωρημενους καπανης
7)οτι βιβλιο βρειτε του σιλμαν και σεραιβαν!!!!!!

Μηπως οπου λες καπανης, εννοεις καμπανης;
Εχω 3 βιβλια του καμπανη.
Καλο βιβλιο για ανοιγματα ειναι η σειρα βιβλιων της everyman chess. Αναλογως βεβαια και το ανοιγμα.
Ωραιο βιβλιο για σικελικη για παραδειγμα ειναι του chris ward και εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτο και κριτικες. Εχει και συγκεκριμενα βιβλια για σικελικη. Πχ δρακος και λοιπα.
Γενικο βιβλιο για ανοιγματα της σειρας αυτης ειναι το improve your opening play. Δεν ξερω αν υπαρχει στην Ελλαδα, εγω το αγορασα απο το internet.
Τα βιβλια του silman εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλα. Εχω ενα φυλλαδιο που μου εχει δωσει ο δασκαλος μου με ανισοτητες, απο αυτον. Πολυ καλο.

εγω πιστευω οτι ο καλυτερος τροπος να μαθει ενας αρχαριος ειναι παιζοντας,οχι παπαγαλιζοντας ανοιγματα και φιναλε.Και μην ξεχνατε να διασκεδαζετε οταν παιζετε και να δοκιμαζετε καινουργια πραγματα!
Τωρα αν καποιος θελει να μαθει δυο παραπανω πραγματα μπορει να μελετησει διαφορες παρτιδες ,ανοιγματα κτλ
Υπαρχουν πολλα sites για να παιζετε online οπως chess.com & zoo.gr
Καλη διασκεδαση!

Οχι αυτο ειναι λαθος. Το να πας να μαθεις ενα ανοιγμα σκετο ισως να μην ειναι το καλυτερο πραγμα, αλλα αμα θες να παιζεις καλα πρεπει να τα μαθεις. Δεν μπορεις να τα βγαλεις εκεινη τη στιγμη. Η εξασκηση σαφως και βοηθαει για να εφαρμοζεις ομως αυτα που μαθαινεις. Το δεκαλεπτο και εικοσαλεπτο σκακι ειναι το χειροτερο πραμα. Παιζεις μια παρτιδα γεματη λαθη.

Παντως πιο συγκεκριμενα για να καταλαβεις τι εννοω. Εγω ξανααρχισα το σκακι προσφατα. Ειμαι μεγαλος για να παιζω σε ομιλο, αναλογικα με το επιπεδο μου. Εχω ενα φιλο που παιζει σκακι. Απλα παιζει. Στο internet. Δεν κανει μαθηματα και λοιπα.
Οταν παιζουμε ειμαστε ψιλοϊσοπαλοι, γιατι, αυτος, λογω περισσοτερης εμπειριας, ξερει πως να χειριστει μια θεση χαοτικη περισσοτερο απο εμενα.
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερει να παιζει φιναλε πιονιων. Δεν ξερει την θεωρια. Και τα φιναλε πιονιων ειναι ΜΟΝΟ θεωρια και μετα μετρημα. Αμα δεν ξερεις τη θεωρια δεν κανεις τιποτα. Παιζω μαζι του και αναγκαζω θεσεις με φιναλε πιονιων, οπου κανονικα χανω, αλλα κερδιζω γιατι δεν ξερει τη θεωρια.
Μην υποτιμας την θεωρια ειναι πολυ σημαντικη.
Το θεμα ειναι να παιζεις και να εφαρμοζεις την θεωρια που μαθαινεις, οχι να παιζεις κουτουρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias15

Νεοφερμένος

Ο ilias15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Για ένα προηγούμενο ποστ στο Ε4 οι πιο καλές συνέχειες είναι
1)e5
2)c5
τΟ Ε6 είναι κατά τη γνώμη μου μια χάλια συνέχεια για τον μαύρ!!! Το ξέρω πολύ καλά γιατί έπαιζα γαλλική και έκανα ολο ισοπαλίες.
Παίζει κανείς σε σκακιστικό όμιλο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Για ένα προηγούμενο ποστ στο Ε4 οι πιο καλές συνέχειες είναι
1)e5
2)c5
τΟ Ε6 είναι κατά τη γνώμη μου μια χάλια συνέχεια για τον μαύρ!!! Το ξέρω πολύ καλά γιατί έπαιζα γαλλική και έκανα ολο ισοπαλίες.
Παίζει κανείς σε σκακιστικό όμιλο?
Τί λέει το παλικάρι;;; Τις ισοπαλίες όμως με τα διχίλιαρα δεν τις καταλογίζεις ε; Εγώ με τα μαύρα ε6 παίζω ΠΑΝΤΑ και μου ταιριάζει αφάνταστα. Και ο ilias15 παίζει μην τον ακούτε απλά έχει απελπιστεί απ' τις πολλές ισοπαλίες με αδύναμους παίκτες :P

ΥΓ. με το παλικάρι είμαστε στον ίδιο σύλλογο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilias15

Νεοφερμένος

Ο ilias15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Ναι έχει πολλές ισοπαλίες. Ένας νέος παίχτης πρέπει να την αποφεύγει, γιατί δε μαθαίνει και πολλά από ένα τέτοιο άνοιγμα............Όποιον εενδιαφέρεται το φόρουμ του συλλόγου μας είναι https://www.asopdias.gr/phpbb/index.php και το site www.asopdias.gr εκεί υπάρχουν πολλά ενδιαφέρον πράγματα για το σκάκι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top