Σκάκι

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
Μηπως οπου λες καπανης, εννοεις καμπανης;
Εχω 3 βιβλια του καμπανη.
Καλο βιβλιο για ανοιγματα ειναι η σειρα βιβλιων της everyman chess. Αναλογως βεβαια και το ανοιγμα.
Ωραιο βιβλιο για σικελικη για παραδειγμα ειναι του chris ward και εχω ακουσει πολυ καλα λογια για αυτο και κριτικες. Εχει και συγκεκριμενα βιβλια για σικελικη. Πχ δρακος και λοιπα.
Γενικο βιβλιο για ανοιγματα της σειρας αυτης ειναι το improve your opening play. Δεν ξερω αν υπαρχει στην Ελλαδα, εγω το αγορασα απο το internet.
Τα βιβλια του silman εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλα. Εχω ενα φυλλαδιο που μου εχει δωσει ο δασκαλος μου με ανισοτητες, απο αυτον. Πολυ καλο.



Οχι αυτο ειναι λαθος. Το να πας να μαθεις ενα ανοιγμα σκετο ισως να μην ειναι το καλυτερο πραγμα, αλλα αμα θες να παιζεις καλα πρεπει να τα μαθεις. Δεν μπορεις να τα βγαλεις εκεινη τη στιγμη. Η εξασκηση σαφως και βοηθαει για να εφαρμοζεις ομως αυτα που μαθαινεις. Το δεκαλεπτο και εικοσαλεπτο σκακι ειναι το χειροτερο πραμα. Παιζεις μια παρτιδα γεματη λαθη.

Παντως πιο συγκεκριμενα για να καταλαβεις τι εννοω. Εγω ξανααρχισα το σκακι προσφατα. Ειμαι μεγαλος για να παιζω σε ομιλο, αναλογικα με το επιπεδο μου. Εχω ενα φιλο που παιζει σκακι. Απλα παιζει. Στο internet. Δεν κανει μαθηματα και λοιπα.
Οταν παιζουμε ειμαστε ψιλοϊσοπαλοι, γιατι, αυτος, λογω περισσοτερης εμπειριας, ξερει πως να χειριστει μια θεση χαοτικη περισσοτερο απο εμενα.
Το θεμα ειναι οτι δεν ξερει να παιζει φιναλε πιονιων. Δεν ξερει την θεωρια. Και τα φιναλε πιονιων ειναι ΜΟΝΟ θεωρια και μετα μετρημα. Αμα δεν ξερεις τη θεωρια δεν κανεις τιποτα. Παιζω μαζι του και αναγκαζω θεσεις με φιναλε πιονιων, οπου κανονικα χανω, αλλα κερδιζω γιατι δεν ξερει τη θεωρια.
Μην υποτιμας την θεωρια ειναι πολυ σημαντικη.
Το θεμα ειναι να παιζεις και να εφαρμοζεις την θεωρια που μαθαινεις, οχι να παιζεις κουτουρου.

Κοιτα, τα ανοιγματα δν ειναι τοσο σημαντικα, μπορεις να επιλεξεις αυτο που σε βολευει...δν ειναι αναγκη να τα ξερεις ολα, ουτε να τα ακολουθεις κατα γραμμα. Τα φιναλε ομως πρεπει, διοτι μπορει να σου τυχουν ολα αφου δν ξερεις πως μπορει να τελειωσει η καθε παρτιδα. Παντως εγω σημαντικοτερο απ'ολα θεωρω το ποσο καλα ξερεις να χρησιμοποιεις το καθε κομματι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Σκακιστικός γρίφος...

Στην αμέσως επόμενη κίνηση παίζουν τα λευκά και κάνουν ματ
Μόνο μία κίνηση

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Σκακιστικός γρίφος...

Στην αμέσως επόμενη κίνηση παίζουν τα λευκά και κάνουν ματ
Μόνο μία κίνηση


G4 -> G5
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.

όχι, γιατί μετά ο βασιλιάς πάει στο h7 όπου δεν απειλείται.

Παρεμπιπτώντος, αν κάποιος ήδη τον γνωρίζει ας ΜΗ τον πει, για να σκεφτεί όποιος θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crown

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σκέφτηκα κάτι που από οτι μου φαίνεται το λύνει αλλά επειδή δεν ξέρω όλα τα παρα9υράκια που έχει το σκάκι, για να διαφυλάξω την υποληψη μου και μην βγω χαζος :) Δεν το λέω.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Σκέφτηκα κάτι που από οτι μου φαίνεται το λύνει αλλά επειδή δεν ξέρω όλα τα παρα9υράκια που έχει το σκάκι, για να διαφυλάξω την υποληψη μου και μην βγω χαζος :) Δεν το λέω.. :D

πες το! ακούς εκεί να μη φανείς χαζός!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penspinner

Νεοφερμένος

Ο penspinner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Σκακιστικός γρίφος...

Στην αμέσως επόμενη κίνηση παίζουν τα λευκά και κάνουν ματ
Μόνο μία κίνηση


Κανονικά θα έπρεπε να μας πεις πως και πότε έφτασε το μαύρο στρατιωτάκι στο g5. Γιατί αν έφτασε στο ακριβώς προηγούμενο γύρο με υπερπίδηση από το g7 τότε απλά h5->g6 και game over...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
όχι, γιατί μετά ο βασιλιάς πάει στο h7 όπου δεν απειλείται.

Παρεμπιπτώντος, αν κάποιος ήδη τον γνωρίζει ας ΜΗ τον πει, για να σκεφτεί όποιος θέλει.

Aν κατάλαβα καλά τι εννοείς, η κίνηση αυτή δεν επιτρέπεται να γίνει. Η κίνηση που είπα παραπάνω όντως δεν κάνει ματ.

Κανονικά θα έπρεπε να μας πεις πως και πότε έφτασε το μαύρο στρατιωτάκι στο g5. Γιατί αν έφτασε στο ακριβώς προηγούμενο γύρο με υπερπίδηση από το g7 τότε απλά h5->g6 και game over...

Πετώντας; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να μας πεις πως και πότε έφτασε το μαύρο στρατιωτάκι στο g5. Γιατί αν έφτασε στο ακριβώς προηγούμενο γύρο με υπερπίδηση από το g7 τότε απλά h5->g6 και game over...

Μπράβο! Aυτό είναι!

En_passant

Την προηγούμενη κίνηση έπρεπε εσείς να τη μαντέψετε. Από τη στιγμή που λέω ότι γίνεται ματ στην αμέσως επόμενη κίνηση και δεν υπάρχει καμία άλλη κίνηση με την οποία να γίνεται ματ, εκτός από αυτή που αναφέρεις, τότε μπορείτε να θεωρήσετε ως δεδομένο ότι η προηγούμενη κίνηση ήταν η g7 -> g5 !

Ιδού όλο το παιχνίδι :
https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1242924
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Μπράβο! Aυτό είναι!

En_passant

Την προηγούμενη κίνηση έπρεπε εσείς να τη μαντέψετε. Από τη στιγμή που λέω ότι γίνεται ματ στην αμέσως επόμενη κίνηση και δεν υπάρχει καμία άλλη κίνηση με την οποία να γίνεται ματ, εκτός από αυτή που αναφέρεις, τότε μπορείτε να θεωρήσετε ως δεδομένο ότι η προηγούμενη κίνηση ήταν η g7 -> g5 !

Ιδού όλο το παιχνίδι :
https://www.chessgames.com/perl/chessgame?gid=1242924

Sorry κιόλας, αλλά αυτό δεν είναι σκάκι... Υπάρχουν δεκάδες τέτοια κόλπα που θα μπορούσε κάποιος να σου πει στη συγκεκριμένη παρτίδα και να βγαίνει νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να μας πεις πως και πότε έφτασε το μαύρο στρατιωτάκι στο g5. Γιατί αν έφτασε στο ακριβώς προηγούμενο γύρο με υπερπίδηση από το g7 τότε απλά h5->g6 και game over...

Εχεις δικαιο.Μονο με παρσιμο αν πασαν γινεται ματ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Sorry κιόλας, αλλά αυτό δεν είναι σκάκι... Υπάρχουν δεκάδες τέτοια κόλπα που θα μπορούσε κάποιος να σου πει στη συγκεκριμένη παρτίδα και να βγαίνει νόημα.

Τι εννοείς "δεκάδες τέτοια κόλπα" ;

Έχει άλλη λύση το συγκεκριμένο πρόβλημα που έβαλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Τι εννοείς "δεκάδες τέτοια κόλπα" ;

Έχει άλλη λύση το συγκεκριμένο πρόβλημα που έβαλα;

Αν βάλουμε στο παιχνίδι "πετάγματα", βεβαίως... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Αν βάλουμε στο παιχνίδι "πετάγματα", βεβαίως... :P

δε νομίζω! :)

Για δοκίμασε να δώσεις ένα παράδειγμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
δε νομίζω! :)

Για δοκίμασε να δώσεις ένα παράδειγμα!

C1 -> H6

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για ανούσια πράγματα νομίζω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
C1 -> H6

Δεν έχει νόημα να μιλάμε για ανούσια πράγματα νομίζω :P

????

την κατάλαβες τη λύση;
την κίνηση "En passant" τη γνωρίζεις;

Δε σε ρωτάω για "να σου την πω". Εγώ έπαιζα σκάκι για πολλά χρόνια (έτσι για πλάκα με την παρέα, όχι σε κανά σύλογο) και το En passant δε το γνώριζα..

:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
????

την κατάλαβες τη λύση;
την κίνηση "En passant" τη γνωρίζεις;

Δε σε ρωτάω για "να σου την πω". Εγώ έπαιζα σκάκι για πολλά χρόνια (έτσι για πλάκα με την παρέα, όχι σε κανά σύλογο) και το En passant δε το γνώριζα..

:worry:

Eιλικρινά τώρα, περίμενες σοβαρή απάντηση; Δεν είναι λύση, αλλά trick...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
το en passant ειναι απολυτως σωστο
επομενος γριφος παρακαλω.... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Eιλικρινά τώρα, περίμενες σοβαρή απάντηση; Δεν είναι λύση, αλλά trick...

Τέλος πάντων...
είτε "τρικ" το βαφτήσεις είτε "λύση", πρόκειται για κίνηση που συμφωνεί απόλυτα με τους κανόνες του παιχνιδιού, σε αντίθεση με το C1 -> H6 που μου είπες για πλάκα. Και η ερώτησή μου ήταν αν μπορείς να βρεις άλλη κίνηση που να συμφωνεί με τους κανονισμούς και να οδηγεί σε ματ!

:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crown

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Άκυρο. Το έλεγξα και απ΄ότι ειδα εκανα λα9ος... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top