Σκάκι

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Τέλος πάντων...
είτε "τρικ" το βαφτήσεις είτε "λύση", πρόκειται για κίνηση που συμφωνεί απόλυτα με τους κανόνες του παιχνιδιού, σε αντίθεση με το C1 -> H6 που μου είπες για πλάκα. Και η ερώτησή μου ήταν αν μπορείς να βρεις άλλη κίνηση που να συμφωνεί με τους κανονισμούς και να οδηγεί σε ματ!

:/:

Παραιτούμαι για σήμερα. Αύριο, θα ρωτήσω το Garry για τα περαιτέρω... :P


:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Παραιτούμαι για σήμερα. Αύριο, θα ρωτήσω το Garry για τα περαιτέρω... :P


:D

μάλλον συνεννόηση "μπουζούκι" κάναμε τόση ώρα :D.

Τώρα πρόσεξα λίγο καλύτερα τα μηνύματά σου :

Aν κατάλαβα καλά τι εννοείς, η κίνηση αυτή δεν επιτρέπεται να γίνει.
Αν βάλουμε στο παιχνίδι "πετάγματα", βεβαίως... :P

όχι, δεν εννοούσα κίνηση που να παραβιάζει τους κανόνες! :)

το en passant ειναι απολυτως σωστο
επομενος γριφος παρακαλω.... :D

σειρά σου, βάλε... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
ας βαλει καποιος αλλος καλυτερα...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
για όσους δεν έχουν παίξει σκάκι σε σωματίο καλό θα ήταν να τον εξήσουμε:
το εν πασσαν είναι μία κίνηση όπως το ρο κε (περίπου)
όταν το πιονάκι ενός παίχτη απέχει δύο τετράγωνα από την <<γραμμή εκίνησης>> των αντίπαλων πιονιών και αν ο αντίπαλος στη προχωρήσει δύο θέσεις ένα πιονάκι από μία από τις δύο γειτωνικές καθέτους τότε μπορούμε να το φάμε σαν να είχε προχωρήσει μία θέση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Eγω δεν εχω παιξει σε σωματειο αλλα το ηξερα.Στα σωματεια τι ακριβως γινεται?κανεις μαθηματα,παιζεις αγωνες και ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
απλά εγώ σε σωματείο το έμαθα και πολλοί γνωστοί μο που δεν παίζουν σε σωματείο δεν το ξέρουν...

Ναι, κάνουμε μάθημα και παίζομε σε πρωταθλήματα εντώς και εκτός σωματείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Ασχολούμαι με το σκάκι όποτε αναδυθεί η ευκαιρία, δεν χρησιμοποιώ όμως καθόλου στρατηγικές κινήσεις, παίζω τελείως ερασιτεχνικά με βάση το ένστικτό μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni27

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η eleni27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 300 μηνύματα.
Εγω παιζω εδω και καποια χρονια και ειμαι σε ομαδα...εω παει και σε πολλα τουρνουα και εχω κερδισει καποια μεταλεια :) οποιος θελει μπορουμε να κανονισουμε να παιξουμε μια μερα σε site οπως το www. chesshere .com (παρα πολυ καλο σιτε για σκακι,ισως και το καλυτερο) ι εστω στο www. zoo .gr που εχει παιχνιδι σκακι :)!Το σκακι δεν ειναι καθολου βαρετο ειδικα αν ασχοληθει παρα περα οπως εγω ομως δεν γινεται να αρεσει σε ολους οποτε οταν λενε το σκακι βαρετο το μονο που λεω ειναι εμενα μου αρεσει οποτε δεν με νοιαζει τι λες :)!Α να σας πω και κατι ενημερωτικα αν παιζεται συχνα παρτιδες επισημες με elo που παιζω εγω και μπορουν να κρατισουν και πανω απο 3 ωρες γιατι ο καθενας εχει απο 1.5 ωρα στο ρολοι+15 λεπτα καθε 40 κινησεις(καποιες φορες δεν βαζουν αυτο τον εχτρα χρονο αναλογος το τουρνουα η την διοργανωση)+30 sec για καθε κινιση στο ρολοι...μου εχει τυχει λοιπον σε δυσκολα παιχνιδια με δυσκολους αντιπαλους να νιοθω λες και σε λιγο θα βγει λαβα απο το κεφαλι μου...απο την πολη σκεψη και αγωνια εψηνες αυγα στο κεφαλι μου και παγωνες νερο στα χερια μου που ειχαν γινει παγος :P!!!Παντως το συνειστο σε ολους λιγη σκεψη και αγωνια δεν βλαπτει...βασικα αν παιζετε για καιρο θα σας φυγει και η αγωνια και θα σκεφτεσται πιο γρηγορα γιατι χωρις να το καταλαβενεται πολλες φορες θα πεσετε σε ιδιες η παρομοιες θεσεις και βαση των γνοσεων σας σε παλια παιχνιδια και στην βασικες αρχες στο σκακι θα καταφερετε να βρειτε γρηγορα την καλυτερη κινηση :)!
Μόνο τόσο λίγο, εγώ έχω παίξει και 5 ώρες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
εγώ έπαιζα παλιότερα αρκετά(ερασιτεχνικά βέβαια δεν είχα μπει σε κάποια λέσχη) με παιδιά στο σχολείο.Μετά βαρέθηκα να παίζω και το σταμάτησα.Τώρα παίζω πότε πότε στο internet.Αρκετά καλό παιχνίδι,αλλά απο μια στιγμή και μετά το βαριέσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Και γω έπαιζα χρόνια ερασιτεχνικά ξέροντας τα βασικά, η αλήθεια είναι ότι όντως έτσι το ψιλοβαριέσαι... Φέτος γράφτηκα στον όμιλο και μου φαίνεται τέλειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StratosRIP

Δραστήριο μέλος

Ο StratosRIP αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 467 μηνύματα.
Εγω ξεκινησα να παιζω σκακι απο μεγαλα νηπια... Μου εμαθε ενας θειος μου και απο τοτε αρχισα να ασχολουμαι εντατικα.. Οταν ημουν 1η Γυμνασιου ειχα βγει 9ος στην Ελλαδα... Ωστοσο μετα απο καποια ηλικια το παραμελησα γιατι αρχισαν να μπαινουν αλλες προτεραιοτητες... Πλεον παιζω μονο με το συλλογο. Ειναι ενα πολυ ωραιο αθλημα που εχει εντονο συναγωνισμο (ακομα και στην ελλαδα που δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο σκακιστικα). Παντως εμενα προσωπικα με βοηθησε στο να ειμαι πιο υπομονετικος (οταν παιζεις 4-5 ωρες παρτιδες αναγκαστηκα μαθαινεις). Επισης βοηθαει στην αναπτυξη της μαθηματικης λογικης λογω τον πολυπλοκων σχηματων(βαριαντων) που πρεπει να μαθεις να "μετρας" πανω στη σκακιερα.. Θα σας προτεινα ανεπιφυλακτα να το δοκιμασετε παντως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos steb

Νεοφερμένος

Ο nikos steb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Κοιτα, τα ανοιγματα δν ειναι τοσο σημαντικα, μπορεις να επιλεξεις αυτο που σε βολευει...δν ειναι αναγκη να τα ξερεις ολα, ουτε να τα ακολουθεις κατα γραμμα. Τα φιναλε ομως πρεπει, διοτι μπορει να σου τυχουν ολα αφου δν ξερεις πως μπορει να τελειωσει η καθε παρτιδα. Παντως εγω σημαντικοτερο απ'ολα θεωρω το ποσο καλα ξερεις να χρησιμοποιεις το καθε κομματι.
Για 'μένα τα ανοίγματά είναι πολύ σημαντικά!(Βασικά δεν ξέρω και πολύ σκάκι αλλά νομίζω έτσι είναι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos steb

Νεοφερμένος

Ο nikos steb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγω ξεκινησα να παιζω σκακι απο μεγαλα νηπια... Μου εμαθε ενας θειος μου και απο τοτε αρχισα να ασχολουμαι εντατικα.. Οταν ημουν 1η Γυμνασιου ειχα βγει 9ος στην Ελλαδα... Ωστοσο μετα απο καποια ηλικια το παραμελησα γιατι αρχισαν να μπαινουν αλλες προτεραιοτητες... Πλεον παιζω μονο με το συλλογο. Ειναι ενα πολυ ωραιο αθλημα που εχει εντονο συναγωνισμο (ακομα και στην ελλαδα που δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο σκακιστικα). Παντως εμενα προσωπικα με βοηθησε στο να ειμαι πιο υπομονετικος (οταν παιζεις 4-5 ωρες παρτιδες αναγκαστηκα μαθαινεις). Επισης βοηθαει στην αναπτυξη της μαθηματικης λογικης λογω τον πολυπλοκων σχηματων(βαριαντων) που πρεπει να μαθεις να "μετρας" πανω στη σκακιερα.. Θα σας προτεινα ανεπιφυλακτα να το δοκιμασετε παντως ;)
Είμαι και εγώ στην 1η γυμνασίου. Θέλω αν μπορείς να μου συστήσεις κάποιο βιβλίο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Chiyo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Θράκης και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 949 μηνύματα.
εμάς ο δάσκαλος, μας είχε προτείνει <<το σκακι>> (έτσι λέγεται) του Τ. Σιαπέρα. νομίζω είναι αρκετά καλό ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PanosMak

Νεοφερμένος

Ο PanosMak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ έμαθα σκάκι από τον μαθηματικό,στο σχολειό πρώτη γυμνασίου τον γνώρισα,τότε γεωγραφία μας έκανε...άσχετα ότι τώρα τον έχω και μου ζαλίζει τα παπάρια στα μαθηματικά κατεύθυνσης,Και με έκανε να ασχοληθώ αρκετά με το σκάκι.Φέτος στην αρχή τις χρονιας βάλαμε στοίχημα μια φορα την βδομάδα θα παίζουμε σκάκι ο χαμένος κερνάει καφέ για όλη την εβδομάδα.Αυτόν τον καφέ τον έχω χρυσοπληρώσει κάθε μέρα στην δεύτερη ώρα του πηγαίνω καφέ αν και αυτή την εβδομάδα έβγαλα το άχτι μου μου φέρνει αυτός τον καφέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

takis21

Νεοφερμένος

Ο takis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους...ασχολουμαι με το σκακι αρκετα χρονια...αλλα λογω πανελληνιων το τελευταιο χρονο το ειχα παρατησει ..ομως οι αγαπες δν χανονται so i am back

αναρωτιομουν αν υπαρχει κανενα site που να αναλυονται τακτικες ,παρτιδες και γενικα να γινονται συζητησης γυρω απο το αθλημα...στα ελληνικα παντοτε...

ευχαριστω πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toto13

Νεοφερμένος

Ο toto13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Εδω γραφετε οτι θελετε σχετικα με σκακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toto13

Νεοφερμένος

Ο toto13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ρε παιδια μη τρεχετε να γραψετε ολοι, ενας ενας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω απορία σχετικά με το σκάκι στον υπολογιστή.
Πως κάνεις την κίνηση που αντιστρέφεις βασιλιά με πύργο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fap.

Νεοφερμένος

Ο fap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Λοιπόν, έχω απορία σχετικά με το σκάκι στον υπολογιστή.
Πως κάνεις την κίνηση που αντιστρέφεις βασιλιά με πύργο;

ροκέ λέγεται.
ουσιαστικά κουνάς τον βασιλιά 2 τετράγωνα προς τον πύργο.

βέβαια δεν μπορείς να κάνεις πάντα ροκέ.
ΔΕΝ μπορεις να κανεις ροκε:
1) αν ο βασιλιάς ή ο πύργος με τον οποίο θες να κάνεις ροκέ απειλείται.
2) αν ο βασιλιάς ή ο πύργος περνάει απο τετράγωνο που απειλείται.
3) αν ο βασιλιάς ή ο πυργος εχουν κουνηθεί. άσχετα αν αργότερα θα τους επιστρεψεις στην αρχικη τους θεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top