Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
όταν μίλησα για συμβατική ζωή δεν εννοούσα κάθομαι και τα ξύνω...προς θεου!! αλλά π.χ. για τη μάνα μου που έχει καμιά 15αριά χρόνια στη χειρουργική και έχει κάνει απειρες επεμβάσεις, όπως και ο κάθε μέσος χειρουργός άλλωστε, πλέον καταντάει να κάνει μια ΄''ρουτινιάρικη και συμβατική ζωή'' (1)με το αναμενόμενο πάντα αγχος (λόγω ευθυνών) που βαραίνει το γιατρό. Αλλά και πάλι αυτό το άγχος και την ευθύνη που τόσο σας εξιτάρει πολλούς, θα πρέπει να τα δείτε πιο συνειδητοποιημένα και υπεύθυνα και ΟΧΙ από την οπτική του ''grey's anatomy''. Δεν είναι όλα τόσο ρόδινα!!!(2)

(1)Για αυτό ακριβώς μίλησα και εγώ.Δε νομίζω σε κάποιο νοσοκομείο της Αθήνας να ρουτινιάζεις τόσο εύκολα όσο κάπου στην επαρχία.
(2)Το πόσο συνειδητοποιημένα το βλέπει ο καθένας είναι στην ευχέρεια του καθενός.Όπως επίσης το αν θα επηρεαστεί από σειρές τύπου House ή GA:)
-----------------------------------------
Ξέρω.Αυτή η νοοτροπία που περιγράφεις αναφάρεται σε μια Ελλάδα προηγούμενων δεκαετιών.Πλέον και η επαρχία,όσο παράξενο κι αν σου φαίνεται,έχει αναπτυχθεί.Σε όλες τις πόλεις στις οποίες υπάρχουν πανεπιστημιακά νοσοκομεία υπάχρουν και σημαντικοί γιατροί.

POST μετά την επεξεργασία.

Δεν αμφισβητεί κανείς ότι υπάρχουν καλοί γιατροί στην επαρχία έτσι;Αλλά ότι για μια σημαντική επέμβαση θα πάνε σε μεγάλη πόλη ισχύει.Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάποιον να μένει πχ στην Τρίπολη για σοβαρή επέμβαση. Μπορεί η επαρχία να αναπτύσσεται(good for us) αλλά ότι δεν έχει όλες τις κατάλληλες υποδομές ισχύει.Εσύ με τη σειρά σου βέβαια θα μου πεις για το Νοσοκομείο Ηρακλείου.Ο αθηναίος θα σου πει από την άλλη για το Ντυνάν το Ωνάσειο και το Αττικό .3 εναντίον 1.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
First one δεν ξες τι ξέρω.:)
Δευτερευόντως εγώ παραπάνω δε μίλησα για το που είναι καλύτερα νοσοκομεία αλλά για το πόσο συμβατική ζωή κάνουν οι χειρούργοι σε Αθήνα-Θεσσαλονίκη όπου σαφέστατα υπάρχει μεγαλύτερη πίεση και άγχος(όχι μόνο στο συγκεκριμένο επάγγελμα).

Και με τη λογική ότι θίγεις την πόλη μου.Δεν θίγεις κάτι γιατί βλέπεις ότι βάζω και την Αθήνα στο ίδιο τσουβάλι.Με την ίδια λογική αν πω κάτι εγώ για το Ηράκλειο εσύ θα θιχτείς;Ναι με τη λογική της απάντησης σου:)
Koίτα,μπορεί ο γιατρός που είναι ο ιδιοκτήτης κλινικής,ή έχει ιατρείο,ή έστω είναι ο φοβερός γιατρός του νοσοκομείου που βγαζει τα άπειρα λεφτά από φακελάκια να μη ζει συμβατική ζωή.Ο απλός γιατρός του δημοσίου όμως φυσικά και έχει μια συμβατική ζωή.
POST μετά την επεξεργασία.
Δεν ήταν ακριβώς επεξεργασία γιατί δεν άλλαξα κάτι.
Δεν αμφισβητεί κανείς ότι υπάρχουν καλοί γιατροί στην επαρχία έτσι;Αλλά ότι για μια σημαντική επέμβαση θα πάνε σε μεγάλη πόλη ισχύει.Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάποιον να μένει πχ στην Τρίπολη για σοβαρή επέμβαση. Μπορεί η επαρχία να αναπτύσσεται(good for us) αλλά ότι δεν έχει όλες τις κατάλληλες υποδομές ισχύει.Εσύ με τη σειρά σου βέβαια θα μου πεις για το Νοσοκομείο Ηρακλείου.Ο αθηναίος θα σου πει από την άλλη για το Ντυνάν το Ωνάσειο και το Αττικό .3 εναντίον 1.
Ωραία,σε μια μεγάλη πόλη θα υπάρχουν 3 νοσοκομεία ενώ σε μικρή 1.Τα περιστατικά στη μεν μεγάλη θα μοιράζονται δια του 3,ενώ στη δε μικρή θα πηγαίνουν όλα στο ίδιο νοσοκομείο.
Και για να μη λέμε και ανακρίβειες,το Ηράκλειο έχει 2 νοσοκομεία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Koίτα,μπορεί ο γιατρός που είναι ο ιδιοκτήτης κλινικής,ή έχει ιατρείο,ή έστω είναι ο φοβερός γιατρός του νοσοκομείου που βγαζει τα άπειρα λεφτά από φακελάκια να μη ζει συμβατική ζωή.Ο απλός γιατρός του δημοσίου όμως φυσικά και έχει μια συμβατική ζωή.
Mα δε μιλάω για λεφτά ωρέ:P

Δεν ήταν ακριβώς επεξεργασία γιατί δεν άλλαξα κάτι.
Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cris@tos : Σήμερα στις 14:17
Eνώ εγώ απάντησα στις 14:44.Aν μου λες βέβαια ότι δεν άλλαξες δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω.

Ωραία,σε μια μεγάλη πόλη θα υπάρχουν 3 νοσοκομεία ενώ σε μικρή 1.Τα περιστατικά στη μεν μεγάλη θα μοιράζονται δια του 3,ενώ στη δε μικρή θα πηγαίνουν όλα στο ίδιο νοσοκομείο.
Και για να μη λέμε και ανακρίβειες,το Ηράκλειο έχει 2 νοσοκομεία.:P

Οk 2.Έχουν και τα 2 υποδομές νοσοκομείου Αθήνας;Καθαρά ενημερωτικά ρωτάω.Γιατί άντε και στο Ηράκλειο να υπάρχουν αυτά που λες λόγω και του πανεπιστημίου.Συμβαίνει το ίδιο και σε μέρη όπως η Ηγουμενίτσα, ή Καβάλα ή η Κέρκυρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
θα συμφωνησω με τον ηλια.Για πρωτη και τελευταια φορα θελω να πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Οk 2.Έχουν και τα 2 υποδομές νοσοκομείου Αθήνας;Καθαρά ενημερωτικά ρωτάω.Γιατί άντε και στο Ηράκλειο να υπάρχουν αυτά που λες λόγω και του πανεπιστημίου.Συμβαίνει το ίδιο και σε μέρη όπως η Ηγουμενίτσα, ή Καβάλα ή η Κέρκυρα;
Mήπως εχω πει πως μιλάω για τις πόλεις με πανεπιστημιακά νοσοκομεία;Μήπως;:P
Aν μου λες βέβαια ότι δεν άλλαξες δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω.
Πρόσθεσα,δεν άλλαξα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mήπως εχω πει πως μιλάω για τις πόλεις με πανεπιστημιακά νοσοκομεία;Μήπως;:P

Πρόσθεσα,δεν άλλαξα.

Nαι και διόρθωσες ένα συντακτικό που εγώ κατάλαβα για όλες τις πόλεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Δε διόρθωσα τίποτα.
Σήμερα είπα να δώσω μια ευκαιρία στο ischool,αλλά πάλι τα ίδια.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πρόσθεσες ρε.Αυτό λέω.Εγώ το χα δει χωρίς το 2ο μέρος του ποστ:P

Εγώ δεν είμαι mod:fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
(1)Για αυτό ακριβώς μίλησα και εγώ.Δε νομίζω σε κάποιο νοσοκομείο της Αθήνας να ρουτινιάζεις τόσο εύκολα όσο κάπου στην επαρχία.
(2)Το πόσο συνειδητοποιημένα το βλέπει ο καθένας είναι στην ευχέρεια του καθενός.Όπως επίσης το αν θα επηρεαστεί από σειρές τύπου House ή GA:)
-----------------------------------------


POST μετά την επεξεργασία.

Δεν αμφισβητεί κανείς ότι υπάρχουν καλοί γιατροί στην επαρχία έτσι;Αλλά ότι για μια σημαντική επέμβαση θα πάνε σε μεγάλη πόλη ισχύει.Τουλάχιστον εγώ δεν έχω δει κάποιον να μένει πχ στην Τρίπολη για σοβαρή επέμβαση. Μπορεί η επαρχία να αναπτύσσεται(good for us) αλλά ότι δεν έχει όλες τις κατάλληλες υποδομές ισχύει.Εσύ με τη σειρά σου βέβαια θα μου πεις για το Νοσοκομείο Ηρακλείου.Ο αθηναίος θα σου πει από την άλλη για το Ντυνάν το Ωνάσειο και το Αττικό .3 εναντίον 1.


Σωστό το τελευταίο... Στο νοσοκομείο του νησιού μου, που υπάρχουν αρκετες ελλείψεις ιατρών, τα σοβαρά περιστατικά του ογκολογικού στέλνονται κατευθείαν Αθήνα, βλ. Ιποκράττειο, (γνωρίζω περίπτωση), και στα λοιπά μεγάλα νοσοκομεία. Υπάρχει προσπάθεια ανάπτυξης των τοπικών ιατρικών μονάδων, βέβαια υπάρχει, αλλά νομίζω ότι στα επίπεδα των νοσοκομείων των μεγαλουπόλεων δε θα φτάσουν ποτέ. Πάντα τα μεγάλα περιστατικά θα στέλνονται "πάνω", όπως λέμε εμείς εδώ.

Α, και σε όλες τις περιπτώσεις τις οποίες γνωριζω, ογκολογικής φύσεως, αλλά και άλλης, ο γιατρός ζήτησε φακελλάκι. Σε όλες ομως.

Το να πας ιατρική, πρέπει να το θέλεις, και όχι επειδή βγάζεις καλό βαθμό στο σχολείο. Όποιος/όποια νομίζει ότι θα πάει, και θα είναι όλα ρόδινα και θα περνάει τα μαθήματα, ευκολάκια, και ότι θα διοριστεί με την πρώτη, στο δημόσιο, και ότι στο νοσοκομείο, θα συναντήσει τον Derek, ε, θα φάει τα μούτρα του. Αυτή είναι η πραγματικότητα.


΄Για να μη σχολιάσω και το άλλο το ασχολίαστο, που με τόσες ιατρικές σειρές, στην Αμερική κυρίως, επηρέαζονται οι τηλεθεατές, και όταν πάσχουν από κάτι σοβαρό, τρέχουν στα νοσοκομεία και ζητούν πλασματικές θεραπείες, τύπου: Ο Dr House, το γιάτρεψε, εσείς γιατί δε μπορείτε?"

Επικρατεί αλαλούμ, πραγματικά... Κούραση και άγχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taketrance

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο taketrance αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,032 μηνύματα.
Ρε παιδια να ρωτησω κατι ασχετο ,το πανεπιστημιακο νοσοκομειο της Ιατρικης Σχολης Αθηνας ειναι το Λαικο η το Ιπποκρατειο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Και τα δύο.
Μοιράζονται οι φοιτητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Παιδιά, τι είναι αυτό που κάνει τον καλό γιατρό κατά τη γνώμη σας?
Θέλω να πω, εγώ θέλω να γίνω γιατρός, αλλά αν δεν έχω τα κατάλληλα πρόσόντα?....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
το ερωτημα σου ειναι ρητορικο.Οκαθε χ,ψ του φορουμ θα σου απαντησει διαφορετικα αναλογα με τη δικη του αντιληψη και τις δικες του εμπειριες.Ο μονος που μπορει να σου δωσει απαντηση ειναι ο ιδιος σου ο εαυτος μετα απο απο σκεψη και σταθμιση ολων των παταγοντων,θετικων η αρνητικων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Παιδιά, τι είναι αυτό που κάνει τον καλό γιατρό κατά τη γνώμη σας?
Θέλω να πω, εγώ θέλω να γίνω γιατρός, αλλά αν δεν έχω τα κατάλληλα πρόσόντα?....
Ειναι πολυ σωστο το ερωτημα σου και ευλογο.Οταν σπουδαζουμε κατι πρεπει κατα την γνωμη μου να εξεταζουμε τρια πραγματα.1)Τι μας αρεσει.Ειναι πολυ βασικο να σου αρεσει εστω και λιγο.2)Αν ειμαστε ικανοι για αυτο που μας αρεσει.Πρεπει να μας ταιριαζει το συγκεκριμενο επαγγελμα,να ταιριαζει στην προσωπικοτητα μας.Αυτο δυστυχως μονο απο τον κυκλο μας μπορουμε να το καταλαβουμε και απο τους καθηγητες ολοι θελουν να γινουν πχ Κρεμαστινοι,Κουγιες,Νανοπουλοι κτλ.3)Αν μπορουμε τελικα να περασουμε σε αυτη την σχολη.Αν ξεπερασεις αυτα τα τρια τοτε εισαι σε σωστο δρομο ειδικα σε ενα αντικειμενο οπως η Ιατρικη που απαιτει αφοσιωση υπομονη και επιμονη:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia.16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Γεια σας! λοιπον..θελω την γνωμη σας κ την βοηθεια σας..
Πριν λιγο καιρο ειχα μπει νοσοκομειο για καποιο προβλημα που ειχα κ εκει βλεποντας την δουλεια των γιατρων..καταλαβα πως ειναι ενα επαγγελμα που μου αρεσει κ το βρηκα ενδιαφερον. τωρα σκεφτομαι να αλλαξω κατευθυνση του χρονου και απο τεχνολογικη να παω θετικη για να προσπαθησω να περασω ιατρικη. ξερω πως αν διαβασω πολυ θα τα καταφερω..αλλα με ολα αυτα που διαβασα εδω φρικαρα μπορω να πω! αυτο που με τρομαζει πιο πολυ ειναι τα πολλα χρονια αναμονης μεχρι να μπεις σε καποιο νοσοκομειο για να αποκτησεις ειδικοτητα..δλδ ολοι αυτοι οι γιατροι που ειναι στα νοσοκομεια και ειναι ειδικευομενοι σημαινει πως δεν εχουν αποκτησει ακομα ειδικοτητα?? γιατι στην δερματολογικη κλινικη που ημουν εγω ολοι..εκτος των καθηγητων και επιμελητων ηταν ειδικευομενοι γιατροι. για δερματολογια περιπου ποσα χρονια ειναι η αναμονη?? και αναφερομαι για πατρα..! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομιζω πρεπει να το ψαξεις πολυ περισσοτερο πριν κανεις οτιδηποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia.16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Νομιζω πρεπει να το ψαξεις πολυ περισσοτερο πριν κανεις οτιδηποτε.
ναι εννοειτε αυτο! και γιαυτο ρωταω για να μαθω..το σκεφτομαι ακομα! οποιος μπορει να μου λυσει τις αποριες μου....ας μου τις λυσει!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εννοω να μαθεις περισσοτερα για πρωτα απο ολα για τα μαθηματα (μπορει να μη σου αρεσουν καν) και γενικοτερα για το επαγγελμα και μετα τα τεχνικα για το ποσα χρονια ειναι η ειδικοτητα κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Georgia.16

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Georgia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 141 μηνύματα.
εδω και 2 μερες δεν ασχολουμε με τιποτα αλλο οποτε εχω παρει πιστευω μια ιδεα απ'ολα αυτα!
---------------------------------------
κανεις????? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Γεια σας! λοιπον..θελω την γνωμη σας κ την βοηθεια σας..
Πριν λιγο καιρο ειχα μπει νοσοκομειο για καποιο προβλημα που ειχα κ εκει βλεποντας την δουλεια των γιατρων..καταλαβα πως ειναι ενα επαγγελμα που μου αρεσει κ το βρηκα ενδιαφερον. τωρα σκεφτομαι να αλλαξω κατευθυνση του χρονου και απο τεχνολογικη να παω θετικη για να προσπαθησω να περασω ιατρικη. ξερω πως αν διαβασω πολυ θα τα καταφερω..αλλα με ολα αυτα που διαβασα εδω φρικαρα μπορω να πω! αυτο που με τρομαζει πιο πολυ ειναι τα πολλα χρονια αναμονης μεχρι να μπεις σε καποιο νοσοκομειο για να αποκτησεις ειδικοτητα..δλδ ολοι αυτοι οι γιατροι που ειναι στα νοσοκομεια και ειναι ειδικευομενοι σημαινει πως δεν εχουν αποκτησει ακομα ειδικοτητα?? γιατι στην δερματολογικη κλινικη που ημουν εγω ολοι..εκτος των καθηγητων και επιμελητων ηταν ειδικευομενοι γιατροι. για δερματολογια περιπου ποσα χρονια ειναι η αναμονη?? και αναφερομαι για πατρα..! :thanks:
Τι ακριβως θες να μαθεις?αν το θες πολυ σιγουρα μπορεις να περασεις.κ ουτε χρειαζεται να σκοτωθεις στο διαβασμα.πρεπει βεβαια να εισαι σιγουρη για την επιλογη σου γιατι ειναι ενα επαγγελμα που απαιτει θυσιες.αν παντως το θες δεν υπαρχει λογος να σε φοβιζουν ουτε αυτα που διαβαζεις σε ενα σαιτ(αλλωστε αυτα ειναι η γνωμη του καθενος) ουτε οι αναμονες.δε λεω οτι δεν ειναι μεγαλο προβλημα,αλλα αν εσυ θες να γινεις γιατρος δεν νομιζω πως θα συμβιβαστεις με κατι αλλο(κ αυτο ισχυει για οποιο επαγγελμα ειναι ονειρο ζωης καποιου).
Μονο ψαξτο καλα πριν επιλεξεις τη σχολη για να μη το μετανιωσεις μετα.δλδ πρεπει να ξερεις που πας γιατι πχ στο πρωτο ετος θα φας τρελο ξενερωμα(λενε οτι μετα στρωνει η κατασταση,να δουμε!).Μην μπεις κ δεν σ'αρεσει κ τρεχεις να κανεις 10%!
Οσο για τη δερματολογια απο γνωστη μου ξερω πως ειναι 9 χρονια η αναμονη,αλλα δεν ειμαι σιγουρη αν αναφεροταν μονο σε Θεσσαλονικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top