Σε ποια πόλη πιστεύετε ότι βρίσκεται το καλύτερο Τμήμα Ιατρικής;

wannabecsdr

Νεοφερμένος

Ο wannabecsdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Ισχύει κάτι τέτοιο?? Δεν το'ξερα.. Υπάρχει τουλάχιστον κάποια ενημέρωση, ότι ξέρετε την τάδε μέρα θα γίνει αυτό(αν και χλωμό το βλέπω, γιατί όπως έχεις καταλάβει η σχολή μας έχει ένα μεγάλο πρόβλημα στο θέμα ενημέρωση)?


Μια ερώτηση προς όλους (βασικά όχι μόνο μία): Σχετικά με το Erasmus, συμφέρει κάποιος να πάει? Αν ναι, σε ποιο εξάμηνο (ή χρόνο)? Τη χώρα τη διαλέγει ο φοιτητής? Επίσης τί επίπτωση θα έχει στο πορτοφόλι η όλη διαδικασία? Υπάρχει κανείς από'δω μέσα που να έχει συμμετάσχει? Εντυπώσεις? Πώς γίνεται η επιλογή του πανεπιστημίου υποδοχής και ποιός μας εγγυάται ότι θα'ναι καλύτερο από το πανεπιστήμιο προέλευσης (δλδ το δικό μας)?
Αν και είναι υπερβολικά νωρίς (αν και τα χρόνια τελικά περνάνε χωρίς να το καταλαβαίνεις) για μια τέτοια ερώτηση (αλλά και απόφαση), προσωπικά θέλω να ακολουθήσω πλαστική χειρουργική (εξ'ου και τα αρχικά του username μου), ακούω από γνωστούς μας γιατρούς, με το που πάρεις πτυχίο, χωρίς δεύτερη σκέψη, κατ'ευθείαν έξω, σε ποιες χώρες συμφέρει να πάει κανείς για τη συγκεκριμένη ειδικότητα, άρα και τί ξένη γλώσσα πρέπει να μάθει κανείς? Πρέπει να έχω ένα συγκεκριμένο βαθμό πτυχίου?

Υ.Γ. : Μην αρχίσει κανέις και λέει, "μα καλά από τώρα διάλεξες ειδικότητα", ή ξέρω'γω, "όλοι λέτε στην αρχή θα τελειώσω τη σχολή και μετά φέυγω κατευθείαν έξω-- παιδάκια δεν ισχύουν αυτά, θα καταντήσετε να περιμένετε αναμονές" , απλά κάποιες ερωτήσεις παραθέτω. Ελπίζω οι απορίες μου να είναι σεβαστές.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
το προγραμμα αυτο δνε ειναι τοσο συγκεκριμενο.νομιζω οτι επιλεγεις εσυ χωρα.δλδ σου δινουν να κοιταξεις καποιο καταλογο.εχω ακουσει πολλα παιδια που εχουν παει γερμανια.

οσον αφορα την πλαστικη χειρουργικη,η αναμονη ειναι τεραστια στην ελλαδα.για το εξωτερικο,πρωτοπορος χωρα θεωρειται η βραζιλια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabecsdr

Νεοφερμένος

Ο wannabecsdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
το προγραμμα αυτο δνε ειναι τοσο συγκεκριμενο.νομιζω οτι επιλεγεις εσυ χωρα.δλδ σου δινουν να κοιταξεις καποιο καταλογο.εχω ακουσει πολλα παιδια που εχουν παει γερμανια.

οσον αφορα την πλαστικη χειρουργικη,η αναμονη ειναι τεραστια στην ελλαδα.για το εξωτερικο,πρωτοπορος χωρα θεωρειται η βραζιλια.


Όντως, αυτό για τη Βραζιλία το έχω ακούσει και γω.
Τhanks πάντως:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
ο καθηγητης μου μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να πας εξωτερικο με erasmus διοτι γινεται μπερδεμα με τα μαθηματα που παρακολουθεις εκει και με αυτα που θα επρεπε κανονικα να κανεις στη σχολη σου,δηλαδη με λιγα λογια μπορει να κανεις διαφορετικα μαθηματα απο αυτα που θα κανουν εδω οι συμφοιτητες σου οποτε μενεις πισω...και θα πρεπει ετσι κι αλλιως μετα να δωσεις τα μαθηματα εδω για να τα περασεις...αλλιως πτυχιο κανει φτερα...


by the way πολυ καλο που εχεις ονειρα και θελεις να γινεις πλαστικος χειρουργος,πιστευω η δουλεια αυτη ειναι οτι πρεπει για εξωτερικο,βραζιλια και αμερικη ειδικα γινεται χαμος,ελπιζω να γινουν ολα οπως τα θες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Οντως το erasmus είναι λίγο μπέρδεμα, ειδικά σε δύσκολα εξάμηνα. Αλλα υπαρχουν άτομα που δεν τους πειραζει να χασουν 1 εξαμηνο, μιας και αν δεν χρωστανε και τπτ αλλο, μπορουν καλιστα να τα περασουν σε 1-2 εξεταστικες σεπτεμβριου.

Στην ιατρική όμως υπαρχει και ενας ακόμη τρόπος να κανεις ανταλλαγη. Υπαρχει μια διεθνης οργανωση φοιτητων ιατρικης, που ασχολειται με ανταλλαγες αλλα και αλλες εκδηλωσεις, η helmsic.

Μπορεις να κανεις ανταλλαγες διαρκειας 1-2 μηνων(δεν θυμαμαι λεπτομερειες βεβαια), σε μια χωρα απο τη λιστα. Καθε ιατρικη έχει διαφορετικές επιλογές κάθε χρόνο, οι οποιες αποφασιζονται στην πανελληνια συνελευση. Οι χωρες, σε αντιθεση με το erasmus, είναι απο όλες τις ηπειρους! Δλδ και ΗΠΑ και Ιαπωνια, και αλλες χωρες που δεν θα μπορουσες να πας με ευρωπαικη ανταλλαγη.

Υπαρχουν 2 τυποι ανταλλαγης, η ερευνητικη και η κλινικη. Δλδ είτε θα βοηθησεις σε καποιο ερευνητικο προγραμμα(τα πρωτα 2 ετη μονο σε τετοιες μπορουν να πανε) ή μπορεις να κανεις 1 απο τις κλινικες σου.(ειναι και πιο ευκολο να διαλεξεις εσυ ποια θες και να συνενοηθεις με 1 καθηγητη, που μπορει και να σου την αναγνωρισει ίσως)
Οι ανταλλαγη μαλιστα μπορει να γινει και τους καλοκαιρινους μηνες, αρα να μην χασεις κανενα μαθημα!

Για να επιλεχτουν τα ατομα που θα πανε, δινονται εξετασεις αγγλικων και ειναι ενα συστημα σαν πανελληνιες(δλδ δηλωνεις ποιες χωρες θες με μια σειρα, και οι πρωτοι εχουν σειρα προτεραιοτητας κλπ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
σας παρακαλώ διαβάστε τα δεδομένα που ισχύουν για μένα και εκφέρετε άποψη, γιατί εγώ πλέον τον εαυτό μου δεν τον εμπιστεύομαι (αφού έκανα 2 χρόνια σχέδιο από τεχνολογική -και στη β λυκείου- για αρχιτεκτονική, πέρασα με επιτυχία και με 19700 μόρια!! και τώρα δε μου αρέσει καθόλου η σχολή μου)

οι γονείς μου είναι γιατροί, εγώ την είχα αποκλείσει την ιατρική εξ αρχής επειδή έχω άπειρο πρόβλημα με αίματα και όλα τα συναφή (έχω λιποθυμήσει ίσα με 5-6 φορές) και επειδή οι εντυπώσεις των γονιών μου ήταν αρκετά τραυματικές γύρω από το επάγγελμα (οπότε ποτέ δε με προέτρεψαν, το αντίθετο), η μαμά μου ήθελε να με στείλει φαρμακευτική για να με βάλει σε φαρμακευτική εταιρεία ο μπαμπας μου π είναι παθολόγος ογκολόγος και καταλαβαίνετε τι θα πει αυτό όσον αφορά τη σχέση του με το φάρμακο....εγώ ως γνήσια 17άρα επαναστάτρια ήθελα να κάνω κάτι ξεχωριστό που δύσκολα το πετυχαίνει κανείς (προσθέστε και το γεγονός ότι δε με συγκινούσε ιδιαίτερα η ιδέα του φαρμάκου) και φυσικά αρνιόμουν να αποδεχτώ τη ''βοήθεια'' του μπαμπά και το ''μέσον'' για να προχωρήσω στη ζωή μου, ήθελα να πορευτώ με τις προσωπικές μου δυνάμεις!!!.....τώρα μετά από τόσο καιρό στη φοιτητοζωή της θεσσαλονίκης κατάλαβα ότι όλα αυτά είναι επιεικώς μπούρδες!!! οι μισοί μηχανικοί έχουν έτοιμα γραφεία από τους γονείς τους και οι μισοί δικηγόροι το ίδιο, ενώ όταν λέω ότι οι γονείς μου είναι γιατροί κι εγώ σπουδάζω αρχιτεκτονική με κοιτάν παράξενα..... τώρα που απεχθάνομαι τη σχολή μου (λόγω της υπερβολικά καλλιτεχνικής χροιάς της) νιώθω απείρως ανώριμη και ηλίθια και ένοχη απέναντι στη μητέρα μου που μου έλεγε ''ο αρχιτέκτονας πρέπει να χει πάθος και να ναι τρελός με τη δουλειά του'' και στο μπαμπά μου που με ρωτούσε ''μα καλά πώς σου ρθε η αρχιτεκτονική!''....τότε ήταν η επανάστασή μου απέναντι σ όλους τους συντηρητικούς καθηγητές που πίεζαν την απουσιολόγο της τάξης ''να γίνει γιατρίνα σαν τον μπαμπά και τη μαμά'', τώρα θεωρώ την επιλογή μου απερισκεψία και εφηβική ανωριμότητα....τέλοσπάντων εδώ κατέληξα μετά από πολλή σκέψη και βαθιά ενδοσκόπηση ως φοιτήτρια πλέον.....ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ??? είναι το ζήτημα.... επιλογή πρώτη κάνω ένα 10% για να μπω στους πολιτικούς μηχανικούς από του χρόνου και φέτος το ρίχνω στη φιλοσοφία και ασχολούμαι με τον εαυτό μου....επιλογή δεύτερη ξαναδίνω από θετική κατεύθυνση και μπαίνω είτε φαρμακευτική είτε ιατρική ρισκάροντας πάντα καθώς χάνω την περσινή μου βαθμολογία να μείνω στην αρχιτεκτονική (κουράγιο να ξαναδιαβάσω έχω μαι χαρά)....πείτε κάτι ρε παιδιάαααααα? είμαι σε δίλημμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Biomen

Νεοφερμένος

Ο Biomen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 47 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Να κάνεις αυτό που θέλεις πραγματικά με οτι κι αν αυτό συνεπάγεται :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
σας παρακαλώ διαβάστε τα δεδομένα που ισχύουν για μένα και εκφέρετε άποψη, γιατί εγώ πλέον τον εαυτό μου δεν τον εμπιστεύομαι (αφού έκανα 2 χρόνια σχέδιο από τεχνολογική -και στη β λυκείου- για αρχιτεκτονική, πέρασα με επιτυχία και με 19700 μόρια!! και τώρα δε μου αρέσει καθόλου η σχολή μου)

οι γονείς μου είναι γιατροί, εγώ την είχα αποκλείσει την ιατρική εξ αρχής επειδή έχω άπειρο πρόβλημα με αίματα και όλα τα συναφή (έχω λιποθυμήσει ίσα με 5-6 φορές) και επειδή οι εντυπώσεις των γονιών μου ήταν αρκετά τραυματικές γύρω από το επάγγελμα (οπότε ποτέ δε με προέτρεψαν, το αντίθετο), η μαμά μου ήθελε να με στείλει φαρμακευτική για να με βάλει σε φαρμακευτική εταιρεία ο μπαμπας μου π είναι παθολόγος ογκολόγος και καταλαβαίνετε τι θα πει αυτό όσον αφορά τη σχέση του με το φάρμακο....εγώ ως γνήσια 17άρα επαναστάτρια ήθελα να κάνω κάτι ξεχωριστό που δύσκολα το πετυχαίνει κανείς (προσθέστε και το γεγονός ότι δε με συγκινούσε ιδιαίτερα η ιδέα του φαρμάκου) και φυσικά αρνιόμουν να αποδεχτώ τη ''βοήθεια'' του μπαμπά και το ''μέσον'' για να προχωρήσω στη ζωή μου, ήθελα να πορευτώ με τις προσωπικές μου δυνάμεις!!!.....τώρα μετά από τόσο καιρό στη φοιτητοζωή της θεσσαλονίκης κατάλαβα ότι όλα αυτά είναι επιεικώς μπούρδες!!! οι μισοί μηχανικοί έχουν έτοιμα γραφεία από τους γονείς τους και οι μισοί δικηγόροι το ίδιο, ενώ όταν λέω ότι οι γονείς μου είναι γιατροί κι εγώ σπουδάζω αρχιτεκτονική με κοιτάν παράξενα..... τώρα που απεχθάνομαι τη σχολή μου (λόγω της υπερβολικά καλλιτεχνικής χροιάς της) νιώθω απείρως ανώριμη και ηλίθια και ένοχη απέναντι στη μητέρα μου που μου έλεγε ''ο αρχιτέκτονας πρέπει να χει πάθος και να ναι τρελός με τη δουλειά του'' και στο μπαμπά μου που με ρωτούσε ''μα καλά πώς σου ρθε η αρχιτεκτονική!''....τότε ήταν η επανάστασή μου απέναντι σ όλους τους συντηρητικούς καθηγητές που πίεζαν την απουσιολόγο της τάξης ''να γίνει γιατρίνα σαν τον μπαμπά και τη μαμά'', τώρα θεωρώ την επιλογή μου απερισκεψία και εφηβική ανωριμότητα....τέλοσπάντων εδώ κατέληξα μετά από πολλή σκέψη και βαθιά ενδοσκόπηση ως φοιτήτρια πλέον.....ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ??? είναι το ζήτημα.... επιλογή πρώτη κάνω ένα 10% για να μπω στους πολιτικούς μηχανικούς από του χρόνου και φέτος το ρίχνω στη φιλοσοφία και ασχολούμαι με τον εαυτό μου....επιλογή δεύτερη ξαναδίνω από θετική κατεύθυνση και μπαίνω είτε φαρμακευτική είτε ιατρική ρισκάροντας πάντα καθώς χάνω την περσινή μου βαθμολογία να μείνω στην αρχιτεκτονική (κουράγιο να ξαναδιαβάσω έχω μαι χαρά)....πείτε κάτι ρε παιδιάαααααα? είμαι σε δίλημμα!


Πώς θα σου φαινόταν αν σου πρότεινα να ... παντρευτείς;

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αρχίσεις να σκέπτεσαι για τον εαυτό σου.
Καταντάει γραφικό πια. Τον εμπεδώσαμε τον αριθμό των μορίων σου. Η σιωπή είναι χρυσός, μας βοηθάει να σκεπτόμαστε.

Η ιατρική είναι η καλύτερη σχολή, by the way. Ναι; Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το είπα για να είμαι ον, ειρωνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Ε είναι από τις καλύτερες πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ε είναι από τις καλύτερες πάντως.
Με βαση τα μορια?Με βαση την αποκατασταση?Με βαση τα χρηματα?Με βαση το αντικειμενο σουδων?Με βαση τι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Με βάση τη χρησιμότητά τους προς την κοινωνία.Εμένα δε μου αρέσει αλλά αυτή είναι η αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Πώς θα σου φαινόταν αν σου πρότεινα να ... παντρευτείς;

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις είναι να αρχίσεις να σκέπτεσαι για τον εαυτό σου.
Καταντάει γραφικό πια. Τον εμπεδώσαμε τον αριθμό των μορίων σου. Η σιωπή είναι χρυσός, μας βοηθάει να σκεπτόμαστε.

Η ιατρική είναι η καλύτερη σχολή, by the way. Ναι; Ναι.


αλεξάνδρα καθαρά και μόνο να βοηθηθώ προσπαθώ, όχι να κάνω επίδειξη, γι' αυτό παραθέτω τις μύχιες σκέψεις μου, όλα αυτά που πραγματικά με απασχολούν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wannabecsdr

Νεοφερμένος

Ο wannabecsdr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ο καθηγητης μου μου ειπε οτι ειναι πολυ δυσκολο να πας εξωτερικο με erasmus διοτι γινεται μπερδεμα με τα μαθηματα που παρακολουθεις εκει και με αυτα που θα επρεπε κανονικα να κανεις στη σχολη σου,δηλαδη με λιγα λογια μπορει να κανεις διαφορετικα μαθηματα απο αυτα που θα κανουν εδω οι συμφοιτητες σου οποτε μενεις πισω...και θα πρεπει ετσι κι αλλιως μετα να δωσεις τα μαθηματα εδω για να τα περασεις...αλλιως πτυχιο κανει φτερα...


by the way πολυ καλο που εχεις ονειρα και θελεις να γινεις πλαστικος χειρουργος,πιστευω η δουλεια αυτη ειναι οτι πρεπει για εξωτερικο,βραζιλια και αμερικη ειδικα γινεται χαμος,ελπιζω να γινουν ολα οπως τα θες...:)

Thanks for the info, χμμ, αν όντως έτσι είναι με το erasmus, τότε δεν λέει και τόσο..

Σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου, και σένα σου εύχομαι την καλυτερότερη σταδιοδρομία:no1:!!
-----------------------------------------
Οντως το erasmus είναι λίγο μπέρδεμα, ειδικά σε δύσκολα εξάμηνα. Αλλα υπαρχουν άτομα που δεν τους πειραζει να χασουν 1 εξαμηνο, μιας και αν δεν χρωστανε και τπτ αλλο, μπορουν καλιστα να τα περασουν σε 1-2 εξεταστικες σεπτεμβριου.

Στην ιατρική όμως υπαρχει και ενας ακόμη τρόπος να κανεις ανταλλαγη. Υπαρχει μια διεθνης οργανωση φοιτητων ιατρικης, που ασχολειται με ανταλλαγες αλλα και αλλες εκδηλωσεις, η helmsic.

Μπορεις να κανεις ανταλλαγες διαρκειας 1-2 μηνων(δεν θυμαμαι λεπτομερειες βεβαια), σε μια χωρα απο τη λιστα. Καθε ιατρικη έχει διαφορετικές επιλογές κάθε χρόνο, οι οποιες αποφασιζονται στην πανελληνια συνελευση. Οι χωρες, σε αντιθεση με το erasmus, είναι απο όλες τις ηπειρους! Δλδ και ΗΠΑ και Ιαπωνια, και αλλες χωρες που δεν θα μπορουσες να πας με ευρωπαικη ανταλλαγη.

Υπαρχουν 2 τυποι ανταλλαγης, η ερευνητικη και η κλινικη. Δλδ είτε θα βοηθησεις σε καποιο ερευνητικο προγραμμα(τα πρωτα 2 ετη μονο σε τετοιες μπορουν να πανε) ή μπορεις να κανεις 1 απο τις κλινικες σου.(ειναι και πιο ευκολο να διαλεξεις εσυ ποια θες και να συνενοηθεις με 1 καθηγητη, που μπορει και να σου την αναγνωρισει ίσως)
Οι ανταλλαγη μαλιστα μπορει να γινει και τους καλοκαιρινους μηνες, αρα να μην χασεις κανενα μαθημα!

Για να επιλεχτουν τα ατομα που θα πανε, δινονται εξετασεις αγγλικων και ειναι ενα συστημα σαν πανελληνιες(δλδ δηλωνεις ποιες χωρες θες με μια σειρα, και οι πρωτοι εχουν σειρα προτεραιοτητας κλπ)

Χμμ, ακούγεται αρκετά ενδιαφέρον αυτό το πρόγραμμα. Θα κοιτάξω στην ιστοσελίδα για περισσότερα. Σ'ευχαριστώ:thanks:!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Λοιπόν, σαν φιλόδοξη μέλλουσα φοιτήτρια ιατρικής (ελπίζω τουλάχιστον) κι εγώ, θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις... φυσικά δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε την υπομονή να ψάξω 52 σελίδες μήπως κάποιες έχουν ήδη αναφερθεί, οπότε με συγχωρείτε αν επαναλαμβάνω κάτι...

Πρώτον θέλω να μάθω για τα μαθήματα που θα έχω να αντιμέτωπίσω, τουλάχιστον την πρώτη χρονιά που σίγουρα θα είμαι όχι απλά ψαρι, βράγχια θα βγάλω:P... ξέρω ότι με κάποια μαθήματα ερχόμαστε σε επαφή απο το σχολείο ακόμη... μαθηματικά, φυσική, χημεία (δεν ξέρω αν έχει άλλο)... είναι πιο εύκολα/δύσκολα απο του σχολείου? τα άλλα μαθήματα πως είναι?

δεύτερον, λένε ότι τα πανεπιστήμια ποτέ δεν είναι ίδια... ισχύει αυτό? αν ναι, πιο είναι το καλύτερο απο τα 7 της Ελλάδας?

και τρίτον, μήπως έχετε ιδέα γιατί όποτε κάποιος γιατρός ακούει ότι ένας έφηβος θέλει να γίνει γιατρός κατσουφιάζει και λέει ότι δεν προτείνει αυτή την επιλογή? Μάλιστα κάποιος μου είπε καλύτερα να βρω έναν πλούσιο ηλικιωμένο να παντρευτώ παρά να γίνω γιατρός...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Για το 1 δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Το 2 δεν υφίσταται αν και "καλύτερο" λένε ότι είναι της Κρήτης.
3 γιατί ξέρει τι έχει περάσει ο ίδιος του για να καταξιωθεί(?) και να γίνει γιατρός(διάβασμα κόπος και όλα τα σχετικά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
ξέρω ότι με κάποια μαθήματα ερχόμαστε σε επαφή απο το σχολείο ακόμη... μαθηματικά, φυσική, χημεία (δεν ξέρω αν έχει άλλο)... είναι πιο εύκολα/δύσκολα απο του σχολείου?
Σίγουρα:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Σίγουρα ως προς ποιο από τα 2;:P
Νymphadora ξέχασες τη βιολογία που είναι σημαντικό μάθημα:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Σίγουρα ως προς ποιο από τα 2;:P
Νymphadora ξέχασες τη βιολογία που είναι σημαντικό μάθημα:iagree:
Το bold κομματι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top