Σας αρέσουν τα Θρησκευτικά;

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Κάπως έτσι...Νταξ,πάνε και έρχονται τα θρησκευτικά...στο λύκειο ομως δεν έχουν καμμία σχέση με αυτά του γυμνασίου!στο λύκειο μιλάμε(μιλάει) για τη σατανική ροκ,τους σατανικούς αλλόθρησκους,τη δήθεν σατανική μαγεία και πως τα ζώα δεν έχουν ψυχή..Εγώ λέω οτι παίζεται στη τρέλα του εκαστοτε θεολόγου...
χαοχαοαχοαοοαχοχαοχαοαοαχ really?τετοια λετε? ακου σατανικη ροκ!
Στο Λύκειο τα θρησκευτικά είναι μακράν καλύτερα από αυτά του Γυμνασίου.Αλλά είναι και στη βούληση του καθηγητή.Η δικιά μας ας πούμε μας έκανε περισσότερο για τα δόγματα του Χριστιανισμού αντί να μας κάνει άλλες θρησκείες και αθεΊα που είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα και επίκαιρα!!
στο λυκειο τα θρησκευτικα ειναι πολυ χειροτερα! τπτ απο ουσια! ολο βλακειες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΘΗΜΑ
παιζει να μην το εχω κανει ποτε μετα το δημοτικο
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠΟ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕΣΣΙΑΝΙΣΜΟ ΣΥΝΤΡΟΦΟΙ
μην μετανοειτε...
Και ποιός είσαι 'συ ρε μάγκα και τα λες αυτά; Όχι μόνο τα λες αλλά και προσπαθείς να τα μεταδώσεις κιόλας. Εδώ πέρα υπάρχουν παιδάκια. άβγαλτα, σφουγγάρια που ό,τι ακούνε μπορούν να το αφομοιώσουν ασχέτως της ορθότητας τους. Πες τις απόψεις σου αλλά μέχρι εκεί, κράτα τες για τον εαυτό σου, επειδή είναι δικές σου δεν σημαίνει ότι είναι και σωστές ώστε να έχεις το δικαίωμα να τις μεταδίδεις.

στο λυκειο τα θρησκευτικα ειναι πολυ χειροτερα! τπτ απο ουσια! ολο βλακειες!
13 χρονών δεν είσαι;;; πού ξέρεις πώς είναι τα Θρησκευτικά του λυκείου;;;
Ας υποθέσουμε πως έχεις κάποια επίγνωση πάνω στο θέμα, προσδιόρισε τις "βλακείες" αν θες και γίνε πιο συγκεκριμένη.
Προσωπικά τα βρίσκω πολύ καλύτερα από του γυμνασίου, πιό ποιοτικά, βέβαια για την ποιότητα του μαθήματος παίζει ρόλο και ο καθηγητής και οι ικανότητες του ως προς την μετάδοση και την αφήγηση αφού τα θρησκευτικά με τους συμβολισμούς τους είναι σα να ακούς παραμύθι εν ώρα μαθήματος! Κάποιες φορές η τάξη είναι ατίθαση αλλά όταν το μάθημα είναι σοβαρό και ενδιαφέρον όλοι κάθονται σούζα...

Όχι, με τον τρόπο που διδάσκονται.... Η θρησκειολογία θα μου άρεσε, όχι όμως η πλύση εγκεφάλου που αποκαλούν θρησκευτικά. :nono:
Πςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς 14χρόνος φιλόσοφος... Ό,τι ακούει το λέει...:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Solonas θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς είτε πολλαπλή παράθεση είτε να επεξεργάζεσαι τα ποστς σου αν θες να προσθέσεις κάτι.
Όσο για τα σχόλια σου να λείπουν οι χλευασμοί, το ότι ο συνομιλητής σου είναι 1 χρόνο μικρότερος δεν τον κάνει λιγότερο έξυπνο από εσένα. Άλλωστε το τόπικ εδώ αφορά το αν αρέσουν τα θρησκευτικά και ορθώς λένε την άποψη τους. Αν συμφωνείς ή όχι να το στηρίζεις με επιχειρήματα όχι ειρωνείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Solonas θα σε παρακαλούσα να χρησιμοποιείς είτε πολλαπλή παράθεση είτε να επεξεργάζεσαι τα ποστς σου αν θες να προσθέσεις κάτι.
Όσο για τα σχόλια σου να λείπουν οι χλευασμοί, το ότι ο συνομιλητής σου είναι 1 χρόνο μικρότερος δεν τον κάνει λιγότερο έξυπνο από εσένα. Άλλωστε το τόπικ εδώ αφορά το αν αρέσουν τα θρησκευτικά και ορθώς λένε την άποψη τους. Αν συμφωνείς ή όχι να το στηρίζεις με επιχειρήματα όχι ειρωνείες.
1) Τώρα βρήκα πώς να κάνω πολλαπλή παράθεση...
2) σ' αυτές τις ηλικίες τα δύο χρόνια διαφοράς είναι πολλά αφού το άτομο μαθαίνει και διαμορφώνει χαρακτήρα αποψείς κλπ πολύ γρήγορα (τον επόμενο μήνα θα είναι 2 τα χρόνια διαφορας...)
3) και η ειρωνία στο παιχνίδι είναι αλλά βεβαίως αναγκαία και τα επιχειρήματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Το βρίσκω τραγικό το να θεωρείται επιχείρημα το "είμαι 15 κι αυτός 14, άρα εγω έχω άποψη ενώ αυτός αναμασά ότι του σερβίρουν". Anyway, σταματάω εδώ, απλά δε θέλω να ξεκινήσετε αλληλοπροσβολές γιαυτό σας προτρέπω ακόμη κι αν διαφωνείτε να το στηρίζετε. Ο σωστός συνομιλητής θα το εκτιμήσει αυτό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Εμενα προσωπικα δεν μου αρεσουν, δεν ειναι αντικειμενικα, οχι (μονο) λογω καθηγητη, αλλα και λογω συγγραφης (βλ. βιβλιο Β' λυκειου, μαθημα περι αθεϊας και μαθημα περι θρησκειας-επιστημης), καθως επισης δεν ειναι καν θρησκευτικα. Θα πρεπει να αντικαταστησουν τον τιτλο και να γραψουν "χριστιανικα". Τα περισσοτερα απο οσα αναφερουν ειναι αερολογιες: π.χ. μας λεει μια φορα ο καθηγητης οτι η θεια κοινωνια μας φερνει πιο κοντα στην αληθινη ζωη και οταν τον ρωτησα "και ποια ειναι η ψευτικη;" δεν ηξερε να απαντησει. Αφηστε που πλεον οι διδαχες του χριστιανισμου δεν εχουν καμια σχεση με τις διδαχες του Ιησου.

"Ο τελευταιος χριστιανος πεθανε πανω στον σταυρο."
"Οτιδηποτε ειχε χαρακτηρισει ο Ιησους ως αρνητικο, σημερα το αποκαλουμε χριστιανικο."
-Φριντριχ Νιτσε

Και ποιός είσαι 'συ ρε μάγκα και τα λες αυτά; Όχι μόνο τα λες αλλά και προσπαθείς να τα μεταδώσεις κιόλας. Εδώ πέρα υπάρχουν παιδάκια. άβγαλτα, σφουγγάρια που ό,τι ακούνε μπορούν να το αφομοιώσουν ασχέτως της ορθότητας τους. Πες τις απόψεις σου αλλά μέχρι εκεί, κράτα τες για τον εαυτό σου, επειδή είναι δικές σου δεν σημαίνει ότι είναι και σωστές ώστε να έχεις το δικαίωμα να τις μεταδίδεις.

αν πει τις αποψεις του πως δεν θα τις μεταδωσει; αντι να τον απορριπτεις προσπαθησε να τον αντικρουσεις με επιχειρηματα. Αυτο θα πει ΔΙΑΛΟΓΟΣ... επισης, να σου θυμισω οτι και εσυ (και εγω συνεπως) "παιδακια" ειμαστε; και πως επισης και το βιβλιο των θρησκευτικων δεν εχει δικαιωμα να παρουσιαζει εναν μεγαλο φιλοσοφο λες και ειναι απλα ενας αναλυτης που επηρεαστηκε απο τις συγκυριες της εποχης του και εβγαλε λανθασμενα συμπερασματα (Καρλ Μαρξ), εναν μεγαλο ψυχαναλυτη λες και ειναι ενας ασημαντος μη αντικειμενικος ερευνητης(Ζιγκμουντ Φροϋντ) και εναν παμμεγιστο φιλοσοφο και ως προς τις ιδεες του αναρχικο (οχι με την εννοια του λεξικου αλλα με την εννοια της απορριψης οποιασδηποτε εξουσιας) λες και ειναι ενας παρανοϊκος, ενα ανελεητο φασιστομουτρο και ο πρωτος εμπνευστης του εθνικοσοσιαλισμου (Φριντριχ Νιτσε);!;! Οπως επισης αναφερει τη θανατωση χιλιαδων μαγων και μαγισσων στο μεσαιωνα ως "μεμονωμενα περιστατικα";!;! Κι ομως το βιβλιο τα αναφερει αυτα.
Θα μου πεις, αλλο να τα διαβαζει αυτα ομως ενας ανθρωπος 16 χρονων και αλλο να τα διαβαζει ενας ανθρωπος 12-13 ετων. Αν και δεν ισχυει απολυτα αυτο, ουτως η αλλως ειναι λαθος γιατι σιγουρα εχει διαφορα να λες ως καποιος ανωνυμος σε εναν μαθητικο ιστοτοπο σε ενα δεκατριαχρονο "μην μετανοειτε" απο το να προσπαθεις να πεισεις ως σχολικο βιβλιο ενα δεκαεξαχρονο με πλαστα επιχειρηματα σε 1-2 σελιδες οτι ο Νιτσε ηταν ο εμπνευστης του εθνικοσοσιαλισμου. ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣ!!!

"ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ"

Πςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς 14χρόνος φιλόσοφος... Ό,τι ακούει το λέει...:laugh::laugh::laugh::laugh::laugh::laugh:

Δεν χρειαζεται να προσβαλλεις τους αλλους... Ο Φεϋνμαν οταν ηταν ηδη πολυ νεος ειχε προσφερει πολλα περισσοτερα στην φυσικη απο πολλους εξηνταεβδομηνταρηδες φυσικους της εποχης του... Η ηλικια δεν παιζει ρολο. Και εξαλλου, σιγα τη διαφορα... 1, 2 χρονια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
13 χρονών δεν είσαι;;; πού ξέρεις πώς είναι τα Θρησκευτικά του λυκείου;;;
Ας υποθέσουμε πως έχεις κάποια επίγνωση πάνω στο θέμα, προσδιόρισε τις "βλακείες" αν θες και γίνε πιο συγκεκριμένη.
Προσωπικά τα βρίσκω πολύ καλύτερα από του γυμνασίου, πιό ποιοτικά, βέβαια για την ποιότητα του μαθήματος παίζει ρόλο και ο καθηγητής και οι ικανότητες του ως προς την μετάδοση και την αφήγηση αφού τα θρησκευτικά με τους συμβολισμούς τους είναι σα να ακούς παραμύθι εν ώρα μαθήματος! Κάποιες φορές η τάξη είναι ατίθαση αλλά όταν το μάθημα είναι σοβαρό και ενδιαφέρον όλοι κάθονται σούζα...
καταρχην μιλαω για το βιβλιο και οχι για το μαθημα που γινεται σε συγκεκριμενες ταξεις... και επειδη τυχαινει να εχω ριξει μια ματια σε αυτο το βιβλιο (και για να μην σχολιαστει το μια ματια, λεω οτι δεν το εννοω οπως εσυ) βλεπω οτι δεν ειναι αμεσο και επαναλαμβανει τα ιδια πραγματα! τι ακριβως πιο συγκεκριμενο θες?σελιδες μηπως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
εγώ παιδιά μέχρι το λύκειο το παρακολουθούσα σαν παραμυθάκι

στην πρώτη λυκείου όταν τον πρώτο μήνα (που μας έκανε παπάς κολημένος) ή θα μου ερχόταν να κοιμηθώ ή θα μου ανέβεναι στο κεφάλι . Αλλά τους υπ'ολοιπους μήνες ήρθε ενα ωρομίσθιος γαμάτος που και συζητήσεις κάναμε για το πως και τι διδάσκει και θα έπρεπε να διδάσκει το μάθημα και για σεξουαλικά θέματα ήτε σχετικά ήτε άσχετα με τη θρησκεία (να φανταστείται μία μερα μας εξήγησε πωσ προοέκυψε ο όρος λεσβία)...

στη δευτέρα λυκείου έκανα δύο μαθήματα κοντέψαμε να σφαχτούμε (που λέει ο λόγος) και μετά πήρα απαλλαγή...

προσωπικά η γνώμη μου ταυτίζεται με την άποψη περί <<χριστιανικών>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εμενα μου αρεσουν πολυ. αμα δε σας αρεσει η "πλυση εγκεφαλου" οπως λετε διαβαστε μονοι σας και τις αλλες θρησκειες αλλα και τη δικη μας. :D δε σας εμποδιζει κανεις να μαθετε οτι θελετε, δν εχουμε μεσαιωνα ή σκοταδισμο......εγω εχω διαβασει αρκετες θρησκιες αλλα πιστευω στο χριστιανικο Θεο. και πιστευω στην υπαρξη υπερτατου οντος γενικα. σαφως, οι θρησκειες, ασχετα με το θεο προσαρμοστηκαν στις παραδοσεις των τοπων οπου επικρατουν και πολλες ιδεες περαστηκαν μεσα απο τη θρησκεια χωρις αυτο να σημαινει πως "ειναι θελημα Θεου" καποια πραγματα. μπορει η θρησκεια να προκαλεσε πολλα δεινα, να ηπηρξε προπαγανδιστικη αλλα αυτο δν εχει καμια σχεση με το Θεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
+φωνω με τον sicx και σε καθε περιπτωση εαν οποιοσδηποτε δεν θελει να διδαχθει αυτο το μαθημα μπορει!
και ειναι κατι προσιτο σε ολους,ουτε ιδιαιτερες διαδικασιες χρειαζονται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ ΟΧΙ. Μόνο στην Ελλάδα έχεις τις πανελλήνιες στην τρίτη λυκείου και παράλληλα ΕΝΑ ΣΩΡΟ βλακείες που διδάσκονται στα θρησκευτικά... Από ένα σωρό πειραγμένες "καθηγήτριες" που θέλουν να σου επιβάλλουν τις #%#$%$#% που πιστεύουν... Είναι το πιο ανούσιο μάθημα στο σχολείο απλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
γαματο μαθημα αν έχεις και κατάλληλα γαμάτο καθηγητή...
Με το που μπήκε στην τάξη πρώτη μέρα, μας είπε πως δεν θεωρεί τα θρησκευτικά μάθημα για βαθμολόγηση και θα μας έβαζε σε όλους 20..... Συζητάμε για ουσιώδη φιλοσοφικοθεολογικοπολιτικά θέματα και αν μας πέσει καμιά φορα βαριά η συζήτηση συζητάμε για αθλητικά μουσική κτλ κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Ίσως! Είχαμε θυμάμαι στο γυμνάσιο κι εμείς έναν πολύ καλό... Δεν πίστευε σε όλες αυτές τις αηδίες του χριστιανισμού (βλ. μην μπλέκεις με άτομο άλλης θρησκείας (!) ) αλλά στο νόημα της.. Έτσι αξίζει.. Εγώ στην Β' Λυκείου είχα μια πειραμένη τελείως! Ήταν από τις υποτιθέμενες θεούσες... Το μαλλί κότσο, μεγάλο σταυρό στην προσευχή, μακριές φούστες.. Και πολύ πολύ πολύ κόμπλεξ! Δεν υπάρχουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jjohn

Νεοφερμένος

Ο jjohn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
τρομερό μάθημα!
έγραψα 4(αν είναι δυνατόν) και μου έριξε όλο το απόλυτηριο λυκείου :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Αυτό θέλει πολύ κόπο, πως το κατάφερες; Παραμυθάκια είναι! Με μία ανάγνωση λίγες ώρες πριν κ χωρίς να τα έχω ξαναδεί στη ζωή μου 20 ... :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koby

Νεοφερμένος

Ο koby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Του χρόνου θα πάρω απαλλαγή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,801 μηνύματα.
Αυτό θέλει πολύ κόπο, πως το κατάφερες; Παραμυθάκια είναι! Με μία ανάγνωση λίγες ώρες πριν κ χωρίς να τα έχω ξαναδεί στη ζωή μου 20 ... :/

θέλει κόπο και ο κακός βαθμός...:D :D
δεν έχεις κουραστεί ποτέ όταν γράφεις κακό βαθμό; :D :laugh: :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CiNeFiL

Διακεκριμένο μέλος

Η CiNeFiL αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,229 μηνύματα.
εγω δεν ειχα προβλημα ποτε με το μαθημα αλλα δε μου αρεσε και ιδιαιτερα ο τροπος που διδασκεται. Μαθαινουμε απ'εξω κειμενα λες και η θρησκεια πρεπει να παπαγαλιζεται και λες και πρεπει να πιστευεις οτι γραφει ενα βιβλιο(το οποιο δεν ειναι και ιδιαιτερα καλογραμμενο)..Μερικες φορες εχω αμφιβολιες για αυτα που μας λενε στο σχολειο και δεν πιστευω οτι ο Θεος ειναι ετσι οπως παρουσιαζεται...Το βιβλιο της 1ης Γυμνασιου πιστευω οτι ηταν το χειροτερο. Ποτε δεν ειχα αδυναμια στο μαθημα αλλα αυτο το βιβλιο με εκανε να μην μου αρεσει καθολου...Πιστευω οτι ενα μαθημα δε μπορει να δειξει ποιος ειναι ο Θεος γιατι ο καθενας τον βλεπει αλλιως...Θα μου πειτε τωρα οτι πρεπει να μαθαινεις για την θρησκεια σου λογω των παραδοσεων και για την ιστορια της κ.τ.λ. αλλα εμενα η γνωμη μου αυτη ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MurdereSs

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Martha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
εγω δεν ειχα προβλημα ποτε με το μαθημα αλλα δε μου αρεσε και ιδιαιτερα ο τροπος που διδασκεται. Μαθαινουμε απ'εξω κειμενα λες και η θρησκεια πρεπει να παπαγαλιζεται και λες και πρεπει να πιστευεις οτι γραφει ενα βιβλιο(το οποιο δεν ειναι και ιδιαιτερα καλογραμμενο)..Μερικες φορες εχω αμφιβολιες για αυτα που μας λενε στο σχολειο και δεν πιστευω οτι ο Θεος ειναι ετσι οπως παρουσιαζεται...Το βιβλιο της 1ης Γυμνασιου πιστευω οτι ηταν το χειροτερο. Ποτε δεν ειχα αδυναμια στο μαθημα αλλα αυτο το βιβλιο με εκανε να μην μου αρεσει καθολου...Πιστευω οτι ενα μαθημα δε μπορει να δειξει ποιος ειναι ο Θεος γιατι ο καθενας τον βλεπει αλλιως...Θα μου πειτε τωρα οτι πρεπει να μαθαινεις για την θρησκεια σου λογω των παραδοσεων και για την ιστορια της κ.τ.λ. αλλα εμενα η γνωμη μου αυτη ειναι.

Είναι μία σκέτη μέθοδος πλύσης εγκεφάλου απλά! Μόνο στην Ελλάδα γίνονται αυτά.. Και.. δεν είναι καθόλου τυχαίο! Δεν μας αφήνουν ελεύθερους να διαλέξουμε εμείς τι θέλουμε να είμαστε, αλλά μας υποχρεώνουν από μικρά.. Μπράβο μας! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Σε ολες τις ταξεις οι θεολογοι που ειχα ζουσαν σε αλλη εποχη!!!
Μονο μια χρονια που μια θεολογος μας εβαζε να μαθαινουμε ενα σωρο σελιδες και παντα ασκησεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top