Σας αρέσουν τα Θρησκευτικά;

nikosb

Νεοφερμένος

Ο nikosb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Κανείς δεν είναι άθεος , απλά δεν έχε ψαχτεί μέσα του και νομίζει ότι ξέρει πολλά για τις θρησκείες ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει μπει στο νόημά τους... Σε αυτό πιστεύω ότι θα πρέπει να βοηθούν τα Θρησκευτικά.

σε αλλη χωρα ίσως...στο ελλαδα οι μαθητες πετανε κιμωλίες στη δασκάλα, που παίρνει ιδιο μισθό με τον μαθηματικό το φυσικό και τους αλλους επιστημοναραδες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μου αρέσουν τα Θρησκευτικά όταν το μάθημα διεξάγεται υπό τη μορφή συζητήσεως & ανταλλαγής απόψεων και όχι κατηχητικού... το θεωρώ ως ενα απ'τα πιο ενδιαφεροντα αντικειμενα.. κριμα που εχει παρεξηγηθει απο πολλους, και μαθητες & εκπαιδευτικους..

Σκοπός στο σχολείο δεν είναι ο προσηλυτισμός, αλλά η πνευματική καθοδήγηση.. -.-" blah blah blah απόψεις που όλοι υποστηρίζουν αλλά ποτέ δεν εφαρμόζονται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Καλα αν δεις κανεναν που τα εφαρμοζει πεστο και σε μενα!:P

Εμενα παντως μου αρεσε οταν καναμε Θρησκευτηκα γιατι ειχαμε καλο καθηγητη και μιλαγαμε στο μαθημα
και ετσι γινοταν καλυτερο και καταλαβαινες πιο πολλα πραγματα.:)

Τωρα οσον αφορα αποδειξη !! Δεν αγοραζεις κατι για να παρεις αποδειξη !
Ουτε ο χρηστιανισμος ζηταει να κανεις τιποτα σημαντικο οπως ολες οι αλλες θρησκιες τωρα αν θες αποδειξη τραβα στη ΔΕΗ!
Αποδειξη δεν προκειτε να παρεις ποτε πρεπει να το βρεις μεσα σου αυτο.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Τωρα οσον αφορα αποδειξη !! Δεν αγοραζεις κατι για να παρεις αποδειξη !
Ουτε ο χρηστιανισμος ζηταει να κανεις τιποτα σημαντικο οπως ολες οι αλλες θρησκιες τωρα αν θες αποδειξη τραβα στη ΔΕΗ!
Αποδειξη δεν προκειτε να παρεις ποτε πρεπει να το βρεις μεσα σου αυτο.!!

Πολύ πιθανόν οι admins να με θεωρήσουν εριστικό γι'αυτό που θα πω,αλλά πραγματικά με αναγκάζεις μ'αυτήν την απάντηση ν'αμφισβητήσω σοβαρά το IQ σου.Πρώτη φορά μου τυχαίνει να μιλάω για απόδειξη και ο άλλος να καταλαβαίνει τις αγορές.Απόδειξη ρε αγορίνα,απόδειξη.Διατυπώνεις μία θέση,φέρνεις επιχειρήματα που να την αποδεικνύουν.Ο Einstein έγραψε ολόκληρο βιβλίο για ν'αποδείξει τη θεωρία της σχετικότητας,ο Μαρξ επίσης έφερε επιχειρήματα ώστε ν'αποδείξει τις θέσεις του σχετικά με την κοινωνία.Η απόδειξη μπορεί να είναι ένας θεωρητικός συλλογισμός με λογική συνάφεια (π.χ. η απόδειξη του θεωρήματος Bolzano στα μαθηματικά) ή ένα πείραμα (π.χ. το πείραμα του CERN που προσπαθεί ν'αποδείξει την ύπαρξη του μποζονίου Higgs).
Ο χριστιανισμός σου ζητάει κάτι πολύ σημαντικό,όπως και κάθε θρησκεία.Να ενστερνιστείς τη φιλοσοφία του.Αν το να εσωτερικεύσεις ως προσωπική στάση μία ολόκληρη φιλοσοφία,πάνω σε μια πληθώρα θεμάτων,δεν το θεωρείς εσύ σημαντικό,τι να σου πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Mα οταν ζητας αποδειξη τι θες να σου πω δηλαδη??
Μιλησες για επιστημονες οι οποιοι αυτα που απεδειξαν ηταν διαφορες θεωριες ή μη και ετσι εγραψαν και τα βιβλια και καλα
εκαναν κιολας. Εγω τι αποδειξη να σου δωσω? ή μαλλον ακομα και παπας να σου μιλαγε τωρα τη αποδειξη να σου εδινε???
Η θρησκια οποια και αν ειναι αυτη δεν μπορει σου αποδειξη κατι δεν ειναι επιστημη για να το κανει αυτο σου μιλα για καποια πραγματα και εσυ αποφασιζεις αν θες να πιστευψεις ή οχι!
Κιολας για πες μου την δικιας σου αποδειξη για καποια θρησκια ή αν δεν πιστευεις σε καμια με την αποδειξη το λες αυτο εσυ? (μιας και εγω εχω χαμηλο IQ και εσυ μεγαλο??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Mα οταν ζητας αποδειξη τι θες να σου πω δηλαδη??
Μιλησες για επιστημονες οι οποιοι αυτα που απεδειξαν ηταν διαφορες θεωριες ή μη και ετσι εγραψαν και τα βιβλια και καλα
εκαναν κιολας. Εγω τι αποδειξη να σου δωσω? ή μαλλον ακομα και παπας να σου μιλαγε τωρα τη αποδειξη να σου εδινε???
Η θρησκια οποια και αν ειναι αυτη δεν μπορει σου αποδειξη κατι δεν ειναι επιστημη για να το κανει αυτο σου μιλα για καποια πραγματα και εσυ αποφασιζεις αν θες να πιστευψεις ή οχι!
Κιολας για πες μου την δικιας σου αποδειξη για καποια θρησκια ή αν δεν πιστευεις σε καμια με την αποδειξη το λες αυτο εσυ? (μιας και εγω εχω χαμηλο IQ και εσυ μεγαλο??)

Ακριβώς,αυτό είναι το πρόβλημά μου με τις θρησκείες.Ότι δε δίνουν,επειδή δεν έχουν,αποδείξεις.Ούτε εσύ,ούτε ο πατριάρχης,ούτε ο πάπας,ούτε ο ιμάμης,ούτε ο δαλάι λάμα,έχει κάποια απόδειξη για τον θεό του.Απορρίπτω τις θρησκείες,ακριβώς επειδή βασίζονται στην "πίστη".Δε θεωρώ την πίστη αρετή,αλλά ανοησία.Όταν κάτι είναι αποδεδειγμένο,δε νοείται πίστη.Έχει αποδειχθεί,υπάρχει,δεν μπορούμε να το αμφισβητήσουμε.Όταν κάτι είναι υπό αίρεση,μπορούμε πολύ απλά να υποθέσουμε."Πιστεύω",θα πει "μου φαίνεται λογικό/θα μ'άρεσε κάτι να είναι έτσι,άρα υποστηρίζω ότι όντως είναι έτσι".Δεν προτίθεμαι να υποστηρίξω οτιδήποτε μόνο και μόνο επειδή έτσι μου φαίνεται ή το βρίσκω ωραίο.Διαφορετικά,μπορώ πολύ όμορφα να "πιστέψω",ότι στο σημείο 0 κάθε μαύρης τρύπας υπάρχει ένα μεγάλο καλάθι με πιτόγυρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Tελικα δεν ειπες απολυτος τιποτα!:eek:
Λες,λες και τελικα κατεληξες στα πιτογυρα !:hmm:
Aρα τελειως ανουσιο να συζηταμε ..! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Δε μπορω να καταλαβω τι αποδειξη θες???:hmm:

Μηπως θες για να πιστεψεις μαλλον την οποιαδηποτε θρησκεια να γινει μπροστα σου
δυο με τρια θαυματα μπας και πιστεψεις!!!!!!!;)

Αυτο ειναι δικο σου θεμα με τη λογικη σου πρεπει να κρινεις εσυ τι θες και αν θες να πιστευψεις ουτε ο αλλος
μπορει να στο βαλει στο κεφαλι ουτε κανεις αυτο ειναι μεσα σου και αποφαση δικια σου Mr crowley!
Ναι όντως δεν υπάρχει καμία απόδειξη για την οποιαδήποτε θρησκεία. Η βάση τους είναι η ΠΙΣΤΗ! Και η πίστη τους ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ! Τώρα υπάρχουν άτομα που είναι περισσότερο δυσπιστά και άτομα που μπορούν να δεχθούν τα πάντα. Δηλαδή οι άθεοι και οι πιστοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Ναι οντως οι αθεοι και οι πιστοι περνεις και διαλεγεις !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top