Ρατσισμός

Nickname

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,133 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχουν και άλλοι τ΄ροποι να επιβραβεύσεις έναν καλό μαθητή. Η σημαία νομίζω είναι μόνο για Έλληνες ή τουλάχιστον για όσους είναι έλληνες πολίτες και νιώθουν έλληνες. Είμαι επίσης αντίθετος στο να κρατά τη σημαία και ένας που δε νιώθει Έλληνας, παρόλο που θα έιναι 100% Έλληνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου. Υπάρχουν και άλλοι τ΄ροποι να επιβραβεύσεις έναν καλό μαθητή. Η σημαία νομίζω είναι μόνο για Έλληνες ή τουλάχιστον για όσους είναι έλληνες πολίτες και νιώθουν έλληνες. Είμαι επίσης αντίθετος στο να κρατά τη σημαία και ένας που δε νιώθει Έλληνας, παρόλο που θα έιναι 100% Έλληνας
Μαζί σου αλλά σε αυτήν την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimiper

Νεοφερμένος

Η dimiper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
μεγαλο λαθος, ειναι δουλεια ολων μας.
αν κοιταξουμε λιγο την ετοιμολογια της λεξης "δημοκρατια", νομιζω οτι ειναι αρκετο για το καταλαβουμε

Σίγουρα όλοι είμαστε συνυπεύθυνοι για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα μας, οι πολιτικοί όμως είναι αυτοί που μπορούν να πάρουν δραστικά μέτρα για την επίλυση αυτών των προβλημάτων. Εγώ από μόνη μου δεν μπορώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Οι παρελάσεις είναι για τις επετείους και για τις υπεράνθρωπες προσπάθειες που έκανα οι προγόνοι μας για να είμαστε ελεύθεροι τώρα!Και γι΄'αυτό τον λόγο πιστεύω πως την σημαία πρέπει να την κρατούν Έλληνες!!Δεν είμαι ρατσιστής αλλά θεωρώ τις παρελάσεις κάτι που είναι "ελληνικό"!!Δεν έχω πρόβλημα αν 1 αλλοδαπός έιναι ο καλύτερος στην τάξη μου(και βάζω την δικιά μου τάξη για να μην υπάρχει παρεξήγηση) και να έχει και το απουσιολόγιο!! Απλά σε αυτό το σημείο διαφωνώ...Πιστεύω να έγινα κατανοητός!

Θέλω να μου πεις όμως ποιον άνθρωπο θεωρείς έλληνα. Ένας συμμαθητής σου όπως λες μπορεί να αποκτήσει σε λίγο καιρό ελληνική ταυτότητα και σύμφωνα με το νόμο θα είναι έλληνας όπως κι εσύ. Τότε εσύ θα το αποδεχτείς να σηκώσει τη σημαία? Αν ναι, τότε το πρόβλημα για σένα δεν είναι το τι αισθάνεται κάποιος(έλληνας ή όχι) και ποια παιδεία πήρε(την ελληνική ή της χώρας του), αλλά τα χαρτιά του. Αν πάλι όχι, τότε τι θα ήταν αυτό που κατά την άποψή σου θα τον έκανε ''έλληνα''?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Θέλω να μου πεις όμως ποιον άνθρωπο θεωρείς έλληνα. Ένας συμμαθητής σου όπως λες μπορεί να αποκτήσει σε λίγο καιρό ελληνική ταυτότητα και σύμφωνα με το νόμο θα είναι έλληνας όπως κι εσύ. Τότε εσύ θα το αποδεχτείς να σηκώσει τη σημαία? Αν ναι, τότε το πρόβλημα για σένα δεν είναι το τι αισθάνεται κάποιος(έλληνας ή όχι) και ποια παιδεία πήρε(την ελληνική ή της χώρας του), αλλά τα χαρτιά του. Αν πάλι όχι, τότε τι θα ήταν αυτό που κατά την άποψή σου θα τον έκανε ''έλληνα''?
Αυτόν που είναι από μητέρα και πατέρα που είναι Έλληνες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ξεκαθάρισε όμως όταν λες ''αυτόν που είναι από μητέρα και από πατέρα που είναι έλληνες''. Αν κάποιος π.χ που έχει γονείς έλληνες, αλλά μεγαλώνει στην αμερική με αμερικάνικη παιδεία και δεν ξέρει ούτε ελληνικά ούτε προς τα που πέφτει η ελλάδα, θεωρείται έλληνας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Φίλε μιλάμε για το τι γίνετε στην Ελλάδα και για τις σημαίες!!Και ναι είναι Έλληνας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Οι παρελάσεις είναι για τις επετείους και για τις υπεράνθρωπες προσπάθειες που έκανα οι προγόνοι μας για να είμαστε ελεύθεροι τώρα!Και γι΄'αυτό τον λόγο πιστεύω πως την σημαία πρέπει να την κρατούν Έλληνες!!Δεν είμαι ρατσιστής αλλά θεωρώ τις παρελάσεις κάτι που είναι "ελληνικό"!!Δεν έχω πρόβλημα αν 1 αλλοδαπός έιναι ο καλύτερος στην τάξη μου(και βάζω την δικιά μου τάξη για να μην υπάρχει παρεξήγηση) και να έχει και το απουσιολόγιο!! Απλά σε αυτό το σημείο διαφωνώ...Πιστεύω να έγινα κατανοητός!
οι παρελασεις ειναι καθαρα μιλιταριστικος θεσμος. δεν τις συνδεω με τις επετειους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Λοιπόν, για να τελειώνουμε, όποιος ζει στην ελλάδα, έχει διδαχτεί ελληνική γλώσσα, παιδεία, ήθη, έθιμα, εφόσον είναι φορολογούμενος πολίτης και κυρίως νιώθει έλληνας έχει τα ίδια δικαιώματα με σένα και τον κάθε έλληνα ανεξάρτητα αν ο μπαμπάς του ή προπάππους του γεννήθηκε σε κάποιο σημείο του πλανήτη έξω από τα ελληνικά σύνορα. Είτε έχει λευκό είτε μαύρο είτε κίτρινο χρώμα. Κάθε άλλη άποψη είναι λανθασμένη. Όσοι μετανάστες ζουν στην ελλάδα σε κάποια χρόνια θα θεωρούνται έλληνες χωρίς την παραμικρή διαφορά από τους υπόλοιπους, είτε αρέσει αυτό σε κάποιους είτε όχι. Όσο για τις παρελάσεις που λες κάποια στιγμή θα καταργηθούν οπότε δεν θα τίθεται πια θέμα. Αυτά προς το παρόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Έχουμε μπερδέψει το ελληνικό έθνος με το ελληνικό κράτος...
-----------------------------------------
Βασικά πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να εντάσσεται στο ελληνικό κράτος, αλλά στο ελληνικό έθνος έχω κάποιους ενδοιασμούς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι ρατσιστής...Εννοώ κάποια άτομα πραγματικά αγαπάνε την Ελλάδα και αξίζουν να λέγονται έλληνες μ' όλη την έννοια της λέξεως, ενώ κάποιοι άλλοι έρχονται εδώ μόνο και μόνο για κάποιο σκοπό, χωρίς να την αγαπάνε...Αυτοί δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να θεωρηθούν ότι ανήκουν στο ελληνικό έθνος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Λοιπόν, για να τελείωνουμε, όποιος ζει στην ελλάδα, έχει διδαχτεί ελληνική γλώσσα, παιδεία, ήθη, έθιμα, εφόσον είναι φορολογούμενος πολίτης και κυρίως νιώθει έλληνας έχει τα ίδια δικαιώματα με σένα και τον κάθε έλληνα ανεξάρτητα αν ο μπαμπάς του ή προπάππους του γεννήθηκε σε κάποιο σημείο του πλανήτη έξω από τα ελληνικά σύνορα. Είτε έχει λευκό είτε μαύρο είτε κίτρινο χρώμα. Κάθε άλλη άποψη είναι λανθασμένη. Όσοι μετανάστες ζουν στην ελλάδα σε κάποια χρόνια θα θεωρούνται έλληνες χωρίς την παραμικρή διαφορά από τους υπόλοιπους, είτε αρέσει αυτό σε κάποιους είτε όχι. Όσο για τις παρελάσεις που λες κάποια στιγμή θα καταργηθούν οπότε δεν θα τίθεται πια θέμα. Αυτά προς το παρόν.
Αλήθεια...δηλαδή η δική σου άποψη είναι και η σωστή!!Δεν μπορούμε να φέρουμε αντιρήσεις!!Εγώ μιλάω για την σημαία που κρατάνε τα παιδιά και εσύ μου λες κάτι εντελώς άσχετο....λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να συζητήσω αλλά δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου γιατί πολύ απλά είσαι σε άλλη συζήτηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Έχουμε μπερδέψει το ελληνικό έθνος με το ελληνικό κράτος...
-----------------------------------------
Βασικά πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος έχει δικαίωμα να εντάσσεται στο ελληνικό κράτος, αλλά στο ελληνικό έθνος έχει κάποιους ενδοιασμούς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι είμαι ρατσιστής...Εννοώ κάποια άτομα πραγματικά αγαπάνε την Ελλάδα και αξίζουν να λέγονται έλληνες μ' όλη την έννοια της λέξεως, ενώ κάποιοι άλλοι έρχονται εδώ μόνο και μόνο για κάποιο σκοπό, χωρίς να την αγαπάνε...Αυτοί δεν ξέρω κατά πόσο μπορούν να θεωρηθούν ότι ανήκουν στο ελληνικό έθνος..

το ελληνικο εθνος ειναι κατι σχετικα προσφατο. υπ'οψιν
-----------------------------------------
Σίγουρα όλοι είμαστε συνυπεύθυνοι για τα προβλήματα που αντιμετωπίζει η χώρα μας, οι πολιτικοί όμως είναι αυτοί που μπορούν να πάρουν δραστικά μέτρα για την επίλυση αυτών των προβλημάτων. Εγώ από μόνη μου δεν μπορώ...

κανενας δεν ειπε να δρασεις μονη σου. να συμμετεχεις ομως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Ρατσηστης ειναι λιγο δυκολη ερωτηση ειμαι λιγο με τους τουρκους και τους αλβανους εγω για οτι μας εχουν κανει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ρατσηστης ειναι λιγο δυκολη ερωτηση ειμαι λιγο με τους τουρκους και τους αλβανους εγω για οτι μας εχουν κανει!

τι μας εχουν κανει οι αλβανοι;
εκτος απο το να χτιζουν τα σπιτια μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
το ελληνικο εθνος ειναι κατι σχετικα προσφατο. υπ'οψιν

Ε; Το ελληνικό κράτος είναι αρκετά πιο πρόσφατο, αν σκεφτείς ότι το ελληνικό κράτος "χτίστηκε" μετά το 1821, ενώ το έθνος ήδη υπήρχε..Αν δεν υπήρχε, δε θα είχαν γίνει όλοι αυτοί οι απελευθερωτικοί αγώνες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makisr91

Νεοφερμένος

Ο makisr91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Αλήθεια...δηλαδή η δική σου άποψη είναι και η σωστή!!Δεν μπορούμε να φέρουμε αντιρήσεις!!Εγώ μιλάω για την σημαία που κρατάνε τα παιδιά και εσύ μου λες κάτι εντελώς άσχετο....λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να συζητήσω αλλά δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου γιατί πολύ απλά είσαι σε άλλη συζήτηση!
Δηλαδή για πες μου ποιο ήταν άσχετο απ'όλα αυτά... Σε ρωτάω για να ξέρω κι εγώ. Το ότι όσοι μεγαλώνουν στην ελλάδα και διδάσκονται την ελληνική παιδεία πρέπει να θεωρούνται έλληνες? 'Η το ότι δεν πρέπει να υπάρχει διαφορά ανάμεσα στα παιδιά μεταναστών και ελλήνων? Και τα 2 αυτά αν κάτσεις και σκεφτείς λίγο, εκεί που αναφέρεσαι εσύ οδηγούν. Αν αποδέχεσαι αυτά που είπα παραπάνω δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην αποδεχτείς έναν αλλοδαπό μαθητή να σηκώσει την ελληνική σημαία. Απλά τα πράγματα. Οι αντιδράσεις που υπάρχουν στο θέμα των παρελάσεων έχουν τη ρίζα τους σε αυτά που ανέφερα. Δεν υπάρχει λόγος να το εξηγήσω ξανά αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ε; Το ελληνικό κράτος είναι αρκετά πιο πρόσφατο, αν σκεφτείς ότι το ελληνικό κράτος "χτίστηκε" μετά το 1821, ενώ το έθνος ήδη υπήρχε..Αν δεν υπήρχε, δε θα είχαν γίνει όλοι αυτοί οι απελευθερωτικοί αγώνες

o ορος εθνος ειναι πολυ προσφατος ρε djimmakos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Kάνεις λάθος!!!Όσοι μεγαλώνουν(και είναι από άλλη χώρα) στην Ελλάδα δεν είναι Έλληνες....όπως δεν είναι και Άγγλος ο "τάδε" που πάει και ζει στην Αγγλία.. Όλοι οι πολίτες είναι ίσοι αλλά ΓΙΑ ΜΕΝΑ η σημαία είναι κάτι που αφορά μόνο και μόνο τους Έλληνες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Irodis

Δραστήριο μέλος

Ο Irodis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 721 μηνύματα.
Σε λιγο δεν θα υπαρχουν Ελληνες αλλα μονο απλα αυτοι που θα ζουν στην Ελλαδα !!!!!!!!!!και θα μιλανε καμια 50ρια γλωσσες!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
o ορος εθνος ειναι πολυ προσφατος ρε djimmakos

Ο όρος μπορεί, σαν έννοια όμως υπάρχει εδώ και εκατοντάδες χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top