Πώς φαντάζεστε το ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
απλα να σημειωσω πως ο Κουρακης ειναι βιολογος :D

Nope, παιδίατρος είναι, και ας μην το έχει εξασκήσει ποτέ το επάγγελμα.
Απλά κάνει 3 αμφιθέατρα στο Α' εξάμηνο στα πλαίσια της Ιατρικής Βιολογίας -αυτή είναι η ακαδημαϊκή του καριέρα τόσα χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Nope, παιδίατρος είναι, και ας μην το έχει εξασκήσει ποτέ το επάγγελμα.
Απλά κάνει 3 αμφιθέατρα στο Α' εξάμηνο στα πλαίσια της Ιατρικής Βιολογίας -αυτή είναι η ακαδημαϊκή του καριέρα τόσα χρόνια.

:whatever: αμφιθέατρα, με το συμπάθιο. Την μισή ώρα κάνει κομματική προπαγάνδα. Τουλάχιστον είχαμε μία στανταρ ερώτηση για την Βιολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Υπήρχε πάντως το ΑΟΘ, οπότε κάποιοι έδιναν 6 και κάποιοι 7 (6 + ΑΟΘ).

Και ο Κουράκης παιδίατρος δεν είναι? Στο αμφιθέατρο κάτι τέτοιο είχα καταλάβει!


δεν ασκει ιατρικη,με την γενετικη ,την ερευνα στην βιολογια ασχολειται
αλλα το θεμα εδω ειναι οι αποφασεις του,που ειναι λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pante pap

Νεοφερμένος

Ο pante pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ας μεινουμε στο θεμα μας και ας αφησουμε τον Κουρακη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Γιατί έχω την αίσθηση πως το σύστημα ποτέ δεν θα είναι ιδανικό;
Ακόμα και αυτό που πιστεύει ο καθένας μας δεν είναι ιδανικό. Για τον εαυτό μας μπορεί. Για τους άλλους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί έχω την αίσθηση πως το σύστημα ποτέ δεν θα είναι ιδανικό;
Ακόμα και αυτό που πιστεύει ο καθένας μας δεν είναι ιδανικό. Για τον εαυτό μας μπορεί. Για τους άλλους;
Φιλοσοφικές έννοιες... :P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Φιλοσοφικές έννοιες... :P!

:hmm::hmm: Ήταν απλά μια σκέψη:hmm::hmm:
Το ''ιδανικό'' είναι υποκειμενικό:/:
Και για να βρεις το ιδανικό για όλους το βλέπω λίγο δύσκολο. Και να το βρεις δηλαδή θα είναι πάντα εκείνος που θα πει: γιατί να ζωγραφίζω;
Γιατί να κάνω αρχαία;
Γιατί η ξένη γλώσσα να είναι μόνο 2 ώρες;
Και όλα επιλογής δεν μπορείς να τα κάνεις δυστυχώς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pante pap

Νεοφερμένος

Ο pante pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
εισαι πολυ σωστη Deutsch... Lover
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πρόταση για ιδανικό εκπαιδευτικό σύστημα από Andypro

Ακολουθήστε τους παρακάτω συνδέσμους για να δείτε το αρχείο σε μορφή .docx


Ελπίζω να ικανοποίησα αυτή τη φορά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Από που να ξεκινήσεις και από που να τελειώσεις με αυτό το σχέδιο:stunned:
Καλή προσπάθεια πάντως για Α' Γυμνασίου αλλά τι να πρωτοσχολιάσω,τις +2 αργίες;Τις 37 ώρες στην ΣΤ' δημοτικού και τις 30 στο γυμνάσιο;Ενώ τώρα είναι 35 οι ώρες σε γυμνάσια/λύκεια.Την κατάργηση των εξετάσεων;Πάντως δεν βλέπω κάτι που να το κάνει ''ιδανικό'' αυτό το σύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Καλά, τη θεωρητική ειδικά τη σκότωσες! Θρησκευτικά μάθημα κατεύθυνσης; :rofl:
Ελληνικός και Ευρωπαικός πολιτισμός ούτε εσύ μπορείς να μας περιγράψεις τι στο καλό είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ρε Άντυ, την δεύτερη ξένη γλώσσα γιατί από το επίπεδο Α1-Α2 την πήγες στο επίπεδο Α2?
Μεγάλη πρόοδος ρε :eek:
Και γιατί δηλαδή να μην έχουμε και στην β ξένη γραμματικούλα; :(
Ξέχασες τους χοτ προορισμούς για εκδρομές :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Λες αγγλικά: βιβλίο μαθητή, τετράδιο εργασιών και γραμματική- λεξιλόγιο ( προαιρετικό)
στην β ξένη δεν έχεις καν την επιλογή προαιρετικό :(.
Θέλω και εγώ να διδάσκω με γρραμματικές :'( άντε τώρα :'(
Επίσης θέλω να μην έχω βιβλίο παρά μόνο ως βοήθημα για να μάθω στα παιδάκια 5 πράγματα παραπάνω. Λυπάμαι που στο λέω, αλλά το ιδανικό σου σύστημα πέρα του ότι σε μερικά σημεία δεν στέκει, δεν με ικανοποιεί πως προς τον τρόπο διδασκαλίας. Εδώ κάνουμε ολόκληρο αγώνα να βαλουμε Tablets in der Schule. και εσύ μου λες ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ;
Να μάθουν να μαθαίνουν παίζοντας και διασκεδάζοντας και πίστεψε με, τότε όχι η β γλώσσα δεν θα έφτανε στο Α2 στο Β2 θα έφτανε και αν ο καθηγητής είχε όρεξη θα έπερναν και Β2 ΚΠγ τα παιδιά μέσω σχολείου.

* Περιμένω την λίστα με τους τοπ/χοτ προορισμούς εκδρομών
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λες αγγλικά: βιβλίο μαθητή, τετράδιο εργασιών και γραμματική- λεξιλόγιο ( προαιρετικό)
στην β ξένη δεν έχεις καν την επιλογή προαιρετικό :(.
Θέλω και εγώ να διδάσκω με γρραμματικές :'( άντε τώρα :'(
Επίσης θέλω να μην έχω βιβλίο παρά μόνο ως βοήθημα για να μάθω στα παιδάκια 5 πράγματα παραπάνω. Λυπάμαι που στο λέω, αλλά το ιδανικό σου σύστημα πέρα του ότι σε μερικά σημεία δεν στέκει, δεν με ικανοποιεί πως προς τον τρόπο διδασκαλίας. Εδώ κάνουμε ολόκληρο αγώνα να βαλουμε Tablets in der Schule. και εσύ μου λες ΤΕΤΡΑΔΙΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ;
Να μάθουν να μαθαίνουν παίζοντας και διασκεδάζοντας και πίστεψε με, τότε όχι η β γλώσσα δεν θα έφτανε στο Α2 στο Β2 θα έφτανε και αν ο καθηγητής είχε όρεξη θα έπερναν και Β2 ΚΠγ τα παιδιά μέσω σχολείου.

* Περιμένω την λίστα με τους τοπ/χοτ προορισμούς εκδρομών
Αααα! :clapup: Για το βιβλίο μιλάμε τόση ώρα! Δεν είναι και κάτι δύσκολο να το κάνω (καθόλου μάλλον! :eek:). Και τι είναι αυτό το "Tablets in der Schule" ;;;

* Περιμένω την λίστα με τους τοπ/χοτ προορισμούς εκδρομών
Δεν έχω καμία όρεξη να κάνω κάτι τέτοιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αααα! :clapup: Για το βιβλίο μιλάμε τόση ώρα! Δεν είναι και κάτι δύσκολο να το κάνω (καθόλου μάλλον! :eek:). Και τι είναι αυτό το "Tablets in der Schule" ;;;

Τάμπλετ στο σχολείο. Τέλος πάντων τα τάμπλετ στην εκμάθηση της γλώσσας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τάμπλετ στο σχολείο. Τέλος πάντων τα τάμπλετ στην εκμάθηση της γλώσσας
Άγνωστοι μέθοδοι...! :mad: Ιδέα δεν έχω για κάτι τέτοιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Άγνωστοι μέθοδοι...! :mad: Ιδέα δεν έχω για κάτι τέτοιο...

Καιρός να γίνουν γνωστοί;)
Δεν ζούμε στον μεσαίωνα...
Γι αυτό φεύγουν από την γ γυμν και δεν ξέρουν το καλημέρα στα γερμανικά ή στα γαλλικά οι περισσότεροι. Γιατί έχουμε μάθει στο 5 ασκήσεις στο τετράδιο εργασιών και 2 κείμενα για ορθογραφία από έξω από το βιβλίο μαθητή και τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Δεν έχει καμία σχέση με θεωρητική κατεύθυνση αυτό. Τουλάχιστον παραδέξου ότι είσαι παντελώς άσχετος από φιλολογικά και κλασικές σπουδές και μην κατακρεουργείς τα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν έχει καμία σχέση με θεωρητική κατεύθυνση αυτό. Τουλάχιστον παραδέξου ότι είσαι παντελώς άσχετος από φιλολογικά και κλασικές σπουδές και μην κατακρεουργείς τα μαθήματα.
Είμαι...! :clapup: Αλλά δε νομίζω ότι έβαλα κάτι άσχετο (εντελώς τουλάχιστον). Η γλώσσα κι η γραμματεία ανήκουν στον πολιτισμό μιας χώρας (όπως και πολλά άλλα) κι έτσι αποκτούν μια άμεση σχέση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top