Πώς σας φαίνονται τα Αρχαία Ελληνικά;

olga17

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
το γνωστό είναι πανεύκολο το άγνωστο όμως θέλει πολύ δουλειά πιστεύω πρέπει να έχεις κάποιες βάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Από ότι έχω δει όμως πέφτουν σχεδόν τα ίδια. Μιλάω και στα διαγωνίσματα προσωμοίωσης αλλά και στα θέματα των παναλλαδικών....... Τα ρήματα σε έω άω το ορώ το βάλω και όλα τα σχετικά, τα παραθετικά. Εγώ πιστεύω ότι αν ξέρεις τα βασικά δλδ αυτά που κάνουμε στάνταρ στο γυμνάσιο και στο λύκειο, τις μονάδες στο συντακτικό και στη γραμματική τις πιάνεις.... Από κει πέρα κάνεις την προσευχή σου για τη μετάφραση του αγνώστου....!!!! :P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
αρχαία πάω πάρα πολύ καλά..συντακτικό είναι το δυνατό μου σημείο..λίγο με τη μετάφραση του αγνώστου έχω ένα θεματάκι,αλλά λύνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Myrtoula

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εμενα δε μ'αρεσει το γνωστο ειναι βαρετο..το αγνωστο ειναι καλυτερο αλλα απροβλεπτο γι'αυτο φοβιζει τους μαθητες...!!παντως οσων αφορα τα αρχαια γενικα εγω δεν τα πολυ πηγαινα...αλλα στην 3η γυμνασιου ειχα εναν τελειο καθηγητη που με εκανε να τα αγαπησω....κ τωρα πρεπει να παρω τν πιο δυσκολη αποφαση....να συνεχισω θεωρητικη αφου (ισως μ'αρεσουν λιγο περισσοτερο τ αρχαια απο τ φυσικη),αλλα να εχω μονο 2 επαγγελματα που με ενδιαφερουν??η να αλλαξω κ να παω τεχνολογικη που εχει περισσοτερα επαγγελματα που μ'αρεσουν????


Κοιτα, σιγουρα βρισκεσαι σε ενα μεγαλο δίλλημα.. Απ ότι καταλαβαινω πριν αγαπησεις τα αρχαια ηθελες να ακολουθησεις τεχνολογικη.. Λοιπον, ξερεις
όμως πως στην θεωρητικη δν ειναι μονο ενα μαθημα, τα αρχαια. Δηλαδη οπως μας παρουσιαζεις τον προβληματισμο σου φαινεται πως σκεφτεσαι σαφώς και τις δύο κατευθύνσεις με την διαφορα οτι στην θεωριτική "αποκλειεις" ολα τα αλλα μαθηματα εκτος αρχαιων, ενω στην τεχνολογική αποκλείεις ενα μονο, την φυσικη. Αρα, μήπως να ακολουθήσεις την κατεύθυνση που εχεις εντοπισει την κλίση σου?? Γιατι αλλιώς σκέψου πως θα πρεπει ν ερθεις αντιμέτωπη με ενα σωρό μαθήματα φιλολογικά που πριν ουτε που σου εκαναν αισθηση! Αν όμως είσαι καλή με την αποστήθιση και γενικώς σου αρέσει το διαβασμα, τοτε γιατι οχι!? Προσπαθησε..!!!!
Τελος, οσων αφορά τα επαγγελματα στην πορεια, πιστεύω πως ειναι ενα πολυ σημαντικο θέμα το οποίο πρεπει να σκεφτεις καλα..! Διότι απλα προκειται για το μελλον σου!!!!
Αν θελεις, πες μου τι εχεις στο μυαλο σου για σχολες.. και γενικώς ποια μαθήματα προτιμας, σε ποια τα καταφερνεις κλπ! Ελπιζω να σε βοηθησα εστω και λιγο!!!!!!! :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εφη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
εγω πιστευω οτι τιποτα δεν ειναι πανευκολο, αλλα ουτε και ακατορθωτο....
χωρις διαβασμα ακομα και το γνωστο δυσκολο θα μοιαζει!!! ωστοσο αν διαβασουμε μεθοδικα ολη την χρονια, δν θα αντιμετωπισουμε δυσκολιες(με καθαρο μυαλο εννοειται και χωρις αγχος)!! στο αγνωστο τωρα θελει μεν διαβασμα , αλλα ειναι και καπως θεμα τυχης.... αν θα ξερεις το λεξιλογιο, να μην μπερδευτεις με τους ρηματικους τυπους κ.α...
αλλα ακομα και το αγνωστο που ειναι ο φοβος των περισσοτερων απο εμας.... ειναι μια μεγαλη προκληση!!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
εγώ που είμαι πιο καλή στο αγνωστό τι να κάνω?είμαι ανωμαλή?στο φροντιστήριο βεβαια δν είμαι τόσο καλή,γύρω στο 88,στο σχολειο ομως εξέπληξα τον εαυτό μ όταν έγραψα 38,5/40 είναι ένα περιέργο θέμα το άγνωστο κ πολύ πιο ενδιαφέρον κατα τη γνώμη μου απο το γνωστό,σε κάνει να σκέφτεσαι,αν το δούμε εξω απο τις εξετάσεις θα μας φανεί διαφορετικό,εγω προσωπικά την εχω δεί σαν να προσπαθώ να αποκρυπτογραφήσω κάτι και μετά αισθάνομαι κ οτί είμαι η πρώτη που το έκανε κ ότι η μετάφραση που μας έδωσαν ήταν μούφα!θέλη αρετή κ τόλμη το άγνωστο κ τα άρχαια θεωρώ οτι τα έχουμε ολοι στο αίμα μας κ μερικά πράγματα όπως κ να το κάνουμε έρχονται πηγαία,εξάσκηση θέλει,να αισθάνεσαι το αρχαίο κείμενο κ όχι πολυ διάβασμα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
συμφωνώ κι εγώ στο άγνωστο καλύτερα τα πάω...έχει αυτά τα ερμηνευτικά το γνωστό= θάνατος!!! :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εγώ που είμαι πιο καλή στο αγνωστό τι να κάνω?είμαι ανωμαλή?στο φροντιστήριο βεβαια δν είμαι τόσο καλή,γύρω στο 88,στο σχολειο ομως εξέπληξα τον εαυτό μ όταν έγραψα 38,5/40 είναι ένα περιέργο θέμα το άγνωστο κ πολύ πιο ενδιαφέρον κατα τη γνώμη μου απο το γνωστό,σε κάνει να σκέφτεσαι,αν το δούμε εξω απο τις εξετάσεις θα μας φανεί διαφορετικό,εγω προσωπικά την εχω δεί σαν να προσπαθώ να αποκρυπτογραφήσω κάτι και μετά αισθάνομαι κ οτί είμαι η πρώτη που το έκανε κ ότι η μετάφραση που μας έδωσαν ήταν μούφα!θέλη αρετή κ τόλμη το άγνωστο κ τα άρχαια θεωρώ οτι τα έχουμε ολοι στο αίμα μας κ μερικά πράγματα όπως κ να το κάνουμε έρχονται πηγαία,εξάσκηση θέλει,να αισθάνεσαι το αρχαίο κείμενο κ όχι πολυ διάβασμα!:no1:
κι εγω συμφωνω απολυτα μαζι σου ειναι πολυ πιο ωραιο και σε βαζει να σκεφτεις επιλογη που δεν εχεις σε κανενα αλλο μαθημα της θεωρητικης!!:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ τα καταφέρνω καλύτερα στο άγνωστο παρά στο γνωστό...δεν ξέρω που οφείλεται αυτό αλλά στα άγνωστα που γράφαμε στο σχολείο έπαιρνα 18-19 και στο γνωστό 11-14
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anestia1234

Νεοφερμένος

Η ΑΝΕΣΤΙΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πιστευω πως το γνωστο ειναι καθαρα θεμα διαβασματος ειναι στανταρ η εισαγωγη η μεταφραση τα παραγωγα.οσο για το αγνωστο θελει διαβασμα παρα πολυ καλο γραμματικη συντακτικο και εξασκηση μετα σε αγνωστα κειμενα..δεν ειναι κατι το φονερο ας μην απελπιζομαστε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kallioph

Νεοφερμένος

Η kallioph αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπερα εχω μια μεταφραση αρχαιου κειμενου και έχω κολλήσει μπορεί κάποιος να βοηθήσει?

Εγώ δε ω άντρες αθηναίοι πρόσθεν μεν ακουων εζήλουν την δε πολιν ότι παντας και του αδικουμένους και τους φοβουμενους ενθαδε καταφευγοντας επικουριας ηκουον τυγχανειν νυν δ΄ ουκετ΄ακουω αλλ΄αυτος ήδη παρων ορώ Λακεδαιμονίους τε τους ονομαστοτάτους και μετ΄αυτων τους πιστοτάτους φιλους αυτων προς υμας τε ηκοντας και δεομενους αυ υμών επικουρησαι


Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domata

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τρελαίνομαι για Αρχαία..βέβαια όλη η δουλειά έγινε στο Γυμνάσιο..αν δεν βάλεις τις βάσεις από εκεί..πάει..έφυγε το τρένο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Εγώ το συντακτικό το αγαπώ :D Με τη γραμματική δεν πηγαινόμαστε όμως :(
Τώρα αρχίζω και επαναλήψεις, God bless me :read:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Εγώ το συντακτικό το αγαπώ :D Με τη γραμματική δεν πηγαινόμαστε όμως :(
Τώρα αρχίζω και επαναλήψεις, God bless me :read:
παρομοιως κ γω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot@ki..!!

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγώ μέχρι πέρυσι τα βαριόμουν πολύ τα αρχαία γιατί και οι καθηγητές που είχαμε έκαναν το μάθημα ακόμα πιο βαρετό..:hmm: Αλλά φέτος που ξεκίνησα στο φροντ είναι πολύ καλύτερα. Ειδικά στο γνωστό έχω πολύ καλή καθηγήτρια και μ'αρέσει πάρα πλ!! Τώρα με το άγνωστο έχω ένα μικρό πρόβλημα αλλα οκ.. Βαριέμαι λίγο τη σύνταξη κ εκνευρίζομαι όταν δν μ βγαίνει..:mad: χαχα! :P Αλλά όσο περισσότερα άγνωστα κείμενα κάνουμε τόσο πιο πολύ εξοικειωνόμαστε και είναι καλύτερα όσο περνάει ο καιρός. :)
Α! Στο πρώτο άγνωστο που γράψαμε στο φροντ έγραψα 32/40 :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Το γνωστό είναι στάνταρ τα θέματα. Το άγνωστο, δεν είναι ότι είναι δύσκολο, είναι απαιτητικό. Θέλει να ξέρεις καλό συντακτικό γραμματική και λεξιλόγιο.
Τώρα βέβαια είναι αρχή-κάθε αρχή και δύσκολη- και μου φαίνεται λίγο βουνό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_steel

Νεοφερμένος

Η maria_steel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια η καλυτερη εξασκηση στο αγνωστο οπως μου λεει και η φροντιστης μου ειναι να κανεις συνταξη στα ρητορικα να τα παιρνετε δηλ. σαν αγνωστα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ναι κ εγω συγκριτικα με τ γνωστο παω στο αγνωστο καλυτερα?χαχα..

Απλα οι ερμηνευτικες στο γνωστο με μπερδευουν καποιες φορες αλλα εχω αρχισει να βελτιωνομαι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Ναι κ εγω συγκριτικα με τ γνωστο παω στο αγνωστο καλυτερα?χαχα..

Απλα οι ερμηνευτικες στο γνωστο με μπερδευουν καποιες φορες αλλα εχω αρχισει να βελτιωνομαι!:P
χμ οι ερμηνευτικες στο γνωστο ειναι αρκετα ευκολες νομιζω...θελουν αναλυση βεβαια..γενικα το γνωστο ειναι αρκετα ευκολο..δεν εχει τοσες απαιτησεις οσες εχει το αγνωστο...μεταφραση θελει να μαθεις πολυ καλα και τα πραγματολογικα σχολια...και λιγο τα υφολογικα να ξερεις καποια πραγματα...στο αγνωστο αντιθετα, η μεταφραση βγαινει μεσα απο το συντακτικο...γι αυτο και ειναι πιο δυσκολο νομιζω...αμα δεν κανεις σωστη συνταξη,βγαινει και η μεταφραση τελειως λαθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Ναι,απλα στο γνωστο θελω παραπανω εξασκηση στισ ερμηνευτικες.

Ας πουμε στο τεστακι στο φροντ π καναμε εκει εχασα....

Καλα ναι μεταφραση κ παραγωγα γελοια οντως..Τελος παντων αν εχεις διαβασεις πολυ καλα γραφεις ανετα 60/60
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top