Πώς σας φαίνονται τα Αρχαία Ελληνικά;

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Είναι πιστεύω το πιο σημαντικό μάθημα κατεύθυνσης και δεν έχουμε κάποιο θέμα γι αυτό.Λοιπόν πως σας φαίνονται τα αρχαία μας??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Πάντως όταν πήγαινα σχολείο ήταν το αγαπημένο μου μάθημα, από το γυμνάσιο μέχρι και το λύκειο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Το συντακτικο?Δε σας φαίνεται δύσκολο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν αντιμετώπιζα δυσκολίες γιατί διάβαζα καλά θεωρία και έλυνα αρκετές ασκήσεις για εξάσκηση και γενικά είχα πολύ καλές βάσεις στα αρχαία :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

may91

Νεοφερμένος

Η may91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στο γνωστό νομίζω δεν υπάρχει καμιά δυσκολία...στο άγνωστο για μένα τουλάχιστον είναι κάπως δύσκολη η μετάφραση...θέλει πολύ εξάσκηση...το συντακτικό και γραμματική είναι καθαρά θέμα διαβάσματος

εσεις που δυσκολεύεστε περισσότερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

iratango

Νεοφερμένος

Η iratango αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θέλω πολύ διάβασμα...Δεν ξέρω από πού να αρχίσω είμαι και θεωρητική εχέτε να μου προτείνετε κάτι; γνώριζετε βοηθητικά διαγωνίσματα που θα μπορούσα να κάνω στο διαδίκτυο; Δσκολεύομαι και στη γραμματική από έλλειψη γνώσεων αλλά και στο συντακτικό.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Θέλω πολύ διάβασμα...Δεν ξέρω από πού να αρχίσω είμαι και θεωρητική εχέτε να μου προτείνετε κάτι; γνώριζετε βοηθητικά διαγωνίσματα που θα μπορούσα να κάνω στο διαδίκτυο; Δσκολεύομαι και στη γραμματική από έλλειψη γνώσεων αλλά και στο συντακτικό.:thanks:

Δεν χρησιμοποιείς κάποιο βοήθημα στα αρχαία; Απ' ό,τι ξέρω, στα βοηθήματα έχει στο τέλος κάθε κεφαλαίου εξτρά ασκήσεις για εξάσκηση και εμπέδωση.
Επίσης θα μπορούσε πάνω σ' αυτό να σε συμβουλεύσει η καθηγήτρια ή ο καθηγητής που έχεις στα αρχαία, δηλαδή να σου προτείνει κάποιο βοήθημα ή άλλο βιβλίο με ασκήσεις :)

Αλλά καλό θα ναι πρώτα να μάθεις καλά τη θεωρία και μετά να ασχοληθείς με ασκήσεις, εφόσον λες ότι έχεις έλλειψη γνώσεων...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matthew

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
To γνωστό είναι πολύ εύκολο πιστεύω, εκεί μπορούμε σχεδόν άνετα να χτυπήσουμε κάποια μόρια, μετά στο άγνωστο με δυσκολεύει λίγο η μετάφραση (που συνείθως τη βγάζω αλλά με δυσκολία) ενώ συντακτικό και γραμματική είναι καθαρά θέμα εξάσκησης και διαβάσματος :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeledaki

Νεοφερμένος

Η zeledaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
στο γυμνάσιο δε τα αγαπούσα και τόσο,γιατί είχα αφήσει κενά,και με δυσκόλευαν..απο την πρώτη λυκείου και μετά τα λάτρεψα..Ακόμα βέβαια με δυσκολεύει κάπως η μετάφραση στο άγνωστο,γιατί αν και ξέρω τη σημασία των λέξεων,δε μπορώ να το δομήσω σωστά,αλλά έχουμε καιρό ακόμα,και θα το συνηθίσω :)

Το συντακτικο?Δε σας φαίνεται δύσκολο?

προσωπικά το συντακτικό μου βγαίνει άνετα,με τη μετάφραση στο άγνωστο έχω πρόβλημα :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

thodoris

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Μπορεί να κάνω λάθος μιας και είμαι της α' λυκείου αλλά νομίζω ότι τα πάντα στη ζωή είναι τέχνη. Πιστεύω πως η σωστή προσέγγιση κάνει τα αρχαία εύκολα και συνάμα διασκεδαστικά. Τα πάντα είναι θέμα τεχνικής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σορρυ ρε παιδιά, εσεις της θεωρητικής. Είναι δυνατόν κάποιος να γράψει 35/40 άγνωστο και 59/60 γνωστό? Έχω ακούσει οτι είναι κάπως δύσκολο. Μήπως μου λέει μούφες η τύπισσα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinkerbell21694

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.. το μονο που χρειαζεται ειναι προσπαθεια κ πολλα αγνωστα για εξασκηση.. οσο προσπαθεισ τοσο συνηθιζεισ..

οσο για σενα miv, ναι μπορεισ ν γραψεισ τοσο καλα ειδικα στο γνωστο.. οσο για τ αγνωστο μπορει να εχει γραψει ενα τοσο καλο βαθμο.. ομωσ μπορει να σε δουλευει κιολασ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ελα μωρέ, αφου είναι μια παλιοψωνάρα, άχρηστη και τεμπέλα...Σιγά μην πήρε αυτή 35 αγνωστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matthew

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Πολύ απόλυτος είσαι τίποτα δεν είναι ακατόρθωτο, βέβαια εσύ ξέρεις καλύτερα

(όχι δε σπαμμάρω :lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μπορεί να γράφει αρχαια γενικής 12, εκθεση 10 και ιστορια 9 και να υπάρχει έστω μία περιπτωση στις 1000 να εχει γραψει 17,5 στο αγνωστο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maraki!

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Η άποψή μου είναι ότι το γνωστό είνα αρκετά πιο δύσκολο σε σχέση με το άγνωστο! Ερμηνευτικά σε όο τους το μεγαλείο... Βέβαια το άγνωστο είναι πιο απρόβλεπτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
αν και δυσκολε'υομαι περισσοτερο στο αγνωστο ,παρολα αυτα το βρισκω πιο ωραίο γιατι δεν είναι standar...καθε φορα αλλο κείμενο με άλλη υπόθεση...ενω στο γνωστο ολο τα ίδια και τα ίδια...ειναι λίγο βαρετο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Λοιπόοοον,

Πέρσι εγώ αντιδρούσα με τ'Αρχαία όπως το νάτριο με το νερό. Αλλά ντάξει, για χάρη του βαθμού, τα άντεχα. Φέτος τα έχω ως μάθημα κατεύθυνσης. (Κάνουμε τα βιβλία που κάνετε κι εσείς).

Λοιπόν, η άποψή μου μέχρι τώρα..

Γνωστό: Πολύ εύκολο αν διαβάσεις ! Μπλα μπλα ρε ! Διαβάζεις, μαθαίνεις μετάφραση, συντακτικό, γραμματική.

Άγνωστο: Εντάξει, εδώ θέλεις εξάσκηση. Εγώ προσωπικά πηγαίνω αρχαία φροντιστήριο και έχω κάνει αρκετά άγνωστα κείμενα. Νομίζω έχω αρχίσει να τα συνηθίζω. Συντακτικό και γραμματική είναι πολύ εύκολα αν δεν έχεις κενά. Η μετάφραση όμως θέλει δουλειά. Να ξέρεις πότε μεταφράζονται με τον ένα τρόπο, πότε με τον άλλο.. κτλ κτλ.


Μiv, δεν είναι ακατόρθωτο !! Αλλά αν όντως παίρνει τέτοιους βαθμούς σ'άλλα μαθήματα, ίσως ναι σε δουλεύει. :D Τake it easy.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
α αρχαία γνωστό μόνο μετάφραση - σχόλια - ερμηνευτικά και όλα τα λοιπά με λίγο διάβασμα και λίγο δουλειά βγαίνουν, όμως το άγνωστο είναι :) αρκετά δύσκολο κατά τη γνώμη μου. όμως με την εξάσκηση όλα είναι δυνατά... Έχω κάνει πολλά άγνωστα κείμενα με τις ασκήσεις τους και τις παρατηρήσεις τους.... και πλέον έχω συνιθίσει και από τις 4 μονάδες πιάνω 2,5 συνήθως.....
(από εκεί που έπιανα με το ζόρι 0,5-1)..... Πάντως να έχουμε θετική ενέργεια για τις πανελλήνιες εξετάσεις.... γιατί αν πέσει κανένα δύσκολο κείμενο για μετάφραση... την βάψαμε :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
εμενα δε μ'αρεσει το γνωστο ειναι βαρετο..το αγνωστο ειναι καλυτερο αλλα απροβλεπτο γι'αυτο φοβιζει τους μαθητες...!!παντως οσων αφορα τα αρχαια γενικα εγω δεν τα πολυ πηγαινα...αλλα στην 3η γυμνασιου ειχα εναν τελειο καθηγητη που με εκανε να τα αγαπησω....κ τωρα πρεπει να παρω τν πιο δυσκολη αποφαση....να συνεχισω θεωρητικη αφου (ισως μ'αρεσουν λιγο περισσοτερο τ αρχαια απο τ φυσικη),αλλα να εχω μονο 2 επαγγελματα που με ενδιαφερουν??η να αλλαξω κ να παω τεχνολογικη που εχει περισσοτερα επαγγελματα που μ'αρεσουν????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top