Πώς σας φαίνεται η Γεωμετρία;

!eLenI...@!

Νεοφερμένος

Η !eLenI...@! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εγώ αν και δεν έχω και την τεράστια πείρα πάνω στο θέμα:P μ' αρέσει πάρα πόλυ!!!από τα αγαπημένα μου μαθήματα

αν και πιστεύω ότι είναι και θέμα καθηγητή..πχ πέρσι είχα έναν καθηγητή αρκετά αυστηρό για 1η γυμνασίου..εε δεν ειχα και την καλύτερη γνώμη...φέτος όμως έχω έναν καθηγητή όλα τα λευτά..κάνει το μάθημα πολύ ευχαριστο και δεν προχωράει σε καινούριο μάθημα αν δεν εχουν καταλάβει όλοι το παλιό...

κ έτσι πρέπει άλλωστε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Tην θεωρώ εύκολη αλλά μόνο αν κάποιος ασχοληθεί σοβαρά με αυτό το μάθημα. Γεγονός είναι βέβαια ότι όσο εύκολη και να δείχνει τόσο πιο εύκολα την πατάς γιατί γενικά έχει κάτι θεωρήματα και πορίσματα που πρέπει να τα κατέχεις για ν σου βγει μια κουλή άσκηση:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Flower princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Flower princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 128 μηνύματα.
Το ιδιο βιβλιο γεωμετριας που χρησιμοποιουσα στην Α λυκειου ,το ιδιο χρηδιμοποιω και τωρα!Πια η διαφορα λοιπον...
Τι χρειαζεται για την Γ απο το βιβλιο της γεωμετριας? (για να ξαναριξω μια ματια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroulucky

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Χαλι μαυρο μου φαινεται η γεωμετρια! :P Προτιμουσα αλγεβρα με χιλια (και ημουν και ΠΟΛΥ καλυτερος στην αλγεβρα :P).

Δεν ξερω... παραηθελε πολυπλοκη σκεψη αυτο το μαθημα κι εγω δεν ημουν για τετοια! Ασκησεις δεν ελυνα ποτε, μονο διαβαζα (και ηξερα πολυ καλα) τη θεωρια και τις αποδειξεις. Αλλα απο πρακτικη εφαρμογη δεν.... :P

Σαν μαθημα δεν μου κινησε ποτε το ενδιαφερον να ασχοληθω σοβαρα μαζι του (ακομα και τα αρχαια περισσοτερο μ' ενδιεφεραν :P).

Ευτυχως εγραφα αξιοπρεπως στα διαγωνισματα (12-13 δεν το λες και λιγο για το διαβασμα που εκανα :P) και επειδη εδειχνα και ενδιαφερον στην ταξη (επιφανειακα τουλαχιστον :P) ειχα και ενα 15-16 στα τετραμηνα! :D


χαχαχαχαχα και εγω ειμαι στην ιδια ακριβως κατασταση!!!!ολοιδια ομως!!!!!να ναι καλα η περσινη καθηγητρια που μας ειχε και αλγεβρα και γεωμετρια και ειχε καταλαβει το προβλημα μου(στη γεωμετρια) και μου εβαζε τετοιους βαθμους και εμενα!!:Pεπειδη προσεχα,εγραφα τοσο κι εγω κ επειδη ελυνα και καμια ασκηση στον πινακα!!!!φετος ομως η κατασταση ειναι τραγικοτατη!!!!!!
-----------------------------------------
το μακραν πιο βαρετό μάθημα μετά τη βιολογία(ειναι χαλια ο καθηγητης, γιαυτο μου φαινεται βαρετη) και το δίκαιο....



δεν θα ελεγα βαρετη ουτε τη βιολογια ουτε το δικαιο(ειδικα τη βιολογια)
βεβαια παιζει ρολο κι ο καθηγητης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Και πιο μάθημα θα σου προσφέρει κάτι άμεσα;Τα μαθηματικά είναι ο άξονας γύρω απο τον οποίο γυρίζουν τα πάντα.

Ναι δηλαδη εγω που δεν ξερω γεωμετρια και αλγεβρα, δεν ζω, δεν υπαρχω, δεν θα κανω τιποτα στο μελλον :jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Δεν εννοώ ότι δεν ζεις αν δεν ξέρεις μαθηματικά,αλλά σε σχέση με τα άλλα μαθήματα είναι πολύ χρήσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Eγω παλι θεωρω οτι ειναι απολυτως περιττα.Ποτε μεχρι τωρα δεν χρειαστηκε να χρησιμοποιησω εξισωσεις -αλγοριθμους-παραγοντοποιησεις κτλ....Εκτος απο τα βασικα δηλαδη θεωρω οτι ειναι μακραν το πιο αχρηστο μαθημα!!Εκτος και ειναι το αντικειμενο σου τετοιο πχ λογιστης κτλ κατα τα αλλα μονο για να οξυνεια του νου χρησιμευουν για αυτο και το εχουν στα σχολεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

caaasta

Νεοφερμένος

Η caaasta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
τπτ δν ειναι δυσκολο και ακαταλαβιστικο αν ασχοληθεις μαζι του..φυσικα κ ειναι καλυτερα αν σ κανει το κλικ,ομως και αν προσπαθησεις κτ καλο θα βγει..:) χμ..η αποψη μ τωρα...μπορει κ η χειροτερη!!αλλα επειδη οσο τν αφηνω τοσο με αφηνει κ αυτη..προτιμω τν αλγεβρα προσωπικα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BaCiLiS

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Το καλό με την γεωμετρία είναι οτι σχεδον παντα εχεις το σχημα μπροστα σου ετσι παιρνεις με την σειρα τα θεωρηματα που σου μοιαζουν σχετικα και με λιγη εμπνευση και φαντασία(αντε και τυχη:):):)) την λυνεις:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jasonbin

Νεοφερμένος

Ο jasonbin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Το μεγάλο παραμύθι που κυκλοφορεί είναι ότι το μάθημα είναι εντελώς άχρηστο ενώ στην πραγματικότητα χρειάζεται όχι μόνο στα μαθηματικά κατεύθυνσης αλλά και στη φυσική.

Στα μαθηματικά κατεύθυνσης της Β λυκείου παραδείγματος χάρη κάποιες ασκήσεις δεν βγαίνουν με τίποτα αν δεν έχεις κάποιες βασικές γνώσεις από τη Γεωμετρία της Α Λυκείου (π.χ. ιδιότητες των παραλληλογράμμων)
-----------------------------------------
Ναι δηλαδη εγω που δεν ξερω γεωμετρια και αλγεβρα, δεν ζω, δεν υπαρχω, δεν θα κανω τιποτα στο μελλον :jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:

Μας έδωσε ένα πολύ ενδιαφέρον δοκίμιο στην έκθεση την περασμένη βδομάδα ο καθηγητής μου με θέμα την ειδίκευση και τις αρνητικές επιπτώσεις που μπορεί αυτή να έχει. Ο συγγραφέας κατέληγε ότι πέρα από γνώσεις στον τομέα της ειδίκευσης του, ένα άτομο για να θεωρείται καλλιεργημένο πρέπει να έχει γνώσεις και σε άλλους τομείς γενικότερου ενδιαφέροντος

Ακόμα, η μαθηματικός μου μας έχει πει πολλές φορές ότι όταν η Άλγεβρα ήταν μάθημα πανελλαδικώς εξεταζόμενο στη Β λυκείου τα περισσότερα 100άρια τα φέρνανε παιδιά της θεωρητικής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Γενικοτερου ενδιαφεροντος ναι! Φυσικα και να ξερω Φυσικη της καθημερινοτητας, πχ καλους και κακους αγωγους, και διαφορα πραγματα που μπορουμε να τα βιωσουμε! αλλα ο τροπος εκμαθησης ειναι τοσο τυποποιημενος που μονο αυτο δεν μας μαθαινει!

Επιμενω οτι η Γεωμετρια δεν μπορει να μου δωσει τιποτα... (μιλαω παντα σε υποκειμενικο επιπεδο, θελοντας να ακολουθησω Δημοσιογραφια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina192

Δραστήριο μέλος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Η γεωμετρία είναι άλλη ιστορία..Το θέμα είναι πως εμείς στη Β΄Λυκείου σταματήσαμε να τη διαβάζουμε γτ δεν μας χρειάζεται...Όμως αν κάτσεις και προσέξεις τις ασκήσεις και δεις οτι είναι κατι παραπάνω απο αποδειξεις και θεωρητικες βλακείες,θα διακρίνεις καλοσύνη...Όσο για την Άλγεβρα μου αρέσει πάρα πολυ,ειδικά τωρα στις προόδους μου θυμίζει ένα βιβλίο με γρίφους,το "Κοτόπουλο το Μινσκ",κάπως έτσι νομίζω λέγεται...Αλλα δε συγκρίνονται και οι καθηγητές...Αυτος που μας κάνει γεωμετρία δεν ξέρει τπτ,έρχεται στην τάξη με τα χαρτία απο το λυσσάρι...Ενω ο της Αλγεβρας είναι όλα τα λεφτα...Τα κάνει τόσο απλά που και τα παιδια της θεωρητικής που δεν έχουν προσπαθήσει καθόλου απο το Γυμνάσιο μπορούν και τα καταλαβαίνουν!!Φανταστείτε τι γίνεται με θετικη και τεχνολογικη..Πετάμε!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μιλώντας γενικώς για τα Μαθηματικά, σαφώς είναι η επιστήμη των επιστημών. Δεν υπάρχει τομέας όπου δεν χρειάζονται. Στα σοβαρά πανεπιστήμια, άλλωστε, ακόμη και στις θεωρητικές σχολές υπάρχει μάθημα Στατιστικής ή στο ερευνητικό κομμάτι απαιτούνται γνώσεις Στατιστικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super_Marios

Νεοφερμένος

Ο Super_Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Χρήσιμη αλλά όχι σε επίπεδο πέραν του σχολείου, αν εξαιρέσουμε ίσως σχολές αρχιτεκτονικής όπου πιθανόν, δεν το λεώ με σιγουριά, να χρειαστεί. Εγώ προσωπικά δεν της δίνω πολλή σημασία, μιας και ο καθηγητής που μας τη διδάσκει δεν είναι και ο πιο σωστός... Αλλά πέρα από τις φετινές εξετάσεις, δεν θα χρειαστεί πουθενά καταά την άποψή μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αλυσίδα είναι τα Μαθηματικά, αυτή η λογική δεν κολλάει και τόσο.
Αλλά εντάξει, ειδικά για της Β' Λυκείου τη Γεωμετρία κι εγώ δε νομίζω ότι είναι ό,τι πιο ουσιώδες υπάρχει, αλλά θα σου πρότεινα, ειδικά τις μετρικές σχέσεις να μην τις περάσεις έτσι. Και τα κανονικά πολύγωνα μπορώ να σου πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Super_Marios

Νεοφερμένος

Ο Super_Marios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ενταξει δεν ειπα οτι την εχω γραψει στα @......@ μου. Ξερω οτι καποια κεφαλαια ειναι σημαντικα σε καποιο βαθμο και αλλα ειναι και ενδιαφεροντα, αλλα οπως ειπα και πιο πανω δεν βοηθαει και ο καθηγητης...:down:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τη σημασία αυτού που λες την κατανοώ απόλυτα. Απλά σου λέω ότι χρειάζεται κι η Γεωμετρία. Να, για παράδειγμα πριν καμια εβδομάδα, εντελώς ανύποπτα, που έλυνα ρυθμό μεταβολής συνάρτησης (παράγωγοι), μου ήρθε φλασιά για νόμο συνημιτόνων και τελικά έτσι πήγαινε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Η γεωμετρία είναι κατάλληλη για εξάσκηση του μυαλού. Βέβαια ή θα λύσεις την άσκηση σωστά ή δεν θα λύσεις τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dora-92

Νεοφερμένος

Η dora-92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ντάξει δεν τρελαινομαι με το μαθημα αυτό αλλά το πρόβλημα είναι ότι πρέπει να θυμάσαι όλα τα θεωρήματα που έχεις κάνει από την α λυκείου κ έτσι πολλές ασκήσεις δεν μπορείς να τις λύσεις. το μόνο κεφάλαιο που καταλαβαίνω είναι το 10 που είναι με τα εμβαδά. όσο για το αγαπημένο μου μάθημα είναι τα μαθηματικά κατεύθυσης και η άγεβρα εκτός του 1ου κεφαλαίου με τους τριγωνομετρικούς αριθμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Luferum

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Όντως ''παρεξηγημένο'' μάθημα η Γεωμετρία..Στο σχολείο μου (Άργος) είναι τόόόσο παρεξηγημένο και παρατημένο που μέχρι και οι καθηγητές προτιμούν να μην κάνουν Γεωμετρία και να αφηερώνουν τις ώρες στην Άλγεβρα..Όλοι γράφουν κάτω απο 10 και δεν συμαζεύεται..:P.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top