Πώς σας φαίνεται η Γεωμετρία;

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εμας μας το ειπε ο ιδιος ο μαθηματικος μας, οτι ειναι αχρηστο...

ελεος δηλαδη, σε λιγα χρονια θα τα σκεφτομαστε και θα λεμε "τι βλακειες μαθαιναμε", και θα ειναι η πραγματικοτητα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

etrygeom

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Έλεος πια, γιατί τόσο μεγάλη απέχθεια για τη γεωμετρία; Ίσα ίσα, είναι ένα από τα σοβαρότερα μαθήματα που διδασκόμαστε στο λύκειο. Πρώτη αυτή εισάγει τους μαθητές στην αποδεικτική διαδικασία και τους υπενθυμίζει πάντοτε ότι οι τεχνικές κατάποσης έτοιμης τροφής είναι παρελθόν.
Πώς αντιμετωπίζετε, δηλαδή, τα φετινά μαθηματικά κατεύθυνσης που είναι επί το πλείστον αναλυτική γεωμετρία (με εξαίρεση το τελευταίο κεφάλαιο); Μόνο με αλγεβρικές μεθόδους και ξερές αντικαταστάσεις;

Εμας μας το ειπε ο ιδιος ο μαθηματικος μας, οτι ειναι αχρηστο...

Κατά 99,999999% δεν είναι σοβαρός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Πραγματικά, δεν έχω ξαναδεί άτομο που να του αρέσει η Γεωμετρία..
Τη θεωρώ τελείως άχρηστη ως μάθημα, και ειδικά για τους θεωρητικούς!
Ο μαθηματικός μας, μας είπε πως απορεί πώς το μάθημα διδάσκεται ακόμα, και μας είπε να δώσουμε βαρύτητα στην Άλγεβρα (που κι αυτό για εμάς τους θεωρητικούς αποτελεί άθλος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Γεωμετρία φίλε μου είναι η λογική βάση της μαθηματικής επιστήμης/φιλοσοφίας. Είναι ελάχιστοι αυτοί που μπορούν βέβαια να τη δουν έτσι, ακόμη και στις δικές μου κατευθύνσεις. (Για να προλάβω αντιδράσεις τύπου dythor, δεν λέω ότι εγώ μπορώ να τη δω έτσι. Ούτε και ότι δεν μπορώ βέβαια.) Συνεπώς μόνο απαιτήσεις από τους θεωρητικάριους δε μπορώ να έχω. Ο μαθηματικός σας προφανέστατα δεν είναι μαθηματικός για να λέει τέτοιες πίπες, αλλά αυτό ας αποτελέσει πρόβλημα της επιλογής προσωπικού του δημοσίου. Άχρηστο ως μάθημα είναι, πρακτικά, για τους θεωρητικάριους, όπως βέβαια και σχεδόν τα υπόλοιπα θετικά μαθήματα, όπως άχρηστο είναι και ουσιαστικά γιατί αν δεν αντιλαμβάνεσαι γεωμετρικώς, τότε δε μπορεί να σου προσφέρει τα όσα πολύτιμα θα μπορούσε αν αισθανόσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Δεν βλεπω εμενα προσωπικα να μου προσφερει ουτε κατι το ελαχιστο, αυτο το μαθημα! για μενα φετος η αλγεβρα και η γεωμετρια δεν υπαρχει, δεν ασχολουμαι, απαξιω. ετσι κι αλλιως 1ο πεδιο θα επιλεξω, οποτε δεν σκαω.. ουτε καν για το βαθμο, που αυτα τα 2 με ριχνουν παρα πολυ (η διαφορα με τα θεωριτικα ειναι τεραστια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Δεν βλεπω εμενα προσωπικα να μου προσφερει ουτε κατι το ελαχιστο, αυτο το μαθημα! για μενα φετος η αλγεβρα και η γεωμετρια δεν υπαρχει, δεν ασχολουμαι, απαξιω. ετσι κι αλλιως 1ο πεδιο θα επιλεξω, οποτε δεν σκαω.. ουτε καν για το βαθμο, που αυτα τα 2 με ριχνουν παρα πολυ (η διαφορα με τα θεωριτικα ειναι τεραστια)

Μιας και είσαι "θεωρητικός", θα πρεπε να ξέρεις ότι ο Πλάτωνας, για τον οποίο θα διαβάσεις του χρόνου, δεν απαξιεί καθόλου.
Τώρα, το αν είναι άχρηστο σαν μάθημα δε μπορώ να το σχολιάσω, ο μαθηματικός σου όμως, μου ακούγεται τουλάχιστον αστείος με αυτή του τη δήλωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν βλεπω εμενα προσωπικα να μου προσφερει ουτε κατι το ελαχιστο, αυτο το μαθημα! για μενα φετος η αλγεβρα και η γεωμετρια δεν υπαρχει, δεν ασχολουμαι, απαξιω. ετσι κι αλλιως 1ο πεδιο θα επιλεξω, οποτε δεν σκαω.. ουτε καν για το βαθμο, που αυτα τα 2 με ριχνουν παρα πολυ (η διαφορα με τα θεωριτικα ειναι τεραστια)

Αυτό ακριβώς εννοώ...

Η στάση "απαξιώ για τα εκτός κατεύθυνσης" είναι κομπλεξική πάντως. Δεν είναι θέμα απαξίωσης. Είναι θέμα πρακτικής αδυναμίας και μόνο.
Βέβαια οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι, όπως όλοι οφείλουν να ξέρουν κι όπως ελπίζω να σας διδάσκουν στη θεωρητική, ήταν πανεπιστήμονες και υποστηρικτές του τρόπου ζωής με μέτρον άριστον.
Επίσης, στα σοβαρά πανεπιστημια του εξωτερικού (το ξέρω εξ'ιδίας εμπειρίας στην οικογένεια) η έρευνα είναι αντικείμενο κυρίως των ανθρωπιστικών και κοινωνικών σπουδών και το βασικότερο μέρος αυτής είναι η Στατιστική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Μιας και είσαι "θεωρητικός", θα πρεπε να ξέρεις ότι ο Πλάτωνας, για τον οποίο θα διαβάσεις του χρόνου, δεν απαξιεί καθόλου.
Τώρα, το αν είναι άχρηστο σαν μάθημα δε μπορώ να το σχολιάσω, ο μαθηματικός σου όμως, μου ακούγεται τουλάχιστον αστείος με αυτή του τη δήλωση.

Και τι με νοιαζει εμενα τι εκανε ο Πλατωνας? :P

Απο τη Γεωμετρια θα εξαρτηθει το μελλον μου? δεν το νομιζω...
-----------------------------------------
Αυτό ακριβώς εννοώ...

Η στάση "απαξιώ για τα εκτός κατεύθυνσης" είναι κομπλεξική πάντως. Δεν είναι θέμα απαξίωσης. Είναι θέμα πρακτικής αδυναμίας και μόνο.

μου δημιουργουσε τρομερο αγχος και φοβο το οτι δεν μπορουσα να αποδωσω στα θετικα μαθηματα (εκτος Φυσικης και Χημειας). ετσι πηρα την αποφαση να μην κανω αλλο κακο στον εαυτο μου, και ειδα οτι οντως αυτο με βοηθαει, και στο να δινω περισσοτερη βαση στην κατευθυνση μου, που στην τελικη αυτο ειναι το ζητουμενο, και στο να μην εχω τυψεις που δεν ξερω καν τις ταυτοτητες στην αλγεβρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Και τι με νοιαζει εμενα τι εκανε ο Πλατωνας? :P

Απο τη Γεωμετρια θα εξαρτηθει το μελλον μου? δεν το νομιζω...

Απλή ανάφορα έκανα :) Το ότι δε σχολιάζω το γεγονός ότι η γεωμετρία είναι άχρηστη σαν μάθημα, ακριβώς σ' αυτήν την απάντησή σου πήγαινε. Άλλωστε κι εγώ για παράδειγμα θεωρούσα τελείως άχρηστη τη λογοτεχνία. Απόψεις είναι αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προφανώς αν θέλεις να γίνεις ένας τραγικός φιλολογίσκος δημοσίας εκπαίδευσης (τουλάχιστον με τα τωρινά κριτηρια γιατί κι αυτά θ'αναγκαστούν ν'αλλάξουν) δεν θα σου χρειαστούν. Αν θέλεις να έχεις πιο διεθνή και σοβαρή προοπτική, τότε θα εκπλαγείς όταν διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πανεπιστήμια σε πολλές χώρες του κόσμου που για τον κλάδο σου υπολογίζουν και τα μαθηματικά-στατιστική. Αλλά και να μην τα υπολογίζουν, αποτελούν αναγκαία γνώση. Θα το δεις και μόνος σου, αν ενδιαφέρεσαι για πιο ανεβασμένο επίπεδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Εγω Δημοσιογραφια θελω να σπουδασω :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παρλαπίπας θα γίνεις αν τουλάχιστον δεν έχεις μια γνώση για το πως βγαίνουν οι δημοσκοπήσεις. Δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι επίσης ότι το αντικείμενο αυτό είναι στον κύκλο σπουδών των δημοσιογράφων σε καλά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Φυσικα και ξερω, αλλα δεν χρειαζομαι τη λεπτομερεια της λεπτομερειας για να λυσω μια απλη πραξη, η για να βγαλω μια στατιστικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά μην είσαι και τόσο σίγουρος για τη στατιστική...Θα τη δεις και του χρόνου και μάλιστα αυτό που θα δεις δεν θα είναι τίποτα παραπάνω από τις αρχές της στατιστικής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
εγω παντως επιμενω στην αποψη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι η αδερφή μου μέχρι να κλείσει τα 23, να πάρει πτυχίο, να αρχίσει μεταπτυχιακό και να με ψάχνει στα msn να της κάνω εγώ τις στατιστικές που της ζητούσαν στο Βερολίνο, στην άποψή της επέμενε...

PS: Και να σκεφτείς ότι η συγκεκριμένη είχε πάρει επιλογής μαθηματικά γενικής στις πανελλήνιες και ειχε γράψει και 90...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Καλα, εγινε ;)
εγω παντως ξερω περιπτωσεις ιδιες με τις δικες μου που δεν ζημιωθηκαν καθολου στο μελλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά οκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Η γεωμετρία μου έχει μάθει να σκέφτομαι... Η άλγεβρα έχει καταντήσει αρκετά "τυποποιημένη" δυστυχώς..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, δυστυχώς. Ακόμη και στο κομμάτι της άλγεβρας που διδασκόμαστε στα ΜΚ της Γ' (Μιγαδικοί) είναι τυποποιημένα τα πράγματα. Η Ανάλυση σε αναγκάζει να τριφτείς πιο πολύ και προσωπικά τη θεωρώ πολύ πιο ουσιώδη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top