Πώς σας φαίνεται η Γεωμετρία;

soulhunter21

Νεοφερμένος

Ο soulhunter21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
20 έγραψα στο διαγώνισμα του φροντ.. Είμαι πλ περήφανη..:P (και ψωνάρα! χιχιχ)

μμμμ....Καλο θα ηταν για σενα περισσοτερο να μην στηριζεσαι στα αποτελεσματα των φροντιστηριακων διαγωνισματων.....
Συνηθως "Χαϊδευουν αυτια"...:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω με τον soulhunter21, γιατί δεν πιστεύω ότι αυτό που κάνουν τα φροντηστήρια είναι να "χαϊδεύουν" τα αυτιά των μαθητών. Ίσα ίσα τα διαγωνίσματα των φροντηστηρίων είναι σε ένα σχετικά υψηλό επίπεδο που προετοιμάζει τους μαθητές για τις πανελλήνιες. Μαθαίνουν να διαχειρίζονται σωστά αυτό το 3ωρο. Τουλάχιστον, αυτό εγώ πιστεύω και συμπεραίνω από τη μικρή μου εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
αν και θεωρητική, μου αρέσει αρκετά η γεωμετρία γιατί έχω και αρκετή φαντασία όπως μου λενε οι φιλοι μου. βέβαια έχω και τρομερό καθηγητή (ο οποίος μας είχε και την προηγούμενη χρονια). αρκετές φορές μας κάνει το μάθημα με τον υπολογιστή του και το μάθημα γίνεται πιο ευχάριστο και πιο κατανοητό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soulhunter21

Νεοφερμένος

Ο soulhunter21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Θα διαφωνήσω με τον soulhunter21, γιατί δεν πιστεύω ότι αυτό που κάνουν τα φροντηστήρια είναι να "χαϊδεύουν" τα αυτιά των μαθητών. Ίσα ίσα τα διαγωνίσματα των φροντηστηρίων είναι σε ένα σχετικά υψηλό επίπεδο που προετοιμάζει τους μαθητές για τις πανελλήνιες. Μαθαίνουν να διαχειρίζονται σωστά αυτό το 3ωρο. Τουλάχιστον, αυτό εγώ πιστεύω και συμπεραίνω από τη μικρή μου εμπειρία.
εγω το λεω απο δικια μου εμπειρια απο παλιοτερο φροντ...
εκει ολα ηταν υπεροχα!Ολοι εγραφαν πανω απο 17 στα τεστακια,και ηταν ολοι χαρουμενοι
και ετσι ξαφνικα οταν γραφαμε διαγωνισματα στο σχολειο και πατωναν ολοι οσοι επαναπαυονταν,
εφταιγε -κατα το φροντ παντα- ο κα8ηγητης του σχολειου.
βλακειες....
βεβαια υπαρχει και αυτο που λες εσυ Evris7:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginak

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Σιχαίνομαι τη γεωμετρία ! Όχι ότι δεν τα καταφέρνω αλλά δεν την πάω καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christos4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 142 μηνύματα.
το μακραν πιο βαρετό μάθημα μετά τη βιολογία(ειναι χαλια ο καθηγητης, γιαυτο μου φαινεται βαρετη) και το δίκαιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TiNk!!!

Νεοφερμένος

Η TiNk!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Πέρυσι προσπαθούσα να κάνω ασκήσεις και διάβαζα θεωρία αλλά δεν τα κατάφερνα.Φέτος μου φαίνονται όλα κινέζικα και δεν ασχολούμαι και πολύ.Στις εξετάσεις θα γράψω χάλια αλλά όση ώρα κι αν διαβάσω δεν καταλαβαίνω σχεδόν τίποτα :'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
πέρσι μόλις ακουγα Γεωμετρία εβγαζα αφρους (επιδη δεν την πολυκαταλάβαινα κιόλας η αλήθεια) αλλά φέτος κατάλαβα ότι το κόλπο είναι να διαβάζεις την θεωρία π καλα και μπορείς να γράψεις πολυ καλα...επίσης κατάλαβα ότι μας χρειάζονται κάποια θεωρήματα για τα Μαθ'κα Κατευθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgos.math

Νεοφερμένος

Ο giorgos.math αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πέρσι μόλις ακουγα Γεωμετρία εβγαζα αφρους (επιδη δεν την πολυκαταλάβαινα κιόλας η αλήθεια) αλλά φέτος κατάλαβα ότι το κόλπο είναι να διαβάζεις την θεωρία π καλα και μπορείς να γράψεις πολυ καλα...επίσης κατάλαβα ότι μας χρειάζονται κάποια θεωρήματα για τα Μαθ'κα Κατευθυνσης
η θεωρια του π ειναι λαθος εντελος ο κθκλοσ τετραγονιζετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
δεν καταλαβαίνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ.Γενικά λατρεύω τις θετικές επιστήμες με εξαίρεση λίγο την Χημεία που μου φένεται σε πολλά κεφάλαια βαρετή.
Πάντως θα δείτε πως η γεωμετρία θα σας χρειαστεί πολύ και θα είναι χρήσιμη αν και δεν μπαίνει στις πανελλήνιες.π.χ εφαρμογή στην φυσική Κατ. σε ασκήσεις που χρειάζεσαι να υπολογίσεις το εμβαδό που περικλείεται ανάμεσα στους άξονες της πίεση και του όγκου που πολές φορές έχει μορφή τριγώνου,τετραγώνου κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου αρέσει πολύ.Γενικά λατρεύω τις θετικές επιστήμες με εξαίρεση λίγο την Χημεία που μου φένεται σε πολλά κεφάλαια βαρετή.
Πάντως θα δείτε πως η γεωμετρία θα σας χρειαστεί πολύ και θα είναι χρήσιμη αν και δεν μπαίνει στις πανελλήνιες.π.χ εφαρμογή στην φυσική Κατ. σε ασκήσεις που χρειάζεσαι να υπολογίσεις το εμβαδό που περικλείεται ανάμεσα στους άξονες της πίεση και του όγκου που πολές φορές έχει μορφή τριγώνου,τετραγώνου κτλ.

Όντως...και έχω ακούσει ότι μπορεί να μην μπαίνει πανελλήνιες αλλά στα θέματα είναι απαραίτητες και γνώσεις γεωμετρίας.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Στις πανελληνιες χρειαζονται τα ΠΟΛΥ βασικα απο γεωμετρια. Τα οποια, νταξει, και να μην εχει ασχοληθει τοσο πολυ καποιος με μια επαναληψη θα τα ξερει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marouli.kel

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 98 μηνύματα.
η γεωμετρια ειναι να σ κανει το click. το ιδιο κ οι ασκησεις...
ειναι να εχεις κ εσυ αυτο το κατι ρε παιδι μου που βλεπεις μια ασκηση κ
σου αναβει λαμπακι για την λυση
αμα δεν εισαι πολυ μες το πνευμα κ δεν ασχολεισαι δεεεεεν...
πρεπει να ξερεις κ τα θεωρηματα αλλιωςςς ΠΟΥ ΠΑΣ??? :P
νταξει θεωρω πως η Γεωμετρια της Α' Λυκειου ηταν πιο δυσκολη σε συγκριση με της Β'! κ αυτο γιατι στην Β' υπαρχουν καμια 20αρια θεωρηματα κ αυτο ολο.. standar πραματα.. βλεπεις μεσο? κατευθειαν θεωρηματα διαμεσων!
προβολες? θεωρηματα οξειας-αμβλειας. κλπ κλπ. απλα πραματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
η γεωμετρια ειναι να σ κανει το click. το ιδιο κ οι ασκησεις...
ειναι να εχεις κ εσυ αυτο το κατι ρε παιδι μου που βλεπεις μια ασκηση κ
σου αναβει λαμπακι για την λυση
αμα δεν εισαι πολυ μες το πνευμα κ δεν ασχολεισαι δεεεεεν...
πρεπει να ξερεις κ τα θεωρηματα αλλιωςςς ΠΟΥ ΠΑΣ??? :P
νταξει θεωρω πως η Γεωμετρια της Α' Λυκειου ηταν πιο δυσκολη σε συγκριση με της Β'! κ αυτο γιατι στην Β' υπαρχουν καμια 20αρια θεωρηματα κ αυτο ολο.. standar πραματα.. βλεπεις μεσο? κατευθειαν θεωρηματα διαμεσων!
προβολες? θεωρηματα οξειας-αμβλειας. κλπ κλπ. απλα πραματα.


Σε αυτό ναιι συμφωνώ.Η γεωμετρία της α' καμία σχέση με την β'. Ίσως φταίει ότι ήδη έχουμε τις βασικές γνώσεις πάνω στο μάθημα..και στην β' βγαίνουν πιο εύκολα..αυτό που είπες και εσύ φυσικά ότι τα θεωρήματα είναι ελάχιστα και πανεύκολα.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Το αγαπημένο μου μθμ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Το σιχαινομαι, μαζι με την Αλγεβρα... δεν μου προσφερει τιποτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Το σιχαινομαι, μαζι με την Αλγεβρα... δεν μου προσφερει τιποτα!

Και πιο μάθημα θα σου προσφέρει κάτι άμεσα;Τα μαθηματικά είναι ο άξονας γύρω απο τον οποίο γυρίζουν τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε, εντάξει, δεν είναι όλοι θετικοτεχνολογικάριοι για να χρειάζονται τα μαθηματικά!

Εμένα μου αρέσει αρκετά η Γεωμετρία, αλλά σαν την Άλγεβρα και τα μαθηματικά κατεύθυνσης (ειδικά τα μαθηματικά κατεύθυνσης!) δεν είναι τίποτα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top