Πώς σας φαίνεται η Γεωμετρία;

kostas3000

Νεοφερμένος

Ο kostas3000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εμένα με τρελαίνει!Να πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω τίποτα!!:( Τί κινέζικα,τί γεωμετρια να μου πείτε το ίδιο και το αυτό!Ευτυχώς που δεν την δίνουμε στις πανελλήνιες του χρόνου..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oLgAki_RocKsS

Νεοφερμένος

Η Όλγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ετσι ακριβώς ειναι κ η γεωμετρια για μενα!
για να πω τν αληθεια κτ καταλαβαινω, αλλα με τοσους κανονες και θεωριματα μπαιρδευομαι . . . :(

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Καταλαβαίνω θεωρία αλλά δε μπορώ με τίποτα να λύσω ασκήσεις :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas3000

Νεοφερμένος

Ο kostas3000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αυτό που δεν μου αρέσει κιόλας,είναι οτι είμαι θετική και ενώ καταλαβαίνω μαι χαρά μαθηματικά και άλγεβρα,γεωμετρία εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω...Πώς γίνεται αυτο ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Και σε μένα το ίδιο συμβαίνει,relax :p (τεχνολογική φυσικά)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
ειν λιγο(πολυ:P) σπασιμο η γεωμετρια...σ καταλαβαινω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Ρε παιδια εμενα η γεωμετρια ευκολη μου φαινετε, αλγεβρα ειναι βουνο!!!!!:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot@ki..!!

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Συμφωνώ με την προλαλήσασα!
Η γεωμετρία είναι εύκολη και έχει ένα βασικό πλεονέκτημα! Αν μάθεις τα θεωρήματα και έχεις και λίγη φαντασία, άμα την παλέψεις πολύ την άσκηση δεν μπορεί, θα την λύσεις! Αρκεί να μην τα παρατήσεις. Εγώ είμαι θεωρητική αλλά η γεωμετρία μ'αρεσει πολυ! 20 έγραψα στο διαγώνισμα του φροντ.. Είμαι πλ περήφανη..:P (και ψωνάρα! χιχιχ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kaim

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Εμένα πάλι είναι από τα αγαπημένα μου μαθήματα!!
Εντάξει, πρέπει να παραδεχθώ πως στην αρχή μου φαινόταν όχι απλά δύσκολη, αλλά δυσνόητη επίσης. Αφού να φανταστείτε, είχα αρχίσει να αναρωτιέμαι πως θα πέρναγα στις εξετάσεις!!! :P
Όταν όμως γνώρισα τον καθηγητή μου στο φροντιστήριο, κάτι άλλαξε μέσα μου. Μιλάμε είναι από τους καθηγητές που μπορούν να σε κάνουν να αγαπήσεις ένα μάθημα. Άρχισα λοιπόν να προσπαθώ να γίνω καλύτερος και το πόρισμα του καθηγητή ήταν πως έχω δυνατότητα να γίνω καλός, απλά το μειονέκτημά μου ήταν πως δε διάβαζα θεωρία, την οποία θεωρούσα βαρετή. Άρχισα όμως να διαβάζω και θεωρία και τότε ήταν που ''κόλλησα'' για τα καλά!! Το μάθημα τείνει να γίνει το αγαπημένο μου (μαζί με την άλγεβρα βέβαια :P)! Αυτό που με εντυπωσιάζει στη γεωμετρία είναι πως σε αφήνει να ''φανταστείς'' με ακρίβεια. Θα μου πείτε πως συνδυάζονται αυτά τα δύο.. Θα σας πω πως η Γεωμετρία καταφέρνει και τα συνδυάζει άρτια. Καθώς μετά από την αρχική σκέψη έρχεται η απάντηση που απαιτεί απόλυτη τεκμηρίωση.
Δυστυχώς, αναγνωρίζω πως δεν έχω αυτό που απαιτεί η Γεωμετρία. Δε έχω τα ''φόντα'' για να γίνω καλός, όπως επίσης το αναγνωρίζω αυτό και στην Άλγεβρα. Παρόλα αυτά είναι δύο από τα αγαπημένα μου μαθήματα και αν κάτι με ωθεί στο να συνεχίσω είναι αυτό - η αγάπη μου γι'αυτά. :thanks:

Υ.Γ - Μία μέρα είχα αργήσει λίγο την πρώτη ώρα επειδή έλυνα μία άσκηση γεωμετρίας που είχα βρει στο internet!!! Εντάξει, ευτυχώς ο καθηγητής δε μου έβαλε απουσία (δεν του είπα βέβαια το λόγο για τον οποίο καθυστέρησα!! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Την προτιμώ, ως μάθημα, τόσο από την άλγεβρα όσο και από τα μαθηματικά κατεύθυνσης (αυτά τα διανύσματα είναι άκρως εκνευριστικά). Όταν λύνω μια άσκηση γεωμετρίας, νιώθω σαν να βάζω όλα μαζί τα κομμάτια ενός παζλ, και ξάφνου να μου έρχεται μια έξαψη επειδή είδα την εικόνα που σχηματίζεται. Αλλά δυστυχώς, ο καθηγητής που μας κάνει είναι κάπως νευρικός και διαρκώς φωνάζει και χαλάει το μάθημα... Αφήστε που η συμπεριφορά του προς ορισμένα παιδιά δεν είναι και η πρέπουσα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο σχολείο τη σιχαινόμουν, τώρα μου χει λείψει λίγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
αυτο που λεει η αριανα ειναι γενικοτερο φαινομενο.νομιζω πως το προβλημα ειναι οτι οι περισσοτεροι μαθητες δεν ειναι συνιθισμενοι στην εννοια της αποδειξης.

αν δειτε ολα τα βιβλια του γυμνασιου δεν περιεγχουν ουτε μιση αποδειξη.απο την αλλη η γεωμετρια δεν προχωρα ουτε βημα χωρις αποδειξη.ειναι λαθος ενας μαθητης να ερχεται για πρωτη φορα σε επαφη με την <<αποδειξη>> στην Α λυκειου.

συμβουλη:προσπαθειστε να κατανοησετε πληρως τις αποδειξεις των θεωρηματων προτου λυσετε οποιαδηποτε ασκηση.οι αποδειξεις περιεγχουν την ουσια της γεωμετριας και αυτο ειναι το Α και το Ω για αυτο το μαθημα.Δειτε τα θεωρηματα σαν ασκησεις και προσπαθειστε να αποδειξτε τις προτασεις και με αλλους τροπους.

υ.γ. τα ιστορικα σημειωματα του βιβλιου καθως και τα παραρτηματα βοηθουν πολυ στο να αποκτησει καποιος μια γενικοτερη εικονα για το μαθημα.ειδικα η ιστορια της γεωμετρια ειναι απιστευτα ενδιαφερουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gianniszante

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Ειναι απλα το τελειο μαθημα...[19,8 εγραψα περσυ]
Αλλα κ τοσο ευκολο που ειναι ιδανικο να κατσεις να το διαβασεις για να ανεβασεις μεσο ορο :P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

personGR

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Τύρναβος (Λάρισα). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
(Απευθείας απάντηση στον τίτλο του thread)

Εκνευριστική
Δεν ξέρω γιατί, και ενώ πέρυσι είχα γράψει ένα ωραιότατο 20 (το μόνο μαζί με τα Αγγλικά), φέτος μου πέφτει πολύ παλούκι.
Μου φαίνεται ότι επαναπαύτηκα πάρα πολύ και πρέπει να αρχίζω να λύνω καμιά άσκση και στο σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ενδιαφερουσα αλλα η περσινη μου φαινεται κλασεις καλυτερη (δεν ξερω γιατι:P)..μπορει να αλλαξω γνωμη αργοτερα ..κατι τετοιο ειχε γινει και περσι..ενω δεν με ενθουσιαζε στις πρωτες ενοτητες ,μετα μπορω να πω οτι μου αρεσε παρα παρα παρα πολυ !!

αυτο που ειπε καποιος για τα ιστορικα σημειωματα ισχυει..ειναι πολυ ενδιαφεροντα..

οπως επισης και αυτο για τις αποδειξεις..δεν ξερω κατι παραπανω απο οποιονδηποτε απο σας αλλα επιτρεψτε μου να σας προτεινω να βγαζετε (ή τουλαχιστον να προσπαθειτε) μονοι σας τις αποδειξεις προκειμενου να δειτε την ουσια τους.. πολλες φορες μου εχει τυχει να βρω διαφορετικη αποδειξη απο αυτη του σχολικου (εξισου σωστη though) και αυτο με βοηθησε να δω το πολυπλευρο νοημα της αποδειξης,τους τροπους χρησης της κλπ..αλλα ακομα και την ιδια αποδειξη να βρεις,ολη αυτη η προσπαθεια και η σκεψη για να καταληξεις μονος στο συμπερασμα σε βαζει στο κλιμα του μαθηματος...και γενικα ειναι πολυ καλυτερο απο το να παπαγαλισεις την αποδειξη του σχολικου και να (νομιζεις οτι) την καταλαβαινεις..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Χαλι μαυρο μου φαινεται η γεωμετρια! :P Προτιμουσα αλγεβρα με χιλια (και ημουν και ΠΟΛΥ καλυτερος στην αλγεβρα :P).

Δεν ξερω... παραηθελε πολυπλοκη σκεψη αυτο το μαθημα κι εγω δεν ημουν για τετοια! Ασκησεις δεν ελυνα ποτε, μονο διαβαζα (και ηξερα πολυ καλα) τη θεωρια και τις αποδειξεις. Αλλα απο πρακτικη εφαρμογη δεν.... :P

Σαν μαθημα δεν μου κινησε ποτε το ενδιαφερον να ασχοληθω σοβαρα μαζι του (ακομα και τα αρχαια περισσοτερο μ' ενδιεφεραν :P).

Ευτυχως εγραφα αξιοπρεπως στα διαγωνισματα (12-13 δεν το λες και λιγο για το διαβασμα που εκανα :P) και επειδη εδειχνα και ενδιαφερον στην ταξη (επιφανειακα τουλαχιστον :P) ειχα και ενα 15-16 στα τετραμηνα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
με αρέσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Δεν μπορω να πω οτι με τρελαινει...Με την αλγεβρα φυσικα ΔΕΝ συγκρινεται!!..Λατρευω αλγεβρα!.Δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα με γεωμετρια,αλλα σε γενικες γραμμες με λιγο διαβασμα τα καταφερνω.Παντως σε αυτο που ειπε η σκαλη για τις αποδειξεις,+φωνω.Ειναι πορωτικο γενικοτερα!..Παντως ουτε στο σχολειο ουτε στο φροντιστηριο διναμε/ δινουμε πολλη σημασια στη γεωμετρια..Κανουμε ιδιαιτερη αναφορα μονο σε καποιες πολυ σημαντικες εννοιες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Η Γεωμετρία δε μ'άρεσε καθόλου εκτός από κάποια συγκεκριμένα μαθήματα! Τη διάβαζα μόνο για να γράψω στο τέλος! Δηλαδή με το ζόρι...Μου έβγαζε μια απέχθεια...! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

forakos

Νεοφερμένος

Ο Χριστόφορος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εγω στο φροντηστηριο δεν κανω 2 ωρες Αλγεβρα 2 γεωμετρια,αλλα κανω 4 Άλγεβρα και καμια γεωμετρια.Στο σχολειο,αυτη που μας κανει της εχουμε δωσει να καταλαβει οτι το μαθημα ειναι αχρηστο και κανουμε λιγα πραγματακια.Παλι καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top