Γενικό -  Πώς περνάω την A' Λυκείου;

Hraklis

Νεοφερμένος

Ο Hraklis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

paodim

Νεοφερμένος

Ο paodim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδια μου φαινετε δεν ειναι αναγκη να στελνΟυμε αλλα ,Μυνηματα πωσ περνω και κΑτι τετοια.....η καλυτερη απαντηση εχει δοθει απο το post 13 του μελουσ parmas και ειναι το πιο ακριβεστατο και πιο κατανοητο...!ΟΡΙΣΤΕ..-->η φαση:
Λοιπον κανεις τον βαθμο του συγκεκριμενου μαθηματος των 2 4μηνων προσθεση και μετα διαιρεση με το 2. (π.χ. 11 + 9 = 20 και μετα 20 / 2 = 10). Μετα κανεις προσθεση τον βαθμο που εγραψες στις εξετασεις (π.χ. εγραψες 9.. κανεις 10 + 9 = 19 και μετα δια 2 = 9,5 περασες :) )

Τωρα 2η φαση:
π.χ. δν εγραψες το 9 που επρεπε και εγραψες ας πουμε 5, δεν περνας και πρεπει να περασεις μεσο του γ.μ.ο.
Δλδ κανεις τον μ.ο τον 2 4μηνων προσθεση και μετα δια 2... (π.χ. 13 + 13 = 26 δια 2 13 ). Τωρα το 13 το κανεις προσθεση με τον μ.ο. των εξετασεων κ παλι δια 2 ( γιατι μπορει στο ενα μαθημα ας πουμε φυσικη να εγραψες 5 αλλα αγγλικα η αρχες οικονομιας 17 ). Δλδ 13 + πες εχεις 7 μ.ο. στα γραπτα = 20 δια 2 10 .. περασες .. γιατι πρπ να εχεις 9,5 και πανω :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anast

Νεοφερμένος

Η anast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά,
παρακολουθώ καιρό το forum αλλά τώρα αποφάσισα να κάνω register καθώς είχα και μια απορία που ήθελα να τη λύσετε αν ξέρετε. ^^:)
Η ερώτηση είναι η εξής...
ΠΧ στη φυσική έχω 1ο τετράμηνο 10, στο 2ο πάλι 10 και εξετάσεις γράφω 5...
Θα μείνω ή θα πάρει μονάδες από πχ θρησκευτικά αν είχα 18 και θα περνούσα;

P.S: Sorry για τα greeklish αλλά etc έχω συνηθίσει από άλλα forums :(
P.S2 Καλησπέρα I-Users:xixi:
περνάς αν έχεις 9,5 μέσο όρο σε όλα τα μαθήματα. γενικά είναι δύσκολο να μείνεις στο λύκειο!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Ο μαθητής της Α' Λυκείου προάγεται για τη Β' τάξη αν έχει γενικό μέσο όρο (ΓΜΟ) ίσο ή μεγαλύτερο του 9:
Αρχική Δημοσίευση από Ο μαθητής προάγεται από την Α΄και Β΄ τάξη ή απολύεται από το Λύκειο:
"ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΤΕΞΕΤΑΣΤΕΟΙ
Όμως για να περάσει ένας μαθητής την τάξη δεν είναι τόσο δύσκολο όσο φαντάζει αφού απαιτείται να έχει μέσο όρο μεγαλύτερο του 9.5
Για να γίνει κατανοητό να αναφέρουμε ότι τρία μαθήματα με βαθμό 8 μπορούν να δώσουν προαγωγή στην επόμενη τάξη αρκεί να υπάρχουν άλλα τρία με βαθμό 12"


https://users.otenet.gr/~diakrisi/w4.htm

------------------------------------------------------------
έψαξα και βρήκα τα παραπάνω σχετικά με την προαγωγή στη επομενη τάξη στο internet....βασικά με τρόμαξε ένας καθηγητής σήμερα σχετικά με την βαθμολογία ότι στο κάθε μάθημα πρέπει να βγάλεις 9,5 για αυτό έψαξα:D......τα συμπεράσματα δικά σας.....


αυτά είναι τα site "πηγες":
1)https://www.prooptikiedu.gr/article_detail.asp?e_news_cat_serial=001004002&e_news_id=192

2)https://www.methodiko.com/content.php?category=7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
τελικα, ρωτησα μια καθηγιτρια μου σχετικα με τον μεσο ορο και μου ειπε οτι για να περασεις πρεπει να βγαλεις σε καθε μαθημα 9,5 αλλιος πας Σεπτεμβρη........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
λάθος. Πρέπει ο μέσος όρος να είναι μεγαλύτερος του 9,5.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
αυτο το μεσο ορο-το γενικο-ειναι μονο απο τις εξετασεις?τα π[αιδια στην ταξη μου λενε οτι βγαινει απο το μεσο ορο απο το 1ο+2ο τετραμηνο και αυτο το μο το προσθετεις στο βαθμο των εξετασεων και το κανεις δια δυο.ετσι ειναι??ρε παιδια μπερδευομαι!και φοβαμαι!αν βγαλω με αυτη τη λογικη μο 6 στα θετικα μαθηματα(μαθηματικα,φυσικη,χημεια)μπορω να συμπληρωσω απο τα αλλα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
αυτο το μεσο ορο-το γενικο-ειναι μονο απο τις εξετασεις?τα π[αιδια στην ταξη μου λενε οτι βγαινει απο το μεσο ορο απο το 1ο+2ο τετραμηνο και αυτο το μο το προσθετεις στο βαθμο των εξετασεων και το κανεις δια δυο.ετσι ειναι??ρε παιδια μπερδευομαι!και φοβαμαι!αν βγαλω με αυτη τη λογικη μο 6 στα θετικα μαθηματα(μαθηματικα,φυσικη,χημεια)μπορω να συμπληρωσω απο τα αλλα?
MO τετραμηνων+βαθμος εξετασεων/2= ΜΟ μαθηματος

Αν προσθεσεις ολους τους ΜΟ των μαθηματων και τους διαιρεσεις δια το πληθος των μαθηματων (14 νομιζω), βγαζεις τον γενικο μεσο ορο της χρονιας. Για να περασεις πρεπει αυτος να ειναι μεγαλυτερος η ισος του 9,5. ΜΟΝΟ αυτο χρειαζεται για να περασεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
MO τετραμηνων+βαθμος εξετασεων/2= ΜΟ μαθηματος

Αν προσθεσεις ολους τους ΜΟ των μαθηματων και τους διαιρεσεις δια το πληθος των μαθηματων (14 νομιζω), βγαζεις τον γενικο μεσο ορο της χρονιας. Για να περασεις πρεπει αυτος να ειναι μεγαλυτερος η ισος του 9,5. ΜΟΝΟ αυτο χρειαζεται για να περασεις.

εισαι σιγουρος οτι περναμε μεσω Γ.Μ.Ο ???επειδη η καθηγητρια μου αλλα λεει οτι σε καθε μαθημα ξεχωριστα πρεπει να βγαλουμε 9,5 και πανω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paodim

Νεοφερμένος

Ο paodim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
χρειαζεται οπωσ ειπε και ο κρισ μονο 9,5 εχω ενα προγραμματακι απο cd φροντιστηριου που βαζεισ τουσ βαθμους σου και σου λεει αν περασες,αν θελετε το ανεβαζω και σασ δινω Link για να φυγει η απορια ολων..!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
χρειαζεται οπωσ ειπε και ο κρισ μονο 9,5 εχω ενα προγραμματακι απο cd φροντιστηριου που βαζεισ τουσ βαθμους σου και σου λεει αν περασες,αν θελετε το ανεβαζω και σασ δινω Link για να φυγει η απορια ολων..!!!!!!!

ναι paodmin plz ανεβασε το!! εχω αγχωθει αγρια με του βαθμους...ασε που δινω και lower φετος:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
whitegod παλικάρι μου αλλιώς είναι στο γυμνάσιο κι αλλιώς στο λύκειο.

edit: εκτός αν πας λύκειο και έχεις βάλει λάθος τάξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
whitegod παλικάρι μου αλλιώς είναι στο γυμνάσιο κι αλλιώς στο λύκειο.

edit: εκτός αν πας λύκειο και έχεις βάλει λάθος τάξη.

λυκειο ειμαι απλως δεν εχω αλλαξει τα status μου απο περσυ.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
λοιπόν,ρώτησα τον καθηγητή του σεπ σήμερα και μου υπάι ότι για να μην παραπεμφθείς σεμπτεμβριο πρέπει να βγάλεις μ.ο 9,5 σε κάθε μάθημα ξεχωριστά....αληθεύει αυτό??(αγχώθηκα πάλι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Λοιπόν για να ξεκαθαρίζουμε:

4. Προαγωγή, απόλυση και απόρριψη μαθητών, σύμφωνα επίσης με το ΠΔ 60/2006 άρθρο 32


1. Για την προαγωγή και απόλυση των μαθητών απαιτείται γενικός μέσος όρος τουλάχιστον 9,5, ο οποίος υπολογίζεται στο εξής από το σύνολο των βαθμών των γραπτώς εξεταζομένων μαθημάτων, συνυπολογιζομένου και του προφορικού βαθμού, είτε αυτά εξετάζονται σε εθνικό επίπεδο, είτε σε επίπεδο σχολικής μονάδας.
2. α) Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του Ενιαίου Λυκείου που δεν προάγονται, σύμφωνα με τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου του άρθρου αυτού, παραπέμπονται σε ειδική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου του ιδίου έτους, με τον τρόπο και τη διαδικασία των προαγωγικών εξετάσεων του Ιουνίου στα μαθήματα στα οποία ο βαθμός ετήσιας επίδοσης τους σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 28 του παρόντος διατάγματος είναι μικρότερος του 9,5.
β) Αν προκειμένου για μαθητές της Γ΄ τάξης, αυτοί έχουν τις εξής δυνατότητες:
i) Να επαναλαμβάνουν την φοίτηση στη Γ΄ τάξη και να επανεξεταστούν σε όλα τα μαθήματα
ii) Να προσέλθουν στις γραπτές εξετάσεις του Ιουνίου του επόμενου σχολικού έτους σε όλα τα μαθήματα της ίδιας κατεύθυνσης, χωρίς να φοιτήσουν στ Λύκειο. Στην περίπτωση αυτή παραμένει αμετάβλητος ο βαθμός των τετραμήνων. Οι μαθητές αυτοί, εφόσον προσέλθουν το αμέσως επόμενο από αυτό της αποφοίτησής τους σχολικό έτος, εξετάζονται σε όλα τα γραπτώς εξεταζόμενα μαθήματα που διδάσκονταν κατά το τελευταίο έτος της φοίτησής τους στην τάξη αυτή και στην εξεταστέα – διδακτέα ύλη που έχει ανακοινωθεί για το έτος που προσέρχονται στις εξετάσεις, εκτός των μαθημάτων που τυχόν αντικαταστάθηκαν ή προστέθηκαν. Οσον αφορά στα μαθήματα που αντικαταστάθηκαν, οι μαθητές αυτοί εξετάζονται στην ύλη που είχε καθορισθεί τον σχολικό έτος της αποφοιτησής τους στην τελευταία τάξη του Λυκείου, Οσον αφορά στα μαθήματα που προστέθηκαν =, οι παραπάνω μαθητές δεν τα εξετάζονται. Αν δεν απολυθούν ούτε το αμέσως επόμενο σχολικό έτος από αυτό της φοίτησης τους στη Γ΄τάξη, μπορούν είτε να επαναφοιτήσουν είτε να προς΄λελθουν στις απολυτήριες εξετάσεις στην ύλη που εξετάζονται οι μαθητές της Γ΄τάξης το συγκεκριμένο σχολικό έτος. Οι μαθητές αυτοί, σε περίπτωση που είχαν ως μάθημα επιλογής το μάθημα «Αρχές οικονομικής Θεωρίας» υποβάλλουν υπεύθυνη δήλωση στο Διευθυντή του οικείου Λυκείου, στην οποία δηλώνουν ότι θα εξετασθούν το μάθημα σε επίπεδο σχολικής μονάδας ή σε εθνικό επίπεδο, ανεξάρτητα από τον τρόπο με τον οποίο το είχαν εξετασθεί την προηγούμενη φορά. Οι δηλώσεις αυτές κατατίθεται την ίδια χρονική περίοδο που ορίζεται και για τους μαθητές που φοιτούν στην τελευταία τάξη του Ενιαίου Λυκείου.
γ) Οι μαθητές του εδαφίου β της παραγράφου αυτής δηλώνουν την επιλογή τους με υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/86 που καταθέτουν μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων της πςεριόδου Ιουνίου και Ιουλίου ή το πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου στη Δ/νση του Λυκείου στο οποίο φοιτούσαν. Η δήλωση αυτή μπορεί να ανακληθεί μέχρι 31 Οκτωβρίου.


Πηγή: https://2lyk-peir-athin.att.sch.gr/school.files/reg.htm

Δώστο λοιπόν αυτό στο ΜΑΛΑΚΑ καθηγητή σου και τρίψτο του στη μούρη.

EDIT: Εσύ παρ'όλα αυτά έπρεπε να είχες διαβάσει περισσότερο ώστε να μην έχεις αυτό το άγχος ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Λοιπόν για να ξεκαθαρίζουμε:


Πηγή: https://2lyk-peir-athin.att.sch.gr/school.files/reg.htm

Δώστο λοιπόν αυτό στο ΜΑΛΑΚΑ καθηγητή σου και τρίψτο του στη μούρη.

EDIT: Εσύ παρ'όλα αυτά έπρεπε να είχες διαβάσει περισσότερο ώστε να μην έχεις αυτό το άγχος ;)

βασικά μας είχαν μοιράσει ένα φυλλάδιο από το φροντιστήριο "σύστημα" που έλεγε σχεδόν το ίδιο πράγμα αλλα πάλι ο καθηγητής μου έλεγε ότι το γ.μ.ο εννοεί ότι σε κάθε μάθημα "ξωχωριστα" πρέπει να βγάλεις 9,5 αλλιώς απορρίπτεσαι και παραπέμπεσαι σεπτέμβρη
...οποτε άδικος κόπος να του το δείξω...άσε που μερικοί mlkes συμμαθητές μου συμφωνούνε με τον τον καθηγητή......όλοι μου λένε το ίδιο...



edit:αλγευρα,γεωμετρία,χημεία:ποτε δεν τα πήγαινα καλά(για αυτό εκεί κινδυνεύω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν γίνεται να μείνεις γλυκό μου παιδί, στο σχολείο μας όσους καθηγητές έχουμε ρωτήσει μας λένε πως δεν έχουν ακούσει για παιδί που έμεινε στην ίδια τάξη λόγω βαθμών, παρά μόνο λόγω απουσιών. Πρέπει να έχεις πολύ ΧΑΛΙΑ βαθμούς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
2. α) Οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης του Ενιαίου Λυκείου που δεν προάγονται, σύμφωνα με τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου του άρθρου αυτού, παραπέμπονται σε ειδική εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου του ιδίου έτους, με τον τρόπο και τη διαδικασία των προαγωγικών εξετάσεων του Ιουνίου στα μαθήματα στα οποία ο βαθμός ετήσιας επίδοσης τους σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 28 του παρόντος διατάγματος είναι μικρότερος του 9,5.


ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ αρα θα μεινω για το σεπτεμβρηηηηη!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Δεν γίνεται να μείνεις γλυκό μου παιδί, στο σχολείο μας όσους καθηγητές έχουμε ρωτήσει μας λένε πως δεν έχουν ακούσει για παιδί που έμεινε στην ίδια τάξη λόγω βαθμών, παρά μόνο λόγω απουσιών. Πρέπει να έχεις πολύ ΧΑΛΙΑ βαθμούς.


α ok τότε να μην αγχώνομαι διότι μονο σε 3 μαθήματα(άλγεβρα,"γωμετρια",χημεία) έχω 09 σε όλα τα αλλα πάνω από 15+
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thewatcher

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thewatcher αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 244 μηνύματα.
ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ αρα θα μεινω για το σεπτεμβρηηηηη!!!!!!!!

Έχεις γενικό μέσο όρο κάτω από 9,5;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top