Γενικό -  Πώς περνάω την A' Λυκείου;

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Θελει προσπαθεια για να μεινεις φιλε...Δυσκολα αφηνουν...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
να σας πω,αν σε ενα αμθημα στο τελος δε συμπληρωνουμε 28,μενουμε και ξαναρχομαστε τον σεπτεμβρη η μπορουμε να συμπληρωσουμε απο κανα αλλο μαθημα και να τη γλιτωσουμε????
Αν έχεις πάνω από 9,5 Μέσο Όρο περνάς στα μαθήματα που δεν έχεις συμπληρώσει το 28.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paodim

Νεοφερμένος

Ο paodim αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
ρε παιδια το εχετε πει τοσεσ φορεσ παρολα αυτα εγο μπερδεβομαι..για παραδειγμα μονο σε ενα μαθημα..παρεισ 9 α τετραμηνο και και 11 δευτερο τετραμηνο....και γραψει τον ιουνη 3!!!!!και εχει μεσο ορο στα δυο τετραμηνα παντα 12 ασ πουμε..με αρχεσ και θρησκευτικα και κανα δυο ακομα μαθηματα στο 14..!θα περασει απαντηστε αυτο για να μπορεσω να καταλαβω...γιατι μου κανει εντυπωση δεν βγαζω ακρη....οχι για μενα αλλα μου κανει εντυποωση σαν πληροφορια να το ξερω ...εγω βγαζω 16-17!!!!ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
ρε παιδια το εχετε πει τοσεσ φορεσ παρολα αυτα εγο μπερδεβομαι..για παραδειγμα μονο σε ενα μαθημα..παρεισ 9 α τετραμηνο και και 11 δευτερο τετραμηνο....και γραψει τον ιουνη 3!!!!!και εχει μεσο ορο στα δυο τετραμηνα παντα 12 ασ πουμε..με αρχεσ και θρησκευτικα και κανα δυο ακομα μαθηματα στο 14..!θα περασει απαντηστε αυτο για να μπορεσω να καταλαβω...γιατι μου κανει εντυπωση δεν βγαζω ακρη....οχι για μενα αλλα μου κανει εντυποωση σαν πληροφορια να το ξερω ...εγω βγαζω 16-17!!!!ευχαριστω
...Περνάει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 790226

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
λοιπον μαγκες εγω ενα ξερω.....ΤΑ ΑΣΤΕΙΑ ΤΕΛΕΙΩΣΑΝΕ..εγω που στο γυμνασιο εγραφα 18,19,20 και δεν εβγαζα Μ.Ο.κατω απο δεκαεννια,τωρα βλεπω οτι δυσκολευομαι να περασω τη βαση και εχω προβλημα ακομα και να μεινω..αφηστε δραμα η κατασταση στο λυκειο2>>><
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Άλλο το γυμνάσιο και άλλο το λύκειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Πώς περνάς την τάξη;

ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
παιδιά γεια σας,
έβγαλα μέσο ορο 12.75 και είχα τρία μαθήματα κάτω από την βάση(χημεία=09,άλγεβρα=09,γεωμετρία=09)
κινδυνεύω να μείνω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
Γυμνάσιο είσαι? Αν είσαι, τότε νομίζω ότι περνάς αν έχεις γενικό πάνω από 10 αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Αν είσαι λύκειο, πρέπει να έχεις στο γενικό πάνω από 9.5 νομίζω. Δεν κινδυνεύεις άμεσα, αλλά καλό θα ήταν να ανεβεί λίγο το δεύτερο τετράμηνο μήπως γίνει κανένα μπάχαλο στις εξετάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitegod

Νεοφερμένος

Ο whitegod αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Γυμνάσιο είσαι? Αν είσαι, τότε νομίζω ότι περνάς αν έχεις γενικό πάνω από 10 αλλά δεν παίρνω και όρκο.

Αν είσαι λύκειο, πρέπει να έχεις στο γενικό πάνω από 9.5 νομίζω. Δεν κινδυνεύεις άμεσα, αλλά καλό θα ήταν να ανεβεί λίγο το δεύτερο τετράμηνο μήπως γίνει κανένα μπάχαλο στις εξετάσεις...

Λυκείο ειμαι,ποτε δεν ειμουν καλος σε αυτα τα μαθηματα ειδικα μαθηματικα παντος θα προσπαθησω να ανεβασω λιγο την βαθμολογια τουλαχιστον στην χημεία....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Είμαι σε τραγική κατάσταση!!:s:ntomata: Τώρα, έχω ψιλομπερδευτεί... Έχω έξι μαθήματα με 9 και ένα μάθημα με 8! Μέσος Όρος Α' τετραμήνου 10,25. Έχω σκοπό όμως στο Β' τετράμηνο να το φτάσω 12. Αν στις εξετάσεις όμως βγάλω Μέσο Όρο 5,5, θα περάσω; Αν όχι(που έτσι το έχω υπολογίσει), τι γίνεται μετά; Για παράδειγμα, τα μαθήματα που έχουν πάνω από 28, δίνουν σε αυτά που έχουν κάτω από 28 ; Αν το... περίσσευμά μου (από τα μαθήματα που έχω πάνω από 28) είναι 22 (που προέρχεται από τα Θρησκευτικά και το Μάθημα Επιλογής) και έχω συγκεντρώσει συνολικά(Από Α' και Β' τετράμηνο κα τις εξετάσεις) στα μαθήματα που κινδυνεύω, για παράδειγμα...
Χημεία Κατεύθυνσης 24
Δίκαιο 18
Βιολογία Γενικής Παιδείας 26
Φυσική Κατεύθυνσης 25
Αγγλικά 20
Αρχαία 26
Κείμενα 27
Σε ποια μαθήματα θα περάσω, σε ποια θα μείνω και πως θα μοιραστεί το 22 ;
:papas::stars::help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonisp1

Νεοφερμένος

Ο jonisp1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
ελάτε τεχνικό ρεεεε......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.

flower15

Νεοφερμένος

Η flower15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Και εγώ έχω ενα θέμα. 1ο τετράμηνο έβγαλα 14,5 και στο δεύτερο υπολογίζω γύρω στο 14,5 πάλι με 15,....
Άλγεβρα έχω 11 και στο β' τετρ. μας είπα οτι θα κατεβάσει τους βαθμούς. Αν μου βάλει 9 και στις εξετάσεις γράψω ένα 5-6,θα μείνω στο μάθημα ή θα περάσω απο το γενικό μέσο όρο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Και εγώ έχω ενα θέμα. 1ο τετράμηνο έβγαλα 14,5 και στο δεύτερο υπολογίζω γύρω στο 14,5 πάλι με 15,....
Άλγεβρα έχω 11 και στο β' τετρ. μας είπα οτι θα κατεβάσει τους βαθμούς. Αν μου βάλει 9 και στις εξετάσεις γράψω ένα 5-6,θα μείνω στο μάθημα ή θα περάσω απο το γενικό μέσο όρο???

Με τέτοιο μέσο όρο ναι μπορούν να σε βοηθήσουν τα υπόλοιπα μαθήματα και να μην έχεις πρόβλημα.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
-Οποιος παει λυκειο για να περασει πρεπει να εχει Γ.Μ.Ο (γραπτα + τετραμηνα ) πανω απο 9.5 !

Ο Μ.Ο καθε μαθηματος υπολογιζεται :


Ετσι το κανεις σε ολα τα μαθηματα ..
και μετα προσθετεις τα αποτελεσματα και τα διαιρεις με 12 η 13 *(αναλογα αν εχεις επιλεξει και μαθημα επιλογης που μετραει στο Μ.Ο)
Αν το αποτελεσμα εχει βγει πανω απο 9.5 εχεις περασει .. εαν ειναι μικροτερο απο 9.5 μενεις σε οσα μαθηματα εχεις κατω απο Μ.Ο 9.33 .

-Οποιος παει γυμνασιο πρεπει σε ΚΑΘΕ μαθημα να εχει Μ.Ο μαθηματος πανω απο 9.5 .

Ο Μ.Ο μαθηματος υπολογιζεται

Ο μαθητης μενει σε οσα μαθηματα εχει Μ.Ο κατω απο 9.5 ***(αν μεινει σε πανω απο 8 μαθηματα .. επαναλαμβανει την ταξη ).

-ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flower15

Νεοφερμένος

Η flower15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ναι,βοήθησες αρκετά. Ευχαριστώ. Να ρωτήσω και κάτι άλλο για να μου φύγει τελείως η απορία! Δηλαδή δεν μένεις σε μάθημα αν δεν βγάζεις το 28 που απαιτείται? Μετράει ο γ.μ.ο. που πρέπει να είναι πάνω απο 9,5. Αν ειναι 9,3 δεν μένεις στην τάξη,μένεις στα μαθήματα που δεν συγκέντρωσες το 28 ε? (Δεν ρωτώ αυτό για μενα,εγώ περνάω άνετα,για μια φίλη μου που είναι πολύ αγχωμένη...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Ναι,βοήθησες αρκετά. Ευχαριστώ. Να ρωτήσω και κάτι άλλο για να μου φύγει τελείως η απορία! Δηλαδή δεν μένεις σε μάθημα αν δεν βγάζεις το 28 που απαιτείται? Μετράει ο γ.μ.ο. που πρέπει να είναι πάνω απο 9,5. Αν ειναι 9,3 δεν μένεις στην τάξη,μένεις στα μαθήματα που δεν συγκέντρωσες το 28 ε? (Δεν ρωτώ αυτό για μενα,εγώ περνάω άνετα,για μια φίλη μου που είναι πολύ αγχωμένη...)

Νομιζω πως τα ειπα πριν πολυ κατανοητα !
Αλλα οκ θα λυσω αυτην την απορια !
Λοιπον αν η φιλη σου βγαλει Γ.Μ.Ο πανω απο 9.5 περασε !
Αν βγαλει κατω απο 9.5 τοτε μενει στα μαθηματα που εχει μαζεψει κατω απο 28 (δλδ Μ.Ο μαθηματος 9.33)
Εχω δωσει και την φορμα υπολογισμου παραπανω!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hraklis

Νεοφερμένος

Ο Hraklis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ok καταλαβα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Μισο λεπτο παιδια γιατι ψιλομπερδευτηκα...
Εγω παω Α Λυκειου και μεχρι τωρα ηξερα οτι για να δεις αν περνας κανεις:
Α τετραμηνο+Β τετραμηνο+Εξετασεις δια 3 για καθε μαθημα και στο τελοσ προσθετεις και διαιρεις δια του 12..
Ετσι δεν ειναι?
Εγω δηλαδη ειμαι καλος στα θεωρητικα και δεν τα παω πολυ καλα στα θετικα...
Ειχα
Αρχαια 18
Κειμενα 18
Γλωσσα 17
Θρησκευτικα 17
Φυσικη 16
Ιστορια 13
Αλγεβρα 11
Γεωμετρια 11
Χημεια 11
Οικονομια 12
Τεχνολογια 12(Μην ρωτατε βλακας ειναι ο ανθρωπος...)
Αγγλικα 18

Και στο 2 ο τετραμηνο πιστευω μια απο τα ιδια(μπορει μαθηματικα να με βαλει χαμηλοτερα γτ ειπε σε ολη την ταξη οτι θα βαλει χαμηλοτερους βαθμους...)
Πανω κατω μπορει να μου κανεις αν πρεπει να ανησυχω για καποιο μαθημα?
Τι πρεπει να υπολογισω για να δω αν περναω η οχι?:(

https://ischool.e-steki.gr/showpost.php?p=1357937&postcount=114
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top