Γενικό -  Πώς νιώθετε που θα πάτε Α' Λυκείου;

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Τα πάω αρκετά καλά γενικά στο σχολείο. Ο φίλος που μου τα είπε είναι επίσης πολύ καλός και με παραξένεψε κάπως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
αν δεν τα πάει πολύ κλ στα μαθηματικά, θέλει να ακολουθήσει θετική, υπάρχει οικονομική δυνατότητα, why not?
Απλώς να μην έχεις την εντύπωση ότι θα συναντήσεις κάτι από την ύλη της Α' μετά, που να είναι τόσο δύσκολο στην κατανόηση, ώστε να χρειάζεται να το δουλέψεις εντατικά από την Α'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ό,τι πείτε. Big Deal.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
Εγώ πάλι υπογραμμίζω, τσαλακώνω και μουτζουρώνω :P
Μόνο έτσι αποκτάς πραγματική επαφή με το βιβλίο.. xD

Πες τα ρε φίλε το βιβλίο πρέπει να είναι τσαλακωμένο και μουτζουρωμένο για να σε εμπνεύσει. Χρειάζομαι ολόκληρη την χρονιά για να το κάνω όπως μου αρέσει :P

Ακριβως στο ιδιο σημειο μου κοπηκε και μενα.

και μένα εκεί μου κόπηκε :eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Απλώς να μην έχεις την εντύπωση ότι θα συναντήσεις κάτι από την ύλη της Α' μετά, που να είναι τόσο δύσκολο στην κατανόηση, ώστε να χρειάζεται να το δουλέψεις εντατικά από την Α'.

Εεε, ναι χαλαρά. Στην Β' ομως... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Απλώς να μην έχεις την εντύπωση ότι θα συναντήσεις κάτι από την ύλη της Α' μετά, που να είναι τόσο δύσκολο στην κατανόηση, ώστε να χρειάζεται να το δουλέψεις εντατικά από την Α'.
Πώς φαίνεται ότι είσαι θεωρητικός ως το κόκκαλο:pfff::P

Η Φυσική της Α' είναι πολύ σημαντική για να καταλάβεις τη Φυσική της Γ' Λυκείου κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.

Κοίτα να δεις...:worry:
Εμένα μου κόπηκε όταν διάβαζα για το διαγώνισμα.Είχε καιρό που κάτι είχε πάθει και το έπιανα περίεργα στο πίσω μέρος και μια μέρα πριν το διαγώνισμα κατέρρευσε τελείως:(.Τουλάχιστον με βοήθησε να χωρίσω στη μέση την ύλη:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Πώς φαίνεται ότι είσαι θεωρητικός ως το κόκκαλο:pfff::P

Η Φυσική της Α' είναι πολύ σημαντική για να καταλάβεις τη Φυσική της Γ' Λυκείου κατεύθυνσης.
Και αυτό σημαίνει ότι η ύλη είναι τόσο δύσκολη, ώστε να χρειαστεί να κάνει φροντιστήριο για ν ατην κατανοήσεις; Γνώρισέ τα εκ των έσω πρώτα. ;)

Υγ.
που να είναι τόσο δύσκολο στην κατανόηση, ώστε να χρειάζεται να το δουλέψεις εντατικά από την Α'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ρε παιδιά συζητούσα πριν λίγο με έναν συμμαθητή μου και με ρώτησε αν θα πάω φροντιστήριο φέτος που θα πάω Α' Λυκείου. Παραξενεύτηκε και μου είπε ότι αυτός και όλοι θα πάνε και μου πρότεινε να πάω και εγώ. Αξίζει; Δεν είναι πολύ νωρίς για φροντιστήρια από την Α' Λυκείου; Πιστεύω πως δεν είναι καθόλου απαραίτητα.

Προσωπικά είχα σκεφτεί το ενδεχόμενο να κάνω μαθηματικά και φυσική αλλά μόλις πήρα τα αντίστοιχα βοηθήματα είδα ότι τα πάντα είναι γελοία και αν έκανα θα ήταν σπατάλη χρημάτων. Είναι ανάλογα με τον μαθητή, αν νιώθεις ότι δεν τα μπορείς ή δεν τα καταλαβαίνεις μόνος σου (μην περιμένεις και πολλά απο τους καθηγητές) τότε σκέψου το το ενδεχόμενο φροντιστηρίου αλλιώς απλά πάρε ένα βοήθημα και είσαι κομπλέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Και αυτό σημαίνει ότι η ύλη είναι τόσο δύσκολη, ώστε να χρειαστεί να κάνει φροντιστήριο για ν ατην κατανοήσεις; Γνώρισέ τα εκ των έσω πρώτα. ;)

Υγ.
Το βιβλίο, όμως, έχει σημαντικές ελλείψεις (απ' ό,τι μου λένε τα αδέρφια μου), ειδικά από πλευράς θεωρίας.

Πολλοί μαθητές ίσως να μην είναι σε θέση να καταλάβουν αυτό που διαβάζουν. Βέβαια, σε αυτό φαίνεται και ο καλός καθηγητής, ο οποίος θα δώσει στους μαθητές να καταλάβουν αυτά που λέει το βιβλίο. Π.χ. στο λύκειο που θα πάω, οι καθηγητές φυσικής συμπληρώνουν τη θεωρία του βιβλίου, δίνοντας φυλλάδια στους μαθητές.

Αν ο μαθητής δεν είναι πάλι σε θέση να κατανοήσει αυτά που διαβάζει, εγώ θα του πρότεινα να πάρει ένα βοήθημα (άκουσα ότι οι Αδελφοί Σαββάλα έκαναν ένα πλήρως κατανοητό βοήθημα, φέτος [Φυσική]).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Το βιβλίο, όμως, έχει σημαντικές ελλείψεις (απ' ό,τι μου λένε τα αδέρφια μου), ειδικά από πλευράς θεωρίας.

Πολλοί μαθητές ίσως να μην είναι σε θέση να καταλάβουν αυτό που διαβάζουν. Βέβαια, σε αυτό φαίνεται και ο καλός καθηγητής, ο οποίος θα δώσει στους μαθητές να καταλάβουν αυτά που λέει το βιβλίο. Π.χ. στο λύκειο που θα πάω, οι καθηγητές φυσικής συμπληρώνουν τη θεωρία του βιβλίου, δίνοντας φυλλάδια στους μαθητές.

Αν ο μαθητής δεν είναι πάλι σε θέση να κατανοήσει αυτά που διαβάζει, εγώ θα του πρότεινα να πάρει ένα βοήθημα (άκουσα ότι οι Αδελφοί Σαββάλα έκαναν ένα πλήρως κατανοητό βοήθημα, φέτος).
Τις ελλείψεις της θεωρίας (που, προσωπικά δε θεωρώ ότι υπάρχουν - κάπως κακογραμμένη θεωρία, ίσως) έρχεται να καλύψει ένα βοήθημα, όχι το φροντιστήριο.
Θα εξεταστείτε βάσει της θεωρίας που υπάρχει στο βιβλίο και μόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Τις ελλείψεις της θεωρίας (που, προσωπικά δε θεωρώ ότι υπάρχουν - κάπως κακογραμμένη θεωρία, ίσως) έρχεται να καλύψει ένα βοήθημα, όχι το φροντιστήριο.
Θα εξεταστείτε βάσει της θεωρίας που υπάρχει στο βιβλίο και μόνο.
Αν ο μαθητής δεν είναι πάλι σε θέση να κατανοήσει αυτά που διαβάζει, εγώ θα του πρότεινα να πάρει ένα βοήθημα (άκουσα ότι οι Αδελφοί Σαββάλα έκαναν ένα πλήρως κατανοητό βοήθημα, φέτος [Φυσική]).
Πρόσθεσα κι αυτό πριν δημοσιεύσεις:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Πρόσθεσα κι αυτό πριν δημοσιεύσεις:)
Α, δεν είδα το edit.
Οι Σαββαλέοι έχουν παράδοση στη Φυσική. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Η καλύτερη λύση είναι τα βοηθήματα, προσωπικά ποτέ δεν μπόρεσα να δουλέψω με τα σχολικά βιβλία καθώς το επίπεδο τους τις περισσότερες φορές είναι γελοίο, από την άλλη τα βοηθήματα έχουν ένα σωρό ασκήσεις και μεγάλης δυσκολίας που μπορούν να σου κεντρίσουν το ενδιαφέρον.
Φροντιστήρια προτείνω να αρχίσει κανείς στην 2α λυκείου που επιλέγει και κατεύθυνση, αλλιώς δεν αξίζει.

Έχω μια ερώτηση, στις πανελλήνιες τα μόρια που βγάζει κανείς σε ένα μάθημα είναι συνδυασμός προφορικών + γραπτών ή μόνο των γραπτών?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έχω μια ερώτηση, στις πανελλήνιες τα μόρια που βγάζει κανείς σε ένα μάθημα είναι συνδυασμός προφορικών + γραπτών ή μόνο των γραπτών?
Προφορικών (σε ποσοστό 30%) και γραπτών (σε ποσοστό 70%) για τον Γενικό Βαθμό πρόσβασης, ο οποίος έπειτα πολλαπλασιάζεται με τους συντελεστές βαρύτητας του πεδίου. Περίμενε να βρω τον ακριβή τύπο, γιατί δεν το θυμάμαι:P

edit: Τελικά...:P
Τα μόρια υπολογίζονται ως εξής:
Για το κάθε μάθημα (πανελλαδικών εξεταζόμενο), χρειαζόμαστε το Βαθμό Πρόσβασής του, ο οποίος δίνεται από τον εξής τύπο:
Προφορικός βαθμός x 0.3 + Γραπτός βαθμός x 0.7 = Βαθμός πρόσβασης (ο προφορικός βαθμός παίρνει μέρος κατά 30% και ο Γραπτός κατά 70% στον τελικό βαθμό [Βαθμό Πρόσβασης]).

Έπειτα, πολλαπλασιάζονται όλοι οι Β.Π. των μαθημάτων και διαιρούνται με 6 ή 7 (σε περίπτωση εξέτασης στο ΑΟΘ). Έτσι έχουμε το γενικό βαθμό πρόσβασης.

Καταλήγουμε στη σχέση:
(1) = Γενικός Βαθμός Πρόσβασης x 0.8 + Βαθμός πρόσβασης 1ου μαθήματος αυξημένης βαρύτητας x 1.3 + Βαθμός πρόσβασης 2ου μαθήματος αυξημένης βαρύτητας x 0.7

Έτσι, τα μόρια προκύπτουν:
Μόρια = (1) * 100

(Αν κάνω λάθος, διορθώστε με)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Προφορικών (σε ποσοστό 30%) και γραπτών (σε ποσοστό 70%) για τον Γενικό Βαθμό πρόσβασης, ο οποίος έπειτα πολλαπλασιάζεται με τους συντελεστές βαρύτητας του πεδίου. Περίμενε να βρω τον ακριβή τύπο, γιατί δεν το θυμάμαι:P

αχα... δηλαδή κάθε μάθημα έχει διαφορετικούς συντελεστές? στην θετική, τα μαθήματα πως εξισώνονται μεταξύ τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro che 7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,859 μηνύματα.
λοιπόν τα μαθήματα βαρύτητας για θετική και τεχνολογική είναι μαθηματικά με συντελεστή 1,3 και φυσική με συντελεστή 0,7. Ο γενικός βαθμός πρόσβασης βγαίνει από το μέσο όρο προφορικού και γραπτού βαθμού στα 6 πανελλαδικώς εξεταζόμενα μαθήματα. Αξίζει να σημειωθεί ότι αν ο βαθμός των πανελληνίων και προφορικός απέχουν περισσότερο από 2 βαθμούς τότε προσαρμόζεται είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω ώστε να απέχει 2. Ο τύπος υπολογισμού των μορίων είναι γενικός βαθμός πρόσβασης επί 8 + μάθημα μεγάλης βαρύτητας*1,3+ μάθημα μικρότερης βαρύτητας επί 0,7 και όλα αυτά επί 100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top