Πώς θυμάστε τον εαυτό σας στην Γ' Λυκείου;

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά θυμάμαι να την είχα περάσει πολύυυ χαλαρά, έβγαινα κάθε βδομάδα, ακόμη και 1-2 βδομάδες πριν τις πανελλήνιες, διάβαζα ελάχιστα εκτός απο μερικές περιόδους που με έπιανε άγχος (και φυσικά την περίοδο των πανελληνιών που διάβαζα αρκετά -για τα δικά μου δεδομένα-) και σε καθημερινή βάση διάβαζα μόνο για το σχολείο αγνοώντας ό,τι είχαμε στο φροντηστήριο και ούτε καν πάταγα στα κυριακάτικα διαγωνίσματα που μας έβαζαν... Και τελικά έβγαλα 19.001 μόρια...
Δεδομένων των παραπάνω μου φαίνεται πολύ περίεργο το πόσο διαβάζει ο φίλος μου που την περνάει τώρα και πόσος λίγος χρόνος του μένει... Μήπως τελικά ήμουν η εξαίρεση; Εσείς τι αναμνήσεις έχετε απο την τρίτη λυκείου; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

princess

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Οι αναμνήσεις μου είναι απαίσιες. Στη Γ' Λυκείου (όπως ακριβώς και στη Β') άρχιζα το πρόγραμμα μου στις 7.30 το πρωί και τελείωνα στις 2 το βράδυ.
Διάβαζα συνέχεια, και δεν έκανα τίποτα άλλο απολύτως. Όλη τη χρονιά άντε να βγήκα για καφέ 3-4 φορές. Στο τέλος μετά από 2 χρόνια ένιωθα σαν να με είχαν ξεζουμίσει. Στη Β' έβγαλα 19,5 βαθμ.πρόσβασης, όμως στη Γ' δεν έγραψα δυστυχώς τόσο καλά, γιατί για πολλούς λόγους ήμουν άτυχη.

Δεν μετανιώνω όμως για αυτά τα 2 χρόνια, που τα θεωρώ πολύ καλή επένδυση. Μετανιώνω για τα προηγούμενα χρόνια του Γυμνασίου και την Α' Λυκείου που διάβαζα και τότε αρκετά. Από δω και πέρα θα διορθωθώ όμως...Τέρμα η πολλή δουλειά. Ζήτω η καλοπέραση:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

giostau

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 1,945 μηνύματα.
Πάνω-κάτω όπως και η Λία....
Χωρίς να σκοτώνομαι στο διάβασμα, πήγαινα τις βόλτες μου, έκανα τον αθλητισμό μου (τότε άντεχα ακόμα...:P)...
Γενικά ψιλοχαλαρή κατάσταση...
Ακόμα και την περίοδο των εξετάσεων, για ένα καφέ πήγαινα σχεδόν κάθε μέρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εγώ πέρασα τέλεια ΄Γ Λυκείου! Την θυμάμαι σαν μια χρονιά όλο βόλτες, συναυλίες, μεθύσια και πολύ πλάκα. Το είχα ανάγκη επειδή ήταν η φάση που είχα αρχίσει να ξεθαρρεύω, πιο πριν ήμουν αρκετά ντροπαλή και μαζεμένη σαν παιδί. Το αρνητικό είναι ότι δεν διάβαζα, προς το τέλος της χρονιάς το προσπάθησα, αλλά και πάλι δεν κατάφερα να περάσω την πρώτη χρονιά στην σχολή που ήθελα. Αλλά εντάξει, δεν μπορώ να πω ότι τώρα που το βλέπω από μακριά με στενοχωρεί.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Αν και δεν εχω φτασει ακομα εκει πιστευω πως αυτοι που ειναι χαλαροι τα πανε το ιδιο καλα με καπιους που διαβαζουν πολυ περισσοτερο λογο του οτι ο πρωτος εχει ξεκουραστο εγκεφαλο και αφομιωνει αυτα που θα διαβασει ενω ο δευτερος εχει παθει μια "υπερφωρτοη" και επικρατοι μια συνχιση στο μυαλοο του και επιπλεων αιστανετε καταπιεσμενος και τον πιανει και ανχος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εγώ δεν πέρασα και τόσο καλά. Διάβαζα πολλές ώρες σύν τα μαθήματα και τα ιδιαίτερα που έκανα, έκανα πολλές απουσίες προκειμένου να διαβάσω (αυτό ήταν και το καλύτερο :P ) Είχα κουραστεί πάρα πολύ. Έβγαινα σπάνια και γενικά είχα πιεστεί πολύ. Δεν μπορώ να πω βέβαια οτι δε μου άρεσε το διάβασμα, αλλά ήταν μεγάλη η πίεση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Super με μοναδική εξαίρεση την γκρίνια των δικών μου να παλουκωθώ και λίγο στο σπίτι για να διαβάσω! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrJ7000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrJ7000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Με θυμάμαι με μακρύ μαλλί, σκισμένο τζιν και κονκάρδες slayer στη τσάντα (Στις λίγες φορές που πήγαινα με τσάντα στο σχολίο :) )
To μαλλί το έκοψα, σκισμένα τζιν ακόμη φοριούνται και slayer-sepultura εννοείται οτι ακούω ακόμα.
Σε ότι αφορά το διάβασμα, στις πανελλήνιες περνάει αυτός που διαβάζει και όχι ο πιο έξυπνος. Η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και ο καθένας θα πρέπει να ξέρει πως λειτουργεί και να κάνει το πρόγραμμά του.Για όλα υπάρχει χρόνος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Το σχολείο τελείωσε εδώ και χρόνια. ΟΛΕ! Τα πάντα μετά ήταν καλύτερα.
Πάντως διάβασμα στην τηλεόραση μπάσκετ και κινηματογράφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Όπως ακριβώς και στη δευτέρα: Έναν ξέγνοιαστο τουρίστα :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Ενοοείται πως διάβαζα πολύ. Γενικά όμως ήμουν διαβαστερό παιδί. Πάντα ήμουν απουσιολόγος. Πάντως τις βόλτες μου και τις εκδρομές δεν μπορώ να πω ότι της στερήθηκα...το αντίθετο μάλιστα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oiwnos

Νεοφερμένος

Ο Oiwnos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σε ολους.
Φρεσκος ολόφρεσκος ειπα να πω ενα γεια.

Εγω στο λύκειο θυμάμαι οτι προσπαθούσα αλλα δεν...
Και δεν εννοώ τα μαθήματα.Εκεί κάτι γινόταν λίγο πριν το διαγώνισμα λίγο αντιγραφή τα βολεύαμε.

Μιλάω για τα παιδιά.
Σαν να έλεγα το λάθος πράγμα τι λάθος ώρα επι 3 χρόνια
και αμα δείχνεις ότι προσπαθείς να ταιριάξεις εκεί ειναι που δεν σου βγαίνει με τίποτα.

Τα θυμάμαι και χαμόγελαω πια. Λυκειακά παθήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kassie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Kassie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 342 μηνύματα.
Εγώ θυμάμαι οτι όλη την ώρα διάβαζα κι όταν δεν διάβαζα είχα φροντιστήριο ή ιδιαίτερο:( . Γενικώς χάλια:D . Δεν μ' έφταναν οι ώρες(καλά ούτε τώρα με φτάνουν:D ) και έτρεχα από το πρωί ως το βράδυ. Μάλιστα θυμάμαι το κράξιμο που είχα φάει απο μια καθηγήτρια στο φροντιστήριο, όταν της είπα οτι θα παμε 3 μέρες εκδρομή τα Χριστούγεννα:P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Πως με θυμαμαι στην τριτη λυκειου;;;
Γιατι μου ξυπανετε εφιαλτες..
χαχαχα...οχι νταξ' γλυκοξινα ηταν τα πραγματα.Απο την μια ημουν ενα πολυ αδυνατο αγορι (τσιλιβιθρας,στεκα κτλ κτλ μου εχουν μεινει χαραγμενα και γι' αυτο δεν ξερω αν ποτε θα ειμαι ικανοποιημενος με το βαρος μου!) με λιγη ακμη (ειχε μεινει λιγη...περισσευμα απο το γυμνασιο!:P ) και φυσικα ελαχιστες τριχες στο προσωπο...(ακομα να βγουν ολοκληρες...σαν συγκεντρωση του Βεργη ειναι...μια εδω και... για να πας στην αλλη παιρνεις ΜΕΤΡΟ:P )
Εμφανησιακα με λιγα λογια δεν μου αρεσα!:mad:
Απο την αλλη ενας μαθητης καλος χωρις να ανοιγω βιβλιο και ο οποιος ενω παντα εκανα μαμακιες μεσα στην ταξη ποτε μα ποτε δεν ειχα προβληματα με τους καθηγητες.Ενω δηλαδη αλλους τους εβγαζαν εξω εμενα το πολυ μια παρατηρηση κι αυτη με χαμογελο.Με γυναικες καθηγητριες παντα τα πηγαινα καλα.(Στο πανεπιστημιο με "απαύτωσε" μια...παναθεμα την κι εδεσε το γλυκο!!!:mad: )
Και οσον αφορα την παρεα δεν ειχα προβληματα...καλα ηταν.:|
Γενικα υπηρχαν καλες στιγμες, αλλα και ασχημες απο τα "καλοπαιδα" που υπηρχαν εκει...
Τα βασικα προβληματα με εμενα το ειχε...ο εαυτος μου!Αχ...αυτα τα ψυχολογικα εκεινης της ηλικιας!:P
Νταξ' μωρε δεν ηταν και πολυ ασχημα...στο γυμνασιο μονο μην ρωτησετε ε!
Μην δω κανα τετοιο thread...εκει ηταν αστα να παν στον κορακα!Ημουν....ΩΧ ΠΑΝΑΓΙΑ Μ΄!!!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
Θυμάμαι ότι ξυπνούσα κατά τις 7.30, γυρνούσα σπίτι κατά τις 2, διάβαζα για το φροντιστήριο, πήγαινα εκεί 7-10 κάθε μέρα και μετά μέχρι 12-1 διάβαζα για το σχολείο. Πολύ πήξιμο και δε μου άρεσε καθόλου Β' και Γ' Λυκείου. Ώρες ώρες φρίκαρα... Πάντως μου έχει μείνει και ακόμα και τώρα βλέπω εφιάλτες ότι αλλάζει το σύστημα και μου λένε ότι πρέπει να πάω άλλα 2 χρόνια σχολείο και να ξαναδώσω εξετάσεις... ΕΦΙΑΛΤΗΣ... Ε, μετά από αυτά έπεσε, ΤΟ καθισιό στο Πανεπιστήμιο...

Τώρα πλέον έχω ξεπεράσει το στάδιο της αντιδραστικής τεμπελιάς και έχω επανέλθει... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Χαλαρά.. μόνο που είχα σπαστεί γιατί νόμιζα πως θα ήμουν κουκλάρα, αλλά δεν είχα καταφέρει ακόμα να χάσω κάτι κιλάκια που ήθελα (και δεν το κατάφερα και ποτέ δηλαδή..) :P

Πάντως πολλές βόλτες και καφέδες και ελάχιστο διάβασμα! :D

Παρόλα αυτά δεν θα ήθελα επ' ουδενί να επιστρέψω στα σχολικά μου χρόνια: ναι μεν είχαν μια αθώοτητα που τη ζηλεύω τώρα, αλλά δεν άντεχα καθόλου το καθημερινό διάβασμα και τις εξετάσεις γενικά.. επιτέλους τέλος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Διαβαζα πολυ, κοιμομουν λιγο, εβγαινα αρκετα, και περνουσα μονιμως ενα συναισθηματικο δραμα! Πλακα ειχε, αλλα οταν τελειωσε το σχολειο ενιωσα πελωωρια ανακουφιση και δε νομιζω ποτε να θελησω να επιστρεψω σ'εκεινα τα χρονια. Δε με πιανει καμια νοσταλγια, ενα χαμογελο μονο και τελος:X
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
χμ....
ήμουν τρελό ρεμάλι...
δεν διάβαζα και φυσικά δεν πέρασα και πουθενά...
πέρασα όμορφα και ήρεμα την τρίτη λυκείου με μόνο μελανό σημείο τη μάνα μου να ορίεται που εγώ ήμουν πέρα βρέχει ενώ αυτή πλήρωνε για ιδιαίτερα μαθήματα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Σαν σχολική χρονιά δεν έχω ιδιαίτερες αναμνήσεις πέρα του ότι περίμενα πως και πως να τελειώσει το σχολείο. Φροντιστήρια δεν πήγα γιατί είχα δηλώσει εξαρχής πως δεν σκοπεύω να δώσω και ετσι ήθελα τα απογεύματα μου ελεύθερα.Πολλά ξενύχτια, βόλτες, είχα αρχίσει και να οδηγώ το αμάξι του φίλου μου, γενικά πολύ χαλαρά.
Πέρα απο αυτά έβγαλα ένα αξιοπρεπέστατο 18.4 και όταν οι συμμαθητές μου έδιναν λίγες μέρες μετά πανελλαδικές(δέσμες τότε) εγώ ήδη έκανα διακοπές στην Μήλο και το σχολείο ήταν μόνο μια ανάμνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AstRoPeLeKi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ευδοκία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 1,001 μηνύματα.
Διάβασμα, διάβασμα, φροντιστηριο, συνέχεια με φόρμες και φαρδιά ρούχα (άλλες εποχές τότε,...αν και δεν εχουν περασει πολλα χρονια), βαμμένη ποτέ, έξοδοι μόνο Σάββατα και αν (!) για κανένα σινεμά,.........
Προσπαθώ να μη θυμάμαι γιατί μου ανάβουν τα λαμπάκια όταν σκέφτομαι πόσο μαμούχαλο (με την καλή έννοια) παιδί ήμουν!!!!! Τώρα καμια σχέση! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top