Πώς θα μπω στην ιατρική;

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Στο χρονολόγιο μου έβαλα αυτά τα 4 χρονια (και μη ξεχνάμε οτι οσο κάνεις αναμονη ένας μπορει να κανει το στρατιωτικό του και αγροτικό) 2,3 χρόνια περνάνε έτσι.

η ειδικότητα ας κρατάει όσο θέλει αφού πληρώνεσαι δεν έχεις πρόβλημα επιβίωσης.
Φανταζομαι εχεις ακουσει για τους γιατρους που παραμενουν 5+ μηνες απληρωτοι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Φανταζομαι εχεις ακουσει για τους γιατρους που παραμενουν 5+ μηνες απληρωτοι!

Οι εφημερίες δε πληρώνονται ο βασικός πληρώνεται στην ώρα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Οι εφημερίες δε πληρώνονται ο βασικός πληρώνεται στην ώρα του
Γιατι τις εφημεριες δεν τις εχουν δουλεψει?
Και αυτες εργατοωρες ειναι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Γιατι τις εφημεριες δεν τις εχουν δουλεψει?
Και αυτες εργατοωρες ειναι!
τις παίρνουν μετά από 6μήνες -1 χρόνο δε τους τα τρώνε αυτό που θέλω να πω είναι ότι δε μένουν απλήρωτοι αυτός είναι ένας μύθος που έχουν καλλιεργήσσει τα ΜΜΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Χωρις να το καταλαβαινεις ερχεσαι στα λογια μου. δεν ειπα πως εχω πρότυπο εγω τις αμερικάνικες σειρες, γνωριζω πολύ καλά οτι δεν μπορει να ναι ρεαλιστικες αυτες οι καταστάσεις... Τον σεπερντ και τον χαουζ τους ανεφερα σαν καρικατούρες των "Τελειων" γιατρών που το συγχρονο παιδι δυστυχως εχει σαν προτυπο.
Τωρα για την κατασταση στα ελληνικά δημοσια νοσοκομεια καλυτερα να μην την χαρακτηρισω βρισκεις σπανια ανθρώπους αφοσιωμενους στο εργο τους καθως οι περισσοτεροι κοιταν να στα αρπάξουν. Το παιδακι ενος οικογενειακού μας φιλού ειχε σκωληκοειδίτιδα και επρεπε αμεσα να χειρουργηθει όμως ο αφσιωμενος γιατρός θεωρησε καλύτερο το να περιμενει 1 ωρα τον πατερα του παιδιου απο την θηβα για να του χορηγησει το σχετικό φακελακι, με αποτελεσμα το παιδακι να κινδυνεύσει σοβαρά.

Και τωρα σχετικά με τους μισθούς των αγροτικών γιατρων ενταξυ σορυ λαθος μου δεν ειναι οτι δεν πληρωνονται περνουν 700 με 800 ευρω τοσα παιρνει και ενας απλός υπαλληλακος όμως που ουτε τει δεν εχει βγαλερι δεν ειναι κριμα ομως τοσες σπουδες τοσο διαβασμα?
Επαναλαμβανω για να τελιωνει το θεμα οτι την ιατρικη σαν επιστημη την εκτιμω απεριοριστα όμως πραγματικά βρισκω ανοητο καποιος που δεν εχει και τοσο αγαπη για το αντικειμενο να φαει όλα του τα χρονια μονο για την κοινωνική καταξιωση
διαβαζοντας τα μηνυματα σου δεν μπορω να καταλαβω ....τι θεση παιρνεις δηλαδη?? Να γινει γιατρος οπως ο House που φαινεται σαν να εξυμνεις στο πρωτο post (αλλα απορριπτεις στο δευτερο)??Να μην γινει γιατρος επειδη δεν θα εχει λεφτα(αποψη εντελως λανθασμενη κατα την γνωμη μου)*???Να γινει γιατρος χωρις να παιρνει φακελακια??? τι εννοεις???
*Δηλαδη αποτι καταλαβα υποστηριζεις οτι τα 800 που παιρνεις ως ανειδικευτος αγροτικος γιατρος δεν αξιζουν και για αυτο τον λογο πρεπει να απορριψεις το επαγγελμα.......?!?!?!?!?!? Λυσε μου τις εξης αποριες:
1) Ποσα θα επρεπε να παιρνει κατα την γνωμη σου ενας αγροτικος ανειδικευτος γιατρος? Κανα 2χιλιαρο?? μολις βγηκε στην "αγορα"....Αλλωστε κανεις ποτε δεν ειπε οτι ως γιατρος εχεις αμεσο κερδος αυτο ειναι γνωστο εχεις ομως πολυ καλη προοπτικη ....
2)Τι θα κανεις τα περισσοτερα απο τα 1000 η 1200 ΜΟΝΟΣ σου σε ενα χωριουδακι??(η τουλ. σε μια επαρχιακη πολη)??
3) Βρισκεις σωστο να αποριφθει ενα επαγγελμα επειδη δεν αποδιδει χρηματα στα 24 χρονια σου??
Αλλωστε οπως λες και εσυ αν αγαπας το επαγγελμα οτι και αν ειναι θα το διαλεξεις ανεξαρτητως χρηματων.................


Και για να ειμαι on topic : Ελευθερία5453
Τωρα που εισαι β λυκειου χρειαζεσαι ενα συστηματικο διαβασμα και να γνωρισεις σε τι ρυθμους πρεπει να βαλεις τον εαυτο σου για να πιασεις το 19+. Ουτε υπερβολες χρειαζονται ουτε να τρελενεσαι για το αν θα κανεις η οχι φροντηστηρια (κατα την γνωμη μου στην β δεν χρειαζονται αλλα ο καθενας δεν ξερεις πως βολευεται) ουτε για το ποτε θα αρχισεις τη υλη της γ ουτε τιποτα τετοιο.....Μονο να δεις τον εαυτο σου πως ανταποκρινεται.....Μολις το βρεις , κρατα το μεχρι τελος και στη γ λυκειου μην αλλαξεις τιποτα στο διαβασμα σου ,προχωρα οπως σε βολεψε στην β κανε κανονικα τα φροντηστηρια σου το σχολειο σου οχι αγχος ,διαβασμα μεχρι ιανουαριο σε λογικους χρονους και μετα ......τελικη ευθεια , βαλε το 100% των δυναμεων σου καιιιι.....ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ (αλλωστε σιγα 4 μηνες θα σου μενουν)!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Σε ποιο ιδεατο παραλληλο συμπαν συμβαινουν αυτα?:hmm:
Ισχύουν στο ακέραιο, τα όσα είπε ο Μακ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
διαβαζοντας τα μηνυματα σου δεν μπορω να καταλαβω ....τι θεση παιρνεις δηλαδη?? Να γινει γιατρος οπως ο House που φαινεται σαν να εξυμνεις στο πρωτο post (αλλα απορριπτεις στο δευτερο)??Να μην γινει γιατρος επειδη δεν θα εχει λεφτα(αποψη εντελως λανθασμενη κατα την γνωμη μου)*???Να γινει γιατρος χωρις να παιρνει φακελακια??? τι εννοεις???
*Δηλαδη αποτι καταλαβα υποστηριζεις οτι τα 800 που παιρνεις ως ανειδικευτος αγροτικος γιατρος δεν αξιζουν και για αυτο τον λογο πρεπει να απορριψεις το επαγγελμα.......?!?!?!?!?!? Λυσε μου τις εξης αποριες:
1) Ποσα θα επρεπε να παιρνει κατα την γνωμη σου ενας αγροτικος ανειδικευτος γιατρος? Κανα 2χιλιαρο?? μολις βγηκε στην "αγορα"....Αλλωστε κανεις ποτε δεν ειπε οτι ως γιατρος εχεις αμεσο κερδος αυτο ειναι γνωστο εχεις ομως πολυ καλη προοπτικη ....
2)Τι θα κανεις τα περισσοτερα απο τα 1000 η 1200 ΜΟΝΟΣ σου σε ενα χωριουδακι??(η τουλ. σε μια επαρχιακη πολη)??
3) Βρισκεις σωστο να αποριφθει ενα επαγγελμα επειδη δεν αποδιδει χρηματα στα 24 χρονια σου??
Αλλωστε οπως λες και εσυ αν αγαπας το επαγγελμα οτι και αν ειναι θα το διαλεξεις ανεξαρτητως χρηματων.................


Και για να ειμαι on topic : Ελευθερία5453
Τωρα που εισαι β λυκειου χρειαζεσαι ενα συστηματικο διαβασμα και να γνωρισεις σε τι ρυθμους πρεπει να βαλεις τον εαυτο σου για να πιασεις το 19+. Ουτε υπερβολες χρειαζονται ουτε να τρελενεσαι για το αν θα κανεις η οχι φροντηστηρια (κατα την γνωμη μου στην β δεν χρειαζονται αλλα ο καθενας δεν ξερεις πως βολευεται) ουτε για το ποτε θα αρχισεις τη υλη της γ ουτε τιποτα τετοιο.....Μονο να δεις τον εαυτο σου πως ανταποκρινεται.....Μολις το βρεις , κρατα το μεχρι τελος και στη γ λυκειου μην αλλαξεις τιποτα στο διαβασμα σου ,προχωρα οπως σε βολεψε στην β κανε κανονικα τα φροντηστηρια σου το σχολειο σου οχι αγχος ,διαβασμα μεχρι ιανουαριο σε λογικους χρονους και μετα ......τελικη ευθεια , βαλε το 100% των δυναμεων σου καιιιι.....ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ (αλλωστε σιγα 4 μηνες θα σου μενουν)!!!

Αγαπητέ Σπυρο, (βλεπω οτι σπουδαζεις και ιατρικη:)) κοιτα να δεις ασχετα με τα ποστ μου θα σου πω την αποψη μου για τους γιατρούς και θα σε αφησω να βγαλεις απο κει και περα τα συμπερασματα σου.
Αρχικά να ξεκαθαρίσω οτι δεν εχω τιποτα προσωπικο με κανενα γιατρο ισα ισα εχω και πολλους φιλους στην ιατρική (αντε γιατι νομιζω πως με πηρατε απο φοβο:P). θαυμαζω οπως ειπα απεριοριστα γιατρους αφοσιωμενους στο επαγκελμα τους, που ναι! αν και λιγοι υπαρχουν και στην Ελλαδα. ομως το προβλημα μου ειναι αυτο το "λιγοι" το οποιο απορρεει απο πολλά κακα της ελληνικης κοινωνιας, οπως ολη αυτη η πιεση και το αγχος που μεταδιδει στους παντες. γιατι δηλαδη η ιατρικη να ειναι η σχολη με την περισσοτερη ζητηση απο τη στιγμη που αναμφισβητητα δεν εχει και την πιο ομαλη επαγκελματικη αποκατασταση. και οτι και να λες στους "χαλεπους" καιρους που ζουμε η επαγκελματικη αποκατασταση ειναι σημαντικό κριτηριο για την επιλογη μιας σχολης!!
ομως και παλι εγω θα παραδεχτω αυτον που θελει να κανει αυτο που αγαπα ανεξάρτητα με τις επαγκελματικες προδιαγραφες της σχολής του και αυτον εννοειται πως θα τον θεωρησω αξιολογο γιατρο καθως απο την στιγμη που ειναι διατεθειμενος να θυσιασει τα παντα για την επιστημη σιγουρα δεν θα χρηματιστει!
Ομως δυστυχως η ελληνικη νοοτροπια στελνει στην ιατρικη ως επι το πλειστον ατομα που δεν ειναι λατρεις της επιστημης αλλα της κοινωνικης καταξιωσης που αυτη επιφερει και ονειρευονται λοιπον να γινουν γιατροι αναλογοι με τον χαουζ (και οκ αν τον θεωρειτε πια τοσο αμερικανια σας αναφερω εναν πραγματικό μεγαλο γιατρο (για να σας δειξω οτι ξερω:P) τον Γεώργιο παπανικολαου, ομως θεωρω καλυτερο παραδειγμα τον χαουζ γιατι τα ατομα που περιγραφω μπορει να μην εχουν ποτε ακουσει για το Παπανικολάου).
Παντως δεν σου κρυβω οτι με χαροποιει το γεγονος οτι υπάρχουν αυριανοι γιατροι όπως εσυ, που σπευδεις να με διαψευσεις γιατι ετσι εχω μια ελπιδα οτι καποια στιγμη θα με διαψευσεις και με το εργο σου, πραγμα το οποιο στο ευχομαι!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris93.1777

Νεοφερμένος

Ο Chris93.1777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Διαβάζοντας τη συζήτηση δε μπορώ παρά να μπω στον πειρασμό να απαντήσω!

Αγαπητή mafalda8520,
-Γράφεις καταρχάς ότι θαυμάζεις τους γιατρούς που είναι αφοσιωμένοι στο επάγγελμά τους αν και λίγοι υπάρχουν στην Ελλάδα. Αυτό το συμπέρασμα πως προκύπτει; Έχεις κάνει κάποια έρευνα πάνω στους Έλληνες γιατρούς ειδικά ή μήπως όσοι γιατροί τους οποίους επισκέφτηκες ήταν αδιάφοροι για το επάγγελμά τους και αν ναι πως το έκρινες αυτό; Νομίζω ότι ο ισχυρισμός σου αυτός είναι εντελώς αυθαίρετος και τον αποδέχεσαι άκριτα. Ίσα ίσα θα έλεγα ότι αυτοί οι γιατροί αποτελούν τη μειοψηφία που υπάρχει σε κάθε κλάδο (από τους δασκάλους μέχρι τους ιατρούς). Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν τόσες υποδομές στην Ελλάδα δε σημαίνει τίποτα για τους επιστήμονες που παράγει σαν άτομα. Τουλάχιστον εμείς δεν μπορούμε να το αμφισβητούμε αυτό γιατί απλά δεν μπορεί να τεκμηριωθεί η θέση μας. Απλά στην Ελλάδα έχουμε την κακή συνήθεια να τα ισοπεδώνουμε όλα τελευταία λόγω της κακής κοινωνικής και οικονομικής κατάστασης και έχει πάρει η μπάλα τους πάντες. Ας μη κρίνουμε αβίαστα και εκ του ασφαλούς λοιπόν.
-Έπειτα αναφέρεις: "γιατι δηλαδη η ιατρικη να ειναι η σχολη με την περισσοτερη ζητηση απο τη στιγμη που αναμφισβητητα δεν εχει και την πιο ομαλη επαγκελματικη αποκατασταση". Και ρωτάω: υπάρχει σχολή(πέραν ίσως των στρατιωτικών) που να έχει αναμφισβήτητη επαγγελματική αποκατάσταση; Δεν νομίζω. Το θέμα είναι ότι ο γιατρός σαν επάγγελμα πέρα από την κοινωνική καταξίωση που αναφέρεις έχει και πολύ περισσότερες προοπτικές και εναλλακτικές από ότι άλλα επαγγέλματα για αυτό και επιλέγεται πέρα από τις φιλοδοξίες του κάθε ατόμου. Έχεις δει εσύ πολλούς γιατρούς στα 45 τους να είναι άνεργοι; Εγώ πάντως όχι(αν και δεν αμφιβάλλω ότι θα υπάρχουν έτσι όπως είμαστε τώρα) και αυτό γιατί θα τη βρουν την άκρη είτε σαν ιδιώτες ,είτε στο δημόσιο, είτε στο εξωτερικό ,είτε στην έρευνα κάποιοι ελάχιστοι, είτε είτε. Η ιατρική είναι ένα επάγγελμα που ποτέ δε θα εκλείψει! Μπορεί να υπάρχουν δυσκολίες στην αρχή αλλά μετά το βρίσκει ο καθένας το δρόμο του. Προς θεού δε λέω ότι είναι όλα ιδανικά απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω γιατί επιλέγεται σαν επάγγελμα. Και σε αυτά αν προσθέσεις και την καταξίωση που αναφέρθηκε και την αίγλη του επαγγέλματος και τα όνειρα κάποιων από τους φοιτητές δε θέλει πολύ . Ίσως τέτοιο ερώτημα θα έπρεπε να τεθεί για τη νομική που έχει κορεστεί και δεν μπορείς να δουλέψεις και στο εξωτερικό αφού πρέπει να ξέρεις άψογα τη γλώσσα ( -1 εναλλακτική εκεί λοιπόν).
-Τέλος λες ότι όλοι ονειρεύονται να γίνουν γιατροί ανάλογοι του Χαουζ ,του Παπανικολάου κτλ. Θεωρείς ότι ο φοιτητής της ιατρικής είναι τόσο στενόμυαλος και έχει τέτοιες αυταπάτες; Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να πούμε ότι όσοι πάνε Αρχαιολογία σκέφτονται ότι θα γίνουν οι νέοι "Αρθουρ Εβανς". Ούτε καν σκέφτονται τέτοια πράγματα. Μπορεί (λέω μπορεί) το όνειρό τους να είναι να γίνουν μεγάλοι και γνωστοί γιατροί πιθανώς, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι ζουν στα σύννεφα.Και μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για κάποιους από τους πιο μορφωμένους(ή καλύτερα γνωστικούς) ανθρώπους της γενιάς τους (προσοχή δε μιλάω για παιδεία και φυσικά δεν ισχύει πάντα) αν αναλογιστούμε τις επιδόσεις τους που συνήθως είναι καλές όλα τα σχολικά χρόνια πριν το Πανεπιστήμιο.

Φιλικά πάντα!

edit: παιδιά συγνώμη αν είμαστε off τοπικ εν μέρει :/ Και αυτά πράγματα που πρέπει να ξέρει ο μελλοντικός γιατρός είναι:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desperateforphd

Νεοφερμένος

Η desperateforphd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός. Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Είναι πολύ εύκολο να μπεις Ιατρική: πας κατ' ευθείαν για Ρουμανία και τελειώνεις με όλα αυτά. Κυνική άποψη, αλλά υπαρκτό φαινόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
τις παίρνουν μετά από 6μήνες -1 χρόνο δε τους τα τρώνε αυτό που θέλω να πω είναι ότι δε μένουν απλήρωτοι αυτός είναι ένας μύθος που έχουν καλλιεργήσσει τα ΜΜΕ

ή και μετά από 12 χρόνια...(true story)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Αγαπητέ Σπυρο, (βλεπω οτι σπουδαζεις και ιατρικη:)) κοιτα να δεις ασχετα με τα ποστ μου θα σου πω την αποψη μου για τους γιατρούς και θα σε αφησω να βγαλεις απο κει και περα τα συμπερασματα σου.
Αρχικά να ξεκαθαρίσω οτι δεν εχω τιποτα προσωπικο με κανενα γιατρο ισα ισα εχω και πολλους φιλους στην ιατρική (αντε γιατι νομιζω πως με πηρατε απο φοβο:P). θαυμαζω οπως ειπα απεριοριστα γιατρους αφοσιωμενους στο επαγκελμα τους, που ναι! αν και λιγοι υπαρχουν και στην Ελλαδα. ομως το προβλημα μου ειναι αυτο το "λιγοι" το οποιο απορρεει απο πολλά κακα της ελληνικης κοινωνιας, οπως ολη αυτη η πιεση και το αγχος που μεταδιδει στους παντες. γιατι δηλαδη η ιατρικη να ειναι η σχολη με την περισσοτερη ζητηση απο τη στιγμη που αναμφισβητητα δεν εχει και την πιο ομαλη επαγκελματικη αποκατασταση. και οτι και να λες στους "χαλεπους" καιρους που ζουμε η επαγκελματικη αποκατασταση ειναι σημαντικό κριτηριο για την επιλογη μιας σχολης!!
ομως και παλι εγω θα παραδεχτω αυτον που θελει να κανει αυτο που αγαπα ανεξάρτητα με τις επαγκελματικες προδιαγραφες της σχολής του και αυτον εννοειται πως θα τον θεωρησω αξιολογο γιατρο καθως απο την στιγμη που ειναι διατεθειμενος να θυσιασει τα παντα για την επιστημη σιγουρα δεν θα χρηματιστει!
Ομως δυστυχως η ελληνικη νοοτροπια στελνει στην ιατρικη ως επι το πλειστον ατομα που δεν ειναι λατρεις της επιστημης αλλα της κοινωνικης καταξιωσης που αυτη επιφερει και ονειρευονται λοιπον να γινουν γιατροι αναλογοι με τον χαουζ (και οκ αν τον θεωρειτε πια τοσο αμερικανια σας αναφερω εναν πραγματικό μεγαλο γιατρο (για να σας δειξω οτι ξερω:P) τον Γεώργιο παπανικολαου, ομως θεωρω καλυτερο παραδειγμα τον χαουζ γιατι τα ατομα που περιγραφω μπορει να μην εχουν ποτε ακουσει για το Παπανικολάου).
Παντως δεν σου κρυβω οτι με χαροποιει το γεγονος οτι υπάρχουν αυριανοι γιατροι όπως εσυ, που σπευδεις να με διαψευσεις γιατι ετσι εχω μια ελπιδα οτι καποια στιγμη θα με διαψευσεις και με το εργο σου, πραγμα το οποιο στο ευχομαι!:):)
Οκ τουλαχιστον ξεκαθαριζεις την αποψη σου......Διαφωνω στο σημειο οτι τα επαγγελματα διαλεγονται με βαση την επαγγελματικη αποκατασταση.Μπορει η τελευταια να μην υπαρχει εδω στην Ελλαδα ,καπου αλλου θα υπαρχει σιγουρα και αν το αγαπας αυτο που κανεις θα την βρεις την ακρη (με το οποιο συμφωνεις νομιζω). Δευτερον δεν μπορω να μιλησω εκ μερους ολων των μαθητων της Ελλαδος....
Νομιζω επισης οτι τα ατομα που πηγαινουν στην σχολη επειδη εχουν ενα ατομο (υπαρκτο παντα = π.χ Παπανικολαου) ως προτυπο, δεν συνεπαγεται οτι δεν αγαπουν και το επαγγελμα(αλλωστε αυτο πως εισαι σε θεση να το γνωριζεισ?)

btw.: Δεν νομιζω να υπαρχει ατομο στην Ιατρικη που να μην γνωριζει τον Παπανικολαου....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Αγαπητε Pupilloscope θα σε παρακαλούσα να μην στεκεσαι στις λεπτομερειες καθως θα ηταν καλύτερο να παρατηρούσες ολο το μηνυμα μου.. Τον σεπερντ και τον χαουζ δεν τον ανεφερα τυχαια... Εχω πολλές περιπτωσεις στο μυαλο μου που πηγαν ιατρική γιατί περιμεναν στα ελληνικά νοσοκομεια να βρούν καταστάσεις ανλογες με αυτες που περιγραφονται στις αμερικανικες σειρες. και οταν ειδαν οτι επρεπε να καθονται ως ανειδικευτοι και αμισθοι αγροτικοι γιατροι απογοητευτηκαν παντελως.. .
Η κατασταση αυτη ειναι δυστυχως ουτε τα μεγαλά χειρουργικά τραπεζια θα βρεις εδω που με χαρα δεχονται τον καθε φτωχο ουτε και τους υψηλούς μισθούς... Τωρα τις μαλακιες σ'αυτά που γραφω δεν μπορω να καταλαβω που τις βρίσκεις ή μαλλον που θελεις να τις βρεις

Α και δεν μπορεις να καταλαβεις οτι γραφεις μαλακιες.Ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα τελικα.

Ας τα παρουμε απο την αρχη.Αναφερεις τον χαουζ και τον σεπερντ.Προφανως,και δεν εχεις αλλες περιπτωσεις παιδιων στο μυαλο σου που ειναι ζωντα ατομα και οχι χαρακτηρες,οποτε μην γραφεις ψεμματα.Για να αναφερεις ατομα απο σειρες,ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν ξερεις τι 'παιζει'στην πραγματικοτητα.

Αγαπητη ταδε,ενας αληθινος νευροχειρουργος στο US νομιζεις οτι εχει το χρονο και να μπλεκει τα μπουτια του με την καθε μερεντιθ,και να κανει ερευνα και να μαλωνει με την μερεντιθ και να κανει μια εγχειρηση του στυλ 10 ωρων και μετα να πηδαει-σεξακι συμφιλιωσης ντε- την μερεντιθ και ολα αυτα την ιδια μερα...[γιατι αυτα χωρανε μονο σε 1 επεισοδιο];Ας ειμαστε λιγο σοβαροι.Ουτε να κλασει δεν προλαβαινει.Αρα,προφανως εισαι εκτος πραγματικοτητας.Εκτος ξερω εγω ΑΝ εσυ νομιζεις επισης οτι ενας γιατρος κανει διαγνωση,κοιτωντας το σπασμενο νυχι που το χες σπασει προχτες κοντα σε ενα υπονομο και επειδη εκει συχναζουν ποντικια κολλησες φυματιωση-αρα να εξηγειται ο βηχας!!!
Δεν λεω καλες οι σειρες για διασκεδαση αλλα ας ειμαστε εντος πραγματικοτητας.Ειμαι σε σχετικα μεγαλο ετος στην ιατρικη οποτε ασε με να ξερω απο πρωτο χερι το πως ειναι ο κοσμος μεσα σε αυτην.Και φτανει πια με την υποβαθμιση των παντων.Επειδη ενας γιατρος παιρνει φακελακι και φαινεται,το κανετε θεμα.Οι υπολοιποι 10 ομως που δεν παιρνουν και προσφερουν δωρεαν ,μενουν στην αφανεια.Βλεπετε σημερα δεν πουλαει η κοινωνικη προσφορα.Ο κοσμακης εχει εθιστει στο να βλεπει παντου εγγενη διαφθορα και να του αρεσει κιολας.Ξερεις ποσα ιατρεια εχουν δημιουργηθει στη Θεσσαλονικη που μενω εγω για την περιθαλψη απορων-οικονομικα αδυνατων συμπολιτων/οικογενειων; Χμ,μαλλον οχι.


Οσο για το ιδιο το θεμα,το θεωρω εξισου μιζερο με κατι συμφοιτητες μου που λενε εβγαλα τοσα χιλιαδες-εκατομμυρια-δισεκατομμυρια μορια και περασα.Εκανα το ταδε και το ταδε,μυρισα τα νυχια μου κλπ.Προφανως αγαπητε ταδε εβγαλες πολλα,οπως και η υπολοιπη σχολη σου-αυτα τα μονο 2-3.... ΧΙΛΙΑΔΕΣ ατομα.Το ολο θεμα δινει συνεχεια στη διαιωνιση κοινωνικων [ ακρως ελληνικων] στερεοτυπων που καποια στιγμη πρεπει να σταματησουν.Δηλαδη τι ειναι η ιατρικη και θελει ειδικο θεμα για να μαθει καποιος πως περνα σε αυτην; Διαβασμα θελει.Ειναι δυσκολο το αυτονοητο;Ατομα που διαβαζαν περασαν,ατομα εξυπνα που διαβαζαν περασαν επισης ,ατομα πανεξυπνα που δεν διαβαζαν δεν περασαν.Ομως ειλικρινα ενα 14 στην εκθεση ή ενα 15 στα μαθηματικα απο μια ατυχια που θα σε στειλει πχ στο βιολογικο ή σε μια αλλη σχολη ειναι το σημειο καμπης στη ζωη σου;Σημαινει οτι καποιος δεν θα γινει καλος σε αυτο που τελικα κατεληξε;Σαφως,οχι.Οποτε,δουλεψτε,παλεψτε και αν ερθει καλως.Αν οχι προσπαθηστε εκ νεου, ή πατε αλλου.Η ζωη ειναι μικρη για να μαστε κολλημενοι με κολληματα.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Διαβάζοντας τη συζήτηση δε μπορώ παρά να μπω στον πειρασμό να απαντήσω!

Αγαπητή mafalda8520,
-Γράφεις καταρχάς ότι θαυμάζεις τους γιατρούς που είναι αφοσιωμένοι στο επάγγελμά τους αν και λίγοι υπάρχουν στην Ελλάδα. Αυτό το συμπέρασμα πως προκύπτει; Έχεις κάνει κάποια έρευνα πάνω στους Έλληνες γιατρούς ειδικά ή μήπως όσοι γιατροί τους οποίους επισκέφτηκες ήταν αδιάφοροι για το επάγγελμά τους και αν ναι πως το έκρινες αυτό; Νομίζω ότι ο ισχυρισμός σου αυτός είναι εντελώς αυθαίρετος και τον αποδέχεσαι άκριτα. Ίσα ίσα θα έλεγα ότι αυτοί οι γιατροί αποτελούν τη μειοψηφία που υπάρχει σε κάθε κλάδο (από τους δασκάλους μέχρι τους ιατρούς). Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν τόσες υποδομές στην Ελλάδα δε σημαίνει τίποτα για τους επιστήμονες που παράγει σαν άτομα. Τουλάχιστον εμείς δεν μπορούμε να το αμφισβητούμε αυτό γιατί απλά δεν μπορεί να τεκμηριωθεί η θέση μας. Απλά στην Ελλάδα έχουμε την κακή συνήθεια να τα ισοπεδώνουμε όλα τελευταία λόγω της κακής κοινωνικής και οικονομικής κατάστασης και έχει πάρει η μπάλα τους πάντες. Ας μη κρίνουμε αβίαστα και εκ του ασφαλούς λοιπόν.
Αγαπητε Cris χαιρομαι που και συ σπευδεις να με διαψευσεις! Δυσττυχως η συναναστροφη μου με τον ιατρικό κυκλο ειναι εντονη λογω καποιων ενδοκρινολογικών και οχι μόνο προβληματων υγειας που αντιμετωπιζουμε οικογενειακα (ευτυχως δεν ειναι κατι σοβαρο αλλα χρειαζεται παρακολουθηση) απο μικρη μπαινοβγαινω στα νοσοκομεια. Βεβαια και ο πατερας μου αν και ειναι κτηνιατρος εχει πολλους φιλους γιατρους και ετσι η εμπειρία μου με τον ιατρικό κυκλο δεν περιοριζεται σε μικροεπισκεψεις... Επιτρεψε μου λοιπον να εχω τις αποψεις μου!:)
-Έπειτα αναφέρεις: "γιατι δηλαδη η ιατρικη να ειναι η σχολη με την περισσοτερη ζητηση απο τη στιγμη που αναμφισβητητα δεν εχει και την πιο ομαλη επαγκελματικη αποκατασταση". Και ρωτάω: υπάρχει σχολή(πέραν ίσως των στρατιωτικών) που να έχει αναμφισβήτητη επαγγελματική αποκατάσταση; Δεν νομίζω. Το θέμα είναι ότι ο γιατρός σαν επάγγελμα πέρα από την κοινωνική καταξίωση που αναφέρεις έχει και πολύ περισσότερες προοπτικές και εναλλακτικές από ότι άλλα επαγγέλματα για αυτό και επιλέγεται πέρα από τις φιλοδοξίες του κάθε ατόμου. Έχεις δει εσύ πολλούς γιατρούς στα 45 τους να είναι άνεργοι; Εγώ πάντως όχι(αν και δεν αμφιβάλλω ότι θα υπάρχουν έτσι όπως είμαστε τώρα) και αυτό γιατί θα τη βρουν την άκρη είτε σαν ιδιώτες ,είτε στο δημόσιο, είτε στο εξωτερικό ,είτε στην έρευνα κάποιοι ελάχιστοι, είτε είτε. Η ιατρική είναι ένα επάγγελμα που ποτέ δε θα εκλείψει! Μπορεί να υπάρχουν δυσκολίες στην αρχή αλλά μετά το βρίσκει ο καθένας το δρόμο του. Προς θεού δε λέω ότι είναι όλα ιδανικά απλά προσπαθώ να σου εξηγήσω γιατί επιλέγεται σαν επάγγελμα. Και σε αυτά αν προσθέσεις και την καταξίωση που αναφέρθηκε και την αίγλη του επαγγέλματος και τα όνειρα κάποιων από τους φοιτητές δε θέλει πολύ . Ίσως τέτοιο ερώτημα θα έπρεπε να τεθεί για τη νομική που έχει κορεστεί και δεν μπορείς να δουλέψεις και στο εξωτερικό αφού πρέπει να ξέρεις άψογα τη γλώσσα ( -1 εναλλακτική εκεί λοιπόν).
Σιγουρα η ιατρικη ειναι ενα επαγγελμα που ποτε δεν θα εκλειψει δεν βρισκω ομως τον λόγο να αποτελει μονοδρομο και ναι επιτρεψε μου να πιστευω τούλαχιστον απο την ιδια μου την πορεια οτι υπαρχουν αλλα ανεξερευνητα επαγγελματα που εχουν πολύ καλύτερες προοπτικες απο την ιατρική, χωρις να γεμιζουν το ατομο με ολο αυτο το κοινωνικο αγχος "να περασει η ιατρικη για να κανει ο κοσμος "Α "" και να πει ο γιος του ταδε εγινε γιατρος"
Ξερεις κατι με στενοχωρει το οτι πιστευεις πως μονο απο στρατιωτικες σχολες ή απο ιατρικη καποιος θα εξασφαλισει δουλεια στα 24 συγνωμη για σενα μονο το σημόσιο εχει σημασια? Δηλαδη ενας γεωπόνος της φυτικής παραγωγης που αμεσως θα ασχοληθει με την αμεση παραγωγη δεν σου λεει τίποτα? Για να μη μιλήσω για σχολες καινουργες όπως η τουρκικες και ασιατικες σπουδες ή οι σλαβικες σπουδες (οπου και γω σπουδαζω) που τα ατομα βρισκουν θεσεις εργασιας σε ξενοδοχεια πριν καλά καλα τελιωσουν...
Αυτό το τελευταιο δεν ειχα σκοπο να το πω (μην νομιζετε οτι ευλογάω και τα γενια μοου:redface:) αλλά ας μην τα ισοπεδώνουμε και όλα καλή και αγια η ιατρική αλλά μονο αν εχεις γαιδουρινη υπομονη να περιμενεις μεχρι τα 45 σου να βγαλεις κανονικά λεφτα ειδικά τωρα με τη κριση...
-Τέλος λες ότι όλοι ονειρεύονται να γίνουν γιατροί ανάλογοι του Χαουζ ,του Παπανικολάου κτλ. Θεωρείς ότι ο φοιτητής της ιατρικής είναι τόσο στενόμυαλος και έχει τέτοιες αυταπάτες; Με την ίδια λογική θα μπορούσαμε να πούμε ότι όσοι πάνε Αρχαιολογία σκέφτονται ότι θα γίνουν οι νέοι "Αρθουρ Εβανς".

btw.: Δεν νομιζω να υπαρχει ατομο στην Ιατρικη που να μην γνωριζει τον Παπανικολαου....:P
Δεν μιλάω για φοιτητες ιατρικης αλλά για παιδια που η κοινωνία τους εχει εμμεσως επιβάλει μονο και μονο για την κοινωνικη καταξιωση να διαβασουν σκληρα για να περασουν στην ιατρικη και οχι για τους φοιτητες...
και όλα αυτά τα λεω γιατι μενω σε μια επαρχιακη πόλη που το να γινει καποιος γιατρος ειναι μεγάλο κατόρθωμα για όλο το σοι ενας φιλος μου επειδη δεν τα καταφερε ντρεπόταν να κυκλοφορησει για καφε τετοια μυαλα ! Θελω να πιστευω πως στην Αθηνα και τη Θεσαλονικη αυτα δεν θα συμβαινουν.
Α και δεν μπορεις να καταλαβεις οτι γραφεις μαλακιες.Ειναι πιο σοβαρα τα πραγματα τελικα.

Ας τα παρουμε απο την αρχη.Αναφερεις τον χαουζ και τον σεπερντ.Προφανως,και δεν εχεις αλλες περιπτωσεις παιδιων στο μυαλο σου που ειναι ζωντα ατομα και οχι χαρακτηρες,οποτε μην γραφεις ψεμματα.Για να αναφερεις ατομα απο σειρες,ΠΡΟΦΑΝΩΣ και δεν ξερεις τι 'παιζει'στην πραγματικοτητα.Αγαπητη ταδε,ενας αληθινος νευροχειρουργος στο US νομιζεις οτι εχει το χρονο και να μπλεκει τα μπουτια του με την καθε μερεντιθ,και να κανει ερευνα και να μαλωνει με την μερεντιθ και να κανει μια εγχειρηση του στυλ 10 ωρων και μετα να πηδαει-σεξακι συμφιλιωσης ντε- την μερεντιθ και ολα αυτα την ιδια μερα...[γιατι αυτα χωρανε μονο σε 1 επεισοδιο];Ας ειμαστε λιγο σοβαροι.Ουτε να κλασει δεν προλαβαινει.Αρα,προφανως εισαι εκτος πραγματικοτητας.Εκτος ξερω εγω ΑΝ εσυ νομιζεις επισης οτι ενας γιατρος κανει διαγνωση,κοιτωντας το σπασμενο νυχι που το χες σπασει προχτες κοντα σε ενα υπονομο και επειδη εκει συχναζουν ποντικια κολλησες φυματιωση-αρα να εξηγειται ο βηχας!!!
Νομιζω οτι αυτο με τον Σεπερντ το ξεκαθαρισα διαβασε τα προηγουμενα ποστ μου και σταματα να κολλάς σε αυτό!
Οσο για το ιδιο το θεμα,το θεωρω εξισου μιζερο με κατι συμφοιτητες μου που λενε εβγαλα τοσα χιλιαδες-εκατομμυρια-δισεκατομμυρια μορια και περασα.Εκανα το ταδε και το ταδε,μυρισα τα νυχια μου κλπ.Προφανως αγαπητε ταδε εβγαλες πολλα,οπως και η υπολοιπη σχολη σου-αυτα τα μονο 2-3.... ΧΙΛΙΑΔΕΣ ατομα.Το ολο θεμα δινει συνεχεια στη διαιωνιση κοινωνικων [ ακρως ελληνικων] στερεοτυπων που καποια στιγμη πρεπει να σταματησουν.Δηλαδη τι ειναι η ιατρικη και θελει ειδικο θεμα για να μαθει καποιος πως περνα σε αυτην; Διαβασμα θελει.Ειναι δυσκολο το αυτονοητο;Ατομα που διαβαζαν περασαν,ατομα εξυπνα που διαβαζαν περασαν επισης ,ατομα πανεξυπνα που δεν διαβαζαν δεν περασαν.Ομως ειλικρινα ενα 14 στην εκθεση ή ενα 15 στα μαθηματικα απο μια ατυχια που θα σε στειλει πχ στο βιολογικο ή σε μια αλλη σχολη ειναι το σημειο καμπης στη ζωη σου;Σημαινει οτι καποιος δεν θα γινει καλος σε αυτο που τελικα κατεληξε;Σαφως,οχι.Οποτε,δουλεψτε,παλεψτε και αν ερθει καλως.Αν οχι προσπαθηστε εκ νεου, ή πατε αλλου.Η ζωη ειναι μικρη για να μαστε κολλημενοι με κολληματα.:P
Σ'αυτο το τελευταιο που ειπες συμφωνώ απόλυτα και σου βγαζω το καπελο χαιρομαι μαλιστα που υπαρχει ατομο της ιατρικης που το παραδεχεται..!:) Ο λογος που εγραψα στο ολο topic ηταν ακριβως αυτο οτι δεν αντεχα να εβλεπα την διαιωνισει των ελληνικων στερεοτυπων! Δεν ειχα καμια προθεση ουτε να προσβάλω το αντικειμενό σας ουτε να να αποβάλω καποιο αποθυμένο μου με γιατρους!
Εννοειται πως μιλάμε φιλικά πάντα καθως όλοι στο steki ειμαστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chris93.1777

Νεοφερμένος

Ο Chris93.1777 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Σιγουρα η ιατρικη ειναι ενα επαγγελμα που ποτε δεν θα εκλειψει δεν βρισκω ομως τον λόγο να αποτελει μονοδρομο και ναι επιτρεψε μου να πιστευω τούλαχιστον απο την ιδια μου την πορεια οτι υπαρχουν αλλα ανεξερευνητα επαγγελματα που εχουν πολύ καλύτερες προοπτικες απο την ιατρική, χωρις να γεμιζουν το ατομο με ολο αυτο το κοινωνικο αγχος "να περασει η ιατρικη για να κανει ο κοσμος "Α "" και να πει ο γιος του ταδε εγινε γιατρος"
Ξερεις κατι με στενοχωρει το οτι πιστευεις πως μονο απο στρατιωτικες σχολες ή απο ιατρικη καποιος θα εξασφαλισει δουλεια στα 24 συγνωμη για σενα μονο το σημόσιο εχει σημασια? Δηλαδη ενας γεωπόνος της φυτικής παραγωγης που αμεσως θα ασχοληθει με την αμεση παραγωγη δεν σου λεει τίποτα? Για να μη μιλήσω για σχολες καινουργες όπως η τουρκικες και ασιατικες σπουδες ή οι σλαβικες σπουδες (οπου και γω σπουδαζω) που τα ατομα βρισκουν θεσεις εργασιας σε ξενοδοχεια πριν καλά καλα τελιωσουν...

Συγνώμη μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε; Σε παρακαλώ ξαναδιάβασε το ποστ μου!
Ποιος ρημαδιασμένος είπε πως πιστεύω ότι μόνο από ιατρική και στρατιωτικές κάποιος θα εξασφαλίσει δουλειά και ότι αποτελεί μονόδρομος; Εγώ σου εξηγούσα με ένα κατεβατό τους λόγους που επιλέγεται η ιατρική δεν σου είπα τίποτα για άλλες σχόλες μη μου βάζεις λόγια.Επίσης ποιος μίλησε για το κωλοδημόσιο και το αναφέρεις; Εγώ σαν μία από τις εναλλακτικές του ιατρού στο ανέφερα και όπως και να το κάνουμε πρέπει να καταλάβεις ότι άλλο εφορία που κάθεσαι στο γραφείο σου σε στυλ υπαλλήλου και άλλο δημόσιο νοσοκομείο που όπως λες πας συνέχεια. Και φυσικά διαφορετικές εντελώς οι αμοιβές. Για πες μας εσύ τις εναλλακτικές του γεωπόνου αν δεν έχεις κεφάλαιο εκτός από το δημόσιο και τους ελέγχους σε καλλιέργειες ; (και το ρωτάω αυτό γιατί έχω 2 θείους γεωπόνους και μόλις βρήκαν δουλειά στο δημόσιο μετά από 10 χρόνια αναμονής και τρέχουν κάθε μέρα στα χωριά για ελέγχους) Δεν ξέρω αν το όνομα ΑΓΡΟΓΗ σου λέει κάτι και το πως οι κυβερνήσεις βόλευαν παλιά τους γεωπόνους γιατί δεν ήξεραν τι να τους κάνουν.

Η σύγκριση είναι ανούσια νομίζω το καταλαβαίνεις. Και σου ξανακάνω το ερώτημα πόσους άνεργους γιατρούς έχεις βρει. Είτε εδώ είτε στο εξωτερικό θα τη βρει τη δουλειά ο γιατρός. Δεν είναι μονόδρομος αλλά δουλειά αργά ή γρήγορα θα βρει. Το αν θα περιμένει μέχρι τα 45 που λες (που βέβαια θα πληρώνεται ενδιάμεσα) έχει να κάνει με τη φύση του επαγγέλματος όχι με το αν θα βρει δουλειά και αυτό πρέπει να το σκεφτεί όποιος θα επιλέξει την ιατρική.

Επαναλαμβάνω και κλείνω: μιλάω για τις εναλλακτικές του γιατρού και γιατί επιλέγεται σαν σχολή σε μεγάλο βαθμό. Είναι ένα επάγγελμα που ο καθένας νιώθει σιγουριά και σε συνδυασμό με την καταξίωση και τις φιλοδοξίες δε θέλει πολύ. Μην αρχίσεις να μου λες άλλα πάλι για το αν είναι μονόδρομος κτλ. :P


ΥΓ:Και αυτό που λες για τα 45 παραπάει. Ένας νορμάλ φοιτητής τελειώνει στα 24-25 αλλά και 5 χρόνια αναμονής να έχει σου λέω εγώ για την ειδικότητα (που μέχρι 4 ξέρω ότι παίρνει σε κάποιους) πάει στα 30. Τώρα ΑΝ επιλέξει χειρουργική έχει 7 χρόνια ειδικότητα όλες οι άλλες είναι 6 και κάτω. Οπότε χοντρά χοντρά στα 35-37 θα είναι τελειωμένος...αλλά το βασικό είναι ότι πληρώνεται όλα αυτά τα χρόνια δε είναι σαν φοιτητής δηλαδή. (και μάλιστα παίρνει περισσότερα από ότι ο κάθε υπάλληλος) Σκέψου τα όλα αυτά και μετά μπορείς να απαντήσεις μόνη σου γιατί προτιμάται η ιατρική τόσο πολύ. Δε σου λέω ότι είναι καλό ή κακό επάγγελμα γιατί προτιμάται σου λέω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ThanosShadow

Νεοφερμένος

Ο ThanosShadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους!!!
αυτη την στιγμη ειμαι -επιτελους- μαθητης της γ λυκειου. Στοχος μου ειναι να περασω ιατρικη, δν με νοιαζει που αρκει να περασω εκει, ενω ως δευτερη επιλογη εχω βαλει στοχο την φαρμακευτικη (οπου κ παλι, δν με νοιαζει η πολη).
Πηγαινω στο ιδιωτικο λυκειο πολυτροπη αρμονια, κανω ιδιαιτερο μαθηματικα και φυσικη ενω αναμενεται να ξεκινησω χημεια. Το σχολειο μου βεβαια μας αποτρεπει απτο να κανουμε ιδιαιτερα, αλλα εγω δν εβρισκα αλλη λυση.
Ωντας απτους καλους μαθητες ολη μου την ζωη, μαθαινα με την μια ο,τι μας λεγαν στο σχολειο με ελαχιστο διαβασμα, και παντα ημουν αυτος π θα εξηγησει τα μαθηματικα στους αλλους, βεβαια στα θεωρητικα επαιρνα πολυ χαμηλα γιατι βαριομουν να διαβαζω, κακα τα ψεματα. απλα εμπαινα στο ζουμι ευκολα.
Τωρα πια ολα αυτα εχουν χαθει, απτα χριστουγεννα της β λυκειου (οπου δυστυχως μπηκαμε στην υλη της γ σε πολλα μαθηματα) ολα ανατραπηκαν. ναι μεν οπως παντα "καιγομουν" στν υπολογιστη η την γυμναστικη, αλλα επισης επαινεβει κ ενας χωρισμος μετα απο 2 χρονια σχεσης π με αφησε ανικανο να λειτουργησω για πολυ καιρο. μετα απο αυτο εκανα μονο ασκησεις φυσικης, με το ζορι κ πηγα απο 17 μεσο ορο σε 14.
εγω ομως ΘΕΛΩ να γινω γιατρος, κ εχω αφοσιωθει πολυ. προσπαθω να γινω "φυτο" (σορρυ για την λεξη :-D ) και παρολο π εχω κανει σημαντικη προοδο, βλεπω οτι οι ικανοτητες μου εχουν μειωθει, εχω αφησει τρομακτικα κενα στην βιολογια κ στο σχολειο η ατμοσφαιρα με πνιγει. βλεπω μαθητες του 14 να πηγαινουν 18 κ 19 κ γω να μενω στασιμος ενω δν εχω καθολου καλες σχεσεις με κανεναν καθηγητη...
ποια ειναι η γνωμη σας;;;;;;; πως θα φτασω αυτο που λατρευω;;;


ευχαριστω και καλες επιτυχιες σε ολους!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Για αρχή θα έλεγα να ξεχάσεις τις μορφονιές. Θα έχεις όλη τη ζωή σου, να τραβιέσαι μαζί τους. Δεύτερον να αποκαταστήσεις τις σχέσεις με τους καθηγητές σου. Είναι οι καλύτεροι σύμμαχοί σου στην προσπάθειά σου. Τρίτον τώρα που είναι αρχή, επανάληψη τα παλιά που προφανώς έχεις κενά. Σταδιακά θα μπεις στην ύλη της τρίτης και τέλη Μάρτη που θα έχεις πάρει το κολαϊ, επαναλήψεις και συνέχεια ασκήσεις. Τέλος όλα τα μαθήματα είναι σημαντικά, δεν παραμελείς κάποιο, όχι άγχος και απλά πας να αποτυπώσεις τη γνώση σου στο χαρτί.
Καλή επιτυχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThanosShadow

Νεοφερμένος

Ο ThanosShadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
εχουμε ηδη μπει στν υλη της τριτης...
ευχαριστω...
δυσκολα ομως γιατι οι καθηγητες μου εχουν ηδη δει την πτωση μου και μου συμπεριφερονται διαφορετικα... απομακρα και ισως υποτιμητικα. τα θρανια το υ σχολειου μου ειναι πια "χαρακωματα" για μενα, και λογω των καθηγητες π δν αισθανομαι ανετα πια μαζι τους αλλα και λογω της μειωνεκτικης θεσης π βρισκομαι καθε φορα που συνειδητοποιω ποσο πισω εχω μεινει και πως το 75% αυτων π απανταω ειναι λαθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Τι σε εμποδίζει να βάλεις ένα πρόγραμμα στο διάβασμά σου και να ξεκινήσεις δυνατά την προσπάθειά σου; Επαναλήψεις μόνος κάνεις και ό, τι δεν καταλαβαίνεις, ρωτάς τους καθηγητές.
Όσο για τους καθηγητές σου, το πιο σωστό είναι να τους μιλήσεις κατ' ιδίαν. Να τους εξηγήσεις ότι ξεκίνησες λανθασμένα τη χρονιά, έχεις υψηλούς στόχους και να ζητήσεις τη βοήθειά τους. Αν είναι σωστοί, όχι μόνο δε θα πουν όχι, αλλά αντιθέτως θα εκτιμήσουν την ειλικρίνειά σου.
Υγ. Δούλεψε την ορθογραφία σου. Κρίμα να χάσεις μόρια από κει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Δεν θα σε ρωτήσω ειρωνικά,αλλά μήπως είχε κάποια σχέση το ότι όταν είχες καλές σχέσεις με τους καθηγητές σου είχες και καλύτερους βαθμούς, ενώ τώρα που δεν έχεις καλές σχέσεις (όπως λες) με μερικούς καθηγητές σου συμβαίνει το αντίθετο.?!?
Αν δεν είναι ο λόγος αυτός που έχεις πέσει όπως λες στα μαθήματα, τότε πρέπει να αρχίσεις να ''ξυπνάς'' και να αφοσιωθείς στον στόχο σου,ώστε να τον επιτύχεις, γιατί δυστυχώς λιγοστεύει ο χρόνος..:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThanosShadow

Νεοφερμένος

Ο ThanosShadow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
ναι, μπορει να ειχε σχεση. στα ιδιαιτερα κανω μεγαλη προοδο, και τα παω καλα με τους καθηγητες μου! ανετα λεω αποριες, τους καταλαβαινω, μου τα λενε μια φορα και τα πιανω. θα γινω λιγο συγκεκριμενος και θα ξεφυγω απτο κυριο θεμα, αλλα στο σχολειο η μεθοδος διδασκαλιας π ακολουθειται (οχι τοσο το γενικο πλανο κ ο προγραμματισμος της υλης αλλα ο τροπος με τν οποιο οι καθηγητες διδασκουν) δν με βοηθαει και πολυ πια. απορω πως οι συμμαθητες μου ανταποκρινονται.
το ξερω οτι ο χρονος τελειωνει γιαυτο κιολας θελω να ακουσω αποψεις. να δω τι σκεφτονται συνομιλικοι η μεγαλυτεροι: ειναι εφικτος ο στοχος; ειναι αργα; εχω περιθωριο βελτιωσης;; τι συμβουλες υπαρχουν;;; ξερεις, γενικα πραγματα-αν οχι κατι συγκεκριμενο :-P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top