Πώς θα μπω στην ιατρική;

Solmyr

Δραστήριο μέλος

Ο Solmyr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 595 μηνύματα.
ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒ..........

χαλάρωσε λίγο...θελει πολυ διαβασμα αλλα οχι μονο αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Για τις σπουδές Ιατρικής θα σου χρειαστεί το προφίσενσι?????????ειναι απαραιτητο να το παρω?

Δεν θα χρειαστείς proficiency, θα χρειαστείς όμως καλά αγγλικά γιατί θα είναι απαραίτητο να διαβάζεις ξένη βιβλιογραφία και σημειώσεις από όλο τον κόσμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒ..........
Και μετά αφου μπεις, ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒ......... Βιβλία 1000 σελίδων, εργεασίες, εργαστήρια ...... Και στην ειδικότητα ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒ........ νοσοκομεια, εφημεριες, συνέδρια κτλ...Και αφου τελειώσεις και εργάζεσαι ως γιατρός,ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑ ΔΙΑΒ........ συνέδρια, ιατρείο κτλ Για να μπεις σε αυτήν την σχολή ,και 20000 μόρια να βγάλεις, πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος για το τι πρόκειται να ακολουθήσει , για το τι ανταγωνισμός υπάρχει και να καθορίσεις στο μυαλό σου αν αυτά που θα σου προσφέρει το επάγγελμα του γιατρού υπερισχύουν αυτών που θα σου στερήσει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βρε μην το τρομάζετε το παιδί, ακόμα δεν μπήκε. :P
Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι από την στιγμή που μπαίνεις προβλέπεται σκίσιμο για πολλά πολλά χρόνια, αλλά με σωστή κατανομή του χρόνου έχεις χρόνο και για άλλα πράγματα (τουλάχιστον στα προκλινικά έτη, μετά τα πράγματα ζορίζουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosxanthi

Δραστήριο μέλος

Ο christosxanthi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Βρε μην το τρομάζετε το παιδί, ακόμα δεν μπήκε. :P
Η αλήθεια είναι ότι πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι από την στιγμή που μπαίνεις προβλέπεται σκίσιμο για πολλά πολλά χρόνια, αλλά με σωστή κατανομή του χρόνου έχεις χρόνο και για άλλα πράγματα (τουλάχιστον στα προκλινικά έτη, μετά τα πράγματα ζορίζουν).
Χμμ.. Τα προκλινικά έτη είναι 2,5..:hmm:Μετά μιλάμε για πόσα χρόνια[ 3,5 κλινικά, 3-7 ειδικότητα( χωρις να υπολογίζω αναμονή) , αλλα και οταν ασκεις το επάγγελμα πάλι χρειάζεται πόσο διάβασμα]. Επίσης σε αρκετές ειδικότητες(γιατι οχι σε ολες) υπάρχει τεράστια πίεση λόγω της ευθύνης.. Καλύτερα να ακούσει 5 ωμές αλήθειες το παιδί και να κάνει μια ώριμη επιλογή τον Ιούνιο, με το καλό, παρά να έχει μια μαγική εικόνα και να απογοητευτεί όταν θα μπει στην σχολή;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Χμμ.. Τα προκλινικά έτη είναι 2,5..:hmm:Μετά μιλάμε για πόσα χρόνια[ 3,5 κλινικά, 3-7 ειδικότητα( χωρις να υπολογίζω αναμονή) , αλλα και οταν ασκεις το επάγγελμα πάλι χρειάζεται πόσο διάβασμα]. Επίσης σε αρκετές ειδικότητες(γιατι οχι σε ολες) υπάρχει τεράστια πίεση λόγω της ευθύνης.. Καλύτερα να ακούσει 5 ωμές αλήθειες το παιδί και να κάνει μια ώριμη επιλογή τον Ιούνιο, με το καλό, παρά να έχει μια μαγική εικόνα και να απογοητευτεί όταν θα μπει στην σχολή;)

Βρε να τις ακούσει και 1 και 2 και 5 φορές, απλά όχι με αποτρεπτικό τρόπο. :)
(δεν υπονοώ ότι τα έγραψες έτσι εσύ, γενικά λέω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Πειράζει να διαβάζω από τώρα μόνο αυτά που είναι απαραίτητα ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate alx

Νεοφερμένος

Η Kate alx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σε όλους!ειμαι β λυκείου και θελω του χρόνου που δίνω πανελλήνιες να περάσω ιατρική η και οδοντιατρική.το θέμα ειναι πως φέτος δεν διάβαζα κατα τη γνώμη μου όσο θα πρεπε για ιατρική...δηλαδή διάβαζα μονο για φροντιστήριο κτλ.ομως τωρα τελευταία το έχω πάρει πολυ στα σοβαρά και έχω αρχίσει να κανω περισσότερη εξάσκηση λύνοντας βοηθήματα κτλ.ωστοσο πιστεύετε πως υπάρχει ελπίδα να τα καταφέρω αυτήν τη στιγμή που ξεκινάω η να το διαγράψω απο το μυαλό μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Κ εγω θελω να μπω οδοντιατρικη
Πως θα μπεις..βαλε το στοχο μην το βγαζεις απο το μυαλο σου, και τρεξε να προλαβεις τον στοχο.Και να χασεις τουλαχιστον προσπαθησε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kate alx

Νεοφερμένος

Η Kate alx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Το θέμα ειναι πως ολα τα παιδια στην κατεύθυνση θέλουν την ίδια σχολη και το λένε με τόση σιγουριά που με πιάνει κατι σαν ένα αίσθημα κατωτεροτητας-άγχους-στενοχωριας...μου εχει δημιουργηθεί τέτοιο πρόβλημα ώστε να μην μου αρέσει κανένα επάγγελμα εκτός απο αυτά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Κανε αυτο που νομιζεις οτι σαρεσει πολυ και θα εισαι πολυ καλη.Μπορει μεχρι του χρονου να εχεις αλλαξει 10 γνωμες.Μην δινεις σημασια στους αλλους.Εσενα αφορα.Και το οτι οι αλλοι θα το πιασουν ειναι απλα μια επιθυμια οπως εχεις και εσυ.Μπορει να συμβει.Μπορει να μην συμβει.Σιγουρια?Το μονο σιγουρο ειναι οτι πρεπει να διαβασουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georget

Νεοφερμένος

Ο georget αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γεια σας ήμουν μαθητής της πρώτης λυκείου και από ότι καταλαβαινεται θα πάω στην δεύτερα ,ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή .Τελείωσα μουσικό γυμνάσιο και μπορώ να πω ότι δεν διάβαζα και πολύ και ήμουν ένας μέτριος μαθητής του 17 άλλα φέτος στην πρώτη λυκείου φέτος αποφάσισα να γίνω γιατρός είναι κάτι που θέλω πάρα μα πάρα πολύ έχει μείνει μέσα μ και είμαι από τους τύπους που κάνουν και θυσιάζουν τα πάντα για να πετύχουν ους στόχους τους .Φέτος λοιπόν αφού πήρα αυτήν την απόφαση άρχισα να διαβάζω στο 35-40 % από αυτό που μπορώ και έβγαλα μεσώ όρο στο πρώτο 18 στο δεύτερο 19 και στις εξετάσεις 18,5 έγραψα άλγεβρα 17 φυσική και χημεία 17 και έκθεση 17 19 βιολογία για να πω την αλήθεια στις εξετάσεις δεν διάβασα και πολύ και αυτά ότι θυμόμουν και έκανα και χαζά λάθη από τα οποία θα μπορούσα να γράψω 20 σε όλα από ότι μ είπαν οι καθηγητές μου ...οι καθηγητές μ στο φροντιστήριο μου λένε ότι είχα πολλά κενά άλλα κατάφερα να τα καλύψω όλα και να έχω φτάσει σε ένα πάρα πολύ κάλο επίπεδο στο οποίο μπορώ να πω ότι στην άλγεβρα και στην φυσική είμαι ο δεύτερος καλύτερος μέσα στην τάξη. Το θέμα μου όμως και το ερώτημα που θέλω να σας θέσω είναι αν θα τα καταφέρω γιατί ακούω από τους γύρω μου ότι θέλει πάρα μα πάρα πολύ διάβασμα και ότι θέλει μεγάλη προσπάθεια γενικά και να είσαι κάλος μαθητής από την αρχή και αυτό με αγχώνει αφού δεν διάβαζα στο γυμνάσιο .Βέβαια το έχω πάρει απόφαση ότι είναι μόνο δυο χρονιά ακόμη και ότι θα δώσω τον καλύτερο μ εαυτό στην δεύτερα και ειδικά στην τρίτη για να μην αφήνω κενά και για να κάνω πολλές επαναλήψεις θα εκτιμούσα την άποψη των μαθητών άλλα και ιδιαίτερα αυτών που μπήκαν στην ιατρική ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Γεια σας ήμουν μαθητής της πρώτης λυκείου και από ότι καταλαβαινεται θα πάω στην δεύτερα ,ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή .Τελείωσα μουσικό γυμνάσιο και μπορώ να πω ότι δεν διάβαζα και πολύ και ήμουν ένας μέτριος μαθητής του 17 άλλα φέτος στην πρώτη λυκείου φέτος αποφάσισα να γίνω γιατρός είναι κάτι που θέλω πάρα μα πάρα πολύ έχει μείνει μέσα μ και είμαι από τους τύπους που κάνουν και θυσιάζουν τα πάντα για να πετύχουν ους στόχους τους .Φέτος λοιπόν αφού πήρα αυτήν την απόφαση άρχισα να διαβάζω στο 35-40 % από αυτό που μπορώ και έβγαλα μεσώ όρο στο πρώτο 18 στο δεύτερο 19 και στις εξετάσεις 18,5 έγραψα άλγεβρα 17 φυσική και χημεία 17 και έκθεση 17 19 βιολογία για να πω την αλήθεια στις εξετάσεις δεν διάβασα και πολύ και αυτά ότι θυμόμουν και έκανα και χαζά λάθη από τα οποία θα μπορούσα να γράψω 20 σε όλα από ότι μ είπαν οι καθηγητές μου ...οι καθηγητές μ στο φροντιστήριο μου λένε ότι είχα πολλά κενά άλλα κατάφερα να τα καλύψω όλα και να έχω φτάσει σε ένα πάρα πολύ κάλο επίπεδο στο οποίο μπορώ να πω ότι στην άλγεβρα και στην φυσική είμαι ο δεύτερος καλύτερος μέσα στην τάξη. Το θέμα μου όμως και το ερώτημα που θέλω να σας θέσω είναι αν θα τα καταφέρω γιατί ακούω από τους γύρω μου ότι θέλει πάρα μα πάρα πολύ διάβασμα και ότι θέλει μεγάλη προσπάθεια γενικά και να είσαι κάλος μαθητής από την αρχή και αυτό με αγχώνει αφού δεν διάβαζα στο γυμνάσιο .Βέβαια το έχω πάρει απόφαση ότι είναι μόνο δυο χρονιά ακόμη και ότι θα δώσω τον καλύτερο μ εαυτό στην δεύτερα και ειδικά στην τρίτη για να μην αφήνω κενά και για να κάνω πολλές επαναλήψεις θα εκτιμούσα την άποψη των μαθητών άλλα και ιδιαίτερα αυτών που μπήκαν στην ιατρική ευχαριστώ!!

Κοίταξε, έχεις μπροστά σου 2 χρόνια, και σύμφωνα με όσα καταλαβαίνω έχεις καλύψει στο μεγαλύτερο ποσοστό τους τα προηγούμενα κενά σου. Οπότε ναι, δεν το θεωρώ ανέφικτο να σου πω την αλήθεια. Απλά να ξέρεις ότι μιλάμε για πολύ διάβασμα και για να μπεις στην σχολή, και αφού μπεις. Αλλά αν το θες πραγματικά αυτό δεν θα είναι ανασταλτικός παράγοντας. Δώσαμε με διαφορετικά συστήματα άρα δεν μπορώ να σου δώσω πρακτικές συμβουλές, αλλά όπως τα περιγράφεις δεν θα υπάρχει πρόβλημα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

georget

Νεοφερμένος

Ο georget αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά την χρειαζόμουν αυτήν την συμβουλή ! Θα προσπαθήσω για το μέγιστο και ελπίζω να τα καταφέρω και πάλι ευχαριστώ !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Βρε παιδιά έχω μια απορία... Πώς κατορθώσατε να γράψετε τόσο καλά και να μπείτε στην Ιατρική;; Πείτε μας κι εμάς:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Βρε παιδιά έχω μια απορία... Πώς κατορθώσατε να γράψετε τόσο καλά και να μπείτε στην Ιατρική;; Πείτε μας κι εμάς:(

Εγώ έδωσα κατατακτήριες δε ξέρω τι κάνανε οι άλλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Οι κατατακτήριες είναι δυσκολότερες από τις πανελλήνιες; Τι μαθήματα δίνεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Βρε παιδιά έχω μια απορία... Πώς κατορθώσατε να γράψετε τόσο καλά και να μπείτε στην Ιατρική;; Πείτε μας κι εμάς:(

Ε διαβάσαμε πολύ βρε μάνα μου, άλλη λύση δεν υπάρχει, μην ακούς τους αριστούχους στα σαχλοκάναλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

seferhs2001

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο seferhs2001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Φυσικοθεραπείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 206 μηνύματα.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Varathron

Νεοφερμένος

Η Varathron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ την σχετική/άσχετη ιστορία μου...

25 ετών, Επιτυχούσα του 19.200, από θεωρητική(δυστυχώς κατ'εμέ) και έχοντας δουλέψει και στο αντικείμενο της πρώτης σχολής μου, αποφάσισα στα γεράματα για αλλαγή πλεύσης! Η επιλογή για ιατρική είναι πλήρως συνειδητή και γνωρίζοντας όλα τα παραπάνω και όχι μόνο, μιας και συμβαίνει να έχω μπόλικους φίλους και συγγενείς ιατρούς.

Είμαι απ'τα ανώμαλα που αγάπησαν το πανεπιστήμιο και την διαδιακασία της μάθησης γενικά οπότε θεωρώ το ότι θα ξαναμπώ σε αυτή τη διαδικασία και μόνο, ένα ισχυρό κίνητρο και προφανώς δεν είναι το μόνο, όπως και ούτε τα λεφτά ή όποιες άλλες κοινωνικές πιέσεις εμπλέκονται(Οπότε θεωρώ πως είμαι σε καλό δρόμο και δε θα μετανιώσω την επιλογή μου :D )

Έτσι έχοντας μαζέψει ένα ικανό ποσό ύστερα από μια έκτακτη σύμβαση στο βαθύ δημόσιο(!) αποφάσισα να κάνω ένα σκασμό ιδιαίτερα και να δώσω φέτος με μόνο στόχο την παραπάνω σχολή, σε όποια πόλη...

Έχω κάνει μια προετοιμασία απ'το καλοκαίρι στα μαθήματα, δυστυχώς όχι όσο θα ήθελα λόγω δουλειάς, αλλά θεωρώ έχω καλύψει κάμποσα θέματα στη χημεία και τη φυσική που χρειάζονταν από προηγούμενες τάξεις, και προφανώς σε έκθεση(είχα γράψει 18.8 τότε που κατ'εμε ήμουν και λίγο τούβλο σε αρκετά θέματα) και βιολογία έχω αρκετή αυτοπεποίθηση. Αλλά τώρα χημεία/φυσική, not so much...Μαθήματα ξεκινάω μές τις επόμενες μέρες, αλλά νιώθω πως μου λείπει κάτι(μεθοδολογία? Τρόπος σκέψής να το πω?) για να πιάσω πχ τη φυσική και να αρχίσω να ρίχνω εργατοώρες(Και να έχει υπολογίσημο αποτέλεσμα αυτό προφανώς) ελπίζω αυτό να αλλάξει με τα μαθήματα. Αλλιώς κατα τ'άλλα, οκ δε φοβάμαι το διάβασμα, έχουν πάει τα 10-12ωρα σύννεφο στη σχολή και πλέον έχω κανονίσει έτσι τα πράματα ώστε να έχω ΌΛΟ τον χρόνο και ενέργεια στη διάθεσή μου για διάβασμα, τώρα που θα βγει αυτό...

Όποια tips, θετική ενέργεια και σουβλάκια είναι ευπρόσδεκτα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top