Πότε θα πτωχεύσουμε; [Επίσημα]

Ποτε θα πτωχευσουμε?(επισημα)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)
  • Μεσα στο 2011

    Ψήφοι: 8 28.6%
  • 1ο εξαμηνο του 2012

    Ψήφοι: 13 46.4%
  • 2ο εξαμηνο του 2012

    Ψήφοι: 4 14.3%
  • 1ο εξαμηνο του 2013

    Ψήφοι: 2 7.1%
  • 2ο εξαμηνο του 2013

    Ψήφοι: 1 3.6%

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
σε περίπτωση χρεωκοπίας θα υπάρξει όντος χάος. όλοι θα σπάνε σουπερμάρκετ για πάρουν τρόφιμα, χρήμα δέν θα κυκλοφορει, θα υπάρξει πρόβλημα στο ρεύμα αφού δέν νομίζω οι εργαζόμενοι της δεη να το κρατάνε απλήρωτοι(εδω το κόβουν τώρα) γενικά θα είναι κάτι πολύ επώδηνο για όλους..
Στα χωρία βίαζαν, σκότωναν αυτούς που ήταν αντίθετοι. Έλεος μην ακούς μόνο τι σου λένε οι γύρω σου αλλά ψάξτο καλύτερα.
αυτά επι εμφυλίου γίνοταν. όχι επι χούντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λοιπόν, ας αφήσουμε αυτήν την κουβέντα. Στο τέλος θα μαλώσουμε, κάτι το οποίο δεν επιδιώκω.

Η Ελλάδα είχε ανάπτυξη τότε, σου αρέσει δεν σου αρέσει εκείνη η εποχή. Είναι fact.

Η Ελλάδα δεν είχε ποτέ πραγματική ανάπτυξη μετά. Το καταλαβαίνουμε σήμερα.

Η Ελλάδα χρωστά τώρα. Όπως και κάθε χώρα φυσικά. Σε ποιον? Στις τράπεζες. Απλά μας έπιασαν εμάς τώρα και μας γδέρνουν.

Υπάρχει προπαγάνδα πάντα και παντού. Σε όλα τα καθεστώτα. Είναι καλύτερα να έχουμε αντικειμενική άποψη και να αφήσουμε τις υπερβολές (βιασμός wtf). Κάτι παρόμοιο γίνεται και στην Λιβύη όπου η προπαγάνδα είναι τεράστια. Σου φαίνεται λογικό αυτοί που είναι μαζί με τον αρχηγό τους (ξέχασα το όνομα) να βιάζουν τους αντίθετους επί ειρήνη? Άκουσα κάποια στιγμή στην τηλεόραση κάτι άκυρα... και όλοι στράφηκαν εναντίων του αρχηγού τους και σε διάφορες συζητήσεις που κάναμε στο σχολείο υποστήριζαν τις δυνάμεις που εισέβαλαν στην χώρα! Εντωμεταξύ ήταν ολοφάνερο ότι θέλανε μονο τα πετρέλαια. Πήγαινε και καλά να βγάλουν την χώρα που ζούσε καλά απο την μιζέρια... Είναι απλό παράδειγμα προπαγάνδας. Do the maths... ναι. Λογικό να πιστεύουμε και εμείς τα ίδια για τότε.

Τέλος για να γράψω κάτι ontopic, καλύτερα να διώξουμε όσο πιο γρήγορα μπορούμε το ΔΝΤ. Γνώμη μου. Γράψε και εσύ την δική σου, θέλω να ξέρω. Να κρατήσουμε το ΔΝΤ να μας κυβερνά και επίσημα, να μας πηγαίνει ομαλά ομαλά σε κατάσταση χρεοκοπίας ή να σταματήσουν όλα αυτά τώρα πριν ανέβει και άλλο το χρέος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Μου αρέσει που όλοι, από μαθητές γυμνασίου, έχουν γίνει σήμερα οικονομικοί αναλυτές. Κανείς δεν έχει απαντήσει όμως, όπως πιστεύω θα έπρεπε, "δεν γνωρίζω" . Να πει δηλαδή πως είναι άσχετος επί του θέματος και δεν μπορεί να απαντήσει ή τουλάχιστον να αναγνωρίσει την αβασιμότητα των λεγόμενων του και να προειδοποιήσει τους υπόλοιπους πως ότι γράφει είναι καθαρα υποκειμενικό και κατα μια έννοια αποκύημα της φαντασίας του. Αντίθετα βλέπουμε πως ο καθένας έχει και μια δική του μοναδική θεωρία, την οποία μάλιστα παραθέτει χωρίς καμία επιφύλαξη για την εγκυρότητα της. Προσπαθώντας να δικαιολογήσω αυτή τη στάση μπορώ να εικάσω πως κάποιοι απο εδώ έχουν υπόγειες πηγές πληροφοριών ή πως κάποιοι έχουν μυστικές μαντικές ικανότητες,άλλωστε το χάος αντιμετωπίζεται μονάχα με την μεταφυσική. Δεν μπορεί να δικαιολογηθεί αλλιώς το γεγονός πως όλοι είναι τόσο σίγουροι για την θεωρία τους την ώρα που ακόμα και κορυφαίοι οικονομολόγοι αλληλο-αντικρούονται συνεχώς.
Βέβαια, ο καθένας μπορεί να υποστηρίζει ό,τι θέλει, όμως καλό είναι όλοι να καταλάβουμε πως το παρών θέμα ανήκει στην κατηγορία κουβέντας καφενείου, με μικρή αξία ως προς το περιεχόμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinaki tsili

Νεοφερμένος

Η kwnstantina tsiivakoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κότρωνας (Λακωνία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
οπως ειπατε κ ποιο πανω δεν συμφαιρει τ Δ.Ν.Τ να πτοχευσουμε.......γιατι αυτοματα χανουν τα λεφτα που μας εδωσε.......κ εκτος αυτου τ ευρω παει στα σκουπιδια........κυριολεκτικα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Στοίχημα ότι είδες Βαξεβάνη προχτές.
What?:confused:
________________________________________________
Βασικά, άλλα κράτη έχουν πολύ περισσότερο χρέος από εμάς, όμως έχουν τις απαραίτητες υποδομές και περισσότερα έσοδα. Από τη στιγμή που στην Ελλάδα, ο μόνος τρόπος να έχουμε έσοδα είναι μόνο μέσω της φορολογίας, τότε δε θα μπορέσουμε να ανακάμψουμε ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinaki tsili

Νεοφερμένος

Η kwnstantina tsiivakoy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Κότρωνας (Λακωνία). Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ναι σωστο κ αυτο......;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris Black

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Chris Black αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Επισης παιδια, αν πτωχευσουμε
θα ερθει βροχη μετρεοριτων.
θα γινει σεισμος 15 ριχτερ.
θα γινει τσουναμι με κυματα 20 μετρων και πανω.
θα ερθει λοιμος και πανουκλα.
θα αναγκαστουμε να τρωμε ο ενας τον αλλον για να μην πεινασουμε.
θα μας εξαγαγουν στο εξωτερικο, τους Ελληνες ως δουλους σε ορυχεια και τις Ελληνιδες ως πορνες.
θα πρεπει να ικανοποιουμε τους κατακτητες(Γερμανους, Αγγλους...) που ερχονται στην Ελλαδα σε καθε επιθυμια τους ακομα και σεξουαλικη(αυτο θα τσοξει λιγο τους αντρες).
και πρωθυπουργος της Ελλαδας θα γινει ο Μητσωτακης (το χειροτερο απ'ολα)

Παιδια τωρα περα απο την πλακα, ας ηρεμησουμε λιγο και ας σκεφτουμε ψυχραιμα...και να ξερετε θα συνεχισουν να συμβαινουν πραγματα δυσαρεστα αλλα οσο εμεις τα επιτρεπουμε να συμβαινουν... επιτελους ας αλλαξουμε κατι αντι να προβλεπουμε τις συνεπειες πιθανης χρεοκοπιας (που αλλωστε δεν προκειται να αφησουν να συμβει για τους παραπανω λογους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Έχοντας ακούσει ανθρώπους που έζησαν εκείνη την εποχή, τίποτα απο αυτά δεν συνέβαινε. Χρησιμοποίησε την λογική σου και πες μου αν πραγματικά πιστεύεις. Η βιομηχανία άνοιγε και δίνονταν ευκαιρίες στους ανθρώπους, κάτι που δεν συμβαίνει με την δημοκρατική ολιγαρχία που έχουμε τώρα. Πιθανόν ναι, να φυλάκιζαν και εξόριζαν τους αντίθετους. Όμως να βίαζαν και να σκότωναν? Σου φαίνεται λογικό?

Στα χωριά όντως γινόταν αυτό. Εκτός αν εσένα σ'αρέσει η version ότι έφτιαχναν δρόμους για να ναι αρεστοί στο λαό, δήθεν.:confused:
ΠΙΘΑΝΟΝ ;;;;; Τι ακούνε τα αυτάκια μου στα άγρια μεσάνυχτα! Ο παππούς μου πήγε εξορία γιατί ήταν αριστερός, τον κατέστρεψαν οικονομικά και τον σκότωσαν γιατί ήταν αριστερός και του πατέρα μου του απαγόρευσαν να πάρει τη σημαία στο σχολείο γιατί ήταν γιος αριστερού.
Λογική ; Η λογική δεν είναι ό,τι φαίνεται στα πλαίσια ενός δήθεν αντικειμενικού και ανευ συναισθήματος συλλογισμού ενός 16χρονου που απλά άκουσε κάτι από κάποιους κ.ο.κ Ποιος καθορίζει τι είναι λογικό και τι όχι; Σε παρακαλώ τα αυτιά μου πονάνε...όσο και αν συμφωνώ ότι σήμερα μόνο δημοκρατία δεν έχουμε, αλλά ας μη προτιμάμε και τα χειρότερα (χωρίς να έχουμε γνώσεις επί του θέματος).

Ας γράψω και on topic: jj δε θέλουν να ανακάμψουμε, μας θέλουν σε κατάσταση φυτού, να μας κάνουν ότι θέλουν με τη δικαιολογία ότι αν δε συμφωνήσουμε θα τραβήξουν το καλώδιο από την πρίζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banksy

Νεοφερμένος

Η banksy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δεν θα πτωχευσουμε δεν συμφερει κανεναν ουτε τραπεζες ουτε δανειστες..αν κυριχθει πτωχευση γυρναμε στην δραχμη αυτο σημαινει οτι θα γινει για πολλοστη φορα υποτιμηση κατι που ειχε γινει παλια...αλλα μην τρομαζετε δεν εχει μιλησει ακομα η ρωσια...επισης υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αγορασουν τα ομολογα μας οι κινεζοι κατι που ηδη πραγματοποιηθηκε με την ουγγαρια χορηγοντας τους δανειο υψους 1 δις...το 2012 θεωρω θα ειναι μια νεα χρονια με πολλες ανατροπες αναμενεται και ο 3ος παγκοσμιος πολεμος(ισως ειναι επιστημονικη φαντασια,αλλα εγω κατι τετοιο πιστευω οτι θα γινει). Αναρωτηθειτε ομως γιατι καταρεει η εε σιγα σιγα και γιατι μας καλοπιανει η κινα και η ρωσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banksy

Νεοφερμένος

Η banksy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
What?:confused:
________________________________________________
Βασικά, άλλα κράτη έχουν πολύ περισσότερο χρέος από εμάς, όμως έχουν τις απαραίτητες υποδομές και περισσότερα έσοδα. Από τη στιγμή που στην Ελλάδα, ο μόνος τρόπος να έχουμε έσοδα είναι μόνο μέσω της φορολογίας, τότε δε θα μπορέσουμε να ανακάμψουμε ποτέ.

και μην ξεχνας οτι μας κραταγε και το χρηματιστηριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
SuXu-MuXu αν αναφέρεσαι σε εμένα τότε να ξέρεις ότι σχεδόν σε κάθε post μου έχω γράψει ότι αυτή είναι η άποψή μου. Και όσο αφορά τους κορυφαίους οικονομολόγους που λες (ποιους ακριβώς?), ελπίζω να κάνεις πλάκα.

tsoufou μάλλον λέω για 4η ή 5η ότι δεν προτιμούσα εκείνες τις μέρες. Απλά είπα ότι υπήρχε ανάπτυξη. Σταματήστε να με κυνηγάτε λες και έχω ή είχα κάποια συμφέροντα.
Όσο αφορά την εξορία αυτό είναι πονεμένο ζήτημα. Και σε αριστερά καθεστώτα εξόριζαν. Τα οποία υποστήριζε ο παππούς σου. Με άλλα λόγια αν κυριαρχούσε η αριστερά θα εξοριζόταν κάποιος άλλος. Προσωπικά, δεν μου λέει τίποτα. Η εξορία ήταν διαδεδομένο πράγμα σε πολλά κράτη, μην σου πω και στην μισή υφήλιο. Μην ξαχνάμε το πελώριο κράτος της Ε.Σ.Σ.Δ. το οποίο φυλάκιζε και εξόριζε για πλάκα.

banksy δεν θα γίνει. Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος να γίνει παγκόσμιος. Ίσως γίνει και σε άλλα κράτη όπως γίνεται στην Αφρική τώρα αλλά η Ρωσία και η Κίνα μέχρι στιγμής δεν έχουν λόγο να πολεμήσουν. Πιο πιθανό το βρίσκω (ανάλογα με το τι θα γίνει τους επόμενους μήνες) να γίνει εμφύλιος. Ήδη μια μεγάλη μάζα ανθρώπων κουράστηκε σε αυτό το πολίτευμα το δήθεν δημοκρατικό. Οι εκλογές δεν φτάνουν πλέον. Θέλουν αμεσότητα. Εκτός και αν γίνει καμιά αλλαγή η οποία θα αποτρέψει τις όποιες διαμάχες.

Και τέλος, θα πτωχεύσουμε γιατί πολύ απλά ΔΕΝ μπορούμε να ξεπληρώσουμε. Πως το λένε SuXu-MuXu οι μεγάλοι οικονομολόγοι? Νομίζω το ονομάζουν έλλειμμα. Αυτά, για να μένουμε και ontopic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
SuXu-MuXu αν αναφέρεσαι σε εμένα τότε να ξέρεις ότι σχεδόν σε κάθε post μου έχω γράψει ότι αυτή είναι η άποψή μου. Και όσο αφορά τους κορυφαίους οικονομολόγους που λες (ποιους ακριβώς?), ελπίζω να κάνεις πλάκα.

tsoufou μάλλον λέω για 4η ή 5η ότι δεν προτιμούσα εκείνες τις μέρες. Απλά είπα ότι υπήρχε ανάπτυξη. Σταματήστε να με κυνηγάτε λες και έχω ή είχα κάποια συμφέροντα.
Όσο αφορά την εξορία αυτό είναι πονεμένο ζήτημα. Και σε αριστερά καθεστώτα εξόριζαν. Τα οποία υποστήριζε ο παππούς σου. Με άλλα λόγια αν κυριαρχούσε η αριστερά θα εξοριζόταν κάποιος άλλος. Προσωπικά, δεν μου λέει τίποτα. Η εξορία ήταν διαδεδομένο πράγμα σε πολλά κράτη, μην σου πω και στην μισή υφήλιο. Μην ξαχνάμε το πελώριο κράτος της Ε.Σ.Σ.Δ. το οποίο φυλάκιζε και εξόριζε για πλάκα.

banksy δεν θα γίνει. Γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει λόγος να γίνει παγκόσμιος. Ίσως γίνει και σε άλλα κράτη όπως γίνεται στην Αφρική τώρα αλλά η Ρωσία και η Κίνα μέχρι στιγμής δεν έχουν λόγο να πολεμήσουν. Πιο πιθανό το βρίσκω (ανάλογα με το τι θα γίνει τους επόμενους μήνες) να γίνει εμφύλιος. Ήδη μια μεγάλη μάζα ανθρώπων κουράστηκε σε αυτό το πολίτευμα το δήθεν δημοκρατικό. Οι εκλογές δεν φτάνουν πλέον. Θέλουν αμεσότητα. Εκτός και αν γίνει καμιά αλλαγή η οποία θα αποτρέψει τις όποιες διαμάχες.

Και τέλος, θα πτωχεύσουμε γιατί πολύ απλά ΔΕΝ μπορούμε να ξεπληρώσουμε. Πως το λένε SuXu-MuXu οι μεγάλοι οικονομολόγοι? Νομίζω το ονομάζουν έλλειμμα. Αυτά, για να μένουμε και ontopic.

Σε αριστερά καθεστώτα; Σε ποια χώρα ακριβώς αναφέρεσαι για διαφώτησέ με γιατί είμαι ανιστόρητη και δώσε μου και ΈΝΑ παράδειγμα... επίσης αν κυριαρχούσαν οι εβραίοι θα εξαφανίζονταν οι Γερμανοί; (αυτή είναι η ΛΟΓΙΚΗ σου). Καλά πλάκα κάνεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostasd

Νεοφερμένος

Ο kostasd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
πολυ δυσκολα θα πτωχευσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Σε αριστερά καθεστώτα; Σε ποια χώρα ακριβώς αναφέρεσαι για διαφώτησέ με γιατί είμαι ανιστόρητη και δώσε μου και ΈΝΑ παράδειγμα...
Στις χωρες του υπαρκτου σοσιαλισμου(εσσδ,κουβα,κινα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Σε αριστερά καθεστώτα; Σε ποια χώρα ακριβώς αναφέρεσαι για διαφώτησέ με γιατί είμαι ανιστόρητη...

Αναφέρθηκα ήδη. Στην Ε.Σ.Σ.Δ. Στον γνωστό τότε κομμουνισμό. Φυλάκισαν τον προπάππου μου (εδώ που τα λέμε μάλλον τον σκότωσαν γιατί δεν τον ξαναείδαν) γιατί είχε λεφτά και πέταξαν την γιαγιά μου τον δρόμο. Μετά τους εξόρισαν γιατί ήταν Έλληνες και η γιαγιά μου είπε ότι θέλανε να γυρίσουν εδώ, τους πετάξανε στο Καζακστάν το οποίο ήταν τότε μέρος της Ε.Σ.Σ.Δ. Εκεί γεννήθηκε ο πατέρας μου ο οποίος επισκεπτόταν την Ελλάδα και ήθελε να έρθει εδώ αλλά δεν είχε την οικονομική δυνατότητα ακόμη. Εκεί (Στην εξορία) ζήσανε μερικά χρόνια με άλλους εξορισμένους Έλληνες (και άλλους γενικά) και μετά ήρθαν εδώ χαρούμενοι επειδή τόσα χρόνια ήταν μακρυά από αυτό που αισθάνονταν ως πατρίδα για να τους αποκαλέσουν "ρωσοπόντιους"... Μετά γεννήθηκα εδώ εγώ, και τώρα 17 χρόνια μετά έχω να πω ότι ζούμε σε μια πολύ καλή γειτονιά και έχουμε ενταχθεί πλήρως και δεν υπάρχει εκείνος ο ρατσισμός που φαντάζομαι ότι υπήρχε παλιότερα. Αυτό ήταν μια μικρή αναδρομή. Απλά με ρώτησες.
Α και παραλίγο να το ξεχάσω, δεν σε είπα ανιστόρητη, εσείς με απανωτά μηνύματα με είπατε έτσι. Αν θέλετε μπορούμε να επικοινωνούμε κοροϊδεύοντας ο ένας τον άλλον και μη λέγοντας την άποψή μας γιατί αλλιώς είμαστε ανιστόρητοι... Ξέρω γω, πολύ αρνητικό κλίμα βλέπω...:worry: Λες και έχω συμφέροντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μου αρέσει που όλοι, από μαθητές γυμνασίου, έχουν γίνει σήμερα οικονομικοί αναλυτές. Κανείς δεν έχει απαντήσει όμως, όπως πιστεύω θα έπρεπε, "δεν γνωρίζω" . Να πει δηλαδή πως είναι άσχετος επί του θέματος και δεν μπορεί να απαντήσει ή τουλάχιστον να αναγνωρίσει την αβασιμότητα των λεγόμενων του και να προειδοποιήσει τους υπόλοιπους πως ότι γράφει είναι καθαρα υποκειμενικό και κατα μια έννοια αποκύημα της φαντασίας του. Αντίθετα βλέπουμε πως ο καθένας έχει και μια δική του μοναδική θεωρία, την οποία μάλιστα παραθέτει χωρίς καμία επιφύλαξη για την εγκυρότητα της. Προσπαθώντας να δικαιολογήσω αυτή τη στάση μπορώ να εικάσω πως κάποιοι απο εδώ έχουν υπόγειες πηγές πληροφοριών ή πως κάποιοι έχουν μυστικές μαντικές ικανότητες,άλλωστε το χάος αντιμετωπίζεται μονάχα με την μεταφυσική. Δεν μπορεί να δικαιολογηθεί αλλιώς το γεγονός πως όλοι είναι τόσο σίγουροι για την θεωρία τους την ώρα που ακόμα και κορυφαίοι οικονομολόγοι αλληλο-αντικρούονται συνεχώς.
Βέβαια, ο καθένας μπορεί να υποστηρίζει ό,τι θέλει, όμως καλό είναι όλοι να καταλάβουμε πως το παρών θέμα ανήκει στην κατηγορία κουβέντας καφενείου, με μικρή αξία ως προς το περιεχόμενο.

καλά χαλάρωσε, υποθέσεις κάνουμε, φυσικά και ο καθένας λέει ό,τι θέλει. Μπαίνεις σε forum μαθητών-φοιτητών και ρωτάς πότε πρόκειται να πτωχεύσουμε, δηλαδή τι απαντήσεις περιμένεις να πάρεις. Εξάλλου αν δεν ποντάρουμε και λίγο δεν έχει πλάκα :P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Η μόνη διαφοροποίηση και περίοδος ανάπτυξης ήταν στην χούντα (η αλήθειες να λέγονται)

Και η Γερμανία του Hitler και η Ρωσία του Stalin είχαν ανάπτυξη,αυτό δεν σημαίνει τίποτα.Το επιχείρημα "στις χούντες υπάρχει ανάπτυξη" το βρίσκω αρκετά αφελές.Στην Αίγυπτο έχτιζαν πυραμίδες και στη Ρώμη το κολοσσαίο,μήπως να φέρουμε έναν Φαραώ ή έναν αυτοκράτορα?Δεσποτικά καθεστώτα έχουν υψηλούς δείκτες ανάπτυξης επειδή ο άνθρωπος είναι εκμηδενισμένος,δουλεύει για το well-being μιας μικρής ελίτ,χωρίς κανείς να νοιάζεται γι'αυτόν.You can do wonders με σκλάβους να δουλεύουν 12 ώρες για ένα κομμάτι ψωμί.The thing is,η ανάπτυξη,όπως και καθετί,είναι καλή όταν υπηρετεί τον άνθρωπο,όχι όταν ο άνθρωπος την υπηρετεί.Μας αρέσει να έχουμε ανάπτυξη γιατί ανεβάζει το επίπεδο ζωής μας,αν είναι απλά να έχουμε ανάπτυξη αλλά να μην την απολαμβάνουμε δεν έχει νόημα.

δεν θα πτωχευσουμε δεν συμφερει κανεναν ουτε τραπεζες ουτε δανειστες..αν κυριχθει πτωχευση γυρναμε στην δραχμη αυτο σημαινει οτι θα γινει για πολλοστη φορα υποτιμηση κατι που ειχε γινει παλια...αλλα μην τρομαζετε δεν εχει μιλησει ακομα η ρωσια...επισης υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να αγορασουν τα ομολογα μας οι κινεζοι κατι που ηδη πραγματοποιηθηκε με την ουγγαρια χορηγοντας τους δανειο υψους 1 δις...το 2012 θεωρω θα ειναι μια νεα χρονια με πολλες ανατροπες αναμενεται και ο 3ος παγκοσμιος πολεμος(ισως ειναι επιστημονικη φαντασια,αλλα εγω κατι τετοιο πιστευω οτι θα γινει). Αναρωτηθειτε ομως γιατι καταρεει η εε σιγα σιγα και γιατι μας καλοπιανει η κινα και η ρωσια



Σε αριστερά καθεστώτα; Σε ποια χώρα ακριβώς αναφέρεσαι για διαφώτησέ με γιατί είμαι ανιστόρητη και δώσε μου και ΈΝΑ παράδειγμα... επίσης αν κυριαρχούσαν οι εβραίοι θα εξαφανίζονταν οι Γερμανοί; (αυτή είναι η ΛΟΓΙΚΗ σου). Καλά πλάκα κάνεις;;

ΕΣΣΔ, Κούβα, Κίνα, Βόρεια Κορέα, Βιετνάμ, Καμπότζη, Ρουμανία, Γιουγκοσλαβία, Αλβανία. There you go,σου έφερα εννέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Και η Γερμανία του Hitler και η Ρωσία του Stalin είχαν ανάπτυξη,αυτό δεν σημαίνει τίποτα.Το επιχείρημα "στις χούντες υπάρχει ανάπτυξη" το βρίσκω αρκετά αφελές.Στην Αίγυπτο έχτιζαν πυραμίδες και στη Ρώμη το κολοσσαίο,μήπως να φέρουμε έναν Φαραώ ή έναν αυτοκράτορα?Δεσποτικά καθεστώτα έχουν υψηλούς δείκτες ανάπτυξης επειδή ο άνθρωπος είναι εκμηδενισμένος,δουλεύει για το well-being μιας μικρής ελίτ,χωρίς κανείς να νοιάζεται γι'αυτόν.You can do wonders με σκλάβους να δουλεύουν 12 ώρες για ένα κομμάτι ψωμί.The thing is,η ανάπτυξη,όπως και καθετί,είναι καλή όταν υπηρετεί τον άνθρωπο,όχι όταν ο άνθρωπος την υπηρετεί.Μας αρέσει να έχουμε ανάπτυξη γιατί ανεβάζει το επίπεδο ζωής μας,αν είναι απλά να έχουμε ανάπτυξη αλλά να μην την απολαμβάνουμε δεν έχει νόημα.

Ναι, μα δεν είπα ότι μου αρέσει lol. Απλά ανέφερα μια φορά ότι είχε ανάπτυξη και συνεχίζετε να με τρώτε. Δεν είμαι νόστιμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
Σε αυτόν τον χώρο ελεύθερης έκφρασης απόψεων καταγράφονται αναφορές και εκτιμήσεις για το τι έγινε σε άλλες χώρες ή στην χώρα μας σε παλαιότερες εποχές. Εγώ πιστεύω ότι βρισκόμαστε χρονικά σε μια στιγμή όπου η Ελλάδα έχει τέτοιες οικονομικές, πολιτικές, κοινωνικές ακόμα και πολιτισμικές ιδιαιτερότητες που δεν κρίνεται δόκιμη μία σύγκριση με παραδείγματα του παρελθόντος.
Όταν οι ίδιοι οι "ειδικοί" διαφωνούν για τον τρόπο αντιμετώπισης της κρίσης, είναι λογικό να εμφανίζονται διαφωνίες και στο φόρουμ. Ίσως στο μόνο που οι περισσότεροι συμφωνούν είναι ότι το παρόν σχέδιο έχει λίγες πιθανότητες επιτυχίας.
Όσο για το αν η Ευρώπη ζημιωθεί από μία πιθανή πτώχευση, η άποψή μου είναι πως ναι. Ο φόβος που θα κυριεύσει τους δανειστές μας μπροστά στον κίνδυνο να χάσουν τα χρήματά τους θα αυξήσει κατακόρυφα τα spreads στην Ιρλανδία, την Πορτογαλία και την Ισπανία με αποτέλεσμα να δημιουργήσει πρόβλημα επιβίωσης στις συγκεκριμένες οικονομίες. Αυτό θα λειτουργήσει σαν ντόμινο και θα διαταραχθεί το οικοδόμημα της Ε.Ε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
SuXu-MuXu αν αναφέρεσαι σε εμένα τότε να ξέρεις ότι σχεδόν σε κάθε post μου έχω γράψει ότι αυτή είναι η άποψή μου. Και όσο αφορά τους κορυφαίους οικονομολόγους που λες (ποιους ακριβώς?), ελπίζω να κάνεις πλάκα.

Δεν σκόπευα να αναφερθώ σε κάποιον προσωπικά αλλά αφού ρωτάς αναφέρομαι και σε εσένα. Τώρα, το γεγονός ότι σε κάθε ποστ έχεις την ίδια άποψη δεν μου λέει τίποτα. Βλέπω πως και εσύ είσαι σίγουρος πως "πρώτα θα μας πετάξουν απο την ΕΕ, μετά θα πάμε στη δραχμή, δεν θα επηρεαστεί κανένας" κτλ. Έχεις βρει λοιπόν και εσύ την μαγική λύση που επιλύει το μυστήριο.
Προφανώς και δεν θα σε κατακρίνω γιατί λες τη γνώμη σου, (ο vassilis497 έχει δίκιο, είναι σχολικό φόρουμ οπότε η άγνοια σε κάποια θέματα είναι δεδομένη και ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει) όμως εξακολουθώ να πιστεύω πως ό,τι λες, αναφορικά πάντα με την πορεία της οικονομίας, είναι κατά κύριο λόγο αβασιμό και μου κάνει παράλληλα εντύπωση πως είσαι απόλυτα βέβαιος για τα λεγόμενα σου.
Όσων αφορά για τους οικονομολόγους που ανέφερα, δεν νομίζω πως είπα κάτι το ριζοσπαστικό, που δεν το γνωρίζουν ήδη όλοι. Πολύ απλά, αν παρακολουθούσες τις ειδήσεις τον τελευταίο χρόνο θα έβλεπες πως σε όλα τα μέσα έβγαινε και κάποιος αναλυτής, που έκανε τις δικές του προβλέψεις για την πορεία της χώρας. Άλλος είχε μιλήσει για χρεωκοπία, άλλος έλεγε πως με το μνημόνιο τώρα θα είχαμε ανάπτυξη, άλλος πως η ελλάδα θα είχε πάει ήδη στη δραχμή κτλ.
Κατέληξα λοιπόν, μπορεί λανθασμένα, πως στην οικονομία παίζουν ρόλο αμέτρητοι παράγοντες και κατά συνέπεια οποιαδήποτε μακροχρόνια πρόβλεψη έχει μικρές πιθανότητες να επαληθευτεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top