Πότε θα πτωχεύσουμε; [Επίσημα]

Ποτε θα πτωχευσουμε?(επισημα)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)
  • Μεσα στο 2011

    Ψήφοι: 8 28.6%
  • 1ο εξαμηνο του 2012

    Ψήφοι: 13 46.4%
  • 2ο εξαμηνο του 2012

    Ψήφοι: 4 14.3%
  • 1ο εξαμηνο του 2013

    Ψήφοι: 2 7.1%
  • 2ο εξαμηνο του 2013

    Ψήφοι: 1 3.6%

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Προφανώς και δεν θα σε κατακρίνω γιατί λες τη γνώμη σου, (ο vassilis497 έχει δίκιο, είναι σχολικό φόρουμ οπότε η άγνοια σε κάποια θέματα είναι δεδομένη και ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει) όμως εξακολουθώ να πιστεύω πως ό,τι λες, αναφορικά πάντα με την πορεία της οικονομίας, είναι κατά κύριο λόγο αβασιμό και μου κάνει παράλληλα εντύπωση πως είσαι απόλυτα βέβαιος για τα λεγόμενα σου.
2) Όσων αφορά για τους οικονομολόγους που ανέφερα, δεν νομίζω πως είπα κάτι το ριζοσπαστικό, που δεν το γνωρίζουν ήδη όλοι. Πολύ απλά, αν παρακολουθούσες τις ειδήσεις τον τελευταίο χρόνο θα έβλεπες πως σε όλα τα μέσα έβγαινε και κάποιος αναλυτής, που έκανε τις δικές του προβλέψεις για την πορεία της χώρας. Άλλος είχε μιλήσει για χρεωκοπία, άλλος έλεγε πως με το μνημόνιο τώρα θα είχαμε ανάπτυξη, άλλος πως η ελλάδα θα είχε πάει ήδη στη δραχμή κτλ.
3) Κατέληξα λοιπόν, μπορεί λανθασμένα, πως στην οικονομία παίζουν ρόλο αμέτρητοι παράγοντες και κατά συνέπεια οποιαδήποτε μακροχρόνια πρόβλεψη έχει μικρές πιθανότητες να επαληθευτεί.
1) Ναι, και εγώ μπορώ να πω ότι δεν έχετε ιδέα για το τι λέτε αλά δεν το λέω. Τώρα πάμε στα στοιχεία. Τι είναι αβάσιμο? Μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις τα αβάσιμα ontopic πράγματα που είπα? Ώσπου να τα παραθέσεις, δεν σου απαντώ πάνω στα αβάσιμα πράγματα που ανέφερα.
Επίσης δεν είμαι βέβαιος για τίποτα και για αυτό ακούω απόψεις χωρίς να κοροϊδεύω τους άλλους ή να τους αποκαλώ αμέσως ανιστόρητους.
2) Εδώ δεν έχω να πω τίποτα. Το υπογράμμισα.
3) Όχι σωστά κατέληξες. Είναι αδύνατον να το προβλέψουμε. Όσο υπάρχουν τεράστια κέρδη απο πίσω θα προσπαθούν να μας κρατάνε όσο μπορούν στην άγνοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuXu-MuXu

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SuXu-MuXu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Κουράστηκα να με τρομάζουν τα ΜΜΕ για το τι θα γίνει σε περίπτωση χρεοκοπίας. Το προτιμάω απο την τωρινή κατάσταση.

Θα μας πετάξουν πρώτα απο την ΕΕ, θα επιστρέψουμε στην δραχμή και δεν θα επηρεαστεί κανένας.
Επίσης είναι λογικό ότι δεν μας βοηθάνε να αναπτυχθούμε, μόνοι μας πρέπει να το κάνουμε αλλά μας λείπει κάτι βασικό που λέγεται κράτος.

1) Ναι, και εγώ μπορώ να πω ότι δεν έχετε ιδέα για το τι λέτε αλά δεν το λέω. Τώρα πάμε στα στοιχεία. Τι είναι αβάσιμο? Μπορείς σε παρακαλώ να παραθέσεις τα αβάσιμα ontopic πράγματα που είπα? Ώσπου να τα παραθέσεις, δεν σου απαντώ πάνω στα αβάσιμα πράγματα που ανέφερα.
Επίσης δεν είμαι βέβαιος για τίποτα και για αυτό ακούω απόψεις χωρίς να κοροϊδεύω τους άλλους ή να τους αποκαλώ αμέσως ανιστόρητους.
2) Εδώ δεν έχω να πω τίποτα. Το υπογράμμισα.
3) Όχι σωστά κατέληξες. Είναι αδύνατον να το προβλέψουμε. Όσο υπάρχουν τεράστια κέρδη απο πίσω θα προσπαθούν να μας κρατάνε όσο μπορούν στην άγνοια.
Ένα παράδειγμα. Έχεις προβλέψη την ακριβή πορεία των γεγονότων ενώ είσαι σίγουρος και για τις συνέπειες τους. Θέλεις να μου πεις για παράδειγμα πως έχεις βάσιμα στοιχεία πως αν φύγουμε από την ΕΕ δεν θα επηρεαστεί κανένας;

Επίσης μου κάνει εντύπωση που, όπως υποστηρίζεις, προτιμάς την χρεωκοπία από την τωρινή κατάσταση. Λες ότι βαρέθηκες να σε τρομάζουν τα ΜΜΕ για τις συνέπειες της χρεωκοπίας. Δεκτό, ξέρεις εσύ όμως καλύτερα ποια θα είναι ακριβώς η κατάσταση σε περίπτωση χρεωκοπίας; Αν όχι πως λές ότι προτιμάς μια τέτοια κατάσταση;

Για το δέυτερο θα σε απογοητεύσω αλλά όταν λέω ειδήσεις δεν εννοώ αποκλειστικά τα δελτία ειδήσεων στην τηλεόραση. Υπάρχουν οι εφημερίδες αλλά και το διαδίκτυο όπου ο καθένας μπορεί να βρει ό,τι θέλει. Κανείς δεν μπορεί να πει πως στα μέσα αυτά τα γεγονότα παρουσιάζονται γνήσια και με τρόπο ανυστερόβουλο, είναι όμως στο χέρι του καθένα να τα αξιολογήσει όπως επιθυμεί. Πιστεύω όμως πως η στάση του δεν παρακολουθώ τίποτα, γιατί τα βρίσκω όλα υποκινούμενα, και βρίσκομαι στο δικό μου κόσμο, αγνοώντας τις εξελίξεις και εμμένοντας στις δικές μου αδιαπραγμάτευτες απόψεις τουλάχιστον αφελής.

Τέλος, ανιστόρητο δεν σε αποκάλεσα. Η κριτική μου αναφερόταν μόνο στις προβλέψεις για την μελλοντική πορεία της οικονομίας. Στην αντιπαράθεση για τα ιστορικά γεγονότα δεν θα αναμιχθώ, έχω καλάβει πως πάντα οδηγεί σε αδιέξοδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ένα παράδειγμα. Έχεις προβλέψη την ακριβή πορεία των γεγονότων ενώ είσαι σίγουρος και για τις συνέπειες τους. Θέλεις να μου πεις για παράδειγμα πως έχεις βάσιμα στοιχεία πως αν φύγουμε από την ΕΕ δεν θα επηρεαστεί κανένας;
Και φυσικά θα επηρεαστεί αν φύγουμε μέσα στον χρόνο.
Επίσης μου κάνει εντύπωση που, όπως υποστηρίζεις, προτιμάς την χρεωκοπία από την τωρινή κατάσταση. Λες ότι βαρέθηκες να σε τρομάζουν τα ΜΜΕ για τις συνέπειες της χρεωκοπίας. Δεκτό, ξέρεις εσύ όμως καλύτερα ποια θα είναι ακριβώς η κατάσταση σε περίπτωση χρεωκοπίας; Αν όχι πως λές ότι προτιμάς μια τέτοια κατάσταση;
Σε ρωτώ το ίδιο. Ξέρεις καλύτερα πως θα ζούμε κάτω απο χρεοκοπία? Έχεις ζήσει? Όχι. Απλά ακούς τι λένε. Το ίδιο και εγώ, απλά ακούω διαφορετικά άτομα.
Για το δέυτερο θα σε απογοητεύσω αλλά όταν λέω ειδήσεις δεν εννοώ αποκλειστικά τα δελτία ειδήσεων στην τηλεόραση. Υπάρχουν οι εφημερίδες αλλά και το διαδίκτυο όπου ο καθένας μπορεί να βρει ό,τι θέλει. Κανείς δεν μπορεί να πει πως στα μέσα αυτά τα γεγονότα παρουσιάζονται γνήσια και με τρόπο ανυστερόβουλο, είναι όμως στο χέρι του καθένα να τα αξιολογήσει όπως επιθυμεί. Πιστεύω όμως πως η στάση του δεν παρακολουθώ τίποτα, γιατί τα βρίσκω όλα υποκινούμενα, και βρίσκομαι στο δικό μου κόσμο, αγνοώντας τις εξελίξεις και εμμένοντας στις δικές μου αδιαπραγμάτευτες απόψεις τουλάχιστον αφελής.
Με πρόλαβες.
Τέλος, ανιστόρητο δεν σε αποκάλεσα. Η κριτική μου αναφερόταν μόνο στις προβλέψεις για την μελλοντική πορεία της οικονομίας. Στην αντιπαράθεση για τα ιστορικά γεγονότα δεν θα αναμιχθώ, έχω καλάβει πως πάντα οδηγεί σε αδιέξοδο.
Καλά θα κάνεις.

Και λοιπόν, να θέσω και εγώ μια ερώτηση. Πείτε ότι δεν χρεοκοπούμε, μένουμε ΕΕ και κρατάμε ευρώ.
ΠΟΥ θα καταλήξουμε?
Να χρωστάμε τα διπλάσια και τα τριπλάσια απο ότι χρωστάμε τώρα σε λίγα χρόνια. Θα σπουδάσεις, το ίδιο και εγώ, κάτω απο ΔΝΤ που οι συνθήκες δεν θα είναι πολύ καλύτερες απο αυτές της χρεοκοπίας αλλά ταυτόχρονα θα αυξάνετε το χρέος και η ανάπτυξη θα μένει στάσιμη. Σε 30 χρόνια θα ήμαστε σε πολύ χειρότερη κατάσταση.
Διώχνουμε το ΔΝΤ? Ζούμε δύσκολα χρόνια (μπορεί όχι πολύ χειρότερα απο αυτά που ακολουθούν με ΔΝΤ), κάνουμε ριζικές αλλαγές στην πολιτική σκηνή της Ελλάδος, αξιοποιούμε κάθε μέσο, φτιάχνουμε οικονομία και ξεχρεώνουμε στο μέλλον.

Σε ξανά ρωτώ: Τι κερδίζουμε εκτός απο μια βραχυπρόθεσμη περίοδο ζωής και χειρότερο μέλλον μένοντας με το ΔΝΤ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Σε αριστερά καθεστώτα; Σε ποια χώρα ακριβώς αναφέρεσαι για διαφώτησέ με γιατί είμαι ανιστόρητη και δώσε μου και ΈΝΑ παράδειγμα... επίσης αν κυριαρχούσαν οι εβραίοι θα εξαφανίζονταν οι Γερμανοί; (αυτή είναι η ΛΟΓΙΚΗ σου). Καλά πλάκα κάνεις;;
στην χούντα όντος υπηρξε μεγάλη οικονομική ανάπτυξη για την χώρα, η οποία συνεχίστηκε για λίγο επι καραμανλή και ισοπεδώθηκε επι ανδρέα παπανδρέου. στην κατάρρευση της βιομηχανίας(που άνθιζε επι χούντας) φταίει και το γεγονός οτι κατέρρευσε η σοβιετική ένωση και άνοιξαν τα σύνορα, οπότε όλες σχεδόν οι βιομηχανίες έφυγαν στους ταλαιπωρημένους ανθρώπους των βόρειων χωρών που δούλευαν φτηνότερα.

οι αριστεροί δέν είναι τόσο αθώοι όσο νομίζεις. στον εμφύλιο κάνανε επιδρομές σε χωριά, μάζευαν τα παιδιά με την βία και τα έστελνα στην ρωσία για στρατολόγηση, είχαν στις τάξεις τους σκοπιανούς και άλλους ξένους που πολεμούσαν εναντίων του εθνικού στρατού,(στους οποίους μάλιστα έταξαν και ανεξάρτητη Μακεδονία άν νικούσαν)
επίσης στην ρωσία(υπαρκτός σοσιαλισμός) όσοι δεν συμφωνούσαν με το καθεστώς έφευγαν πακέτο στα στρατόπεδα εργασίας στην σιβηρία. το όλο αριστερό οικοδόμημα των σοβιετικών(κομμάτι του οποίου ήταν και η ελληνική αριστερά κκε) δέν ήταν τίποτα παραπάνω απο ένα απολυταρχικό καθεστώς, χωρίς ελευθερίες, χωρίς δικαίωμα στην αντίθετη άποψη, οπου οι διαφωνούντες εκτελούνταν ή στέλνονταν σκλάβοι..

αν νικούσαν οι αριστεροί στον εμφύλιο, σήμερα πιθανόν να είμασταν στο επίπεδο στης αλβανίας και της βουλγαρίας που τώρα άρχισαν να συνέρχονται απο τα πέτρινα χρόνια των σοβιετικών.
περισότερα στο βιβλίο του τάκη λαζαρίδη ενός αριστερού που ηταν στον εμφύλιο και έγραψε το βιβλίο
''σύντροφοι ευτηχώς ηττηθήκαμε''
https://www.scribd.com/doc/11837318/-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Ε τότε το πρόβλημα λύθηκε! Χρειαζόμαστε χούντα! Viva la junta! (gaspar δεν αγνοώ τι έκαναν τόσο οι αριστεροί όσο και οι δικτάτορες και οι δεξιοί , ούτε υπερασπίζομαι τους πρώτους, αλλά όχι να λέμε ότι θέλουμε κάτι τέτοιο σήμερα!) Και η Burkina Faso έχει οικονομική ανάπτυξη , αλλά 1 στα 3 παιδιά πεθαίνουν γιατί δεν έχουν νερό και πάμπολες μητέρες πωλούν τα αγέννητα μωρά τους... (δεν είναι υπερβολές). Τέτοιο θέλουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Βασικά το ζήτημά μας δεν είναι το χρέος,αλλά το έλλειμμα.Χρέος πάντα είχαμε και πάντα θα έχουμε,όπως όλοι,αλλά οι αγορές έπαψαν να μας εμπιστεύονται όταν αποκτήσαμε πρωτογενές έλλειμμα και το χρέος ανέβηκε σε ποσοστά πάνω του 150% του ΑΕΠ.Χρέος και οι ΗΠΑ έχουν,10 τρις $,στα παπάρια τους.

tsoufou,είναι junta,όχι hounta :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Βασικά το ζήτημά μας δεν είναι το χρέος,αλλά το έλλειμμα.Χρέος πάντα είχαμε και πάντα θα έχουμε,όπως όλοι,αλλά οι αγορές έπαψαν να μας εμπιστεύονται όταν αποκτήσαμε πρωτογενές έλλειμμα και το χρέος ανέβηκε σε ποσοστά πάνω του 150% του ΑΕΠ.Χρέος και οι ΗΠΑ έχουν,10 τρις $,στα παπάρια τους.

tsoufou,είναι junta,όχι hounta :whistle:

χαχαχα sorryyy , στο μάθημα των ισπανικών δεν έχουμε φτάσει ακόμα σε τέτοιες ορολογίες :P
Κάποιος (αμερικάνικος) οίκος αξιολόγησης δεν προειδόποιησε τις ΗΠΑ ότι είναι οι επόμενοι αν δεν πάρουν μέτρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συνεχίζεται το παιχνίδι των αρνητικών. Εγώ κρατάω κομμάτι με την ερώτηση στην οποία εσείς που βάζετε αρνητικές δεν απαντάτε.

Και λοιπόν, να θέσω και εγώ μια ερώτηση. Πείτε ότι δεν χρεοκοπούμε, μένουμε ΕΕ και κρατάμε ευρώ.
ΠΟΥ θα καταλήξουμε?
Να χρωστάμε τα διπλάσια και τα τριπλάσια απο ότι χρωστάμε τώρα σε λίγα χρόνια. Θα σπουδάσεις, το ίδιο και εγώ, κάτω απο ΔΝΤ που οι συνθήκες δεν θα είναι πολύ καλύτερες απο αυτές της χρεοκοπίας αλλά ταυτόχρονα θα αυξάνετε το χρέος και η ανάπτυξη θα μένει στάσιμη. Σε 30 χρόνια θα ήμαστε σε πολύ χειρότερη κατάσταση.
Διώχνουμε το ΔΝΤ? Ζούμε δύσκολα χρόνια (μπορεί όχι πολύ χειρότερα απο αυτά που ακολουθούν με ΔΝΤ), κάνουμε ριζικές αλλαγές στην πολιτική σκηνή της Ελλάδος, αξιοποιούμε κάθε μέσο, φτιάχνουμε οικονομία και ξεχρεώνουμε στο μέλλον.

Σε ξανά ρωτώ: Τι κερδίζουμε εκτός απο μια βραχυπρόθεσμη περίοδο ζωής και χειρότερο μέλλον μένοντας με το ΔΝΤ?

(ας μην το διαγράψουν οι mods, παραμένω εντός θέματος και δεν ασκώ κριτική για τους ψήφους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Βασικά το ζήτημά μας δεν είναι το χρέος,αλλά το έλλειμμα.Χρέος πάντα είχαμε και πάντα θα έχουμε,όπως όλοι...
Το έγραψα και εγώ (ο ανιστόρητος) σε προηγούμενο post. Αλλά μου βάλανε αρνητικές...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Το έγραψα και εγώ (ο ανιστόρητος) σε προηγούμενο post. Αλλά μου βάλανε αρνητικές...:whistle:

Μάλλον ο τρόπος που γράφεις είναι λίγο επιθετικός... αν και σχολιάζεις τις κριτικές τώρα...:P (είναι η ψήφος)
Ναι αλλά αν προσπαθείς να συμμαζεύεις τα ελλείμματα από την εύκολη λύση που είναι οι παππούδες οι συνταξιούχοι, οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι έκτακτες εισφορές από τους υπολοίπους επείδή έχουν σίγουρους τους φόρους, τότε δε δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος; Όταν δε βρίσκεις νέους πόρους;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Μάλλον ο τρόπος που γράφεις είναι λίγο επιθετικός...
2) αν και σχολιάζεις τις κριτικές τώρα...:P
3) (είναι η ψήφος)
4) Ναι αλλά αν προσπαθείς να συμμαζεύεις τα ελλείμματα από την εύκολη λύση που είναι οι παππούδες οι συνταξιούχοι, οι δημόσιοι υπάλληλοι και οι έκτακτες εισφορές από τους υπολοίπους επείδή έχουν σίγουρους τους φόρους, τότε δε δημιουργείται ένας φαύλος κύκλος;
5) Όταν δε βρίσκεις νέους πόρους;

1) Σε διαβεβαιώνω ότι εγώ αμύνομαι και δεν επιτίθεμαι.
2) Τώρα το ξέρω.
3) Λάθος λόγο κεκτημένης ταχύτητας (όπως είχε πει ένα άλλο μέλος)
4) Εμένα τι μου το λες αυτό ? :P
5) Υπάρχουν ένα σορό, απλώς δεν τους βλέπουμε. Επίσης με το συνεχές έλλειμμα δεν μπορούμε να επενδύσουμε. Πρέπει να ξεκινήσουμε από τα χαμηλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
1) Σε διαβεβαιώνω ότι εγώ αμύνομαι και δεν επιτίθεμαι.
2) Τώρα το ξέρω.
3) Λάθος λόγο κεκτημένης ταχύτητας (όπως είχε πει ένα άλλο μέλος)
4) Εμένα τι μου το λες αυτό ? :P
5) Υπάρχουν ένα σορό, απλώς δεν τους βλέπουμε. Επίσης με το συνεχές έλλειμμα δεν μπορούμε να επενδύσουμε. Πρέπει να ξεκινήσουμε από τα χαμηλά.

4. Οι ρητορικές ερωτήσεις δεν έχουν στόχο την απάντηση από κάποιον , αλλά ισοδυναμούν με έντονη άρνηση ή έντονη κατάφαση :P Στην προκειμένη τονίζω ότι η (φορολογική) πολιτική που ασκείται με στόχο τη μείωση του ελλείμματος είναι για τα μπάζα. :/::whistle:

Συνεπώς δε θέλουν να μας βγάλουν από το βούρκο (και η τρόικα και οι "εταίροι" και η κυβέρνηση (+βουλή) . Απλά θέλουν ο ελληνικός λαός να χάσει το βιοτικό του επίπεδο και να ζει με μισθούς Κίνας (που είναι και πλέον το "υποσχόμενο" εργατικό-κοινωνικό-πολιτικό μοντέλο) and it's not a conspiracy theory, είναι ένας συλλογισμός βασισμένος στα γεγονότα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,958 μηνύματα.
Ε τότε το πρόβλημα λύθηκε! Χρειαζόμαστε χούντα! Viva la junta! (gaspar δεν αγνοώ τι έκαναν τόσο οι αριστεροί όσο και οι δικτάτορες και οι δεξιοί , ούτε υπερασπίζομαι τους πρώτους, αλλά όχι να λέμε ότι θέλουμε κάτι τέτοιο σήμερα!) Και η Burkina Faso έχει οικονομική ανάπτυξη , αλλά 1 στα 3 παιδιά πεθαίνουν γιατί δεν έχουν νερό και πάμπολες μητέρες πωλούν τα αγέννητα μωρά τους... (δεν είναι υπερβολές). Τέτοιο θέλουμε;
Οι ακροδεξιοί και ο στρατός πλήρωσαν για τις πράξεις τους και το επίσημο κράτος τις έχει καταδικάσει με επίσημες γιορτές. Για τους αριστερούς κάτι τετοιο δεν συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
4. Οι ρητορικές ερωτήσεις δεν έχουν στόχο την απάντηση από κάποιον , αλλά ισοδυναμούν με έντονη άρνηση ή έντονη κατάφαση :P Στην προκειμένη τονίζω ότι η (φορολογική) πολιτική που ασκείται με στόχο τη μείωση του ελλείμματος είναι για τα μπάζα. :/::whistle:
Cool. Είμαστε σε καλό δρόμο. Δεν διαφωνώ.
Συνεπώς δε θέλουν να μας βγάλουν από το βούρκο (και η τρόικα και οι "εταίροι" και η κυβέρνηση (+βουλή) . Απλά θέλουν ο ελληνικός λαός να χάσει το βιοτικό του επίπεδο και να ζει με μισθούς Κίνας (που είναι και πλέον το "υποσχόμενο" εργατικό-κοινωνικό-πολιτικό μοντέλο) and it's not a conspiracy theory, είναι ένας συλλογισμός βασισμένος στα γεγονότα.
Και άλλο cool. Άρα συμφωνούμε να πάρει πόδι το ΔΝΤ και να αναδιαμορφώσουμε την πολιτική μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Cool. Είμαστε σε καλό δρόμο. Δεν διαφωνώ.

Και άλλο cool. Άρα συμφωνούμε να πάρει πόδι το ΔΝΤ και να αναδιαμορφώσουμε την πολιτική μας?

Ίσως ναι αλλά όχι με αυτή την πολιτική σκηνή. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Οι ακροδεξιοί και ο στρατός πλήρωσαν για τις πράξεις τους και το επίσημο κράτος τις έχει καταδικάσει με επίσημες γιορτές. Για τους αριστερούς κάτι τετοιο δεν συμβαίνει.

Μην το ανοίξουμε αυτό το θέμα καλύτερα.


Anyway, το thread έχει καταντήσει τραγικό. Ξεκίνησε ως νήμα πονταρίσματος και κατέληξε να μιλάτε για τον εμφύλιο και τη χούντα και ποιος την είχε μεγαλύτερη στην καφρίλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Invisible.

Νεοφερμένος

Ο Κοφινάς Κων/ντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Η Ελλάδα θα κηρύξει μάλλον πτώχευση, κατά την γνώμη μου, σε μία περίοδο που κειμένεται απο τα μέσα του Σεπτέμβρη μέχρι το πολύ τις αρχές του επερχόμενου γενάρη..
& εδώ μου γενιέται ένα ερώτημα..
Αν η Ελλάδα κηρύξει πτώχευση τι θα γίνει με τα πανεπιστήμια..? αν & η απάντηση είναι ρητορική..
Οπότε ας ευχώμαστε να παραμέινουμε τουλάχιστον στον βάλτο που βρισκόμαστε & να μην πάμε παρακάτω..& αν όχι να καθαρίσουμε αυτό το σάπιο σύστημα & υγιείς πλέον να βλέπουμε να επικρατεί το πράσινο βελάκι της ανόδου στο χρηματιστήριο, αλλά & να γεμίζει το πορτοφόλι μας, όχι με ευχές αλλά με χρήμα..
Γίνονταί όμως θαύματα..?
Καλησπέρα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Η Ελλάδα θα κηρύξει μάλλον πτώχευση, κατά την γνώμη μου, σε μία περίοδο που κειμένεται απο τα μέσα του Σεπτέμβρη μέχρι το πολύ τις αρχές του επερχόμενου γενάρη..
Δεν ξέρω για πτώχευση αλλά μη έμπιστες πηγές μου είπαν ότι θα έχουμε εκλογές τότε. Λέω μη έμπιστες γιατί δεν τους ξέρω προσωπικά αλλά μου το διαβίβασαν. Οπότε εγώ δεν στοιχηματίζω σε πτώχευση αλλά σε εκλογές lol :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Invisible.

Νεοφερμένος

Ο Κοφινάς Κων/ντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν ξέρω για πτώχευση αλλά μη έμπιστες πηγές μου είπαν ότι θα έχουμε εκλογές τότε. Λέω μη έμπιστες γιατί δεν τους ξέρω προσωπικά αλλά μου το διαβίβασαν. Οπότε εγώ δεν στοιχηματίζω σε πτώχευση αλλά σε εκλογές lol :P

αλλά οι εκλογές θα μας οδηγήσουν πιο κοντά στην πτώχευση..:hmm:πέρα του ότι σε αυτή την κρίσιμη περίοδο η ελλάδα δεν μπορεί με τίποτα να ανταπεξέλθει στο χρηματικό κόστος των εκλογών η αλλάγη ή μή της κυβέρνησης θα μας οδηγήσει με μαθηματική ακρίβεια στην πτώχευση..τώρα τουλάχιστον την παγώνουμε την κατάσταση & το όλο το ελληνικό οικοδόμημα να σκουριάζει μέρα με τη μέρα όσπου ένα πρωί να βγεί ο παπανδρέου & να πεί μετά από το ''λευτά υπάρχουν''.. να πεί σαν τον τρικουπη..''δυστυχως επτωχευσαμεν''..:worry:
υπομονή & αργές αλλά σύγουρες κινήσεις θέλει τώρα..έτσι & αλλιώς ότι & να γίνει όλοι μαζί θα το περάσουμε εκτός από 300 άτομα..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Η ερωτηση πλεον δεν ειναι αν , ειναι ποτε.Εσεις λοιπον ποτε πιστευετε?
ποτέ (έτσι θέλω να πιστεύω τουλάχιστον), εκτός κι αν δεν ψηφιστεί σήμερα το μακροπρόθεσμο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top