Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Πιθανόν θα με βρίσετε, αλλά με ξενερώνουν πάρα πολύ, και μπορούν ακόμα να μειώσουν και την αξιοπιστία μου προς κάποιο πρόσωπο/εταιρεία. Έχω δει διαφημίσεις με τραγικά ορθογραφικά και αμέσως είπα ότι αυτοί οι άνθρωποι θα είναι η τελευταία μου επιλογή. Ισως είναι δική μου ιδιοτροπία. Και το πιο συχνό λάθος είναι οι καταλήξεις σε -ε και -αι (και αυτά που με στέλνουν περισσότερο). Συγγνώμη, αλλά αυτό είναι απλός ορθογραφικός κανόνας, δεν είναι να δεις μια λέξη και να μάθεις πώς γράφεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και εγώ ενοχλούμαι πολύ από ορθογραφικά λάθη. Εντάξει, σε δύσκολες, δύσχρηστες ή σπάνιες λέξεις, το δέχομαι, καθώς ο ίδιος πολλές φορές κολλάω και ψάχνω να βρω την ορθογραφία τους ή μπορεί και να τις γράψω λάθος. Υπάρχουν όμως πολλά άλλα λάθη, ηλίθια κατ' εμέ, τα οποία κρατιέμαι πολλές φορές με το ζόρι για να μην τα διορθώσω. Γενικά, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιους τους ενοχλεί, αλλά whatever... Πάντως και εγώ, προτιμώ γραφή με ελληνικό αλφάβητο και ορθογραφικά λάθη μέχρι κανείς να συνηθίσει (και εγώ πέρασα το στάδιο αυτό και τώρα γράφω καλά, ειδικά όταν γράφω από υπολογιστή και όχι από κινητό, οπότε δεν είναι ακατόρθωτο-βέβαια πάντα ήμουν καλός στην ορθογραφία, παίζει και αυτό έναν ρόλο-), παρά τα άθλια και καταστροφικά greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Romantic-girl

Νεοφερμένος

Η Romantic-girl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Χμ.. η αληθεια ειναι οτι με ενοχλουν αρκετα οπου και να τα δω..ειδικα τα τρανταχτα!
Καποιες δυσκολες λεξεις νταξει αλλα οχι και τις πιο απλες!:!:
Και τι δεν εχω δει!:s
Συμφωνώ απολυτως....:clapup:
Τα λάθη στις καταλήξεις των ουσιαστικων και των ρημάτων με εκνευριζουν πολύ! :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Τα ορθογραφικά με ενοχλούν τρομερΆΆΆΆ και έχω την τάση όπου τα δω να τα διορθώνω..δε γίνεται παιδιά, δε γίνεται!!! Εγώ ντρέπομαι όταν κάνω ορθογραφικό λάθος πάντως..:redface:
Εκεί που τα παίρνω πολύ..είναι στο ποιο και πιο..αλλά και στις λέξεις με δύο ι (ένα ήτα και ένα ύψιλον) που γράφονται ανάποδα π.χ. μήνυμα==> μύνημα, πληθυσμός==>πλυθησμός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
:D Θυμάμαι σε ένα παλιό ποστ ένας μέλος μεγάλος σε ηλικία (λίγο μεγαλύτερος από μένα) που είναι καθηγητής μου σημείωσε μια λέξη που είχα κάνει σε μια ανάρτηση ένα ορθογραφικό επειδή τον ενοχλεί. Του έκανα παράθεση με μήνυμα (Ευχαριστώ, που διόρθωσες το ορθογραφικό μου αλλά να προσέχεις και εσύ να βάζεις τόνους στα μηνύματα μου), το μέλος αυτό δεν έβαζε τόνους στο μηνύματα του.......

Γενικά είναι πολύ κακό να κράζετε τα παιδιά για τα ορθογραφικά γιατί δείχνετε ανώτεροι και σνομπ που αυτό φυσικά δεν ισχύει. Το παιδάκι που κάνει ορθογραφικά μπορεί να είναι μικρό σε ηλικία, να είναι από εξωτερικό, να έχει δυσλεξία κοκ αν του κάνετε παρατήρησή εσείς και άλλοι σαν εσάς θα το ωθήσετε να γράφει Greeklish τα οποία καταστρέφουν την γλώσσα μας.

Αν ένα παιδί γράφει με ελληνικά όσα ορθογραφικά και να κάνει είναι θέμα να τα διορθώσει μόνο του όταν ξεκινήσει τα greeklish δε θα διορθώσει τίποτα. Συνεπώς μη διορθώνετε τα παιδάκια και αφήστε τα να εκφραστούν αν σας ενοχλούν τα ορθογραφικά τόσο πολύ που δεν μπορείτε να επιβιώσετε πηγαίνετε σε ένα ψυχολόγο να διορθώσει την νεύρωση σας αυτή δεν είναι ντροπή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Η μαθηματικός μου τις προάλλες έγραψε ανακοίνωση στον πίνακα:

Αύριο όχι την 1η ώρα!
Τελειώνεται 6η ώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,774 μηνύματα.
Με ενοχλούν τα ορθογραφικά αλλά με ενοχλούν πολύ παραπάνω οι ξερόλες που διορθώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

BeatrixKiddo

Περιβόητο μέλος

Η Trix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Δημόσιας & Κοινοτικής Υγείας ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,048 μηνύματα.
πεδιά και αιγό δεν τα μπωρο τα λαθει ινε αρκαιτα αικνευρειστηκά:D:D
Υ.Γ πραγματικά κάποιοι άνθρωποι πως μπορούν και γράφουν έτσι??? εγώ ούτε καταλαβαίνω και τι γράφω :P καληνύχτα παιδιά αααα και καλή χρονια!!!:clapup:
Τα ματάκιαααα μου χαχαχαχα:D:D
Εγώ εχω να πω μονο ότι αν υπήρχε η επιλογη Εκνευριστικά πολυ στη δημοσκόπηση θα το διάλεγα:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NastStorm

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η NastStorm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 334 μηνύματα.
Δεν ξερω για ποιο λογο αλλα τα ορθογραφικα μου σπανε τα νευρα. Εκτος απο τις πολυ δυσκολες λεξεις οσον αφορα το πως γραφονται (πχ ρηξικελευθος) τις οποιες ανθρωπος εισαι και μπορει να μη θυμασαι και πως γραφονται οι υπολοιπες λεξεις που χρησιμοποιουμε καθημερινα καθως και οι βασικοι κανονες γραμματικης οπως οι καταληξεις των ρηματων δεν δικαιολογειται να μην γραφονται σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το ίδιο ισχύει και σε μένα. Βέβαια, εκτός από τα ορθογραφικά, μου τη δίνει και το ατονικό σύστημα. Θεωρώ ότι το να μη βάζεις τόνους στις λέξεις σε κάνει το ίδιο ανορθόγραφο με το να βάζεις λάθος τα ι, ε κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ενιαι γντσωό πως ο ανονιπθως εγφεαρλος χαζιερτιαι μνοο το πιωρο και το τατλεευίο γμραμα για να ανωργρισενι μια λξεη, οτοπε όολι ειεσς οι gmaramr nzai αταρξε λγιο στα κβιυκά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,869 μηνύματα.
Ενιαι γντσωό πως ο ανονιπθως εγφεαρλος χαζιερτιαι μνοο το πιωρο και το τατλεευίο γμραμα για να ανωργρισενι μια λξεη, οτοπε όολι ειεσς οι gmaramr nzai αταρξε λγιο στα κβιυκά σας.
:loltooth:

(είναι αλήθεια πάντως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jucticeee

Νεοφερμένος

Η jucticeee αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 108 μηνύματα.
οταν ξερω οτι ο αλλος τα κανει απο βιασυνη δε με ενοχλει αλλα οταν σου βγαζει τα ματια επειδη προφανως δε ξερει... με εκνευριζει γιατι δε μπορω να το δικαιολογησω
η καθυστερημενος εισαι η απλα βαριεσαι να γραψεις σαν ανθρωπος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

archaios19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 947 μηνύματα.
Με εκνευρίζουν αφάνταστα!!! Θεωρώ, ωστόσο, ότι είναι απόλυτα δικαιολογημένα σε περίπτωση άγνοιας ή δυσορθογραφίας. Βέβαια, γνωρίζω μία κοπέλα που είναι με "χαρτί γιατρού" δυσορθόγραφη, αλλά παρουσιάζει πολύ λιγότερα ορθογραφική λάθη από κάποιους που δεν έχουν την πάθηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Δεν ξερω για ποιο λογο αλλα τα ορθογραφικα μου σπανε τα νευρα. Εκτος απο τις πολυ δυσκολες λεξεις οσον αφορα το πως γραφονται (πχ ρηξικελευθος) τις οποιες ανθρωπος εισαι και μπορει να μη θυμασαι και πως γραφονται οι υπολοιπες λεξεις που χρησιμοποιουμε καθημερινα καθως και οι βασικοι κανονες γραμματικης οπως οι καταληξεις των ρηματων δεν δικαιολογειται να μην γραφονται σωστα.

Αυτό είναι ένα λάθος των σημερινών μαθητευομένων (δεν αναφέρομαι στα παιδιά πολύ μικρής ηλικίας), ότι μαθαίνουν ορθογραφία παπαγαλία. Η ορθογραφία μιας λέξης πρέπει πάντα να συνοδεύεται από ετυμολογική ανάλυση. Έτσι, και δεν θα γίνονται λάθη, και θα εννοεί κανείς την ακριβή σημασία μιας λέξης αλλά και την λεπτή διαφοροποίησή της από συνώνυμές της. Συν του ότι θα βοηθηθούν και άνθρωποι (σε μεγάλο βαθμό) που αντιμετωπίζουν μαθησιακές δυσκολίες. Άνθρωποι είμαστε και λάθη γίνονται φυσικά, αλλά η κατάσταση έχει ξεφύγει έχω την εντύπωση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,062 μηνύματα.
Θυμαμαι παλιοτερα ειχα μια καθηγητρια η οποια ειχε μανια με την ετυμολογια των λεξεων.Δεν ειχε αδικο βεβαια,εαν ξερεις την ετυμολογια των λεξεων εχεις γνωση και βαθυτερη κατανοηση του τι λες,σε αντιθεση με το να ξερεις απλα την λεξη,και η γνωση ειναι φυσικα...δυναμη. Απο την αλλη θα ερθω να συμπληρωσω οτι εκτος απο ετυμολογια εαν καποιος επιθυμει να κατανοησει στο μεγιστο την Ελληνικη και την καθε γλωσσα,και να καταλαβει γιατι τα ορθογραφικα λαθη εχουν...ή δεν εχουν σημασια,οπως και την δομη της καθε γλωσσας, πρεπει να ξερει...γραμμικη αλγεβρα :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nihilist

Τιμώμενο Μέλος

Ο Nihilist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.
Δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα, αρκεί να μην αλλοιώνουν το νόημα του κειμένου και να μην αφήνουν χώρο για παρερμηνείες. Η ορθογραφία είναι απλώς συμβατικό μέσο για τη διευκόλυνση της μεταξύ μας επικοινωνίας, δεν είναι αυτοσκοπός. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα ορθογραφικά λάθη τού χθες είναι η σχολική ορθογραφία του σήμερα... Usus norma loquendi έλεγαν οι Ρωμαίοι. Η συνθετότητα της ελληνικής ορθογραφίας(με τα διαφορετικά γράμματα που αποδίδουν τον ίδιο φθόγγο) τεκμαίρεται από την προφορά των Αρχαίων, τη λεγόμενη ερασμιακή, που διέφερε ριζικά απ' τη νεοελληνική. Σήμερα δε συντρέχει λόγος να διατηρούμε μια τόσο πολύπλοκη ορθογραφία. Ωστόσο, δε γίνεται και να την απλουστεύσουμε απ' τη μια στιγμή στην άλλη. Είμαι πάντως βέβαιος πως προοδευτικά θα απλουστεύεται όλο και περισσότερο(με αργούς ρυθμούς, βέβαια, λόγω της υποχρεωτικής εκπαίδευσης και της παγίωσης μιας κοινά αποδεκτής ορθογραφίας), εφόσον δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιούνται διαφορετικά ιδεογράμματα για την απόδοση του αυτού φθόγγου. Ξέρω ότι ενοχλεί αυτό που λέω και φαντάζει ακραίο, αλλά αντικειμενικά εξετάζοντάς το, έτσι είναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα, αρκεί να μην αλλοιώνουν το νόημα του κειμένου και να μην αφήνουν χώρο για παρερμηνείες. Η ορθογραφία είναι απλώς συμβατικό μέσο για τη διευκόλυνση της μεταξύ μας επικοινωνίας, δεν είναι αυτοσκοπός. Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα ορθογραφικά λάθη τού χθες είναι η σχολική ορθογραφία του σήμερα... Usus norma loquendi έλεγαν οι Ρωμαίοι.
2.Η συνθετότητα της ελληνικής ορθογραφίας(με τα διαφορετικά γράμματα που αποδίδουν τον ίδιο φθόγγο) τεκμαίρεται από την προφορά των Αρχαίων, τη λεγόμενη ερασμιακή, που διέφερε ριζικά απ' τη νεοελληνική. Σήμερα δε συντρέχει λόγος να διατηρούμε μια τόσο πολύπλοκη ορθογραφία. Ωστόσο, δε γίνεται και να την απλουστεύσουμε απ' τη μια στιγμή στην άλλη.
3.Είμαι πάντως βέβαιος πως προοδευτικά θα απλουστεύεται όλο και περισσότερο(με αργούς ρυθμούς, βέβαια, λόγω της υποχρεωτικής εκπαίδευσης και της παγίωσης μιας κοινά αποδεκτής ορθογραφίας), εφόσον δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιούνται διαφορετικά ιδεογράμματα για την απόδοση του αυτού φθόγγου. Ξέρω ότι ενοχλεί αυτό που λέω και φαντάζει ακραίο, αλλά αντικειμενικά εξετάζοντάς το, έτσι είναι...


1.Άνθρωπος χωρίς παρελθόν είναι άνθρωπος χωρίς μέλλον. Η ορθογραφία μιας λέξης παραπέμπει στην ετυμολογία της. Πίσω από κάθε έτυμον, κρύβεται μια μεγάλη ιστορία.
2. Το ότι είμαστε η μοναδική χώρα στον κόσμο που διαβάζει τα αρχαία ελληνικά με λανθασμένη προφορά, ενώ όλες οι υπόλοιπες την διαβάζουν όπως οι αρχαίοι μας πρόγονοι (αυτό που σήμερα αποκαλείται <<ερασμιακή προφορά>>) δεν συνάδει με το usus norma loquendi?
3. Κι εγώ είμαι βεβαία. Ειδικότερα όταν οι αυριανοί νομικοί αυτής της δύστυχης χώρας είναι ενεργοί πολίτες και ένα μέρος της δικαστικής εξουσίας!
Λυπάμαι ειλικρινά γιατί δεν αρκείστε με τον πάτο, θέλετε και πιο κάτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Είναι προφανές ότι με τα χρόνια απλουστεύεται η ελληνική, όπως κάποτε καταργήθηκε το πολυτονικό.
Η αισθητική είναι βέβαια κάτι μεταβλητό (κι άρα δεν μπορώ να την επικαλεστώ ως επιχείρημα λέγοντας ότι αν καταργήσουμε τους διαφορετικούς ομόηχους φθόγγους θα γίνουν πιο αντιαισθητικές οι λέξεις), αλλά ως πολιτισμικό στοιχείο είμαι υπέρ μιας γλώσσας όπου οι λέξεις έχουνε την ετυμολογία, τη διαφορετική τους ρίζα και την ιστορία τους και που θα βαδίζει προς μια θετική εξέλιξη κι όχι υποβάθμιση.
Δεν είναι όλα τα πράγματα θέμα άμεσης χρησιμοθηρίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

konstantinantia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinantia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 361 μηνύματα.
1.Είναι προφανές ότι με τα χρόνια απλουστεύεται η ελληνική, όπως κάποτε καταργήθηκε το πολυτονικό [...] που θα βαδίζει προς μια θετική εξέλιξη κι όχι υποβάθμιση.

Δεν είναι όλα τα πράγματα θέμα άμεσης χρησιμοθηρίας.

2.Η αισθητική είναι βέβαια κάτι μεταβλητό (κι άρα δεν μπορώ να την επικαλεστώ ως επιχείρημα λέγοντας ότι αν καταργήσουμε τους διαφορετικούς ομόηχους φθόγγους θα γίνουν πιο αντιαισθητικές οι λέξεις)


1.Δεν είναι θέμα εξέλιξης (=αποδεκτόν), είμαι θέμα παραχάραξης και σκοπίμου εκφυλισμού του τρόπου επικοινωνίας. Το πολυτονικό εισήχθη υποτίθεται για να προφέρουν σωστά τις λέξεις οι βάρβαροι (=οι μη Έλληνες, προς αποφυγή σκοπίμων παρεξηγήσεων) και δευτερευόντως για τις λέξεις που εισάγονταν από αλλότριες γλώσσες στην ελληνική. Μετά λύπης, λοιπόν, σήμερα διαπιστώνεται ότι οι βάρβαροι σέβονται περισσότερο τον γλωσσικό μας πλούτο, από τους νεο-Έλληνες που τουλάχιστον στην αρχαία έκδοση της γλώσσης μας, οφείλουν να διαφοροποιούν το -ο- απ΄το -ω- και το -η- απ’το -υ- κλπ. Όπως πιέζονται να κάνουν όταν διδάσκονται την αγγλική, την γαλλική, την γερμανική κλπ όπου το u δεν το διαβάζουν i.

Επίσης, κανένα κάστρο δεν πέφτει σε μία μέρα. Έτσι και με την γλώσσα λοιπόν (και πόσω μάλλον με την ελληνική) δεν ήταν δυνατόν να την φθείρεις εν μία νυκτί. Απλουστεύτηκε αιώνες πριν η εκφορά των φθόγγων (αργά-αργά) και έδωσε το πάτημα στους πολιτικούς της τότε εποχής να καταργήσουν ότι απέμεινε να θυμίζει κάτι απ’το παρελθόν.
Ξεκίνησε η εκστρατεία με την βαρεία το ’60 και όταν είχε ωριμάσει η ιδέα στα μυαλά της ψευδοεπαναστατικής νεολαίας της εποχής, έπεσε και η ταφόπλακα το ’82. Μαζί με την εναπομείνασα περισπωμένη βέβαια, πήρε η μπάλα και τα πνεύματα.

Αργότερα, πηγαδάκια ξεκίνησαν και για τον γνωστό <<ιωτακισμό>>. Γιατί τα παιδιά μας δεν είναι υποχρεωμένα να ταλαιπωρούνται με τα -ι- , τα -ε-, τα -ο-. Συνάμα, η παιδεία όλο και χωλαίνει, τα μοδάτα greeklish εμφανίζονται για να μας διευκολύνουν στις τεχνολογικές μας συνδιαλλαγές και οι παίδες όλο και ηλιθιοποιούνται, όλο και χάνονται…
Όταν ωριμάσει η ιδέα στους σημερινούς, θα καταργηθούν και τα πολλά ομόηχα πλέον γράμματα. Κι αν ακόμη δεν συμβεί στην γενιά τους ,θα συμβεί στους μετέπειτα απογόνους τους. Διότι, αποδεδειγμένα όταν κάτι είναι κακό σήμερα και δεν προσπαθήσεις να το βελτιώσεις, στην επόμενη γενιά θα είναι χειρότερο και στην μεθεπόμενη χείριστο. Και δεν έχει να κάνει με καμμία εξέλιξη ξαναλέω που θα ήταν αποδεκτό. Εκτός κι αν εξέλιξη θεωρούμε την πολιτισμική απόπτωση..

Το θέμα είναι ότι όσο απομακρυνόμαστε ιδεολογικά (όχι χρονικά) απ’την ορθοτυπία της γλώσσας μας (και όχι εξελίξεως ένεκα, αλλά παραφθοράς ένεκα) τόσο χανόμαστε και πολιτισμικά.

2. Αντιλαμβάνομαι πως αναφέρεσαι στα γράμματα (στην γραπτή αποτύπωση των φθόγγων) και στην αισθητική μιας λέξης όταν περιέχει το σωστό γράμμα ή ένα λανθασμένο ομόηχό του. Ακόμα και αισθητικά τα γράμματα της αλφαβήτου έχουν λόγο που φέρουν το συγκεκριμένο σχήμα το καθένα (αναφέρομαι στα κεφαλαία κυρίως, διότι οι αρχαίοι δεν χρησιμοποιούσαν πεζά). Ένα μικρό παράδειγμα είναι το γράμμα -Υ-, το οποίο οφείλει το σχήμα του στην πρόθεση των να δηλώσουν την καμπυλότητα, την κυρτότητα ενός πράγματος για να δεχτεί κάτι υγρό. Συνάπτεται άμεσα με έννοιες που έχουν σχέση με τα υπογραμμισμένα παραπάνω. Το ύδωρ του υετού (=βροχή) ήταν (και είναι) μεγίστης σημασίας για την ζωή και την ύλη. Το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα γράμματα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top