Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Λάθη στον άνθρωπο? Συνήθως τα κορίτσια το βλέπουν αυτό ως σοβαρό πρόβλημα… έψαξα και δεν βρήκα κανένα παρόμοιο topic ακούω γνώμες :).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αρκετά μ'ενοχλούν, γιατί η γλωσσική γραφή πρέπει να είναι καθορισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εξαρταται απο το κειμενο. Αν ειναι εδω στο φορουμ δεν με ενοχλουν ιδιαιτερα, αν δω σε καποιο επισημο εγγραφο, ή καποια σοβαρη ιστοσελιδα που εχει ειδησεις και τετοια θα με ενοχλησει περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyridoul@

Νεοφερμένος

Η Σπυριδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Κωνσταντίνος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Επειδή δεν κάνω σχεδόν καθόλου ορθογραφικά με ενοχλούν πάρα πολύ ειδικά από παιδιά της ηλικίας μου. Ιδιαίτερα όταν βλέπω κάτι ρήματα με η τρελαίνομαι! Γιατί δεν είναι δυνατόν να ξέρουν τα πιο βασικά σημεία της μητρικής τους γλώσσας? Δεν είναι μόνο θέμα παιδείας αλλά και αδιαφορίας κατά κύριο λόγο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Πρέπει να πω… ότι κάνω πολλά ορθογραφικά εγώ… πάντα τα διορθώνω με το word :lol:


Edit: Ξέρω όμως άτομα ( μεγαλύτερα από εμένα ) που γράφουν το εσύ με ει :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
+στην κρου
επιπλεον δινω σημασια και στη βαρυτητα του λαθους..αν δω λαθος στη λεξη : ρηξικελευθη νταξει δν θα μ ανεβει το αιμα στο κεφαλι...αν δω τωρα κανενα ρημα με καταληξη ο το πιθανοτερο ειναι να κατσαδιασω αυτον που το εγραψε:D...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
είναι τα greeklish που σε μπερδεύουν…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spyridoul@

Νεοφερμένος

Η Σπυριδούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Κωνσταντίνος (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Τα greeklish πράγματι προκαλούν πρόβλημα στην ορθογραφία όπως και τα σύντομα μηνύματα που προσπαθείς να κόψεις όσα περισσότερα μπορείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με ενοχλουν παρα πολυ ειδικα καποια τρανταχτα που τα μαθαιναμε στο Δημοτικο.
Επισης ασχετο πηγα να βοηθησω μια κοπελα στα Αρχαια και ειδα οτι εβαζε ψιλη και δασεια μεσα στην λεξη εκει επαθα σοκ:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
για να προλαβω αλλα μηνυματα μη γραψετε τπτ για greeklish ...υπαρχει ξεχωριστο τοπικ https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=38743
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Θα συμφωβήσω με την Krou!! Αλλά όταν βλέπω κάποια ρήματα με ο ή το είμαι να το γράφουν ήμαι... :wow: :wow: :s:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peace

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Χμ.. η αληθεια ειναι οτι με ενοχλουν αρκετα οπου και να τα δω..ειδικα τα τρανταχτα!
Καποιες δυσκολες λεξεις νταξει αλλα οχι και τις πιο απλες!:!:
Και τι δεν εχω δει!:s
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Υπαρχουν καποιοι που κανουν λαθη απλως γιατι ειναι ανορθογραφοι, δηλαδη δεν εδωσαν σημασια ποτε στην ορθογραφια, αλλα υπαρχουν και αλλοι που εχουν προβλημα (δυσλεξια) και δεν καταλαβαινουν οταν κανουν λαθος. Επομενως καλο ειναι να μην βιαζομαστε να διορθωσουμε καποιον, ειδικα με εντονο τονο, αν δεν ξερουμε γιατι κανει λαθη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω που εγραφα με greeklish εχω δει οτι τωρα κιανω πολλα λαθη!ειλικρινα κανω λαθη που δε θα εκανα ποτε 2 χρονια πριν!δε θυμαμαι αν παιρνει ει ή η ή ι και ε ή αι!!!!:'(σοβαρα,κατι πρεπει να γινει!θα παω και θεωρητικη τρομαρα μου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

simos24

Νεοφερμένος

Ο Σιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Μου αρεσει παρα πολυ να μην κανω ορθογραφικα λαθη....οπως και δεν μου αρεσει να κανουν οι αλλοι λαθη τετοιου ειδους...και αντε μερικα επιτρεπονται...αλλα μερικά ..οχι απλα βγαζουν ματι...αλλα καραφλιαζουν κιολας..ας μου επιτραπει η εκφραση!

Δυστυχως μερικες φορες οταν βλεπω εντελως ανορθογραφους επηρεαζομαι καπως κ ως προς την εικονα τους σαν ατομα......

το ασχημο ειναι οτι δεν βαζω τονους.....πρεπει να αρχισω να το κανω...το αρχισα με το ιντερνετ γενικα και εδω...κ το κανω κ στο χαρτι πλεον......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
α,ουτε εγω βαζω τονους!βασικα βαζω,αλλα ειναι τοσο μικροι,μια μικορουλα τελιτσα,που δεν φαινονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sed

Νεοφερμένος

Ο Στάθης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Τριανδρία (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Όχι εγώ δεν ξεχνάω τόνους ( άντε καμιά φορά..) αλλά μπερδεύω πολύ τα “η” από μικρός ήμουν ολίγων ανορθόγραφος τώρα ιδικά με το internet και τα chat το μαμ την μάνα :P


Άντε αφήνουμε τις λέξεις… κάποιοι κάνουν λάθη και στα ονόματα :wow::s:wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
με ενοχλούν αφάνταστα. Μου έχει τύχει λόγω αμέτρητων και τρανταχτών ορθογραφικών να μη διαβάσω ένα κείμενο που μας έδωσε ο καθηγητής της μουσικής. Ιδιαίτερα με ενοχλούν τα πάναπλα που μαθαίναμε στο δημοτικό (π.χ. φαίνετε). Φυσικά όταν κάποιος έχει πρόβλημα (δυσλεξία κτλ.) τον δικαιολογώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
α ναι,κι εμενα,οι καταληξεις παθητικης και ενεργητικης που μπερδευουν πολλοι, μου τη δινουν αφανταστα!!!:Pοσοσ για τα ονοματα,εχω δει και "Αντυγωνη" :P :crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στην επίλυση του προβλήματος αυτού βοηθάει μονο η μελέτη της ετυμολογίας των Αρχαίων Ελληνικών, πράγμα που, ενώ στα ελληνικά σχολεία ούτε καν υφίσταται, στα μεγάλα πανεπιστήμια του εξωτερικού που διδάσκουν στο πρόγραμμά τους τα Αρχαία Ελληνικά, αποτελεί τη βάση της διδασκαλίας. Λογικό νομίζω, αφού οταν εχεις μελετήσει ρίζες, παράγωγα, ομόρριζα κλπ. ειναι απίθανο να κάνεις ορθογραφικό λάθος. Πχ. κανένας δεν θα έκανε το κλασικό λάθος στο "συνειδητοποιώ" αν γνώριζε οτι ειναι τριπλό σύνθετο εκ των απλών, γνωστών και καθημερινών λέξεων συν-είδηση-ποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top