Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Με ενοχλούν πολύ, όταν φαίνονται πολύ.
Εγώ προσωπικά σιχαίνομαι την ορθογραφία, αλλά όσο να 'ναι, ένα μη ορθογραφημένο κείμενο προσβάλλει την αισθητική μου, και προσωπικά επιλέγω να μην το διαβάσω. Άμα δεν σε νοιάζει να το διαβάσω, χέστηκα πώς γράφεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
ποσο σας ενοχλουν τα ορθογραφικα;


ΠΑΡΑ πολή
εκτώς από σημάδει ελληπους πεδείας, τα ωρθογραφφικά μασ λαινε
πως ο συντάκτις τους δεν ενδιαφερετε για την γλοσσα, την πατρείδα, και τεις παραδωσεις.
ΒΑΝ σε ολουσ ωσους γραφουν ανωρθογραφφα! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Feanor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
ρε παιδιά αραχτέ. όλοι στα mac ντόναλντς θα δουλεύουμε. δεν υπάρχει λόγος η ανησυχούμε g τα ορθογραφικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δήμητρα Dim

Νεοφερμένος

Η When you sleep at night, everything seems so right... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εμένα με ενοχλούν τα ορθογραφικά, και το κακό είναι ότι μερικά άτομα χρησιμοποιούν τα greeklish είτε για να μη φαίνεται η αδυναμία τους στην ορθογραφία, είτε γιατί βαριούνται να μάθουν πως να γράφουν σωστά Ελληνικά.. ειδικά όταν βλέπω ρήματα να γράφονται με όμικρον, κάτι παθαίνω :worry:.. Εντάξει, σε κάτι λέξεις περίεργες δικαιολογείται (καμιά φορά :D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gata_eisai

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η gata_eisai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Πραγματικά,συγχύζομαι!!θίγουν την γλώσσα μας,την σκοτώνουν..προσπερνάμε το γεγονός ότι δεν ξέρουν να μιλούν ελληνικά,,αλλά όχι και τα ορθογραφικά,γιατί στην ουσία την διαγράφουν από το λεξικό και ακόμη περισσότερο όταν χρησιμοποιούν greeklish!αλλά σε αυτό το σημείο θίγω άλλο θέμα..ας το αφήσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Άποιρα. Ηδυκά ώταν δυαβάζοις μια αρκαιτά μαιγάλυ πρώτασει ώπως αυτοί αιδό, και δησκολαιβαισαι να τιν καταλάβυς ακώμα και ώ ήδειως!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,096 μηνύματα.
Αυτοί που ενοχλούνται από τα ορθογραφικά είναι ψώνια και στενόμυαλοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Δεν με πειράζουν τα greeklish, με πειράζουν τα ορθογραφικά μόνο και μόνο επειδή ζορίζεσαι τις περισσότερες φορές να καταλάβεις τι γράφει ο άλλος. Και εξάλλου, όλοι περάσαμε το σχολείο, οπότε δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοια φαινόμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Με ενοχλουν αρκετα....Ειδικα οταν προερχονται απο ατομα που σπουδαζουν σε αξιολογες σχολες(φιλος μου εχει περασει ΕΜΠ κ τι ορθογραφικα κανει ωρες-ωρες.....:crazy:)
Επισης, οταν καποιος γραφει ανορθογραφα μερικες φορες δεν μπορω να καταλαβω καν τι εννοει κ μου παιρνει καποια δευετερολεπτα να κατανοησω το νοημα του γραπτου του!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Δεν με πειράζουν τα greeklish, με πειράζουν τα ορθογραφικά μόνο και μόνο επειδή ζορίζεσαι τις περισσότερες φορές να καταλάβεις τι γράφει ο άλλος. Και εξάλλου, όλοι περάσαμε το σχολείο, οπότε δεν πρέπει να υπάρχουν τέτοια φαινόμενα.

Κι εσύ, όμως, κάνεις ορθογραφικά.:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Δεν με ενοχλούν ιδιαίτερα τα ορθογραφικά λάθη που συναντώ στο διαδίκτυο. Αν είναι κάποιος γνωστός μου που γράφει ανορθόγραφα, μπορεί να απογοητευτώ για λίγο, αλλα μετά το ξεχνάω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Ειναι ασχημο να μη μπορεις να γραψεις σωστα ελληνικα (και αγγλικα και ολες τις γλωσσες) και ταυτοχρονα ειναι ωραιο να μπορεις να εκφραστεις με κατανοητο τροπο και σε αυτο συμπεριλαμβανεται και η σωστη ορθογραφια. Για αυτο και εγω εδω και δυο χρονια εχω κανει μεγαλη προσπαθεια να γινω πιο ορθογραφος (και το εχω καταφερει αρκετα καλα) σε αυτο βεβαια βοηθησε σημαντικα το οτι σταματησα τα greeklish. (και οτι εδινα πανελληνιες εκθεση φετος.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Ειναι ασχημο να μη μπορεις να γραψεις σωστα ελληνικα (και αγγλικα και ολες τις γλωσσες) και ταυτοχρονα ειναι ωραιο να μπορεις να εκφραστεις με κατανοητο τροπο και σε αυτο συμπεριλαμβανεται και η σωστη ορθογραφια. Για αυτο και εγω εδω και δυο χρονια εχω κανει μεγαλη προσπαθεια να γινω πιο ορθογραφος (και το εχω καταφερει αρκετα καλα) σε αυτο βεβαια βοηθησε σημαντικα το οτι σταματησα τα greeklish. (και οτι εδινα πανελληνιες εκθεση φετος.)

Που είναι οι τόνοι; :whistle:


:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaou2

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Βιολογίας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 264 μηνύματα.
Που είναι οι τόνοι; :whistle:


:P

χαχα εντομεταξυ επειδη δε μου αρεσε η συνταξη που εκανα νομιζα σχολιαζες αυτο :redface: καλα τονους βαριεμαι να βαζω :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
χαχα εντομεταξυ επειδη δε μου αρεσε η συνταξη που εκανα νομιζα σχολιαζες αυτο :redface: καλα τονους βαριεμαι να βαζω :clapup:

Η σύνταξη καλή ήταν, απλά δεν έβαλες κόμμα σου φαίνεται έτσι, εγώ το διάβασα με μια ανάσα αφού και ζορίστηκα :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ενοχλούμαι πάρα πολύ όταν τα ορθογραφικά λάθη είναι τόσα πολλά που το κείμενο καταντάει δυσανάγνωστο. Διαφορετικά, δεν με πειράζουν τόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Κι εσύ, όμως, κάνεις ορθογραφικά.:whistle:

Που ακριβώς; Το "φιλοσοφίσει";
Αυτή η λέξη στην πραγματικότητα δεν υπάρχει στο Ελληνικό "επίσημο" λεξικό, και αυτή η γραφή του μου μοιάζει η πιο νορμάλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
Που ακριβώς; Το "φιλοσοφίσει";
Αυτή η λέξη στην πραγματικότητα δεν υπάρχει στο Ελληνικό "επίσημο" λεξικό, και αυτή η γραφή του μου μοιάζει η πιο νορμάλ.

Αντί για ''επαρκής'' έπρεπε να γράψεις ''επαρκές''.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Samaritan

Νεοφερμένος

Ο Samaritan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Άαα :OK: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top