Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

vassilakos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Linköping University και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 999 μηνύματα.
Κοιταξτε...Αν καποιος γραφει πχ: "Αιγο αιχθαις ποιγα στειν καφαιταιρεια και οιπεια καφαι"..Τοτε οντως ΟΟΟΟΟΟΛΟΙ θα εχουμε προβλημα να καταλαβουμε......Ομως αν γραφει π.χ: "Εγω χθες πηγα στην καφεταιρια και ηπια καφε"...Ε...δεν νομζω να χαλασε και ο κοσμος...Καλο θα ηταν να ηταν ορθοτερα ορθογραφημενο αλλα δεν ειναι και το χαλι του πρωτου παραδειγματος.....Οσο για τους τονους......ε.....ειναι πονεμένη ιστορια....γιατι αλλοτε βαζω και εγω και άλλοτε οχι....Δεν με βολευει στο πληκτρολογιο, αλλα στο γραπτο λογο με το χερι γραμμένο...παντα βαζω(νομίζω!!!!:P)!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Grammar Nazis βγηκαν ολοι στο i-school :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα. Ειδικά σε forums και πόσω μάλλον σε μαθητικά.
Απλούστατα, ένα μήνυμα χωρίς ορθογραφικά λάθη και με σωστή συντακτική δομή λαμβάνεται πιο σοβαρά από την πλειονοψηφία των αναγνωστών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosnt

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thanosnt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 399 μηνύματα.
ρε σεις τοσο πολυ σας ενοχλουν τα ορθογραφικα(175 ατομα), εμενα ελαχιστα με ενοχλουν...βεβαια αρκει να μην το ξεφτιλισει ο αλλος και δεν καταλαβαινεις τι γραφει αλλα αυτα πολυ σπανια γινονται ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggeliki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aggeliki! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Βασικά δεν είναι ότι ενοχλούν κάποιον σε μεγάλο βαθμό. Αλλά, όπως και να το κάνεις, χτυπάνε στο μάτι:P.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
κοιταξτε αν γινονται απο βιασυνη ενω τα ξερει ο αλλοσ οκ...και αν αυτα επισησ ειναι λιγα δεν με πειραζουν...αλλα δεν μπορω να μου στελνει ο αλλοσ μηνυμα και να μου λεει :τη κανησ? δηλαδη ενταξει για γελια και για κλαματα!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Δεν έχω πρόβλημα να τα βλέπω τα ορθογραφικά αλλά εκτιμώ λίγο περισσότερο τον άλλον όταν στα γραπτά του βλέπω σωστή δομή των λέξεων :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodwra.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η theodwra. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Προσωπικά με ενοχλούν τα ορθογραφικά και θεωρώ πολύ υποκριτικό το ότι κάποιοι που κράζουν τα greeklish γράφουν ανορθόγραφα.αν θέλουμε να "υπερασπιστούμε" τη γλώσσα μας ας το κάνουμε σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SonnY

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο SonnY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 273 μηνύματα.
Πάρα πολλή. Υπάρχη τόση ανορθωγραφεία στω κόσμω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Όσοι έχουν firefox και έχουν πρόβλημα με την ορθογραφία ας δοκιμάσουν αυτό. Κοκκινίζει τις λάθος λέξεις όπως στο Word. Τουλάχιστον εμένα με έχει βοηθήσει για κάποιες λέξεις που παραδοσιακά γράφω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
δαιν ξαιρο τοι λαιται αιμαινα παντος τα ωρθωργαφοικα με αινοχλυν πωλλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Δεν με ενοχλούν καθόλου.Είναι κομπλεξισμός αυτό το πράγμα :)
Με ενοχλούν όμως τα greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
ετσι κι ετσι! Δεν μου αρεσει να βλεπω ενα κειμενο γεματο αλλα δεν με πειραζει και πολυ τα 2-3 λαθακια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
δεν μπορω να πω οτι με ενοχλουν ιδιαιτερα πολυ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Οχι ιδαιτερα αλλα,οταν βλεπω "εθνικιστες" χρυσαυγιτες κτλ και κανουν σχολια με 15 ορθογραφικα λαθη ανα προταση με πιανουν τα γελια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μου αρεσει οταν ενας συμμαθητης μου γραφει στον πινακα: Εξω η παρανομια απο το σχολειο μας! Γεματο με ορθογραφικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Με ενοχλούν αφάνταστα. Η γλώσσα είναι τέχνη, δεν πρέπει καταστρέφεται. Δεν είναι δυνατόν εξάλλου μαθητής ελληνικού σχολείου να γράφει ''φενόμενο'' ενώ ο Άγγλος ''phainomenon''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pupilloscope

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Σουβλειμαν ο Μεγαλομπεκρης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ραπτόπουλο (Ευρυτανία). Έχει γράψει 813 μηνύματα.
Με ενοχλούν αφάνταστα. Η γλώσσα είναι τέχνη, δεν πρέπει καταστρέφεται. Δεν είναι δυνατόν εξάλλου μαθητής ελληνικού σχολείου να γράφει ''φενόμενο'' ενώ ο Άγγλος ''phainomenon''.

Phenomenon γραφει ο αγγλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Phenomenon γραφει ο αγγλος.
Ναι, λαθος μου. Ειχα τα λατινικα στο μυαλο κ εκανα λαθος συνειρμο. :confused::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Ανάλογα την κατάσταση.

Καμιά φορά λόγω βιασύνης γίνονται, ιδιαίτερα στο φόρουμ.

Και τότε πλακώνουν οι εξυπνάκηδες του φόρουμ με τις παρατηρήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top