Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ρε παιδια εινια κακια που ξενερωνω με αυτους που κανουν <<χαζα>>ορθογραφικα λαθη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
ρε παιδια εινια κακια που ξενερωνω με αυτους που κανουν <<χαζα>>ορθογραφικα λαθη?
Νια, εινια. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
ρε παιδια εινια κακια που ξενερωνω με αυτους που κανουν <<χαζα>>ορθογραφικα λαθη?

Νια, εινια. :redface:
Δεν έκανε μόνο ο Κουμάκος λάθος:whistle::whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Δεν έκανε μόνο ο Κουμάκος λάθος:whistle::whistle:

αυτο το κανω παντα γιατι παταω πιο γρηγορα το ι στον υπολογιστη αποτι το α! αμα ειναι να προσεχουμε και εδω μην μας ξεφυγει κανενα γραμμα την βαψαμε....!:redface::redface:
εγω εννοω πχ να σου στειλει ο αλλος μνμ και να λεει...: ηπαμε οτι θα σηναντιομασταν σιμερα!
δηλ λαθη εντελως ξενε που βγαζουν ματι!οχι να απο βιασυνη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Λαθάκια όταν βιαζόμαστε στο κινητό ή στον υπολογιστή είναι λογικό να κάνει ο καθένας μας. Δυστυχώς μ αυτά και μ εκείνα θα ξεχάσουμε να γράφουμε Ελληνικά.Το θέμα είναι να τα καταλαβαίνουμε όταν τα βλέπουμε και να θέλουμε να τα διορθώσουμε. Εννοώ ότι πρέπει να τη γνωρίζουμε τη ριμάδα τη γλώσσα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μιλαμε για αλλοιωση της γλωσσας απο ορθογραφικα, ενω το ελληνικο ιντερνετ ειναι 90% greeklishένιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μιλαμε για αλλοιωση της γλωσσας απο ορθογραφικα, ενω το ελληνικο ιντερνετ ειναι 90% greeklishένιο?

και λιγα λες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μιλαμε για αλλοιωση της γλωσσας απο ορθογραφικα, ενω το ελληνικο ιντερνετ ειναι 90% greeklishένιο?
E και;
Πρέπει να γράφεις και εσύ έτσι;
Ή μήπως δεν μπορείς να ανοίξεις ένα online λεξικό να δεις πως γράφεται μια λέξη; :hmm:
Όχι, δε φταίει για όλα η τεχνολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginak

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Απίστευτα πολύ! Δεν μπορώ να περιγράψω πόσο! Εξίσου όμως μ' ενοχλούν και τα εκφραστικά λάθη! Ίσως, κατά τι περισσότερο..:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εκσαρτάτε γοια τη ορθωγραφηκα μειλάμαι

επίσης κάτι που μου τη σπάει και το βλέπω συνέχεια
ενεργητική β πληθυντικό --> -τε
παθητική --> -ται

εσείς παρκάρετε
το αυτοκίνητο παρκάρεται

(μου χει μείνει από μια πινακίδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δε με νοιάζουν. Μου αρκεί να καταλαβαίνω τι λέει ο άλλος όταν συζητάμε γραπτά. Τις απόψεις του κρίνω όχι τη σχολική του πορεία.

Βέβαια, η πλειοψηφία αυτών που μπορούν να μιλήσουν ανοιχτά ΚΑΙ να στηρίξουν μια άποψη είναι άτομα που δεν κάνουν ΤΟΣΑ ορθογραφικά, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NickTheGreek3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 354 μηνύματα.
Απο τοτε που γεννηθηκα εχω μια ικανοτητα -δεν ξερω πως αλλιως να το πω- που οταν γραφω μια λεξη λαθος, την στραβοκοιταω. Λεω "κατι δεν παει καλα εδω". Και η μανα μου το εχει αυτο, οποτε ειναι κληρονομικο το χαρισμα!:D
Ο αδελφος μου απο την αλλη ειναι το ακριβως αναποδο. Με εχει ρωτησει μια φορα πως γραφεται το "καλησπερα"!!! :P

Στο θεμα μας, προσωπικα τα ορθογραφικα με ενοχλουν καπως, ειδικα αμα βγαζουν ματι. Ο διπλανος μου κανει ολο ορθογραφικα, και μου βγαινει μια εμφυτη ταση να τον πειραξω ("καημενο αλβανακι, δεν ξερεις ελληνικα" του λεω :lol: - για πλακα παντα). Αλλα γι αυτο υπαρχουν τα greeklish, σωστα;

vassilis497, δεν υπαρχει παθητικη του ρηματος παρκαρω! :P (παντως σωστη παρατηρηση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MissKit

Επιφανές μέλος

Η Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,568 μηνύματα.
Λοιπόν, ναι, με ενοχλούν πάρα πολύ. Αλλά θα εξηγηθώ. Ενοχλούμαι, όταν βλέπω ανθρώπους που έχουν ολοκληρώσει την εκπαίδευσή τους στο σχολείο να κάνουν λάθη, όχι γενικά. Πόσο μάλλον αν η εκπαίδευσή τους έχει συνεχιστεί σε άλλα ιδρύματα.

Ένα παιδάκι μικρής ηλικίας είναι λογικό να κάνει λαθάκια όπως επίσης είναι λογικό να κάνει λάθη ένας άνθρωπος που δεν έχει τελειώσει το σχολείο, αλλά δε μπορώ να δεχτώ ότι ένας ακαδημαϊκός πολίτης, κατά τα άλλα, δε μπορεί να γράψει κάτι σωστά. Άλλο να μας ξεφύγει κάτι, ανθρώπινο είναι και όλοι κάνουμε λάθη, αλλά όταν αυτά είναι επαναλαμβανόμενα, τότε κάτι δεν πάει καλά. :hmm:

Επίσης, επειδή συνεργάστηκα για δύο χρόνια με μια εξαιρετική καθηγήτρια, που έψαχνε και την παραμικρή λεπτομέρεια στο λόγο, έχω αποκτήσει μεγάλο θέμα με τη λάθος χρήση πολλών λέξεων στην καθημερινότητα. Κάτι ζευγάρια όπως απλά-απλώς, ιδιαίτερα-ιδιαιτέρως, που ακούγονται πολύ συχνά λάθος έχουν γίνει ο πονοκέφαλος των φίλων μου. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Μου τη σπάνε όσοι διορθώνουν και το παραμικρό λάθος του άλλου.
Get a life, δεν το παρατήρησες μόνο εσύ.
Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι κακό να διορθώνεις κάποιον αλλά όχι και συνέχεια, είναι σπαστικό.

Κατά τ' άλλα όλοι κάνουμε λάθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
vassilis497, δεν υπαρχει παθητικη του ρηματος παρκαρω!
:confused:
whatever :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
ναι με πειράζουν λίγο αν και συχνά εξαρτάται από ποιον προέρχονται. δεν τα διορθώνω.
είμαι της άποψης βέβαια ότι αυτά είναι λεπτομέρειες και αλίμονο αν κολλήσουμε σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Μου τη σπάνε όσοι διορθώνουν και το παραμικρό λάθος του άλλου.
Get a life, δεν το παρατήρησες μόνο εσύ.
Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι κακό να διορθώνεις κάποιον αλλά όχι και συνέχεια, είναι σπαστικό.

Κατά τ' άλλα όλοι κάνουμε λάθη.

Συμφωνώ απόλυτα με την Θεωδώρα!Κανείς δεν είναι αλάνθαστος!
Προσωπικά,δεν με ενοχλεί...απλώς όταν είναι υπερβολικά , τότε ίσως παραξενεύομαι .. αλλά ok ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Λοιπόν, ναι, με ενοχλούν πάρα πολύ. Αλλά θα εξηγηθώ. Ενοχλούμαι, όταν βλέπω ανθρώπους που έχουν ολοκληρώσει την εκπαίδευσή τους στο σχολείο να κάνουν λάθη, όχι γενικά. Πόσο μάλλον αν η εκπαίδευσή τους έχει συνεχιστεί σε άλλα ιδρύματα.

Ένα παιδάκι μικρής ηλικίας είναι λογικό να κάνει λαθάκια όπως επίσης είναι λογικό να κάνει λάθη ένας άνθρωπος που δεν έχει τελειώσει το σχολείο, αλλά δε μπορώ να δεχτώ ότι ένας ακαδημαϊκός πολίτης, κατά τα άλλα, δε μπορεί να γράψει κάτι σωστά. Άλλο να μας ξεφύγει κάτι, ανθρώπινο είναι και όλοι κάνουμε λάθη, αλλά όταν αυτά είναι επαναλαμβανόμενα, τότε κάτι δεν πάει καλά. :hmm:

Επίσης, επειδή συνεργάστηκα για δύο χρόνια με μια εξαιρετική καθηγήτρια, που έψαχνε και την παραμικρή λεπτομέρεια στο λόγο, έχω αποκτήσει μεγάλο θέμα με τη λάθος χρήση πολλών λέξεων στην καθημερινότητα. Κάτι ζευγάρια όπως απλά-απλώς, ιδιαίτερα-ιδιαιτέρως, που ακούγονται πολύ συχνά λάθος έχουν γίνει ο πονοκέφαλος των φίλων μου. :redface:

Επειδή σε ενοχλεί πάρα πολύ να βλέπεις ορθογραφικά λάθη, πάρε και μια διόρθωση από εμένα: δεν είναι πόσο, αλλά είναι πόσω. Είναι "δοτική" του μέτρου ή της διαφοράς, και αυτό επειδή βρίσκεται κοντά σε επίρρημα συγκριτικού βαθμού ---> μάλλον.

... Της ξέφυγε αυτό της καθηγήτριας.
Μην ασχολείσαι με λάθη όπως: "απλώς-απλά". Είναι τουλάχιστον ανούσιο. Τουλάχιστον όμως.
... Να φανταστώ δεν έχεις ολοκληρώσει τη σχολική σου "πορεία", ε;

Και γενικά πολλοί από εδώ έχετε μεγάλο πρόβλημα, αν βλέπετε ορθογραφικά λάθη, αλλά την απάντησή σας πριν τη δημοσιεύσετε δεν την ελέγχετε. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Με εκνευρίζουν όταν βλέπω πολλά μαζεμένα αλλά όχι σε σημείο να τραβάω τα μαλλιά μου κιόλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top