Πόσες ώρες κάνετε φροντιστήριο;

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εγώ δεν κανω φροντιστήρια, δεν χρειάζομαι. :) Ξερω να οργανώνω το διάβασμα μου και μόνη μου

Μακαρι ο λογος που παμε φροντιστηρια να ηταν επειδη δεν ξερουμε να οργανωθουμε.
Δυστυχως υπαρχουν μετριοι εως χαλια καθηγητες που ουτε καν την υλη δεν προλαμβαινουν να τελειωσουν. Η βιολογος στο σχολειο μας σχεδον ποτε δεν βγαζει την υλη, και η ιδια δηλωνει πως εχει κουραστει πλεον στα σχολεια και γιαυτο τον λογο ειναι τοσο αδιαφορη. Οσο για τον φυσικο μας περασε ηδη ο πρωτος μηνας και ακομα ειμαστε στην εισαγωγη. Οποταν τα φροντιστηρια πιστευω πως σε τετοιες περιπτωσεις ειναι μονοδρομος, δυστυχως. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
10 είναι οι ώρες για τα εξωσχολικά, όχι 5... :confused:

2 ώρες Αρμονια + 3 Γερμανικά = 5 (εκτος αν θεωρήσεις και τα Λατινικα εξωσχολικα μιας και δεν κανουμε στη Β οποτε 6:30)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitraKapa

Νεοφερμένος

Η DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μακαρι ο λογος που παμε φροντιστηρια να ηταν επειδη δεν ξερουμε να οργανωθουμε.
Δυστυχως υπαρχουν μετριοι εως χαλια καθηγητες που ουτε καν την υλη δεν προλαμβαινουν να τελειωσουν. Η βιολογος στο σχολειο μας σχεδον ποτε δεν βγαζει την υλη, και η ιδια δηλωνει πως εχει κουραστει πλεον στα σχολεια και γιαυτο τον λογο ειναι τοσο αδιαφορη. Οσο για τον φυσικο μας περασε ηδη ο πρωτος μηνας και ακομα ειμαστε στην εισαγωγη. Οποταν τα φροντιστηρια πιστευω πως σε τετοιες περιπτωσεις ειναι μονοδρομος, δυστυχως. :/:
Συμφωνω μεχρι ενα σημειο ομως. Αντε να κανεις αυτα που δεν καταλαβαινεις, δεν μπορεί να ειναι ΟΛΟΙ οι καθηγητες κακοι και κανουν μερικοί φροντιστήριο ολα τα μαθηματα. Απλα ο μέσος μαθητής θεωρει οτι δεν υπαρχει αλλη λυση παρα το φροντιστηριο ειτε χρειάζεται είτε οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Μαθηματικά. Κατ 4 ώρες
Άλγεβρα 2 ώρες
Γεωμετρία 2 ώρες
Φυσική Γεν 2 ώρες
Φυσική Κατ 3 ώρες
Χημεία 2 ώρες
Έκθεση 1μιση ώρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolascy

Νεοφερμένος

Ο nikolascy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Συμφωνω μεχρι ενα σημειο ομως. Αντε να κανεις αυτα που δεν καταλαβαινεις, δεν μπορεί να ειναι ΟΛΟΙ οι καθηγητες κακοι και κανουν μερικοί φροντιστήριο ολα τα μαθηματα. Απλα ο μέσος μαθητής θεωρει οτι δεν υπαρχει αλλη λυση παρα το φροντιστηριο ειτε χρειάζεται είτε οχι.

Δεν ειναι παντα ετσι. Δυστυχως το συστημα ειναι πολυ ανταγωνιστικο και δεν υπαρχουν περιθωρια λαθους, ειδικα σε υψηλοβαθμες σχολες. Στο σχολειο δεν προλαμβαινεις να τελειωσεις την υλη, και αν την τελειωσεις δεν θα προλαβεις να προετοιμαστεις πληρως για τις εξαιτασεις.

Συγκεκριμενα θα εξαιταστω στην φυσικη , χημεια, βιολογια, νεα ελληνικα, μαθηματικα και απο αυτα παω φροντιστηρια σε ολα εκτος μαθηματικα . Στην φυσικη και βιολογια οι καθηγητες ειναι τουλαχιστον χαλια αρα το φροντιστηριο ειναι απαραιτητο. Οσον αφορα τα νεα ελληνικα αν και η καθηγητρια ειναι αρκετα καλη, χρειαζομαι την βοηθεια και του φροντιστηριου . Στην χημεια η καθηγητρια ειναι εξαιρετικη και ναι δεν χρειαζομαι το φροντιστηριο, αλλα μιας και στα 3 μαθηματα το 4ο ειναι δωρεαν παω για επιπλεον εξασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatianakytt

Νεοφερμένος

Η tatianakytt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αρχικα να σας πω οτι το θεωρω λαθος που βγηκαν τα Λατινικα απο τη Β' και θα ξεκινησουμε απο το 0 στη Γ' να βγαλουμε μια υλη ογκωδης που θελει το διαβασμα της, φυσικα. Γι'αυτο, ξεκινησα τα Λατινικα απο φετος. Οποτε εχω:
-1μιση ωρα Εκθεση
-2 Αλγεβρα
-1 Γεωμετρια
-1 Φυσικη
-1 Λατινικα
-2 Αρχαια
Και απο εξωσχολικα 2 ωρες Πιανο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g_mikropoulos

Νεοφερμένος

Ο g_mikropoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Φέτος πηγαίνω Β λυκείου με το νέο σύστημα και είμαι θετική δηλαδή του χρόνου θα δώσω πανελλήνιες σε 4 μαθήματα: μαθηματικά φυσική χημεία και έκθεση/λογοτεχνία. Στο φροντιστήριο, πήρα ένα διαφορετικό πρόγραμμα από τους άλλους (ενώ είμαι θετική κανω χημεία με παιδιά που διάλεξαν επιστήμες υγείας) και κάνω 2 ώρες χημεία, ενώ όλα τα τμήματα της θετικής κάνουν 1 ώρα. Από αυτές τις 2 ώρες που κάνω εγώ η μία αφορά την οργανική χημεια Β λυκείου ενώ στην 2η ώρα κάνουμε καποια στοιχειωδη πράγματα της Γ λυκειου και μπαίνουμε σιγα σιγα σε βασικές έννοιες της ανόργανης, διαλύματα κτλ. Αντιθέτως, οι υπόλοιποι της θετικής κανουν 1 ώρα μόνο οργανική για Β λυκειου. Δυστυχώς, τις τελευταίες εβδομαδες ο Υπουργος παιδείας (;) αποφάσισε ότι οι μαθητές που είναι θετική κατευθυνση θα μπορούν να δώσουν του χρόνου αντι για χημεία και πληροφορική ώστε να εχουν μόνο πρόσβαση σε σχολες όπως πληροφορικής και ηλεκτρολόγων μηχανικών που με ενδιαφέρουν, ενώ όσοι δώσουν χημεία έχουν πρόσβαση μόνο σε σχολές φυσικής, χημείας, χημικών μηχανικών κτλ. Έτσι δεν ξέρω αν του χρόνου θα δωσω χημεία ή πληροφορική και φοβαμαι πως αυτή η ωρα που κάνω εξτρα φέτος πάει τσαμπα.. Σκέφτηκα λοιπόν μηπως να σταματήσω τις 2 ώρες και να κάνω 1 ώρα όπως ολοι οι άλλοι της θετικής.. Εσείς τι λέτε; Ευχαριστώ για τη βοηθεια:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Θα επιλέξεις την κατεύθυνση που θες περισσότερο εσύ.Αυτό που πρέπει να καταλάβει ενας μαθητής στο νέο λύκειο είναι οτι πρέπει να έχει προαποφασιστεί ήδη απο τη β λυκείου τοπεδίο προσανατολισμού που θα επιλέξει στην Γ λυκείου να ακολουθήσει.Την πληροφορική θα επιλέγουν οι μαθητές που θέλουν να πάνε σε μια απο τις σχεδόν 40 σχολές που θα περιλαμβάνονται στην τεχνολογική κατεύθυνση (33 σχολές πληροφορικής).Πλέον τεχνολογική και θετική έχει διαχωριστεί.Οσοι θέλουν τεχνολογική θα επιλέξουν πληροφορική ενω όσοι θέλουν θετικές σπουδές θα επιλέξουν χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
... Στο φροντιστήριο, πήρα ένα διαφορετικό πρόγραμμα από τους άλλους (ενώ είμαι θετική κανω χημεία με παιδιά που διάλεξαν επιστήμες υγείας) και κάνω 2 ώρες χημεία, ενώ όλα τα τμήματα της θετικής κάνουν 1 ώρα. .....Σκέφτηκα λοιπόν μηπως να σταματήσω τις 2 ώρες και να κάνω 1 ώρα όπως ολοι οι άλλοι της θετικής.. Εσείς τι λέτε;
Η περίπτωση να μην πηγαίνεις καθόλου φροντιστήριο (σπαταλώντας χρόνο, χρήμα και ενέργεια) και να διαβάζεις μόνος σου (παρέα με κάποιο βοήθημα), δεν παίζει με τίποτα;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g_mikropoulos

Νεοφερμένος

Ο g_mikropoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο που πηγαινω δεν πληρώνω τίποτα επειδη κέρδισα υποτροφια στην αρχή της χρονιάς.. Και γενικά γινεται απίστευτη δουλεια με τους καθηγητές μου εκεί.. Πιστεύω ειναι πολύ πιο αποτελεσματικό να έχω καθοδηγηση από εναν καθηγητή που μπορεί ανα πάσα στιγμη να απαντά στις απορίες μου παρά να διαβαζω από ενα βοηθημα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελική!!!

Δραστήριο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 727 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο που πηγαινω δεν πληρώνω τίποτα επειδη κέρδισα υποτροφια στην αρχή της χρονιάς.. Και γενικά γινεται απίστευτη δουλεια με τους καθηγητές μου εκεί.. Πιστεύω ειναι πολύ πιο αποτελεσματικό να έχω καθοδηγηση από εναν καθηγητή που μπορεί ανα πάσα στιγμη να απαντά στις απορίες μου παρά να διαβαζω από ενα βοηθημα;)

Αφού όπως είπες είναι και τσάμπα το φροντιστήριο δεν πιστεύω να είναι τόσο επιβαρυντική αυτή η μία ώρα χημείας παραπάνω.... Αντιθέτως μπορεί να σε βοηθήσει σε αρκετά θέματα ( αφού μπαίνετε σε έννοιες της ανόργανης χημείας):)
Βασικά εσύ πρέπει να δεις αν σε επιβαρύνει πολύ αυτή η μία ώρα ή όχι και αναλόγως να αποφασίσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spooky29

Νεοφερμένος

Η Spooky29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ποσες ωρες πιστευεται πως ειναι αρκετες την εβδομαδα απλα για λυσιμο αποριων σε μαθηματικα,χημεια,φυσικη στην α λυκειου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
ποσες ωρες πιστευεται πως ειναι αρκετες την εβδομαδα απλα για λυσιμο αποριων σε μαθηματικα,χημεια,φυσικη στην α λυκειου;

Πιστευω 1,5/2 ώρες στην άλγεβρα, 1/1,5 ώρες γεωμετρία, 2 ώρες φυσική, 1 ώρα χημεία( οχι απαραίτητη κατ´εμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Spooky29

Νεοφερμένος

Η Spooky29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Πιστευω 1,5/2 ώρες στην άλγεβρα, 1/1,5 ώρες γεωμετρία, 2 ώρες φυσική, 1 ώρα χημεία( οχι απαραίτητη κατ´εμε)

την εβδομαδα;πολλες δεν ειναι μονο για αποριες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Α, δν το είδα αυτο... 1 ώρα στο καθένα περίπου τότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Στη Β' έκανα 3 μαθηματικά 2 φυσική. That's all of it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
6 ωρες την εβδομαδα! Ιδιαιτερα βεβαια κανω και καμια φορα βαζω και το σαββατο αν εχω ορεξη..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sommerfeld

Δραστήριο μέλος

Ο Sommerfeld αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 582 μηνύματα.
δεν κάνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelina p.

Νεοφερμένος

Η evelina p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι απαραιτητο να κανω εκθεση γ λυκ για να γραψω καλα στις πανελλαδικες. Με ενα βοηθημα μπορω να τα καταφερω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

valantis21

Δραστήριο μέλος

Ο valantis21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 611 μηνύματα.
εγραψα 14.8 μονο απο βοηθημα..φυσικα και δεν χρεαιζετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top