Πόσες ώρες κάνετε φροντιστήριο;

ΓιωργοςM

Νεοφερμένος

Ο ΓιωργοςM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εξαρταται,τι εννοείς καλα;Πιστευω το καλα ειναι περιπου 15 για πανελλήνιες.Αμα δεν θες να πας φροντιστήριο σου συμβουλεύω να παρεις πειστικο λογο του Σπυρίδων Κούτρα.Ειναι αναλυτικά όλοι οι θεματικοί κύκλοι ενω το τριτο τευχος εχει και την θεωρια που ειναι απαραίτητη.Εγω θα σου συμβουλευα να πας φροντιστήριο ή ιδιαίτερα ακομη καλύτερα για να εχεις κάποιον να ελέγχει τις εκθέσεις/περιλήψεις σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι απαραιτητο να κανω εκθεση γ λυκ για να γραψω καλα στις πανελλαδικες. Με ενα βοηθημα μπορω να τα καταφερω;

αυτό εξαρτάται καθαρά από εσένα. αν νιώθεις πως χρειάζεσαι βοήθεια, τότε να κάνεις μαθήματα. αν πάλι έχεις βάσεις και κάνεις κατά τη διάρκεια της χρονιάς μια σωστή προετοιμασία, ίσως και να μην είναι απαραίτητο. εγώ θα σου έλεγα να κάνεις μια ώρα την εβδομάδα έστω... στο σχολείο δε νομίζω να έχετε τον χρόνο να γράψετε πάρα πολλές εκθέσεις ούτε να καλύψετε επαρκώς και με λεπτομέρειες όλη την ύλη. αλλά και πάλι, προσπάθησε να δεις αντικειμενικά το επίπεδο σου και πράξε ανάλογα :)

εγραψα 14.8 μονο απο βοηθημα..φυσικα και δεν χρεαιζετε

συγγνώμη αλλά γιατί κρίνεις ότι με βάση τη δική σου εμπειρία δεν χρειάζεται φροντιστήριο στην έκθεση? το 14.8 είναι ένας πολύ μέτριος βαθμός και δεν το λέω για να σε προσβάλλω αλλά επειδή είναι η αλήθεια. κάποιος θα μπορούσε με το δικό σου διάβασμα να είχε γράψει 10 ή και 18-19. είναι ανάλογα τον μαθητή και την μέχρι τώρα πορεία του στο μάθημα της έκθεσης, το λεξιλόγιο και την έκφρασή του. το να συμβουλεύεις την κοπέλα να μην κάνει μάθημα επειδή εσύ δεν έκανες, μου φαίνεται τουλάχιστον αφελές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να ρωτησω αν ειναι απαραιτητο να κανω εκθεση γ λυκ για να γραψω καλα στις πανελλαδικες. Με ενα βοηθημα μπορω να τα καταφερω;

Εγω χωρις καθολου φροντιστηριο/ιδιαιτερο στην εκθεση καταφερα να γραψω εναν αξιοπρεπεστατο βαθμο και να ξεπερασω αυτους που εκαναν. Συγκεκριμενα εγραψα 16+. Μερικα απ'τα λαθη που ειχα ηταν στις λεξιλογικες, δηλαδη κατι που μπορεις να διαβασεις μονος σου.
Τα βοηθηματα που ειχα παρει ηταν ενα με θεωρια και ενα με θεμετα εκθεσης της Ελληνοεκδοτικης. Επειδη δεν καταδεχομουν να αφιερωσω χρονο στην εκθεση αρχισα να διαβαζω θεωρια 1-1,5 μηνα πριν. Η υλη θα σου βγει ανετα. Σου λεω λοιπον πως ειναι δυνατον να γραψεις, σ'αυτο το μαθημα τουλαχιστον, χωρις εξωσχολικα.
Πρεπει ομως να εχεις ενα οποιοδηποτε υποβαθρο στο γραψιμο. Εγω δεν εγραφα εκθεσεις, αλλα παλια εγραφα σε κατι σαν μπλογκ ας πουμε. Ειναι φυσικα και θεμα τυχης. Μπορει να εισαι πολυ καλος και να κανεις και φροντιστηριο και εκεινη τη μερα να μη γραψεις καλη εκθεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evelina p.

Νεοφερμένος

Η evelina p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
ποιο πιστευετε ειναι το καλυτερο βοηθημα για την εκθεση γ λυκ; Της ελληνοεκδοτικης ειναι καλο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sjors

Νεοφερμένος

Ο Sjors αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
ποιο πιστευετε ειναι το καλυτερο βοηθημα για την εκθεση γ λυκ; Της ελληνοεκδοτικης ειναι καλο;
Εγώ δουλεύω με την καθηγήτρια μου το "Έκφραση-Έκθεση"του Μήτσελου απο την Ελληνοεκδοτική! Μέχρι στιγμής νομίζω πως τα κριτήρια που έχει είναι αρκετά καλά και έχουν ενδιαφέρον περιεχόμενο! Τα σχεδιαγράμματα που έχει δεν μου αρέσουν και τόσο πολύ γι'αυτό διαβάζω και μόνος μου τον Κοινό Νου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρορα

Νεοφερμένος

Η Ωρορα αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Της ελληνοεκδοτικής το μπλε Αλέξανδρος και Σπύρος Μήτσελος είναι πάρα πολύ καλό , παρουσιάζει αναλυτικά τη θεωρία με παραδείγματα , αλλά και με σχεδιαγράμματα. Έχει 31 θεματικές ενότητες που τις παρουσιάζει αναλυτικά. Ωστόσο δεν περιλαμβάνει όλα τα θέματα της έκθεσης που είναι μέσα στην ύλη των πανελληνίων π.χ φιλία. Θα μπορούσες όμως να το πάρεις και να το συνδυάσεις με τον πειστικό λόγο του Κούτρα . Ένα επίσης καλό βοήθημα που περιλαμβάνει όλες τις θεματικές ενότητες είναι η τέχνη του λόγου της Ζάννη των εκδόσεων Ζήτη. Μπορείς να μπεις στην ιστοσελίδα τους και να δεις απόσπασμα του βιβλίου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Καλό είναι, κατά τη γνώμη μου, να κάνεις φροντιστήριο μια φορά την εβδομάδα, γιατί θα σε βοηθήσει. Τώρα για βοηθήματα υπάρχουν έξω στην αγορά άπειρα και σε γενικές γραμμές σε καλύπτουν τα περισσότερα για τις πανελλήνιες. Βέβαια το καλύτερο θεωρείται του Κούτρα, αλλά πήγαινε σε ένα βιβλιοπωλείο και κοίταξε πολλά βοηθήματα, γτ ο καθένας έχει τις δικές του απαιτήσεις και δεν ξέρω εάν ο πειστικός θα σε καλύψει απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Θα κάνω
3 ωρες Γνωστο
3 ωρες Αγνωστο
2 ωρες Λατινικα
2 ωρες Εκθεση
Μήπως είναι πολλές;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Θα κάνω
3 ωρες Γνωστο
3 ωρες Αγνωστο
2 ωρες Λατινικα
2 ωρες Εκθεση
Μήπως είναι πολλές;:/:

Εγώ θα κάνω
3 άγνωστο
2 γνωστό
2 έκθεση
1 λατινικά (γ' λυκείου) και 1 ιστορία(γ' λυκείου). Κι εγώ Β' Λυκείου θα είμαι και μου φαίνονται αρκετούτσικες.. Εσύ έχεις και μια περισσότερη αν δεν κάνω λάθος.. Απλά φοβάμαι μην υπερφορτωθούμε για Β' Λυκείου και μετά δεν έχουμε αντοχές:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Γιατί λέτε ''άγνωστο'', ''γνωστό'' ? Εμείς λέμε θα κάνω αρχαία 2 ώρες. :P
Εγώ:
Αρχαία 2 ή 2.5 ώρες
Έκθεση 1 ώρα
Λατινικά 2 ώρες

Και ιστορία του χρόνου το καλοκαίρι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Φυσική 4, χημεία 4,μαθηματικα 4,5, εκθεση 2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Γιατί λέτε ''άγνωστο'', ''γνωστό'' ? Εμείς λέμε θα κάνω αρχαία 2 ώρες. :P
Στο άγνωστο από ότι μας είπαν θα κάνουμε κείμενα που δεν υπάρχουν στην ύλη των βιβλίων της Β' και Γ', σαν το άγνωστο που θα πέσει πανελλήνιες. Και εκεί πάνω συντακτικό, γραμματική, λεξιλόγιο κλπ. Και στο γνωστό θα κάνουμε αρχικά όσα θα έχουμε στο σχολείο και από ένα σημείο και μετά την ύλη της Γ', μεταφράσεις, σχόλια κλπ. Στο δικό μας φροντ τα θεωρούν διαφορετικά μαθήματα:redface: δεν πάνε πακέτο δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Agnwsth

Δραστήριο μέλος

Η Agnwsth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 486 μηνύματα.
Παιδιά, όλες αυτές οι ώρες εβδομαδιαία; Δεν είναι πολλές; :hmm:Εγώ δεν έχω κανονίσει ακόμη τα φροντιστήρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meetmeinmontauk

Τιμώμενο Μέλος

Η meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 11,788 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω
3 άγνωστο
2 γνωστό
2 έκθεση
1 λατινικά (γ' λυκείου) και 1 ιστορία(γ' λυκείου). Κι εγώ Β' Λυκείου θα είμαι και μου φαίνονται αρκετούτσικες.. Εσύ έχεις και μια περισσότερη αν δεν κάνω λάθος.. Απλά φοβάμαι μην υπερφορτωθούμε για Β' Λυκείου και μετά δεν έχουμε αντοχές:P

είσαι Β' λυκείου και θα κάνεις τέτοια προετοιμασία για την Γ' από τώρα;; για ποιον λόγο; αυτό το πρόγραμμα συνήθως το κάνουν τα παιδιά που είναι ήδη στην Γ' και χωρίς τόσες ώρες.
θα σε συμβούλευα προς το παρόν να κάνεις μόνο αρχαία άγνωστο και λατινικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Όντως Ιάκωβε είναι πολλές οι ώρες...

Ένας φίλος μου έκανε 3 ώρες αρχαία, 2 λατινικά, 1 ιστορία, 1 έκθεση και έβγαλε 17.500 μόρια.

Καλά, δεν λέω να κάνεις και ελάχιστα, αλλά αρχαία π.χ. δεν χρειάζεται να κάνεις ΣΥΝΟΛΙΚΑ 5 ώρες την εβδομάδα. Οι 2 ή στην χειρότερη 3, φτάνουν για γνωστό και άγνωστο.
Ιστορία αν ξεκινήσεις φέτος δεν θα θυμάσαι τίποτα, όπως δεν θυμούνται και όλοι όσοι ξεκινούν από τη β :P Ιστορία κάνε του χρόνου 2 ώρες και αυτό είναι..

Από την άλλη μεριά, τα Λατινικά θεωρώ χρειάζονται πιο πολλές ώρες. Τουλάχιστον στο σχολείο μου, όλα τα παιδιά κάνουν στην β λυκείου, 2 ώρες και άλλες 2 στην γ. Έχουν μεγάλη ύλη που πρέπει να καλυφθεί. Ωστόσο αν τα καταλάβεις, μετά είναι πολύ πιο απλά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tonyler

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο tonyler αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
4 Μαθηματικά Κατ
2 ΑΕΠΠ
2 ΑΟΘ
2 Έκθεση
8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristianax

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xristianax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών. Έχει γράψει 158 μηνύματα.
Φυσική 4, χημεία 4,μαθηματικα 4,5, εκθεση 2

Στις 4 ώρες χημείας συμπεριλαμβάνεται και η προετοιμασία για την Γ'Λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstantinosg00

Νεοφερμένος

Ο Konstantinosg00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Γεωγραφίας Χαροκοπείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Ναι, γ λυκ είμαι, τωρα ειδα ότι το θέμα ήταν στην κατηγορία "Β λυκείου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Εγώ πέρυσι στη δευτέρα έκανα 8 ώρες συνολικά. 2 έκθεση, 2 άγνωστο, 1 γνωστό, 1 λατινικά, και 2 άλγεβρα (για παιδαγωγικά, την πάτησα όμως :P). Και τόσες ώρες έκαναν και τα παιδιά της θεωρητικής στο σχολείο μου.

Δεν υπάρχει λόγος για 3 ώρες γνωστό όπως είδα πιο πάνω, αφενός γιατί στην ύλη είναι μόνο ο Μαντίθεος που με μία ώρα την εβδομάδα θα έχει βγει μέχρι το Μάρτιο και αφετέρου γιατί πιστεύω πως η προετοιμασία για το γνωστό της τρίτης λυκείου (λογικά αυτό θα γίνει μετά) καλό είναι να μην γίνει από τη δευτέρα. Και στα λατινικά εγώ έκανα 1 ώρα, και μέχρι τον Απρίλη είχαμε βγάλει το βιβλίο της Β' Λυκείου και είχαμε μπει στο βιβλίο της Γ'. Τώρα, στην τρίτη λυκείου κάνω 3 ώρες όμως. Ιστορία δεν έκανα καθόλου στη δευτέρα λυκείου, όπως και κανένας γνωστός μου. Δεν υπάρχει κανένας λόγος, περιττό έξοδο, και κούραση. Δε θα θυμάστε τίποτα το καλοκαίρι :P.

Γενικά, ΜΗΝ βάλετε πολλές ώρες στη δευτέρα λυκείου, αφενός γιατί θα σας κοστίσει πολύ και αφετέρου γιατί θα κουραστείτε πάρα πολύ, και πρέπει να κρατήσετε δυνάμεις για την τρίτη. Οπότε, για να συνοψίσω, αν κάνετε 2 ώρες έκθεση, 1 ώρα λατινικά και 2 άγνωστο (το γνωστό δεν είναι απαραίτητο στη δευτέρα λυκείου, αλλά εάν κάνετε 1 ώρα είναι αρκετή) είστε εντάξει θεωρώ. Μην κουραστείτε από τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Carpe_Diem

Νεοφερμένος

Η Άλκηστις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Ιστορία αν ξεκινήσεις φέτος δεν θα θυμάσαι τίποτα, όπως δεν θυμούνται και όλοι όσοι ξεκινούν από τη β :P Ιστορία κάνε του χρόνου 2 ώρες και αυτό είναι..
Κι εγώ δεν είχα σκοπό να κάνω ιστορία καθόλου φέτος. Απλά μας το έκαναν σαν προσφορά στο φροντ, 1 ώρα ιστορία δωρεάν από τον Ιανουάριο και μετά για να μπούμε λίγο στο κλίμα. Θα το ξανασκεφτώ πάντως, δεν θέλω να το παρακάνω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top