Πόσες ξένες γλώσσες μιλάτε και ποιες είναι;

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αγγλικα, Ιταλικα, μερικα Γαλλικα και όπως και η Γεωργια απο πανω λιγα Ρουμανικα :P Ce mai faci?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Βουλγάρικα ---> Δεύτερη μητρική γλώσσα (+ανάγνωση και γραφή)
Αγγλικά ---> Επίπεδο Lower FCE και ECCE
Γερμανικά ---> Ότι κάναμε στο γυμνάσιο αλλά θυμάμαι ελάχιστα. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eγω απο ξενες γλωσσες ξερω αγγλικα(cpe), γαλλικα(dalf c1) και γερμανικα(Zertifikat b2). Θα ξεκινησω ιταλικα φετος κ ευελπιστω να τελειωσω σε 2χρονια για να αρχισω μετα ρωσικα που μαρεσουν πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaHemsworth

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Αγγλικά, Αρμένικα, Ρώσσικα έτσι και έτσι :ρ λίγα Γερμανικά & λίγα Ισπανικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εγώ μιλάω αγγλικά πολύ καλά :happy: γαλλικά όχι και τόσο καλά :P - όσα έχω μάθει στο σχολείο εδώ και 5 χρόνια και ισπανικά πολύ καλά γιατί είναι η μητρική γλώσσα της μητέρας μου οπότε την μιλάω από μικρή... αυτά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
(Πολυ?) καλα αγγλικα..μετρια γαλλικα(ισως και κατω του μετριου=Ρ).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
3:)
Αγγλικα(εχω παρει το Lower και το Advanced)
Γερμανικα(Οτι θυμαμαι απο το γυμνασιο)
Ισπανικα(οσα θυμαμαι απο το ταξιδι στην Ισπανια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αγγλικά και Γαλλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Αγγλικά και Γερμανικά (και ελάχιστα Ελληνικά :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
αγγλικα και.......

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cassiopeia

Νεοφερμένος

Η Cassiopeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Ελληνικά, Αγγλικά, Γαλλικά..και Λατινικά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fifika!

Νεοφερμένος

Η fifika! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 100 μηνύματα.
Αγγλικά και Γερμανικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Γαλλικα, Αγγλικα και Γερμανικα..και απο του χρονου επεται συνεχεια με ιταλικα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Ελληνικα, Αγγλικα, Γερμανικα και λιιιιγγγααα Ισπανικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

apanthimos

Νεοφερμένος

Ο apanthimos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Αγγλικά, Γαλλικά (τα ξαναφρεσκάρω λόγω αύξησης των γαλλόφωνων χωρών), Ισπανικά, λίγα γερμανικά (τα παράτησα πια γιατί είναι παντελώς άχρηστα - όλοι οι λαζογερμανοί τα μιλάνε) και άρχισα αραβικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Αγγικά(έχω lower)και γερμανικά(love themm:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lili.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ευα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Αγγλικά, Γαλλικά (τα ξαναφρεσκάρω λόγω αύξησης των γαλλόφωνων χωρών), Ισπανικά, λίγα γερμανικά (τα παράτησα πια γιατί είναι παντελώς άχρηστα - όλοι οι λαζογερμανοί τα μιλάνε) και άρχισα αραβικά.

παντελως αχρηστα τα γερμανικα? δεν το νομιζω...ειδικα στις μερες μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αγγικά(έχω lower)και γερμανικά(love themm:D)

Ich auch!:D:D:D:D:D
ον: Λεμε με την αδερφη μυ να ξεκινησουμε Ολλανδικα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aalex

Νεοφερμένος

Ο Aalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αγγλικά, Γαλλικά (τα ξαναφρεσκάρω λόγω αύξησης των γαλλόφωνων χωρών), Ισπανικά, λίγα γερμανικά (τα παράτησα πια γιατί είναι παντελώς άχρηστα - όλοι οι λαζογερμανοί τα μιλάνε) και άρχισα αραβικά.
Διακρίνω μια σύγχυση εδώ πέρα

Αγγλικά με προφ. και λίγα Γερμανικά (έχω το πρώτο χαρτί,b1)
Θα συνεχίσω με Τούρκικα(ΑΥΤΗ είναι χρήσιμη γλώσσα) και (ελπίζω) Γεωργιανά(Όχι λόγω χρησμιμότητας,σαφώς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Εδώ έχουμε έχουμε δύο εντελώς διαφορετικά θέματα: Άλλο το "μιλάω μια ξένη γλώσσα" και άλλο το "έχω χαρτί σε μια ξένη γλώσσα". Αυτά δεν είναι (πάντα) ισοδύναμα. Να μιλήσω για μένα? Στα Αγγλικά έχω Cambridge Proficiency (με Β!!!) από την Α λυκείου. Και λοιπόν? Δεν μπορώ να πω ότι μιλάω Αγγλικά. Δυσκολεύομαι πολύ να κάνω έναν απλό διάλογο με έναν Βρετανό, δεν καταφέρνω να διαβάσω μια άγγλική εφημερίδα, αν μια ταινία δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους δεν μπορώ να την παρακολουθήσω, βρίζω όταν ένα προσπέκτους δεν είναι γραμμένο και στα ελληνικά. (Από όσο ξέρω δεν είμαι ο μόνος στο Σύμπαν που του συμβαίνουν αυτά). Στα Γαλλικά έχω Β2 (νομίζω) από τη Γ γυμνασίου. Εκεί η κατάστασή μου είναι ακόμα πιο τραγική, καθώς το μόνο που θυμάμαι είναι το " mademoiselle, voulez vous couche avec moi?".
Διάβασα κάποτε μια στατιστική, ότι στην Ελλάδα είμαστε οι πρώτοι της Ευρώπης στην (χαρτική) γλωσσομάθεια. Δεν μας ενδιαφέρει (και οι γονείς μας είναι πρώτοι στο λάθος αυτό) να μάθουμε μια ξένη γλώσσα, αλλά να πάρουμε το χαρτί. Παίρνουμε λοιπόν την πιστοποίησή μας και μάλιστα σε ηλικίες που δεν έχουμε μάθει ακόμα καλά τη μητρική μας γλώσσα και που οι (βάρβαροι και απολίτιστοι) Ευρωπαίοι θα θεωρούσαν εντελώς άτοπο. Έτσι, όταν χρειαζόμαστε την ξένη γλώσσα για μεταπτυχιακό ή εργασία στο εξωτερικό, θα πρέπει να την μαθαίνουμε ξανά από την αρχή. Ακόμα και τα πτυχία που παίρνουμε (σε πάρα πολλές περιπτώσεις) είναι άχρηστα, καθώς είτε δεν αρκούν είτε έχουν ημερομηνία λήξης, οπότε χρειαζόμαστε καινούργια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top