Πόσες ξένες γλώσσες μιλάτε και ποιες είναι;

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Αγγλικά C2, Γαλλικά δίνω C1 φέτος :p Ύστερα, όλο και κάποια άλλη θα πιάσω, αλλά θέλω να αφήσω ένα διάστημα να περάσει, γιατί έχω κουραστεί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,792 μηνύματα.
Ρε Dia θυμάμαι πριν καιρό όταν πρότεινα σε μια συμφοιτήτριά μου να μελετήσει ένα μάθημα δύσκολο από ξενόγλωσση βιβλιογραφία μπας και δει άσπρη μέρα, επειδή με τις ολιγοσέλιδες σημειώσεις έπιανε το ίδιο σκορ στην εξεταστική, μου απάντησε αφοπληστικά: «ρε συ έχω cpe αλλά το έχω πάρει πολλά χρόνια και δεν ξέρω να διαβάζω αγγλικά».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Εδώ έχουμε έχουμε δύο εντελώς διαφορετικά θέματα: Άλλο το "μιλάω μια ξένη γλώσσα" και άλλο το "έχω χαρτί σε μια ξένη γλώσσα". Αυτά δεν είναι (πάντα) ισοδύναμα. Να μιλήσω για μένα? Στα Αγγλικά έχω Cambridge Proficiency (με Β!!!) από την Α λυκείου. Και λοιπόν? Δεν μπορώ να πω ότι μιλάω Αγγλικά. Δυσκολεύομαι πολύ να κάνω έναν απλό διάλογο με έναν Βρετανό, δεν καταφέρνω να διαβάσω μια άγγλική εφημερίδα, αν μια ταινία δεν έχει ελληνικούς υπότιτλους δεν μπορώ να την παρακολουθήσω, βρίζω όταν ένα προσπέκτους δεν είναι γραμμένο και στα ελληνικά. (Από όσο ξέρω δεν είμαι ο μόνος στο Σύμπαν που του συμβαίνουν αυτά). Στα Γαλλικά έχω Β2 (νομίζω) από τη Γ γυμνασίου. Εκεί η κατάστασή μου είναι ακόμα πιο τραγική, καθώς το μόνο που θυμάμαι είναι το " mademoiselle, voulez vous couche avec moi?".
Διάβασα κάποτε μια στατιστική, ότι στην Ελλάδα είμαστε οι πρώτοι της Ευρώπης στην (χαρτική) γλωσσομάθεια. Δεν μας ενδιαφέρει (και οι γονείς μας είναι πρώτοι στο λάθος αυτό) να μάθουμε μια ξένη γλώσσα, αλλά να πάρουμε το χαρτί. Παίρνουμε λοιπόν την πιστοποίησή μας και μάλιστα σε ηλικίες που δεν έχουμε μάθει ακόμα καλά τη μητρική μας γλώσσα και που οι (βάρβαροι και απολίτιστοι) Ευρωπαίοι θα θεωρούσαν εντελώς άτοπο. Έτσι, όταν χρειαζόμαστε την ξένη γλώσσα για μεταπτυχιακό ή εργασία στο εξωτερικό, θα πρέπει να την μαθαίνουμε ξανά από την αρχή. Ακόμα και τα πτυχία που παίρνουμε (σε πάρα πολλές περιπτώσεις) είναι άχρηστα, καθώς είτε δεν αρκούν είτε έχουν ημερομηνία λήξης, οπότε χρειαζόμαστε καινούργια.

+++++++100000000
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αγγλικα μονο,αλλα επιπεδο αριστο,διοτι ειμαι διγλωσσος,δηλαδη τα χρησιμοποιω καθημερινα.Επισης,δεν μαρεσει καμια αλλη γλωσσα,εκτος των ελληνικων και των αγγλικων,και σκεφτομαι οτι αμα ''χρειαστει'' να μαθω καποια αλλη,θα μου ειναι αρκετα δυσκολο,αφου δεν θα μου αρεσει :/:

Θα συμφωνισω με τον Δια παραπανω,και να προσθεσω.Μαθαινω,και παρατηρω,οτι ολοι αρχιζουν και παιρνουν πτυχια αγγλικων απο πολυ μικρες ηλικιες,πχ ολα τα σκατα εχουν προφισιενσυ απο α γυμνασιου,και χαιρονται επιπλεον.
Εδω ομως προκυπτει ενα προβλημα.Το παιδι αυτο,μεν εχει παρει το πτυχιο,αλλα οπως προαναφερθηκε,δεν μπορει να μιλησει την γλωσσα.Οταν πας γυμνασιο,και κλεινεις τον τομεα των αγγλικων,δεν υπαρχει περιπτωση να ασκησεις την γλωσσα,ως αποτελεσμα να τα ξεχασεις,εκτος αμα πας σε διεθνη πρακτορεια τυπου και βαζεις στην τιβι BBC :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Αγγλικά, Ιταλικά, εξαιρετικά λίγα Γαλλικά (απλά και μόνο να ξερω αν βρεθω με ενα Γάλλο να πω 2 κουβέντες) και ακόμα λιγότερα Ρουμάνικα (που μαθαινω μεσα internet γιατι με μαγεύουν :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
διοτι ειμαι διγλωσσος,δηλαδη τα χρησιμοποιω καθημερινα.

Δίγλωσσος δεν είσαι όταν χρησιμοποιείς καθημερινά τη δεύτερη γλώσσα. Δίγλωσσος είσαι αν ξεκίνησες να αντιλαμβάνεσαι και να επικοινωνείς από την αρχή σε δύο γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ich auch!:D:D:D:D:D
ον: Λεμε με την αδερφη μυ να ξεκινησουμε Ολλανδικα;)

Τη λατρεύωω αυτή τη γλώσσααα!Τυχερές:PΦυσικά και να ξεκινήσετε το ρωτάτε?:)
Θέλωω κι εγώω!Όταν πάρω και το Β2 μπορεί να ασχοληθώ!Μου φαίνονται λίγο δύσκολα βέβαια αλλά οκ,θα δούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Πού θα μάθεις Ολλανδικά ρε;

εγω σκεφτομαι να αγοράσω μερικά βιβλία να μαθω Quenya ή Sindarin :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Δίγλωσσος δεν είσαι όταν χρησιμοποιείς καθημερινά τη δεύτερη γλώσσα. Δίγλωσσος είσαι αν ξεκίνησες να αντιλαμβάνεσαι και να επικοινωνείς από την αρχή σε δύο γλώσσες.

Λογω αγγλικων βιβλιων που υπηρχαν σπιτι και τα διαβαζα,χρησιμοποιουσα απο μικρος τα αγγλικα σαν ''φυσικη'' προεκταση οταν μιλουσα.

Δίγλωσσος είναι κάποιος ομιλητής που ομιλεί δυο ή περισσότερες γλώσσες. Στα αγγλικά αναφέρεται ως bilingual.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%AF%CE%B3%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CE%BF%CF%82
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Πού θα μάθεις Ολλανδικά ρε;

εγω σκεφτομαι να αγοράσω μερικά βιβλία να μαθω Quenya ή Sindarin :inlove:

Σωστό κι αυτό!Δεν ξέρωω αλλά θα ήθελα πολύ, αν πάρω τα πτυχία στα γερμανικάαα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Σωστό κι αυτό!Δεν ξέρωω αλλά θα ήθελα πολύ, αν πάρω τα πτυχία στα γερμανικάαα!:)
εμενα μ'αρεσουν τα ολλανδικα γιατι εχουν πολλα "χ" :P Υπάρχουν μαθηματα στο internet παντως ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Πού θα μάθεις Ολλανδικά;
Δεν ξέρω κατά πόσο χρήσιμο θα ήταν να μάθει κάποιος Ολλανδικα. Στην Ολλανδία όλοι (ακόμα και οι οδοκαθαριστές) ξέρουν Αγγλικά και τα περισσότερα (καλά) πανεπιστήμια είναι Αγγλόφωνα.
Ρε Dia θυμάμαι πριν καιρό όταν πρότεινα σε μια συμφοιτήτριά μου να μελετήσει ένα μάθημα δύσκολο από ξενόγλωσση βιβλιογραφία μπας και δει άσπρη μέρα, επειδή με τις ολιγοσέλιδες σημειώσεις έπιανε το ίδιο σκορ στην εξεταστική, μου απάντησε αφοπλιστικά: «ρε συ έχω cpe αλλά το έχω πάρει πολλά χρόνια και δεν ξέρω να διαβάζω αγγλικά».
Εδώ μου συμβαίνει κάτι διαφορετικό. Βιβλία (ή άρθρα στο διαδίκτυο) Φυσικής και Μαθηματικών γραμμένα στα Αγγλικά τα διαβάζω με αρκετά μεγάλη άνεση. Αυτό μάλλον οφείλεται στο ότι υπήρχε η ανάγκη να το κάνω, πιέστηκα, χρησιμοποίησα στην αρχή λεξικά, αλλά έφτασα σε καλό επίπεδο και ακόμα βελτιώνομαι.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ααα οκ 9ανκς για τν πληροφορίαα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ναι κι εμενα μου φαίνεται πιο εύκολο το να διαβάζω άρθρα επιστημονικα κτλ στα αγγλικά πάρα στα ελληνικά :P Βασικά ξέρω περισσότερο την αγγλική ορολογία ενω στα ελληνικά δεν την ξέρω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
Λογω αγγλικων βιβλιων που υπηρχαν σπιτι και τα διαβαζα,χρησιμοποιουσα απο μικρος τα αγγλικα σαν ''φυσικη'' προεκταση οταν μιλουσα.

Δίγλωσσος είναι κάποιος ομιλητής που ομιλεί δυο ή περισσότερες γλώσσες. Στα αγγλικά αναφέρεται ως bilingual.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%AF%CE%B3%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CE%BF%CF%82

Στην πρώτη πρόταση της παράθεσης βρίσκεται η αιτιολογία της προηγούμενης απάντησής μου.

Υπό το πρίσμα της ερμηνευτικής προσέγγισης των λεξικών, η συντριπτική πλειονότητα των ανθρώπων πλέον είναι δίγλωσσοι. So, there's not a point in mentioning, I guess.
[Στην καθομιλουμένη έχει επικρατήσει η έννοια σημαίνοντας ότι κάποιος ξεκίνησε να αντιλαμβάνεται και να επικοινωνεί σε 2 γλώσσες.]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaroulitaaaaa

Νεοφερμένος

Η Xaroulitaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αγγλικα(πολυ καλα), Γαλλικα(μετρια) και τωρα προσπαθω να μαθω ιταλικα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Τη λατρεύωω αυτή τη γλώσσααα!Τυχερές:PΦυσικά και να ξεκινήσετε το ρωτάτε?:)
Θέλωω κι εγώω!Όταν πάρω και το Β2 μπορεί να ασχοληθώ!Μου φαίνονται λίγο δύσκολα βέβαια αλλά οκ,θα δούμε!

Ναι λεμε... Υπαρχει ενα πολυ καλο φροντ στην πολη μας. Να ασχοληθεις. Ειδικα αφου ξερεις (φανταζομαι) πολυ καλα γερμανικα. Εχουν αποοτι εχω ακουσει-ψαξει πολλα κοινα και ως προς την προφορα. Οι βορρειες γλωσσες ειναι ΥΠΕΡΟΧΕΣ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InSheerPleasure

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Λογω αγγλικων βιβλιων που υπηρχαν σπιτι και τα διαβαζα,χρησιμοποιουσα απο μικρος τα αγγλικα σαν ''φυσικη'' προεκταση οταν μιλουσα.

Δίγλωσσος είναι κάποιος ομιλητής που ομιλεί δυο ή περισσότερες γλώσσες. Στα αγγλικά αναφέρεται ως bilingual.

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CE%AF%CE%B3%CE%BB%CF%89%CF%83%CF%83%CE%BF%CF%82

Δίγλωσσος θα ήσουν εάν η μητέρα σου ή ο πατέρας σου ήταν Βρετανοί/Αμερικανοί και μάθαινες τα αγγλικά ως μητρική παράλληλα με τα ελληνικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Ρώσικα,ως συνηθισμένο δίγλωσσο και καθημερινή εξάσκηση τον τελευταίο καιρό,σε άριστο επίπεδο.
Αγγλικά,νταξ καλά τα πάμε,και ταινίες βλέπουμε και βιβλία διαβάζουμε.
Τσέχικα πικρή ιστορία,αλλά μέχρι Μάιο ευελπιστούμε στο Β2
Γαλλικά,τι τα μάθαινα 7 γαμημένα χρόνια-τι δεν,ελάχιστες λέξεις θυμάμαι. Θα ξαναρχίσω κάποια στιγμή,που θα μου πάει. :/:
Ισπανικά μάθαινα για ένα καλοκαίρι έχω και φίλο ισπανόφωνο,που με βασανίζει γράφοντας+μιλώντας μου ισπανικά,αλλά και σε αυτά σκόρπιες φράσεις και λέξεις ξέρω. Ναι,και αυτά θα τα αρχίσω κάποια στιγμή κανονικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire14<3

Νεοφερμένος

Η Claire(tvd 4everr):) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Ναι λεμε... Υπαρχει ενα πολυ καλο φροντ στην πολη μας. Να ασχοληθεις. Ειδικα αφου ξερεις (φανταζομαι) πολυ καλα γερμανικα. Εχουν αποοτι εχω ακουσει-ψαξει πολλα κοινα και ως προς την προφορα. Οι βορρειες γλωσσες ειναι ΥΠΕΡΟΧΕΣ:clapup:

Πρέπει να είναι κι αυτή εξίσου ωραία σαν τα γερμανικά!:)Όντως οι βόρειες γλώσσες είναι υπέροχες!!!!!:):)
Κοίτα δεν ξέρω την γλώσσα και τέλεια αλλά είμαι σε πολύ καλό επίπεδο.Ευελπιστώ να πάρωω το Β1 του χρόνου και να πάρωω το Β2 μετάα και να ασχοληθώω με ολλανδικά!Γενικά μου αρέσουν πολύυυυυυ οι ξένες γλώσσες!:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top