Πρόθεση ψήφου 2008-2009

Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΔΞ / ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να μιλάμε για τα μεγάλα έργα και τη ανάπτυξη της Ελλάδας επί Παπανδρέου είναι λογικό. Να μιλάμε για "λαμπρή" εποχή επί Σημίτη το βρίσκω αρκετά τραβηγμένο. Πέρα από τα έργα στα πλαίσια των Ολυμπιακών Αγώνων, που θα γίνονταν έτσι κι αλλιώς, αφού η απόφαση για να πάμε σε Ολυμπιακούς πάρθηκε πολύ πριν το Σημίτη, όσον αφορά σοβαρότατα θέματα, όπως η εξωτερική πολιτική, οι διεθνείς σχέσεις και η άμυνα, για ποιο "κέντρο της Ευρώπης" μιλάς; Για μία χώρα που από την πρώτη μέρα επί Σημίτη δήλωσε πόσο πιστή στην αμερικάνικη επικυριαρχία είναι; Ή μήπως για το Σκοπιανό ζήτημα, το οποίο έθαψε κανονικά, χωρίς να κάνει καμία ενεργή προσπάθεια επίλυσης. Για να είσαι στο κέντρο της Ευρώπης και να γίνεσαι σεβαστός από τον κόσμο, οφείλεις να έχεις σοβαρή διπλωματία, σταθερές θέσεις και να μην κάνεις πίσω από τις κόκκινες γραμμές σου. Κι αυτό βέβαια ούτε τώρα έχει επιτευχθεί πλήρως, αλλά τουλάχιστον πολύ καλύτερα από την εποχή Σημίτη. Ιδίως το Σκοπιανό είναι μεγάλη ευθύνη του. Είχε στη διάθεσή του 8 χρόνια για να το λύσει και παρ'ολα αυτά αδιαφόρησε (αμερικάνικες εντολές μήπως;), επιτρέποντας στην ακροδεξιά των Σκοπίων να πάρει τα πάνω της και τώρα να έχουμε φτάσει σ'αυτό το σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Προσωπικά για μένα ο Κώστας Σημίτης είναι ένας ικανότερος ηγέτης από τον Γιώργο Παπανδρέου...αποδείχτηκε ότι εξέφρασε ένα κεντροαριστερό φιλελεύθερο ΠΑΣΟΚ για αυτό εκλέχτηκε κ δύο συνεχείς τετραετίες...έστω κ αν στο τέλος της θητείας του λόγω των έργων απομακρύνθηκε από τον κόσμο κ τον απλό πολίτη...να σου θυμίσω ότι η εξωτερική πολιτική του Κώστα Σημίτη αποδείχτηκε πολύ σπουδαία σε διπλωματικό επίπεδο αν εξαιρέσεις μερικές άστοχες κινήσεις οι οποίες ούτως ή άλλως είναι αναπόφευκτες...λαμπρό παράδειγμα τις εξωτερικής πολιτικής του να σου θυμίσω ότι είναι η συνθήκη του Ελσίνκι με την οποία η Ελλάδα πραγματικά ήρθε στο κέντρο της Ευρώπης...όσο για την αμερικανική δύναμη νομίζω ότι όλοι έχουμε επίγνωση της πραγματικότητας...μπορείς εξάλλου να το καταλάβεις κ τώρα με το ζήτημα της ονομασίας των Σκοπίων στο οποίο η κυβέρνηση της Ελλάδας δεν αντιδράει στις πιέσεις των Αμερικανών...ας προσγειωθούμε στην πραγματικότητα κ μην μιλάμε για ουτοπίες...διότι αν μιλάμε για ανοιχτή αντιπαράθεση με τους Αμερικάνους κ ταυτόχρονα ευημερία κ ανάπτυξη μόνο για μια ουτοπία μπορούμε να μιλάμε...έτσι λοιπόν μπορείς να καταλάβεις γιατί τα χρόνια διακυβέρνησης Σημίτη τα θεωρώ από τα λαμπρότερα του σύγχρονου ελληνικού κράτους...γιατί κατόρθωσε πολλά σε εσωτερικό και διπλωματικό επίπεδο...πέρα από τα λάθη ή τις άστοχες κινήσεις που σου θυμίζω ξανά ότι είναι αναπόφευκτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
φίλε μου εσύ δεν έχεις μάλλον ιδέα τι σου γίνεται...αν νομίζεις ότι αυτός ο Κινεζος οπως λες κατεστρεψε την χωρα είσαι βαθια νυχτωμενος...πολλα απο αυτα που απολαμβανεις τα χρωστας σε αυτον να ξερεις...κ η οικονομια δεν ειναι σε χειροτερη κατασταση να εχεις υποψη σου διοτι αν η ΝΔ παραλαμβανε μια οικονομια κατεστραμενη τοτε τωρα θα ειχαν τυναχτει ολα στον αερα...χαρη στην κυβέρνηση Σημιτη η χωρα καταφερε να μπει σε δρομους προοδου...λαθη κανουν ολοι...απλα αν κοιταξεις το παρελθον διαφορων στελεχων η των περισσοτερων της ΝΔ θα δεις τι εννοω...οχι οτι στο ΠΑΣΟΚ ηταν λιγοι απλα το ΠΑΣΟΚ χαρακτηριζεται απο χρονια προοδου...πραγματικα αν αναθεωρουσες τις αποψεις σου γυρω απο το προσωπο του κυριου Σημιτη θα ήταν καλυτερο για την ζωη σου οσον αφορα παντα την πολιτικη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnakoseco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
καλα μας δουλευετε???
ψηφιζεται τους αλητες του συνασπισμου???
αυτο σημαινει οτι ειστε εντελως τα προβατα του λαζοπουλου!!!
τελικα εκανε καλα τη δουλεια του!!καργα προπαγανδα για τον συνασπισμο!!!
και εσεις καθεστε και ψηφιζεται τους αλητες ΜΠΡΑΒΟ!!
γνωμη μηδεν??οτι πει ο λαζοπουλος??
ΕΛΕΟΣ!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnakoseco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Να μιλάμε για τα μεγάλα έργα και τη ανάπτυξη της Ελλάδας επί Παπανδρέου είναι λογικό. Να μιλάμε για "λαμπρή" εποχή επί Σημίτη το βρίσκω αρκετά τραβηγμένο. Πέρα από τα έργα στα πλαίσια των Ολυμπιακών Αγώνων, που θα γίνονταν έτσι κι αλλιώς, αφού η απόφαση για να πάμε σε Ολυμπιακούς πάρθηκε πολύ πριν το Σημίτη, όσον αφορά σοβαρότατα θέματα, όπως η εξωτερική πολιτική, οι διεθνείς σχέσεις και η άμυνα, για ποιο "κέντρο της Ευρώπης" μιλάς; Για μία χώρα που από την πρώτη μέρα επί Σημίτη δήλωσε πόσο πιστή στην αμερικάνικη επικυριαρχία είναι; Ή μήπως για το Σκοπιανό ζήτημα, το οποίο έθαψε κανονικά, χωρίς να κάνει καμία ενεργή προσπάθεια επίλυσης. Για να είσαι στο κέντρο της Ευρώπης και να γίνεσαι σεβαστός από τον κόσμο, οφείλεις να έχεις σοβαρή διπλωματία, σταθερές θέσεις και να μην κάνεις πίσω από τις κόκκινες γραμμές σου. Κι αυτό βέβαια ούτε τώρα έχει επιτευχθεί πλήρως, αλλά τουλάχιστον πολύ καλύτερα από την εποχή Σημίτη. Ιδίως το Σκοπιανό είναι μεγάλη ευθύνη του. Είχε στη διάθεσή του 8 χρόνια για να το λύσει και παρ'ολα αυτά αδιαφόρησε (αμερικάνικες εντολές μήπως;), επιτρέποντας στην ακροδεξιά των Σκοπίων να πάρει τα πάνω της και τώρα να έχουμε φτάσει σ'αυτό το σημείο.
συμφωνω ο σημιτης δεν ηταν τοσο καλο προβατο οσο ο παπανδρεου!!ο παπανδρεου ειναι πρωτος και καλυτερος στο προβατιλικι αλλα και ο σημιτης δεν παει πισω...ολοι προβατα ειναι....αλλα ο "γιωργακης" ειναι το καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
καλα μας δουλευετε???
ψηφιζεται τους αλητες του συνασπισμου???
αυτο σημαινει οτι ειστε εντελως τα προβατα του λαζοπουλου!!!
τελικα εκανε καλα τη δουλεια του!!καργα προπαγανδα για τον συνασπισμο!!!
και εσεις καθεστε και ψηφιζεται τους αλητες ΜΠΡΑΒΟ!!
γνωμη μηδεν??οτι πει ο λαζοπουλος??
ΕΛΕΟΣ!!!!

κανεις λαθος φίλε μου...ένα θα σου πω μονο...ο λακης λαζοπουλος δηλωνει κουμουνιστης πολλα χρονια τωρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
ραφαελ ναδαλ(:P), επιτρεψε μου να σου πω εγω (αν και δεν απευθυνοταν σε μενα η απαντηση σου σε προηγουμενα ποστ)οτι δεν χρωσταω τιποτα στον Σημιτη και σε κανενα Σημιτη...θα συμφωνησω με οσα ειπε ο μιβ για την περιοδο της πρωθυπουργιας του..και να προσθεσω οτι η τωρινη κυβερνηση ΕΙΝΑΙ λιγοτερο αμερικανο-σκυλακι απο αυτην που ειχαμε επι διακυβερνηση ΠΑΣΟΚ με πρωθυπουργο το Σημιτη...και τα λεω αυτα χωρις ΒΕΒΑΙΑ να ειμαι υποστηρικτρια της ΝΔ(οπως και κανενος αλλου κομματος) μονο και μονο απο οσα εκλαμβανω απο τις διαφορες ενεργειες της και νομιζω και οτι η μη κομματικοποιηση μου ,βοηθαει στο να εχω μια πιο αμεροληπτη κριση στο θεμα..

αυτο που ειπε παντως ο τζον οτι να υποστηριζεις ενα κομμα μονο και μονο εξαιτιας των πρωην ηγετων του (το αν υπηρξαν αυτοι καλοι για τη χωρα ας το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του..αλλωστε για τη διαμορφωση ψηφου ΤΩΡΑ ελαχιστη σημασια εχει)ειναι ασχημο...

αν θες να παρεις το μερος του ΠΑΣΟΚ,παρ΄το αλλα επειδη επιδοκιμαζεις τις τωρινες του στασεις (οι οποιες για την ωρα ειναι σχεδον ανυπαρκτες)..οχι στο ονομα "καποιου παρελθοντος" που συγγνωμη κιολας μεσα στα χιλια δυο προβληματα που εχει ο λαος τωρα καλα κανει και ζηταει λυση ...σιγα μην καθεται να αγναντευει το παρελθον και να το χρησιμοποιει σε τετοιο βαθμο γνωμονα και καθοριστη για το παρον και το μελλον της πολιτειας...

η διακυβερνηση της χωρας,οπως πολλοι δεν εχουν καταλαβει και κυριως οσοι παιρνουν τη ψηφο ως κληρονομικο θεμα,ειναι πολυ σοβαρο ζητημα...δεν ειναι ποδοσφαιρο να πεις ,ειμαι ΠΑΟΚ γτ καποτε επαιζε ο Κουδας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
καλα μας δουλευετε???
ψηφιζεται τους αλητες του συνασπισμου???
αυτο σημαινει οτι ειστε εντελως τα προβατα του λαζοπουλου!!!
τελικα εκανε καλα τη δουλεια του!!καργα προπαγανδα για τον συνασπισμο!!!
και εσεις καθεστε και ψηφιζεται τους αλητες ΜΠΡΑΒΟ!!
γνωμη μηδεν??οτι πει ο λαζοπουλος??
ΕΛΕΟΣ!!!!

Πάντως χωρίς να παραθέτεις ούτε ένα επιχείρημα, συλλογισμό ή κάτι τέλος πάντων, τότε μάλλον εσύ είσαι πρόβατο κάποιου άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
ραφαελ ναδαλ(:P), επιτρεψε μου να σου πω εγω (αν και δεν απευθυνοταν σε μενα η απαντηση σου σε προηγουμενα ποστ)οτι δεν χρωσταω τιποτα στον Σημιτη και σε κανενα Σημιτη...θα συμφωνησω με οσα ειπε ο μιβ για την περιοδο της πρωθυπουργιας του..και να προσθεσω οτι η τωρινη κυβερνηση ΕΙΝΑΙ λιγοτερο αμερικανο-σκυλακι απο αυτην που ειχαμε επι διακυβερνηση ΠΑΣΟΚ με πρωθυπουργο το Σημιτη...και τα λεω αυτα χωρις ΒΕΒΑΙΑ να ειμαι υποστηρικτρια της ΝΔ(οπως και κανενος αλλου κομματος) μονο και μονο απο οσα εκλαμβανω απο τις διαφορες ενεργειες της και νομιζω και οτι η μη κομματικοποιηση μου ,βοηθαει στο να εχω μια πιο αμεροληπτη κριση στο θεμα..

αυτο που ειπε παντως ο τζον οτι να υποστηριζεις ενα κομμα μονο και μονο εξαιτιας των πρωην ηγετων του (το αν υπηρξαν αυτοι καλοι για τη χωρα ας το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του..αλλωστε για τη διαμορφωση ψηφου ΤΩΡΑ ελαχιστη σημασια εχει)ειναι ασχημο...

αν θες να παρεις το μερος του ΠΑΣΟΚ,παρ΄το αλλα επειδη επιδοκιμαζεις τις τωρινες του στασεις (οι οποιες για την ωρα ειναι σχεδον ανυπαρκτες)..οχι στο ονομα "καποιου παρελθοντος" που συγγνωμη κιολας μεσα στα χιλια δυο προβληματα που εχει ο λαος τωρα καλα κανει και ζηταει λυση ...σιγα μην καθεται να αγναντευει το παρελθον και να το χρησιμοποιει σε τετοιο βαθμο γνωμονα και καθοριστη για το παρον και το μελλον της πολιτειας...

η διακυβερνηση της χωρας,οπως πολλοι δεν εχουν καταλαβει και κυριως οσοι παιρνουν τη ψηφο ως κληρονομικο θεμα,ειναι πολυ σοβαρο ζητημα...δεν ειναι ποδοσφαιρο να πεις ,ειμαι ΠΑΟΚ γτ καποτε επαιζε ο Κουδας..

στον κυριο Σημιτη χρωστας πολλα...θα ήθελα παρα πολυ να ξερω τι θα εκανες εσυ αν ησουν στο τιμονι της διακυβερνησης του κρατους κ αν θα εβρισκες το θαρρος να αντιπαρατεθεις στους Αμερικανους...τα λογια οταν εισαι απ εξω ευκολα ειναι φιλη μου...ΠΑΣΟΚ ειμαι καιρο τωρα...την διακυβερνηση Σημιτη την εζησα κ την χαρηκα...αν νομιζεις οτι το παρελθον ειναι αχρηστο για να υποστηριζεις κατι λιγα θα σου πω...πιστευω στους φοιτητες του Πολυτεχνειου γιατι χωρις αυτους τωρα πιθανον δεν θα ειχα την ελευθερια να λεω την αποψη μου, πιστευω στους αρχαιους ελληνες διοτι χωρις αυτους τωρα πολυ λιγα θα ειχαμε σε πνευματικο επιπεδο...πιστευω στους επαναστατες του '21...στους αγωνιστες του 1940...στον ανδρεα παπανδρεου που εφτιαξε ενα διαλυμενο κρατος, πιστευω στον κωστα σημιτη που εκανε τοσα...αν εσυ ξεχνας κ δεν υπολογιζεις τον παρελθον απλα εισαι ενα ον το οποιο δεν ξερεις που ωφειλεις αυτο που εισαι...οτι ειμαστε τωρα ειναι μια αμεση αναμειξη παροντος κ παρελθοντος...τωρα τις πολιτικες σου αποψεις που για μενα ειναι πολυ φτωχες εισαι ελευθερη οπως καθε αλλος να τις εκφραζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
μαλλον παρεξηγησες κατι...ειπα:
σιγα μην καθεται να αγναντευει το παρελθον και να το χρησιμοποιει σε τετοιο βαθμο γνωμονα και καθοριστη για το παρον και το μελλον της πολιτειας...

προσεξες καθολου το "σε τετοιο βαθμο" ή το "μελλον της πολιτειας"..τι νομιζεις αραγε οτι εννοω με αυτα? οταν λοιπον λεω "στο μελλον της πολιτειας" εννοω την πολιτικη κατασταση της χωρας...με αλλα λογια ,να μην χρησιμοποιουμε τοσο παρελθον για τις επιλογες μας στη Πολιτεια ή αλλιως στο ποιος θα μας κυβερναει...ΦΥΣΙΚΑ και δεν υποστηριξα οτι πρεπει να αγνοουμε το παρελθον γενικοτερα στη ζωη μας..Θεε και Κυριε!επισης,αν εγω δεν διετελεσα μια φορα πρωθυπουργος ή εστω κυβερνητικο στελεχος αλλο τοσο δεν διετελεσες ουτε και συ αρα το επιχειρημα οτι ειμαι εξω απο τον χορο καταρριπτεται απο μονο του...μπορει να μην εχω πολιτικο ποστο (ακομα?) αλλα αυτο δεν μου αφαιρει το δικαιωμα της κρισης και της κριτικης στα τεκτενομενα..οπως δεν αφαιρει και σε σενα..θα μπορουσα να σου πω οτι ουτε και συ εισαι πρωθυπουργικο στελεχος παρολα ταυτα κατακρινεις της ενεργειες της ΝΔ..αλλα δεν το λεω γιατι δεν ακολουθω την λογικη σου που απαιτει να ειμαι πρωθυπουργος ή ο,τι αλλο..αν εσυ εχεις καποιο αισθημα ευγνωμοσυνης στον Σημιτη,εχε το βρε παιδι μου δικαιωμα σου...εγω,ομως,και ενας μεγαλος αριθμος Ελληνων δεν εχουμε..καθε αλλο.επισης,δικαιωμα μας...

υγ : και σε παρακαλω μην χρησιμοποιεις τους αγωνιστες του 21,του 40 καθως και τους επαναστατες του Πολυτεχνειου στην ιδια προταση με το ονομα του Σημιτη..ελεος...θα πεσει ο ουρανος να μας πλακωσει...υποστηριζε τον αν θες αλλα να τον εξισωνεις σε ρολο ευεργετη με αλλους οπως αναφερω πχ.τον Κολοκοτρωνη ειναι ιεροσυλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
μαλλον παρεξηγησες κατι...ειπα:
σιγα μην καθεται να αγναντευει το παρελθον και να το χρησιμοποιει σε τετοιο βαθμο γνωμονα και καθοριστη για το παρον και το μελλον της πολιτειας...

προσεξες καθολου το "σε τετοιο βαθμο" ή το "μελλον της πολιτειας"..τι νομιζεις αραγε οτι εννοω με αυτα? οταν λοιπον λεω "στο μελλον της πολιτειας" εννοω την πολιτικη κατασταση της χωρας...με αλλα λογια ,να μην χρησιμοποιουμε τοσο παρελθον για τις επιλογες μας στη Πολιτεια ή αλλιως στο ποιος θα μας κυβερναει...ΦΥΣΙΚΑ και δεν υποστηριξα οτι πρεπει να αγννουμε το παρελθον γενικοτερα στη ζωη μας..Θεε και Κυριε!επισης,αν εγω δεν διετελεσα μια φορα πρωθυπουργος ή εστω κυβερνητικο στελεχος αλλο τοσο δεν διετελεσες ουτε και συ αρα το επιχειρημα οτι ειμαι εξω απο τον χορο καταρριπτεται απο μονο του...μπορει να μην εχω πολιτικο ποστο (ακομα?) αλλα αυτο δεν μου αφαιρει το δικαιωμα της κρισης και της κριτικης στα τεκτενομενα..οπως δεν αφαιρει και σε σενα..θα μπορουσα να σου πω οτι ουτε και συ εισαι πρωθυπουργικο στελεχος παρολα ταυτα κατακρινεις της ενεργειες της ΝΔ..αλλα δεν το λεω γιατι δεν ακολουθω την λογικη σου που απαιτει να ειμαι πρωθυπουργος ή ο,τι αλλο..αν εσυ καποιο αισθημα ευγνωμοσυνης στον Σημιτη,εχε το βρε παιδι μου δικαιωμα σου...εγω,ομως,και ενας μεγαλος σριθμος Ελληνων δεν εχουμε..καθε αλλο.επισης,δικαιωμα μας...

υγ : και σε παρακαλω μην χρησιμοποιεις τους αγωνιστες του 21,του 40 καθως και τους επαναστατες του Πολυτεχνειου στην ιδια προταση με το ονομα του Σημιτη..ελεος...θα πεσει ο ουρανος να μας πλακωσει...υποστηριζε τον αν θες αλλα να τον εξισωσεις σε ρολο ευεργετη με αλλους οπως αναφερω πχ.τον Κολοκοτρωνη ειναι ιεροσυλια..


αρχικα το επιχειρημα οτι εισαι εξω απο το χορο δεν καταρριπτεται διοτι εγω εχω περιπου αμεση σχεση με τα πολιτικα δρομενα της χωρας εστω κ αν εσυ το αγνοεις αυτο...να επανελθω κ να σου πω οτι οι αποψεις σου ειναι πολυ φτωχες κ δεν εχουν πολιτικο βαθος...δεν ειδα εστω ενα επιχειρημα το οποιο δικαολογει την αρνητικη κριτικη γυρω απο το προσωπου του κυριου Σημιτη...λογικο ειναι να μην ειναι αρεστος σε όλους εξαλλου πολλοι ειναι οι ακροδεξιοι στην χωρα μας που δεν κατανοουν την εννοια κ την αξια του ριζοσπαστισμου κ της κεντροαριστερης πολιτικης...ο κυριος Σημιτης που μπορει εσενα να μην σου αρεσει κ δεν δινω δεκαρα για αυτο αν θυμασαι καλα εκλεχτηκε δυο συνεχεις τετραετιες...χαρη σ αυτον η Ελλαδα δοξαστηκε σε παγκοσμιο επιπεδο για την επιτυχια των ολυμπιακων αγωνων κ χαρη στην ΝΔ αποδοκιμαστηκαμε απο τους αγγλους που εχουν τωρα τους ολυμπιακους αγωνες για την μηδαμινη συντηρηση των ολυμπιακων εργων...αν θελεις να μιλησεις αρνητικα για τον κυριο Σημιτη βρες μου επιχειρηματα κ τοτε ελα να συζητησουμε...μην ασπαζεσαι τις αποψεις αλλων κ μην γινεσαι φερεφωνο αλλων οι οποιοι στο τελος τελος μπορει να μην ξερουν τι τους γινεται κ τι συμβαινει σ αυτην την χωρα...ο κωστας σημιτης ανηκει στην ιστορια της Ελλαδος στην νεοτερη αν θες ιστορια της Ελλαδος κ τα επιτευγματα του ήταν ξεχωριστα για να συγγαταλεγεται στους καλυτερους πολιτικους που περασαν απο την χωρα...οπως ειπα καλο θα ειναι να αναθεωρησετε τις αποψεις σας γυρω απο το προσωπο του κυριου Σημιτη γιατι ειστε νεοι ανθρωποι,το μελλον αυτης της χωρας κ ειναι κριμα να υπαρχουν νεοι με τοσο φτωχη πολιτικη συνειδηση...πιστευω οτι μερικα βιβλια θα σου εκαναν καλο ώστε να μπορεσεις να καταλαβεις σε ποια χωρα ζεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
αν ειπες ή μαλλον εννοουσες οτι ειμαι υποστηρικτρια της ακροδεξιας ,το θεωρω προσβολη και σε παρακαλω να μου ζητησεις συγγνωμη και δεν κανω πλακα.

για τον Σημιτη ειπα οτι με καλυψε ο μιχαλης..δες το ποστ του και θα βρεις μεσα σε αυτο και ποιντς που δεχομαι και εγω.

και η ΝΔ επανεκλεχτηκε δευτερη φορα.αυτο δεν τη καθιστα καταπληκτικη και ιστορικη κυβερνηση.

το ποιος ειναι αξιος πολιτικος το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του.αλλοι θεωρουν τον Πλευρη αξιο πολιτικο,εγω τον σιχαινομαι..αυτα ειναι υποκειμενικα πραματα...

δεν με ενδιαφερει καθολου αν βρισκεις κενες τις αποψεις μου.δεκαρα δεν δινω..εχω διαβασει βιβλια και δεν ειμαι φερεφωνο κανενος..δεν με ξερεις προσωπικα για να το λες αυτο..αν θα διαβασω αλλα βιβλια στη ζωη μου και ποια θα ειναι αυτα ασε με να το επιλεξω εγω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
συμφωνω ο σημιτης δεν ηταν τοσο καλο προβατο οσο ο παπανδρεου!!ο παπανδρεου ειναι πρωτος και καλυτερος στο προβατιλικι αλλα και ο σημιτης δεν παει πισω...ολοι προβατα ειναι....αλλα ο "γιωργακης" ειναι το καλυτερο

Διαφώνησα; Αν δεν έγινα κατανοητός, όταν μιλάω για Παπανδρέου μιλάω για Ανδρέα. Δε μίλησα για Γιώργο. Ο οποίος ναι μεν είναι από τους τιμιότερους πολιτικούς της Βουλής, αλλά δεν παύει να είναι ανίκανος να συντονίσει το ίδιο το κόμμα στο οποίο προεδρεύει.

Προσωπικά για μένα ο Κώστας Σημίτης είναι ένας ικανότερος ηγέτης από τον Γιώργο Παπανδρέου...αποδείχτηκε ότι εξέφρασε ένα κεντροαριστερό φιλελεύθερο ΠΑΣΟΚ για αυτό εκλέχτηκε κ δύο συνεχείς τετραετίες...έστω κ αν στο τέλος της θητείας του λόγω των έργων απομακρύνθηκε από τον κόσμο κ τον απλό πολίτη...να σου θυμίσω ότι η εξωτερική πολιτική του Κώστα Σημίτη αποδείχτηκε πολύ σπουδαία σε διπλωματικό επίπεδο αν εξαιρέσεις μερικές άστοχες κινήσεις οι οποίες ούτως ή άλλως είναι αναπόφευκτες...λαμπρό παράδειγμα τις εξωτερικής πολιτικής του να σου θυμίσω ότι είναι η συνθήκη του Ελσίνκι με την οποία η Ελλάδα πραγματικά ήρθε στο κέντρο της Ευρώπης...όσο για την αμερικανική δύναμη νομίζω ότι όλοι έχουμε επίγνωση της πραγματικότητας...μπορείς εξάλλου να το καταλάβεις κ τώρα με το ζήτημα της ονομασίας των Σκοπίων στο οποίο η κυβέρνηση της Ελλάδας δεν αντιδράει στις πιέσεις των Αμερικανών...ας προσγειωθούμε στην πραγματικότητα κ μην μιλάμε για ουτοπίες...διότι αν μιλάμε για ανοιχτή αντιπαράθεση με τους Αμερικάνους κ ταυτόχρονα ευημερία κ ανάπτυξη μόνο για μια ουτοπία μπορούμε να μιλάμε...έτσι λοιπόν μπορείς να καταλάβεις γιατί τα χρόνια διακυβέρνησης Σημίτη τα θεωρώ από τα λαμπρότερα του σύγχρονου ελληνικού κράτους...γιατί κατόρθωσε πολλά σε εσωτερικό και διπλωματικό επίπεδο...πέρα από τα λάθη ή τις άστοχες κινήσεις που σου θυμίζω ξανά ότι είναι αναπόφευκτα...

Σου ξαναλέω ότι μιλάω για Ανδρέα, όχι για Γιώργο.
Και μόνο...αναπόφευκτο λάθος και αστοχία δεν χαρακτηρίζεται η πλήρης αδιαφορία για το Σκοπιανό επί 8 συναπτά έτη. Μόνο και μόνο, λοιπόν, που ο Καραμανλής έδειξε το θάρρος να μπει στο παιχνίδι και να το λύσει, του δίνει πόντους. Προσοχή, σε αυτό το θέμα μόνο. Εγώ δεν υποστηρίζω τη ΝΔ.
Επίθεση στις ΗΠΑ σημαίνει να τους λες εμμέσως, πλήν σαφώς ότι "το θέμα είναι στον ΟΗΕ και ο κάθε καλοθελητής να κάτσει σπιτάκι του και να μην ανακατεύεται στις υποθέσεις μας"; Εγώ το βρίσκω απλά και μόνο σαν μια πολιτική που αγνοεί επιδεικτικά τις αμερικάνικες εντολές. Και καλά κάνει. Αν μη τι άλλο, μέχρι τώρα τουλάχιστον, η κυβέρνηση από το 2004 δεν εξευτέλισε ποτέ την Ελλάδα με ρητορική επιπέδου Ιμίων.

στον κυριο Σημιτη χρωστας πολλα...θα ήθελα παρα πολυ να ξερω τι θα εκανες εσυ αν ησουν στο τιμονι της διακυβερνησης του κρατους κ αν θα εβρισκες το θαρρος να αντιπαρατεθεις στους Αμερικανους...τα λογια οταν εισαι απ εξω ευκολα ειναι φιλη μου...ΠΑΣΟΚ ειμαι καιρο τωρα...την διακυβερνηση Σημιτη την εζησα κ την χαρηκα...αν νομιζεις οτι το παρελθον ειναι αχρηστο για να υποστηριζεις κατι λιγα θα σου πω...πιστευω στους φοιτητες του Πολυτεχνειου γιατι χωρις αυτους τωρα πιθανον δεν θα ειχα την ελευθερια να λεω την αποψη μου, πιστευω στους αρχαιους ελληνες διοτι χωρις αυτους τωρα πολυ λιγα θα ειχαμε σε πνευματικο επιπεδο...πιστευω στους επαναστατες του '21...στους αγωνιστες του 1940...στον ανδρεα παπανδρεου που εφτιαξε ενα διαλυμενο κρατος, πιστευω στον κωστα σημιτη που εκανε τοσα...αν εσυ ξεχνας κ δεν υπολογιζεις τον παρελθον απλα εισαι ενα ον το οποιο δεν ξερεις που ωφειλεις αυτο που εισαι...οτι ειμαστε τωρα ειναι μια αμεση αναμειξη παροντος κ παρελθοντος...τωρα τις πολιτικες σου αποψεις που για μενα ειναι πολυ φτωχες εισαι ελευθερη οπως καθε αλλος να τις εκφραζεις...

Να που το βρήκε το θάρρος η Ντόρα, όμως, και ευγενικά, αλλά ουσιαστικά, έβαλε τους αμερικάνους στη θέση τους.
Το να τιμάς αυτά που εσύ θεωρείς ιδανικά είναι σωστό. Μεταξύ των οποίων και το παρελθόν. Να σου θυμίσω όμως ότι το σημερινό ΠΑΣΟΚ δεν είναι το κόμμα του Ανδρέα το 81. Όπως επίσης και πολλοί ήρωες του Πολυτεχνείου μετέπειτα πουλήθηκαν στην συνδικαλιστική κλίκα κι έγιναν εργατοπατέρες. Επέτρεψέ μου να γνωρίζω που είναι τώρα η πλειοψηφία όλων εκείνων γιατί κι ο πατέρας μου εκείνο το βράδυ του 1973 μέσα εκεί ήτανε και μάλιστα με τους πρωτεργάτες, στην αίθουσα του ραδιοφωνικού σταθμού των 1050 χιλιοκύκλων. Το γεγονός ότι τιμάς το παρελθόν δεν έχει καμία σχέση με αυτό που εννοείς. Δηλαδή να υποστηρίξεις ένα καταρρέον κόμμα επειδή κάποτε, άνθρωποι που δεν υπάρχουν πια, έκαναν καλό στην Ελλάδα. Τι λογική είναι αυτή; Κι ο Κωνσταντίνος Καραμανλής έδιωξε το βασιλιά κι έφερε τη Δημοκρατία. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει στον αιώνα τον άπαντα να ψηφίζω ΝΔ;
Δεν καταλαβαίνω, από την άλλη, γιατί οι απόψεις της κοπέλας είναι φτωχές. Επειδή δεν υποστηρίζει κανένα κόμμα;

Βέβαια, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ποια διακυβέρνηση έζησες και χάρηκες; Ούτε 12 χρονών δεν ήσουνα όταν έφυγε ο Σημίτης...Το πόσο σοβαρή είναι μια διακυβέρνηση το βλέπουν, συνήθως, οι πολιτικοποιημένοι, συνειδητοποιημένοι μισθωτοί, ο κορμός της ελληνικής οικονομίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
αν ειπες ή μαλλον εννοουσες οτι ειμαι υποστηρικτρια της ακροδεξιας ,το θεωρω προσβολη και σε παρακαλω να μου ζητησεις συγγνωμη και δεν κανω πλακα.

για τον Σημιτη ειπα οτι με καλυψε ο μιχαλης..δες το ποστ του και θα βρεις μεσα σε αυτο και ποιντς που δεχομαι και εγω.

και η ΝΔ επανεκλεχτηκε δευτερη φορα.αυτο δεν τη καθιστα καταπληκτικη και ιστορικη κυβερνηση.

το ποιος ειναι αξιος πολιτικος το κρινει ο καθενας για τον εαυτο του.αλλοι θεωρουν τον Πλευρη αξιο πολιτικο,εγω τον σιχαινομαι..αυτα ειναι υποκειμενικα πραματα...

δεν με ενδιαφερει καθολου αν βρισκεις κενες τις αποψεις μου.δεκαρα δεν δινω..εχω διαβασει βιβλια και δεν ειμαι φερεφωνο κανενος..δεν με ξερεις προσωπικα για να το λες αυτο..αν θα διαβασω αλλα βιβλια στη ζωη μου και ποια θα ειναι αυτα ασε με να το επιλεξω εγω...


οι αποψεις του Μιχαλη εχουν καποια βαση...απο σενα δεν ειδα καμια παραθεση αποψεων...οταν μου λες οτι ασπαζεσαι τις αποψεις του δεν γινεσαι φερεφωνο?οντως δεν σε ξερω κ μπορει να εισαι ενας ενδιαφερον ανθρωπος εξαλλου η πολιτικη δεν ειναι η μονη που μας απασχολει...οπως κ να εχει ομως εγω τις πολιτικες σου θεσεις τις βρισκω κενες σε ενδιαφερει η οχι...οσο για βιβλια δεν εννοω διαφορα αρλεκιν,κομικ η νεανικα βιβλια...εννοω βιβλια οπως η βιογραφια του ανδρεα παπανδρεου,το βιβλιο του Κωστα Σημιτη κτλ...αν σε προσεβαλα με τον ορο ακροδεξια δεν μπορω να κανω κατι...κ εγω προσβαλλομαι απο πολλα που λες αλλα δεν σου ζηταω να μου πεις συγγνωμη...ειναι οι πολιτικες σου θεσεις κ τις σεβομαι εστω κ αν διαφωνω καθετα...θα σε παρακαλεσω λοιπον πολυ ευγενικα να σεβεσαι κ εσυ τις δικες μου αποψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Διαφώνησα; Αν δεν έγινα κατανοητός, όταν μιλάω για Παπανδρέου μιλάω για Ανδρέα. Δε μίλησα για Γιώργο. Ο οποίος ναι μεν είναι από τους τιμιότερους πολιτικούς της Βουλής, αλλά δεν παύει να είναι ανίκανος να συντονίσει το ίδιο το κόμμα στο οποίο προεδρεύει.



Σου ξαναλέω ότι μιλάω για Ανδρέα, όχι για Γιώργο.
Και μόνο...αναπόφευκτο λάθος και αστοχία δεν χαρακτηρίζεται η πλήρης αδιαφορία για το Σκοπιανό επί 8 συναπτά έτη. Μόνο και μόνο, λοιπόν, που ο Καραμανλής έδειξε το θάρρος να μπει στο παιχνίδι και να το λύσει, του δίνει πόντους. Προσοχή, σε αυτό το θέμα μόνο. Εγώ δεν υποστηρίζω τη ΝΔ.
Επίθεση στις ΗΠΑ σημαίνει να τους λες εμμέσως, πλήν σαφώς ότι "το θέμα είναι στον ΟΗΕ και ο κάθε καλοθελητής να κάτσει σπιτάκι του και να μην ανακατεύεται στις υποθέσεις μας"; Εγώ το βρίσκω απλά και μόνο σαν μια πολιτική που αγνοεί επιδεικτικά τις αμερικάνικες εντολές. Και καλά κάνει. Αν μη τι άλλο, μέχρι τώρα τουλάχιστον, η κυβέρνηση από το 2004 δεν εξευτέλισε ποτέ την Ελλάδα με ρητορική επιπέδου Ιμίων.



Να που το βρήκε το θάρρος η Ντόρα, όμως, και ευγενικά, αλλά ουσιαστικά, έβαλε τους αμερικάνους στη θέση τους.
Το να τιμάς αυτά που εσύ θεωρείς ιδανικά είναι σωστό. Μεταξύ των οποίων και το παρελθόν. Να σου θυμίσω όμως ότι το σημερινό ΠΑΣΟΚ δεν είναι το κόμμα του Ανδρέα το 81. Όπως επίσης και πολλοί ήρωες του Πολυτεχνείου μετέπειτα πουλήθηκαν στην συνδικαλιστική κλίκα κι έγιναν εργατοπατέρες. Επέτρεψέ μου να γνωρίζω που είναι τώρα η πλειοψηφία όλων εκείνων γιατί κι ο πατέρας μου εκείνο το βράδυ του 1973 μέσα εκεί ήτανε και μάλιστα με τους πρωτεργάτες, στην αίθουσα του ραδιοφωνικού σταθμού των 1050 χιλιοκύκλων. Το γεγονός ότι τιμάς το παρελθόν δεν έχει καμία σχέση με αυτό που εννοείς. Δηλαδή να υποστηρίξεις ένα καταρρέον κόμμα επειδή κάποτε, άνθρωποι που δεν υπάρχουν πια, έκαναν καλό στην Ελλάδα. Τι λογική είναι αυτή; Κι ο Κωνσταντίνος Καραμανλής έδιωξε το βασιλιά κι έφερε τη Δημοκρατία. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει στον αιώνα τον άπαντα να ψηφίζω ΝΔ;
Δεν καταλαβαίνω, από την άλλη, γιατί οι απόψεις της κοπέλας είναι φτωχές. Επειδή δεν υποστηρίζει κανένα κόμμα;

Βέβαια, για να λέμε και του στραβού το δίκιο, ποια διακυβέρνηση έζησες και χάρηκες; Ούτε 12 χρονών δεν ήσουνα όταν έφυγε ο Σημίτης...Το πόσο σοβαρή είναι μια διακυβέρνηση το βλέπουν, συνήθως, οι πολιτικοποιημένοι, συνειδητοποιημένοι μισθωτοί, ο κορμός της ελληνικής οικονομίας.

Είδαμε κ την δύναμη του ΟΗΕ που αναφέρεις με τα τελευταία γεγονότα στον Καύκασο καθώς κ την αδιαφορία των Αμερικανών για τις αποφάσεις του ΟΗΕ...Όσο για τον Καραμανλή αν του δίνει πόντους ο εξευτελισμός αυτός τι να πω...αν είναι να διασύρεις την χώρα καλύτερα να μην κάνεις κίνηση...όσο για τις αποψεις τις κοπέλας να σου πω φίλε μου ότι κενές πολιτικές αποψεις είναι αυτές που δεν βασίζονται σε επιχειρήματα...αν διάβασες σωστά αυτό ανέφερα...κ οσο για την διακυβέρνηση Σημίτη μπόρεσα πολύ καλά κ έζησα έστω λίγα χρόνια...έναν πολιτικό τον έχω στο σπίτι μου κ έννοια σου έμαθα πολλά εκέινη την περίοδο όσο μικρός ηλικιακά κ αν ήμουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
οι αποψεις του Μιχαλη εχουν καποια βαση...απο σενα δεν ειδα καμια παραθεση αποψεων...οταν μου λες οτι ασπαζεσαι τις αποψεις του δεν γινεσαι φερεφωνο?οντως δεν σε ξερω κ μπορει να εισαι ενας ενδιαφερον ανθρωπος εξαλλου η πολιτικη δεν ειναι η μονη που μας απασχολει...οπως κ να εχει ομως εγω τις πολιτικες σου θεσεις τις βρισκω κενες σε ενδιαφερει η οχι...οσο για βιβλια δεν εννοω διαφορα αρλεκιν,κομικ η νεανικα βιβλια...εννοω βιβλια οπως η βιογραφια του ανδρεα παπανδρεου,το βιβλιο του Κωστα Σημιτη κτλ...αν σε προσεβαλα με τον ορο ακροδεξια δεν μπορω να κανω κατι...κ εγω προσβαλλομαι απο πολλα που λες αλλα δεν σου ζηταω να μου πεις συγγνωμη...ειναι οι πολιτικες σου θεσεις κ τις σεβομαι εστω κ αν διαφωνω καθετα...θα σε παρακαλεσω λοιπον πολυ ευγενικα να σεβεσαι κ εσυ τις δικες μου αποψεις...
Συγγνωμη που επεμβαινω,μηπως το φερεφωνο ειναι αλλο εδω?Το λεω αυτο διοτι οπως λες εσυ την SULLY φερεφωνο το ιδιο μπορει να αποκαλεσει καποιος εσενα,οποτε μην αποκαλεις καποιον ετσι οπως δεν θα σαρεσε και εσενα να σε πουν.. Γιατι τοσο φανατισμος με τον Σημιτη?Ακου και καμμια αλλη γνωμη...δεν κανει κακο..δεν προσπαθησε να σε πεισει κανεις αλλα μη καταδικαζεις τους αλλους χωρις να τους ακουσεις πρωτα...αλλα οκ εισαι μικρος και αυτο ισως παιζει ρολο..
Φιλικα παντα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κουβέντα στο ischool.gr γίνεται με την απόλυτη προυπόθεση να συζητάμε τα πάντα και να μην κάνουμε δηλώσεις συμπάθειας σε συγκεκριμένα πολιτικά κέντρα. Κανονικά απαγορεύεται κάθε πολιτική συζήτηση, αλλά η κατανόηση του Πέτρου τουλάχιστον μας επέτρεψε να συζητάμε χωρίς πολιτικά, στοχευμένα μηνύματα. Κάθε διάλογος πάνω σε συμπάθεια ή αντιπάθεια σε πολιτικά συμφέροντα σημαίνει ότι τη γα**με τη συζήτηση, όπως θα λεγε κι ο φίλος μου ο Χαλβατζής.

Φιλικά και με όλο το σεβασμό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rafa Nadal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κιλκίς (Κιλκίς). Έχει γράψει 348 μηνύματα.
Συγγνωμη που επεμβαινω,μηπως το φερεφωνο ειναι αλλο εδω?Το λεω αυτο διοτι οπως λες εσυ την SULLY φερεφωνο το ιδιο μπορει να αποκαλεσει καποιος εσενα,οποτε μην αποκαλεις καποιον ετσι οπως δεν θα σαρεσε και εσενα να σε πουν.. Γιατι τοσο φανατισμος με τον Σημιτη?Ακου και καμμια αλλη γνωμη...δεν κανει κακο..δεν προσπαθησε να σε πισει κανεις αλλα μη καταδικαζεις τους αλλους...αλλα οκ εισαι μικρος και αυτο ισως παιζει ρολο..
Φιλικα παντα;)

Τις γνώμες τις ακουω κ τις δεχομαι...οσο για το οτι θα μπορουσαν να με πουν φερεφωνο την πολιτικη μου συνειδηση την εχω διαμορφωσει μονος μου...τοσος φανατισμος για τον Σημιτη διοτι βλεπω οτι δεν αποδεχονται τα εργα του κ αυτο δεν τιμαει τους ιδιους...καθενας εχει το ελευθερο να εκφραζει την δικια του αποψη...γενικως αν θες να ξερεις επηρεαζομαι πολυ απο τις αποψεις των αλλων οποτε δεν εχει βαση αυτο που λες...οσο για το οτι ειμαι μικρος ειναι κριμα να το βλεπεις ετσι...δεν εισαι δα κ τοσο μεγαλυτερη...Φιλικα παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δεν αξίζει, άλλος ένας ρέμπελος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
τις σεβομαι.σε αναγκασα να αλλαξεις κατι ?

ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δεν διαβαζω αρλεκιν και χαζο περιοδικα που απευθυνονται κυριως στη νεολαια...οταν λεω ΒΙΒΛΙΑ εννοω ΒΙΒΛΙΑ.και ΒΙΒΛΙΑ δεν ειναι μονο το εργο του Σημιτη...

και δεν γινομαι φερεφωνο του μιχαλη επειδη σου ειπα οτι συμφωνω μαζι του..φερεφωνο θα ημουν αν σου λεγα οτι ο μιχαλης και ο καθε μιχαλης οταν ανοιγει το στομα του λεει παντα σωστα πραματα,πραγμα που δεν ειπα..αδυνατω να κατανοησω αν υπαρχει ανθρωπος που μια φορα στη ζωη του δεν εχει πει ή νιωσει "με καλυψε αυτος με οσα ειπε.ειπε οσα σκοπευα και γω να πω" ή "πεσ'τα χρυσοστομε!"..εσενα δεν σου εχει τυχει σε ΚΑΠΟΙΟ ζητημα να συμφωνεις με καποιον αλλο ? αν ναι,αυτο σε καθιστα υποχειριο ?

και οντως δεν ειχα προσεξει την ηλικια σου...εζησες την κυβερνηση Σημιτη οσο ακριβως την εζησα εγω..τουτ εστιν ελαχιστα...παιδακια του δημοτικου ημασταν τοτε..μαλλον καποιων αλλων τις αποψεις ασπαζεσαι για το εργο Σημιτη γτ να δω και παιδακι της πεμπτης δημοτικου να λεει "η εξωτερικη πολιτικη του ταδε μου φαινεται πολυ εμπεριστατωμενη" και τι στον κοσμο ! τεσπα,ας εχεις οποια αποψη θες , δεν με αφορα...εσυ πρωτος ονομασες "ρηχες" τις τοποθετησεις μου...εγω σχεδον παντα κλεινω τα ποστ μου λεγοντας "πιστευε ο,τι γουσταρεις" ή "γουστα ειναι αυτα" ή καπως ετσι σεβομενη τη διαφορετικοτητα αποψεων..δεν δοκιμασα να σε αναγκασω σε καποια ιδεολογικη/πολιτικη στροφη (αν το εκανα οχι μονο σε σενα αλλα σε οποιονδηποτε αλλο στο φορουμ ας μου το πειτε) και ουτε προκειται γιατι μαρεσει ο πλουραλισμος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top