Πρόθεση ψήφου 2008-2009

Τι θα ψηφίζατε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 3)
  • ΝΔ

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΠΑΣΟΚ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΚΚΕ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΣΥΡΙΖΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΛΑΟΣ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Οικολόγοι Πράσινοι

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Άλλο κόμμα

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • Λευκό

    Ψήφοι: 1 33.3%
  • ΔΞ / ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Η Φιλελέυθερη Συμμαχία είναι για τον π*****.

Μόνο η σχέση της με το Ουράνιο Τόξο φτάνει ώστε να μην την ψηφίσει ο οποιοσδήποτε με iq πάνω από 70..

(οι εκφράσεις αυτές σας αρέσουν??)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ τώρα...Η αλήθεια είναι οτι στις επόμενες εκλογές, όπως έγινε και το 2007, μάλλον το Ουράνιο Τόξο μπορεί να περάσει τη ΦΙΣ σε ψήφους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εγώ λέω να ψηφίσουμε την Αλέκα που είναι και πολύ σέξυ..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μα μόνος σου λες ότι είσαι σοσιαλιστής και οπαδός του Μαρξ, έλεος!
Πάντως δεν είπα ότι έχεις παρασυρθεί από κάποιον, είπα ότι ελπίζω να μην παρασύρεις άλλους που ελλείψει πολιτικής ιδεολογίας είναι έτοιμοι να αρπαχτούν από οτιδήποτε φαίνεται "ιδεολογικό" και "ανθρωπιστικό", ακόμα κι αν δεν έχει ορθολογική βάση και αντιτίθεται στην ανθρώπινη φύση.
Ο σοσιαλισμός είναι η ..."πολιτικά ορθή" πολιτική στάση σήμερα βλέπεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
@miv: Δεν έχει νόημα να σου απαντήσω, μιας και δεν διαφωνούμε απλώς, αλλά εκπέμπουμε σε τελείως διαφορετικό μήκος κύματος, και είναι μια ατέρμονη συζήτηση την οποία έχω κουραστεί να κάνω. Ελπίζω μόνο οι αναγνώστες να έχουν κρίση και να μην παρασύρονται από τις κλασσικότατες σοσιαλιστικές κορώνες σου (αν και λίγο δύσκολο, στα 18 μου κι εγώ είχα παρασυρθεί από κάτι τέτοια, μιας και αν δεν τα κρίνει κανείς, ακούγονται πολύ όμορφα και ιδεολογικά).

Όσον αφορά τον Ν.Δήμου, δεν θυμάμαι να έχει χαρακτηρίσει ακραίες τις θέσεις τους πουθενά, απλά τις αντιμετωπίζει με σκεπτικισμό (δηλαδή δεν είναι σίγουρος ότι όντως θα κάνουν όσα υπόσχονται αν όντως αποκτήσουν εξουσία).



Όσον αφορά σχέσεις Νίκου Δήμου-ΦΙΣ, τελικά βρήκα την παρακάτω δημοσίευση στο φιλελευθερο e-rooster.gr που εμένα δε μου ακούγεται και τόσο...αγνως σκεπτικιστική.

Γιατι δεν συμμετεχουμε στην Φ.Σ.
Οπς ειναι γνωστο ο Νικος Δημου ο Σταυρος Πετρολεκας και εγω εκδηλωσαμε την κατηγορηματικη αρνηση μας να συμμετασχουμε στην υπο δημιουργια κινηση.Προκειμενου να μην υπαρξουν παρεξηγησεις αργοτερα, ειναι σωστο να γνωριζουν οι φιλοι του e-rooster τους λογους για τους οποιους εμεις και πιθανως και αλλα στελεχη του φιλελευθερου χωρου αρνουμεθα να συμμετασχουμε.
Ο κυριοτερος λογος αφορα την μεθοδευση της προκυρηξης.Πιστευουμε οτι η προκυρηξη σε αυτη την φαση (οπου δεν υπηρξε μαζικη ουσιαστικη συζητηση) θα πρεπει να ειναι ενα ολιγολογο κειμενο γενικωn αρχων και οχι ενα πολυσελιδο πονημα επι παντος επιστητου.Το πολυσελιδο πονημα θα επρεπε να προκυψει μεσα απο ευρυτερα διαλογο και συζητηση κατα την διαρκεια του ιδρυτικου συνεδριου.
Οσο μεγαλυτερο ειναι ενα κειμενο τοσα περισσοτερα σημεια βρισκει κανεις να διαφωνησει μαζι του.Και ολοι μας εχουμε ουσιαστικες διαφωνιες σε πολλα σημεια.Εγω π.χ. διαφωνω ριζικα με τις πολλαπλες-εμμεσες η αμεσες- θετικες αναφορες στην πολιτικη των ΗΠΑ καθως και με την συζητηση για την φυση των ατομικων δικαιωματων .Οι αλλοι εχουν αλλες αντιρρησεις.
Apantvntaw στους ενδοιασμους μας ,ορισμενα μελη της διοικουσας μας προετρεψαν να υπογραψουμε ακομα κι αν διαφωνουμε, με το επιχειρημα οτι η προκυρηξη μπορει να αλλαξει αργοτερα.Δεν πιστευουμε οτι προκεται για ενα επιχειρημα το οποιο ειναι λογικο η σε τελικη αναλυση φιλελευθερο.Δεν μπορεις να υπογραφεις μια αποψη που σε εκθετει στην ευρυτερη κοινωνια και αυριο ,οταν σε ρωτησουν για την υπογραφη σου να πεις οτι υπεγραψα το κειμενο επειδη ..ηξερα οτι θα αλλαξει !
Προσωπικα (καιστο σημειο αυτο εκφραζω μονο προσωπικες αποψεις) πιστευω οτι το εγχειρημα θα πρεπει να αλλαξει ριζικα μορφη και μεθοδολογια. Τοτε εγω τουλαχιστον δεν θα εχω κανενα eνδοιασμο να συμμετασχω.Εχω προτεινει λοιπον τα εξης:
Α)Αποσυρση της προκυρηξης και αντικατασταση της με ενα ολιγολογο κειμενο γενικων αρχων στις οποιες ολοι λιγο-πολυ μπορουμε να συμφωνησουμε
Β) Συγκληση εντος δυο μηνων απο σημερα μιας Διερευνητικης Διασκεψης(ΔΔ) στην οποια θα συζητηθει ενα και μονο θεμα:Ποια τελικη μορφη θα παρει το εγχειρημα(κομμα,κινηση,ομαδα συζητησεων κλπ).Προυποθεση συγκλησης της ΔΔ ειναι οτι θα λαβουν μερος τουλαχιστον 300 ατομα.
Γ)Αν η ΔΔ λαβει την αποφαση δημιουργιας κομματος τοτε θα υπογραφει το καταστατικο απο τους παροντες (οπως απαιτει ο νομος) και θα εκλεγει μια πενταμελης επιτροπη η οποια θα προετοιμασει το ιδρυτικο συνεδριο του κομματος-το οποιο θα λαβει χωρα την ανοιξη.
Δ)Κατα την διαρκεια της ιδρυτικης διασκεψης μπορει να ξαναυποβληθει και να συζητηθει η αρχικη διακυρηξη στο βαθμο στον οποιο υπαρχουν ατομα που την στηριζουν.Παραλληλα φυσικα με αλλες πιθανες διακυρηξεις.
Το σχεδιο το οποιο προτεινω δεν εγγυαται απλως οτι η ιδεολογικη προκυρηξη του ΦΣ θα ειναι πραγματικα απορροια ευρυτερου διαλογου και ζυμωσης.Εγγυαται επισης οτι καθε βημα το οποιο θα κανουμε θα εχει την απαραιτητη συλλογικοτητα την οποια απαιτει ενα τοσο λεπτο και αμφιβολης εκβασης εγχειρημα.

Τάκης Μίχας

Ο Νίκος Δήμου εναντιώνεται σ'αυτό το κόμμα, όπως είναι τώρα για δύο λόγους.
α) Είναι υπερβολικά φιλοαμερικάνικο κι εκφράζεται περίεργα σε πολλές απόψεις ("...φυση των ανθρωπινων δικαιωμάτων..." κλπ.). Αυτό το συμμερίζομαι απόλυτα.
β) Γιατί ιδρύθηκε με αμφίβολης ποιότητας διαδικασία. Καλά αυτό δεν αφορά εμένα βεβαια, αλλά τους υποστηρικτές του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα μόνος σου λες ότι είσαι σοσιαλιστής και οπαδός του Μαρξ, έλεος!
Πάντως δεν είπα ότι έχεις παρασυρθεί από κάποιον, είπα ότι ελπίζω να μην παρασύρεις άλλους που ελλείψει πολιτικής ιδεολογίας είναι έτοιμοι να αρπαχτούν από οτιδήποτε φαίνεται "ιδεολογικό" και "ανθρωπιστικό", ακόμα κι αν δεν έχει ορθολογική βάση και αντιτίθεται στην ανθρώπινη φύση.
Ο σοσιαλισμός είναι η ..."πολιτικά ορθή" πολιτική στάση σήμερα βλέπεις...

Έχω δικαίωμα να βλέπω ορθό ό,τι ακριβώς θέλω. Αυτα περι ανθρώπινης φύσης και ορθολογισμού δεν ανήκουν στην προπαγάνδα μου. Εγώ απόψεις εκθέτω κι όποιος θέλει τις δέχεται, είτε επειδή συμφωνεί, είτε επειδή δεν υπάρχει κάτι καλύτερο να επιλέξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ευχαριστώ για το κείμενο, δεν το είχα υπόψιν. Τα όσα είπα για τον Ν.Δήμου αφορούσαν όσα είχα διαβάσει από τα κείμενα του.
Πάντως οι λόγοι που δεν συμφωνεί δεν αναφέρονται στο κείμενο. Αυτά που γράφεις:
Ο Νίκος Δήμου εναντιώνεται σ'αυτό το κόμμα, όπως είναι τώρα για δύο λόγους.
α) Είναι υπερβολικά φιλοαμερικάνικο κι εκφράζεται περίεργα σε πολλές απόψεις ("...φυση των ανθρωπινων δικαιωμάτων..." κλπ.). Αυτό το συμμερίζομαι απόλυτα.
β) Γιατί ιδρύθηκε με αμφίβολης ποιότητας διαδικασία. Καλά αυτό δεν αφορά εμένα βεβαια, αλλά τους υποστηρικτές του.
αφορούν τον γράφων, Τάκη Μίχα, και όχι τον Ν.Δήμου. Δίάβασε προσεκτικότερα:

Εγω π.χ. διαφωνω ριζικα με τις πολλαπλες-εμμεσες η αμεσες- θετικες αναφορες στην πολιτικη των ΗΠΑ καθως και με την συζητηση για την φυση των ατομικων δικαιωματων .Οι αλλοι εχουν αλλες αντιρρησεις.

[...]

Τάκης Μίχας

Επίσης δεν δίνεις λινκ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατι δεν συμμετεχουμε στην Φ.Σ.
Οπς ειναι γνωστο ο Νικος Δημου ο Σταυρος Πετρολεκας και εγω εκδηλωσαμε την κατηγορηματικη αρνηση μας να συμμετασχουμε στην υπο δημιουργια κινηση.
Προφανώς το κείμενο αφορά και τον Τάκη Μίχα και το Σταύρο Πετρολέκα και το Νίκο Δήμου, απλά γράφει ο Μίχας εκ μέρους των δύο. Είναι ξεκάθαρο νομίζω, στην πρώτη πρόταση του κειμένου.
Είναι γεγονός οτι άμεσα εκφράζεται μόνο ο Μίχας εναντίον στον άκρατο φιλοαμερικανισμό, αλλά προφανώς όταν ένα κείμενο προσυπογράφεται από ένωση τριών προσώπων, και ο Δήμου δε μπορεί να διαφωνεί. Απλώς έχει και άλλες αντιρρήσεις.

https://e-rooster.gr/10/2006/345

Κάτω από τη Διακήρυξη του κόμματος, στα blog comments, είναι η δημοσίευση με αριθμό #15.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Μα μόνος σου λες ότι είσαι σοσιαλιστής και οπαδός του Μαρξ, έλεος!
Πάντως δεν είπα ότι έχεις παρασυρθεί από κάποιον, είπα ότι ελπίζω να μην παρασύρεις άλλους που ελλείψει πολιτικής ιδεολογίας είναι έτοιμοι να αρπαχτούν από οτιδήποτε φαίνεται "ιδεολογικό" και "ανθρωπιστικό", ακόμα κι αν δεν έχει ορθολογική βάση και αντιτίθεται στην ανθρώπινη φύση.
Ο σοσιαλισμός είναι η ..."πολιτικά ορθή" πολιτική στάση σήμερα βλέπεις...

εγώ πάντως που είμαι τολιστής και οπαδός του εαυτού μου (έλεος!) σου λέω ότι είναι εντελώς παράλογο οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος να ψηφίζει ένα κόμμα που αναπαράγει στην Ελλάδα τη σκοπιανική προπαγάνδα και που δέχεται το "Δημοκρατία της Μακεδονίας" ως όνομα της εν λόγω χώρας... αυτοπροσδιορισμός και παπάρια μάντολες.. ο φιλοαμερικανισμός τους μου προκαλεί εμετό.. το μόνο κόμμα που είναι χειρότερο από αυτό σε τέτοια θέματα είναι η ΟΑΚΚΕ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προφανώς το κείμενο αφορά και τον Τάκη Μίχα και το Σταύρο Πετρολέκα και το Νίκο Δήμου, απλά γράφει ο Μίχας εκ μέρους των δύο. Είναι ξεκάθαρο νομίζω, στην πρώτη πρόταση του κειμένου.
Είναι γεγονός οτι άμεσα εκφράζεται μόνο ο Μίχας εναντίον στον άκρατο φιλοαμερικανισμό, αλλά προφανώς όταν ένα κείμενο προσυπογράφεται από ένωση τριών προσώπων, και ο Δήμου δε μπορεί να διαφωνεί. Απλώς έχει και άλλες αντιρρήσεις.

https://e-rooster.gr/10/2006/345

Κάτω από τη Διακήρυξη του κόμματος, στα blog comments, είναι η δημοσίευση με αριθμό #15.
Αν δεν διαφωνούσε ο Ν.Δήμου, τότε δεν θα ήταν απαραίτητο να διευκρινίσει ο Τάκης Μίχας ότι πρόκειται για προσωπική του αντίθεση.
Επίσης, το ότι ο Ν.Δήμου δεν δέχτηκε να συμμετάσχει στο κόμμα, δεν σημαίνει ότι τον εκφράζει κάποιο άλλο περισσότερο από όσα υπάρχουν (δεν έχει και πολλές επιλογές άλλωστε, όλα τα υπόλοιπα λαϊκίζουν πλέον). Κι εγώ άλλωστε, γι'αυτό το υποστηρίζω: Διότι με εκφράζει η πλειονότητα των προτάσεων του. Δεν γίνεται ένα κόμμα να σε εκφράζει 100%, εκτός αν το φτιάξεις εσύ :P

@tolisman: Κι εμένα μου "φέρνει εμετό" ο τρόπος έκφρασης και σκέψης σου και το ανύπαρκτο επίπεδο σου (για να μιλήσω και στη γλώσσα σου...). Τουλάχιστον με τον miv μπορεί να διαφωνούμε καθέτως, αλλά εκφράζεται σαν άνθρωπος, όχι σαν πίθηκος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μόνο καθέτως? Εδώ σου λεω οτι ο συντελεστής μου δεν ορίζεται όταν ο δικός σου είναι μηδεν. :P:P
Αλλά δεν πειράζει...Αν δεν διαφωνούσα θα βαριόμουνα. Δεν τσακώνομαι, διαφωνώ απλώς, γιατί γενικά είσαι ψαγμένο άτομο. ;)
Επί της ουσίας, πάντως, στο θέμα περι Σκοπίων δεν έχει καθόλου άδικο ο Τολης κι αυτό είναι γεγονός.

ΥΓ:...Και πολύ καλή designer.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μόνο καθέτως? Εδώ σου λεω οτι ο συντελεστής μου δεν ορίζεται όταν ο δικός σου είναι μηδεν. :P:P
Αυτός είναι ο ορισμός του "καθέτως" φίλτατε :P

Thanks για τα καλά λόγια. Κι εγώ θεωρώ ότι είσαι αρκετά ψαγμένος για την ηλικία σου. Αν συνεχίσεις έτσι, μπορεί και μια μέρα να γίνεις φιλελεύθερος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, αλλά μόνο για διανύσματα παράλληλα στους άξονες. :P

Εγώ φιλελεύθερος; Πραγματικά το θεωρώ δύσκολο να συμφωνήσω ιδεολογικά έστω και με το 10% από όσα πρεσβεύει ο φιλελευθερισμός και ιδίως αυτά που εκφράζει το κόμμα της ΦΙΣ. Για δικούς μου λόγους, όχι γιατί απαραίτητα είναι λάθος, αλλά ούτε φυσικά και σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως έγινα συνειδητοποιημένα φιλελεύθερη όταν άρχισα να δουλεύω. :)
Στα 18 μου μάλιστα είχα περάσει και ένα διάστημα ως ...κομμουνίστρια και μέλος της ΚΝΕ (από την οποία διαγράφηκα 1 μήνα μετά την εγγραφή μου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Διαφωνώ με την κομματικοκεντρική οργάνωση στην Εκπαίδευση, οπότε περίπτωση να γινω μέλος μιας οποιαδήποτε οργάνωσης δεν υπάρχει. Το φοιτητικο κίνημα πρέπει να 'ναι ενιαίο.
Συνειδητοποιημένα αποκτάς μια φιλοσοφία εννοείται με την εργασία, γιατί βασικά μονο τότε κατανοείς εκ των εσω την παραγωγική διαδικασία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
@tolisman: Κι εμένα μου "φέρνει εμετό" ο τρόπος έκφρασης και σκέψης σου και το ανύπαρκτο επίπεδο σου (για να μιλήσω και στη γλώσσα σου...). Τουλάχιστον με τον miv μπορεί να διαφωνούμε καθέτως, αλλά εκφράζεται σαν άνθρωπος, όχι σαν πίθηκος.

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.. Εσύ -ως φαίνεται- έχεις επίπεδο...!

Προσωπικά πάντως έγινα συνειδητοποιημένα φιλελεύθερη όταν άρχισα να δουλεύω. :)
Στα 18 μου μάλιστα είχα περάσει και ένα διάστημα ως ...κομμουνίστρια και μέλος της ΚΝΕ (από την οποία διαγράφηκα 1 μήνα μετά την εγγραφή μου).

Προφανώς σε διέγραψαν για κάποιο λόγο... Ποίος ήταν αυτός ο λόγος..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.. Εσύ -ως φαίνεται- έχεις επίπεδο...!

Η Michelle έχει σίγουρα. Εσύ δε σέβεσαι τη συζήτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Επειδή ειπώθηκαν κάποια πράγματα περι σοσιαλισμού και καπιταλισμού, νομίζω πως πρέπει να πω και γω την γνώμη μου..

Στην Κούβα, όπου υπάρχει σοσιαλισμός μπορεί να είναι όλοι οι άνθρωποι φτωχοί, αλλά κανένας δεν πεθαίνει από την πείνα αφού τα είδη πρώτης ανάγκης βρίσκονται σε πολύ χαμηλές τιμές, υπάρχει δωρεάν στεγαση, παιδεία (κάτι που οι "φιλελέυθεροι", οι " δημοκράτες" και οι "προοδευτικοί" θέλουν να καταργηθεί στην Ελλάδα) και έχουν ένα από τα καλύτερα δημόσια συστήματα υγείας στον κόσμο..

Στις Ηνωμένες Πολιτείες αντιθέτως, που στον οικονομικό τομέα τουλάχιστον είναι από τις πιο φιλελέυθερες χώρες, πολλοί άνθρωποι πεθαίνουν από την πείνα.. Οι οικονομικές ανισότητες είναι τεράστιες. Οι έγχρωμοι ζούνε στα γκέτο μέσα σε άθλιες συνθήκες.. Η ανώτατη παιδεία δεν είναι δωρεάν.. η στέγαση επίσης δεν είναι δωρεάν. και το δημόσιο σύτημα υγείας είναι για τον π*****, χειρότερο κι απ' το ελληνικό...

Προσωπικά, αν και κανένα από τα δύο συστήματα δεν με καλύπτει πλήρως, αν μου έλεγαν να διαλέξω θα διάλεγα χωρίς δεύτερη σκέψη το πρώτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.. Εσύ -ως φαίνεται- έχεις επίπεδο...!



Προφανώς σε διέγραψαν για κάποιο λόγο... Ποίος ήταν αυτός ο λόγος..?


Αυτό δεν είσαι σε θέση να το γνωρίζεις, οπότε μην λες αυθαίρετα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
σόρρυ κατάλαβα λάθος... νόμιζα ότι την διέγραψαν.. προφανώς έφυγε μόνη της.. σόρρυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top