Πρόγραμμα EUROSCOLA

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Πότε γράψατε εσείς. Και από που είσαι; Παίζουν και τα δύο ρόλο. Και φυσικά, το πώς το προχωρά η περιφέρεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
δεν θυμάμαι ημερομηνία ακριβώς, μπορεί να ήτανε και μέσα νοεμβρίου.
Κρήτη είμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς γράψαμε τέλη Νοεμβρίου και είμαι ΑΜΘ. Καλά, σε εμάς, προχωρούν σαν χελώνες. Δεν υπάρχει ούτε τουλάχιστον μία ανακοίνωση, η οποία να γνωστοποιεί πότε άρχισε η εξέταση των γραπτών. Αίσχος!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petrosmp

Νεοφερμένος

Ο petrosmp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Και εγω στην ΑΜΘ ειμαι γραψαμε νοεμβριο και μου ειπαν 15 μερες και τιποτα ακομα, ενω σε άλλες περιφέρειες μεσα σε δεκα μερες ειχαν βγει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σιγά που θα μας δώσουν αποτελέσματα. Τα τέτοια τους θα μας δώσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερινα Κρ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα Κρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Παιδιά πέρασα!!!!! :D Dimiou εμεις δωσαμε αρχες δεκεμβριου καπου τωρα δεν θυμαμαι ακριβως ημερομηνια ειμαι και σε κατασταση σοκ χαχαχα
Ειχα απογοητευτεί τον τελευταιο καιρο επειδη δεν εβγαιναν τα αποτελεσματα αλλα ξαφνικα σημερα μου το ανακοινωσαν! Οποτε μην απογοητευεσαι μεχρι να βγουν τα αποτελεσματα ^_^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Συγχαριτήρια Κατερίνα για την επιτυχία σου. Χαίρομαι που βοήθησα κάποιον να περάσει. Ελπίζω να μεταφέρεις αυτήν την γνώση και σε άλλους, ώστε να βοηθήσεις και τους επόμενους σου. Δυστυχώς όμως, η προσπάθεια μου αυτή(θεωρώ γιγάντια, γιατί έψαχνα πολύ καιρό) στην Περιφέρεια Αν. Μακεδονίας και Θράκης δεν εκτιμήθηκε. Κατετάγην 77ος, με μέσο όρο έκθεσης 74,5%(77 ο πρώτος βαθμολογητής, 72 ο δεύτερος). Πραγματικά, δεν ξέρω εάν πρόκειται για στημένο εδώ. 4/24 άτομα μόνο από το 1ο ΓΕΛ Κομοτηνής!!! Περίεργο. Στα περυσινά αποτελέσματα δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.Μήπως τελικά αποφάσισαν να "μπάσουν" τα δικά τους παιδιά; Δεν ξέρω. Πάντως ζήτησα να δω την έκθεση με τις διορθώσεις, γιατί δεν πε΄ριμενα αυτόν τον βαθμό. Φυσικά, 77/250 ως θέση είναι πολύ καλή, αλλά εγώ περίμενα πολύ μεγαλύτερο βαθμό στην έκθεση. Ορίστε, εσύ πέρασες, και με τον κόπο σου, ανάμεσα σε 5000 κατά μέσο όρο άτομα. Εγώ ένα πράγμα έχω να πω· ντροπή μας! Αυτή η συνήθεια τελικά δεν φεύγει ποτέ. Αχ Ελλάδα, πώς κατέληξες έτσι... Εγώ προσωπικά θα δώσω και του χρόνου. Ελπίζω ότι τότε θα εκτιμηθεί έστω και λίγο παραπάνω αυτό που έκανα.

Όλα αυτά, φυσικά, δεν τα γράφω επειδή με θεωρώ θεό. Απλά η έκθεση διορθώθηκε 4 φορές, με γνώμη από φιλόλογο με μεταπτυχιακό, ο οποίος τώρα κάνει μεταπτυχιακό σε Σπουδές ΝΑ Ευρώπης, όχι τόσο άσχετο δηλαδή επί του θέματος. Δεν πιστεύω ότι αυτή η έκθεση με την συνδρομή του υπεξ της κύπρου, ενός βοηθήματος έκθεσης, της φιλολόγου και της δικής μου, με αλλάγές σε αυτήν επί μια εβδομάδα, 3,5 σελίδων Α4, από άτομο που από την έκτη δημοτικού ενδιαφέρεται για τα κοινά, θα παιρνούσε απαρατήρητη. Δυστυχώς όμως... ο έχων μέσον νικά! Χαίρε Ελλάς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Πάντως μπράβο στα παιδιά που πέρασαν με την αξία τους, γιατι η αληθεια ειναι οτι υπάρχουν και αυτοί που έχουν μέσο, κακά τα ψέματα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερινα Κρ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα Κρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Dimiou οτι και να πεις εχεις δικιο... Απο τις περιγραφες σου και μονο περιμενα πως εχεις περασει σιγουρα, αλλα μην το βαζεις κατω, του χρονου ολα θα πανε καλα! Χιλια ευχαριστω για τις συμβουλες σου, πραγματικα με βοηθησαν πολυ...! Εγω ζητησα τα αναλυτικα αποτελεσματα αλλα ο διευθυντης μου ειπε πως δεν του τα χουν στειλει... Ο υποδιευθυντης απο την αλλη μου ειπε πως βγηκα 5η, και ετσι το αναρτησε και στην ιστοσελιδα του σχολειου...Μια φιλη μου ωστοσο που παει σε ιδιωτικο, ειπε πως ειδε τα αποτελεσματα και ειναι 1000% σιγουρη πως με ειδε 4η στον καταλογο...Δεν καταλαβαινω γιατι πρεπει να ναι τοσο περιπλοκο κατι τοσο σχετικα απλο:/ Πολυ αδικο αυτο που εγινε στη δικη σου περιπτωση, στεναχωρηθηκα και γω... Και εχω ακουσει και γω πως γινονται πολλα, οτι δηλαδη υπαρχουν παιδια που περνανε με μεσο και ειχα αγχωθει, γιατι ουτε μεσο ειχα και την εκθεση την ετοιμασα και μονη μου, μονο με πληροφοριες απο το διαδικτυο, συμβουλες παιδιων οπως εσυ dimiou, αλλα μεχρι εκει..Οπως και να χει, εσυ γνωριζεις τι αξιζεις και πραγματικα ευχομαι τα καλυτερα για του χρονου..! Θα περιμενω και τοτε τα νεα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria__p

Νεοφερμένος

Η maria__p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
είναι κανείς από δυτική μακεδονία που πάει φέτος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Γιατί δεν δοκιμάζεις να συμμετάσχεις στο διαγωνισμό Euroscola; Γράφεις έκθεση για το κοινοβούλιο και αν είσαι αρκετά καλή επιλέγεσαι να ταξιδέψεις Στρασβούργο για 3-4 μερες στο Ευρωπαικό Κοινοβούλιο(μαζί με άλλους 23 μαθητές της περιφέρειάς σου)! Δοκίμασα νομίζοντας ότι δεν είχα ελπίδες και τελικά επιλέχθηκα! Είναι εκπληκτική εμπειρία, συνεργάζεσαι με άλλους μαθητές από όλη την Ευρώπη, έρχεσαι σε επαφή με τα κέντρα των πολιτικών αποφάσεων και το κυριότερο: Είναι όλα ΔΩΡΕΑΝ!(εκτος φυσικά από καποια προσωπικά σου έξοδα!). Νομίζω αξίζει να κάνεις την προσπάθεια!

Όταν πήγα εγώ δεν ήταν όλα δωρεάν. 'Εδωσα γύρω στα 100-200 ευρώ δε θυμάμαι ακριβώς. Επίσης ως κριτήρια επιλογής έχουν το βαθμό που έβγαλες στην προηγούμενη τάξη και τη γνώση ξένων γλωσσών πέρα από την έκθεση. Κατα τα άλλα θα συμφωνήσω ότι είναι υπέροχη εμπειρία. :)

Σημείωση Συντονιστή:
Τα μηνύματα 591-599 μεταφέρθηκαν απο το θέμα: Ταξίδι στο Στρασβούργο στα πλαίσια σχολικού προγράμματος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Το κοινοβούλιο δίνει επιδότηση 470 ευρώ περίπου(αν θυμάμαι καλά) για κάθε μαθητή τα οποία είναι υπέραρκετα για 3 μερες συμπεριλαμβανομενου 2 δειπνων και πρωινού. Το ξενοδοχείο μου ηταν 5στερο. Συνήθως επιλέγεται προορισμός εκτός Στρασβούργου(πχ Γερμανια η Ελβετία) και απο κει με λεωφορείο οι μαθητές πάνε Στρασβούργο(τα εισιτήρια για απευθείας προορισμό Στρασβούργο είναι πανάκριβα). Αν συνεννοηθούν όλοι οι μαθητές μπορούν να δώσουν 100-200 ευρώ και να επιμηκύνουν τις ημέρες παραμονής(φαντάζομαι αυτό έγινε στην περίπτωσή σας). Αν και νομίζω για παραπάνω μέρες μπορεί να επιλεχθεί κάποιο φθηνό ξενοδοχείο η μια πιο φθηνή αεροπορική εταιρεία, δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει με αυτά. Και πάλι όμως τα έξοδα δεν είναι πολλά.
Θέλει σίγουρα άριστο Μ.Ο.(19+) και ξένη γλώσσα(Αγγλικά η Γαλλικά) σε επίπεδο C.(proficiency κτλ, μπορείς και με lower αλλα μοριοδοτείσαι λιγότερο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Αν θυμάμαι καλά κάναμε 3 διανυχτερεύσεις. Μια μέρα που είμασταν στο δρόμο ολη μέρα μέχρι να φτάσουμε Στρασβούργο το βράδυ, μια μερα που πήγαμε στο κοινοβούλιο και άλλη μια που κάναμε βόλτες και την επομένη πρωί πρωί φύγαμε. Πήγαμε και ήρθαμε μέσω Ζυρίχης. Το ξενοδοχείο δεν ξέρω πόσα αστέρια είχε πάντως εμένα μου φάνηκε μια χαρά δηλαδή δεν ήταν φτηνιάρικο. Η μόνη επιλογή που είχαμε ήταν το να κάτσουμε 2 μέρες δλδ ίσα να πάμε και να φύγουμε χωρίς να δούμε τίποτα ή να κάτσουμε 1 ακόμα μέρα για να δούμε λίγο την πόλη. Και οι δύο περιπτώσες απατούσαν λεφτά επιπλέον και επειδή η διαφορά των 2 προσφορών ήταν αμελητέα και κυρίως την πόλη θέλαμε να γυρίσουμε το κάναμε έτσι. Άλλη επιβάρυνση έχει κάποιος που μένει Αθήνα και κάποιος που μένει επαρχεία πάντως. Επίσης πήγα πριν από 3 χρόνια οπότε μπορεί να έχει αλλάξει η χρηματοδότηση ή κάτι άλλο. Και αν δεν υπάρχει μεγάλος ανταγωνισμός στην περιφέρεια δεν είναι απαραίτητο τόσο το 19. Η έκθεση μετράει 60%, ο βαθμός 20% και το πτυχίο 20%.

Λίγο άσχετα πάντως όλα αυτά γιατί η κοπέλα λογικά με άλλο πρόγραμμα έχει τη δυνατότητα να πάει με το σχολείο της. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dragneel

Νεοφερμένος

Ο dragneel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Δεν πειράζει μωρέ. Κουβεντα να γίνεται! Τέλος πάντων αν τα καταφέρει δε νομίζω το πρόβλημα της να είναι τα 100 ευρω που μπορεί να χρειαστεί να δώσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αυτό με το Euroscola είναι σίγουρο ότι ισχύει ακόμα?Γιατί θα ήθελα να ξαναπάω στο Στρασβούργο :inlove: (πόσο μάλιστα αν είναι τζάμπα η εκδρομή! :clapup:),αλλά δεν υπάρχει προθυμία από τους άλλους για κάτι τέτοιο!Γίνεται να πάρω μέρος μόνος μου στο λύκειο,ή πρέπει με συμμαθητές μου (να είναι δλδ μία ομάδα από το σχολείο)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερινα Κρ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα Κρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Αυτό με το Euroscola είναι σίγουρο ότι ισχύει ακόμα?Γιατί θα ήθελα να ξαναπάω στο Στρασβούργο :inlove: (πόσο μάλιστα αν είναι τζάμπα η εκδρομή! :clapup:),αλλά δεν υπάρχει προθυμία από τους άλλους για κάτι τέτοιο!Γίνεται να πάρω μέρος μόνος μου στο λύκειο,ή πρέπει με συμμαθητές μου (να είναι δλδ μία ομάδα από το σχολείο)?

Ισχύει κάθε χρόνο, εγώ πήγα φέτος. Λογικά θα ισχύσει και του χρόνου, εκτός και αν βγούμε από την Ε.Ε:bye: Φυσικά και γίνεται να συμμετάσχεις και μόνος σου χωρίς να υπάρχουν άλλοι ενδιαφερόμενοι από το σχολείο, ίσα-ίσα που αυξάνονται και οι πιθανότητες διάκρισης σου :P Φρόντισε μόνο να ενημερώσεις τους καθηγητές και γενικότερα τη διεύθυνση του σχολείου ώστε να έχουν υπόψιν τους πως υπάρχει ενδιαφέρον, έστω και από έναν μαθητή, προκειμένου να προβούν έγκαιρα στα διαδικαστικά. Στο λέω γιατί σε αρκετά σχολεία δεν υπάρχει η κατάλληλη ενημέρωση και οργάνωση, οπότε τώρα που γνωρίζεις για το διαγωνισμό, μπορείς να εξασφαλίσεις τη συμμετοχή σου σε αυτόν.

Όσο αφορά στο προγραμματισμό της εκδρομής, ξενοδοχείο, ξεναγήσεις, εστιατόρια κλπ, εξαρτάται από το ταξιδιωτικό γραφείο και τους υπεύθυνους αυτής. Η επιδότηση μπορεί να είναι 470 ευρώ(αν θυμάμαι και εγώ καλά),ποσό το οποίο ακούγεται επαρκές για ένα τριήμερο, αλλά συχνά δεν αξιοποιείται σωστά. Π.χ. στη δική μου περίπτωση το εστιατόριο στο οποίο πήγαμε και τα δύο βράδια δεν ήταν καθόλου καλό και το ξενοδοχείο ήταν 3 αστέρων, αρκετά μέτριο. Anyway, οι εμπειρίες που κερδίζεις σε καμία περίπτωση δε συγκρίνονται με αυτά τα μικρομειονεκτήματα! Do your best όταν έρθει η ώρα και έπειτα βλέπουμε :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Ισχύει κάθε χρόνο, εγώ πήγα φέτος. Λογικά θα ισχύσει και του χρόνου, εκτός και αν βγούμε από την Ε.Ε:bye: Φυσικά και γίνεται να συμμετάσχεις και μόνος σου χωρίς να υπάρχουν άλλοι ενδιαφερόμενοι από το σχολείο, ίσα-ίσα που αυξάνονται και οι πιθανότητες διάκρισης σου :P Φρόντισε μόνο να ενημερώσεις τους καθηγητές και γενικότερα τη διεύθυνση του σχολείου ώστε να έχουν υπόψιν τους πως υπάρχει ενδιαφέρον, έστω και από έναν μαθητή, προκειμένου να προβούν έγκαιρα στα διαδικαστικά. Στο λέω γιατί σε αρκετά σχολεία δεν υπάρχει η κατάλληλη ενημέρωση και οργάνωση, οπότε τώρα που γνωρίζεις για το διαγωνισμό, μπορείς να εξασφαλίσεις τη συμμετοχή σου σε αυτόν.

Όσο αφορά στο προγραμματισμό της εκδρομής, ξενοδοχείο, ξεναγήσεις, εστιατόρια κλπ, εξαρτάται από το ταξιδιωτικό γραφείο και τους υπεύθυνους αυτής. Η επιδότηση μπορεί να είναι 470 ευρώ(αν θυμάμαι και εγώ καλά),ποσό το οποίο ακούγεται επαρκές για ένα τριήμερο, αλλά συχνά δεν αξιοποιείται σωστά. Π.χ. στη δική μου περίπτωση το εστιατόριο στο οποίο πήγαμε και τα δύο βράδια δεν ήταν καθόλου καλό και το ξενοδοχείο ήταν 3 αστέρων, αρκετά μέτριο. Anyway, οι εμπειρίες που κερδίζεις σε καμία περίπτωση δε συγκρίνονται με αυτά τα μικρομειονεκτήματα! Do your best όταν έρθει η ώρα και έπειτα βλέπουμε :D

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)
Εφόσον γίνεται να πάω μόνος μου,θα πάρω μέρος,δεν το συζητάω!Εφόσον έχω και καλούς βαθμούς και από γλώσσες τα πάω καλά,αν γράψω και μία καλή έκθεση φαντάζομαι ότι θα με δεχτούν.Το θέμα είναι πότε μπορώ να πάρω μέρος?Του χρόνου,που θα είμαι πρώτη λυκείου,γίνεται?Ή πρέπει να είμαι δευτέρα ή τρίτη?
Όσο για τα χρήματα,φτάνουν και περισσεύουν.Εμείς φέτος πήγαμε εξαήμερη στο Βερολίνο με 450Ε (αν και το Στρασβούργο πρέπει να είναι πιο ακριβό,θυμάμαι ότι και όταν είχαμε πάει πρόπερσι είχαν δυσκολευτεί πολύ να βρουν ξενοδοχείο,και πάλι το ξενοδοχείο που μας βρήκε το τουριστικό γραφείο ήταν μία τρόγλη!ευτυχώς ήταν μόνο για δύο διανυκτερεύσεις και γυρνούσαμε όλη μέρα έξω,οπότε πηγαίναμε μόνο για έναν ύπνο στο ξενοδοχείο,και όταν γυρνούσαμε ήμασταν έτοιμοι να πέσουμε ξεροί από την κούραση,οπότε δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα)! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Απο Β' λυκείου γίνεται. Εμάς θυμάμαι είχε γίνει ένα λάθος με τα χαρτιά φέτος και ζητήσαν παιδιά απο Α' λυκείου και δηλώσαμε τσάμπα συμμετοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερινα Κρ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα Κρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! :)
Εφόσον γίνεται να πάω μόνος μου,θα πάρω μέρος,δεν το συζητάω!Εφόσον έχω και καλούς βαθμούς και από γλώσσες τα πάω καλά,αν γράψω και μία καλή έκθεση φαντάζομαι ότι θα με δεχτούν.Το θέμα είναι πότε μπορώ να πάρω μέρος?Του χρόνου,που θα είμαι πρώτη λυκείου,γίνεται?Ή πρέπει να είμαι δευτέρα ή τρίτη?
Όσο για τα χρήματα,φτάνουν και περισσεύουν.Εμείς φέτος πήγαμε εξαήμερη στο Βερολίνο με 450Ε (αν και το Στρασβούργο πρέπει να είναι πιο ακριβό,θυμάμαι ότι και όταν είχαμε πάει πρόπερσι είχαν δυσκολευτεί πολύ να βρουν ξενοδοχείο,και πάλι το ξενοδοχείο που μας βρήκε το τουριστικό γραφείο ήταν μία τρόγλη!ευτυχώς ήταν μόνο για δύο διανυκτερεύσεις και γυρνούσαμε όλη μέρα έξω,οπότε πηγαίναμε μόνο για έναν ύπνο στο ξενοδοχείο,και όταν γυρνούσαμε ήμασταν έτοιμοι να πέσουμε ξεροί από την κούραση,οπότε δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα)! :clapup:

Τίποτα :D Όχι στην πρώτη λυκείου είναι αδύνατη η συμμετοχή, μόνο στη δευτέρα και στην τρίτη γίνεται. Ωστόσο οι περισσότεροι επιλέγουν να συμμετάσχουν στη δευτέρα καθώς δεν έχουν το βάρος των πανελληνίων. Οπότε, δοκίμασε του παραχρόνου, και αν δεν τα καταφέρεις, ξαναδοκιμάζεις την επόμενη χρονιά. Και τρίτη λυκείου να σαι, άμα οργανώσεις σωστά το χρόνο σου, μια χαρά προλαβαίνεις ^_^ Όπως και να χει έχουμε καιρό μέχρι τότε, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι από τώρα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panspil

Νεοφερμένος

Ο panspil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Φυσικής Αγωγής & Αθλητισμού Θράκης. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
γεια σας παιδία....σε 2 εβδομαδες θα γραψω και εγω έκθεση για το πρόγραμμα euroscola με θεμα : «Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο μετά την Συνθήκη της Λισαβόνας έχει πιο ενισχυμένο ρόλο στην διαμόρφωση της Ευρώπης. Ποιος είναι ο ρόλος του Ευρωπαίου πολίτη και πως μπορεί να ακουστεί δυνατότερα η φωνή του στην Ευρώπη;.....θα ηθελα να μου δώσετε κάποιες ιδέες- θεματα θα οποια θα αναλύσω... επιτρέπεται να εχω σημειώσεις την ώρα τις εξέτασης ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top