Πρόγραμμα EUROSCOLA

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Καλησπέρα,

επειδή φαντάζομαι θα υπάρξει και φέτος αυτό το πρόγραμμα, ξέρει κανείς, πώς βγαίνει η βαθμολογία; Ξέρω ότι είναι 60% η έκθεση, 20% ο βαθμός και 20% η πιστοποίηση ξένης γλώσσης. Αλλά όσον αφορά τα 2 τελευταία, αν έχεις βαθμό με δεκαδικό ψηφίο, αυτό στρογυλλοποιείται; Δηλαδή, εγώ, που στην Α' έβγαλα 18,8, θα μετρήσει ώς 19%; Τέλος, στις γλώσσες, επειδή εγώ δεν ξέρω γαλλικά, αυτό θα έχει αρνητική επίπτωση; Δηλαδή, έχοντας το Γ2 στα αγγλικά και τίποτε στα γαλλικά, θα μετρήσει το 10% ή το 20%; Ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης

Επειδή πάνε 2 χρόνια απο τότε που πήγα απαντάω με επιφύλαξη. Πολλοί σε εμας δεν ήξεραν καθόλου γαλλικά αλλά πήραν το απόλυτο 20% επειδή είχαν προφίσενσι. Η συνοδός μας μας είχε πει ότι μετράει το να έχεις μέγιστο πτυχίο κάπου άσχετα αν είναι γαλλικά ή όχι. Έτσι, επειδή όλοι έτυχε να έχουμε προφ πήραμε όλοι τη μέγιστη βαθμολογία στις γλωσσες.
Για το βαθμό, δεν ξέρω σίγουρα πως πάει, αλλά με τα δεδομένα που είχαμε το 2012 εσύ που έχεις προφισενσι και 18.8 βαθμό με μια καλή έκθεση είσαι σίγουρα μέσα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Επειδή πάνε 2 χρόνια απο τότε που πήγα απαντάω με επιφύλαξη. Πολλοί σε εμας δεν ήξεραν καθόλου γαλλικά αλλά πήραν το απόλυτο 20% επειδή είχαν προφίσενσι. Η συνοδός μας μας είχε πει ότι μετράει το να έχεις μέγιστο πτυχίο κάπου άσχετα αν είναι γαλλικά ή όχι. Έτσι, επειδή όλοι έτυχε να έχουμε προφ πήραμε όλοι τη μέγιστη βαθμολογία στις γλωσσες.
Για το βαθμό, δεν ξέρω σίγουρα πως πάει, αλλά με τα δεδομένα που είχαμε το 2012 εσύ που έχεις προφισενσι και 18.8 βαθμό με μια καλή έκθεση είσαι σίγουρα μέσα. :)

Να 'σαι καλά. Οπότε να μείνω ήσυχος μέχρι να δούμε το θέμα της εκθέσεως και να πέσουμε ξεροί όπως και πέρυσι με αυτό το παλούκι που είχαν βάλει.

Πάντως, από ότι είδα στα στοιχεία σου, σπουδάζεις στην Ρωσία. Πραγματικά θα μήθελα να μάθω πώς είναι, γιατί το καλοκαίρι άρχισα να μαθαίνω ρωσικά από το ίντερνετ και γενικότερα άρχισα να ασχολούμαι με ότι έχει σχέση με Ρωσία.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Να 'σαι καλά. Οπότε να μείνω ήσυχος μέχρι να δούμε το θέμα της εκθέσεως και να πέσουμε ξεροί όπως και πέρυσι με αυτό το παλούκι που είχαν βάλει.

Πάντως, από ότι είδα στα στοιχεία σου, σπουδάζεις στην Ρωσία. Πραγματικά θα μήθελα να μάθω πώς είναι, γιατί το καλοκαίρι άρχισα να μαθαίνω ρωσικά από το ίντερνετ και γενικότερα άρχισα να ασχολούμαι με ότι έχει σχέση με Ρωσία.
Σε ευχαριστώ πολύ.

Βαγγέλης

Γιατί τώρα κάθε χρόνο θα αλλάζουν το θέμα? Άμα γράφεις καλά γενικά και διαβάσεις 5 πράγματα για την Ευρώπη θα είσαι κομπλέ. Εγώ πήγα πιο πολύ για να δοκιμάσω τον εαυτό μου σε ένα πιο ιδιαίτερο θέμα και για να χάσω και 2 ώρες μάθημα :P και έμεινα όταν έμαθα ότι πέρασα και είχα και πολύ καλή έκθεση.

Εχμ, τα στοιχεία μου είναι λίγο ψευδή. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί τώρα κάθε χρόνο θα αλλάζουν το θέμα? Άμα γράφεις καλά γενικά και διαβάσεις 5 πράγματα για την Ευρώπη θα είσαι κομπλέ. Εγώ πήγα πιο πολύ για να δοκιμάσω τον εαυτό μου σε ένα πιο ιδιαίτερο θέμα και για να χάσω και 2 ώρες μάθημα :P και έμεινα όταν έμαθα ότι πέρασα και είχα και πολύ καλή έκθεση.

Εχμ, τα στοιχεία μου είναι λίγο ψευδή. :redface:

Μάλιστα. Καλώς, σε ευχαριστώ. Όσο για το τελευταίο, δεν πειράζει, λογικό είναι, είμαστε στο διαδίκτυο. Πρέπει να προσέχουμε λίγο παραπάνω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μάλιστα. Καλώς, σε ευχαριστώ. Όσο για το τελευταίο, δεν πειράζει, λογικό είναι, είμαστε στο διαδίκτυο. Πρέπει να προσέχουμε λίγο παραπάνω ;)

:)
Καλή επιτυχία σου εύχομαι!
Είναι μια υπέροχη εμπειρία και αξίζει απόλυτα!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη βγήκε το θέμα και είναι ακριβώς το ίδιο με πέρυσι. Πρώην συμμετέχοντες, πείτε τι γράψατε, μπας και καταφέρουμε να πάμε και εμείς στο Στρασβούργο. Επίσης, όποιος έχει οποιοδήποτε λινκ, ας το γράψει.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

έχω κάνει ένα νέο θέμα στην Β' Λυκείου για το Euroscola 2015. Παρακαλώ πρώην συμμετέχοντες να μας μιλήσουν λίγο για την έκθεση, το θέμα της οποίας είναι το ίδιο με το περυσινό(εκτός από την αναφορά στις Ευρωεκλογές) και να μας δώσουν υλικό. Εάν γίνεται αυτό ας γίνει λίγο γρήγορα, καθώς μέχρι τις 7/10 η περιφέρεια Αν. Μακεδονία και Θράκης, από τη οποία είμαι εγώ, θα τελειώσει. Ευχαριστώ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή για το Euroscola μόνο Β' και Γ' λυκείου;[Πόσα άτομα παίρνουν από κάθε περιφέρεια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή για το Euroscola μόνο Β' και Γ' λυκείου;[Πόσα άτομα παίρνουν από κάθε περιφέρεια;

1)ναι!
2) εξαρτάται γύρω στα 20-25 νομίζω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mandy96

Νεοφερμένος

Η mandy96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Είσαι σίγουρος οτι ειναι αυτο το θεμα σου? εδωσα περυσι τετοιο καιρο και το θεμα ηταν αλλο οπως και τα τελευταια χρονια...το αλλαξαν βαζοντας μεσα τη συνθηκη της Λισαβονας μονο και μονο διοτι ειχαμε εκλογες και παλι νομιζω μονο για την "εκτατη" ημεριδα π εγινε τον απριλιο αφου καμια αλλη χρονια δεν το εχουν κανει 2 φορες το χρονο. Θα σε συμβουλευα να το ξαναψαξεις. Αν εχεις το θεμα που εχει πεσει ολες τις αλλες χρονιες μπορω να σε βοηθησω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ναι είμαι σίγουρος. Αυτό είναι. Έχεις τίποτε για βοήθεια πάνω σε αυτό, καθώς δίνουμε αυτήν την εβδομάδα;

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Κανένας δεν έχει τίποτα; Όλο και κάτι θα υπάρχει, σας είπα, το θέμα είναι το ίδιο με πέρυσι, αυτό με το πώς ο πολίτης μπορεί να συμμετέχει πιο ενεργά.
Βασικά ζητώ το τι θα γραφεί στην έκθεση. Είδα την δομή που ακολούθησαν τρία παιδιά σε αυτή τη σελίδα πέρυσι, αλλά τι γράφουμε στο περίπου; Έχει μήπως κάποιος κατά τύχη κάποια έτοιμη έκθεση για να δω ιδέες και δομή αναλυτικότερα; Επίσης, τίποτε σάιτ που να βοηθήσουν; Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Βαγγέλης

Εμείς δίναμε πριν 2 εβδομάδες. Κατ'εμέ είναι πολύ κακά ορισμένο το θέμα και πάααρα πολύ αφηρημένο συγκριτικά με το προηγούμενο. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος και γι'αυτό και ο καθένας έχει μία διαφορετική άποψη περί του θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εμείς δίναμε πριν 2 εβδομάδες. Κατ'εμέ είναι πολύ κακά ορισμένο το θέμα και πάααρα πολύ αφηρημένο συγκριτικά με το προηγούμενο. Δεν υπάρχει σωστό ή λάθος και γι'αυτό και ο καθένας έχει μία διαφορετική άποψη περί του θέματος.

Εσύ δηλαδή τι έγραψες; Ακολούθησες τον σκελετό των προηγουμένων συμμετεχόχτων ή έκανες κάτι μόνον δικό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mandy96

Νεοφερμένος

Η mandy96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
ουσιαστικα τα ζητουμενα της εκθεσης σου ειναι
1. πως οριζεται ο υπευθυνος δημοκρατικος πολιτης (ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του πχ. να ενδιαφερεται για τα κοινα, να τηρει τους νομους, να μαχεται κατα των κοινωνικων ανισοτητων κτλ)
2.τροποι με σκοπο την ενισχυση της φωνης του ευρωπαιου πολιτη.
μπορεις να δουλεψεις πανω σε αυτο και να φτιαξεις ενα σκελετο και εμεις να σε βοηθησουμε λιγο με τις λεπτομεριες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatianakytt

Νεοφερμένος

Η tatianakytt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εγώ θα ήθελα να μάθω τι στυλ γραπτού προτιμούν να δουν. Για παράδειγμα, εκλεπτυσμένο και ψαγμένο, με διάφορες πληροφορίες από ομιλίες/ δοκίμια ή κάτι που φαίνεται ότι υπάρχει ένας μαθητής από πίσω,ωστόσο με όμορφο κι επίσημο ύφος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
ουσιαστικα τα ζητουμενα της εκθεσης σου ειναι
1. πως οριζεται ο υπευθυνος δημοκρατικος πολιτης (ποιες ειναι οι υποχρεωσεις του πχ. να ενδιαφερεται για τα κοινα, να τηρει τους νομους, να μαχεται κατα των κοινωνικων ανισοτητων κτλ)
2.τροποι με σκοπο την ενισχυση της φωνης του ευρωπαιου πολιτη.
μπορεις να δουλεψεις πανω σε αυτο και να φτιαξεις ενα σκελετο και εμεις να σε βοηθησουμε λιγο με τις λεπτομεριες

Βασικά δεν σκέφτηκα να αναφερθώ στο πρώτο σημείο που θίγεις. Θα αναφερόμουν όμως στο 2ο. Τώρα, εγώ θα κάνω ένα σκαρίφημα και όταν τελειώσω θα το υποβάλω εδώ για να το δείτε και εσείς οι παλιοί;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

niek

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Ό,τι και να γράψει κανείς, αν είναι με μέσον και δεν υπάρχει διαφάνεια, είναι χαμένος κόπος. Το μόνο καλό με αυτό είναι οι γνώσεις που θα μείνουν για την Ευρώπη. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παρακαλώ πολύ να μου απαντήσει κάποιος έως την Τετάρτη. Δεν υπάρχει πολύς χρόνος. Συγνώμη για την πίεση και ευχαριστώ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα,

τελικά έγραψα για το Euroscola, βρήκα και για το τι είναι υπεύθυνος δημοκρατικός πολίτης, έχω γενικότερα καλό προαίσθημα ότι θα περάσω. Μόνο μια ερώτηση· ξέρει κανείς πόσο καιρό κάνουν να βγουν τα αποτελέσματα. Σε αυτό θα προτιμούσα απάντηση από άτομα εκτός περιφέρειας Αττικής και Κεντρικής Μακεδονίας, διότι εκεί λόγω μεγάλου πληθυσμού υπάρχουν σίγουρα περισσότεροι συμμετέχοντες από τους ~100 στην Ανατολική Μακεδονία και Θράκη. Ευχαριστώ.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine Kryp.

Νεοφερμένος

Η Catherine Kryp. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα και από μένα :)

Εγώ γράφω την Τρίτη και με αγχώνει λίγο το γεγονός ότι κοντεύουν οι μέρες γιατί σήμερα πληροφορήθηκα πως είναι σε λίγες μέρες το γραπτό και δεν έχω ψαχτεί αρκετά:/ Καλή επιτυχία σε όλους και όπως είπε και ο Βαγγέλης αναμένουμε πληροφορίες και συμβουλές! Διάβασα και την άλλη συζήτηση περί euroscola και ήταν πράγματι χρήσιμη...με το καλό στο Στρασβούργοοο :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top