Πρόγραμμα EUROSCOLA

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα Κατερίνα,

μην ανησυχείς, εάν έχεις διαβάσει και ενημερωθεί θα πας μια χαρά.
Πληροφορίες μπορείς να βρεις από το ΥΠΕΞ της Κύπρου για τις αλλαγές που έφερε η Συνθήκη της Λισαβόνας. Επίσης να ψάξεις για τα δικαιώματα σύμφωνα με τον Χάρτη Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων(γύρω στα 7 είναι). Έπειτα να βρεις το τι είναι ο υπεύθυνος δημοκρατικός πολίτης(θυμήσου την ερώτηση, ποιος ο ΡΟΛΟΣ του Ευρωπαίου πολίτη), ποια δηλαδή τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει αυτός, ώστε να θεωρείται έτσι. Τέλος πρέπει να κάτσεις να σκεφτείς τρόπους, με τους οποίους θα "ακουστεί δυνατότερα η φωνή του ευρωπαίου πολίτης".
Ο σκελετός που περίπου ακολούθησα είναι ο εξής(την έκθεση ολόκληρη δεν σου τη δίνω για ευνόητους λόγους):

Μέρος Α: Τι είναι ΕΕ, ιστορική αναδρομη από την ΕΚΑΧ, ΕΟΚ , ΕΥΡΑΤΟΜ, στους 3 πυλώνες της ΕΕ και τέλος στην Ενωμένη Ευρώπη από την Συνθήκη της Λισαβόνας. Βασικές αλλαγές στα 4 όργανα(Κοινοβούλιο, Επιτροπή, Συμβούλιο Υπουργών και Ευρωπαϊκό Συμβούλιο.
Μέρος Β: Ερώτηση(Μιά παράγραφος που λες, μπλα μπλα δημοκρατικότερη ευρώπη αλλά ο ο πολίτης ακόμη δεν ενδιαφέρεται. Και μετά παραθέτεις με δικά σου λόγια την ερώτηση). Δικαιώματα κατά τον χάρτη θεμελιωδών δικαιωμάτων.
Μέρος Γ: Τι είναι υπεύθυνος Δημοκρατικός πολίτης; Παραθέτεις τα χαρακτηριστικά που πρέπει να έχει(εγώ αυτά τα πήρα από το βιβλίο-βοήθημα για έκθεση του Ηλία Σαραφίδη, το αλφαβητάρι της έκθεσης). Να σκεφτείς κάποιους τρόπους με τους οποίους θα υπάρξει μια πιο άμεση έκφραση γνώμης του ευρωπαίου πολίτη για τα "ευρωπαϊκά κοινά".
Μέρος Δ: Επίλογος.

Αυτά από εμένα. Ελπίζω να πας καλά.

Βαγγέλης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine Kryp.

Νεοφερμένος

Η Catherine Kryp. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Καλησπέρα και πάλι!

Βαγγέλη κάνω το σχεδιάγραμμα τώρα, και ευχαριστώ πραγματικά για τη βοήθεια σου!!! Πληροφορίες έχω βρει αρκετές, συμφωνούν και με αυτές που αναφέρεις εσύ, οπότε νομίζω πως βρίσκομαι σε καλό δρόμο..
Εσύ έγραψες από ότι κατάλαβα; Καλά αποτελέσματα και από όσα περιγράφεις πρέπει να έχεις πάει πάρα πολύ καλά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Καλησπέρα Κατερίνα,

ναι, εγώ έκανα το ποστ, μετά όμως στράφηκα στο αντίστοιχο μεγαλύτερο, μιας και εδώ δεν υπήρχε και κανείς που να απαντά. Και από την στιγμή που εγώ βοηθήθηκα πολύ από άλλους, έτσι και εγώ, πρέπει να βοηθήσω άλλους.

Μακάρι να έχεις δίκιο. Θέλω πάρα πολύ να πάω και έπεσε πολύ ψάξιμο για όλα αυτά. Γι'αυτο άλλωστε σου έδωσα το σχεδιάγραμμα, διότι δεν θα ήθελα να το δω υπό το όνομα κάποιου άλλου, όμως σου έδωσα, θεωρώ, μια μεγάλη βοήθεια. Ελπίζω να καταλάβεις καλύτερα, έτσι, τι πρέπει να γράψεις.

Βαγγέλης

Υ.Γ.: Εσύ σε ποια περιφέρεια ζεις; Εγώ Ανατολική Μακεδονία και Θράκη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine Kryp.

Νεοφερμένος

Η Catherine Kryp. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Ναι το παρατήρησα και γω πως στο συγκεκριμένο δεν δόθηκε πολλή σημασία,,
Και γω θέλω τόσο πολύ, φέτος είναι τελευταία ευκαιρία, πέρυσι από βλακεία δεν δηλώσαμε καν συμμετοχή επειδή δεν υπήρξε κατάλληλη ενημέρωση! -_-
Με βοήθησες πολύ η αλήθεια είναι, οπότε ευχαριστώ και πάλι! Θα περιμένω να μάθω τα αποτελέσματα ε! :D
Αθήνα μένω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tatianakytt

Νεοφερμένος

Η tatianakytt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τελειωσε και το Euroscola 2015, τουλαχιστον ο,τι μπορουσαμε να κανουμε εμεις ως μαθητες για να περασουμε. Μηπως γνωριζει κανεις ποτε βγαινουν τα αποτελεσματα; Θα μας τα ανακοινωσουν οι καθηγητες η θα αναρτηθουν σε καποια ιστοσελιδα στο Διαδικτυο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine Kryp.

Νεοφερμένος

Η Catherine Kryp. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Τατιάνα κάθε περιφέρεια συμμετέχει σε διαφορετική περίοδο :P Εγώ για παράδειγμα γράφω την Τρίτη..
Ελπίζω να πήγες καλά :) Τα αποτελέσματα από όσο ξέρω βγαίνουν σε μιάμιση με δύο βδομάδες, οπότε μέχρι τότε υπομονή!

Καλά αποτελέσματα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργια Μ

Νεοφερμένος

Η Γεωργια Μ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Μηπως θα μπορουσε καποιος να με βοηθησει οσον αφορα το δευτερο σκελος της εκθεσης δηλ τους τροπους ενισχυσης; εβαλα συμμετοχη σε ευρωπαικα προγραμματα, να δοθει στους νεους η δυνατοτητα να προτεινουν λυσεις μεσω μιας ηλεκτρονικης κοινοτητας ... αλλα δεν μ ερχεται κατι αλλο...ααα και οσον αφορα το οριο λεξεων... βασικα υπαρχει οριο; Αυταα.. :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να βάλεις κάτι σχετικά με δημοψήφισμα. Και να θυμάσαι, δεν μιλούμε μόνο για νέους, γι' αυτό καλό είναι να το βγάλεις, εκτός και αν αναφέρεσαι στην εκπαίδευση, όπου 100% μιλούμε για ξένους. Μπορείς να βάλεις πχ θεσμοθέτηση υποχρεωτικών δημοψηφισμάτων για είσοδο στην ΕΕ, στην ΟΝΕ και για επικύρωση Συνθηκών, τα οποία δημοψιφίσματα θα είναι σίγουρα, διότι αυτά θα θεσπιστούν με κοινοτική οδηγία/κανόνα/ όπως λέγεται.
Όριο λέξεων δεν υπάρχει. Γράφεις όσο θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Τι έγινε τελικά; Πώς πήγατε στην έκθεση;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine Kryp.

Νεοφερμένος

Η Catherine Kryp. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Έγραψα το πρωί...Καλά πήγα πιστεύω αλλά από τα τόσα άτομα που συμμετείχαν χμμμ δεν ξέρω.. θα δείξει!! Hope for the best but prepare for the worst που λενε :P
Τελικά μου πήρε πέντε σελίδες και μενα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
έγραψα κι εγώ για την euroscola πριν κανά μήνα. ένα έχω να σας πω: ΔΕΝ μπορούσα να ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ με τίποτα. Έγραψα 3 σελίδες με το ζόρι, νύσταζα, έκανα ένα σχεδιάγραμμα πάνω στο θρανίο ΝΑ! με το συμπάθειο με σκοπό να έχω έναν μπούσουλα και στο τέλος κατέληξα σχεδόν να αντιγράψω το σχεδιάγραμμα μου χωρίς να το αναπτύξω το θέμα όπως θα ήθελα. εντωμεταξύ όλη την ώρα μου ερχόταν στο μυαλό το "ντάρι ντάρι ντάρι στο γυαλό πετούν οι γλάροι". ε άντε να γράψεις έκθεση μετά :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Καλή εμπειρία ειναι να συμμετάσχει κανεις, αλλα δεν ξέρω πόσες ειναι και οι πιθανότητες να επιλεγεί....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό εξαρτάται και από το που μένεις. Παράδειγμα για την Αθήνα πρέπει μεταφορικά και κυριολεκτικά να πατήσεις επί πτωμάτων, ώστε να περάσεις, αν στους 5000 περνούν οι 24. Σε μικρές περιφέρειες όμως, εάν κάνεις καλή προετοιμασία, νομίζω έχεις πολλές πιθανότητες, όπως η δική μας, Ανατολική Μακεδονία και Θράκη, όπου πέρυσι είχε 120 συμμετοχές. Πες ότι οι 20 πάνε για χαβαλέ, ε έχεις 25% πιθανότητες αρχικά. Εάν έχεις και βαθμό καλό και πτυχία αγγλικών/γαλλικών, και γράψεις καλή έκθεση... ανεβαίνουν οι πιθανότητες κατακόρυφα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι οτι αναφερόμουν κυρίως στην Αθήνα όπου πραγματικά ειναι πολυ δυσκολο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εκεί μάλλον, εκτός από έκθεση θες και τύχη(ή μήπως να το πούμε κάπως αλλιώς, γιατί κακά τα ψέματα, πολλοί λαδώνουν ακόμη και σε τέτοια. Φυσικά και δεν προσβάλλω κανέναν, απλώς αναρωτιέμαι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Να σου πω την αλήθεια και εμένα το μυαλό μου πήγε στα μέσα που κάποιοι βαζουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κατερινα Κρ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κατερινα Κρ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
dimiou κανα νεο εχουμε?:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπα, τίποτε ακόμη. Σε κανένα μήνα και άμα. Ξέρεις... ελληνικό κράτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Όντως και εγω έτσι ήξερα, οτι αργούν γενικώς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 862 μηνύματα.
εμάς πάντως τα αποτελέσματα έχουν βγει κανα μήνα τώρα :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top